Home » Archiwum 2018/2019

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Kwiecień 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
1 kwietnia 2024
2 kwietnia 2024
3 kwietnia 2024
4 kwietnia 2024
5 kwietnia 2024
6 kwietnia 2024
7 kwietnia 2024
8 kwietnia 2024
9 kwietnia 2024
10 kwietnia 2024
11 kwietnia 2024
12 kwietnia 2024
13 kwietnia 2024
14 kwietnia 2024
15 kwietnia 2024
16 kwietnia 2024
17 kwietnia 2024
18 kwietnia 2024
19 kwietnia 2024
20 kwietnia 2024
21 kwietnia 2024
22 kwietnia 2024
23 kwietnia 2024
24 kwietnia 2024
25 kwietnia 2024
26 kwietnia 2024
27 kwietnia 2024
28 kwietnia 2024
29 kwietnia 2024
30 kwietnia 2024
1 maja 2024
2 maja 2024
3 maja 2024
4 maja 2024
5 maja 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Archiwum 2018/2019

Światowy dzień osób z zespołem downa

21 marca jest nie tylko pierwszym Dniem Wiosny, to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Hasło tegorocznych obchodów to „Nikt nie zostanie pominięty”.

W tym roku po raz pierwszy kilkoro uczennic z klasy V b i VI b, uczęszczających do świetlicy wraz z wychowawczynią świetlicy, panią Anną Jankowską włączyło się w ob-chody Dnia Kolorowej Skarpetki. Podczas pogadanki nauczyciel przedstawił genezę tego dnia. Wychowawca wraz z uczniami rozmawiali także na temat tolerancji wobec inności i różnorodności. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją, mają marzenia i plany.

Dopełnieniem tego dnia było założenie dwóch niepasujących do siebie skarpetek, symbolizujących niedopasowane chromosomy. W ten sposób solidaryzowaliśmy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.

Tekst i foto: Anna Jankowska


Udział klas I-III w konkursach

W marcu uczniowie z najmłodszych klas przygotowali prace plastyczne na temat: „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje”. Celem konkursu było promowanie wśród uczniów pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego. Dzieci z klas I-III wykonały 42 oryginalne i pomysłowe prace, które zostały przesłane do siedziby PT KRUS w Działdowie.

Ponadto dzieci wykonały 22 prace plastyczne na konkurs „Drzewo inne niż wszystkie”. Konkurs zorganizował Welski Park Krajobrazowy z siedzibą w Jeleniu.

Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursów. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!

Tekst i foto: Teresa Jagielska


„Przyroda Polski bez Tajemnic” – III miejsce w konkursie powiatowym

20 marca 2019 roku uczniowie naszej szkoły: Filip Kapiński oraz Paweł Krysiak zajęli III miejsce w II Powiatowym Konkursie Geograficzno – Przyrodniczym „Przyroda Polski bez Tajemnic”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Działdowie. Celem konkursu było kształtowanie wśród młodzieży pozytywnego obrazu ojczyzny, dostrzeganie piękna otaczającego środowiska oraz pobudzanie umiejętności kreatywnego myślenia.

Turniej odbywał się w dwóch etapach, a uczniowie pracowali drużynowo. Część pierwsza opierała się na zasadach „Jeden z dziesięciu”. Do etapu drugiego zakwalifikowało się pięć drużyn z największą liczbą punktów. Miał on formę quizu multimedialnego. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące wyświetlanych slajdów. Chłopcy oraz nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu: pan Mariusz Topolewski i pani Donata Majewska – Torba otrzymali dyplomy. Serdecznie gratulujemy.

Tekst: Donata Majewska-Torbai
Foto: Mariusz Topolewski


Dzień Bezpiecznego Internetu

5 lutego wraz z całą Europą obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, który ma zwrócić uwagę na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

A przecież korzystamy z nich codziennie: chcąc zrobić zakupy, odrobić pracę domową, wyszukać potrzebne informacje, dowiedzieć się co słychać na świecie, nauczyć się czegoś i zrelaksować się. Internet daje nam także możliwość wymiany myśli i poglądów. W wolnym czasie wielu uczniów spędza dużo czasu na surfowaniu w sieci, blogowaniu, czatowaniu, oglądaniu czy słuchaniu. Trzeba tylko pamiętać, aby mądrze się posługiwać zasobami sieci.

Hasłem tegorocznych obchodów DBI było „Działajmy razem!” Dlatego też razem, praktycznie wszyscy nauczyciele naszej szkoły od 5 do 11 lutego przeprowadzili szereg działań, mających na celu uświadomienie uczniom korzyści oraz zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci.

