Home » Archiwum rok szk. 2015/2016

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Marzec 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
26 lutego 2024
27 lutego 2024
28 lutego 2024
29 lutego 2024
1 marca 2024
2 marca 2024
3 marca 2024
4 marca 2024
5 marca 2024
6 marca 2024
7 marca 2024
8 marca 2024
9 marca 2024
10 marca 2024
11 marca 2024
12 marca 2024
13 marca 2024
14 marca 2024
15 marca 2024
16 marca 2024
17 marca 2024
18 marca 2024
19 marca 2024
20 marca 2024
21 marca 2024
22 marca 2024
23 marca 2024
24 marca 2024
25 marca 2024
26 marca 2024
27 marca 2024
28 marca 2024
29 marca 2024
30 marca 2024
31 marca 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Archiwum rok szk. 2015/2016

 

Bal karnawałowy w świetlicy

20 stycznia w świetlicy szkolnej odbył się Bal karnawałowy pod hasłem W świecie baśni braci Grimm, zorganizowany przez wychowawców świetlicy: panią Annę Jankowską i panią Dorotę Fryzę. W zabawie tanecznej uczestniczyło 34 uczniów klas IV – VI, uczęszczających do szkolnej świetlicy. Oprócz tańców na dzieci czekały różne zabawy i konkursy, w których nagrodą były drobne upominki.

Tekst i foto: Anna Jankowska


 

Uroczysty apel w Szkole Podstawowej w Lidzbarku

20 stycznia w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku odbył się apel z okazji 96. rocznicy powrotu Lidzbarka do Polski. Montaż słowno – muzyczny przygotowali nauczyciele: Marlena Komosińska i Michał Dzimira. Apele z tej doniosłej okazji organizowane są w szkole już od wielu lat.

Uczniowie biorący udział w przedstawieniu zaprezentowali społeczności szkolnej dzieje Lidzbarka od założenia miasta aż do momentu jego powrotu do Polski w dniu 18 stycznia 1920 roku. Nie zabrakło scenek historycznych dotyczących przeszłości Lidzbarka i nawiązu-jących do historii Polski. Poza tym aktorzy pięknie recytowali pełne patriotyzmu wiersze, a chór szkolny wykonał nastrojowe i pełne refleksji piosenki. W trakcie śpiewania piosenek wyświetlono interesującą prezentację zdjęć dotyczącą historii ,,grodu nad Welem”.

,,18 stycznia 1920r. – to jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń z historii Lidzbarka. Tego dnia po 148 latach rządów niemieckich nasze miasto i okolice powróciły w granicę II Rzeczypospolitej. Pamiętajmy o tym wydarzeniu, pamiętajmy o tych, którzy w walce o niepodległość zginęli, abyśmy my mogli żyć w wolnym kraju. Pamiętajmy o naszej ,,małej ojczyźnie” Lidzbarku i zróbmy wszystko, aby wszystkim nam żyło się tu jak najlepiej” – powiedział organizator apelu dr Michał Dzimira.

Podczas uroczystości głos zabrał także zastępca burmistrza pan Janusz Bielecki, który podziękował uczniom i nauczycielom za przepiękny apel. Ponadto odczytał list od burmistrza Macieja Sitarka do zgromadzonych z okazji lokalnego święta.

Apel był kolejną wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu lokalnego w Szkole Podstawowej w Lidzbarku.

Tekst: Michał Dzimira
Foto: Małgorzata Waleszkowska


 

Graliśmy dla WOŚP

10 stycznia 2016 roku odbył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, grającej w tym roku pod hasłem „Mierzymy Wysoko”. Lidzbarscy wolontariusze, w tym uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli w obchodach Wielkiej Orkiestry w Warszawie oraz w Lidzbarku. Grupa harcerzy została zaproszona przez fundację WOŚP do uczestnictwa w nagraniach w studiu Owsiaka, gdzie udzielili wywiadów, promując tym samy nasze miasto. Uczestniczyli także w koncercie pod Pałacem Kultury oraz w pokazie „Światełka do Nieba”. Ponadto przez cały dzień wszyscy wolontariusze zarówno w Lidzbarku, jak i Warszawie zbierali pieniądze na ten szczytny cel.

Tekst i foto: Dorota Fryza


 

Jasełka w kościele św. Wojciecha

10 stycznia b.r. uczniowie SP Lidzbark wystąpili w kościele św. Wojciecha. Byli to ucz. kl. V b i VI b pod kierunkiem Elżbiety Wawrzonkowskiej i szkolny chór Biedronki pod kierunkiem Magdaleny Zawackiej i Aleksandry Trzaskalskiej.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

Wigilia w klasie I b

Czekając na święta Bożego Narodzenia dzieci z klasy I b przygotowywały dekoracje do klasy jak i do domu. Na zajęciach wykonały pachnące stroiki z pomarańczy, które zabrały do domu na wigilijne stoły. W klasie również przygotowały stół wigilijny. Pomagały im w tym dwie mamy: pani Lis i pani Wardowska. Gdy stół był już gotowy to przy pięknie ubranej choince złożyły sobie życzenia i podzieliły się opłatkiem. Następnie zasiadły do stołu, na którym czekało na nie mnóstwo smakołyków. Dzieci zaśpiewały kolędy i wysłuchały słuchowiska pt. „Zazdrosny mały Mikołaj”. Potem udały się na apel i obejrzały na nim Jasełka, które przygotowali uczniowie klasy III i wysłuchały wielu kolęd wykonanych przez szkolny chór Biedronki, do którego również należy kilku uczniów z klasy I b. Na koniec apelu wielu uczniów otrzymało nagrody za udział w szkolnych konkursach.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Mikołajki w klasie I b

