Home » Archiwum rok szk. 2017/2018_2

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Marzec 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
26 lutego 2024
27 lutego 2024
28 lutego 2024
29 lutego 2024
1 marca 2024
2 marca 2024
3 marca 2024
4 marca 2024
5 marca 2024
6 marca 2024
7 marca 2024
8 marca 2024
9 marca 2024
10 marca 2024
11 marca 2024
12 marca 2024
13 marca 2024
14 marca 2024
15 marca 2024
16 marca 2024
17 marca 2024
18 marca 2024
19 marca 2024
20 marca 2024
21 marca 2024
22 marca 2024
23 marca 2024
24 marca 2024
25 marca 2024
26 marca 2024
27 marca 2024
28 marca 2024
29 marca 2024
30 marca 2024
31 marca 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Archiwum rok szk. 2017/2018_2

 

Zakończenie roku szkolnego w kl. I-III

22 czerwca – to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie naszej szkoły. W ostatni dzień roku szkolnego uczniowie klas I-III, wraz z rodzicami przybyli do szkoły, aby odebrać świadectwa.

Na początku uroczystości powitano dyrekcję szkoły, zaproszonych gości, rodziców i całą społeczność szkolną. Podczas części oficjalnej wyróżniono najlepszych uczniów. Następnie wszyscy zebrani obejrzeli część artystyczną, która przygotowały klasy IIIg i IIIe wraz z wychowawczyniami panią Katarzyną Czaplińską i panią Katarzyną Sławińską. Dzieci powitały wakacje ze śpiewem na ustach w bardzo wesołej i tanecznej atmosferze.

Na koniec pożegnano Panią Marię Tonkowicz, która od 1 września przechodzi na emeryturę. W naszej szkole pracowała od 1985 roku, a od roku 2000 pełniła funkcję w-ce dyrektora.

Po części oficjalnej wszyscy przeszli do sal, gdzie wychowawcy wręczyli swoim uczniom świadectwa i życzyli słonecznych, beztroskich bezpiecznych WAKACJI.

Tekst: Katarzyna Sławińska


 

Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

Dnia 22 czerwca w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku odbyła się uroczysta akademia z okazji Zakończenia roku szkolnego dla klas IV-VII, którą przygotowali uczniowie klasy IVb i VIIa pod opieką pani Joanny Urbańskiej i pana Radosława Sekity.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od powitania dyrekcji szkoły, zaproszonych gości, grona pedagogicznego i całej społeczności uczniowskiej. Został również wprowadzony Sztandar Szkoły i odśpiewano hymn.

Zakończenie roku to doskonała okazja, aby nagrodzić tych uczniów, którzy przez cały rok szkolny pilnie wypełniali obowiązki szkolne i brali czynny udział w życiu szkoły osiągając sukcesy w konkursach. Dlatego tak ważnym punktem uroczystości było uhonorowanie uczniów, którzy otrzymali świadectwo z wyróżnieniem, czyli uzyskali średnią co najmniej 4,75 i bardzo dobre zachowanie. Dyplomy wzorowego ucznia otrzymali natomiast ci, którzy uzyskali średnią co najmniej 5,0 i wzorowe zachowanie. Dla najlepszych przygotowano statuetki – mieli oni średnią co najmniej 5,50 i wzorowe zachowanie. Statuetki otrzymali również uczniowie za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych, plastycznych i sportowych.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, podczas której uczniowie dziękowali nauczycielom za ich pracę oraz żegnali się ze szkołą i kolegami na czas wakacji. Przekazane również zostały niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji.

Dla uatrakcyjnienia formy przekazu wykorzystano nagrania dźwiękowe przygotowane przez Magdalenę Zawacką. Swym śpiewem przedstawienie umilili uczniowie z chóru szkolnego. Wykonaniem dekoracji zajęła się pani Magdalena Zawacka wraz z uczniami z kółka plastycznego.

Po zakończeniu inscenizacji uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych, gdzie nastąpiło rozdanie świadectw.

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji, pełnych niezapomnianych wrażeń, mnóstwa przygód i dobrego humoru.

Tekst: Jolanta Nowińska


 

Plener malarski z cyklu – Polskie krajobrazy

23 czerwca 2018r. w pierwszy dzień wakacji, w parku przy małym jeziorku w Lidzbarku odbył się plener malarski z cyklu – Polskie krajobrazy. W plenerze wzięli udział uczniowie naszej szkoły z klasy 5d. Warsztaty prowadzili Magdalena Zawacka i Zygmunt Mężykowski. Uczestnicy malowali krajobrazy na płótnach zakupionych przez naszą szkołę, za co dziękujemy dyrektor pani Beacie Piatkowskiej. Prace można było podziwiać w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Lidzbarku.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

ŚLADAMI PREHISTORII I HISTORII

W dniu 7 maja klasy pierwsze odbyły wycieczkę do DINOPARKU połączonego z „JAMPY PARKIEM”, który powstał w Malborku. Najpierw uczniowie z zachwytem podziwiali ruchome dinozaury, a następnie postanowili zmierzyć swoje umiejętności na torze linowym. Towarzyszył im niekiedy niepokój, ale wytrwale pokonywali niemałe dla nich wyzwanie. Po tych emocjach i spożyciu posiłku, udali się na Zamek Krzyżacki. Tam nastąpił początek poznawania historii naszej Ojczyzny. Po pamiątkowym zdjęciu na dziedzińcu zamku udali się do Grunwaldu. W muzeum obejrzeli film w 3D przedstawiający obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” , makietę układu wojsk podczas bitwy oraz ich chorągwie , zbroje i narzędzia walki.

Po przemierzeniu pola bitewnego i zakupu ostatnich pamiątek , zmęczeni ale radośni i pełni wrażeń zastanawiali się, gdzie pojadą w następnym roku.

Tekst i foto: Barbara Urbańska


 

WYCIECZKA DO SIERPCA

W dniu 29 maja 2018r. uczniowie klas: II a i II b wybrali się na wycieczkę do Sierpca. Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Wsi Mazowieckiej.

Wizyta w skansenie to prawdziwa podróż do przeszłości, zaskakujące odkrycia, a przede wszystkim spotkanie z rodzimą historią oraz obrzędowością wsi mazowieckiej przełomu XIX i XX wieku. Dzieci spacerowały zwiedzając wiejskie chałupy, powozownię, drewniany kościółek i dwór szlachecki. Na terenie jednej z zagród wzięły udział w lekcji pod hasłem „Gry i zabawy naszych dziadków”. Poznały nie tylko dawne wiejskie zabawy, ale także miały okazję pobawić się w ten sam sposób, w jaki bawili się ich dziadkowie. Dużą frajdą była też przejażdżka wozem konnym, podczas której dzieci podziwiały malowniczą panoramę skansenowskiej wsi- dawne gospodarstwa wiejskie, pola z różnymi odmianami zbóż oraz pasące się zwierzęta. Spacerem przez las liściasty udały się na posiłek. Kiełbaski z ogniska bardzo wszystkim smakowały. Obszerna łąka pozwoliła na zabawy ruchowe. Po posiłku dzieci udały się do sklepu z pamiątkami. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Następnie przeszły się do budynku młyna nad rzeką Sierpnicą do sali lekcyjnej na lekcję kaligrafii. Była to prawdziwa podróż w czasie. Uczestnicy przenieśli się do szkoły z lat 50. XX wieku. W atmosferę wprowadziło już samo wyposażenie izby lekcyjnej: portrety królów i poetów na ścianach, czarna tablica, katedra czy ławki z pochylonym blatem i otworem na kałamarz. Podczas zajęć dzieci poznały dawne przybory szkolne takie jak: tabliczka z rysikiem, bibularz, pióro, kałamarz. Poznały także wzory liter pisanych obowiązujących w połowie XX wieku. Pisanie literek piórem ze stalówką i atramentem okazało się niezwykle trudnym zadaniem. Aby to niecodzienne wydarzenie pozostało na długo w pamięci uczestników każdy uczeń otrzyma zdjęcie wykonane przez prowadzącą panią nauczycielkę. Na zakończenie dzieci pojechały do MacDonalda. Kupiły sobie jedzenie i picie.

