Home » Archiwum rok szk. 2016/2017_2

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Kwiecień 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
1 kwietnia 2024
2 kwietnia 2024
3 kwietnia 2024
4 kwietnia 2024
5 kwietnia 2024
6 kwietnia 2024
7 kwietnia 2024
8 kwietnia 2024
9 kwietnia 2024
10 kwietnia 2024
11 kwietnia 2024
12 kwietnia 2024
13 kwietnia 2024
14 kwietnia 2024
15 kwietnia 2024
16 kwietnia 2024
17 kwietnia 2024
18 kwietnia 2024
19 kwietnia 2024
20 kwietnia 2024
21 kwietnia 2024
22 kwietnia 2024
23 kwietnia 2024
24 kwietnia 2024
25 kwietnia 2024
26 kwietnia 2024
27 kwietnia 2024
28 kwietnia 2024
29 kwietnia 2024
30 kwietnia 2024
1 maja 2024
2 maja 2024
3 maja 2024
4 maja 2024
5 maja 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Archiwum rok szk. 2016/2017_2

 

Zakończenie roku szkolnego w klasach IV – VI

Dnia 23 czerwca w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku odbyła się uroczysta akademia z okazji Zakończenia roku szkolnego dla klas IV-VI, którą przygotowali uczniowie klasy Vc i Vd pod opieką pań: Joanny Urbańskiej i Anetty Paturalskiej.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od powitania dyrekcji szkoły, zaproszonych gości, grona pedagogicznego i całej społeczności uczniowskiej. Został również wprowadzony Sztandar Szkoły i odśpiewano hymn.

Zakończenie roku to doskonała okazja, aby nagrodzić tych uczniów, którzy przez cały rok szkolny pilnie wypełniali obowiązki szkolne i brali czynny udział w życiu szkoły osiągając sukcesy w konkursach. Kolejnym punktem uroczystości było uhonorowanie uczniów, którzy otrzymali świadectwo z wyróżnieniem, czyli uzyskali średnią co najmniej 4,75 i bardzo dobre zachowanie. Dyplomy wzorowego ucznia otrzymali natomiast ci, którzy uzyskali średnią co najmniej 5,0 i wzorowe zachowanie. Dla najlepszych przygotowano statuetki – mieli oni średnią co najmniej 5,50 i wzorowe zachowanie. Statuetki otrzymali również uczniowie za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych, plastycznych i sportowych. Pani Beata Piątkowska wręczała nagrody i świadectwa z wyróżnieniem uczniom klas VIa i VIb, którzy wyniku reformy oświaty będą kontynuować naukę w Szkole Podstawowej nr 2. Rodzice uczniów klas szóstych, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 5,0 i wzorowe zachowanie otrzymali listy pochwalne.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, która składała się ze scen, podczas których uczniowie dziękowali nauczycielom za trud włożony w ich nauczanie i żegnali się ze szkołą i kolegami na czas wakacji. Przekazali również niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji.

Dla uatrakcyjnienia formy przekazu wykorzystano nagrania dźwiękowe przygotowane przez Marlenę Komosińską. Swym śpiewem przedstawienie umilili uczniowie z chóru szkolnego. Jedna z piosenek została dedykowana pani Małgorzacie Kołomijskiej –Kaczmarek, która odchodzi na emeryturę. Wiele ciepłych słów pod jej adresem skierowała również pani Beata Piątkowska, która dziękowała jej za współpracę i zaangażowanie w swoją pracę.

Wykonaniem dekoracji zajęła się pani Marlena Komosińska wraz z uczniami z kółka plastycznego. Po zakończeniu inscenizacji uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych, gdzie nastąpiło rozdanie świadectw.

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy samych słonecznych dni, niezwykłych przygód oraz szczęśliwego powrotu do szkoły we wrześniu.

Tekst: Jolanta Nowińska
Foto: Mariusz Urbański


 

Zakończenie roku szkolnego w klasach I – III

23 czerwca w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku odbył się apel z okazji zakończenia roku szkolnego dla uczniów klas I-III.

W klasach I – III uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła pani wicedyrektor Maria Tonkowicz, która powitała zaproszonych gości, grono pedagogiczne i wszystkich uczniów. Został również wprowadzony Sztandar Szkoły i odśpiewano hymn.

Kolejnym bardzo ważnym punktem uroczystości było uroczyste wręczenie wychowawcom klas pierwszych i drugich teczek z dyplomami i znaczków „Uczeń na medal”, które mieli przekazać wzorowym uczniom w swoich klasach. W uroczysty sposób nagrody z rąk pani wicedyrektor odebrali uczniowie klas trzecich, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce. Następnie nadszedł czas na rozdanie statuetek i nagród za czołowe miejsca zajmowane przez uczniów w różnorodnych konkursach.

Po rozdaniu wszystkich nagród uczniowie klasy IIIe i IIIf zaprezentowali część artystyczną, którą przygotowali pod opieką pań: Teresy Pawlak oraz Barbary Urbańskiej.

Po zakończeniu inscenizacji uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych, gdzie nastąpiło rozdanie świadectw.

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji, pełnych niezapomnianych wrażeń, mnóstwa przygód i dobrego humoru.

Tekst: Jolanta Nowińska
Foto: Mariusz Urbański


 

Wycieczka klas pierwszych do Kaczego Bagna

11 maja 2017r. klasy Ia i Ib wraz z wychowawcami: panią Anną Kostrubałą i w panią Teresą Jagielską oraz opiekunami: p. Teresą Kaczorowską i p. Elżbietą Majder wybrały się na wycieczkę autokarową do Kaczego Bagna. Jest to osada położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Kurzętnik. W osadzie w 2003 roku z inicjatywy Michała Łapińskiego, wiceprezesa stowarzyszenia „Edukacja pod Żaglami” powstało „Miejsce Inicjatyw Pozytywnych-Kacze Bagno”.

Dzieci wzięły udział w trzech warsztatach. Podczas warsztatów pieczenia chleba poznały i uczyły się na pamięć przepisu na chleb. Przed strzelaniem z łuku zapoznały się z instrukcją strzelania z łuku i jego budową. Miały też możliwość poznania budowy i rodzajów afrykańskich bębnów. Poznały materiały, z których zostały wykonane. Uczyły się gry na oryginalnych bębnach afrykańskich.

Do szkoły wróciły zadowolone, bogatsze o nowe doświadczenia i wiadomości.

Tekst i foto: Teresa Jagielska


 

Klasowy Dzień Dziecka w I b

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy I b wspólnie z kolegami i koleżankami z innych klas obejrzeli w kinie amerykański film animowany wyprodukowany przez Walt Disney pt. „Zwierzogród”. Świetnie bawili się oglądając przygody króliczki Judy Hopps i lisa Nicka Bajera w mieście zamieszkanym przez zwierzęta.