Mikołajki w klasie I b minęły w bardzo wesołej atmosferze. Po przyjściu do szkoły dzieci ubrały mikołajkowe czapki i czekały na Mikołaja. Wykonały na kartkach prace plastyczne, gdzie oczywiście tematem prac był Mikołaj. Następnie udały się do Domu Kultury w Lidzbarku i obejrzały przedstawienie teatralne. Przybyli Mikołaje i każde dziecko otrzymało wymarzoną paczkę. Zadowolone dzieci wróciły do klasy, gdzie pod choinką czekał na nie prezent. Tym prezentem były dla każdego dziecka klocki edukacyjne – PUSY. Uczniowie chętnie je układali. Czas w szkole w tym dniu minął bardzo szybko i dzieci już czekają na przyjście Mikołaja w przyszłym roku.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Z przeszłości Lidzbarka

9 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs historyczny pod nazwą Z przeszłości Lidzbarka. Jego organizatorem było Towarzystwo Miłośników Lidzbarka i prezes Michał Dzimira. W konkursie udział wzięli uczniowie klas szóstych, którzy musieli znać wiele dat z historii Polski i małej Ojczyzny – Lidzbarka. Najlepsi okazali się:

I miejsce – Błażej Leśniewski (VI c)
II miejsce- Julia Jasińska (VI d) i Michał Pawlak (VI a)
III miejsce – Natalia Witkowska (VI d)

Opiekunami uczniów są:

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cenne nagrody książkowe ufundowane przez Towarzystwo Miłośników Lidzbarka. Warto dodać, że scenografię przygotowały panie: Anna Jankowska i Dorota Fryza.

Tekst: Michał Dzimira
Foto: Mariusz Urbański


 

Eliminacje do konkursów wojewódzkich

Uczniowie naszej szkoły awansowali do następnego etapu Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.

Są to:

  • Oskar Januszewski z kl. VI b – matematyka,
  • Julia Drumińska z kl. VI b – język angielski,
  • Błażej Leśniewski z kl. VI c – historia,
  • Mikołaj Karbowski z kl. VI a – przyroda.

Opiekunami uczniów są:

  • Ireneusz Dzida
  • Jolanta Nowińska
  • Michał Dzimira
  • Danuta Bielecka

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

DSC_0164

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Mariusz Urbański


 

Jasełka w naszej szkole

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, którego atmosfera udziela się wszystkim, co także można było zauważyć to w naszej szkole. W ostatnim dniu przed świąteczną przerwą odbyły się spotkania klasowe, podczas których siedząc przy wspólnym stole i łamiąc się opłatkiem, życzyliśmy sobie szczęścia, zdrowia i powodzenia w nadchodzącym nowym roku.

W tym dniu spotkaliśmy się również wszyscy razem, aby obejrzeć Jasełka, które w tym roku dla klas I – III przygotowali uczniowie klasy III b pod opieką pani Anny Kostrubały, natomiast dla klas IV – VI – kółko misyjne prowadzone przez panią Elżbietę Wawrzonkowską. Piękne kolędy i świąteczne piosenki zaprezentował szkolny chór Biedronki, prowadzony przez panią Aleksandrę Trzaskalską i panią Magdalenę Zawacką oraz chór szkolny przygotowany przez panią Marlenę Komosińską.

Podczas uroczystego apelu nie mogło zabraknąć świętego Mikołaja, który obdarował uczniów cukierkami.

Uczniowie jak zawsze sprawili wiele radości widzom, wśród których znaleźli się zaproszeni goście, a mianowicie: Burmistrz Lidzbarka pan Maciej Sitarek, druhna Daniela Gawińska, proboszczowie obydwu lidzbarskich parafii – ks. kan. Marian Wiśniewski i ks. kan. Stanisław Grzywacz oraz przewodniczący Rady Rodziców pan Grzegorz Lemański.

Pan Maciej Sitarek życzył wszystkim uczniom wspaniałych świąt Bożego Narodzenia, bogatego Mikołaja oraz jak najlepszych wyników w nauce w nadchodzącym nowym roku. Do jego życzeń przyłączył się także ks. kan. Stanisław Grzywacz, który w imieniu drugiego proboszcza życzył wszystkim zebranym radosnego przeżywania świąt oraz spokoju, a także pomyślności w 2016 roku.

Podczas apelu miało miejsce przekazanie przez harcerzy na ręce dyrektora szkoły pani Beaty Piątkowskiej Betlejemskiego Światła Pokoju, które jest symbolem narodzin Chrystusa, miłości, nadziei, radości, ciepła, wiary oraz pokoju.

Bardzo miłą niespodzianką było wręczenie uczniom klasy sportowej strojów sportowych ufundowanych przez pana Macieja Sitarka, za co bardzo Panu Burmistrzowi jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Mariusz Urbański


 

Wszyscy rodzice czytają dzieciom

Już po raz kolejny w klasie I b odbyło się czytanie książek dzieciom przez ich rodziców. 3 grudnia przybyła do klasy pani Kamila Bylińska, mama ucznia Franka Bylińskiego i odczytała dzieciom książkę Grzegorza Kasdepke pt. Stoliczku nakryj się. Dzieci w wielkim skupieniu słuchały czytanego tekstu, a następnie chętnie udzielały odpowiedzi na pytania, które zadawała pani Bylińska.

Kolejnym rodzicem, który podjął się zadania czytania najmłodszym uczniom była pani Joanna Urbańska – mama Daniela, która polecała dzieciom książkę pt. Dzwoneczek i tajemnica piratów, zakupioną do biblioteki szkolnej w ramach rządowego programu „Książki naszych marzeń”.

