Home » Archiwum rok szk. 2017/2018_1

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Marzec 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
26 lutego 2024
27 lutego 2024
28 lutego 2024
29 lutego 2024
1 marca 2024
2 marca 2024
3 marca 2024
4 marca 2024
5 marca 2024
6 marca 2024
7 marca 2024
8 marca 2024
9 marca 2024
10 marca 2024
11 marca 2024
12 marca 2024
13 marca 2024
14 marca 2024
15 marca 2024
16 marca 2024
17 marca 2024
18 marca 2024
19 marca 2024
20 marca 2024
21 marca 2024
22 marca 2024
23 marca 2024
24 marca 2024
25 marca 2024
26 marca 2024
27 marca 2024
28 marca 2024
29 marca 2024
30 marca 2024
31 marca 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Archiwum rok szk. 2017/2018_1

 

Zasady bezpiecznego spędzania ferii zimowych

19 stycznia w naszej szkole odbył się apel o charakterze wychowawczym Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych. Podczas tego apelu wszyscy uczniowie mieli okazję obejrzeć film edukacyjny o tematyce Bezpieczne przebywanie i uprawianie sportów na zamarzniętych akwenach. Zwrócono w nim szczególną uwagę na to , aby omijać zamarznięte jeziora, rzeki, stawy. Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli uczniowie chcą bezpiecznie jeździć na łyżwach, należy skorzystać z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.

Wicedyrektor szkoły Wojciech Nowiński odczytał list do dzieci i młodzieży z okazji ferii zimowych od Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka, który zachęcał do aktywności sportowej podczas ferii. To niezwykle ważne, aby ten czas spędzić aktywnie. Trzeba jednak pamiętać, że zabawy na śniegu mogą skończyć się wypadkiem, a w konsekwencji kontuzją czy urazem. Odpoczywający od nauki uczniowie powinni rozsądnie skorzystać z uroków zabawy na śniegu.

Kodeks postępowania podczas ferii zimowych przedstawili również we wszystkich klasach wolontariusze szkolnego koła PCK pod kierunkiem pani Beaty Popowicz. Uczniowie poszczególnych klas mogli również podać swoje pomysły do tego jakże ważnego Kodeksu. Przypominamy o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych oraz zamieszczamy kilka ważnych porad i wskazówek.

TWOJE ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO SĄ NAJWAŻNIEJSZE, WIĘC:

  1. Do uprawiania sportów zimowych wybieraj tylko bezpieczne miejsca!
  2. Podczas uprawiania sportów zimowych dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!
  3. Wychodząc na dwór pamiętaj o właściwym ubraniu!
  4. W momencie, gdy wyczujesz, że twoje ubranie jest mokre udaj się do domu by je zmienić na suche!
  5. W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt, ani żadnych szklanych przedmiotów!
  6. W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt, ani żadnych szklanych przedmiotów!
  7. Spędzając ferie w domu pamiętaj o bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi!
  8. W czasie ferii nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem!
  9. W czasie korzystania z Internetu pamiętaj, że nie każdy nowo poznany kolega ma zawsze dobre zamiary w stosunku do ciebie!
  10. Zbyt długie siedzenie przed komputerem nie jest zdrowe dla twoich oczu!
  11. Pamiętaj o telefonach alarmowych straż pożarna 998, policja 997, pogotowie 999 i numer ratunkowy 112.
  12. Pod żadnym pozorem nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!
  13. W kontaktach z obcymi pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!
  14. Jeśli jesteś sam w domu nie otwieraj drzwi obcym!
  15. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, owoce i warzywa zawierają dużo witamin przydatnych w zimne dni!

Tekst: Jolanta Nowińska


 

Wspieramy bezdomniaki

15 grudnia 2017r. w naszej szkole odbyła się akcja Wspieramy bezdomniaki. Zorganizowali ją wolontariusze z klas Va i VIb pod opieką pani Danuty Szuman oraz pani Jolanty Nowińskiej.

W ramach tej akcji zebrano suchą i mokrą karmę dla psów, miseczki, obroże, smycze, gryzaki i wiele innych rzeczy, które na pewno przydadzą się w miejscowym przytulisku Psia Przy-stań.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którym nie jest obojętny los najwierniejszych przyjaciół ludzi. Cieszymy się, że mogliśmy w ten sposób pomóc mieszkańcom przytuliska. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia tego typu akcja w naszej szkole w tym roku szkolnym.

Tekst: Jolanta Nowińska
Foto: Danuta Szuman


 

Klasa III b w Warmińsko Mazurskim Muzeum Pożarnictwa w Lidzbarku Welskim

15 stycznia 2018r. uczniowie klasy III b wraz z wychowawczynią Małgorzatą Przybylską wybrali się na wycieczkę do Warmińsko Mazurskiego Muzeum Pożarnictwa w Lidzbarku Welskim. Obejrzeli cenne eksponaty, stare dokumenty, odznaczenia, mundury strażackie, sztandary oraz sprzęt przeciwpożarowy pochodzący z dawnych wieków i wysłuchali historii opowiedzianej przez przewodnika. Ogromną atrakcją dla dzieci było ubranie na głowę hełmu strażackiego. Taka wycieczka przybliżyła dzieciom zawód strażaka i uświadomiła im jak trudna i odpowiedzialna jest to praca. Po powrocie do domu kilku uczniów zrobiło kartki do klasowej kroniki z przebiegu tej wspaniałe wycieczki.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Kolędnicy Misyjni z parafii św. Wojciecha

3 stycznia 2018 r nasz wolontariat Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, prowadzony przez E. Wawrzonkowską kolędował przy ul.Piaski w Lidzbarku. Uczniowie zbierali ofiary dla dzieci z Syrii i Libanu, zostawiając mieszkańcom pamiątkę kolędowania. Spotkaliśmy się z dużą życzliwością i zebraliśmy kwotę 180 PLN. Pieniądze zostały przesłane do Centrum Misyjnego w Warszawie.Grupę wspierała p. M. Zawacka, która wykonała gwiazdę dla kolędników.

Tekst i foto: Elżbieta Wawrzonkowska


 

Kolędnicy Misyjni w Jabłonowie

Dnia 13.01.2018 r. uczniowie Wolontariatu Misyjnego prowadzonego przez E.Wawrzonkowską, uczestniczyli w Zjeździe Kolędników Misyjnych diecezji toruńskiej w Jabłonowie Pomorskim. Pojechaliśmy na zaproszenie dyrektora do spraw misji ks.Grzegorza Tworzewskiego. Braliśmy udział w konkursie na stroje kolędnicze,gdzie otrzymaliśmy wyróżnienie. Następnie przeszliśmy w orszaku wraz z 43 grupami kolędniczymi,ulicami Jabłonowa na Mszę Św. celebrowaną przez ks.b-pa W. Śmigiel. Biskup podziękował dzieciom za trud włożony w prace na rzecz misji i pobłogosławił im. Uczniowie otrzymali drobne upominki jako wyraz wdzięczności za ich działalność. Opiekę nad uczniami sprawowały E. Wawrzonkowska M. Zawacka, która wykonała gwiazdę dla naszej grupy kolędniczej.

Tekst: Elżbieta Wawrzonkowska
Foto: Magdalena Zawacka


 

Kolędnicy Misyjni w Parafii WNMP

6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego przypada Misyjny Dzień Dziecka. Stało się już tradycją, że w tym dniu w Parafii WNMP w Lidzbarku odbywa się rozesłanie Kolędników Misyjnych. Liczna grupa dzieci pod opieką p. katechetki Ewy Rogozińskiej przybyła tego dnia do świątyni w swoich kolędowych strojach na Mszę św. o godz. 12.30. Eucharystii przewodniczył Ks. Kan. Marian Wiśniewski. Dzieci przygotowały na ten dzień oprawę liturgiczną włącznie ze śpiewem kolęd. Na zakończenie Mszy św. Ks. Proboszcz udzielił zgromadzonym przed ołtarzem Kolędnikom uroczystego rozesłania na ich trud niesienia pomocy rówieśnikom z Syrii i Libanu.

13 stycznia 2018 r. w sobotę dzieci poprzebierane w przepiękne stroje w liczbie 28 osób ze swoim opiekunem, panią katechetką Ewą Rogozińską wyruszyły w godzinach przedpołudniowych na coroczną akcję Kolędników Misyjnych. Pani Ewie służyła pomocą i wsparciem mama jednej z naszych pociech, pani Witkowska. Wśród orszaku kolędników nie zabrakło Maryi, pastuszków ,aniołów, śmierci z kosą i przekomarzających się diabełków. Byli też trzej królowie.

W tym roku dzieci niosły pomoc swoim rówieśnikom z Syrii i Libanu. Nawiedzały rodziny naszej parafii zamieszkałe przy ulicach: Żeromskiego i Reymonta. Swoje kolędowanie rozpoczęły od nawiedzenia plebanii, na której Ks. Proboszcz Marian Wiśniewski przyjął ich bardzo serdecznie udzielając błogosławieństwa do dalszego nawiedzenia domów. Oprócz ofiary pieniężnej obdarował dzieci słodyczami i pamiątkowymi ikonami z wizerunkiem świętych. Tego roku wyjątkowo dopisała nam słoneczna pogoda a dzieciakom jak zwykle dopisywał humor i entuzjazm . Docierali do naszych mieszkańców ze śpiewem kolędy i przesłaniem misyjnym. Ludzie przyjmowali kolędników niezwykle serdecznie i z dużą życzliwością. Wszystkim, którzy otworzyli im swoje domy i serca pozostawiali upominek –złączone dłonie na znak braterstwa i pokoju. W trakcie kolędowania były także pamiątkowe zdjęcia. Nasi parafianie składali ofiary pieniężne ale także duże ilości rozmaitych słodkości dla naszych wytrwałych pociech.

Ofiary pieniężne zostaną przeznaczone na pomoc nieletnim ofiarom wojny, formację chrześcijańską, ochronę życia i edukację. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim ofiarodawcom a także rodzicom za przygotowanie pomysłowych strojów . Dzieciaki zapewne zmęczone, lecz pełne zadowolenia wracały do swoich domów z myślą, że następne kolędowanie już za rok.