Następnie udali się nad Jezioro Lidzbarskie. Na placu zabaw dzieci bawiły się na karuzeli, zjeździe linowym, huśtawkach, zjeżdżalniach. Następną atrakcją dla dzieci była siłownia obok placu zabaw. W drodze powrotnej do szkoły uczniowie odbyli spacer ścieżką historyczno-edukacyjną zlokalizowaną przy kościele ewangelicko- augsburskim i Grocie, przedstawiającą historię Lidzbarka od jego początków po teraźniejszość.

Rano, przed wyjściem na seans kinowy pierwszoklasiści otrzymali słodkie upominki ufundowane przez Klasową Radę Rodziców. Tak spędzony dzień był pełen niezapomnianych wrażeń i atrakcji.

Tekst i foto: Teresa Jagielska


 

Dzień Matki w Ia i Ib

Z okazji Dnia Matki uczniowie klasy I a i I b pod opieką p. Anny Kostrubały i p. Teresy Jagielskiej przygotowali i przedstawili część artystyczną. Uroczystość odbyła się 9 czerwca 2017 roku w sali kinowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku.

Dzieci recytowały wierszyki i śpiewały piosenki dla swoich mamuś. Popisywały się umiejętnościami recytatorskimi i wokalnymi. Laureatka Powiatowego Festiwalu Piosenki Polskiej – Julia Witkowska zaprezentowała piosenkę pt. „Słodki duch” . Na zakończenie dzieci złożyły mamusiom gorące życzenia, wręczyły kwiaty i przygotowane laurki. Pani Beata Karkocha przygotowała „słodkie” podziękowanie dla małych artystów.

To było dla wszystkich miłe, radosne i pełne wzruszeń popołudnie. Udało się dzięki współpracy z dyrektorem MGOK w Lidzbarku – p. Katarzyną Borowską, która udostępniła salę widowiskową. Pracownicy domu kultury- p. Jacek Wiśniewski i p. Krzysztof Rychcik perfekcyjnie nagłośnili występy dzieci. Dziękujemy!

Tekst: Teresa Jagielska
Foto: Małgorzata Waleszkowska


 

Wspaniała zabawa dzieci z klasy II b
w Ośrodku Wypoczynkowym „Pod Lipami”

Na zakończenie roku szkolnego 2016/2017 pani Małgorzata Przybylska zorganizowała dzieciom kolejną wspaniałą wycieczkę do Ośrodka Wypoczynkowego „Pod Lipami”. Przejście ulicami miasta do ośrodka było okazją do utrwalenia dzieciom przestrzegania zasad poruszania się po drogach. Po przybyciu na miejsce dzieci zostały podzielone na dwie grupy i przystąpiły do zabawy. Ścianka wspinaczkowa okazała się o wiele łatwiejsza do pokonania, niż w roku poprzednim. Nowością było budowanie tratwy. Wymagało ono współpracy w grupie, aby uzyskać cel. Zorba – kula sferyczna, strzelanie z łuku, paintball oraz zabawy na placu zabaw to kolejne atrakcje, z których korzystały dzieci. Ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz pląsy i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, były ostatnim punktem wycieczki. Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i zadowolone wróciły do szkoły.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

PEŁEN ATRAKCJI DZIEŃ DZIECKA w II B

5 czerwca 2017r. był szczególnym dniem dla dzieci z klasy II b. Rodzice wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Przybylską przygotowali dla swoich pociech wiele atrakcji. Na początku pokazali wspaniałe przedstawienie pt. „Wesoły scenariusz o tematyce zdrowotnej”. W humorystyczny sposób przekazali dzieciom kilka ważnych rad dotyczących zdrowego odżywiania i higienicznego stylu życia. Trudno było dzieciom rozpoznać swoich rodziców, ponieważ byli ucharakteryzowani i przebrani odpowiednio do odgrywanej postaci. W czasie całego przedstawienia dzieci się świetnie bawiły, a na koniec nagrodziły rodziców-aktorów gromkimi brawami.

Następnie na dzieci czekały słodkie upominki. To jednak nie był jeszcze koniec niespodzianek. Pizza okazała się kolejnym hitem. Najedzone dzieci przeszły na salą gimnastyczną, gdzie odbyły się konkursy przygotowane oczywiście przez rodziców. Każde dziecko wraz z rodzicem musiało wykonać zadanie, które wylosowało. Konkurencje były różne np. bieg z jajkiem na łyżce, slalom mamy z zasłoniętymi oczami prowadzonej przez dziecko między jajkami rozłożonymi na podłodze, skoki w workach, zjedzenie cytryny z uśmiechem lub ciastka z miski bez dotykania go rękoma, rozpoznawanie przez dotyk lub węch trzymanych owoców, podbijanie balonika przez 15s, bieg z dzieckiem „na barana”. To tylko niektóre zadania, które wykonywały dzieci wspólnie z rodzicami. Było mnóstwo śmiechu i zabawy. Na koniec zawiązano oczy pani wychowawczyni i musiała ona poprzez dotyk głowy lub głos dziecka każde rozpoznać. Udało się to bezbłędnie.

Ostatnią atrakcją była wspólna dyskoteka. Dzieci, jak i ich rodzice wspaniale się bawili. To był niezapomniany Dzień Dziecka, za który dzieci gorąco podziękowały swoim rodzicom i wychowawczyni.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Konkurs ortograficzny

W dniu 28 kwietnia 2017 r. uczniowie klas II i III sprawdzali swoje umiejętności ortograficzne na szczeblu szkolnym. Uzyskanie najlepszego wyniku plasowało ich do udziału w Gminnym Konkursie Ortograficznym.

W kategorii klas drugich najlepszy wynik uzyskali uczniowie:

  1. Poterała Julita II a
  2. Bieliński Wiktor II f
  3. Stempka Kornel II b
  4. Raniszewska Nadia II a
  5. Komuńska Aleksandra II g
  6. Urbański Daniel II b
  7. Chrabowska Zofia II g

Zwycięzcami z klas trzecich okazali się:

  1. Lemańska Hanna III d
  2. Wielgoszyński Filip III e
  3. Bilski Bartosz III d
  4. Charabin Oliwia III f
  5. Wesołowski Hubert III e
  6. Wypych Julia III f

W dniu 9 czerwca w/w uczniowie reprezentować będą szkołę w V Gminnym Konkursie Ortograficznym.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorzy

WYKAZ UCZNIÓW ZAKWALIFIKOWANYCH DO
GMINNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

KLASY DRUGIE

 

  1. Poterała Julita II a
  2. Bieliński Wiktor II f
  3. Stempka Kornel II b
  4. Raniszewska Nadia II a
  5. Komuńska Aleksandra II g
  6. Urbański Daniel II b
  7. Chrabowska Zofia II g

KLASY TRZECIE

  1. Lemańska Hanna III d
  2. Wielgoszyński Filip III e
  3. Bilski Bartosz III d
  4. Charabin Oliwia III f
  5. Wesołowski Hubert III e
  6. Wypych Julia III f

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

W dniu 9 czerwca odbył się V Gminny Konkurs Ortograficzny.