Taka forma kontaktu z książką bardzo spodobała się uczniom i już czekają na kolejne spotkanie z nową lekturą i kolejnym rodzicem.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

„ŻYCIE NIE PO TO JEST, BY BRAĆ – TY JESTEŚ PO TO, ŻEBY ŻYĆ”
DZIEŃ PROFILAKTYKI W NASZEJ SZKOLE

W dniach 15 i 17 grudnia w naszej szkole został zorganizowany Dzień Profilaktyki pod hasłem: „ŻYCIE NIE PO TO JEST, BY BRAĆ – TY JESTEŚ PO TO, ŻEBY ŻYĆ” , który był podsumowaniem wszystkich działań profilaktycznych, jakie nasza szkoła realizowała w ostatnich miesiącach. W ramach tego dnia zostało zorganizowane bicie Szkolnych Rekordów Guinnesa. Wytypowani przez wychowawców uczniowie zmierzyli się w następujących konkurencjach:

  • Wycięcie z kartki papieru jak najdłuższego „sznurka”
  • Kto wytnie najwięcej choinek z papieru w ciągu 2 minut;
  • Który chłopiec najszybciej uczesze 3 koleżanki w warkocz;
  • Kto nadmucha najwięcej balonów w 1 minutę;
  • Kto najszybciej ułoży zimowe puzzle;
  • Kto najszybciej rozwinie rolkę papieru toaletowego;
  • Kto najszybciej zawiąże sznurówki przy butach 3 kolegom z klasy;

Powyższe konkurencje przyniosły bardzo dużo pozytywnych emocji, a najlepsi uczniowie otrzymali certyfikaty i nagrody. Inspiracją do zorganizowania bicia Szkolnych Rekordów Guinnesa była nowa pozycja w szkolnej bibliotece: Księga rekordów. Polska, zakupiona w ramach rządowego programu Książki naszych marzeń.

Podczas apelu uczniowie mieli okazję zapoznać się z działaniami, jakie każda klasa podjęła w ramach bicia szkolnych rekordów Guinnesa. Oto, w czym poszczególne klasy okazały się najlepsze: Kliknij, aby obejrzeć prezentację

  • Klasa IV b biła rekord składania papierowych samolocików w ciągu 10 min. Ułożono ich 327.
  • Uczniowie klasy 5 d pobijali szkolny rekord Guinnessa w grupowym staniu na jednej nodze. Pierwsze próby dotyczyły swobodnego stania na jednej nodze. Najlepszy wynik (liczony do błędu pierwszego ucznia) wynosił jedynie 17 sekund. Natomiast gdy uczniowie zjednoczyli swe siły i wspierali się na sąsiadach z boku wynik był o wiele lepszy – 1 minuta 12 sekund.
  • Uczniowie klasy IV a pobijali rekord Guinnessa w ułożeniu najdłuższej gąsienicy. Składała się ona ze stu nóg i miała długość całego korytarza szkolnego.
  • Klasa IV c wspólnie nadmuchiwała jak największe balony.
  • Uczniowie klasy sportowej IV D wraz z wychowawczynią Anettą Paturalską próbowali pobić rekord Guinnessa w grupowym odbijaniu piłeczki rakietką tenisową. 21 uczniów wspólnie zmagało się z tym wyzwaniem przez ok. 2 min. Było przy tym dużo śmiechu i dobrej zabawy.
  • Klasa V a podjęła się próby jak najdłuższego odbijania piłką koszykową. Wspólnie udało się uczniom odbijać piłki przez 6 minut i 48 sekund.
  • Klasa V b zmierzyła się z piłeczkami do tenisa stołowego. Łącznie klasa odbiła piłeczkę 1266 razy, przy czym najwięcej odbić miał Igor Chojnacki, bo aż 520.
  • Klasa V c pobijając rekord Guinnessa wykonała ogromną kulę z gazet i kolorowych czasopism. To ciekawy pomysł na zbieranie makulatury.
  • Uczniowie klasy VI a ułożyli piramidę z plastikowych kubeczków. Ta niezwykła budowla została nazwana Lodowym królestwem klasy VIa. Powstała w ciągu 10 minut (jeszcze szybciej udało się ją zburzyć). Do jej zbudowania wykorzystano 80 plastikowych kubków.
  • Uczniowie klasy VI b, chcąc pobić rekord wykonali łańcuch długości prawie 8 metrów. Do jego wykonania zużyli 375 słomek do picia.
  • Klasa VI c wykonała łańcuch choinkowy o długości 110 metrów. Jest on świetną dekoracją tegorocznych świąt.
  • Klasa VI d pobiła rekord w jak najdłuższym wytrzymaniu w jednej z najpopularniejszych pozycji w jodze – „pozycji drzewa”, która ożywia ciało, otwiera serce i uspokaja umysł. Wytrzymali w tym układzie 5 minut.
  • Uczniowie klasy I g na swoje zadanie wybrali jak najszybsze ułożenie dziesięcioelementowej wieży z rolek papieru toaletowego. Zbudowana wieża miała utrzymać się przez 10 sekund. Klasowy rekord został ustanowiony przez zespół chłopców.
  • Klasa II d podjęła próbę bicia wymyślonego przez siebie rekordu – wykonania najdłuższego łańcucha z choinek. Uczniowie tej klasy wycięli 205 choinek z papieru po czym połączyli je w łańcuch o długości 14 metrów.
  • Klasa II a przystąpiła do próby bicia rekordu długiego stania na 1 nodze. Wśród uczniów panowała atmosfera „zdrowej rywalizacji”. Rekord stania na 1 nodze wyniósł 35 minut i należy on do Doroty Templin.
  • Uczniowie klasy III b jako swój rekord również wybrali stanie na jednej nodze. Cała klasa do pierwszego podparcia stała 2 minuty 17 sekund, natomiast Zosia Kryszkiewicz stała przez całą godzinę lekcyjną. Niestety, musiała przerwać bicie rekordu, ponieważ zaczęła się następna lekcja wychowania fizycznego.
  • Klasa II b podawała piłki w kole w czasie 2 minut i 50 sekund.
  • Uczniowie klasy I a mieli za zadanie zwinąć taśmę krawiecką w ciągu 3 minut. W wyznaczonym czasie taśmę zwinęły dwie dziewczynki: Nadia Sadurska i Maja Gajewska. Po dogrywce okazało się, że Maja umiała zwinąć taśmę w czasie 2 minut i 35 sekund.
  • Uczniowie klasy I b bijąc rekord Guinnessa nawlekali makaron na sznurek. Łącznie nawlekli 230 sztuk makaronu. Najwięcej- bo aż 13 sztuk nawlekła Lena Krankowska.
  • Klasa II c na swoje rekordowe zadanie wybrała jak najdłuższe stanie na jednej nodze na rzecznych kamieniach. Uczniowie rywalizowali ze sobą w trójkach. Najlepszy wynik uzyskała Paulina Zawadzka – 7 minut i 6 sekund.