Tekst i foto: Ewa Rogozińska


 

Noworoczny Koncert Kolęd

Trwając w klimacie i radości Świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy naszego miasta mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym Noworocznym Koncercie Kolęd, który odbył się w niedzielę 7 stycznia w MGOK w Lidzbarku. Organizatorami koncertu byli : Burmistrz Miasta -P. Maciej Sitarek oraz Parafia Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha. W koncercie wziął udział Tomek Kamiński – wokalista, skrzypek, autor tekstów, przedstawiciel stylu muzycznego określanego jako piosenka autorska. Wraz z zespołem złożonym ze znakomitych muzyków jazzowych regularnie koncertuje i tworzy „muzykę z przesłaniem”. Wraz z nim na scenie wystąpiły dzieci z naszej szkoły należące do scholi:„ Perełki Maryi” z Parafii WNMP oraz „Promyki Jutrzenki” z Parafii św. Wojciecha. Zaśpiewały z zaproszonym gościem kolędy : „Lulajże Jezuniu” oraz „Gdy śliczna Panna”. Należy dodać, że schola „Perełki Maryi” miała już okazję spotkać się z Panem Tomkiem w Toruniu podczas występu na Przeglądzie Cecyliańskim. Sala widowiskowa MGOK wypełniona była po brzegi. Artysta zaprezentował utwory ze swoich albumów: „Małe Miłości”, „Anioły do mnie wysyłaj” oraz „Muzyka z przesłaniem”. Jego niewątpliwy przebój – „ Ty tylko mnie poprowadź” poruszył publiczność do wspólnego śpiewania. Najwięcej jednak utworów zaprezentował , wszak to czas kolędowania , ze swojej płyty „Jeszua Ben Adonai” Była to mieszanka tradycyjnych pieśni kolędowych i autorskich. Koncert był dla naszych mieszkańców prawdziwą ucztą duchową. Artysta i dzieci otrzymali od widowni gromkie brawa. Po koncercie była możliwość zakupienia płyt z autografem i wykonania wspólnego zdjęcia.

Tekst: Ewa Rogozińska
Foto: Gabriela Sikora


 

Gminny Konkurs Plastyczny „Portret Tadeusza Kościuszki”

11 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Lidzbarku odbył się Gminny Konkurs Plastyczny „Portret Tadeusza Kościuszki”. Główne cele konkursu to rozwijanie zdolności manualnych i krzewienie tradycji narodowych. Uczniowie trzech szkół z Lidzbarka i Bryńska wykonywali samodzielnie portret Kościuszki na arkuszu formatu A 3. Mogli również korzystać z materiałów plastycznych, które zakupiono z funduszy szkolnych. Dzieci otrzymały także poczęstunek. Organizatorem konkursu była Magdalena Zawacka, która także wykonała dekoracje z kółkiem plastycznym.

Konkurs zapoczątkowała pani dyrektor Beata Piątkowska, która bardzo ciepło przywitała gości, uczniów, jurorów, nauczycieli i organizatora konkursu. Następnie kilka pieśni patriotycznych odśpiewał chór szkolny Biedronki pod kierunkiem pań Aleksandry Trzaskalskiej i Magdaleny Zawackiej. Krótką historię bohatera narodowego przedstawił zebranym nauczyciel historii pan Michał Dzimira.

Jury w osobach pań Małgorzaty Raczyńskiej i Marleny Komosińskiej oraz pana Zygmunta Mężykowskiego wyłoniło dziesięć najlepszych prac.

A to wyniki konkursu:
Kategoria klas I-III
I miejsce- Julia Witkowska SP 1
II miejsce – Julia Czarnomorzec SP2
III miejsce – Zuzanna Oleksiak SP 1
Wyróżnienie- Weronika Szymańska SP 1
Wyróżnienie – Gabrysia Kłopotowska SP 1

Kategoria klas IV –VII
I miejsce – Olga Wesołowska SP 2
II miejsce – Patrycja Moszczyńska SP 1
III miejsce – Amelia Kalisz SP 1 i Małgorzata Czaplińska SP 2
Wyróżnienie – Patrycja Kilanowska SP 1
Wyróżnienie – Olga Nowińska – SP 2
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

Szczególne podziękowania należą się pani dyrektor szkoły Beacie Piątkowskiej, która okazała wielkie wsparcie w przygotowaniu konkursu oraz ufundowaniu nagród.

Tekst: Magdalena Zawacka


 

Jasełka w św. Wojciechu

7 stycznia 2018 roku w kościele świętego Wojciecha odbył się występ uczniów naszej szkoły. Wzięli w nim udział uczniowie klas piątej a i szóstej b, chór szkolny Biedronki oraz schola pod opieką nauczycieli Elżbiety Wawrzonkowskiej, Aleksandry Trzaskalskiej i Magdaleny Zawackiej. Przedstawienie dwukrotnie obejrzeli mieszkańcy miasta i okolic.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

Wigilia klasy III a

Dnia 22.12.2017roku odbyła się wigilia klasowa. Uczniowie wraz z wychowawczynią Aleksandrą Trzaskalską składali sobie życzenia, dzielili się opłatkiem oraz zajadali smakołyki przygotowane przez rodziców. Dzieci z radością śpiewały kolędy przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych. Wypowiadały się o zwyczajach bożonarodzeniowych. Bardzo ciekawym wydarzeniem tego dnia było również odwiedzenie Szopki Bożonarodzeniowej z żywymi zwierzętami. To był radosny i pełen wzruszeń dzień.

Tekst i foto: Aleksandra Trzaskalska


 

WIGILIA W II b

22 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbyły się wigilie we wszystkich klasach I-III, w trakcie których uczniowie złożyli sobie świąteczne życzenia i usiedli przy pięknie zastawionych stołach. Niewątpliwą atrakcją dla uczniów klasy II b było dekorowanie pachnących pierników, które przygotowała pani Beata Karkocha. Dzieci z wielkim zaangażowaniem dekorowały pierniczki kolorowymi lukrami, posypkami oraz innymi elementami dekoracyjnymi, które następnie pięknie zapakowały i zabrały do domów. Nie obyło się także bez śpiewania kolęd. Ciekawym wydarzeniem tego dnia było również odwiedzenie Szopki Bożonarodzeniowej z żywymi zwierzętami, spotkanie kominiarza oraz krótka obserwacja budowy mostu z kładki nad rzeką Wel.

Tekst i foto: Teresa Jagielska


 

Akcja Wylosuj Anioła

22 grudnia uczniowie naszej szkoły z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego brali udział w akcji Wylosuj Anioła. Członkowie fundacji Gdy Liczy się Czas postanowili zorganizować akcję pisania kartek dla dzieci Wylosuj Anioła, która ma na celu wsparcie oraz wywołanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów. Akcja Wylosuj Anioła powstała z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na oddziale Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Historia tych dzieci niezwykle poruszyła nas wszystkich. Dlatego postanowiliśmy „odczarować” smutek i trud leczenia onkologicznego oraz „zaczarować” czas spędzany przez dzieci w szpitalu. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem pisali kartki, w których zawarli pełne ciepła i życzliwości życzenia świąteczne. Jest to tym bardziej ważne przez Świętami Bożego Narodzenia, kiedy myślimy o innych, szczególnie o tych, których potrzebujemy i którzy potrzebują nas. Ze względu na to, że rotacja dzieci na oddziale onkologicznym jest ogromna, dzieci losują kartki, które dotrą na ręce Fundacji. Cieszymy się, że pokazaliśmy im, że są ludzie, którzy z drugiej strony okna myślą o nich i piszą do nich kartki.

Tekst i foto: Jolanta Nowińska


 

wolontariat ZHP

15.12.2017 r. odbyła się wigilijna zbiórka połączona z biwakiem dwóch harcerskich drużyn: 34 DH Zielone Szeregi i drużyny Wataha w siedzibie Hufca ZHP Lidzbark. Harcerze stawili się na zbiórkę w pełnym umundurowaniu. Nie zabrakło pysznego barszczu z uszkami, pierogów, słodkości i własnoręcznie przygotowanych prezentów przez każdego harcerza. Po zakończonej kolacji przy wspólnym kręgu rozbrzmiały piosenki harcerskie, pląsy i zabawy, które przyniosły wiele uśmiechu na twarzach wszystkich. Na biwaku harcerskim miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie, które niewątpliwie długo zapadnie w pamięci. W obecności kadry biwaku, starszych kolegów z drużyny, w nocy 6 harcerzy złożyło Przyrzeczenie Harcerskie. „Mam szczerą wolę całym życiem, pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym prawu harcerskiemu”. Następnego dnia o poranku harcerze opuścili Hufiec.

Tekst i foto: Dorota Fryza


 

Klasowa wigilia w III b

22 grudnia w naszej szkole we wszystkich klasach odbyły się klasowe wigilie, w trakcie których uczniowie złożyli sobie świąteczne życzenia i usiedli przy pięknie zastawionych stołach.

Dużą atrakcją dla uczniów klasy III b było dekorowanie pierników, które upiekła pani Paulina Rehmus. Dzieci z wielkim zapałem dekorowały pierniczki, które następnie zabrały do domów. Nie obyło się także bez śpiewania kolęd przy akompaniamencie gitary, na której grał pan Ostrowski, tata uczennicy Marty Ostrowskiej. Największym wydarzeniem było pojawienie się przebranej za Mikołaja uczennicy Amelii Wardowskiej, która miała dla kolegów worek prezentów. Mikołaj nie zapomniał oczywiście o wychowawczyni i o panu Ostrowskim, dla których także miał świąteczne upominki. Na koniec dzieci obejrzały film pt. „Dzieci z Bullerbyn”, a pani wręczyła nagrody za klasowy konkursu z wiedzy z przeczytanej lektury.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Jasełka w klasach IV-VII

21.12.2017 r. na sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Pani Dyrektor Beata Piątkowska złożyła życzenia świąteczne całej społeczności szkolnej i zaproszonym gościom. Harcerze przekazali pani Dyrektor Światełko Betlejemskie. Następnie wystawione zostały jasełka w wykonaniu uczniów klasy VA i VIB, przygotowanych przez p.Elżbietę Wawrzonkowską. Występ uświetniły piosenki bożonarodzeniowe,w wykonaniu chóru szkolnego,pod kierunkiem p. Marleny Komosińskiej.Piękną scenografię wykonało Koło Plastyczne prowadzone również przez p. Marlenę Komosińską.