Mistrzami ortografii w kategorii klas drugich zostali:

I miejsce Poterała Julita z II a – SP Lidzbark

II miejsce Kornel Stempka z kl.II b – SP Lidzbark

III miejsce Bieliński Wiktor z kl.II f – SP Lidzbark

Uczniów przygotowywały Panie: A.Trzaskalska, Małgorzata Przybylska, Ewa Świniarska.

Lokaty Mistrzów klas III to:

I miejsce Lemańska Hanna z kl.III d – SP Lidzbark

II miejsce Truszczyńska Karolina – SP Kiełpiny

III miejsce Bilski Bartosz z kl. III d – SP Lidzbark

Czujność i umiejętności ortograficzne kształciły wśród uczniów Panie: Dorota Waleśkiewicz i Wioleta Roch.

Gratulujemy Zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

Dziękujemy wszystkim Nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uczniów do konkursu klasowego ,szkolnego i gminnego.

Organizatorzy

Tekst:Barbara Urbańska
Foto: Teresa Pawlak


 

Księga pamiątkowa na 140 lecie istnienia Szkoły Podstawowej w Lidzbarku i 40 lecia nadania jej imienia Tadeusza Kościuszki

Z okazji 140 lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Lidzbarku i 40 lecia nadania jej imienia Tadeusza Kościuszki została wydana książka pt: ”Historia Szkoły Podstawowej imienia Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku”. Autorami są nauczyciele szkoły, a zarazem pasjonaci ziemi michałowskiej dr Michał Dzimira i mgr Magdalena Zawacka. Nad swoją książką pracowali od wielu miesięcy. Zbierali mnóstwo materiałów od mieszkańców miasta i gminy Lidzbark, nauczycieli, dyrektorów. W ten sposób powstała monografia szkoły. W dotychczasowej literaturze brakowało bowiem typowej monografii poświęconej historii Szkoły Podstawowej w Lidzbarku. Nieco informacji na ten temat znaleźć można w opracowaniach Edwarda Klemensa. O szkole lidzbarskiej pisała już w 2007 r. Magdalena Zawacka w swojej pierwszej książce pt: ”Szkoła Podstawowa imienia Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku”. Z kolei w pracach autorstwa Michała Dzimiry znaleźć można historię szkoły na tle poszczególnych okresów historycznych – czytamy we wstępie najnowszej książki.

Książka składa się z czterech rozdziałów, najważniejszych wydarzeń szkolnych, struktury organizacyjnej oraz wspomnień wybranych osób. Jest w niej również wiele kolorowych zdjęć. Opatrzona jest także recenzją ks. Dr Marcina Staniszewskiego.

Oboje autorów pracuje w Szkole Podstawowej w Lidzbarku. Są autorami licznych artykułów prasowych zamieszczonych na łamach lokalnej prasy. Dzimira jest ponadto autorem wielu książek, Zawacka zaś dwóch.

Publikacja powstała dzięki finansowemu wsparciu Burmistrza Lidzbarka Macieja Sitarka.


 

Dobrodziejstwo pszczół

W dniu 16 maja 2016r. tata ucznia kl. IIIe, pan Gabriel Wielgoszyński przeprowadził zajęcia edukacyjne pt. „Dobrodziejstwo pszczół”. Po krótkim wprowadzeniu w temat na podstawie własnych doświadczeń i samodzielnie przygotowanej prezentacji multimedialnej na temat roli pszczół w przyrodzie, przystąpił do bezpośredniego zapoznania dzieci z rodziną pszczelą , zadaniami pszczelarza i narzędziami, które są mu niezbędne do prawidłowego dbania o pasiekę. Najpierw pokazał dzieciom matkę pszczelą, robotnice i trutnia oraz przedstawił ich role w rodzinie pszczelej. Później dzieci poznawały dokładnie budowę ula ,oglądały ramki z plastrami wosku i narzędzia ,tj. miotełkę, widelec, oddymiacz ,zapozając się przy tym z jej zastosowaniem. Dużym zainteresowaniem cieszył się też kombinezon pszczelarza. Dzieci chętnie przebierały się i naśladowały czynności pszczelarza. Pod koniec zajęć dzieci kosztowały wielokwiatowy tegoroczny miód, który przyniósł pszczelarz z pierwszego zbioru.

Pod koniec miodowej uczty dla podniebienia , dzieci podziękowały słodkimi całusami, kwiatami i laurką w kształcie pszczoły za wspaniałą lekcję o roli pszczół w przyrodzie. Filip, syn Pana Gabriela pragnie też w przyszłości hobbystycznie zajmować się pszczelarstwem.

Tekst i foto: Barbara Urbańska


 

WYCIECZKA DO MIASTA KOPERNIKA

26 kwietnia klasy II f i II a wraz z wychowawcami: panią Ewą Świniarską
i w zastępstwie panią Eweliną Wiśniewską oraz opiekunami: panią Teresą Kaczorowską i panią Dorotą Fryza wybrały się na wycieczkę autokarową do Torunia.

Najpierw dzieci przeszły bulwarem spacerowym nad brzegiem Wisły, następnie weszły Bramą Mostową na rynek Starego Miasta. Zobaczyły tam zabytkowe kamieniczki, pomnik Mikołaja Kopernika, fontannę z flisakiem oraz zwiedziły Kościół Najświętszej Marii Panny. Udały się również przed dom Mikołaja Kopernika, a wąskimi uliczkami przeszły pod Krzywą Wieżę. Pamiątki kupiły na straganach pod Ratuszem Starego Miasta. Następnym punktem wycieczki był seans filmowy w Planetarium. W tym dniu wyświetlano dla dzieci film pt. „Cudowna podróż”. Drugoklasiści z zainteresowaniem obejrzeli wystawę interaktywną w Orbitarium. Ze szczegółami odtworzono tu model sondy kosmicznej Cassini. Z pulpitów rozmieszczonych wokół sondy dzieci mogły sterować jej urządzeniami, a także sprawdzić do czego służą. Można było również własnoręcznie uruchomić silniki odrzutowe.

Największą atrakcją okazało się pieczenie pierników w Żywym Muzeum Piernika. Dzieci wzięły udział w pokazie pomagając wyrobić ciasto piernikowe: przesiewały mąkę i ubijały w moździerzu korzenie. Następnie, przy pomocy oryginalnych form kształtowały z ciasta własne pierniki, które po wypieczeniu zabrały jako pamiątkę z muzeum.