Między poszczególnymi konkurencjami zostały wręczone nagrody dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursach, zorganizowanych w ramach programu profilaktycznego, a także wystąpił uczeń klasy VI a Hugo Gawrisch, który dla umileni wszystkim czasu wykonał w wersji instrumentalnej utwór Zombie zespołu Cranberries.

W ramach działań profilaktycznych pedagog szkolny pani Anna Kowalkowska przeprowadziła w październiku i listopadzie spotkania informacyjne z uczniami klas VI nt. „Nowe narkotyki! – Czy znasz prawdę o dopalaczach?” Klasy uczestniczące w zajęciach miały za zadanie wykonać plakaty przestrzegające przed sięganiem po środki szkodliwe dla zdrowia i życia. Wykonane afisze wzbogaciły szkolną galerię i będą także wykorzystywane w trakcie imprez szkolnych jako profilaktyczne materiały informacyjne. Autorzy plakatów zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

Realizując program „Stop nałogom- Stop Agresji- Możesz oprzeć się tej presji!” wycho-wawcy szkolnej świetlicy pani Anna Jankowska i pani Dorota Fryza przeprowadziły zajęcia edukacyjno – rozwojowe z zakresu profilaktyki dla klas V, obejmujące projekcję filmu na temat substancji zmieniających świadomość, prelekcje oraz quiz dotyczący wiedzy o środkach uzależniających. Zwycięzcami quizu zostali: Oliwia Antkiewicz z klasy V c (I miejsce), Igor Wilamowski z klasy V a (II miejsce) i Angelika Leśniewska z klasy V c (III miejsce).

W ramach aktywnych działań profilaktycznych październiku ogłoszono konkurs na pracę plastyczną pt. Mój przyjaciel Sieciak. Uczniowie klas I – III mieli za zadanie wymyśleć własnego Sieciaka, który będzie stał na straży bezpieczeństwa internetowego w naszej szkole.

Wszystkie prace konkursowe były ciekawe, a spośród nich wyłoniono 12 najładniejszych (zdaniem jury). Wśród zwycięzców znaleźli się: Daniel Urbański z kl. I b, Amelia Wardowska z kl. I b, Nataniel Powierża z kl. I g, Paweł Witkowski z kl. II a, Hanna Lemańska z kl. II d, Anna Szulc z kl. II b, Dominik Urbański z kl. II a, Michał Milz z kl. II a, Oskar Rudziński z kl. III c, Kamil Lewandowski z kl. III c, Kinga Rochon z kl. III d i Zuzanna Ostrowska z kl. III c.

Przyznano również 29 wyróżnień, które otrzymali: Nadia Raniszewska z kl. I a, Marta Ostrowska z kl. I b, Karolina Kosman z kl. I c, Zofia Chrabowska z kl. I g, Agata Czepek z kl. I g, Liwia Karda z kl. I g, Kamil Kraszewski z kl. I f, Julia Cichocka z kl. I c, Kamil Olejniczak z kl. II d, Maja Ozymkowska z kl. II f, Natalia Marcinkowska z kl. II d, Natalia Sarnowska z kl. III c, Wiktoria Krzemińska z kl. III c, Filip Ostrowski z kl. III b, Eryk Łożyński z kl. III b, Julia Charabin z kl. III c, Dawid Godziszewski z kl. III c, Samanta Kacprzak z kl. III c, Dominik Karkocha z kl. III c, Oliwia Orzechowska z kl. III a, Natalia Margalska z kl. III d, Zosia Lewandowska z kl. III a, Tamara Celmer z kl. II f, Lena Sadurska z kl. I a, Zosia Kamińska z kl. II a, Gabrysia Zdanowicz z kl. II b, Artur Kornowski z kl. II a, Marcel Sadurski z kl. II b i Natalia Kordalska z kl. I c.

Również w klasach IV i V został ogłoszony konkurs plastyczny na najładniejszy projekt bransoletki z hasłem przeciw uzależnieniom. Zadaniem uczestników tego konkursu było wykonanie projektu ciekawej bransoletki wraz z hasłem promującym działania przeciw uzależnieniom.

I miejsce w tym konkursie zajęła Patrycja Moszczyńska z kl. V c, natomiast II miejsce – Julia Florkowska z kl. IV a. Przyznano poza tym 5 wyróżnień, które otrzymali: Zofia Rzeszutko z kl. IV d, Maksymilian Zawacki z kl. IV d, Adam Nowakowski z kl. IV a, Natalia Skrzypczyk z kl. IV d i Samanta Nadolska z kl. IV d.

