Home » Archiwum 2018/2019

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Marzec 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
26 lutego 2024
27 lutego 2024
28 lutego 2024
29 lutego 2024
1 marca 2024
2 marca 2024
3 marca 2024
4 marca 2024
5 marca 2024
6 marca 2024
7 marca 2024
8 marca 2024
9 marca 2024
10 marca 2024
11 marca 2024
12 marca 2024
13 marca 2024
14 marca 2024
15 marca 2024
16 marca 2024
17 marca 2024
18 marca 2024
19 marca 2024
20 marca 2024
21 marca 2024
22 marca 2024
23 marca 2024
24 marca 2024
25 marca 2024
26 marca 2024
27 marca 2024
28 marca 2024
29 marca 2024
30 marca 2024
31 marca 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Archiwum 2018/2019

Tego jeszcze nie było… Akcja z okazji Dnia dinozaura

26 lutego w naszej szkole pojawiły się dinozaury. Oczywiście dinozaury nie były prawdziwe, bo te wyginęły miliony lat temu.

Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ubrani na zielono i niebiesko. Młodsi koledzy i koleżanki oglądali wydawnictwa albumowe z prehistorycznymi gadami, przynieśli także własne książki i zabawki-dinozaury: duże, małe, pluszowe, gumowe oraz takie, które świeciły, poruszały się i wydawały groźne dźwięki. Uczniowie kolorowali obrazki z dinozaurami, obejrzeli też przygody znanego dinozaura Barneya.

Główną atrakcją obchodów Dnia dinozaura była sesja zdjęciowa na fotościance z dinozaurami. Chętnych nie brakowało.

Miło było spędzić dzień w towarzystwie przeuroczych gadów. Dziękujemy społeczności szkolnej za udział w akcji.

Dziękujemy Pani Małgorzacie Waleszkowskiej, Katarzynie Nizgorskieji i Magdalenie Zawackiej za pomoc w organizacji Dnia dinozaura.

Wolontariusze sekcji „Dajemy siebie innym”

Tekst: Anna Kowalkowska
Foto: Małgorzata Waleszkowska


Ważne decyzje – wybór szkoły

Uczniowie klas VIII muszą w najbliższym czasie podjąć pierwszą w ich życiu ważną decyzję dotyczącą przyszłości – muszą dokonać wyboru szkoły ponadpodstawowej, w której chcieliby kontynuować dalszą naukę.

Ważne jest, aby każdy uczeń w wybranej przez siebie szkole mógł rozwijać i doskonalić swoje zainteresowania, pasje i talenty. Z pewnością bardzo pomocne w podjęciu właściwej decyzji są spotkania z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych.

W lutym, ramach doradztwa zawodowego naszą szkołę, a konkretnie klasy VIII odwiedził Dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. Jagiełły w Lidzbarku pan Andrzej Piątkowski. Podczas spotkania uczniowie zostali zapoznani z ofertą szkoły, zasadami rekrutacji. Na zakończenie młodzież otrzymała foldery informacyjne o szkole.

Również w lutym uczniowie klas VIII uczestniczyli w spotkaniu z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Działdowie. Pani Monika Marszak-Reszka zwróciła uwagę na to, jak ważna przy wyborze szkoły jest znajomość własnych predyspozycji, świadomość swoich mocnych stron i np. przeciwwskazań zdrowotnych. Osoby, które nie znalazły jeszcze „pomysłu na siebie” zachęcała do korzystania z porad doradców zawodowych.

Tekst i foto: Anna Kowalkowska


Światowy Dzień Kota

17 lutego obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Kota! Wielkie święto futrzaków i wszystkich ich wielbicieli.

W naszej szkole Dzień Kota obchodziliśmy po raz pierwszy. W poniedziałek 18 lutego uczniowie przyszli z pomalowanymi twarzami, dziewczyny ozdobiły włosy opaskami z uszkami, a niektórzy ubrali koszulki z obrazkami kotów. Na tych, którzy zapomnieli pomalować twarze, w czasie przerw czekali wolontariusze uzbrojeni w specjalne kredki.