Obchody tego dnia rozpoczęliśmy 5 lutego od przeprowadzenia w szkole akcji, podczas której każdy uczeń mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci. Na korytarzach naszej szkoły rozstawiły się stoiska, które rożnymi metodami sprawdzały wiedzę uczniów oraz nauczycieli w tym zakresie. Na osoby, które udzieliły poprawnej odpowiedzi, czekała miła niespodzianka. Uczniowie dostali słodkie przekąski i papierowe odznaki. Tego dnia na drzwiach każdej sali lekcyjnej pojawiły się także ulotki i broszury informacyjne, dotyczące netykiety. Ponadto na korytarzu szkolnym była wyświetlana prezentacja multimedialna, z której uczniowie również mogli zaczerpnąć informacje o bezpiecznym korzystaniu z zasobów Internetu. Chętni uczniowie mogli także wyrazić swój sprzeciw przeciwko hejtowaniu w sieci, podpisując specjalnie przygotowany na tę okazję plakat.

Oprócz tego w ciągu całego tygodnia w klasach IV-VI podczas lekcji informatyki oraz zajęć z wychowawcą przeprowadzono lekcje, poświęcone zagrożeniom, jakie niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu.

Z kolei uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach w Miejsko -Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku, które również poruszały tematykę podniesienia poziomu wiedzy uczniów na temat szkodliwych treści, niebezpiecznych kontaktów oraz ochrony danych.

W trakcie tego tygodnia odbyły się poza tym spotkania z rodzicami, w trakcie których wychowawcy przypomnieli o zagrożeniach czyhających w sieci oraz o nadużywaniu Internetu przez dzieci.

Ponadto wszyscy chętni uczniowie mogli wziąć udział w konkursach, nawiązujących do tematu bezpieczeństwa w sieci: „Dobry Duszek Internetu” i „Z netykietą za pan brat”.

Przedmiotem pierwszego konkursu (dla klas I- IV) było wykonanie pracy plastycznej, obrazującej szkolnego bohatera, który wzbudzałby sympatię i przekazywał zasady bezpieczeństwa w Internecie. Natomiast uczniowie klas V-VIII mieli za zadanie wykonać plakat, zachęcający do bezpiecznego korzystania z Internetu i upowszechniający informacje na temat zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z sieci.

Podsumowaniem akcji promującej bezpieczne poruszanie się w Internecie było wykonanie przez uczniów klas I-III makiety sieci internetowej „Jesteśmy bezpieczni w sieci”. Na kolorowych karteczkach uczniowie mieli wypisać osobno zagrożenia i zalety korzystania z Internetu. Mogli to zrobić w domu wspólnie z rodzicami. W poniedziałek 11 lutego najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję zagrać w grę planszową, zaprojektowaną przez uczniów klasy III a, uczęszczających na kółko informatyczne. Dzieci mogły także sprawdzić swoją wiedzę na stoisku „Sieciomat prawdę ci powie” oraz obejrzeć wystawę prac plastycznych.

Fajne jest to, że uczniowie wspaniale odpowiadali na pytania, dotyczące zasad bezpiecznego poruszania się w sieci, co oznacza, że działania podjęte przez szkołę przyniosły zamierzony efekt.

Nad przebiegiem obchodów DBI w naszej szkole czuwali: pani Małgorzata Waleszkowska, pani Katarzyna Nizgorska, pani Katarzyna Czaplińska, pan Wojciech Nowiński i pan Mariusz Urbański.

Projekt został zgłoszony na stronie DBI.

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


„Świat pod mikroskopem”

W piątek 15 marca ośmioro uczniów z klasy IV, VI i VII pod opieką pana Mariusza Topolewskiego i pani Donaty Majewskiej miało okazję poznać świat widziany w obiek-tywie mikroskopu. Zajęcia „Świat pod mikroskopem” odbyły się w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu. Pracownicy Parku wyjaśnili dzieciom jak zbudowany jest mikroskop oraz przybliżyli tajniki mikroskopowania. Uczniowie samodzielnie wy-konali preparaty, a także mieli okazję poznać organizmy występujące w zbiornikach słodkowodnych. Świat w skali mikro okazał się niezwykle interesujący.