Wycieczka była bardzo udana, uczniowie dowiedzieli się dużo o tym, jak żyli ludzie w dawnych czasach. Mieli także okazję dotlenić się, oddychając świeżym- leśnym powietrzem. Zakupione pamiątki będą przypominały im chwile spędzone w skansenie. Zachęcamy wszystkich do zwiedzania Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Tekst i foto: Teresa Jagielska


 

Obóz językowy – EuroWeek – 2018

W dniach 02-05 maja uczniowie klas szóstych uczestniczyli w obozie językowym ‘EuroWeek – Szkoła liderów’ w malowniczo położonym Międzygórzu w Sudetach. Dzieci brały udział w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy min. z Filipin, Indonezji, Portugalii, Meksyku czy Kosowa. Zajęcia te były prowadzone w języku angielskim i miały formę różnych gier i zabaw. Wolontariusze przekazywali informacje z zakresu historii, ekonomii, turystyki, kultury oraz mieszkańców i tradycji swoich krajów w sposób interaktywny, jak również bardzo osobisty, a co za tym idzie, niezwykle przystępny, co sprzyjało zapamiętywaniu i rozumieniu poruszanych zagadnień. Uczniowie brali udział w różnorodnych warsztatach i wykonywali zadania z zakresu rozwiązywania problemów, zarządzania grupą, kreatywności, zarządzania projektami, debat, uchodźstwa, stereotypów, porównań tematycznych i wielu, wielu innych. Wyjazd okazał się bardzo udany, a młodzież bardzo zadowolona z pobytu. Dzieci nie tylko miały możliwość obcowania na co dzień z językiem angielskim, ale również spędzali czas wolny w towarzystwie wolontariuszy zwiedzając wodospad Wilczki oraz zaporę wodną.

Serdeczne podziękowania należą się burmistrzowi Lidzbarka panu Maciejowi Sitarkowi, który sfinansował koszt transportu na miejsce zakwaterowania.

Organizatorką wyjazdu była pani Katarzyna Stempka, nauczycielka języka angielskiego, a opiekunem pani Beata Sikorska.

Tekst i foto: Katarzyna Stempka


 

IV Gminny Konkurs Języka Angielskiego Masters of English

29 maja w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi w Lidzbarku po raz czwarty odbył się konkurs Masters of English. Do konkursu przystąpiło 24 uczniów ze szkół podstawowych w Dłutowie, Lidzbarku, Wąpierska, Kiełpin oraz Słupa.

CELE KONKURSU

  • motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego,
  • promowanie osiągnięć uczniów i nauczycieli,
  • popularyzowanie języka angielskiego wśród młodzieży szkolnej,
  • podniesienie poziomu umiejętności językowych,
  • wyłonienie uczniów uzdolnionych językowo.

 

Uczniowie rozwiązywali test gramatyczno – leksykalny składający się z pytań zamkniętych sprawdzający ich umiejętności językowe. Uczniowie naszej szkoły osiągnęli następujące wyniki:

Jakub Szymański, Aleksander Twardowski – I miejsce
Wiktor Chojak – II miejsce

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zwycięzcy oraz uczniowie wyróżnieni otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali soki oraz notesy długopisy ufundowane przez pana Roberta Kowalkowskiego, Prezesa Przetwórni Owoców i Warzyw w Lubawie.

Tekst i foto: Jolanta Nowińska


 

VI Gminny Konkurs Ortograficzny

Dnia 25 maja 2018 r. odbył się VI Gminny Konkurs Ortograficzny. W konkursie wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich wyłonieni w szkolnych eliminacjach. Dzieci rywalizowały indywidualnie zmagając się z różnymi zadaniami m.in. uzupełniając wyrazy brakującymi literami, rozwiązując krzyżówkę czy pisząc dyktando finałowe.

Mistrzami ortografii w kategorii klas drugich zostali:

I miejsce Witkowska Julia z II a – SP Lidzbark

II miejsce Wyrwiński Sebastian z kl.II a – SP Lidzbark

III miejsce Urbański Michał

Mistrzami ortografii w kategorii klas trzecich zostali:

I miejsce Poterała Julita z kl.III a – SP Lidzbark

II miejsce Komuńska Aleksandra z kl. III g – SP Lidzbark

III miejsce Bieliński Wiktor z kl. III f – SP Lidzbark

Gratulujemy Zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

Dziękujemy wszystkim Nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uczniów do konkursu klasowego, szkolnego i gminnego.

Organizatorzy


 

X edycja Gminnej Olimpiady Matematycznej Uczniów Klas Trzecich ,,Jednorożec 2018”

18 maja 2018 r. w naszej Szkole odbyła się już X edycja Gminnej Olimpiady Matematycznej Uczniów Klas Trzecich ,,Jednorożec 2018”. Konkurs, jak co roku przygotowały wicedyrektor Maria Tonkowicz oraz panie Anna Kostrubała i Katarzyna Czaplińska. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych dzieci, stwarzanie im możliwości sprawdzenia się i porównania swoich umiejętności matematycznych z innymi uczestnikami, a także nawiązanie współpracy między nauczycielami gminy Lidzbark.

W tym roku szkolnym w olimpiadzie matematycznej wzięło udział 21 uczniów
z gminy Lidzbark. Naszą szkołę reprezentowali Bieliński Wiktor, Brzoska Kamila, Byliński Franciszek, Chojak Borys, Drumiński Mateusz, Jędraszek Oskar, Kaczorowski Norbert, Kepke Sebastian, Kosman Karolina, Pałkowska Natalia, Powierża Nataniel, Skibicka Ewa, Stempka Kornel i Urbański Daniel. Swoją obecnością zaszczycili nas reprezentanci szkół z Bryńska, Dłutowa, Kiełpin i Wąpierska.

Najlepszymi matematykami X GMINNEJ OLIMPIADY MATEMATYCZNEJ UCZNIÓW KLAS TRZECICH okazali się uczniowie naszej szkoły.

I miejsce zajął Kaczorowski Norbert, uczeń klasy III g,
II miejsce zajęła Skibicka Ewa, uczennica klasy III g,
III miejsce zajął Powierża Nataniel, uczeń klasy III g.

GRATULUJEMY !!!

Gratulujemy również nauczycielce klasy III g, pani Katarzynie Czaplińskiej, która przygotowała uczniów do konkursu.

Zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody, których sponsorem była Rada Rodziców naszej szkoły. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a ich nauczyciele dyplomy – podziękowania za przygotowanie swoich uczniów, które wręczyła wicedyrektor szkoły, pani Maria Tonkowicz. Fundatorem upominków oraz soków i owoców był właściciel Przetwórni Owoców i Warzyw w Lubawie, pan Roberta Kowalkowski, za co jak każdego roku organizatorzy konkursu serdecznie dziękują.