Ostatnim punktem wycieczki były warsztaty papierniczo – drukarskie w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Zajęcia okazały się wspaniałą lekcją dawnej kaligrafii, sztuki papierniczej i ΧlΧ-wiecznego druku.

Tekst i foto: Ewa Świniarska


 

Wycieczka Kraków – Zakopane – Wieliczka

W dniach od 9 do 12 maja 2017r uczniowie klas: VIb, Vd oraz VIc i d wraz z nauczycielami, p. Marleną Komosińską, p. Elżbietą Wawrzonkowską, p. Jolantą Nowińską, p. Anetta Paturalską oraz p. Mariuszem Urbańskim uczestniczyli w wycieczce szkolnej na trasie Karków- Zakopane – Wieliczka. Program wycieczki był bardzo ciekawy. Mimo, że wyjeżdżaliśmy z Lidzbarka żegnani płatkami śniegu, Kraków przywitał nas piękną, słoneczna pogodą. Zwiedziliśmy Wawel, Stare Miasto, kupiliśmy pierwsze pamiątki.

Wieczorem zameldowaliśmy się w pensjonacie „ U Zbójnika” w Murzasichle. Następnego dnia wyjechaliśmy do Zakopanego, aby zwiedzać Krupówki, Cmentarz na Pęksowym Brzysku, Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Poznaliśmy też naszego przewodnika, który okazał się bardzo zabawny. Dużą atrakcją tego dnia było podziwianie pięknych widoków z Gubałówki oraz przejazd wyciągiem krzesełkowym z Butorowego Wierchu. Trzeciego dnia zmieniliśmy trasę zaplanowaną na Dolinę Koscieliską i postanowiliśmy zdobyć jakiś górski szczyt. Weszliśmy na Wielką Krokiew mijając Kalatówki, skąd mamy pamiątkowe zdjęcie z widokiem na Kasprowy Wierch i zeszliśmy Doliną Białego. Mimo zmęczenia wszystkim dopisywały dobre humory. Po tak wspaniałych przeżyciach i wysiłku fizycznym, zmęczeni, ale radośni wybraliśmy się na basen termalny w Bukowinie Tatrzańskiej. Największą popularnością cieszyły się zjeżdżalnie. Wieczorem mieliśmy okazję odpocząć i porozmawiać przy ognisku. Ostatnim punktem programu wycieczki było Muzeum Wieliczki. Wędrowaliśmy „trasą górnika”, która okazał się fantastyczną przygodą. Ubrani w uniformy górnicze i zaopatrzeni w latarki, w ciemnościach poznawaliśmy trud pracy górnika. Miejsce to również bardzo nam się podobało.

Powróciliśmy do Lidzbarka zadowoleni i pełni wrażeń oraz miłych wspomnień. Z pewnością znajdą się wśród nas tacy, którzy będą chcieli powrócić w te magiczne miejsca, które wspólnie zwiedzaliśmy.

Tekst i foto: Marlena Komosińska


 

IX Gminna Olimpiada Matematyczna dla uczniów klas III

12 maja w naszej szkole odbyła się Gminna Olimpiada Matematyczna dla uczniów klas III „Jednorożec 2017”. Była to już dziewiąta edycja tego konkursu. Wzięło w niej udział 19 reprezentantów ze szkół z terenu Gminy Lidzbark tj. szkoły z Bryńska, Dłutowa, Słupa, Kiełpin oraz Lidzbarka. Celem tego projektu było upowszechnianie i uatrakcyjnianie wiedzy matematycznej wśród uczniów oraz promowanie ich uzdolnień w gminie. Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez nauczycielki klas I-III: panią Annę Kostrubałę i panią Katarzynę Czaplińską, a nad jego organizacją czuwała pani wicedyrektor Maria Tonkowicz. Uczestnicy zmagali się z dziewięcioma zadaniami, pełnymi „pułapek”, wymagającymi dużej, jak na ten wiek, wiedzy matematycznej oraz twórczego, logicznego myślenia. W tej trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali następujący uczniowie:

I miejsce – Olga Nowińska (SP Lidzbark)
II miejsce – Bartosz Bilski ( SP Lidzbark)
III miejsce – Wiktoria Kułakowska (SP Bryńsk)

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody rzeczowe w postaci pamiątkowych skarbonek, książek oraz dyplomów. Jednak żaden z pozostałych uczestników nie został pominięty, wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a ich nauczyciele dyplomy – podziękowania za przygotowanie swoich uczniów, które wręczyła wicedyrektor szkoły, pani Maria Tonkowicz. Nagrody ufundowane zostały przez radę rodziców naszej szkoły, a soki i owoce przez właściciela Przetwórni Owoców i Warzyw w Lubawie, pana Roberta Kowalkowskiego, za co organizatorzy konkursu serdecznie dziękują.

Tekst i foto: Katarzyna Czaplińska


 

SUKCES NASZYCH MAŁYCH MATEMATYKÓW

5 maja w Szkole Podstawowej nr 4 w Działdowie odbyła się już XVII edycja Gminnej Olimpiady Matematycznej Uczniów Klas Trzecich. Konkurs, jak co roku przygotowały nauczycielki tej szkoły. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych dzieci, stwarzanie im możliwości sprawdzenia się i porównania swoich umiejętności matematycznych z innymi, a także nawiązanie współpracy między nauczycielami powiatu działdowskiego. W tym roku szkolnym w olimpiadzie matematycznej wzięło udział 36 najlepszych matematyków z klas trzecich powiatu działdowskiego. Naszą szkołę reprezentowali Olga Nowińska (wychowawczyni pani Beata Sikorska), Bartosz Bilski (wychowawczyni pani Wioletta Roch), Bruno Wilamowski (wychowawczyni pani Barbara Urbańska), Gabriela Zdanowicz (wychowawczyni pani Katarzyna Nizgorska), Oliwia Raszkowska i Marianna Ziółkowska (wychowawczyni pani Teresa Pawlak).

Najlepszym matematykiem naszej szkoły w XVII POWIATOWEJ OLIMPIADZIE MATEMATYCZNEJ UCZNIÓW KLAS TRZECICH w Działdowie okazała się Oliwia Raszkowska, uczennica klasy III f, która zajęła I miejsce. Gabriela Zdanowicz, uczennica klasy III b i Olga Nowińska, uczennica klasy III a zajęły ex aequo II miejsce.

GRATULUJEMY !!! Pozostali uczniowie naszej szkoły również doskonale poradzili sobie z zdaniami. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i książkę. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Tekst i foto: Anna Kostrubała


 

Konkurs ortograficzny klas II i III

W dniu 28 KWIETNIA 2017 r. uczniowie klas II i III sprawdzali swoje umiejętności ortograficzne na szczeblu szkolnym. Uzyskanie najlepszego wyniku plasowało ich do udziału w Gminnym Konkursie Ortograficznym.