Tekst: Elżbieta Wawrzonkowska
Foto: Radosław Sekita


 

Lekcja biblioteczna w III b – „Dzieci z Bullerbyn”

Dnia 19 grudnia 2017r. uczniowie klasy III b udali się do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku na niepowtarzalną lekcję biblioteczną przeprowadzoną przez panią Edytę Marszak i poświęconą życiu i twórczości Astryd Lindgren oraz tradycjom bożonarodzeniowym w Szwecji i w Polsce na podstawie lektury pt. „Dzieci z Bullerbyn” oraz własnych doświadczeń.

Po przybyciu na miejsce dzieci zasiadły do pięknie zastawionego stołu, na którym znajdowały się świąteczne stroiki, palące się świeczki, pierniki, pomarańcze i przyprawy korzenne. Obejrzały prezentację na temat życia i twórczości Astryd Lindgren. Następnie opowiedziały o wielu zabawach dziecięcych opisanych w książce i porównały zwyczaje bożonarodzeniowe występujące w Szwecji i w Polsce. Szukały w kaszy ukrytego nasionka, tak jak to było opisane w lekturze i odgadywały liczbę ziaren grochu znajdujących się w butelce. Odbył się krótki quiz ze zdobytej wiedzy i wykonanie świątecznej choinki z serwetki. Na koniec w nagrodę dzieci zjadły pierniki i pomarańcze.

To była przepiękna lekcja poprowadzona przez panią Edytę Marszak. Dzieci w podziękowaniu zaśpiewały pani bibliotekarce piękną kolędę pt. „Cicha noc” i złożyły podziękowanie oprawione w antyramę.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Jasełka w klasach I -III

W czwartek, 21 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Lidzbarku welskim odbył się uroczysty apel Bożonarodzeniowy. Uroczystość przygotowali Ewa Rogozińska, Aleksandra Trzaskalska i Magdalena Zawacka wraz z klasą III a i chórem szkolnym Biedronki.

Apel zaszczycili swą obecnością przewodniczący Rady Rodziców Lucyna Rybicka, ks. proboszcz parafii św. Wojciecha w Lidzbarku Stanisław Grzywacz, ks. proboszcz parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Lidzbarku Marian Wiśniewski, druhna Daniela Gawińska, dyrektor Centrum Usług Wspólnych, dyrektor szkoły Beata Piątkowska, wicedyrektor Maria Tonkowicz.

Przedstawiono w barwny sposób sceny z historii narodzenia się Chrystusa. Stanowiło to także wprowadzenie widzów w świąteczny nastrój nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Dyrektor szkoły i przedstawicielka samorządu szkolnego złożyli wszystkim miłe życzenia. Po apelu nastąpiło wręczenie nagród w związku z konkursem gazetki szkolnej.

Scenografię przygotowali uczniowie należący do kółka plastycznego z klas 4 a, 5 a, c i d pod opieką Magdaleny Zawackiej.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

Wigilijne spotkanie scholi „Perełki Maryi”

16 grudnia – w sobotę , w salce katechetycznej przy Parafii WNMP odbyła się Wigilia dla scholi – „Perełki Maryi”. W spotkaniu tym poza licznie zgromadzonymi dziećmi uczestniczyli Ks. Kan. Marian Wiśniewski, Ks. wikariusze: Marcin Zieliński i Łukasz Otremski, organista – Pan Krzysztof Gmyr, gitarzystka – Pani Katarzyna Budna oraz katechetka – Pani Ewa Rogozińska. W przygotowaniu salki oraz stołów do tej uroczystej chwili brały udział uczennice: Dominika Rybicka, Zofia Lewandowska, Oliwia Orzechowska, Oliwia Świtkowska, Nikola Kraynik oraz rodzice przygotowując dla swych pociech rozmaite słodkości. Spotkaniu towarzyszył wspólny śpiew kolęd przy akompaniamencie pana organisty oraz świąteczne życzenia, które w imieniu scholi przygotowała i przekazała wszystkim Oliwia Orzechowska. Niespodziewanie do salki przybył „Mikołaj”, który z pomocą dzieci obdarował świątecznymi upominkami dorosłych oraz częstował pysznymi rogalikami. Także i „Perełki Maryi” otrzymały mikołajkowe prezenty w postaci słodyczy oraz czekolad przekazanych od Ks. Proboszcza. Dzieci opowiadały o swoich marzeniach i czuć było klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Tekst i foto: Ewa Rogozińska


 

Powiatowy Festiwal Piosenki Harcerskiej

11 listopada w Lidzbarku odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Harcerskiej, w którym wzięły udział zuchy „Wesołe Promyczki” oraz Drużyna Harcerska „Wataha” działająca przy Szkole Podstawowej nr 1 w Lidzbarku pod opieką drużynowych Aleksandry Trzaskalskiej, Eweliny Wojciechowskiej oraz Doroty Fryzy. Zuchy i harcerze zaśpiewali dwie piosenki harcerskie. „Wesołe Promyczki” otrzymały I miejsce tak samo jak ich solistka Nina Sosnowska, natomiast w kategorii harcerskiej „Wataha” wyśpiewała również I miejsce.

Dzień wcześniej drużyna harcerska uczestniczyła w Złazie z okazji Święta Niepodległości. Bawiła się i pląsała do późnych godzin wieczornych na sali gimnastycznej w naszej szkole.

Tekst i foto: Dorota Fryza


 

Dzień Seniora

24 listopada drużyna harcerska „Wataha” zaprezentowała część artystyczną dla osób starszych, którym należy się szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość życiową, jakimi obdarowują młodsze pokolenia. Tego dnia obchodziliśmy Dzień Seniora. Uroczystość była zorganizowana przez Hufiec ZHP Lidzbark. Poza występami harcerzy zaprezentowały się dzieciaczki z Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku oraz seniorzy z Dziennego Domu „Senior-Wigor”. Na miłe zakończenie imprezy harcerze wręczali przybyłym drobne upominki wraz z serdecznymi życzeniami zdrowia, wszelkiej pomyślność, radości i uśmiechu w każdym momencie życia.

Tekst i foto: Dorota Fryza


 

Wigilia zuchowa gromady „Wesołe Promyczki”

Uczniowie z naszej szkoły należący do gromady zuchowej w dniu 14.12.2017 roku o godzinie 16.00 w nowo powstałej harcówce przy ul. Działdowskiej 10/A pod opieką druhny Aleksandry Trzaskalskiej i druhny Eweliny Wojciechowskiej uczestniczyli w wigilii zuchowej. Zuchy składały sobie życzenia, dzieliły się opłatkiem oraz zajadały smakołyki popijając gorącą herbatką. Z wielką powagą, a zarazem z ogromną radością śpiewały kolędy. Wypowiadały się o zwyczajach bożonarodzeniowych.

To był niezapomniany, radosny i pełen wzruszeń popołudniowy dzień. Czekamy teraz na Betlejemskie Światełko Pokoju.

Tekst: Aleksandra Trzaskalska
Foto: Aleksandra Trzaskalska, Ewelina Wojciechowska


 

Mikołajki klas I-III

Jak co roku, 6 grudnia uczniowie klas I – III zostali zaproszeni na spotkanie ze Świętym Mikołajem w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lidzbarku.

Spotkanie zaczęliśmy od obejrzenia ciekawego, a zarazem humorystycznego spektaklu teatralnego pt. „Pewnego dnia, trudno powiedzieć gdzie”. Następnie uczniowie spotkali się ze Świętym Mikołajem, a jego pomocnicy rozdali dzieciom upragnione prezenty.

Był to dzień pełen radości i uśmiechów!

Tekst: Ewelina Wojciechowska
Foto: Ewelina Wojciechowska, Małgorzata Przybylska


 

Jesteśmy tu dla innych

Pod takim hasłem 5 grudnia w dniu Międzynarodowego Dnia Wolontariusza odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Lidzbarku „Dzień Profilaktyki”. Apel rozpoczął się piosenką pt. „Tak wiele mam, ile sam innym dam” połączoną z prezentacją. Następnie opiekunowie poszczególnych sekcji Szkolnego Koła Wolontariatu krótko opowiedzieli o swojej działalności, zachęcali uczniów do „podłączenia się pod wolontariat”. W programie apelu znalazło się również wyklejanie „pomocnej dłoni” czerwonymi sercami przez reprezentantów poszczególnych klas oraz ułożenie hasła „WOLONTARIUSZE”. Na koniec zostały rozdane nagrody za udział w konkursach zorganizowanych w ramach Dnia Profilaktyki.

Informacje przekazywane uczniom w trakcie apelu miały na celu propagowanie idei WOLONTARIATU oraz zachęcanie młodych ludzi do bezinteresownego pomagania innym. Przekaz słowny wzmocniły kolorowe hasła i rysunki umieszczone na drzwiach każdej klasy wykonane przez koło plastyczne oraz uczniów klasy VII a i VII b pod kierunkiem pani Marleny Komosińskiej oraz sekcję wolontariatu pod opieką pani Magdaleny Zawackiej. Apel przygotowała i prowadziła Anna Kowalkowska z wolontariuszami: Natalią Dziombowską, Igorem Waszkiewiczem, Karoliną Cybulską i Katarzyną Lenkowską.