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy wielu sukcesów w kolejnych klasach.

Tekst i foto: Anna Kostrubała


 

Dzień Ziemi

27 kwietnia 2018r. z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się apel tematyczny, który przygotowali uczniowie klas drugich pod kierunkiem pani Anny Kostrubały i pani Teresy Jagielskiej. Dzieci przedstawiły zebranym kolegom i koleżankom z klas I-III inscenizację ekologiczną pt. „Królewna Przyroda i siedmiu krasnoludków”, w której w humorystyczny sposób wcieliły się w bajkowe postacie, uświadamiając nam, jak dużo możemy zrobić dla ochrony Ziemi sprzątając po sobie i pamiętając o segregacji śmieci. Przesłanie inscenizacji przypominało wszystkim, jak ważne jest życie zgodnie z naturą, gdyż ,,przyroda nie lubi śmieci i odpadów”. Chór Biedronki pod kierunkiem pani Magdaleny Zawackiej i pani Aleksandry Trzaskalskiej przygotował i zaśpiewał kilka piosenek o tematyce ekologicznej i tym samym uświetnił cały występ. Apel rozpoczął się i zakończył wspólnym odśpiewaniem ,,Hymnu małego ekologa”.

Tekst: Anna Kostrubała
Foto: Małgorzata Waleszkowska


 

WYCIECZKA DO KRAKOWA, ZAKOPANEGO I WIELICZKI

W dniach 22- 25 maja 2018r. odbyła się bardzo ciekawa wycieczka do Krakowa, Zakopanego i Wieliczki. Kierownikiem wyjazdu była p. Magdalena Zawacka, zaś opiekunami klas 5d i 5c byli pani Teresa Kaczorowska, pani Beata Sikorska, pan Radosław Fryza i pan Jacek Nowakowski.

Wycieczka odbyła się według zaplanowanego harmonogramu ustalonego z Agencją Turystyczną Iter.

Uczestnicy zwiedzili Wawel i Stare Miasto w Krakowie, Krupówki w Zakopanem, Kopalnię Soli w Wieliczce oraz trasy w górach. Największą atrakcją był wjazd na Gubałówkę i podziwianie widoków górskich oraz relaks w Termach Bukowiny Tatrzańskiej.

Tego typu wyjazd stanowił formę integracji zespołów klasowych.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

APEL Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

7 maja spotykaliśmy się na sali gimnastycznej, aby uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dla wszystkich Polaków majowe święto jest dniem szczególnym. Dzień 3 maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Każdy z nas rodzi się w jakiejś ojczyźnie, wśród ludzi, którzy mówią tym samym językiem mają podobną tradycję, troszczą się o swoją ojczyznę i w razie potrzeby jej bronią. Urodziliśmy się w Polsce, która na przestrzeni tysiąca lat przechodziła różne wydarzenia radosne i bolesne.

W XVIII wieku państwo polskie przeżywało kłopoty. Władza królewska była bardzo słaba. Sytuację tę wykorzystali sąsiedzi Polski – Austria, Rosja i Prusy. Kraje te porozumiały się i dokonały I rozbioru Polski. Miało to miejsce w 1773 roku. Polskę trzeba było ratować. Ostatnią z prób ratowania zagrożonej Ojczyzny była przygotowana przez światłych, rzetelnych patriotów – Polaków i uchwalona przez sejm czteroletni postępowa konstytucja zwana powszechnie Konstytucją 3 Maja.

Tak oto u schyłku XVIII wieku Polska zaczęła się budzić do życia. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowożytną ustawą zasadniczą. Konstytucja znosząc liberum veto i wolną elekcję stwarzała podstawy do wzmocnienia władzy i stworzenia nowoczesnego społeczeństwa.

O tym wszystkim bardzo szczegółowo opowiadali uczniowie klas Va i Vb, którzy uświadomili jak wielkie znaczenie dla nas, Polaków ma ta Konstytucja. Recytacja wierszy wzbogacona została o prezentacje multimedialne nawiązujące do tego historycznego wydarzenia. Uczniowie z uwagą i skupieniem wysłuchali tego montażu słowno – muzycznego. Była to dla nich doskonała lekcja historii i patriotyzmu. Należy jak najczęściej otwierać pożółkłe, ale bezcenne karty historii pisane z myślą i sercem o nas oraz przywoływać do wspomnień ofiary tamtych dni.

Apel przygotowali wychowawcy klas Va – Jolanta Nowińska i Vb – Mariusz Urbański.

Tekst: Jolanta Nowińska
Foto: Radosław Sekita


 

Wycieczka do Wrocławia i Pragi

W dniach od 15 do 18 maja 2018r. uczniowie klas: VId, Va oraz VIb z nauczycielami, p. Anettą Paturalską, p. Beatą Sikorską, p. Jolantą Nowińską oraz p. Radosławem Sekitą uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Wrocławia i Pragi. Program wycieczki był bardzo ciekawy.

Pierwsza atrakcja należała do odważnych, zwiedzaliśmy bowiem Sky Tower – najwyższy budynek w Polsce w kategoriach wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra. Nie przeszkadzało to jednak w robieniu zabawnych zdjęć na tle malowniczych widoków z tarasu widokowego. Następnie udaliśmy się do Hydropolis. Jest to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. Przewodnik bardzo zabawnie opowiadał nam o ciekawostkach związanych z wodą. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się tzw. Strefa relaksu, gdzie poczuliśmy się jak nad oceanem. Duże wrażenie zrobił też na nas batyskaf.

Wieczorem zameldowaliśmy się w pensjonacie „Maria” w Lewinie Kłodzkim. Następnego dnia wyjechaliśmy do Pragi – miasta, które nas wszystkich naprawdę urzekło. Poznaliśmy też naszego przewodnika. Wspólnie podziwialiśmy to piękne miasto, kupiliśmy pamiątki i robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Najbardziej podobał nam się most Karola. To niezwykłe miejsce było pełne turystów, którzy tak jak my z przyjemnością zwiedzali Pragę.

Trzeciego dnia wyjechaliśmy do Adršpach w Czechach. Dużą atrakcją było podziwianie pięknych widoków w Skalnym Mieście. Na długo zapadną nam w pamięć niezwykłe skały i roślinność, a także opowieści naszego przewodnika. Mimo deszczowej pogody wszystkim dopisywały dobre humory. Po tak wspaniałych przeżyciach i wysiłku fizycznym, zmęczeni, ale radośni wybraliśmy się do Aquaparku we Wrocławiu. Największą popularnością cieszyły się oczywiście zjeżdżalnie. Wieczorem mieliśmy okazję odpocząć, a następnie wyruszyć na spacer i zwiedzać Stare Miasto we Wrocławiu.

Ostatnim punktem programu wycieczki było ZOO we Wrocławiu. Wędrowaliśmy i podziwialiśmy zwierzęta. Następnie zwiedziliśmy Afrykarium. Główna myśl przewodnia Afrykarium to prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, pod ogólnym hasłem „życiodajne wody Afryki”. W takim miejscu nie obyło się oczywiście bez zdjęć i zakupu pamiątek dla nas oraz naszych bliskich.

Powróciliśmy do Lidzbarka zadowoleni i pełni wrażeń oraz miłych wspomnień. Z pewnością znajdą się wśród nas tacy, którzy będą chcieli powrócić w te magiczne miejsca, które wspólnie zwiedzaliśmy.