Były też atrakcje. W klasie II a pojawił się prawdziwy kot rasy maine coon. Julia Rogozińska wraz z mamą opowiedziały uczniom o swoim pupilu Bobo. Bohater dnia przyjęty został po królewsku.

Obchody Dnia Kota uatrakcyjniła biblioteka szkolna. Panie Małgorzata Waleszkowska i Katarzyna Nizgorska przygotowały wystawę książek, których bohaterami są koty. Hasłem wystawy było: „Zabierz kota do domu!”. Chętne osoby wypożyczyły wybraną książkę.

Organizatorzy:
Wolontariusze sekcji „Dajemy siebie innym”: Patrycja Malinowska, Roksana Kulig, Natalia Wiadrowska, Igor Waszkiewicz, Natalia Dziombowska

Tekst: Anna Kowalkowska
Foto: Małgorzata Waleszkowska


Poznajemy zawód – policjant

W lutym uczniowie klasy II a w ramach innowacji pedagogicznej „Wiem kim jestem, ale kim będę” poznali specyfikę pracy policji. We wtorek 26 lutego zaprosiliśmy do klasy sierżant sztabową Agnieszkę Żuchowską, aby przeprowadzić z nią wywiad. Wraz z nią odwiedził nas także sierżant sztabowy Waldemar Szczechowicz. Wywiad miał na celu przedstawić działania, zadania i obowiązki pracy policji. Zaproszeni goście ukazali nam sposoby i możliwości pomagania ludziom, poinformowali nas o tym, jak wygląda droga do zawodu policjanta oraz na jakie niebezpieczeństwa naraża się, pracując na tym stanowisku. Dzieci dowiedziały się z jakimi zadaniami zmaga się policja. Nasi rozmówcy udzielili odpowiedzi na wiele pytań, min.: Co Panią skłoniło do wykonywania tego zawodu? Czy jest to trudna praca? Co Pani najbardziej podoba się w tej pracy? Czy wpływa ona na Pani życie prywatne? Jaki stopień Pani ma? Czy Pani praca jest niebezpieczna, czy tylko się taka wydaje? Czy często używa Pani broni? Czy obawia się Pani, że może się stać coś niebezpiecznego? Jak rodzina radzi sobie z pani niebezpieczną pracą? Jaka była Pani droga edukacyjna? Co spowodowało, że wybrała Pani akurat ten zawód? Czego przede wszystkim uczy zawód policjanta? Czego dowiedziała się Pani o ludziach na podstawie swojej pracy? Ile lat Pani pracuje w tym zawodzie? Czy był moment, w którym żałował pan wyboru tego właśnie zawodu? Z perspektywy czasu, uważa Pan, że jest człowiekiem spełnionym? Ile lat trwa szkoła policyjna? Czy w dzieciństwie marzył Pan o zawodzie policjanta?

Przybyli goście pokazali także uczniom taki sprzęt policyjny jak np. kajdanki, pałkę, gaz, alkomat, kamizelkę kuloodporną i odblaskową, kaburę i pistolet, krótkofalówkę oraz radiowóz policyjny i jego wyposażenie. Bardzo dziękujemy za piękną lekcję i przybliżenie zawodu policjanta.

Tekst i foto: Teresa Pawlak


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

Dnia 21 lutego 2019 roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami świętowali Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Tego dnia w bibliotece szkolnej i na lekcjach języka polskiego uczniowie klas IV-VIII mieli okazję wysłuchać piosenki pozbawionej polskich znaków, obejrzeć prezentację dotyczącą zawiłości polskiej gramatyki i ortografii oraz wziąć udział w zabawach mających na celu uświadomienie wychowankom, jak istotne jest prze-strzeganie zasad pisowni w naszym rodzimym języku.

