Home » Archiwum rok szk. 2016/2017_1

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Marzec 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
26 lutego 2024
27 lutego 2024
28 lutego 2024
29 lutego 2024
1 marca 2024
2 marca 2024
3 marca 2024
4 marca 2024
5 marca 2024
6 marca 2024
7 marca 2024
8 marca 2024
9 marca 2024
10 marca 2024
11 marca 2024
12 marca 2024
13 marca 2024
14 marca 2024
15 marca 2024
16 marca 2024
17 marca 2024
18 marca 2024
19 marca 2024
20 marca 2024
21 marca 2024
22 marca 2024
23 marca 2024
24 marca 2024
25 marca 2024
26 marca 2024
27 marca 2024
28 marca 2024
29 marca 2024
30 marca 2024
31 marca 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Archiwum rok szk. 2016/2017_1

 

Graliśmy z WOŚP

15 stycznia 2016 roku odbył się XXV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Lidzbarscy wolontariusze, w tym uczniowie naszej szkoły jak co roku przyłączyli się do zbiórki pieniędzy w czasie 25. Finału WOŚP. Wyposażeni w identyfikatory, puszki zabezpieczone banderolami oraz serduszka, które otrzymywały osoby wrzucające pieniądze do puszki kwestarskiej wolontariusze kwestowali zarówno w Lidzbarku, jak i w Warszawie. Grupa harcerzy została zaproszona przez Fundację WOŚP do uczestnictwa w nagraniach w studiu Jurka Owsiaka w Warszawie, gdzie udzieliła kilku wywiadów, promując tym samym nasze miasto.

Tekst i foto: Dorota Fryza


 

Przedstawienie bożonarodzeniowe
w Parafii WNMP w Lidzbarku

Bożonarodzeniowe jasełka zarówno w Parafii WNMP jak i w Szkole Podstawowej w Lidzbarku przeszły już do tradycji. Już od kilku lat uczniowie naszej szkoły przenoszą się w świąteczny świat aniołów, królów, pasterzy i diabłów, a także wszystkich innych postaci, które zgodnie z polskim zwyczajem jasełkowym ponad 2000 lat temu towarzyszyły małemu Jezusowi podczas narodzin. Podczas tegorocznych jasełek nie było wprawdzie ani małego miasteczka Betlejem, ani pastuszków, którzy radowaliby się z narodzin Syna Bożego ani też Gwiazdy Betlejemskiej.

W niedzielę -15 stycznia na Mszy św. z udziałem dzieci, którą odprawili w koncelebrze Ks. Dominik Fiszer z Ks. Marcinem Zielińskim nasi parafianie mogli obejrzeć przedstawienie pt.: „Jeden zero dla nieba”. Członkowie Kół Misyjnych prowadzonych przez panie katechetki: Elżbietę Wawrzonkowską i Ewę Rogozińską wcielili się w postacie aniołów i diabłów. Ukazana została odwieczna walka dobra ze złem. Siły niebiańskie pod przewodnictwem Archanioła ścierały się z siłami piekielnymi pod przewodnictwem Lucyfera, którego zamiarem było to, żeby ludzie zapomnieli o prawdziwym sensie Bożego Narodzenia. Oczywiście piekielne plany zostały zniweczone przez anioły. Oprawę muzyczną do przedstawienia w postaci pięknych kolęd przygotowała parafialna schola „Perełki Maryi” pod kierunkiem pana organisty Krzysztofa Gmyra i pani Ewy Rogozińskiej.

Ksiądz Proboszcz Marian Wiśniewski wyraził słowa uznania wszystkim, którzy włożyli swój trud w przygotowanie tego przedstawienia, a przede wszystkim dzieciom za piękny śpiew, a małym aktorom za odegrane role. Na zakończenie nie obyło się oczywiście bez gromkich braw i niespodzianek dla dzieci.