Tekst i foto: Jolanta Nowińska


 

MISTRZOSTWA GMINY LIDZBARK W PIŁCE NOŻNEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH Lidzbark 26.04.2018

W rozegranym na boisku Orlik przy ul. Jeleńskiej turnieju piłki nożnej szkół podstawowych o Mistrzostwo Gminy Lidzbark zwycięstwo odniosła reprezentacja SP 1 Lidzbark.

Obok reprezentacji SP 1, składającej się głownie z uczniów klasy sportowej 6D, wzięły udział drużyny reprezentujące SP 2 Lidzbark, SP Dłutowo oraz drużyny składające się z uczniów klas sportowych 5D i 6D oraz drużyna reprezentując osiedle Działki.

Najlepsza okazała się reprezentacja SP 1, która w finale pokonała 1:0 drużynę z SP 2 Lidzbark. ostatnie miejsce na podium zajęła drużyna SP Dłutowo.

Reprezentacja SP 1 Lidzbark zagrała w składzie: Kowalkowski Igor, Jabłoński Dawid, Komoszyński Hubert, Nowakowski Adam, Laskowski Paweł, Lasecki Albert, Leśniewski Adrian, Bieliński Michał, Nowiński Mikołaj, Najmuła Arkadiusz. Trener drużyny: Koczot Marek.


 

Nasi uczniowie na VII Powiatowym Konkursie Ortograficznym

Dnia 24 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Działdowie odbył się VII Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas V-VII. Ze szkolnego etapu konkursu ortograficznego wyłoniono również przedstawicieli naszej szkoły. I tak klasę piątą reprezentowała Zofia Kryszkiewicz z klasy V a, klasę szóstą – Wiktor Chojak z klasy VI c, klasę siódmą – Zuzanna Górczyńska z klasy VII b. Uczniowie Ci dzielnie walczyli o tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Działdowskiego dla poszczególnych kategorii wiekowych. Stawili czoła trudnemu dyktandu, rywalizując z dwunastoma uczniami z innych szkół w powiecie działdowskim. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów, a Mistrzem Ortografii klas szóstych okazał się uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku – Wiktor Chojak. Warto wspomnieć, że Wiktor brał udział również w konkursie dwa lata temu i wtedy zajął zaszczytne drugie miejsce. Jak widać, trening czyni mistrza! Wiktorowi serdecznie gratulujemy zwycięstwa, a dziewczynkom sukcesu na polu szkolnym i przełamania lęku przed zmierzeniem się z tak trudnym zadaniem! Liczymy na Was za rok!

Tekst i foto: Joanna Urbańska


 

Powiatowy Konkurs Recytatorski

Dnia 11 maja 2018 r. w Miejskim Domu Kultury w Działdowie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski „Spotkania z poezją”. W konkursie wzięło udział 32 młodych recytatorów.

Zmagania konkursowe dobyły się trzech kategoriach wiekowych: klasa I-III SP, klasa IV- VI SP i klasa VII SP i gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów z klas I-III. Była to Nina Sosnowska z klasy III a oraz Kornel Rakocki z klasy II a.

Nina Sosnowska zajęła I miejsce w kategorii klas I-III i zakwalifikowała się do udziału w finale wojewódzkim, który odbędzie się 29 maja w Olsztynie.

Gratulujemy!

Tekst i foto: Katarzyna Nizgorska


 

Gminny i Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

23.04 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W turnieju wzięły udział drużyny z pięciu szkół podstawowych z Gminy Lidzbark. Zgodnie z regulaminem Warmińsko-Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym uczniowie rywalizowali w dwóch grupach: grupa I – uczniowie szkół podstawowych kl. IV – VII, grupa II – uczniowie gimnazjum.

W grupie pierwszej grupie rywalizowało pięć szkół: Szkoła Podstawowa z Bryńska, Szkoła Podstawowa z Kiełpin, Szkoła Podstawowa z Dłutowa, Szkoła Podstawowa nr 1 z Lidzbarka i Szkoła Podstawowa nr 2 z Lidzbarka. W grupie drugiej rywalizowały dwie szkoły: Szkoła Podstawowa z Dłutowa i Szkoła Podstawowa nr 2 z Lidzbarka.

Turniej składał się z czterech konkurencji: testu z przepisów ruchu drogowego, jazdy sprawnościowej po torze przeszkód, pytań dotyczących zasad udzielania pierwszej pomocy oraz jazdy po miasteczku ruchu drogowego. W wyniku przeprowadzonej rywalizacji w grupie pierwszej najlepsi okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku wyprzedzając uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dłutowie. W grupie drugiej zwycięstwo odwiesili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi wyprzedzając uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dłutowie.

Głównym organizatorem turnieju było Centrum Usług Wspólnych przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku.

Nagrody dla uczestników Gminnego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym ufundował Burmistrz Lidzbarka p. Maciej Sitarek oraz Przetwórnia Owoców i Warzyw Robert Kowalkowski z Lubawy.

W przygotowanie i przeprowadzenie turnieju czynnie włączyli się: kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego KPP w Działdowie asp. Mariusz Szybicki – sędzia główny turnieju, p. Judyta Bagniewska dyrektor CUW Lidzbark, pielęgniarka szkolna z Zespołu Szkół w Lidzbarku im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku p. Maria Bojanowska, pielęgniarka szkolna ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku p. Aldona Kordalska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku p. Beata Piątkowska, wicedyrektor SP nr 1 Wojciech Nowiński.

Zwycięskie drużyny ze SP nr 1 i SP nr 2 wzięły udział 25 kwietnia 2018 r. udział w Powiatowy Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Płośnicy. Obie drużyny odniosły zwycięstwo w swoich grupach i będą reprezentowały powiat działdowski w Wojewódzkim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbędzie się w dniach 17-18 maja 2018 r. w Elblągu

Drużynę reprezentującą Szkołę Podstawową nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku tworzą: Nikola Kraynik kl. VI b, Samanta Nadolska kl. VI d, Jakub Młynarczuk kl. V a, Mikołaj Nowiński kl. VI d. Uczniów do turnieju przygotował p. Wojciech Nowiński.

Tekst i foto: Wojciech Nowiński


 

Wycieczka klasy III b do sklepu ogrodniczego

27.04.2018r. uczniowie klasy III b wraz z panią Małgorzatą Przybylską udali się na wycieczkę do sklepu ogrodniczego w celu poznania roślin, które sadzi się wiosną w ogrodach. Pani ze sklepu pokazała dzieciom wiele roślin ozdobnych, krzewów i drzewek, które uprawia się na balkonach i w ogródkach. Podała również ich nazwy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zioła, które dzieci mogły nie tylko dotykać i wąchać, ale również smakować. Poznały oregano, bazylię, tymianek, miętę i wiele innych. Dzieci dowiedziały się jak należy pielęgnować rośliny i czego potrzebują do właściwego wzrostu.

To była bardzo ciekawa lekcja przyrody, na której uczniowie poznali pracę ogrodnika i poszerzyli swoją wiedzę z zakresu uprawy roślin.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Noc gier

27 kwietnia 2018 roku w godzinach. 19.00 – 23.00 w naszej szkole już po raz trzeci została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski Noc gier. W imprezie tej brali udział uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych, na których czekało mnóstwo atrakcji. Uczniowie mieli okazję zagrać w gry planszowe oraz komputerowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się duże warcaby umieszczone na podłodze. Kinomaniacy natomiast miło spędzili czas w sali kinowej, gdzie jedząc małe co nieco oglądali m. in. Mrocznego rycerza. Szczególnie oblegana była sala gimnastyczna, na której sportowcy chętnie grali w piłkę nożną, piłkę ręczną oraz siatkówkę, udowadniając, że sporty drużynowe nie mają dla nich żadnych tajemnic, a współpraca w drużynie może być prawdziwą przyjemnością.