Tekst i foto: Anna Kowalkowska


 

Barbórka w III b

4 grudnia obchodzone jest święto górników. W tym dniu, na zaproszenie wychowawczyni Małgorzaty Przybylskiej, do uczniów klasy III b przyszedł dziadek ucznia Jasia Rehmus Pan Mirosław Ambrochowicz. Jest on gazownikiem, ale również obchodzi swoje święto 4 grudnia, jak wszyscy górnicy. Przyszedł w galowym stroju górnika i opowiedział o nim. Następnie odbył się pokaz slajdów, z którego dzieci dowiedziały się o powstaniu węgla, jego wydobyciu i sposobach wykorzystywania w życiu codziennym. Pan Ambrochowicz bardzo dokładnie opisał ciężką i niebezpieczną pracę górników w kopalni. Dzieci dowiedziały się również o symbolice barw na fladze górniczej oraz miotełkach na czapce górnika. Wielką atrakcją było założenie przez każde dziecko czapki zwanej czako i zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia. Na koniec górnik wręczył dzieciom ogromną czekoladę XXL.

5 grudnia dzieci napisały na zajęciach list do koleżanki lub kolegi przekazując zdobytą wiedzę. Odnosiły się w nim z wielkim szacunkiem do trudnej pracy górników. Takie zajęcia pokazały uczniom kolejny zawód, który mogą wybrać w przyszłości.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Andrzejki w kl. III b

29 listopada do klasy III b przyszła grupa wróżek pod wodzą wróżki głównej Pani Joanny Urbańskiej, mamy ucznia kl. III b Daniela Urbańskiego. Wróżkami okazały się koleżanki z klasy VII. Przygotowały one i przeprowadziły kilka wróżb, które przepowiadały dzieciom przyszłość. Było losowanie wróżby z kubeczków, wróżenie z ręki i kart, kręcenie butelką na gwiazdkę przepowiadającą przyszłość, przekuwanie serca z imieniem przyszłej żony czy męża, a na koniec rzucanie do miski z wodą grosika na szczęście, aby wróżby się spełniły. Każde dziecko od wróżki otrzymało lizaka.

Po zakończeniu wróżb, dzieci wraz z wróżkami udały się na salę gimnastyczną. Tam wspólnie z klasami IIIa, IIIf, IIa oraz klasami Ia i I b ze Szkoły Podstawowej nr 2 odbyła się dyskoteka. To była wspaniała zabawa.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Dzieciaki z 2b programowały w lidzbarskiej bibliotece

6 grudnia 2017 r. klasa 2 b wzięła udział w globalnej akcji „Godzina Kodowania” w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej. Warsztaty odbyły się w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku pod kierunkiem p. Edyty Marszak. Lekcja kodowania to nauka, ale również świetna zabawa, która rozwija logiczne myślenie i zdolność rozwiązywania problemów.

Tekst i foto: Teresa Jagielska


 

Maraton filmowy

Młodzi miłośnicy kina z klasy 6B spotkali się 24 listopada 2017r., by w swoim towarzystwie oglądać filmy. Wydarzenie nazwane zostało „Maratonem filmowym” i było długo oczekiwane przez uczniów, ponieważ to jedna z niewielu okazji, by dobrowolnie przebywać w szkole wiele godzin – do tego nocnych. Przygotowania trwały od kilku dni: gromadzenie filmów, zgoda rodziców, zapasy w postaci jedzenia i picia. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie wspaniałe mamy uczniów, które tej nocy razem z wychowawczynią- Katarzyną Jeziółkowską pełniły nocny dyżur w godzinach 21.00 – 8.00.

To była naprawdę emocjonująca noc, gdyż impreza sprawiła, że wszyscy dobrze się bawili, poznali się lepiej. Niektórym uczniom udało się nie zasnąć.

Tekst i foto: Katarzyna Jeziółkowska


 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

24 listopada obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Z tej okazji Biblioteka Szkolna zorganizowała dla swoich najmłodszych czytelników „ misiowe” atrakcje. Impreza rozpoczęła się od pogadanki. Dzieci poznały historię pluszowego misia oraz ciekawostki z życia misiów żyjących w różnych stronach świata. Mali goście mieli także okazję zobaczyć wystawę książek, których bohaterami były małe pluszowe niedźwiadki: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Paddington, Coralgol, Gumisie. Ukoronowaniem spotkania były wesołe zabawy z misiem: jedzenie miodku i rysowanie portretu niedźwiadka z zamkniętymi oczami. Pluszaki zapraszały do zabawy wszystkich i dużych i małych. Najważniejsze, że u wszystkich wzbudzały sympatię oraz uśmiech na twarzy.

Tekst: Elżbieta Majder
Foto: Katarzyna Nizgorska


 

Mamy (prze) MOC

27 listopada 2017 roku uczniowie klas V, VI i VII ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku wzięli udział w akcji profilaktycznej „Mamy (prze) MOC” zorganizowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wolność od strachu” z Działdowa. Dzięki gościnności pani dyrektor Katarzyny Borowskiej spotkanie odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lidzbarku. Spotkanie rozpoczęło się od powitania członków Stowarzyszenia: prezesa p. Gabrieli Nowak, p. Janiny Świątkowskiej, p. Krystyny Mroczkowskiej i p. Marii Kolaj. Następnie pani prezes, odpowiadając na pytania uczniów, przedstawiła na czym polega działalność Stowarzyszenia. Po wywiadzie uczniowie obejrzeli film pt. „Inferno amore” poruszający problematykę przemocy i wzbudzający ogromne emocje. Kolejnym elementem spotkania było podsumowanie treści map mentalnych nt. „Co rozumiem pod pojęciem przemoc i agresja”, wykonanych przez uczniów klasy VII b. Analizą map mentalnych zajęła się psycholog p. Sylwia Pietrzak. Na potrzeby akcji pedagog szkolny Anna Kowalkowska zorganizowała konkurs dotyczący przemocy i agresji. Wyniki konkursu oraz wręczenie nagród nastąpiło w czasie spotkania. I miejsce zdobył Igor Kowalkowski z kl. VI d, II miejsce Daria Sokołowska z kl. VI c, III miejsce Maksymilian Zawacki z kl. VI d. Nagrody ufundowało Stowarzyszenie. Dziesięciu uczniów otrzymało wyróżnienia: Bogumiła Kornowska kl. VI a, Aleksandra Zduniak kl. VI a, Wiktor Brzeziński kl. VII a, Angelika Leśniewska kl. VII a, Wiktoria Sowińska kl. VI a, Dominika Kwiatkowska kl. VI a, Wiktoria Krezymon kl. VI c, Karolina Cybulska kl. VI b, Adrian Leśniewski kl. VI d i Mikołaj Nowiński kl. VI d. Nagrody zostały zakupione z funduszy GKRPA w Lidzbarku. Wszystkie nagrodzone prace zostały wyeksponowane w Domu Kultury. Na zakończenie Dyrektor szkoły Beata Piątkowska podziękowała członkom Stowarzyszenia za możliwość uczestniczenia w akcji „Mamy (prze) MOC”. Aby wzmocnić przekaz akcji wolontariusze z opiekunem p. Joanną Urbańską przygotowali plakaty i transparenty przeciw przemocy.

Tekst i foto: Koordynator – Anna Kowalkowska


 

Akcja charytatywna wolontariatu misyjno-wokalnego

3 grudnia , w niedzielę uczniowie należący do wolontariatu misyjnego i wokalnego, a także kółka plastycznego w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi w Lidzbarku wraz z opiekunami Elżbietą Wawrzonkowską i Magdaleną Zawacką przeprowadzili akcję charytatywną , wcześniej na terenie szkoły, a później parafii św. Wojciecha. Wykonali karty świąteczne, pakowali sianko , a następnie sprzedawali je po wszystkich mszach pod kościołem. W akcji wzięli udział także uczniowie innych klas. Sprzedaż przeznaczona została na cele misyjne. Zebrano 286,80 zł. Pieniądze zostaną wysłane na konto Centrum Misyjnego w Warszawie.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

„BAW SIĘ Z DZIECKIEM, BAW SIĘ JAK DZIECKO” – andrzejki w kl. Ib

W dniu 24 listopada uczniowie klasy I b wraz ze swoimi rodzicami przybyli na spotkanie andrzejkowe pod hasłem „Baw się z dzieckiem, baw się jak dziecko”. Spotkanie składało się z dwóch części . Pierwsze polegało na powtarzaniu układów tanecznych prezentowanych przez nauczyciela jak i dzieci do znanych utworów instrumentalnych muzyki poważnej i ludowej . Druga część ,to wróżby andrzejkowe ,słodki poczęstunek oraz pizza i frytki. Wszystkim dopisywał wspaniały humor! Było super !!!

Tekst: wychowawca klasy Barbara Urbańska
Foto: Iwona Strungowska – przewodnicząca Oddziałowej Rady Rodziców


 

NIEZWYKŁA LEKCJA MUZYKI

Uczniowie kl. III a z inicjatywy wychowawczyni Aleksandry Trzaskalskiej w dniu 25 października udali się do Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku. Głównym celem było rozwijanie wrażliwości muzycznej dzieci poprzez słuchanie gry na fortepianie utworów Fryderyka Chopina, którą zaprezentował prof. Peter Wondra z Monachium oraz poznania ciekawych informacji z życia i twórczości naszego kompozytora, którą przedstawił pianista mgr. Stanisław Deja. Poznały budowę fortepianu. Kilkoro dzieci próbowało gry na tym instrumencie. W skupieniu i z ciekawością słuchały utworów po których artyści otrzymali gromkie brawa. Na zakończenie otrzymały autografy muzyków. Niektóre dzieci postanowiły podjąć naukę gry na fortepianie i chciałyby być sławnymi muzykami.

Była to piękna lekcja i na pewno pozostanie dzieciom długo w pamięci.