Tekst i foto: Ewa Rogozińska


 

Jasełka w Kościele

8 stycznia w kościele św. Wojciecha w Lidzbarku odbyło się przedstawienie jasełko-we dla mieszkańców miasta i okolic. W przedstawieniu wzięły udział dzieci z klasy III f pod kierunkiem Teresy Pawlak oraz szkolny chór Biedronki pod kierunkiem Magdaleny Zawackiej i Aleksandry Trzaskalskiej.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

Klasowe wigilie

22 grudnia w naszej szkole we wszystkich klasach odbyły się klasowe wigilie, w trakcie których uczniowie złożyli sobie świąteczne życzenia i usiedli przy pięknie zastawionych stołach.

Dużą atrakcją dla uczniów klasy II b było dekorowanie pierników. Panie z trójki klasowej: Elżbieta Wardowska, Paulina Rehmus i Kamila Bylińska, przygotowały dla każdego dziecka pierniczki, lukry i kolorowe posypki. Dzieci z wielkim zapałem dekorowały pierniczki, które następnie zabrały do domów. Nie obyło się także bez śpiewania kolęd przy akompaniamencie Bianki Węgrzynowskiej, która zagrała na organach. Największym wydarzeniem było pojawienie się przebranej za Mikołaja uczennicy Amelii Wardowskiej, która miała dla kolegów worek prezentów. Mikołaj nie zapomniał oczywiście o pracownikach obsługi, dla których także miał świąteczne upominki.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

„Jest taki dzień…….Święta pozytywnie zakręcone”
Dzień Profilaktyki w Naszej Szkole

22 grudnia w naszej szkole został zorganizowany Dzień Profilaktyki pod hasłem: Jest taki dzień… Święta pozytywnie zakręcone, który był podsumowaniem wszystkich działań profilaktycznych, jakie nasza szkoła realizowała w ostatnich miesiącach.

W ramach działań profilaktycznych pedagog szkolny pani Anna Kowalkowska przeprowadziła w listopadzie spotkania informacyjne z uczniami klas VI nt. Bliżej siebie, dalej od narkotyków. Klasy uczestniczące w zajęciach miały za zadanie wykonać plakaty prze-strzegające przed sięganiem po środki szkodliwe dla zdrowia i życia. Wykonane afisze wzbogaciły szkolną galerię i będą także wykorzystywane w trakcie imprez szkolnych jako profilaktyczne materiały informacyjne. Autorzy plakatów zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

Ponadto wychowawca szkolnej świetlicy pani Beata Popowicz przeprowadziła zajęcia edukacyjno – rozwojowe z zakresu profilaktyki dla klas V, obejmujące projekcję filmu na temat substancji zmieniających świadomość, prelekcje oraz quiz dotyczący wiedzy o środkach uzależniających. Zwycięzcami quizu zostali: Nina Jaworska z klasy V a (I miejsce), Michał Bieliński z klasy V d (II miejsce) i Wiktoria Kilanowska z klasy V d (III miejsce).

W ramach aktywnych działań profilaktycznych w listopadzie ogłoszono konkurs na pracę plastyczną pt. Bombka pozytywnie zakręcona. Uczniowie klas I – III mieli za zadanie wykonać oryginalną i estetyczną bombkę bożonarodzeniową, na której miał się znaleźć napis jednej lub kilku pozytywnych cech charakteru lub emocji (np. gościnność, hojność, życzliwość, tolerancja- cechy jakże ważne i coraz rzadziej spotykane w obecnych czasach).