W kategorii klas drugich najlepszy wynik uzyskali uczniowie:
1. Poterała Julita II a
2. Bieliński Wiktor II f
3. Stempka Kornel II b
4. Raniszewska Nadia II a
5. Komuńska Aleksandra II g
6. Urbański Daniel II b
7. Chrabowska Zofia II g

Zwycięzcami z klas trzecich okazali się:
1. Lemańska Hanna III d
2. Wielgoszyński Filip III e
3. Bilski Bartosz III d
4. Charabin Oliwia III f
5. Wesołowski Hubert III e
6. Wypych Julia III f

W dniu 9 czerwca w/w uczniowie reprezentować będą szkołę w V Gminnym Konkursie Ortograficznym.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorzy

Tekst i foto: Barbara Urbańska


 

Książki są ciekawe

24 kwietnia okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich uczniowie klasy II b zostali zaproszeni do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku na zajęcia pt. „Jak powstała książka rękopiśmienna?”. W czasie zajęć uczniowie poznali różne materiały piśmiennicze oraz formy książki wykonywanej ręcznie z jej pięknymi zdobieniami i drogocennymi oprawami. Obejrzeli wiele książek, które zawierały trójwymiarowe ilustracje lub były interaktywne. Wzbudziły one wśród dzieci ogromne zainteresowanie i wywołały wiele emocji. Druga część zajęć upłynęła na pracy z tabletami i książkami w wersji elektronicznej. Dzieci wysłuchały wiersza Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”, usłyszały wiele efektów dźwiękowych i zobaczyły różne wizualizacje. Przez całe zajęcia były bardzo aktywne i zainteresowane każdym rodzajem książek. Była to wspaniała lekcja zachęcająca do czytania książek.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Zwiedzamy Toruń

27 kwietnia uczniowie klasy II b i II g byli na wycieczce w Toruniu i Grębocinie. Opiekę nad nimi sprawowały panie: Katarzyna Czaplińska, Małgorzata Przybylska, Anna Kowalkowska i Teresa Kaczorowska.

Pierwszym punktem wycieczki były warsztaty w Żywym Muzeum Piernika w Toruniu. Dzieci usłyszały tam historię powstania toruńskich pierników i miały możliwość własnoręcznie je wykonać. Następnie wszyscy udali się na zwiedzanie Torunia i poznanie jego ciekawych miejsc historycznych. Dużą atrakcją okazało się Muzeum Zabawek i Bajek. Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Planetarium i Orbitarium.

W drodze powrotnej dzieci zajechały do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Poznały tam historię pisma i drukarstwa oraz wykonały papier czerpany. Miały okazję zadać szereg pytań przewodnikowi, który chętnie udzielał im odpowiedzi, przez co drugoklasiści niewątpliwie wzbogacili swoją wiedzę.

Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale pełni wrażeń.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI „SPOTKANIA Z POEZJĄ”

28 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Działdowie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski „Spotkania z poezją”. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice, laureatki gminnego konkursu: Nina Sosnowska z klasy II a, Julia Waleszkowska i Olga Wesołowska z klas VI.

W eliminacjach rejonowych jury postanowiło przyznać I miejsce w kategorii klas I – III naszej uczennicy Ninie Sosnowskiej, która reprezentować będzie nasza szkołę na szczeblu wojewódzkim. W kategorii klas IV – VI uczennica klasy VI c Julia Waleszkowska zajęła III miejsce.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Uczestnikom składamy gratulacje, a laureatce życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: Teresa Kaczorowska
Foto: Teresa Kaczorowska oraz MDK w Działdowie – źródło Facebook


 

Gminny, Powiatowy i Wojewódzki Turniej BRD

W dniu 12 kwietnia 2017 r. odbył się w naszej szkole Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W zawodach wzięły udział trzy szkoły podstawowe z naszej gminy. Oprócz naszej szkoły, która pełniła rolę gospodarza do turnieju stanęły szkoły z Dłutowa i Bryńska. W kategorii szkół gimnazjalnych udział wzięły drużyny z dwóch szkół w naszej gminie tj. z Lidzbarka i Dłutowa.

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku, a na dalszych miejscach uplasowały się drużyny odpowiednio z Dłutowa i Bryńska. Wśród szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęło gimnazjum z Lidzbarka.

Uczniowie naszej szkoły po zwycięstwie w turnieju reprezentowali naszą gminę na szczeblu powiatu. Turniej Powiatowy odbył się 26 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół nr 1 w Iłowie-Osadzie. Zawody zakończyły się również sukcesem naszej drużyny i będzie ona reprezentować nasz powiat podczas turnieju wojewódzkiego, który odbędzie się 11.05.2017 r. w ZS nr 3 w Nidzicy.

Naszą drużynę w gminnym i powiatowym turnieju BRD tworzyli: Agnieszka Giesek kl. VI c, Samanta Nadolska kl. V d, Radosław Łożyński kl. VI a i Maciej Żmijewski VI a. Członkowie zwycięskiej w zawodach gminnych i powiatowych drużyny wyłonieni zostali w wyniku przeprowadzonych w ramach kółka BRD zawodach szkolnych.

11.05.2017 r. ZS nr 3 w Nidzicy odbył się Finał Wojewódzki Warmińsko-Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, w którym powiat działdowski reprezentowała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Lidzbarku. Uczniowie z naszej szkoły w zmienionym z powodu wycieczki w porównaniu do turnieju powiatowego składzie spisywali się dzielnie i zajęli X miejsce. W skład drużyny występującej w finale wojewódzkim weszli: Wiktoria Brzoska kl. Vb, Nikola Kraynik kl. Vb, Maciej Żmijewski VIa i Radosław Łożyński VI a. Maciej Żmijewski napisał najlepiej test z przepisów ruchu drogowego spośród wszystkich zawodników biorących udział w finale wojewódzkim i otrzymał nagrodę indywidualną.

Uczniowie z SP Lidzbark podczas Finału Wojewódzkiego Warmińsko-Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

Tekst i foto: Wojciech Nowiński


 

Tadeusz Kościuszko – Patron Szkoły
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

W miesiącach marcu i kwietniu 2017 roku w naszej szkole został ogłoszony konkurs plastyczny o patronie. Konkurs cieszył się największą popularnością wśród uczniów klas I-III oraz klas IV. Uczniowie wykonali prace o Kościuszce różnymi technikami plastycznymi t.j. malowanie, rysunek, szkic w ołówku, wydzieranka, kolaż. Niektóre prace wykonane zostały nawet na podobraziach malarskich.