Cieszymy się, że w imprezie tej brało udział tak wielu uczniów naszej szkoły. Miło spędzone chwile na pewno pozostaną w pamięci uczestników na długo, a pomysł zorganizowania Nocy gier został już na stałe wpisany w kalendarz imprez szkolnych.

Tekst i foto: Jolanta Nowińska


 

Akcja „Żonkile 2018”

19 kwietnia 2018 roku, to 75 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.

Wolontariusze z sekcji „Dajemy siebie innym” upamiętnili tę datę rozdając w szkole symboliczne żonkile wykonane z papieru. Na korytarzach pojawiły się również gazetki informujące o wydarzeniach z 1943 roku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.

Akcja „Żonkile 2018” została przeprowadzona we współpracy z panią Edytą Marszak z Biblioteki Miejskiej w Lidzbarku. W akcji wzięli udział wolontariusze: Igor Waszkiewicz, Karolina Cybulska, Patrycja Malinowska, Roksana Kulig, Natalia Dziombowska, Katarzyna Lenkowska. Przy wykonaniu żonkili pomagały panie: Sylwia Malinowska i Jadwiga Cybulska. Serdecznie dziękujemy.

Tekst i foto: Anna Kowalkowska


 

Szkolny Konkurs Ortograficzny

Dnia 20 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. W konkursie wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich wyłonieni w klasowych eliminacjach. Uczniowie rywalizowali indywidualnie zmagając się z różnymi zadaniami m.in. uzupełniając wyrazy brakującymi literami, rozwiązując krzyżówkę czy pisząc dyktando finałowe.

W kategorii klas drugich zwycięzcami zostali:

Witkowska Julia – klasa II a

Wyrwiński Sebastian – klasa II a

W kategorii klas III zwycięzcami zostali:

Poterała Julita – klasa IIIa

Bieliński Wiktor – klasa III f

Raniszewska Nadia – klasa IIIa

Szczuplińska Roksana – klasa IIIg

Stempka Kornel – klasa III b

Komuńska Aleksandra – klasa III g

Bylinki Franciszek – klasa III b

Zwycięzcy będą reprezentowali nasza szkołę w Gminnym Konkursie Ortograficznym.

Tekst i foto: Katarzyna Nizgorska


 

Klasa III b z wizytą w aptece

12 kwietnia 2018r. uczniowie klasy III b wraz z wychowawczynią Małgorzatą Przybylską wybrali się na wycieczkę do apteki przy ul. Zieluńskiej 42 i spotkali się z farmaceutą panią Aliną Olszewską Dzieci miały możliwość poznania pracy aptekarza oraz dowiedziały się gdzie i jak farmaceuta wytwarza leki oraz gdzie przechowywane są wszystkie lekarstwa w aptece. Dzieci zadawały pytania dotyczące różnych lekarstw, a pani Alina na nie skrupulatnie odpowiadała. Na koniec każde dziecko otrzymało lizaka z witaminami, a wychowawczyni dwa kalendarze dotyczące ziołolecznictwa. Po powrocie do klasy dzieci odczytały z kalendarza wiadomości na temat zastosowania ziół i w ten sposób poszerzyły swoją wiedzę. To była już kolejna lekcja dotycząca poznawania różnych zawodów.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Sukces młodych matematyków

Dnia 9 kwietnia 2018r. w Działdowie odbyła się XVIII Powiatowa Olimpiada Matematyczna uczniów klas III. Głównym celem konkursu było wyłonienie „Mistrza Matematyki” spośród 33 uczestników ze szkół powiatu działdowskiego.

W olimpiadzie wzięło udział siedmioro uczniów naszej szkoły: Igor Chojak (IIIf), Norbert Kaczorowski (IIIg), Nataniel Powierża (IIIg), Kornel Stempka (IIIb), Ewa Skibicka (IIIg), Kamila Brzoska (IIIe) i Mateusz Drumiński (IIIc).

Uczniowie mieli do rozwiązania pięć zadań konkursowych, które znacznie wybiegały poza poziom wiadomości i umiejętności nabytych w klasie III. Nasi uczniowie, co stało się już regułą, wrócili z olimpiady z nagrodami.

Tytuł „Mistrza Matematyki” otrzymali ex aequo: Norbert Kaczorowski z klasy IIIg i Nataniel Powierża z klasy kl. IIIg, natomiast III miejsce zajęła Ewa Skibicka również z klasy kl. IIIg.

Wszystkim uczestnikom olimpiady gratulujemy uzyskanych wyników i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst i foto: Katarzyna Czaplińska


 

III Szkolna Olimpiada Matematyczna dla uczniów klas III

20 marca 2018 r. odbyła się III Szkolna Olimpiada Matematyczna dla uczniów klas III.
Celem konkursu było wyłonienie siedmioro finalistów, którzy wezmą udział w XVIII Powiatowej Olimpiadzie Matematycznej dla uczniów klas III w Działdowie oraz czternaścioro uczniów do Gminnej Olimpiady Matematycznej dla uczniów klas III „Jednorożec 2018”, która już po raz dziesiąty odbędzie się w naszej szkole.

Każdą z klas III (a, b, c, d, e, f i g) mogło reprezentować czworo uczniów, którzy w ciągu 60 minut rozwiązywali test złożony z dwunastu zadań o różnej skali trudności.
Po sprawdzeniu testów przez komisję złożoną z nauczycielek klas III najlepsze wyniki osiągnęli i jednocześnie zakwalifikowali się do XVIII Powiatowej Olimpiady Matematycznej w Działdowie następujący uczniowie:
I miejsce: Borys Chojak – kl.3f
II miejsce: Nataniel Powierża – kl. 3g
Norbert Kaczorowski – 3g
III miejsce: Kornel Stempka – 3b
Wyróżnienia: Ewa Skibicka – 3g
Kamila Brzoska – 3e
Mateusz Drumiński – 3c

Natomiast do X Gminnej Olimpiady Matematycznej „Jednorożec 2018” zakwalifikowali się:
1. Borys Chojak – 3f
2. Nataniel Powierża – 3g
3. Norbert Kaczorowski – 3g
4. Kornel Stempka – 3b
5. Ewa Skibicka -3g
6. Kamila Brzoska -3 e
7. Mateusz Drumiński -3c
8. Oskar Jędraszek – 3a
9. Daniel Urbański – 3b
10. Natalia Pałkowska – 3e
11. Franciszek Byliński – 3b
12. Sebastian Kepke – 3g
13. Wiktor Bieliński -3f
14. Karolina Kosman – 3c

Organizatorzy gratulują osiągniętych wyników i życzą wszystkim finalistom dalszych sukcesów na kolejnych szczeblach konkursów.

Tekst i foto: Katarzyna Czaplińska


 

Planuję swoją przyszłość…..

Uczniowie klas siódmych wkrótce staną przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Jedni z nich wybiorą szkoły ogólnokształcące, inni szkoły przygotowujące do zawodu: technika, szkoły branżowe. Każdy z przyszłych absolwentów samodzielnie podejmie decyzję „co dalej?”. Wielu z nich nie znalazło jeszcze pomysłu na siebie. W planowaniu dalszej ścieżki edukacyjnej i kariery zawodowej pomagają uczniom m.in. zajęcia prowadzone przez doradcę zawodowego, wychowawców, a także udział w dniach otwartych szkół ponadpodstawowych.