Wszystkie prace konkursowe były ciekawe i dzięki nim w tym roku mieliśmy najpiękniejszą choinkę, jaką można było sobie wyobrazić. Spośród wszystkich bombek jury wyłoniło 30 najładniejszych. Wśród zwycięzców znaleźli się: Oliwia Raszkowska III f, Szymon Sulkowski I b, Kacper Kolasiński III c, Barbara Maranowska II f, Nikola Nawrocka II b, Gabriela Kłopotwska II b, Julia Skuza III e, Błażej Łapyr I b, Filip Łapyr I b, Daria Karbowska III e, Aleksandra Rogowska II a, Franciszek Byliński II b, Weronika Szymańska II g, Sylwester Zwierzchowski II f, Michał Milz III a, Nikola Chmielewska III f, Kornel Kapiński II a, Hanna Lemańska III d, Natalia Kordalska II c, Zofia Karkocha I b, Kamil Łukasz Kraszewski II f, Bohdan Bovanenko I b, Nadia Raniszewska II a, Natalia Marcinkowska III d, Daniel Urbański II d, Maja Zbirowska I b, Artur Rynkowski III b, Paulina Zawadzka III c o Amelia Schab III e.

Również w klasach IV –VI został ogłoszony konkurs plastyczny na Pozytywnie zakręconą kartkę świąteczną. W tym konkursie zostało nagrodzonych 10 uczniów: Igor Waszkiewicz IV d, Igor Kowalkowski V d, Julia Rucińska IV d, Mikołaj Nowiński V d, Kinga Szuman IV c, Weronika Grochowska IV c, Lena Sosnowska IV a, Maksymilian Zawacki V d, Julia Waleszkowska VI c i Franciszek Kosman V c.

Ponadto w ramach działań profilaktycznych każda klasa wykonała na drzwiach sal lekcyjnych łańcuchy świąteczne przeplatane sentencjami, którymi uczniowie mogliby się kierować w swoim życiu oraz zrobiła łańcuch świąteczny, składający się z tylu pierścieni, ilu uczniów w klasie. Podczas Jasełek przewodniczący klas połączyli wszystkie łańcuchy w jeden, jako symbol tego, że wszyscy uczniowie są pozytywnie zakręceni i stanowią jedność i nikt nie musi pozostawać ze swoimi problemami i troskami sam.

Działania organizowane w ramach Dnia Profilaktyki, którego organizatorami były pani Anna Kowalkowska i pani Małgorzata Waleszkowska, zostały sfinansowane przez Burmistrza Lidzbarka pana Macieja Sitarka oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lidzbarku.

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Mariusz Urbański


 

Jasełka w naszej szkole

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, którego atmosfera udziela się wszyst-kim, co także można było zauważyć to w naszej szkole. W ostatnim dniu przed świą-teczną przerwą, czyli 22 grudnia, odbyły się spotkania klasowe, podczas których siedząc przy wspólnym stole i łamiąc się opłatkiem, życzyliśmy sobie szczęścia, zdrowia i powodzenia w nadchodzącym nowym roku.

W tym dniu spotkaliśmy się również wszyscy razem, aby obejrzeć Jasełka. Uroczysty apel rozpoczęła Dyrektor Szkoły pani Beata Piątkowska, życząc uczniom, aby w okresie Świat Bożego Narodzenia doświadczyli radości bycia ze swoimi najbliższymi: rodzicami, dziadkami, bliższą i dalszą rodziną. Pani dyrektor życzyła również wszystkim zebranym, aby tegoroczne święta były wypełnione zapachem wypieków, nutą wspólnie śpiewanych kolęd i ciepłem kochających serc oraz aby w nadchodzącym 2017 roku wszystkim spełniły się najskrytsze marzenia.

W tym roku dla klas I – III Jasełka przygotowali uczniowie klasy III f pod opieką pani Teresy Pawlak, wspomagani przez szkolny chór Biedronki, prowadzony przez panią Aleksandrę Trzaskalską i panią Magdalenę Zawacką.

Natomiast dla klas IV – VI świąteczne przedstawienie pt. Jeden zero dla nieba wystawiły dwa koła misyjne prowadzone przez panią Elżbietę Wawrzonkowską i panią Ewę Rogozińską. Piękne kolędy i świąteczne piosenki zaprezentował chór szkolny przygoto-wany przez panią Marlenę Komosińską.

Uczniowie jak zawsze sprawili wiele radości widzom, wśród których znaleźli się zaproszeni goście, a mianowicie: druhna Daniela Gawińska i przewodniczący Rady Rodziców pan Grzegorz Lemański.