Tekst i foto: Donata Majewska-Torba


Zawód stolarz, tapicer i krawcowa

W ramach innowacji pedagogicznej „ Wiem kim jestem, ale kim będę” uczniowie klasy IIa wybrali się 13 marca na wycieczkę do miejscowego zakładu pracy: Wolność Meblarska Spółka z o.o. Celem wycieczki było poznanie zawodu stolarza, tapicera i krawcowej. Naszym przewodnikiem po zakładzie pracy był pan Roman Onoszko, który omówił i pokazał nam wszystkie etapy powstawania kanap. Pierwszym działem, który zwiedzaliśmy była stolarnia. Stolarze z desek wyrzynali potrzebne do kanap elementy, z których następnie montowali korpusy kanap. Kolejnym działem była szwalnia. Tam z kolei krawcowe zszywały przygotowane elementy, z których powstawały poszycia na kanapy. Następnie podpatrzyliśmy pracę tapicerów. To oni na przygotowane przez stolarzy korpusy przykleją gąbki i wszystko to jest ze sobą łączone za pomocą pneumatycznego takera. Tak przygotowane kanapy są pakowane w kartony, foliowane i odstawiane do magazynu, gdzie czekają na transport do sklepów. Odwiedziliśmy także dział technologii i projektowania. To tam powstają projekty i prototypy kanap, które później wykonują pracownicy tego zakładu. Największe jednak zainteresowanie wśród uczniów wzbudził dział, który był całkowicie skomputeryzowany i obsługiwał go jeden człowiek. Wizyta w zakładzie pracy została upamiętniona wspólnym zdjęciem. Na koniec wizyty uczniowie podziękowali za wspaniałą lekcję o zawodach.

Tekst i foto: Teresa Pawlak


Wielka Liga Czytelników – etap Powiatowy

W tym roku szkolnym nasza szkolna biblioteka przystąpiła do IV Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”, skierowanego do uczniów szkół podstawowych w dwóch kategoriach: klasy 1 – 4 i 5 – 8, pełniąc tym samym funkcję koordynatora powiatowego. Projekt ten jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a jego celem, poza wyłonieniem najlepszych czytelników, jest promowanie czytelnictwa, twórczości dziecięcej oraz rozwijanie umiejętności w zakresie czytania ze zrozumieniem.

Od listopada do połowy stycznia chętni uczniowie mogli indywidualnie zdobywać sprawności czytelnicze poprzez czytanie proponowanych przez organizatorów książek i rozwiązywanie przygotowanych do nich testów, zawierających pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne powiązane z treścią książki. Podczas rozwiązywania testów uczniowie mogli korzystać z pomocy rodziców oraz pozostałych członków rodziny. Łącznie do konkursu przystąpiło 91 uczniów powiatu działdowskiego, uczęszczających do Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku oraz do Szkoły Podstawowej Nr 4 w Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie. Uczestnicy konkursu, którzy zdobyli przynajmniej 6 sprawności, wzięli udział w szkolnym teście kwalifikacyjnym, który wyłonił trzyosobowe drużyny, reprezentujące szkoły w etapie powiatowym.

28 lutego w SP1 w Lidzbarku odbył się etap powiatowy, nad przebiegiem którego czuwała pani Małgorzata Waleszkowska – koordynator powiatowy. Uczniowie klas I-IV odpowiadali na pytania, dotyczące książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyny Bednarek, a uczniowie klas V –VIII -„Pan Samochodzik i niesamowity dwór” Zbigniewa Nienackiego. Pytania wcale nie były łatwe. Aby udzielić na nie poprawnych odpowiedzi, trzeba było treść książki praktycznie znać na pamięć. Do zdobycia było 150 punktów i aby przejść dalej do etapu wojewódzkiego należało zdobyć przynajmniej 120 punktów.

Najlepiej z testem w klasach I-IV poradzili sobie uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Lidzbarku. Tytuł Mistrza Powiatu zdobyli: Oliwia Bielecka, Tomasz Bilski i Maria Lokumska.

Natomiast w kategorii klas V-VIII lepsza okazała się Szkoła Podstawowa Nr 4 w Działdowie. Tytuł Mistrza Powiatu zdobyły: Wiktoria Kozakiewicz, Hanna Błażyńska i Aleksandra Lorkowska.

Bardzo dziękujemy pani Edycie Marszak, dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku oraz pani Iwonie Dziembowskiej bibliotekarce Szkoły Podstawowej Nr 4 w Działdowie za pomoc w pracach komisji konkursowej oraz Zespołowi Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku za udzielone wsparcie w przygotowaniu drobnych upominków dla uczestników konkursu.

Gratulujemy uczestniczkom konkursu wytrwałości, a także zachęcamy do tego, aby ich przygoda z czytaniem nigdy się nie skończyła.

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Katarzyna Nizgorska, Małgorzata Waleszkowska


Dzień Kobiet w naszej szkole – kolorowy i wesoły

W piątek 8 marca w naszej szkole odbyła się wesoła i kolorowa akcja z okazji Dnia Kobiet. Nauczy-ciele wraz z wolontariuszami sekcji Muzykanki – malowanki, kółkiem plastycznym, uczniami klasy 4a i 5a oraz chórami szkolnymi, w tym chórem „Biedronki” przygotowali loterię fantową dla uczniów, życze-nia i kwiatki dla pań i dziewczynek oraz piosenki.