A oto nagrodzone osoby:

Klasy I- III
I miejsce – Paulina Zawadzka kl. 2 c
II miejsce – Michał Śliwiński kl. 2 c
III miejsce – Kamil Łukasz Kraszewski kl. 2 f

Wyróżnienia – Antek Brzóska kl. 2 f. Nina Sosnowska kl. 2 a, Gabrysia Zdanowicz kl. 3 b, Kasia Zdanowicz kl. 2 a, Agata Czepek kl. 2 g, Hanna Lemańska kl. 3 d i Julek Seklecki kl. 1 b

Klasy IV –VI
I miejsce – Zuzanna Ostrowska kl. 4 d
II miejsce – Oliwia Orzechowska kl. 4d
III miejsce – Weronika Linek kl. 4 d

Wyróżnienia – Sandra Blank kl. 4 b, Dominika Rybicka kl. 4 a, Samanta Kacprzak kl. 4 b, Natalia Raszkowska kl. 4 b, Lena Sosnowska kl. 4 a, Filip Ostrowski kl. 4 a i Zofia Kryszkiewicz kl. 4 a.

Najpiękniejsze prace zostały wyeksponowane na gazetkach szkolnych oraz na szkolnej galerii.

Dziękujemy razem z panią Beatą Sikorską-współorganizatorem konkursu za liczny udział w konkursie i uczczenie przez to patrona szkoły Tadeusza Kościuszko.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka
Koordynator konkursu


 

Finaliści Wojewódzkiego Konkursu Historycznego

21 marca 2017 r. ukazały się wyniki konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Aż 5 uczniów naszej szkoły uzyskało tytuł finalisty konkursu historycznego.

Są to:
Aleksandra Templin
Marcin Boruszkowski
Wiktor Rakocki
Konrad Świtkowski
Ksawery Kurlanc

To wielki sukces naszych uczniów oraz ich nauczyciela – historyka Michała Dzimiry, tym bardziej że tegoroczny konkurs stał na bardzo wysokim poziomie.

Tekst: Michał Dzimira


 

SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY „WODA TO SKARB”

21 marca w naszej szkole odbył się konkurs ekologiczny pt. „Woda to skarb”. Konkurs składał się w dwóch etapów. Jako pierwszy odbył się etap klasowy, podczas którego wychowawcy klas sprawdzali poziom wiedzy uczniów, poprzez rozwiązanie przez nich zagadek oraz testu wiedzy o wodzie. Trzej najlepsi uczniowie z każdej klasy zostali zakwalifikowani do etapu II – szkolnego. Etap szkolny konkursu został przeprowadzony poziomami tj. oddzielnie klas I, II, III. Etap ten składał się z sześciu konkurencji: „Odgłosy związane z wodą”, „Krzyżówka”, „Ustna część konkursu” – zawodnicy z każdej drużyny odpowiadali na trzy wylosowane pytania, „Co pływa, co tonie” – ćwiczenie praktyczne, w którym uczniowie sprawdzali, czy dany przedmiot pływa, czy tonie. Ostatnią konkurencją był test pisemny wspólnie rozwiązywany przez zawodników z każdej klasy.

Atmosfera panująca podczas konkursu była niepowtarzalna i niezapomniana! Organizatorami konkursu były: pani Bożena Tejs, pani Wioletta Roch, pani Katarzyna Nizgorska i pani Ewelina Wojciechowska.

Punktacja przedstawia się następująco:

Kategoria klas I
I miejsce: I B
II miejsce: I A

Kategoria klas II
I miejsce: II F
II miejsce: II C, II D
III miejsce: II B
Wyróżnienie: II G, IIA, IIIE

Kategoria klas III
I miejsce: III D
II miejsce: III A
III miejsce: III C
Wyróżnienie: III B, IIIE, IIIF

GRATULUJEMY!!!

Tekst i foto: Ewelina Wojciechowska


 

Sukcesy uczniów klasy II b

W ostatnim czasie uczniowie klasy II b uczestniczyli w różnych konkursach. Niektórym z nich udało się zająć czołowe miejsca oraz wyróżnienia. Oto oni:

  • Udział w międzynarodowym konkursie plastycznym ,,Piccoli Artisti del Natale” – nt. Boże Narodzenie – wyróżnienie: Franciszek Byliński i Kornel Stempka
  • Zdobycie III miejsca w Szkolnym Konkursie Ekologicznym „Woda to skarb” (Nina Kilanowska, Franciszek Byliński, Kornel Stempka)
  • Udział w szkolnym konkursie plastycznym dla klas I-III na najładniejszą Walentynkę – zdobycie II miejsca – Bianka Węgrzynowska
  • Udział w szkolnym konkursie z języka angielskiego – Walentynka- wyróżnienie Julia Osiecka
  • Zdobycie I miejsca w Gminnym Konkursie Plastycznym „Ozdoba Wielkanocna” – Amelia Wardowska
  • Zajęcie I miejsca – Daniel Urbański i wyróżnienia – Franciszek Byliński w konkursie na najładniejszą palmę zorganizowanym przez Parafię WNMP w Lidzbarku.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Gminny Konkurs Recytatorski

7 kwietnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lidzbarku już po raz drugi odbył się konkurs recytatorski dla dzieci i młodzieży „Lidzbarskie Spotkania z Poezją”. Naszą szkołę reprezentowało dziewięciu uczniów, spośród których zostali nagrodzeni:

w kategorii klas I – III:
II miejsce- Nina Sosnowska
wyróżnienie – Oliwia Bielecka

w kategorii klas IV – VI:
I miejsce – Olga Wesołowska
II miejsce – Julia Waleszkowska

wyróżnienie – Karol Komoszyński

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Zdjęcia ze strony MGOK w Lidzbarku


 

Rekolekcje Wielkopostne

Foto: Magdalena Zawacka


 

Szkolny chór nagrał płytę!!!

Dni 7-8 kwietna 2017 roku były dla dziewcząt z chórku szkolnego, działającego przy naszej szkole pod kierunkiem pani Marleny Komosińskiej wielkim wydarzeniem. W tych dniach nagrywały płytę!!!!!!

Pani dyrektor MGOK w Lidzbarku udostępniła salę widowiskową, gdyż była ona dobra akustycznie i oddzielała od wszelkich hałasów z zewnątrz, które miałyby zły wpływ na jakość nagrania.

Nagrania płyty dokonywał Kris Górski – inżynier dźwięku, producent i kompozytor. Pracował w paryskim świecie muzycznym i telewizyjnym – najpierw jako realizator/producent, potem również jako kompozytor. Po 16 latach pobytu we Francji wrócił do Polski, gdzie kontynuuje swoją pracę jako producent i kompozytor. Od wielu lat współpracuje z telewizją (TVP, Polsat) oraz wieloma artystami, zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. Pisze muzykę głównie do filmowych produkcji dokumentalnych, reklam oraz piosenek. Łącznie w swoim dorobku ma ponad 100 płyt. Jako kompozytor napisał muzykę do wielu projektów. Udziela się również jako wykładowca, dzieląc się swoją wiedzą i pasją z innymi. Niedawno rozpoczął współpracę z Politechniką Gdańską.