Podczas apelu miało miejsce przekazanie przez harcerzy na ręce dyrektora szkoły pani Beaty Piątkowskiej Betlejemskiego Światła Pokoju, które jest symbolem narodzin Chrystusa, miłości, nadziei, radości, ciepła, wiary oraz pokoju.

Bardzo miłą niespodzianką było wręczenie przez panią dyrektor uczniom klasy sportowej IV d strojów sportowych ufundowanych przez naszą szkołę.

Podczas uroczystego apelu nie mogło oczywiście zabraknąć świętego Mikołaja, który obdarował uczniów cukierkami.

Tekst: Elżbieta Wawrzonkowska, Małgorzata Waleszkowska
Foto: Mariusz Urbański


 

Mistrzostwo Rejonu w piłce ręcznej dziewcząt!!!

14 grudnia w rozegranym w Złotowie Rejonowym Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt Szkół Podstawowych nasze dziewczęta zajęły I miejsce, pokonując wszystkich rywali. Reprezentacja naszej szkoły wygrała z drużyną ze Złotowa 16:4, z Morąga 12:10 i z Lubawy 10:4.

SP Lidzbark, którą trenuje pani Danuta Szuman zagrała w składzie: Wiktoria Bakulska, Amelia Ciesielska, Nikola Olszonowicz, Maja Zawodnik, Patrycja Moszczyńska, Angelika Leśniewska, Małgorzata Czaplińska, Wiktoria Linek, Julia Karpińska, Amelia Oleksiak i Agnieszka Giesek.

Tekst: Danuta Szuman
Foto: Teresa Kaczorowska


 

III miejsce w Turnieju Rejonowym
w piłce siatkowej dziewcząt!!!

13 grudnia w Iławie odbył się Rejonowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt Szkół Podstawowych. Drużyna reprezentująca naszą szkołę zajęła w nim III miejsce. Nasze uczennice pokonały SP Zajączkowo 2:0, natomiast przegrały z SP Ostróda 0:2 i z SP Iława 0:2.

SP Lidzbark w składzie: Karolina, Karpińska Wiktoria Bakulska, Amelia Ciesielska, Nikola Olszonowicz, Maja Zawodnik, Natalia Skrzypczyk, Małgorzata Czaplińska, Wiktoria Linek i Joanna Stefańska jest trenowana przez panią Danutę Szuman.

Tekst: Danuta Szuman
Foto: Teresa Kaczorowska


 

Puchar Tymbarka – eliminacje gminne

14 grudnia w naszej szkole został rozegrany Gminny Turniej o Puchar Tymbarka dla uczniów klas IV-V, w którym wzięło udział 6 drużyn chłopców oraz 3 drużyny dziewcząt.

Wśród chłopców zwyciężyła drużyna RB Lidzbark pokonując 6:2 w finale FC Lidzbark. III miejsce zajęła drużyna Poncio Team, zwyciężając w małym finale Pokemon Trainers 10:2. V miejsce zajęła ekipa KS Lidzbark dzięki zwycięstwu nad Adidas Lidzbark 4:2.

Wśród dziewcząt zwyciężyła drużyna KSSP Lidzbark, wyprzedzając Dzikie Koty Lidzbark (II miejsce) i Lwice Lidzbark (III miejsce).

Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe, a zwycięskie drużyny piłki. Nagrody ufundowała nasza szkoła. Turniej zorganizował i przeprowadził pan Marek Koczot.

Tekst: Marek Koczot
Foto: Mariusz Urbański


 

Kącik Czytelniczy

W naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego , Jolanty Nowińskiej został utworzony Kącik Czytelniczy pod hasłem Czytam, bo lubię. Kącik znajduje się na pierwszym piętrze i jest przeznaczony dla uczniów klas I-III. Jest to bardzo szczególne miejsce w naszej szkole. Młodzi czytelnicy bardzo chętnie przychodzą tutaj podczas przerw, aby w ciszy i spokoju czytać książki. Mają do wyboru różnego rodzaju książki – komiksy, bajki, przygodowe, przyrodnicze. Wystarczy nawet kilka minut podczas przerw, aby zagłębić się w lekturze ulubionych pozycji. Kącik ma na celu promowanie czytelnictwa wśród uczniów jako sposobu spędzania czasu wolnego. Mamy nadzieję, że hasło Czytam, bo lubię stanie się coraz bardziej popularne, a uczniowie będą czytać jeszcze więcej książek.