Tekst i foto: Aleksandra Trzaskalska


 

Zawód nauczyciel

24 listopada 2017r. do klasy III b przybył tata ucznia Daniela Urbańskiego i poprowadził wspólnie z wychowawczynią Małgorzatą Przybylską zajęcia z wychowania fizycznego. Pan Urbański jest nauczycielem tego przedmiotu w naszej szkole i chciał pokazać jak wygląda jego praca. Rozpoczął od pogadanki na temat zasad zdrowego odżywiania. Następnie poprowadził rozgrzewkę, po której nastąpiło wiele gier i zabaw naśladowczych doskonalących koordynację ruchową. Dzieci wykonywały rzuty do celu oraz kozłowały, odbijały i prowadziły piłkę. Towarzyszyło im wiele emocji. Były bardzo zaangażowane w wykonanie każdego ćwiczenia. Na koniec zajęć okazało się, że kilku uczniów postanowiło w przyszłości zostać nauczycielem wychowania fizycznego. Cel został osiągnięty, bo zawód nauczyciela został wspaniale zaprezentowany przez Pana Mariusza Urbańskiego i zainteresował wielu uczniów.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

ANDRZEJKI W KLASIE 2 B

23 listopada 2017r. uczniowie klasy II b przybyli na popołudniowe spotkanie andrzejkowe i katarzynkowe. Odbyło się wiele wróżb oraz zabawa dyskotekowa z kolegami i koleżankami z klasy III d. Spotkanie dało dzieciom dużo śmiechu i radości.

Tekst i foto: Teresa Jagielska


 

Udział klas I-III w XXXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu
Dla Młodzieży Szkolnej „Mój las”

Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich przygotowali w listopadzie prace plastyczne na temat: „Mój ulubiony mieszkaniec lasu”. Wpłynęło 130 oryginalnych, pomysłowych i bardzo estetycznych prac konkursowych. Wszystkie prace spełniające warunki podane w regulaminie zostały przesłane do Zarządu Okręgowego LOP w Olsztynie. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!

Tekst i foto: Teresa Jagielska


 

Schola „Perełki Maryi” na III Cecyliańskim Przeglądzie

W sobotę 18 listopada nasza parafialna schola „ Perełki Maryi” z Parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Lidzbarku w liczbie 43 osób udała się autokarem do Torunia na III Cecyliański Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej, który organizowany był na Wydziale Teologicznym UMK. Dzieciom towarzyszyli ich opiekunowie: Pan Krzysztof Gmyr – organista, ks. Łukasz Otremski, Pani Ewa Rogozińska – katechetka oraz Pani Katarzyna Budna – gitarzystka. Organizatorami przeglądu były: Fundacja Chopin w Ogrodzie Sztuk, Wydział Teologiczny UMK w Toruniu oraz Koło Naukowe „Portamus Gaudium”. Jednym z celów przeglądu było propagowanie pieśni i piosenki religijnej jako języka jedności oraz dzielenie się talentami. To niezwykłe spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza św., w której uczestniczyły wszystkie zespoły oraz ich opiekunowie. Cała kaplica Wydziału Teologicznego rozbrzmiewała pięknym śpiewem przy akompaniamencie Pani dr Agnieszki Brzezińskiej dyrygenta Zespołu Kameralnego „Portamus Gaudium”. Dzieci zaangażowane były do czytania modlitwy wiernych oraz do niesienia darów ofiarnych.Po Eucharystii był czas na próby akustyczne i mikrofonowe w Sali Aula Magna. Do konkursu stanęło 10 zespołów. Każdy z nich musiał przygotować dwa utwory: pieśń tradycyjną oraz piosenkę religijną. Nasza parafialna schola „Perełki Maryi” wystąpiła jako szósty w kolejności zespół i zaprezentowała dwa utwory: „Z dawna Polski Tyś Królową” oraz ” Zmartwychwstał Pan”. Poziom występujących zespołów był bardzo wysoki. Po przesłuchaniach wszyscy udali się na słodki poczęstunek, po którym odbył się koncert gościa specjalnego -Tomka Kamińskiego z zespołem. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany moment ogłoszenia wyników . Jury w składzie: Ks. Leszek Stefański, Janusz Heyka oraz Alina Seweryn przyznało naszej scholi II nagrodę w postaci dwóch mikrofonów bezprzewodowych oraz statywów. Radość była przeogromna. Specjalne podziękowania w postaci dyplomów oraz upominków otrzymali także opiekunowie scholi. Na zakończenie wszyscy uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia .Pełne wrażeń dzieci udały się w drogę powrotną do Lidzbarka. Po drodze czekała na nie jeszcze jedna niespodzianka a mianowicie wizyta w Mc Donaldzie. Serdeczne podziękowania składamy Ks. Proboszczowi Marianowi Wiśniewskiemu, który pomógł nam w dofinansowaniu autokaru.

Tekst i foto: Ewa Rogozińska


 

Narodowe Święto Niepodległości w klasach I – III

13 listopada uczniowie klas I – III wzięli udział w uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Wszyscy uczniowie na apel przyszli z przygotowanymi przez siebie biało – czerwonymi flagami. Część artystyczną przedstawili uczniowie klasy III e i III g, którzy przygotowywali się pod kierunkiem p. Katarzyny Sławińskiej i p. Katarzyny Czaplińskiej. Wystąpił również chór „Biedronki”, który zaśpiewał pieśni legionowe. Chór poprowadziły p. Aleksandra Trzaskalska i p. Magdalena Zawacka.

Program obfitował w wiele informacji dotyczących 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale przekazany został najmłodszym uczniom naszej szkoły w sposób przystępny i atrakcyjny. Były wiersze, notatki historyczne, pieśni legionowe, film edukacyjny „Polak mały” oraz piękny pokaz „Tańca flagi”. Apel zakończył się wspólnym zaśpiewaniem piosenki „Kocham Cię Polsko”, przy dźwiękach której cała sala gimnastyczna zrobiła się biało – czerwona.

Tekst i foto: Katarzyna Czaplińska


 

Pierwszoklasiści na wystawie malarstwa

Dnia 6 listopada b.r. uczniowie klasy Ia i Ib wraz z wychowawcami Teresą Pawlak i Barbarą Urbańską wybrali się do Galerii „ Nowa przestrzeń” na wystawę malarstwa młodych artystów z Mławy pt.” Sztuka bez granic”.

Przekrój wieku artystów to 7-18 lat. Wystawa bardzo się wszystkim podobała. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem wrażliwości i poczucia piękna tych młodych artystów. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia galerii i obejrzenia wystawy.

Tekst: Teresa Pawlak


 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek


Bajka wędruje po świecie ,dzisiaj do nas zawitała.
Drogie dzieci czy wiecie, że was bajka pokochała?

Dnia 5 listopada 2017r. z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek biblioteka szkolna zorganizowała happening, podczas którego dzieci przebrane za bajkowe postacie odwiedziły uczniów z klas I – III wprowadzając ich w cudowny świat bajek, który jest nieodzownym elementem dzieciństwa.

Dzieci z klas pierwszych rozpoznawały bohaterów bajek rozwiązując zagadki.

Wśród uczniów klas drugich i trzecich przeprowadzono wybory na ulubionego bohatera z bajki. Po przeliczeniu głosów okazało się, że ulubionym bajkowym bohaterem dzieci jest … MYSZKA MIKI !!!!

Tekst: Katarzyna Nizgorska
Foto: Elżbieta Majder


 

ZUCHY I HARCERZE W AKCJI

W dniu 02.11. 2017 gromada zuchowa „Wesołe Promyczki” oraz drużyna harcerska „Wataha” pod opieką dh. Eweliny Wojciechowskiej, dh. Doroty Fryzy i dh. Aleksandry Trzaskalskiej udały się na cmentarz, aby już po kolejny realizować harcerską akcję znicz.

Zuchy i harcerze złożyli kwiaty i zapalili znicze zmarłym strażakom, zamordowanym mieszkańcom w czasie II wojny światowej przez hitlerowców. Porządkowali opuszczone groby. Odwiedzili zapomniane i zniszczone przez upływający czas mogiły naszych przodków i na nich również zapłonął płomyk.

Jako młodzi wolontariusze pokazali, że małym kosztem, w odruchu serca, można zrobić coś dobrego.

Tekst: Aleksandra Trzaskalska
Foto: Dorota Fryza


 

Próbny alarm przeciwpożarowy

We wtorek tj. 7 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja wszystkich uczniów i pracowników szkoły.

Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było sprawdzenie umiejętności i dyscypliny uczniów podczas ewakuacji ze szkoły oraz zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

Zachowując wszystkie środki bezpieczeństwa uczniowie i wszyscy pracownicy bardzo szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły. Nauczyciele złożyli meldunki wicedyrektorom a następnie wicedyrektorzy dyrektorowi szkoły.

Po zakończonych ćwiczeniach ewakuacyjnych wszyscy wrócili na zajęcia.

Tekst: dyrektor szkoły Beata Piątkowska
Foto: Elżbieta Majder


 

Akcja Znicz 2017

W tym roku Akcję Znicz zainicjowała pani Beata Popowicz wraz ze Szkolnym Kołem PCK. Do akcji włączyło się kółko plastyczne i klasa 5 c z opiekunem Magdaleną Zawacką. Wspólnie zapaliliśmy zebrane przez społeczność szkolną znicze na grobach nauczycieli, pracownika szkoły oraz zasłużonych dla miasta Lidzbarka.

Dziękujemy wszystkim uczniom za przyniesione znicze oraz za chęć uczestnictwa w tak ważnej listopadowej akcji.

Tekst i foto: Beata Popowicz


 

Spotkanie z przyrodą w kl. III b

W październiku w klasie III b odbyły się dwa zajęcia edukacyjne poprowadzone przez pracownika Welskiego Parku Krajobrazowego Pana Arkadiusza Abramowskiego. Pierwsze spotkanie odbyło się 20 X 2017r. a jego temat brzmiał „Pomiędzy Welskim Parkiem a Afryką”. W czasie tych zajęć dzieci dowiedziały się:
– Dlaczego ptaki wędrują?
– Skąd ptaki wiedzą dokąd mają lecieć na zimę?
– Jakie na nich czyhają zagrożenia?
Na koniec tych zajęć Pan Abramowski przeprowadził konkurs ze zdobytej wiedzy, a zwycięzcy otrzymali medale.