20 marca 2018 roku uczniowie klas siódmych mieli możliwość uczestniczenia w Dniu Otwartym zorganizowanym przez Zespół Szkół im Króla Wł. Jagiełły w Lidzbarku. Program Dnia Otwartego obejmował prezentację wszystkich kierunków kształcenia w Technikum i Szkole Branżowej I Stopnia. Uczniowie wraz z opiekunami promowali dany kierunek, zachęcali do odwiedzania stanowisk, na których przygotowano odpowiednie rekwizyty, materiały dydaktyczne, plansze i doświadczenia. Historię własnej kariery zawodowej przedstawił młodzieży uczestnik programu „Mam talent” Tomasz Pałasz, którego występy stanowiły oprawę całej uroczystości.
Nasi uczniowie wyszli z Dnia Otwartego bogatsi o nowe doświadczenia i na pewno ukierunkowani w poszukiwaniu „wymarzonej szkoły”.

Wszystkim uczniom życzymy sukcesów edukacyjnych oraz właściwych decyzji przy wyborze szkoły.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrektora Zespołu Szkół w Lidzbarku pana Andrzeja Piątkowskiego oraz do nauczycieli i uczniów.

Dziękujemy za zaproszenie

W uroczystości Dnia Otwartego w Zespole Szkół w Lidzbarku uczestniczyli:
Dyrektor SP 1 w Lidzbarku Beata Piątkowska,
pedagog szkolny Anna Kowalkowska,
uczniowie klasy VII a z wychowawcą Joanną Urbańską
uczniowie klasy VII b z wychowawcą Radosławem Sekitą

Tekst i foto: Anna Kowalkowska


 

WARSZTATY PLASTYCZNE

6 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Lidzbarku odbyły się warsztaty plastyczne na temat malowania na desce i płótnie w ramach wdrożonej innowacji pedagogicznej pt: ” Plastyczne inspiracje, czyli dodaj barw swoim pasjom” opracowanej przez Magdalenę Zawacką.

Na zajęcia został zaproszony pracownik działu artystycznego w MGOK Lidzbark pan Zygmunt Mężykowski, który zaprezentował uczestnikom swoją wiedzę w zakresie malarstwa. W tak niecodziennych warsztatach wzięli udział uczniowie klasy 5 d i uczestnicy kółka plastycznego.

Zajęcia bardzo podobały się uczestnikom, którzy wykonali piękne ornamenty na deskach i płótnie farbami akrylowymi. Prace zostaną zaprezentowane na wystawie w szkole.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

KOSZYCZEK WIELKANOCNY DLA CZWORONOŻNYCH PRZYJACIÓŁ

W dniu 28 marca uczniowie klasy Ib wybrali się do lidzbarskiego przytuliska „PSIA PRZYSTAŃ”. Pragnęli, aby czworonogi też poczuły, że zbliżają się święta i ofiarowały im koszyczek wielkanocny w postaci karmy.

Pieski słysząc głos dzieci , zapraszały radosnym szczekaniem i zdradzały miejsce swojego pobytu.

Pan Bogdan Baczewski ,który tego dnia pełnił dyżur, opowiedział dzieciom historię niektórych podopiecznych. Uczniowie dowiedzieli się, że już zostało adoptowanych ok.200 piesków i jakie należy spełnić warunki , aby otrzymać czworonoga. Jak się okazało, uczeń naszej klasy- Igor Cichocki również adoptował pieska i jest bardzo szczęśliwy. Nad sprawnym funkcjonowaniem schroniska czuwa 27 wolontariuszy , wśród których jest również p .Danuta Szuman-nauczyciel w-f z naszej szkoły. Pytając o potrzeby schroniska, dowiedzieliśmy się, że nie tylko potrzebna jest karma , ale przydałyby się jeszcze smycze. Obecnie w przytulisku jest 7 piesków.

Dzieci były podekscytowane i obiecały, że na pewno zawitają do piesków przed końcem roku szkolnego. Po pamiątkowym zdjęciu, pieski swoim radosnym szczekaniem odprowadziły dzieci.

Tekst i foto: Barbara Urbańska


 

„Zajączek wielkanocny” – Miejsko-Gminny Konkurs Plastyczny

Organizatorzy: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku oraz Szkoła Podstawowa nr 1 z oddziałami dwujęzycznymi i sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku.

Klasy I – III: 1. Emilia Gołąbiewska – SP1 Lidzbark; 2. Karolina Węgrzynowska – SP Kiełpiny; 3.Agata Dobucka – SP Dłutowo Wyróżnienia: Julia Poterała – SP1 Lidzbark Alicja Karda – SP Wąpiersk Weronika Szymańska – SP1 Lidzbark

Klasy IV – V: 1. Natalia Marcinkowska – SP1 Lidzbark; 2. Mateusz Rynkowski – SP Dłutowo; 3. Weronika Lange – SP Wąpiersk; Wyróżnienie: Maja Wieczorek – SP Bryńsk; Zofia Kamińska – SP2 Lidzbark

Klasy VI – VII: 1. Angelika Nadolska – SP Kiełpiny; 2. Magdalena Piotrowska – SP Bryńsk; 3. Martyna Pawelska – SP Bryńsk; Wyróżnienie: Natalia Stawicka – SP Dłutowo; Zofia Rzeszutko – SP1 Lidzbark


 

droga krzyżowa

W marcu rozważania drogi krzyżowej w kościele św. Wojciecha prowadzili uczniowie naszej szkoły.
Do nabożeństw przygotowały uczniów E. Wawrzonkowska i M. Zawacka.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

Szkolny konkurs recytatorski

2 marca 2018 roku w naszej szkole odbył się coroczny Szkolny Konkurs Recytatorski, nad przebiegiem którego czuwała pani wicedyrektor Maria Tonkowicz. Występy uczestników konkursu były bardzo dynamiczne, a repertuar bardzo różnorodny. Umiejętności recytatorskie uczniów oceniało jury w składzie: pani Halina Mroczek (przewodnicząca), pani Edyta Marszak, pani Teresa Kaczorowska, które w tym roku przyznało następujące miejsca:

Kategoria klas I-III:

Uczniowie do nagrody:
Sosnowska Nina – kl. III a
Waleszkowski Aleksander – kl. II a
Wyrwiński Sebastian – kl. II a
Rakocki Kornel – kl. II a

 

Wyróżnienia:
Kłosowska Martyna – kl. I b
Poterała Julita – kl. III a
Strungowska Lena – kl. I b
Margaszewska Nadia – kl. I b
Byliński Franek – kl. III b
Czepek Agata – kl. III g

 

Kategoria klas IV-VII:

Uczniowie do nagrody:
Julia Waleszkowska – kl. VII a
Karol Komoszyński – kl. V a
Nina Jaworska – kl. VI a
Zofia Kryszkiewicz – V a

 

Wyróżnienia:
Zofia Rzeszutko – kl. VI d
Wiktoria Sobieska – kl. IV c
Nikola Kraynik – VI b

Osoby nagrodzone zakwalifikowały się do kolejnego etapu konkursu recytatorskiego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst i foto: Katarzyna Nizgorska


 