Jak widać nagrań dokonywał świetny profesjonalista, który przy okazji okazał się wspaniałym i przyjaznym człowiekiem. Bardzo szybko nawiązał kontakt z uczennicami, które z uwagą słuchały Jego sugestii i z zaangażowaniem oraz dyscypliną godną dorosłych wykonawców nagrywały kolejne piosenki. Pierwszego dnia na sali nagrań dziewczęta spędziły sześć godzin, drugiego – pięć. W sumie nagrano 10 piosenek zróżnicowanych pod względem poziomu trudności i tematyki, które utworzą płytę „4 pory roku na 40-lecie” (tytuł roboczy, ale trafiony).

Bardzo dziękujemy osobom, które przyczyniły się do tego wydarzenia: dyrektor Szkoły Podstawowej w Lidzbarku pani Beacie Piątkowskiej za pomysł, pani dyrektor MGOK Katarzynie Borowskiej za udostępnienie sali widowiskowej i cierpliwe dostosowywanie się do ciągłych zmian terminu nagrań oraz przeniesienie, ze względu na nas, Konkursu Recytatorskiego do innej sali, pani Danucie Czeczot, dyrygentce chóru Our Voice z Działdowa, która skontaktowała nas z Krisem Górskim, pani Waleszkowskiej, która wraz z mężem zapewniła nam „dożywianie” drugiego dnia. A przede wszystkim dziękujemy rodzicom, a w szczególności Mamom, które z zaufaniem pozostawiły swoje córki pod opieką pani Marleny Komosińskiej przez 11 godzin i cierpliwie czekały pod drzwiami sali wiedząc, że „trwa nagranie i wchodzić nie wolno!”

Na koniec anegdota: Kris Górski zapytany z jakimi sławnymi osobami współpracował wymienił m.in. Marka Piekarczyka, Artura Żmijewskiego i Krystynę Czubównę. Wtedy jedna z uczennic powiedziała: „Teraz będzie mógł Pan powiedzieć, że współpracował Pan z nami”. Czyli dołączyłyśmy do Gwiazdorskiej Obsady Świata Muzycznego 🙂

Tekst i foto: Marlena Komosińska


 

Ozdoba Wielkanocna

W kwietniu nasza szkoła we współpracy z MGOK w Lidzbarku zorganizowała gminny konkurs „Ozdoba wielkanocna”. Wzięło w nim udział około 60 dzieci z całej gminy. Koordynatorami konkursu byli pani Magdalena Zawacka i pan Zygmunt Mężykowski.

7 kwietnia na hali sportowo – rekreacyjnej MOSIR w obecności burmistrza Lidzbarka pana Macieja Sitarka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lidzbarku pani Beaty Piątkowskiej i dyrektor MGOK w Lidzbarku pani Katarzyny Borowskiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Z naszej szkoły I miejsce zdobyła Amelia Wardowska, natomiast wyróżnienie otrzymał Cezary Kowalczyk.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

ECHO I B – ZIMA

Na początku kalendarzowej zimy pierwszoklasiści wzięli udział w szkolnym projekcie czytelniczym pt. „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych, podczas których zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników szkolnej biblioteki. Z tej okazji obejrzeli bajkowe przedstawienie. W trakcie zajęć poznali zasady korzystania z księgozbioru oraz zasady zachowania się w bibliotece. Otrzymali także zakładki do książek. Po uroczystym przyrzeczeniu każdy z uczniów wypożyczył wybraną przez siebie książeczkę. Następnie w ramach projektu urządzili Klasowy Dzień Misia. Oglądali prezentację multimedialną o powstaniu książki pt. ,,Kubuś Puchatek” oraz prezentację pt.”Sławne misie”. W obecności pluszowych misiów oglądali różne książki o misiach, które znajdują się w szkolnej bibliotece. Na wychowaniu fizycznym dzieci ćwiczyły i rywalizowały razem ze swoimi misiami. Przygotowały również klasową wystawkę książek o misiach przyniesionych z domu oraz lepiły różne misie z plasteliny. Ponadto kilkoro chętnych uczniów uczestniczyło w szkolnej imprezie czytelniczej pod hasłem „Wieczór z bajką”. Wspólnie ze starszymi kolegami i koleżankami śpiewali piosenkę „Witajcie w naszej bajce”, po której wysłuchali bajek pt. „Kopciuszek”, „Trzy świnki” oraz „Czerwony Kapturek”. Następnie wzięli udział w zabawach, inspirowanych znanymi bajkami tj. w kalamburach, muzycznych pląsach i grach planszowych, bajkowej dyskotece oraz w seansie mini-kina.

Przed świętami Bożego Narodzenia odbyła się klasowa wigilia, w trakcie której uczniowie zasiedli przy wspólnie zastawionym stole, śpiewali kolędy oraz przygotowali własnoręcznie pachnące stroiki z pomarańczy i goździków. Przed feriami zimowymi odbyły się zajęcia edukacyjne na temat właściwych i niepoprawnych zachowań podczas zabaw zimowych, na których pojawił się policjant. Wygłosił pogadankę na temat bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie. Odbyła się również krótka wycieczka klasy w okolice szkoły. Wskazano dzieciom bezpieczne miejsca do zabaw zimowych, takie jak lodowisko i plac zabaw.

Po powrocie z ferii dzieci wzięły czynny udział w akcji Małego Samorządu Uczniowskiego- Poczta Walentynkowa oraz w szkolnym konkursie plastycznym dla klas I-III na Najładniejszą Walentynkę. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu odbyło się wyjście do Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku na zajęcia edukacyjne pt.”Owce w sieci”. Dzieci dowiedziały się o zagrożeniach związanych z internetem i nowymi technologiami. Na szkolnym balu karnawałowym dla uczniów klas I-III wszyscy pierwszoklasiści przebrani w bajkowe postacie bawili się po raz pierwszy znakomicie.

Uczniowie wzięli też udział w Gminnym Konkursie Plastycznym „Zima wokół nas” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Lidzbarka „Wrota Mazur”. Na uroczystym posumowaniu konkursu, które odbyło się 10 marca w restauracji „Zakątek” w Ciborzu, uczeń Julek Seklecki odebrał nagrodę za II miejsce, a Zuzia Stróż i Klaudia Ledwoch otrzymały nagrody-wyróżnienia. Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy i upominki za udział w konkursie, które zostały wręczone im w klasie.

Tekst i foto: Teresa Jagielska


 

Awansowaliśmy do finału wojewódzkiego!