Chętni uczniowie klas szóstych mieli ponadto możliwość spróbować swoich sił w konkursie literackim 100 słów na temat: tytoń, alkohol, narkotyki, polegającym na napisaniu pracy literackiej ze szczęśliwym zakończeniem, związanej z tematyką uzależnień. Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie Wiktoria Skuza z kl. VI c, zajmując tym samym I miejsce. Wyróżnienia natomiast powędrowały do uczennic klasy VI d – Nikoletty Grams, Natalii Witkowskiej i Nikoli Ruczyńskiej.

Wszystkie nagrody oraz działania w ramach Dnia Profilaktyki, którego organizatorami były pani Anna Kowalkowska i pani Małgorzata Waleszkowska, zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lidzbarku.

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


 

11 listopad w klasach I – III

W dniu 10 listopada uczniowie klasy II e i II f przybliżyli uczniom klas I – III historię naszej Ojczyzny z okazji 97. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na apelu szkolnym przedstawili inscenizację pt. Nasza Niepodległa na tle pięknej scenografii i wystroju samych małych aktorów. Trafnie dobrane treści pozwoliły uczniom zrozumieć trudne losy swojego kraju, tj. okres niewoli przez 123 lata. Uświadomiły im także, że muszą dbać o swoją tożsamość, znać i pamiętać historię swojej ojczyzny.

Montaż słowny przygotowały wychowawczynie klas: pani Teresa Pawlak i pani Barbara Urbańska, natomiast wsparcie wokalno – instrumentalne uświetnił chór Biedronki, przygotowany przez panią Aleksandrę Trzaskalską i panią Magdalenę Zawacką. Na koniec montażu słowno – muzycznego dzieci obejrzały film animowany pt. Historia Polski.

„Mali”, a zarazem „Wielcy” aktorzy otrzymali gromkie brawa i podziękowania.

Tekst: Barbara Urbańska
Foto: Małgorzata Waleszkowska


 

Święto Niepodległości

Dnia 13 listopada uczniowie klas IV -VI naszej szkoły wzięli udział w uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Część artystyczna została przygotowana przez uczniów klasy V c i VI c, którzy pracowali pod kierunkiem nauczycieli: Jolanty Kordalskiej i Joanny Urbańskiej. Młodym artystom na scenie towarzyszył chór szkolny, przygotowany przez panią Marlenę Komosińską, która wraz z członkami koła plastycznego wykonała również dekorację i była autorką prezentacji multimedialnej, upamiętniającej odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru, za przygotowanie którego dziękujemy pani Jolancie Nowińskiej i jej podopiecznym. Wszystkim artystom i ich opiekunom jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

Tekst: Joanna Urbańska
Foto: Małgorzata Waleszkowska


 

Andrzejki w klasach Ia, Ib i If

Andrzejki to jeden z wyjątkowych dni w roku. Dzieci bardzo lubią wróżby i czary, dlatego co roku organizujemy wieczór andrzejkowy dla swoich uczniów. W tym roku 26 listopada uczniowie klasy I a, I b i I f wraz z wychowawcami: panią Aleksandrą Trzaskalską, panią Małgorzatą Przybylską i panią Ewą Świniarską spotkali się po południu w swoich salach lekcyjnych na wróżbach i poczęstunku. Następnie wszyscy uczniowie zebrali sie na pięknie ustrojonej sali gimnastycznej na wspólnej dyskotece andrzejkowej.

Tekst: Ewa Świniarska
Foto: Małgorzata Przybylska


 

Konkursu pięknego czytania

31 października 2015 roku odbył się gminny konkurs pięknego czytania o tytuł ,,Mistrza pięknego czytania” zorganizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku dla uczniów klas III. Warunkiem udziału w konkursie było przygotowanie i przeczytanie, podczas konkursu, wybranego przez organizatora fragmentu książki. Naszą szkołę reprezentowało ośmiu uczniów, po dwóch z każdej klasy trzeciej. Przy ocenie brana była pod uwagę: płynność, wyrazistość, intonacja i kontrastowanie.

Komisja konkursowa po długiej debacie przyznała pierwsze miejsce i dwa drugie. Uczniowie naszej szkoły, klasy III b- Zofia Kryszkiewicz i Marika Marszak zdobyły ex aequo drugie miejsca. Uczennice przygotowała wychowawczyni Anna Kostrubała.

Tekst i foto: Anna Kostrubała


 

Spotkanie z podleśniczym

5 listopada uczniowie klasy I c z wychowawcami świetlicy gościli w świetlicy szkolnej pracownika Nadleśnictwa Lidzbark- podleśniczego Grzegorza Kosmana. Pan podleśniczy przeprowadził dla uczniów zajęcia z cyklu Zwierzęta wokół nas – zwierzęta naszych lasów i pól. Dzieci aktywnie brały udział z lekcji i z zainteresowaniem słuchały ciekawostek opowiadanych przez gościa. Podczas zajęć uczniowie mogli zapoznać się ze zwierzętami żyjącymi w naszych lasach i na polach oraz dowiedzieć się, o jakiej porze najczęściej można je spotkać.

Tekst i foto: Anna Jankowska


 

Pocztówka z okazji Halloween

W październiku odbył się szkolny konkurs dla klas drugich i trzecich „Pocztówka z okazji Halloween”, zorganizowany przez nauczycielkę języka angielskiego Alicję Kraszewską. Uczniowie licznie wzięli w nim udział, przygotowując wymyślone przez siebie kartki z okazji Halloween dowolną techniką. Kreatywność, sposób wykonania i pomysł to kryteria brane pod uwagę przez jury w składzie – nauczycielka plastyki- pani Magdalena Zawacka oraz Anna Jankowska – pani świetliczanka. W kategorii klas drugich odpowiednie miejsca zajęły:

Miejsce I – Zofia Kamińska klasa 2a

Miejsce II – Kinga Czarnecka klasa 2e

Miejsce III – Maciej Malinowski klasa 2e

W kategorii klas trzecich:

Miejsce I – Kinga Chechłowska klasa 3d

Miejsce II – Kinga Szuman klasa 3b

Miejsce III – Natalia Sarnowska klasa 3c

Uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

IMAG1460[1]

Tekst i foto: Alicja Kraszewska


 

WSPANIAŁE ZUCHY

Dnia 07.11.2015r w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Lidzbarku odbył się VIII Powiatowy Festiwal Piosenki Harcerskiej 2015, w którym Gromada Zuchowa „Wesołe Promyczki” pod opieką Ewy Świniarskiej i Aleksandry Trzaskalskiej zajęła I miejsce.