Z kolei na długiej przerwie najodważniejsi z odważnych mieli możliwość zmierzenia się z nauczycielami matematyki w pojedynku ortograficznym przygotowanym przez panie bibliotekarki: Katarzynę Nizgorską i Małgorzatę Waleszkowską oraz nauczyciela języka polskiego Joannę Urbańską wraz z grupą wolontariuszek SKW Książka – nasza przyjaciółka. Nie było ringu, ale atmosfera była naprawdę gorąca! Rywalizujące grupy musiały zmierzyć się z niełatwą przecież ortografią. Wokół walczących zebrał się tłum ciekawych obserwatorów. Wielu z nich zdecydowało się spróbować własnych sił. Wszystkim przyświecał jeden cel – pokonać przeciwnika i zostać mistrzem ortografii.

Trzeba przyznać, że emocje sięgały zenitu, a uczniowie i nauczyciele zawzięcie walczyli o zwycięstwo. Ostatecznie jednak z wynikiem 24 do 31 zwyciężyli matematycy. Jak się okazało, nie są wyłącznie mistrzami tabliczki mnożenia.

Uczniowie, głowa do góry! Jak wiadomo, trening czyni mistrza, wobec czego szykujcie się do rewanżu w roku 2020!

Tekst: Joanna Urbańska
Foto: Małgorzata Waleszkowska


Walentynki od wolontariuszy

Z okazji Walentynek wolontariusze sekcji „Dajemy siebie innym”: Patrycja Malinowska, Roksana Kulig, Natalia Wiadrowska, Igor Waszkiewicz wykonali walentynkowe ozdoby na drzwi i obdarowali WALENTYNKĄ każdą z klas.

Wolontariusze włożyli dużo serca w wykonanie walentynek, od serca zostały podarowane.

Tekst: Anna Kowalkowska
Foto: Małgorzata Waleszkowska


Klasa I b po raz drugi w Galerii „NOWA PRZESTRZEŃ”

15 lutego 2019 roku już po raz drugi w tym roku szkolnym odwiedziliśmy Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku i Galerię „NOWA PRZESTRZEŃ”.

Spotkaliśmy się tam z panem Zygmuntem Mężykowskim, który opowiedział nam o włoskim malarzu Carmina Galie, którego prace prezentowane są na wystawie.

Obrazy bardzo nam się podobały i chociaż niektóre, jak to prace abstrakcyjne, wymagały włączenia naszej wyobraźni sprawiły, że wystawy malarstwa będziemy z chęcią odwiedzać częściej.

Dziękujemy panu Zygmuntowi Mężykowskiemu za poświęcony nam czas i bardzo ciekawy wykład.

Tekst i foto: Katarzyna Czaplińska


„WIELKA MAPA POLSKI” – projekt ogólnopolski realizowany przez klasę Ib rozpoczęty

Od 15 lutego 2019 roku uczniowie klasy I b rozpoczęli realizację ogólnopolskiego projektu „Wielka mapa Polski”, zorganizowanego przez Wydawnictwo WSiP, którego celem jest pocztówkowa wymiana pomiędzy szkołami z całej Polski.

Projekt ma wymiar edukacyjny, ponieważ:

  • raz w tygodniu będziemy otrzymywać specjalnie przygotowane materiały edukacyjne: filmy, zdjęcia, pokazy slajdów, artykuły oraz ciekawostki, które pozwolą poznać wszystkie zakątki kraju,
  • dowiemy się, jak poprawnie adresować i pisać listy oraz pocztówki,
  • nawiążemy kontakty z innymi szkołami i uczniami z całej Polski.

 

Do realizacji projektu otrzymaliśmy mapę fizyczną Polski, na której będziemy odnajdować i zaznaczać miejscowości, z których będą przychodzić pocztówki. Zaznaczymy też ciekawe miejsca znajdujące się w ich najbliższej okolicy.