Drugie spotkanie pt. „Warstwy lasu” było 27 X 2017r. Zajęcia były podzielone na część teoretyczną i plastyczną. Podczas zajęć teoretycznych uczniowie poznali główny podział lasów pod względem gatunków drzew, warstwy lasu oraz ich florę i faunę. W części praktycznej odbyło się lepienie z plasteliny wcześniej poznanych grzybów.
To były wspaniałe lekcje przyrody.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Jesienne echo 2 b

4 września, jak co roku w sali gimnastycznej spotkaliśmy się na apelu. Pani dyrektor przywitała nas wszystkich gorąco. Dzieci z klasy trzeciej przygotowały program artystyczny. Po przedstawieniu rozeszliśmy się do klas. Każdy z nas otrzymał plan lekcji na rok szkolny 2017/2018, po czym otrzymaliśmy w bibliotece szkolnej nowe podręczniki i rozeszliśmy się do domów.

Dnia 22 września spotkaliśmy się z pielęgniarką. Pani Aldona Kordalską opowiadała nam o zmysłach, które posiada człowiek. Poznaliśmy budowę ucha i dowiedzieliśmy się, co jest szkodliwe dla naszego słuchu. Poznaliśmy też pracę laryngologa. Będziemy dbać o słuch dla naszego zdrowia i postaramy się mniej hałasować.

Dnia 29 września zawitała do nas pani policjant. Pani Agnieszka Domińska rozmawiała z nami o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Obejrzeliśmy film edukacyjny o poprawnym zachowaniu w drodze do szkoły oraz roli odblasków. Rozmawialiśmy o pracy policjanta, numerach alarmowych i niebezpieczeństwach czyhających na dzieci w domu, na podwórku, w mieście i na wsi.

2 października podczas wycieczki do lasu obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące wczesną jesienią zmiany. Poznaliśmy warstwową budowę lasu. Udało się nam usłyszeć śpiew ptaków. Widzieliśmy też dużo śmieci w lesie, co nas bardzo zmartwiło.

4 października spotkaliśmy się z ratownikiem medycznym- p. Markiem Ciechackim. Poznaliśmy pracę ratownika i wykonywane przez niego czynności oraz oglądaliśmy narzędzia, takie jak: stetoskop, ciśnieniomierz, kołnierz ortopedyczny, deska ortopedyczna, defibrylator. Uczyliśmy się bandażować „skaleczone” przedramię, ćwiczyliśmy pozycję boczną bezpieczną, a na fantomie uczyliśmy się uciskać klatkę piersiową. Utrwaliliśmy też numery alarmowe.

6 października gościliśmy pracowników Welskiego Parku Krajobrazowego- pana A. Abramowskiego i panią Ż. Głowacką. Poznaliśmy zwierzęta i rośliny poszczególnych warstw lasu oraz różne ciekawostki przyrodnicze. Uczyliśmy się lepić grzyby i jagody z plasteliny.

18 października odbyliśmy piszą wycieczkę do Ogrodu Działkowego „Jelonek” w Lidzbarku. Obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie i w życiu ludzi jesienią. Nazywaliśmy jesienne kwiaty, warzywa i owoce rosnące na grządkach. Oglądaliśmy też drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne, znajdujące się na działkach. W drodze powrotnej do klasy zbieraliśmy liście i żołędzie leżące pod dębami czerwonymi przy ulicy Jeleńskiej.

20 października podczas wycieczki po naszym mieście obserwowaliśmy wygląd drzew i krzewów. Głównym celem spaceru było poznanie najstarszych drzew. Mierzyliśmy obwód lipy i dębu- pomników przyrody. Opisywaliśmy wygląd korony tych drzew, ich kory oraz liści. Oglądaliśmy też zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Wojciecha z zewnątrz i w środku.

Tekst i foto: Teresa Jagielska


 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA KSIĄŻKI „KUBUŚ PUCHATEK”

W październiku przypada rocznica pierwszego wydania w Wielkiej Brytanii książki „Kubuś Puchatek” A. A. Milne’go. Chcąc uczcić urodziny Puchatka, biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas III do wzięcia udziału w Konkursie Pięknego Czytania Książki „Kubuś Puchatek” A.A. Milne’go.

Ulubionym powiedzonkiem Puchatka było: Myśl, myśl, myśl…
Naszym jest: Czytaj, czytaj, czytaj!!!

30 października 2017 roku czternastu przedstawicieli klas trzecich zaprezentowało swoje umiejętności płynnego, poprawnego czytania i interpretacji wybranego przez siebie fragmentu książki. Celem konkursu było wzbudzanie zainteresowania książką, uwrażliwianie na piękno literatury, wyrabianie nawyku czytania, jako formy spędzania wolnego czasu. Jury podczas oceniania uczestników konkursu brało pod uwagę płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcję oraz interpretację czytanego tekstu. Wszystkie dzieci zaprezentowały wysokie umiejętności zarówno w technice czytania, jak i interpretowaniu tekstu, jednak najlepiej poradziły sobie następujące osoby:

Bianka Węgrzynowska z kl. III b – I miejsce
Lena Sosnowska z kl. III a – II miejsce
Borys Chojak z kl. III f – III miejsce
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: Katarzyna Nizgorska
Foto: Elżbieta Majder


 

Oglądamy wystawę – opowiadamy o dziełach

Pod koniec października b.r. uczniowie klasy 5 a wraz z opiekunem Magdaleną Zawacką udali się na wystawę malarstwa młodych artystów z Mławy pod tytułem „Sztuka bez granic” do MGOK w Lidzbarku. Obejrzeli piękne, barwne obrazy artystów nawet 7 letnich. Wystawa wszystkim bardzo się podobała , a bogata tematyka stała się inspiracją na lekcje plastyki.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

Witamy nowych czytelników

25 października 2017r. w naszej bibliotece odbyły się zajęcia biblioteczne, podczas których uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników naszej biblioteki. Podczas lekcji pierwszoklasiści mieli okazję zapoznać się z regulaminem biblioteki oraz zasadami korzystania z księgozbioru. Uczniowie doskonali wiedzieli, jak należy dbać o książki i jak zachować się w bibliotece.
Po krótkiej rozmowie na temat książki, członkowie aktywu bibliotecznego, przedstawili inscenizację pt. ” Godzina czarów”, zachęcającą do jak najczęstszego czytania i dbania o książkę.
Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyście obietnicę, powtarzając za bibliotekarką, panią Elżbietą Majder:
„Uroczyście obiecuję być dobrym czytelnikiem biblioteki szkolnej.
Obiecuję nie niszczyć książek.
Obiecuję oddawać je w terminie.
Obiecuję czytać wypożyczone książki”.

Na zakończenie uczniowie wypożyczyli swoją pierwszą samodzielnie wybraną książeczkę. Wszystkie dzieci obiecały szybko je przeczytać, by przyjść po kolejne.
Pierwszoklasiści otrzymały pamiątkowe przyrzeczenie oraz zakładki do książek.

Tekst: Elżbieta Majder
Foto: Katarzyna Nizgorska


 

Wycieczka do Rypina na basen i kręgielnię

Dnia 20 października 2017 roku odbył się integracyjny wyjazd klasy IV C, V B oraz kilkorga uczniów z klasy VA na basen do Rypina. Dzieci pod opieką nauczycieli: Mariusza Urbańskiego, Katarzyny Nizgorskiej, Elżbiety Wawrzonkowskiej i Marka Koczota mogły korzystać ze wszystkich znajdujących się tam atrakcji. Przez godzinę uczniowie grali w kręgle. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Następnie chętne dzieci doskonaliły umiejętności pływackie na basenie sportowym, a inne relaksowały się w jacuzzi korzystając z masaży wodnych. Największym uznaniem cieszył się basen rekreacyjny, w którym można było pograć w piłkę, popływać z „makaronami”. Dużo wrażeń dostarczyła zjeżdżalnia i rwąca rzeka. Po dwugodzinnym szaleństwie w wodzie wszyscy zgodnie oznajmili, że takich wyjazdów im brakowało.

Czas spędzony w Rypinie przysporzył wszystkim uczestnikom wyjazdu, oprócz korzyści zdrowotnych, wiele radości i przyjemności.

Tekst i foto: Katarzyna Nizgorska


 

Różańcowe inspiracje

W październiku 2017 roku na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 z oddziałami sportowymi i dwujęzycznymi i parafii św. Wojciecha w Lidzbarku odbył się już po raz siedemnasty konkurs plastyczny „Różaniec”. Organizatorem konkursu była nauczycielka Magdalena Zawacka.

Cele konkursu to przede wszystkim kształtowanie wrażliwości i szacunku do przedmiotów religijnych, rozwijanie talentów plastycznych, odkrywanie potrzeby modlitwy różańcowej oraz rozmiłowanie w modlitwie różańcowej całych rodzin, ponieważ w wykonanie różańca na konkurs zaangażowane były całe rodziny.

Uczniowie wykonali różańce różnymi technikami np: z makaronu, chrupek, koralików, szyszek ,modeliny, jarzębiny, sztucznych kwiatków, ziemniaków, śrubek, wełny, gąbki i innych różnych przedmiotów.

Za piękne różańce wszystkie dzieci otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez księdza proboszcza Stanisława Grzywacza.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

Plastyczne inspiracje

W roku szkolnym 2017-18 kółko plastyczne działające w naszej szkole z klas czwartych i piątych pod kierunkiem Magdaleny Zawackiej podjęło współpracę z kółkiem kreatywnym pod kierunkiem pani Joanny Urbańskiej. Młodzi miłośnicy sztuki z zapałem wykonują różne formy pomocy dydaktycznych na język polski. Ich entuzjazm przejawia się w wysokiej frekwencji dodatkowych zajęć, a chęci na pewno przyczynią się do rozwoju ich zdolności. A oto kilka zdjęć prac naszych artystów.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

Rozwijają swoją kreatywność

W dniach 17- 24. 10. b.r. uczniowie z kółka plastycznego pod kierunkiem Magdaleny Zawackiej uczestniczyli w ciekawych warsztatach plastycznych zdobienia drewna w technice decoupage. Zajęcia odbywały się popołudniami w Sali Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku, a prowadziła je pani Magdalena Wacko. Uczestnicy malowali drewniane pudełka, po czym ozdabiali je pięknymi motywami. Warsztaty cieszyły się wielką popularnością uczniów klas IV i V szkoły podstawowej nr 1 z oddziałami sportowymi i dwujęzycznymi w Lidzbarku , a udział w nich przyczynił się do rozwoju ich kreatywności.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

Dzień Nauczyciela w klasach IV – VII

13 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jest to nasze wspólne święto, dzień, w którym uczniowie w sposób szczególny okazują wdzięczność swoim pedagogom. Każda szkoła jest inna, jedyna w swoim rodzaju. Każdy z nas współtworzy tę szkołę, sprawia, że jest ona właśnie taka. Każdy z nas zostawia tu kawałek siebie, a jednocześnie każdy z nas kawałek tej jedynej w swoim rodzaju szkoły, naszej szkoły, z naszymi nauczycielami zabiera ze sobą na całe życie.