Tekst i foto: Aleksandra Trzaskalska


 

Akcja Znicz

W dniach 19-23 października 2015 roku na terenie naszej szkoły przeprowadzono zbiórkę zniczy w ramach akcji ZNICZ 2015.

27 października organizatorzy – członkowie SK PCK i dzieci ze świetlicy szkolnej wraz z opiekunem Anną Jankowską oraz uczniowie, należący do kółka plastycznego prowadzonego przez panią Magdaleną Zawacką w ramach tejże akcji wybrali się na cmentarz w celu posprzątania zaniedbanych grobów i zapalenia na nich zniczy.

W tym roku szkolnym akcja ZNICZ cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – w czasie jej trwania zebrano ponad 100 zniczy.

Tekst i foto: Anna Jankowska


 

Konkurs Różańcowy

13 W październiku 2015 roku na terenie Szkoły Podstawowej i Parafii św. Wojciecha w Lidzbarku odbył się konkurs „Różaniec”. Organizatorem konkursu była Magdalena Zawacka. Cele konkursu to przede wszystkim kształtowanie wrażliwości i szacunku do przedmiotów religijnych, odkrywanie potrzeby modlitwy różańcowej oraz rozmiłowanie w modlitwie różańcowej całych rodzin, ponieważ w wykonanie różańca na konkurs zaangażowane były całe rodziny.

Uczniowie wykonali różańce różnymi technikami np: z makaronu, chrupek, koralików, szyszek ,modeliny, jarzębiny, sztucznych kwiatków i innych różnych przedmiotów.

Kryteria oceny do wytypowania zwycięzców to estetyka wykonanej pracy oraz oryginalność obranej techniki. Ksiądz proboszcz parafii św. Wojciecha i katechetka Elżbieta Wawrzonkowska wytypowali 40 osób do nagród rzeczowych. Wszystkie dzieci otrzymały również czekolady ufundowane przez księdza proboszcza.

Myślę, że tego typu konkursy umocnią religijność dzieci a trud włożony w wykonanie różańców stanie się formą ewangelizacji w naszym środowisku lokalnym.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

Wycieczka klasy I d i III c do Rudy k. Górzna

13 października 2015r. klasy: I d i III c pod opieką pani Eweliny Janickiej, pani Teresy Jagielskiej oraz pani Elżbiety Majder wybrały się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Górznieńsko- Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Las i jego mieszkańcy”, w zajęciach terenowych – „Rozpoznawanie drzew i krzewów” oraz zajęciach plastycznych polegających na wykonaniu w grupach zielników z liści drzew i krzewów przyniesionych z lasu. Na koniec dzieci zajadały kiełbaski upieczone nad ogniskiem. Do szkoły wróciły zadowolone, bogatsze o nowe doświadczenia i wiadomości.

Tekst i foto: Teresa Jagielska


 

Pasowanie pierwszoklasistów

„W Krainie Wiedzy i Umiejętności” – pod takim hasłem przebiegło tegoroczne Pa-sowanie Pierwszoklasistów na Uczniów naszej szkoły, które odbyło się 23 października.

Na tę wyjątkową uroczystość od początku roku szkolnego z niecierpliwością czekało oraz sumiennie się do niej przygotowywało pod troskliwym okiem wychowawczyń 155 pierwszoklasistów.

Uroczystość oprócz rodziców, babć i dziadków uświetnili swoją obecnością: Bur-mistrz Lidzbarka pan Maciej Sitarek, przedstawiciel Rady Miejskiej pan Michał Dzimira, Komendantka Hufca ZHP Hm. Daniela Gawińska, asp. szt. Grzegorz Nisgorski, Przewod-nicząca Rady Rodziców pani Beata Karkocha oraz dyrekcja szkoły.

Na początku uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły pani Beata Piątkowska, ży-cząc wszystkim pierwszoklasistom wyłącznie radości i zabawy oraz wielu wspaniałych chwil spędzonych w szkole. Pani dyrektor życzyła im również, aby na każdej lekcji zdo-bywali wiedzę i umiejętności, które na pewno zaowocują w ich dorosłym życiu. Zwracając się natomiast do rodziców zapewniła, że nauczyciele uczynią wszystko, co w ich mocy, aby uczniowie byli bezpieczni i szczęśliwi podczas każdego pobytu w szkole.

Później wszyscy zostali zaproszeni do „Krainy Wiedzy i Umiejętności”, w której skrzaty „na wesoło” przeprowadziły pierwszakom egzamin uczniowski. Pierw-szoklasiści zdali go celująco, śpiewając i odpowiadając na pytania zadawane im przez starszych kolegów, zdobywając tym samym wszystkie emblematy, które były potrzebne, aby dostać się do krain: Muzyki, Pracowitości, Miłości, Mądrości i Sprawności. Uczniów klas I w części artystycznej wsparli uczniowie klasy VI c i VI d przygotowani przez panią Joannę Urbańską oraz chór szkolny, prowadzony przez panią Marlenę Komosińską.

Następnie przy szkolnym sztandarze odbyło się uroczyste ślubowanie, podczas którego dzieci obiecały „być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”.