Korzystając z okazji projekt w naszej klasie został rozwinięty o dodatkowe działania:

  • podjęcie współpracy z Biurem do spraw promocji Lidzbarka przy Urzędzie Miasta Lidzbark oraz Stowarzyszeniem Wspierającym Rozwój Lidzbarka „Wrota Mazur”;
  • wycieczkę do poczty;
  • promocję Lidzbarka poprzez zbieranie informacji na temat naszej miejscowości i okolicznych miejsc wartych odwiedzenia w celu zaprezentowania naszym kolegom z innych miejscowo-ści;
  • zaangażowanie rodziców w pomoc przy realizacji zadań.

 

Do tej pory otrzymaliśmy mapę Polski, pozyskaliśmy pocztówki oraz otrzymaliśmy adresy pięćdziesięciu szkół, do których wyślemy nasze kartki pocztowe z pozdrowieniami.

Dziękujemy bardzo Paniom z Biura do spraw promocji Lidzbarka przy Urzędzie Miasta Lidzbark oraz ze Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Lidzbarka „Wrota Mazur” za miłe przyjęcie i obdarowanie nas pocztówkami.

Realizację projektu przedstawimy w kolejnej notatce.

Tekst i foto: Katarzyna Czaplińska


Poznajemy pracę leśnika

23 listopada 2018 roku podczas zajęć z wychowawcą i w ramach tematyki doradztwa zawodowego uczniów klasy V a odwiedził rodzic jednego z uczniów: pan Marcin Bilski. Przedstawił on uczniom zawód leśnika. Opowiadał, jak rozpoczęła się jego przygoda z przyrodą, zaznaczając na początku spotkania, że praca jest jego ogromną pasją i bardzo lubi przebywać w lesie. Dokładnie przedstawił swoją ścieżkę zawodową oraz jakie obowiązki należą do leśnika. Odpowiadał także na takie pytania uczniów, jak np. Jak długo trwała nauka w szkole ponadpodstawowej oraz podjęcie studiów, które umożliwiły mu podjęcie pracy leśnika? Co spowodowało, że został leśnikiem? Czy nie boi się zwierząt takich jak dziki, wilki itp.? Czy poruszanie się po trenie leśnym jest trudne i jak sobie radzi w nowym miejscu? Czy kobiety też mogą być leśnikami? Pytania dotyczyły też stroju leśnika.

Nasz gość zaprezentował również z wykorzystaniem środków audiowizualnych informacje dotyczące naszego Nadleśnictwa Lidzbark. Przyniósł też akcesoria, które wykorzystywane są do pracy w lesie. Uczniowie z dużym zaciekawienie słuchali pana Marcina, który na koniec zachęcił ich do dbania o środowisko naturalne. Bardzo dziękujemy za fantastyczną lekcję.

Tekst i foto: Danuta Szuman


Zajęcia z przyrody „Zwierzęta leśne” w klasie I a i I b

14 stycznia 2019 roku klasy pierwsze odwiedził pracownik Nadleśnictwa Lidzbark, pani Joanna Bil-ska, która poprowadziła zajęcia z edukacji przyrodniczej „Zwierzęta leśne”.

Podczas lekcji nasi najmłodsi uczniowie mogli dowiedzieć się wielu interesujących informacji na te-mat zwierząt żyjących w lasach, poznali i rozpoznawali tropy zwierząt, przyporządkowywali zwierzęta do ich domów oraz oglądali eksponaty zwierząt.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o zwierzętach, a jeszcze chętniej wykonywali za-dania warsztatowe.

Wychowawczynie klasy I a i I b bardzo dziękują pani Joannie Bilskiej za poświęcony czas, za cier-pliwość i wyczerpujące odpowiedzi na zadawane pytania oraz za wręczone pamiątki.

Tekst i foto: Katarzyna Czaplińska


Bal nad bale

W piątek 8 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy, na który niecierpliwe czekali wszyscy uczniowie klas I-III. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w piękną salę balową. Wcześniej każda klasa na swoich zajęciach edukacyjnych wykonała prze-piękne maski karnawałowe, które posłużyły do dekoracji sali.

Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w swoich ulubionych bohaterów znanych bajek i filmów. W szkole zaroiło się od Spidermanów, piratów, policjantów, piłkarzy i szkieletorów. Były oczywiście wróżki, księżniczki, czerwone kapturki i różne inne stwory i dziwadła. Niektórzy byli nie do poznania.

Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom, jak i rodzicom. Były korowody, kółeczka i tańce w parach.

Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się – serdecznie dziękujemy!

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


Poznajemy zawód pielęgniarki

6 lutego 2019r. podczas lekcji z wychowawcą klasa 6 d miała niecodziennego gościa. Zaproszono panią Iwonę Bartkowską- Muzal na lekcję w ramach doradztwa zawodowego. Pani w sposób bardzo profesjonalny opowiedziała o pracy pielęgniarki. Przyniosła różne akcesoria takie jak- strzykawki, glukometr i ciśnieniomierz. Niektórym uczniom pani Iwona zmierzyła ciśnienie.

Zajęcia bardzo podobały się wszystkim. Być może ktoś z tej klasy w przyszłości zostanie pielęgniarką lub pielęgniarzem.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Klasy 1-3 na przedstawieniu teatralnym

Dnia 7 stycznia 2019 roku uczniowie klas I-III naszej szkoły obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „Dorotka po drugiej stronie tęczy”. Była to adaptacja klasyki światowej literatury ,,Czarnoksiężnika z Krainy Oz” w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego Alert. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili losy Dorotki i jej przyjaciół: Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa w drodze do Szmaragdowego Grodu. Interaktywny spektakl bardzo spodobał się młodym widzom. Podobała się nie tylko fabuła, w którą wpleciono profilaktyczne treści ekologiczne (przesłanie o konieczności dbania o środowisko), ale także stroje, scenografia, piosenki oraz efekty świetlne. Treści zostały podane w przystępny i stosowny do wieku odbiorców sposób. Zawierały prawdy stare jak świat, ale jak się okazuje wciąż aktualne: dobro zawsze zwycięża, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, warto wierzyć we własne siły, przyjaźń pokona największe przeciwności losu. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, a gra aktorów na długo zostanie w pamięci małych widzów.

Tekst: Teresa Jagielska


Warsztaty w Zespole Szkół

W dniu 14 stycznia 2019 roku uczniowie klas 5a, 5b i 5c pod opieką nauczyciela techniki – Pani Beaty Piątkowskiej, uczestniczyli w warsztatach technicznych w Zespole Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku. Zajęcia te dotyczyły wszechstronnej wiedzy i zastosowania cennego surowca, jakim jest drewno. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość usystematyzowania pojęć, wiedzy ogólnej a w szczególności właściwie użytkować sprzęt techniczny i narzędzia do obróbki drewna. Samodzielnie oraz pod nadzorem Pani Justyny Malinowskiej – nauczyciela kształcenia zawodowego ZS w Lidzbarku, mogli wykonywać różne czynności z wykorzystaniem takich narzędzi i sprzętu jak: młotki, obcęgi, piły ręczne, miary oraz wkrętarki, wiertarki, i pilarki.

Ważnym elementem edukacyjnym było stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas pracy z ww. narzędziami. Każda z klas mogła samodzielnie wykonać z gotowych elementów budkę lęgową dla ptaków, która następnie została zabrana do szkoły. Uczniowie chętnie brali udział w tak zorganizowanych praktycznych warsztatach stolarskich. W trakcie zajęć mieli bezpośredni kontakt z młodzieżą kształcącą się w zawodach, w których ma zastosowanie drewno – stolarz, tapicer, cieśla, technik budownictwa. Na pamiątkę pobytu w ZS w Lidzbarku każdy otrzymał okolicznością zakładkę, przygotowaną przez uczniów kształcących się w zawodzie technik organizacji reklamy. Uczniowie miło wspominali pobyt w Zespole Szkół w Lidzbarku.

Tekst i foto: Beata Piątkowska


Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8

Skip to content