Kącik powstał dzięki uprzejmości pana Tomasza Młynarczuka, który przygotował meble dla naszej szkoły oraz pani Magdaleny Zawackiej, która wykonała przepiękne rysunki na ścianie. Dzięki temu miejsce to jest bardzo eleganckie i przytulne. Książki ze swoich prywatnych zbiorów podarowali uczniowie klas IV-VI w ramach akcji charytatywnej.

Życzymy miłej lektury wszystkim naszym gościom odwiedzającym Kącik Czytelniczy.

Tekst i foto: Jolanta Nowińska


 

Olimpiada PCK

26 listopada odbyła się 25-ta Olimpiada o Zdrowym Stylu Życia zorganizowana przez Zarząd PCK w Działdowie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy Va: Kamila Lokumska i Adam Nowakowski. Po zaciętej walce i trzech dogrywkach Kamila Lokumska zajęła 2 miejsce, natomiast Adam Nowakowski -1sze miejsce w kategorii szkół podstawowych. Uzyskane lokaty przez uczniów kwalifikują ich do udziału w olimpiadzie na etapie województwa, która odbędzie się wiosną 2017 roku. Opiekunem uczniów jest pani Beata Popowicz.

Tekst i foto: Beata Popowicz


 

Wspieramy bezdomniaki

18 listopada w naszej szkole odbyła się akcja Wspieramy bezdomniaki. Zorganizowali ją uczniowie: Radek Łożyński, Igor Wilamowski i Maciej Żmijewski pod opieką pani Danuty Szuman oraz pani Jolanty Nowińskiej.

W ramach tej akcji zebrano suchą i mokrą karmę dla psów, miseczki, obroże, smycze, gry-zaki i wiele innych rzeczy, które na pewno przydadzą się w miejscowym przytulisku Psia Przy-stań. W przewiezieniu zebranych rzeczy do przytuliska pomogła pani Hanna Łożyńska, mama jednego z uczniów.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którym nie jest obojętny los najwierniejszych przyjaciół ludzi.

Tekst i foto: Danuta Szuman


 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

„ Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest
Żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz…”
25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Najmilszy przyjaciel każdego dziecka jest towarzyszem zarówno w chwilach radości, jak i smutku. Jest nieodzownym przyjacielem przy zasypianiu, pociesza, dodaje otuchy i dlatego nie mogło go zabraknąć w naszej szkole. Dzień ten był okazją do wesołej zabawy. Tradycyjnie uczniowie klas młodszych przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki. Puchate, mięciutkie, małe i te duże, kochane misie towarzyszyły dzieciom podczas lekcji i na przerwach.

Tekst i foto: Teresa Kaczorowska


 

21 LISTOPADA – DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

„Nie myśl tylko o sobie, pragnij szczęścia innych, podaj pomocną dłoń”
Jest to inicjatywa warta rozpowszechniania, dlatego tradycyjnie Dzień Życzliwości wpisał się na stałe w kalendarz naszych szkolnych uroczystości. W tym roku również życzliwość zapanowała w naszej szkole i królowała wśród uczniów i nauczycieli. Życzenia i pozdrowienia mogliśmy przekazać umieszczając je na „Drzewku Życzliwości”.

„Życzliwość jest pragnieniem szczęścia drugich”. Niech ta radość i życzliwość pozostanie w nas na długi czas.