Po ślubowaniu pani dyrektor pasowała każdego pierwszoklasistę poprzez dotknięcie jego ramienia dużym ołówkiem. Była to chyba najmilsza i najbardziej wyczekiwana przez uczniów chwila, od kiedy wstąpili w progi naszej szkoły.

Każdy uczeń otrzymał legitymację szkolną, dyplom zakupiony przez Radę Rodziców oraz czekoladę i znaczek odblaskowy, ufundowany przez Burmistrza Lidzbarka.

Rodzice z kolei odebrali od swoich pociech list, w którym znalazły się najważniejsze przesłania i oczekiwania związane z ich funkcjonowaniem w społeczności szkolnej i w domu.

Na zakończenie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście. Burmistrz Lidzbarka pan Maciej Sitarek w imieniu gości pogratulował pierwszoklasistom i życzył im sukcesów w nauce. Natomiast asp. szt. Grzegorz Nisgorski przypomniał zarówno rodzicom, jak i uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, zwracając im szczególną uwa-gę na konieczność noszenia odblasków.

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


 

Wycieczka do lasu klas 3a i 3b

9 października 2015 roku byliśmy na wycieczce w lesie, w ostoi Płośnica. Zostaliśmy zaproszeni przez koło łowieckie ,,Dzik”. Myśliwi, którzy nas zaprosili opowiedzieli nam o zwierzętach żyjących w polskich lasach. Opowiadania wsparte były wspaniałymi ilustracjami. Zapoznali nas też ze swoimi obowiązkami i tradycjami, mieliśmy między innymi możliwość wysłuchania sygnałów myśliwskich i zobaczenia paśników. Myśliwi zorganizowali nam również wspaniałą biesiadę. Pobyt w lesie i przeprowadzone zajęcia długo pozostaną w naszej pamięci.

Tekst i foto: Anna Kostrubała


 

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

15 października uczniowie klas IV –VI naszej szkoły obchodzili święto wszystkich na-uczycieli i pracowników oświaty. W tym dniu uczniowie klasy V c i V b pod opieką pani Jolanty Kordalskiej i pani Marleny Komosińskiej, która również przygotowała chór szkolny, przedstawili uroczystą akademię, której celem było uczczenie nauczycieli w dniu ich święta oraz podziękowanie im za trud włożony w edukację i wychowanie. Pią-toklasiści recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Na zakończenie nowo wybrany Samo-rząd Szkolny w składzie: Zuzanna Kordalska (przewodnicząca), Jakub Burzyński i San-dra Nadolska złożył wszystkim pedagogom życzenia.

Następnego dnia uczniowie młodszych klas również uczcili Dzień Edukacji Narodo-wej. Klasy II e i II f pod kierunkiem pani Barbary Urbańskiej i pani Teresy Pawlak po-przez słowo i śpiew wyrazili swoją wdzięczność i szacunek wszystkim nauczycielom. Bardzo miłym akcentem uroczystości było wspólne zaśpiewanie wszystkim nauczycie-lom Sto lat i utworu Podziękowanie oraz wręczenie im własnoręcznie wykonanych kwiatków. Występy młodych artystów uświetnił szkolny chór Biedronki, prowadzony przez panią Aleksandrę Trzaskalską i panią Magdalenę Zawacką.

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


 

OGNISKO INTEGRACYJNE

Dnia 29 września uczniowie klasy I a (wych. A. Trzaskalska), I b (wych. M. Przybylska) i I f (wych. E. Świniarska) miło spędzili czas na ognisku integracyjnym. Jest już tradycją naszej szkoły, że uczniowie klas pierwszych uczestniczą w zabawach integracyjnych na świeżym powietrzu, podczas których wszyscy mają okazję lepiej się poznać. Korzystając ze słonecznej pogody uczniowie z radością otoczyli wspaniałe ognisko, przy którym można było upiec kiełbaskę lub inne specjały. Wszyscy bawili się przy wielu konkurencjach, grali w piłkę, rzucali do celu, śpiewali poznane piosenki. Było bardzo wesoło.

Tekst: Aleksandra Trzaskalska
Foto: Małgorzata Przybylska


 

Wspaniały sukces zuchów „DRUGA ZŁOTA LILIJKA”

27 czerwca br. w pierwszym dniu wakacji odbył się III Festiwal Kajakowy w którym nasza Gromada zuchowa „ Wesołe Promyczki” wzięła udział. Imprezę organizowano na terenie Centrum Konferencyjno-Rekreacyjnego Wellavil w Kurojadach. Warto podkreślić, że samo wydarzenie odbywa się już co roku i wpisujące się w tożsamość naszego regionu jak również zostało oznaczone Certyfikatem „Produkt Warmii i Mazur”. Stałą częścią Festiwalu jest też Przegląd Piosenki Turystyczno-Harcerskiej. Nagrodą główną jest tu tradycyjnie Złota Lilijka, a do niej pamiątkowa płaskorzeźba również z motywem harcerskiej lilii i okolicznościową tabliczką. Właściciele ufundowali dla uczestników konkursu dodatkowo nagrody pieniężne.

I miejsce – wyśpiewały fantastyczne zuchy z Lidzbarka – „Wesołe Promyczki” tak zdecydowało Jury . Zuch otrzymali gromkie brawa , wiele pochwał ze strony publiczności i obecnych harcerzy. Radośni i szczęśliwi, że wykonały zadanie wzorowo, rozpoczęły prawdziwe zasłużone wakacje.

DSC_1248

Tekst i foto: Aleksandra Trzaskalska


 

Ognisko klasy sportowej

Dnia 2 października uczniowie klasy sportowej – IV d, wspólnie z rodzicami bawili się przy ognisku, zorganizowanym prze wychowawczynię panią Anettę Paturalską.