16 marca uczennice naszej szkoły wzięły udział w Półfinale Piłki Ręcznej w ramach rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego, który odbył się w Elblągu.

Nasza drużyna zajęła II miejsce, awansując tym samym do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 4 kwietnia w Bartoszycach.

W skład drużyny wchodzą: Wiktoria Bakulska z kl. VIa, Amelia Ciesielska z kl. VIa, Nikola Olszonowicz z kl. VIa, Maja Zawodnik z kl. VIa, Małgorzata Czaplińska z kl. VIb, Julia Karpińska z kl. VIb, Wiktoria Linek z kl. VIb, Patrycja Moszczyńska z kl. VIc, Angelika Leśniewska z kl. VIc, Agnieszka Giesek z kl. VIc i Amelia Oleksiak z kl. VId. Opiekunem drużyny jest pani Danuta Szuman.

Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Tekst i foto: Danuta Szuman


 

Szkolny Konkurs Recytatorski

14 marca w naszej szkole odbył się coroczny Szkolny Konkurs Recytatorski, nad przebiegiem którego czuwała pani wicedyrektor Maria Tonkowicz.

Umiejętności recytatorskie 55 uczniów oceniało jury w składzie: pani Irena Romulewicz (przewodnicząca), pani Halina Mroczek i pani Daniela Gawińska.

Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się sumiennym przygotowaniem, różnorodnym, czasem niełatwym repertuarem oraz starannością wykonania. Jury nie miało łatwego zadania.

Po burzliwych naradach zdecydowano, że uczniami, którzy będą reprezentować naszą szkołę oraz ZHP Lidzbark w „II Lidzbarskich spotkaniach z poezją 2017” w MGOK w Lidzbarku będą:

W kategorii klas I – III:

Olga Nowińska z klasy III a – szkoła
Nina Sosnowska z klasy II a – szkoła
Oliwia Bielecka z klasy II d – szkoła
Aleksander Waleszkowski z kl. I a – ZHP
Hanna Lemańska z klasy III d – ZHP
Gabriela Zdanowicz z klasy III b – ZHP

W kategorii klas IV – VI

Julia Waleszkowska z klasy VI c
Olga Wesołowska z klasy VI a
Karol Komoszyński z IV a

Wyróżnienia przyznano następującym uczniom:

Julii Witkowskiej z kl. I a
Sebastianowi Wyrwińskiemu z kl. I a
Januszowi Wysockiemu z kl. II d
Hannie Kowalskiej z kl. II d
Annie Szulc z kl. III b
Zofii Węgrzynowskiej z kl. III e

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


 

Dzień Kobiet w klasie II b

Dzień Kobiet świętowali także uczniowie w poszczególnych klasach. Tak też było w klasie II b. Chłopcy przygotowali dla swoich koleżanek kwiaty, drobne upominki oraz liczne konkursy, w których nagrodą były cukierki. Nie zabrakło również życzeń i kwiatów dla wszystkich nauczycielek.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

SZAŁAMAJA 2017 gromady zuchowej „Wesołe Promyczki”

W dniach 3,4,5 marca 2017 roku 50 – osobowa reprezentacja Lidzbarskiego Hufca ZHP im. Bohaterów Ziemi Lidzbarskiej gościła na scenie Teatru Miejskiego w Kwidzynie biorąc udział w XXXIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej oraz Poezji Śpiewanej „SZAŁAMAJA 2017” pod hasłem „W domowym zaciszu”.

Tradycyjna Szałamaja to wielkie święto braci harcerskiej szczególnie Kwidzyna w którym zuchy, harcerze, harcerze starsi, instruktorzy Lidzbarskiego Hufca aktywnie wyśpiewywali czołowe lokaty od dziesiątek lat.

W tegorocznym konkursie lidzbarskie zuchy prowadzone przez dh Ewę Świniarską i dh Aleksandrę Trzaskalską zaprezentowały dwie piosenki „ Jak dobrze nam zdobywać góry” i „ 100 uśmiechów na minutę”.

Profesjonalne Jury doceniło zmagania artystów lidzbarskiej ziemi. Radosne zuchy wyśpiewały i wytańczyły miano laureatów tegorocznego festiwalu, a ich przedstawicielka Milenka Paradowska za piękną postawę i wyjątkowy ruch sceniczny otrzymała specjalną nagrodę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa reprezentowanego przez Państwa M.G. Lewandowskich.

Uczestnicy festiwalu mieli wielką przyjemność wysłuchać, obejrzeć i bawić się z gościem, czyli Gwiazdą Wieczoru – zespołem harcerskim wokalno- instrumentalnym „Wołosatki”.

XXXIII Szałamaja zakończyła się koncertem galowym. Prawdziwymi bohaterami wieczoru zostali laureaci – to znaczy wszystkie zuchy Lidzbarskiego Hufca, którzy na dwie godziny opanowali scenę Kwidzyńskiego Teatru. A byli to: Śliwczyńska Oliwia kl. IVb, Paradowska Milena kl. IVb, Zdanowicz Katarzyna kl.IIa, Kapiński Korneliusz kl. IIa, Kamińska Zofia kl.IIIa, Nisgorska Klaudia kl.IIIa, Paradowska Julia kl.IIc, Mościńska Anna kl. IIa, Jędraszak Oskar kl. IIa, Kusiak Maria kl.IIf, Orłowska Julia kl.IIId, Kramkowska Lena kl. IIb, Kilanowska Nina kl. IIb, Cupał Oliwier kl. IIb, Kroskowski Piotr kl.IIb, Speina Adrian kl. IIIb, Gmyrg Antoni kl. IIa, Kempczynski Adrian kl. IIa, Zdanowicz Gabrysia kl.IIIb, Ziółkowska Marianna kl.IIIf.

Tekst i foto: Aleksandra Trzaskalska


 

Portret Wirusa Komputerowego

Luty w naszej szkole jest miesiącem BEZPIECZNEGO INTERNETU. W ramach szkolnych działań profilaktycznych w tym obszarze Mały Samorząd Uczniowski we współpracy z pedagogiem szkolnym zorganizował konkurs plastyczny dla klas drugich i trzecich pod hasłem „Portret Wirusa Komputerowego”. Uczestnicy konkursu wykonali prace w programie Paint, a Jury wybrało najciekawsze i najbardziej oryginalne.

Zwycięzcami konkursu zostali: I miejsce Maria Chylińska z klasy II d, II miejsce Weronika Szymańska z klasy II g, III miejsce-Nadia Malikowska z klasy II g. Wyróżnienia przyznano: Hannie Lemańskiej z klasy III d, Arturowi Rynkowskiemu z klasy III b, Roksanie Szczuplińskiej z klasy II g.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy.

Tekst: Anna Kowalkowska
Foto: Małgorzata Waleszkowska


Skip to content