Dzień Kobiet w klasie III b

Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Już trzeci raz chłopcy z klasy III b pamiętali o święcie swoich koleżanek z klasy i przygotowali dla nich niespodziankę. Były oczywiście życzenia i kwiaty. Kornel Stępka odczytał wierszyk z imieniem każdej dziewczynce. Na koniec chłopcy wręczyli koleżankom słodkie babeczki, a te zaś poczęstowały chłopców cukierkami. Przewodniczący klasy Franek Byliński złożył życzenia i kwiaty wychowawczyni, a koleżankom wręczył kolorowe lizaki. To był bardzo miły dzień nie tylko dla dziewcząt.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Festiwal Piosenki Harcerskiej

Jeszcze jeden taki zlot,

Jeszcze jedna taka myśl,

Gdzieś daleko jest mój dom,

Szałamaja dziś! …

Po raz kolejny rozbrzmiewał hymn Szałamaji. W tym roku szałamajowa scena przeniosła nas w góry. Bo w górach jest wszystko, co kochamy: słońce, pełne traw połoniny, szum strumieni i blask gwiazd. W dniach 2-3 marca 2018 r. drużyna harcerska „Wataha” uczestniczyła w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Szałamaja 2018” w Kwidzynie. W tegorocznym konkursie lidzbarska drużyna prowadzona przez dh Dorotę Fryzę zaprezentowała dwie piosenki „ Jeden świat, jedno przyrzeczenie” oraz „Bieszczadzkie reggae”

Profesjonalne Jury doceniło zmagania artystów lidzbarskiej ziemi. Harcerze wyśpiewali III miejsce oraz Nagrodę Publiczności.

Do Festiwalu drużyna harcerska przygotowywała się w MGOK w Lidzbarku. Za pomoc dziękujemy pani Annie Wasilewskiej.

Tekst i foto: Dorota Fryza


 

WIECZÓR POLSKICH BAJEK

Przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się doskonałą okazją do zorganizowania w naszej szkole dla uczniów klas I – III kolejnego wieczoru bajek – tym razem pod tytułem „Wieczór polskich bajek”. Odbył się on w godzinach wieczornych od 1800 do 2000.

Bajkowy wieczór uroczyście otworzyła pani wicedyrektor Maria Tonkowicz, która także prowadziła całą imprezę. Zaproszeni goście zaprezentowali uczniom polskie legendy – pani dyrektor Beata Piątkowska – „Złotą kaczkę”, a pan wicedyrektor Wojciech Nowiński – „O hejnale mariackim”. Kolejną atrakcją wieczoru było wspaniałe przedstawienie pt. „Wesoły scenariusz o tematyce zdrowotnej” zaprezentowane przez rodziców uczniów klasy III b, którzy w humorystyczny sposób przekazali dzieciom kilka ważnych rad dotyczących zdrowego odżywiania i higienicznego stylu życia. Dzieciom trudno było rozpoznać swoich rodziców, ponieważ byli ucharakteryzowani odpowiednio do odgrywanej roli.

Uczniowie przebrani w piękne bajkowe stroje z uwagą słuchali bajek, oglądali na ekranie slajdy obrazujące czytany tekst, wysłuchali hejnału mariackiego granego na trąbce przez członka Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Lidzbarku. Dzieci świetnie się bawiły, a na koniec nagrodziły gości i aktorów gromkimi brawami.

Następnie uczestnicy imprezy zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa po wylosowaniu biletów wstępu na „bajkowe korytarze” wzięła udział w zabawach inspirowanych znanymi bajkami. I tak, dzieci mogły wziąć udział w kalamburach oraz cukierkowej grze planszowej.

Natomiast uczniowie, którzy pozostali na sali gimnastycznej uczestniczyli w muzycznych pląsach, uczyli się kroków tanecznych z wykorzystaniem biało-czerwonych wstążek i pomponów oraz wykazali się znajomością baśni i bajek przygotowanych przez członków wolontariatu czytelniczego „Książka nasza przyjaciółka”.

Zabawy prowadziły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni świetlicy nr 2, nauczyciel biblioteki oraz opiekun czytelniczego koła wolontariatu. Wszyscy dołożyli wszelkich starań, aby dzieci jak najmilej wspominały ten wieczór. W zabawach uczestniczyły także bajkowe postaci: Tygrysek, Kubuś Puchatek, Małpka. Dobrym duszkiem „Wieczoru polskich bajek” była postać Welusia, czyli dobrze wszystkim znana maskotka symbolizująca naszą małą Ojczyznę, Lidzbark.

Organizatorzy bardzo dziękują zaproszonym gościom za dostarczenie uczestnikom imprezy głębokich doznań.


 

Schola „Perełki Maryi” na wycieczce w Toruniu

W sobotę, 24 lutego schola „Perełki Maryi” oraz grupa ministrantów z Parafii WNMP w liczbie 38 osób brała udział w wycieczce do Torunia. Opiekunami grupy byli ks. Łukasz Otremski, katechetka Ewa Rogozińska oraz P. Kościński – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wąpiersku. Udaliśmy się do Cinema City Plaza na film pt.: „Cudowny chłopak”. Wzruszający do łez film opowiada o chłopcu, który na skutek niezwykle rzadkiej mutacji genów urodził się ze zdeformowaną twarzą. Ten niezwykle inteligentny i przepełniony marzeniami chłopak musiał się zmierzyć z otaczającym go światem i ludźmi. Ważną częścią filmu są postaci kolegów i koleżanek głównego bohatera ze szkoły, to jak się do niego odnoszą i jaka następuje w nich przemiana. To także osobiste dramaty najbliższych chłopcu osób. Opuściliśmy salę kinową w ciszy i skupieniu. Dzieci stwierdziły, że film daje wiele do myślenia, przede wszystkim uczy akceptacji siebie i drugiego człowieka. Po seansie filmowym, wspaniałej uczcie dla ducha czekała jeszcze uczta dla ciała. Oczywiście nie mogło obyć się bez wizyty w Mc Donaldzie. Posileni i pełni wrażeń udaliśmy się w godzinach wieczornych w powrotną drogę do Lidzbarka. Podziękowania należą się Ks. Proboszczowi M. Wiśniewskiemu za przekazanie środków finansowych na nasz wyjazd.

Tekst i foto: Ewa Rogozińska


 

Wywalczyli II miejsce

24 lutego 2018 r. w Toruniu odbyły się rozgrywki w piłce nożnej halowej o Mistrzostwo Diecezjalne służby liturgicznej. Do konkurencji stanęło kilkanaście drużyn z dekanatu, diecezji i pobliskich województw. Drużyna z Lidzbarka w składzie Oskar Poniewski, Bartosz Szpejna, Michał Pawlak, Wiktor Cegiełka, Radosław Sobieski, uczniowie klasy sportowej Michał Bieliński, Krystian Karbowski i Maksymilian Zawacki jako bramkarz godnie reprezentowali parafię św. Wojciecha i Szkołę Podstawową nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. T. Kościuszki. Drużyna od kilkunastu dni przygotowywała się do rozgrywek pod czujnym okiem ks. Wojciecha Badacha, opiekuna służby liturgicznej.

Po kilku rozegranych meczach sportowcy z Lidzbarka wywalczyli II miejsce.

Podziękowania należą się także Adamowi Szczypułkowskiemu, który nie mógł jechać do Torunia, ale przyczynił się do wygranej na poziomie dekanalnym.

Szczególne podziękowania należą się pani Beacie Piątkowskiej – dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 oraz panu Andrzejowi Piątkowskiemu – dyrektorowi Zespołu Szkół za udostępnienie koszulek i Sali sportowej na treningi przygotowujące do turnieju.