Czwartoklasiści śpiewali piosenki i piekli kiełbaski. Nie zabrakło także wesołej zabawy podczas nauki pląsów i biegach w potrójnych spodniach. Chłopcy rozegrali mecz wraz z tatusiami, którzy bardzo zawzięcie walczyli z małymi piłkarzami.

Wszyscy miło i wesoło spędzili piątkowe popołudnie i pełni wrażeń wrócili do domu. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy aktywnie brali udział w tej formie spędzania wolnego czasu.

Tekst: Anetta Paturalska


 

Wycieczka do Konopat kl. II a i II b

1 października 2015 roku klasy II a i II b, pod opieką pani Katarzyny Nizgorskiej, pani Beaty Sikorskiej oraz pani Anny Kowalkowskiej, odbyły wycieczkę do Ośrodka Hodowli Zwierząt Konopaty. Dzieci spacerowały po ścieżce przyrodniczo – dydaktycznej, korzystały ze znajdujących się na niej interaktywnych tablic do nauki języka angielskiego. Z zainteresowaniem oglądały bażanty, dziki i dostojnego muflona. Poznały warstwową budowę lasu i roślinność typową dla naszego terenu.

Po solidnej dawce wiedzy przyszedł czas na przyjemności: pieczenie kiełbasek i zabawy. Dzieci wróciły do szkoły zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia.

Tekst i foto: Katarzyna Nizgorska


 

Dzień Chłopaka w klasie II b

30 września 2015 roku klasa II b świętowała Dzień Chłopaka. Dziewczynki wręczyły chłopcom własnoręcznie wykonane laurki oraz poczęstowały ich lizakami. Następnie zaśpiewały kolegom tradycyjne „Sto lat” i złożyły im życzenia. Uśmiechy gościły na wszystkich twarzach, zarówno chłopców jak i dziewczynek. Lizaki zostały zjedzone, a laurki będą chłopcom przypominały o tym miłym, wrześniowym dniu.

Tekst i foto: Katarzyna Nizgorska


 

Weekend w lidzbarskiej szkole, czyli malowania ciąg dalszy

W ostatni weekend września b.r. uczniowie z kółka plastycznego i nie tylko pod kierunkiem nauczycielki plastyki Magdaleny Zawackiej postanowili z pożytkiem i twórczo spędzić wolny czas. Wymalowali bajkowe motywy na ścianach budynku w szkole podstawowej im. T. Kościuszki w Lidzbarku. Na ścianach znalazła się księżniczka, smerf malarz, Tomcio Paluch, domek dla misia, statek, kwiaty i Reksio.

Wspaniałemu zespołowi należą się wielkie podziękowaniana. Młodzi artyści to : Weronika Zawadzka, Julia Jasińska, Natalia Witkowska, Nikola Bułakowska, Maks Zawacki, Kuba Rutkowski, Nikola Ruczyńska, Julka Krykant, Patrycja Malinowska, Elen Sargsyan., Wiktoria Dziedzic, Angelika Karpińska, Roksana Kulig, Błażej Jackowski i Wiktoria Tomczak.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

„WITAJ SZKOŁO” – to hasło przewodnie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016 w naszej szkole.

W apelu, który odbył się na sali gimnastycznej 1 września wzięli udział zaproszeni goście tj. Burmistrz Lidzbarka pan Maciej Sitarek, Komendant Hufca ZHP druhna Daniela Gawińska oraz dyrektor szkoły pani Beata Piątkowska.

Uroczystość przemówieniem rozpoczęli wicedyrektorowie szkoły: pani wicedyrektor Maria Tonkowicz (w klasach I – III) i pan Wojciech Nowiński (w klasach IV – VI), którzy m.in. przywitali przybyłych gości, uczniów, nauczycieli i rodziców, a przede wszystkim najmłodszych uczniów, którzy rozpoczęli naukę w klasach pierwszych. W tym roku szkolnym naukę w pierwszych klasach rozpoczęło 156 uczniów. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły pani Beata Piątkowska, która również w swoim wystąpieniu w szczególności zwróciła się do zebranych uczniów i nauczycieli, w ciepłych słowach życząc im wytrwałości i sukcesów w podejmowanych działaniach. Pani dyrektor poinformowała również o zmianach, jakie zaszły w szkole, a m. in. o utworzeniu spośród uczniów klas czwartych klasy sportowej oraz międzyoddziałowej klasy języka angielskiego.

Dyrektor szkoły Beata Piątkowska w imieniu całej społeczności szkolnej serdecznie podziękowała Panu Burmistrzowi za działania inwestycyjne o wartości 45 tys. zł, dzięki którym podczas wakacji przeprowadzono prace adaptacyjne pomieszczenia na strychu szkoły, pozyskując tym samym wspaniałe pomieszczenie z przeznaczeniem na salę językową dla klas czwartych.

Część artystyczną, która nastąpiła po części oficjalnej, zaprezentowali uczniowie klasy III a i III b pod kierunkiem pani Katarzyny Sławińskiej i pani Anny Kostrubały oraz uczniowie klasy V a i V b wraz z chórem szkolnym pod kierunkiem pani Marleny Komosińskiej i pani Danuty Szuman. W trakcie apelu wszyscy zebrani minutą ciszy uczcili 76. rocznicę rocznicę wybuchu II wojny światowej, a reprezentanci klas III oraz V złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową.

W trakcie uroczystości głos zabrał Burmistrz Lidzbarka pan Maciej Sitarek, który również życzył uczniom wielu sukcesów w nauce, przypominając jednocześnie, że dla najzdolniejszych uczniów są przewidziane stypendia naukowe.

Po zakończeniu uroczystości uczniowie z poszczególnych klas spotkali się ze swoimi wychowawcami, którzy zapoznały ich z planami zajęć oraz salami lekcyjnymi.

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska

Pages: 1 2

Skip to content