Właśnie na tym apelu był właściwy moment, by wszystkim nauczycielom przekazać jak najserdeczniejsze życzenia i podziękować za cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość okazywane na co dzień.

Uczniowie przygotowali dla nauczycieli koncert życzeń. Wiersze i piosenki – niektóre zabawne, inne całkiem poważne – były skromnym wyrazem szacunku dla wszystkich nauczycieli. W ten sposób uczniowie podziękowali za poświęcenie i trud wkładany w edukację i wychowanie, za wiarę w swoich uczniów, nieustannie potrzebujących rad i wskazówek.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy przeprowadzili wybory do Samorządu Uczniowskiego ogłosili wyniki. Oto skład Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2017/2018 : przewodniczący szkoły – Aleksandra Zakrzewska, kl.VIIb, zastępca przewodniczącego szkoły – Kacper Blank, kl.VIIa, skarbnik – Aleksandra Skarzyńska, kl.VIIb.

Gratulujemy i życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2017/2018.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom naszej szkoły. Wręczyli również kartki z życzeniami pani dyrektor szkoły, Beacie Piątkowskiej oraz panu wicedyrektorowi Wojciechowi Nowińskiemu.

Program artystyczny został przygotowany przez panią Jolantę Nowińską i pana Mariusza Urbańskiego wraz z uczniami z klas Va i Vb. Część artystyczną uświetnił chór szkolny pod kierunkiem pani Marleny Komosińskiej. Tematyczną dekorację wykonała pani Marlena Komosińska wraz z uczennicami uczęszczającymi na kółko plastyczne.

Tekst: Jolanta Nowińska
Foto: Radosław Sekita


 

Dzień Nauczyciela w klasach I – III

„Nauczyciel dobrze wie ile w głowie zmieści się, nauczyciel dobrze wie, że nauka to jest super sprawa”- tymi słowami piosenki uczniowie zaczęli uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Apel przygotowały klasy III d i III f pod kierunkiem nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej pani Eweliny Wojciechowskiej i pani Eweliny Janickiej. Wesołe piosenki zaśpiewały dzieci należące do szkolnego chóru Biedronki pod kierunkiem pań Aleksandry Trzaskalskiej i Magdaleny Zawackiej.

Uczniowie przedstawili montaż słowno- muzyczny, w tym także i taniec dla wszystkich nauczycieli. Na koniec wszystkim paniom dzieci złożyły życzenia i wręczyły pięknego kwiatka. Na apelu obeni byli goście w osobach pani dyrektor Beaty Piątkowskiej i pani wicedyrektor Marii Tonkowicz. Dekoracje wykonali uczniowie z kółka plastycznego pod kierunkiem Magdaleny Zawackiej.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

Dzień Uśmiechu

Od kilku lat, w każdy pierwszy piątek października obchodzimy w naszej szkole wyjątkowe święto – Światowy Dzień Uśmiechu. W tym roku ten radosny dzień przypadł 6 października. Dzień Uśmiechu to wspaniała okazja, żeby pogodnie spędzić dzień, podarować uśmiech mamie, sprzedawczyni, koleżance, pani nauczycielce. Dobroczynny wpływ śmiechu na funkcjonowanie organizmu człowieka został potwierdzony naukowo. Pogodny nastrój wpływa na dobre relacje oraz poprawia kondycję. W szkole w ramach akcji „Światowy Dzień Uśmiechu” na drzwiach każdej klasy pojawiły się „uśmiechnięte dekoracje”, a każdy uczeń posiadał przyklejoną do ubrania „uśmiechniętą buźkę”. Wolontariusze: Karolina Cybulska z klasy VI b i Igor Waszkiewicz z klasy V d wraz z opiekunem panią Anną Kowalkowską udekorowali szkołę „uśmiechniętymi balonami” oraz wchodząc do klas, do gabinetu dyrektora, sekretariatu, przekazywali uśmiech w formie „żółtego uśmiechniętego balonika”. Korytarze i klasy zapełniły się uśmiechami przekazywanymi sobie nawzajem, które rozgoniły chmury nad naszą szkołą.

Tekst i foto: Anna Kowalkowska


 

Dziewczęta z VII a w walce o wolność zwierząt

Dnia 8 października 2017r. uczennice klasy VII a: Oliwia Antkiewicz, Amelia Chojnacka Agnieszka Giesek, Eliza Karpińska, Patrycja Moszczyńska, Izabela Toporkiewicz i Julia Waleszkowska wraz z opiekunem Joanną Urbańską wzięły udział w happeningu w ramach ogólnopolskiej akcji „Zerwijmy łańcuchy”

Wyposażone w transparenty, plakaty i znaki dziewczęta pojawiły się na bulwarze miejskim. Jak na miłośniczki czworonogów i uczestniczki Koła kształtującego kreatywność przystało uczennice zaprezentowały wiersz własnego autorstwa – „Na ratunek” Krótka część artystyczna wzbogacona został o elementy dramy i na koniec wystąpienia zerwano symboliczny łańcuch z szyi uciemiężonego psa, w którego rolę wcieliła się Julia Waleszkowska.

W ten sposób dziewczęta wsparły akcję i sprzeciwiły się niewoleniu zwierząt.

Zapraszamy do zapoznania się z ich twórczością:

„Na ratunek”

 

Dziś tu do was przychodzimy,
bo niewolę psów widzimy.
Chcemy wolność im przywrócić
i łańcuchy z grzbietów zrzucić!

 

Wolność wszyscy miłujemy,
wolności dla zwierząt chcemy.
Pies to jest istota żywa,
więc wolności niech zażywa!

 

Gdy widzę zwierzę w niewoli,
serce ściska mnie i boli.
Łańcuch znakiem jest tyrana,
nie zaś kochającego pana.

 

Dziś niewoli STOP mówimy,
o wolność czworonogów walczymy.
Jeśli też kochasz zwierzaki –
PRZYŁĄCZ SIĘ DO NASZEJ PAKI!

 

Tekst i foto: Joanna Urbańska


 

DZIEŃ CHŁOPAKA W KL. III A

Dnia 29 września w klasie III a zajęcia rozpoczęły się niespodzianką od dziewczynek dla chłopców. Dziewczynki z okazji Dnia Chłopaka zaśpiewały im sto lat oraz wręczyły upominki – balony oraz czekolady. Chłopcy byli uśmiechnięci i zadowoleni, a dziewczyny powiedziały, że czekają na rewanż. Myślę, że był to udany dzień i wszystkim się podobało.

Tekst i foto: Aleksandra Trzaskalska


 

W piekarni

W dniu 29 września uczniowie klasy III a i III f wraz z wychowawcami Aleksandrą Trzaskalską , Eweliną Wojciechowską oraz nauczycielką Beatą Sikorską mieli okazję zapoznać się z pracą piekarza i podglądnąć jak piecze się chleb. Stało się to dzięki uprzejmości właścicieli piekarni z Piekarni GS Samopomoc Chłopska w Lidzbarku.

Najpierw uczniowie poznali różne typy mąki oraz rodzaje pieczywa. Z zainteresowaniem obserwowali jak wyrabia się ciasto na chleb i bułki. Z podziwem patrzyli na piekarza, który w mistrzowskim stylu tworzył kształty różnego pieczywa. Dzięki tej lekcji poznali, z jakim trudem powstaje chleb. Uczniowie serdecznie podziękowali za miłą i serdeczną atmosferę oraz za smaczne bułki. Oto kilka fotografii z naszego pobytu.

Tekst i foto: Aleksandra Trzaskalska


 

Z kulturą i przyrodą za pan brat – wycieczka klasy IIIg

2 października 2017 r. uczniowie klasy III g wraz z wychowawczynią Katarzyną Czaplińską w ramach zajęć z edukacji społecznej i przyrodniczej wybrali się na wycieczkę do Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku. Celem wycieczki było integrowanie dzieci ze środowiskiem lokalnym poprzez udział w ważnych wydarzeniach w naszym mieście. Uczniowie mieli okazję obejrzeć pokonkursowy wernisaż fotografii „Pocztówka z Lidzbarka”, a dzięki p. Zygmuntowi Mężykowskiemu przybliżyć sens wykonywania zdjęć oraz zachęcić do spróbowania swoich sił w tej dziedzinie sztuki.

Druga część wycieczki to wyjście do parku. Korzystając z pięknej pogody uczniowie mieli możliwość w naturalnym środowisku przypomnieć i rozpoznać gatunki drzew i krzewów oraz utrwalić ich budowę. Ważnym elementem było odczytanie tabliczki „Pomnik przyrody” umieszczonej na drzewie i wyjaśnienie jego znaczenia.

Mamy nadzieję, że takich pomników w naszym otoczeniu będzie jak najwięcej.

Tekst i foto: Katarzyna Czaplińska


 

Dzień Chłopaka w III b

W klasie III b jak zwykle dziewczynki pamiętały o święcie chłopców i przygotowały dla każdego chłopca słodki upominek w postaci babeczki i życzeń na własnoręcznie wykonanych laurkach. Ponadto dwie dziewczynki, Amelka Wardowska i Marta Ostrowska przygotowały dla kolegów krótki skecz. Przewodniczący klasy Franek Byliński podziękował dziewczynkom za życzenia oraz słodki upominek i poczęstował je lizakiem. Wszyscy chłopcy odczytali głośno życzenia, które otrzymali od dziewcząt. Był to bardzo miły dzień.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Wycieczka do lasu klasy III b

28.092017r. klasa III b pod opieką pani Małgorzaty Przybylskiej udała się na wycieczkę do lasu. Celem było poznanie warstwowej budowy lasu i roślinności typowej dla naszego terenu, jak również kształtowanie wśród dzieci patriotyzmu lokalnego i pielęgnowanie postaw patriotycznych.