Wygrana lidzbarskiej młodzieży jest niewątpliwie wielkim sukcesem, a także promocją naszego miasta oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

Powiatowy Konkurs Geograficzno–Przyrodniczy „Przyroda Polski bez tajemnic”

16.02.2018r.w Szkole Podstawowej nr 4 na ulicy Polnej w Działdowie, odbył się Powiatowy Konkurs Geograficzno-Przyrodniczy „Przyroda Polski bez tajemnic”.

W konkursie uczestniczyli uczniowie 11 szkół podstawowych z powiatudziałdowskiego, po dwóch uczestników z każdej szkoły. Zasadą konkursu było uczestnictwo jednego ucznia z klasy szóstej i drugiego z klasysiódmej, w drużynie szkolnej. Naszą szkołę reprezentowali:Amelia Chojnacka z klasy VII a i Paweł Krysiak z klasy VI c, których do konkursu przygotowywała p. Danuta Bielecka.

Pierwszy etap konkursu miał formę ustną, częściowo opierał się na zasadach teleturnieju „jeden z dziesięciu”. Uczniowie odpowiadali drużynowo. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi uzyskiwali punkty, natomiast przy błędnej odpowiedzi punkty były odejmowane. Na odpowiedź każda drużyna miała 10 sekund. W tym etapie zespoły odpowiadały na 9 ze 100 wybieranych pytań.

Po pierwszym etapie jedna z drużyn z Działdowa i nasza drużyna z Lidzbarka uzyskała największą liczbę punktów i zakwalifikowała się do następnego etapu. Ostatecznie w II etapie brało udział pięć drużyn.

Drugi etap konkursu miał formę quizu multimedialnego. Na slajdach wyświetlano zdjęcia, do których czytane były pytania. Uczniowie drużynowo odpowiadali pisemnie na kartach odpowiedzi. Wszyscy udzielali odpowiedzi na te same pytania, w tym samym czasie. Po 30 sekundach slajd zmieniał się i pokazywał inny. W tym etapie, każda drużyna odpowiadała na 26 pytań. Po obliczeniu wszystkich punktów komisja ogłosiła wyniki.

Drużyna z naszej szkoły Amelia Chojnacka i Paweł Krysiak zajęła znakomite II miejsce w powiecie działdowskim.

Tekst i foto: Danuta Bielecka


 

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,
JAK CO ROKU W KARNAWALE!

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.Bal karnawałowy dla uczniów klas I – III to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas 9 lutego 2018 roku.

Tego dnia dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek: wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznanie dzieci było bardzo trudne.Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy pana Krzysztofa Gmyra, który grał, śpiewał i proponował dzieciom zabawy.

Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Duży zachwyt wywarły na dzieciach bańki mydlane, które co jakiś czas pojawiały się na sali balowej.

Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

Kolejny bal karnawałowy już za rok!

Tekst i foto: Katarzyna Nizgorska


 

Poczta walentynkowa

„Dzień Świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają,
że chcą kochać i kochają!”

14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób. Jest to czas wyznawania miłości, sympatii i przyjaźni. Stałym niemalże elementem święta zakochanych jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych, ozdobnych karteczek. Najczęściej jest to czerwone serce opatrzone wierszykiem.

Uczniowie naszej szkoły także pamiętali o dniu zakochanych. Z tej okazji biblioteka szkolna oraz Mały Samorząd Uczniowski kilka dni wcześniej uruchomiły Pocztę Walentynkową, stwarzając okazję do wyrażenia najpiękniejszych uczuć wobec swoich ulubieńców, sympatii oraz przyjaciół. Poczta cieszyła się dużym zainteresowaniem.

14 lutego korespondencję rozdzielono na poszczególne klasy. Następnie kartki zostały doręczone do adresatów. Funkcje listonoszek w klasach IV – VII pełniły: Kinga Kotewicz oraz Daria Sokołowska.


 

Walentynki w III b

14 lutego organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych św. Walentego. W klasie III b ten dzień świętowano już 13 lutego. Dzieci wykonały na zajęciach czerwone ozdobne kartki, najczęściej w kształcie serca i opatrzyły je wierszykiem lub życzeniami. Następnie każde dziecko wylosowało dla siebie walentynkę. Ponadto kilkoro dzieci przyniosło lizaki – serduszka, ozdobne serca na patykach i własnoręcznie zrobione kartki. Rodzice jak zwykle nie zapomnieli o dzieciach i pani Małgosi Przybylskiej. Kornel Stępka wręczył każdemu dziecku ogromnego lizaka, a serce z czekoladkami wychowawczyni oraz złożył życzenia od rodziców. To był bardzo miły dzień, w którym każdy sobie okazywał sympatię, a kolor czerwony dominował nawet w ubraniach dzieci. Na pamiątkę tego dnia Marta Ostrowska wykonała kartkę do klasowej kroniki.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

WOŚP

14 stycznia 2018 roku odbył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Lidzbarscy wolontariusze, w tym uczniowie naszej szkoły jak co roku przyłączyli się do zbiórki pieniędzy w czasie 26. Finału WOŚP. Wyposażeni w identyfikatory, puszki zabezpieczone banderolami oraz serduszka, które otrzymywały osoby wrzucające pieniądze do puszki kwestarskiej wolontariusze kwestowali zarówno w Lidzbarku, jak i w Warszawie. Grupa harcerzy została zaproszona przez Fundację WOŚP do uczestnictwa w nagraniach w studiu Jurka Owsiaka w Warszawie, gdzie udzieliła kilku wywiadów, promując tym samym nasze miasto.

Tekst i foto: Dorota Fryza


 

Zimowisko drużyny harcerskiej

W dniach 20.01 – 22.01.2018r odbyło się zimowisko drużyny harcerskiej „Wataha”. Harcerze aktywnie spędzali czas: bawiliśmy się w gry takie jak „Licytacja”, Kalambury. Poza tym skorzystaliśmy z lodowiska, na którym zdarzył się nie jeden upadek – na szczęście wszyscy wrócili cali do Hufca. Byliśmy także na sankach. Wieczorami śpiewaliśmy Karaoke oraz pląsaliśmy.Dużo frajdy przyniosły dyżury tzn. każdy harcerz miał wyznaczony posiłek do wykonania bardzo sumiennie wszyscy wykonali swoje zadanie. Ostatniego dnia zimowiska wyjechaliśmy autokarem do Grudziądza. Byliśmy w kinie na filmie „Cudowny chłopak” oraz w Mc Donaldzie. Podczas tego zimowiska podsumowaliśmy pół roku pracy i nabraliśmy chęci i siły do dalszej pracy.

Tekst i foto: Dorota Fryza


 

DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA W KLASIE I B

W dniu 5 lutego uczniowie kl.I b przedstawili montaż słowno-muzyczno-taneczny z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Dla zaproszony gości przygotowali inscenizacje pod hasłem „Nasi kochani Dziadkowie”, które zawierały nie tylko treści godne powyższego święta, ale również i sytuacje humorystyczne z życia codziennego. „Mali” artyści przedstawili cztery układy taneczne do muzyki J.S.Bacha, Y.Tiersena, L.Andersona oraz zagrali na dzwonkach utwór Richardsa Cleydermana „Ballade pour Adeline”. Na koniec dostojnym gościom dzieci wręczyły słodki upominek oraz drzewo genealogiczne lub album rodzinny.

Brawa i łezka szczęścia w oczach zaproszonych gości była dla nas wszystkich wielką nagrodą.

Tekst: Barbara Urbańska
Foto: Iwona Strungowska – przew. Oddz. R. R.


Skip to content