W tym dniu wszystkie kobiety, te małe i duże, przyszły ubrane w kolorze różowym, a panowie i chłopcy założyli muchę lub krawat. W akcji wzięli udział uczniowie klas I- VIII.

„Loteria za cukierka” cieszyła się ogromną popularnością. Uczniowie losowali pytania, a za dobrą odpowiedź otrzymywali cukierka. Można było także zrobić sobie zdjęcie z lalką lub dinozaurem na foto-ściance. W trakcie długiej przerwy chóry szkolne zaśpiewały kilka piosenek na boisku. Występ zrobił ogromną furorę wśród uczniów i nauczycieli, którzy włączyli się do wspólnego śpiewania.

Loterię i zagadki przygotowały panie: Beata Sikorska i Danuta Szuman, papierowe kwiatki i życzenia panie: Alicja Kraszewska, Anetta Paturalska i Beata Sikorska. Dekoracje i fotościanki przygotowały dzieci z kółka plastycznego pod kierunkiem pani Magdaleny Zawackiej.

Oprawę muzyczną i występ chórów szkolnych przygotowały panie: Marta Wiadrowska, Aleksandra Trzaskalska i Magdalena Zawacka. Sprzęt rozstawił pan Mariusz Urbański.

Dzień Kobiet w naszej szkole był bardzo udany i wesoły.

Tekst: Magdalena Zawacka
Foto: Katarzyna Nizgorska, Małgorzata Waleszkowska


Szkolny Konkurs Recytatorski

1 marca w naszej szkole odbył się coroczny Szkolny Konkurs Recytatorski, nad prze-biegiem którego czuwała pani wicedyrektor Anna Kostrubała.

Umiejętności recytatorskie naszych uczniów oceniało jury w składzie: pani Maria Tonkowicz (przewodnicząca), pani Edyta Marszak i pani Aneta Balla.

Jury nie miało łatwego zadania… Ale po burzliwych naradach wyłoniono uczniów, którzy zaprezentowali się najlepiej, zarówno pod względem doboru repertuaru, jak i staranności zaprezentowania wiersza. Są to:

W kategorii klas I – III:

Aleksander Waleszkowski z kl. III a

Lena Strungowska z klasy II b

Julita Moszczyńska z klasy II b

W kategorii klas IV – VIII

Julia Waleszkowska z klasy VIII a

Karina Wąsiewska z klasy VI b

Nikola Stenkel z klasy VI a

Wyróżnienia otrzymali:

Maja Marchelek z kl. I b

Martyna Kłosowska z kl. II b

Kornel Rakocki z kl. III a

Karol Komoszyński z kl. VI a

Zofia Kryszkiewicz z kl. VI a

Julia Rynkowska z kl. VI c

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Tekst: Małgorzata Wleszkowska
Foto: Katarzyna Nizgorska, Małgorzata Waleszkowska


ZAWÓD BIBLIOTEKARZ

W środę 20 lutego uczniowie klasy II a wybrali się do szkolnej biblioteki. W ramach innowacji pedagogicznej „Wiem kim jestem, ale kim będę” przeprowadzili wywiad z bibliotekarką: panią Małgorzatą Waleszkowską. Korzystając z okazji, przygotowali pytania, które miały na celu przybliżyć im pracę w bibliotece, organizację biblioteki, a także uzyskać wiedzę przydatną w czasie organizacji klasowej biblioteczki. Każdy uczeń zadał jedno pytanie, a pytania były następujące: Czym zajmuje się bibliotekarz poza wypożyczaniem książek?, Jakie informacje są zapisane na karcie katalogowej?, Na jakie działy są podzielone książki w bibliotece?, Jak wygląda katalog elektroniczny i kto go zakłada?, Który katalog jest bardziej użyteczny: tradycyjny czy elektroniczny?, Czy lubi pani swoją pracę?, Jak długo pracuje pani w bibliotece?, Czy lubi pani czytać książki?, Co trzeba zrobić, by zostać bibliotekarzem?

Na wszystkie pytania nasza rozmówczyni udzieliła uczniom bardzo wyczerpujących odpowiedzi. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali wypowiedzi pani bibliotekarki i z pewnością dowiedzieli się bardzo dużo na temat pracy bibliotekarza i predyspozycji do wykonywania tego zawodu. Serdecznie dziękujemy pani Małgosi za tak piękną lekcję z zakresu doradztwa zawodowego.

Tekst: Teresa Pawlak
Foto: Katarzyna Nizgorska


Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8

Skip to content