Po przybyciu do lasu dzieci wykorzystując przyniesione lupy i lornetki obserwowały i rozpoznawały rośliny i zwierzęta typowe dla określonej warstwy lasu. Dokonywały pomiaru pni drzew i rysowały odciski kory. Zebrały mnóstwo jesiennych, leśnych darów, z których na zajęciach z techniki wykonały ozdoby do klasy.

Idąc dalej w las dzieci dotarły do miejsca, gdzie 18 grudnia 1944r. hitlerowcy rozstrzelali mieszkańców z terenów obecnej gminy Lidzbark. W skupieniu i ciszy zapalili przyniesione znicze, aby uczcić ich pamięć. Uczeń Franek Byliński odczytał tekst umieszczony na pamiątkowej tablicy pomnika. To miejsce oraz historia zamordowanych ludzi wywarły na dzieciach duże wrażenie. Była to ciekawa lekcja historii.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Apel wychowawczy „Alternatywne formy spędzania czasu wolnego”

26 września 2017 roku odbył się apel o charakterze wychowawczym nt. „Alternatywne formy spędzania czasu wolnego”. Celem spotkania było przedstawienie naszym wychowankom sposobów na nudę i bierne spędzanie czasu przed telewizorem lub komputerem, ale też rozwijanie zainteresowań.

Podczas apelu zaproszeni goście:
pani Katarzyna Borowska – dyrektor Domu Kultury w Lidzbarku,
pani Edyta Marszak z Biblioteki Miejskiej w Lidzbarku,
pan Grzegorz Orłowski – kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry OSP w Lidzbarku z grupą taneczną „Marzoletki”,
Szkoła Tańca Wasilewski-Felska,
zachęcali uczniów do udziału w różnych sekcjach artystycznych i zajęciach. Wśród propozycji znalazły się m.in: zajęcia taneczne, artystyczne, zajęcia dziennikarskie, nauka programowania i kodowania oraz nauka gry na różnych instrumentach Wszystkie propozycje brzmiały zachęcająco,a wśród uczniów budziły zainteresowanie.

W każdym człowieku drzemie wielki potencjał i nie odkryte jeszcze talenty. To młodzi ludzie mają szansę na odkrycie tego, co nie zostało jeszcze odkryte i wynalezienie tego, czego jeszcze nie wynaleziono.

Liczymy na aktywność uczniów. Życzymy im wytrwałości i sukcesów.

Tekst i foto: Anna Kowalkowska


 

Wycieczka chlebem pachnąca

20 września uczniowie klasy IIIg zwiedzali piekarnię w Lidzbarku. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pomieszczeniami produkcyjnymi piekarni, poznanie składników, z których składa się chleb oraz etapów jego powstawania. Nadrzędnym celem było budzenie szacunku dla trudnej pracy piekarza. Dzieci poznały różne rodzaje pieczywa oraz maszyny, które pomagają w pracy piekarzom. Zobaczyły również piec węglowy, w którym wypieka się pieczywo. Największą przyjemność sprawiło delektowanie się pysznymi, świeżymi drożdżówkami, które zostały upieczone specjalnie dla grupy.

Uczniowie klasy IIIg serdecznie dziękują Pani Krystynie Mrowińskiej za zgodę na przeprowadzenie wycieczki oraz wszystkim pracownikom piekarni, którzy z zaangażowaniem oprowadzali grupę po swoim zakładzie pracy oraz z cierpliwością odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów.

Tekst i foto: Katarzyna Czaplińska


 

Wycieczka do młyna

Dnia 21 września 2017 r dzieci z kl. III a i III f wraz z wychowawczyniami Aleksandrą Trzaskalską i Eweliną Wojciechowską wybrały się do młyna. Celem wyprawy było poznanie pracy młyna i młynarza, a także wprowadzenie w cykl zajęć „ Jak powstaje chleb?”. Dzieci dowiedziały się, że młyn to budynek, w którym miele się ziarna zbóż, oglądały proces mielenia oraz powstałe produkty: mąkę, kaszę oraz pasze dla zwierząt. Obejrzały różne urządzenia oraz poznały historię młyna. Dzieci lekko ubielone, ale bogatsze o nową wiedzę i doświadczenia wróciły do szkoły. Kolejnym przystankiem w poszerzaniu cennej wiedzy „o bochenku” będzie piekarnia.

Tekst i foto: Aleksandra Trzaskalska


 

Klasa III b w Piekarni GS Samopomoc Chłopska w Lidzbarku

22 września uczniowie kl. III b wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Przybylską udali się na wycieczkę dydaktyczną do Piekarni GS Samopomoc Chłopska w Lidzbarku, której celem było poznanie sposobu wypieku chleba oraz pracy piekarza.

Podczas tej wycieczki dzieci poznały technologię wyrabiania ciasta i proces pieczenia chleba. Dowiedziały się o różnych gatunkach mąki, z których następnie wypieka się różne rodzaje chleba. Zobaczyły pracę piekarza. Na koniec każde dziecko otrzymało świeżą bułkę na drugie śniadanie, a pani chleb, który posłużył w klasie do jego opisu.

Dzieciom bardzo podobała się wycieczka, a kilku chłopców postanowiło, że w przyszłości zostanie piekarzem.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Klasa III g z wizytą u zegarmistrza

12 września 2017 r. uczniowie klasy III g wybrali się na wycieczkę do zakładu zegarmistrzowskiego. Celem wizyty było podsumowanie wiadomości zdobytych podczas zajęć lekcyjnych. Uczniowie mieli okazję obejrzeć narzędzia, jakich używa w swojej pracy zegarmistrz. Zobaczyli jak wygląda wymiana baterii w zegarku oraz mechanizm zegara od środka. Obejrzały też zegary i zegarki znajdujące się w zakładzie – od ściennych po te noszone na ręce oraz różne paski i bransoletki. Dodatkowo dowiedzieli się o możliwości dorabiania kluczy do różnych zamków. Największy zachwyt wzbudziły klucze z wizerunkami zwierząt.

Uczniowie klasy bardzo dziękują Panu Karolowi Jagodzińskiemu za miłe przyjęcie oraz słodki poczęstunek.

Tekst i foto: Katarzyna Czaplińska


 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 w klasach I – III

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego.

Następnie p. dyrektor Beata Piątkowska oraz p. wicedyrektor Maria Tonkowicz serdecznie powitała wszystkich uczniów, zgromadzonych gości , rodziców a w szczególności pierwszoklasistów.

Po części oficjalnej, nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów z kl. III a i kl. III b pod opieką Aleksandry Trzaskalskiej i Małgorzaty Przybylskiej.
Uczniowie przypomnieli dawne czasy, czyli – 01.09. 1939 rok i II wojnę światową- jedną kartkę z historii Polski. Wszyscy minutą ciszy uczcili poległych w czasie II wojny światowej. Następnie wspaniały koncert piosenek oraz recytacja wierszy mówiących o pożegnaniu wakacji i powitaniu szkoły wprowadziły zgromadzonych w miły, radosny nastrój. Po apelu wszyscy uczniowie rozeszli się do klas na spotkania z wychowawcami.

Tekst: Aleksandra Trzaskalska
Foto: Małgorzata Przybylska


 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 w klasach IV – VI

4 września w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018. Wicedyrektor szkoły, pan Wojciech Nowiński powitał zaproszonych gości: wiceburmistrza pana Janusza Bieleckiego, przewodniczącego Rady Rodziców pana Grzegorza Lemańskiego, zastępcę Komendanta Hufca ZHP Lidzbark druhnę Danielę Gawińską, dyrektora Szkoły Podstawowej Nr. 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi panią Beatę Piątkowską, nauczycieli i pracowników szkoły, rodziców oraz wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, rodziców oraz wszystkich uczniów. Apel rozpoczął się od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i zaśpiewania hymnu. Następnie głos zabrała pani dyrektor, Beata Piątkowska, która skierowała do uczniów wiele ciepłych słów, szczególną uwagę zwracając na uczniów klas czwartych i siódmych.

Dzisiejszy dzień jest bardzo szczególny dla wszystkich Polaków, nie tylko dlatego, że kończą się wakacje i rozpoczyna nowy rok szkolny. Występujący uczniowie przypomnieli, że właśnie mija 78 rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku Niemcy hitlerowskie napadły na Polskę, rozpoczynając tym samym trwający prawie 6 lat, największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. 78 lat temu dzieci polskie nie usiadły w szkolnych ławkach, a zamiast dzwonka usłyszały huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb. Ważnym momentem podczas apelu było zapalenie znicza przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego pod tablicą upamiętniającą nauczycieli poległych podczas drugiej wojny światowej.
Dzisiaj możemy bez lęku przystąpić do naszych zadań w nowym roku szkolnym. Życzymy wielu sukcesów, nauczycielom wyrozumiałości i cierpliwości, a uczniom – zapału w zdobywaniu wiedzy.

Program artystyczny został przygotowany przez panią Jolantę Nowińską i pana Wojciecha Nowińskiego wraz z uczniami z klas Va i Vb. Chór szkolny pod kierunkiem pani Marleny Komosińskiej uświetnił część artystyczną pięknie wykonanymi piosenkami. Tematyczną dekorację pod hasłem Witaj szkoło wykonała pani Marlena Komosińska.

Po części artystycznej głos zabrał ponownie wicedyrektor szkoły, pan Wojciech Nowiński. Zwrócił się do uczniów i wyjaśnił podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w budynku szkoły oraz w drodze do szkoły. Następnie uczniowie rozeszli się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami i zostali zapoznani z planem lekcji.

Tekst: Jolanta Nowińska
Foto: Anna Kowalkowska


Skip to content