Tekst: Teresa Kaczorowska


 

Turniej tenisa stołowego

24 listopada w Kiełpinach odbył się XIX Gminny Turniej Tenisa Stołowego Szkół Podstawowych, w którym wzięli udział również uczniowie naszej szkoły: Igor Chojnacki z klasy VI b oraz Paweł Witkowski z klasy III a.

Chłopcy wywalczyli czołowe miejsca w swoich kategoriach:

Igor Chojnacki zajął I miejsce, a Paweł Witkowski zdobył II miejsce.

Ponadto Paweł otrzymał nagrodę dla najmłodszego uczestnika turnieju, ufundowaną przez dyrektora ZEASiP-u pana Zygmunta Osmańskiego.

Gratulujemy i życzymy naszym uczniom dalszych sportowych sukcesów.

turniej-ten

Tekst i foto: Teresa Kaczorowska


 

Henryk Sienkiewicz – wybitny polski pisarz

30 listopada reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w gminnym konkursie „Henryk Sienkiewicz – wybitny polski pisarz”, zorganizowanym w Roku Sienkiewiczowskim przez Szkołę Podstawową w Dłutowie, której patronem jest autor „Krzyżaków”.

Uczniowie: Mikołaj Nowiński z kl. Vd (prezentacja multimedialna), Julia Waleszkowska z kl. VIc (autoprezentacja postaci z powieści Sienkiewicza), Marcin Boruszkowski z kl. VIb (quiz wiedzy o H. Sienkiewiczu), Agnieszka Giesek z kl. VIc (praca plastyczna) i Olga Wesołowska z kl. VIa (konkurs pięknego czytania fragmentu prozy Noblisty) zajęli w konkursie 3. miejsce i znacznie poszerzyli swoją wiedzę o Wielkim Pisarzu. Opiekunem grupy był nauczyciel języka polskiego, pan Radosław Sekita.

Tekst i foto: Radosław Sekita


 

Wystawa książek

Foto: Małgorzata Waleszkowska


 

Uroczystość w bibliotece

21 listopada w naszej bibliotece odbyły się zajęcia biblioteczne, podczas których uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona jej czytelników.

Z tej okazji uczniowie klasy III b wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Nizgorską przygotowali dla nich niespodziankę. Wszyscy pierwszoklasiści zostali zaproszeni do obejrzenia bajkowego przedstawienia, w trakcie którego trzecioklasiści przebrani za postacie z bajek zachęcali ich do odkrywania tajemniczego świata fantazji.

W trakcie zajęć dzieci poznały zasady korzystania z księgozbioru oraz zachowania się w bibliotece. Otrzymały także zakładki do książek, wykonane przez uczniów klasy II f pod kierunkiem pani Ewy Świniarskiej. Po uroczystym przyrzeczeniu każdy uczeń wypożyczył wybraną przez siebie książeczkę.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszoklasista będzie chętnie i często odwiedzał naszą bibliotekę, do czego zachęcamy także wszystkich uczniów naszej szkoły.

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


 

Wieczór z bajką

18 listopada w naszej szkole odbyła się impreza czytelnicza pod hasłem „Wieczór z bajką”. Uczestniczyli w niej chętni uczniowie klas I – III, ponad 200 uczniów.

Bajkowy wieczór uroczyście o godz. 1800 otworzyła pani wicedyrektor Maria Tonkowicz, która także prowadziła całą imprezę. Następnie wszyscy zebrani wspólnie zaśpiewali piosenkę „Witajcie w naszej bajce”, po której zaproszeni goście przeczytali dzieciom swoje ulubione bajki dzieciństwa. I tak, pani Anna Kowalkowska, pedagog szkolny przypomniała uczniom bajkę pt. „Kopciuszek”, pielęgniarka szkolna pani Aldona Kordalska przeczytała „Trzy świnki”, a babcia jednej z uczennic – pani Krystyna Braun przypomniała dzieciom bajkę o Czerwonym Kapturku.

Następnie uczestnicy imprezy zostali podzieleni na dwie grupy. Uczniowie klasy I i III po wylosowaniu biletów wstępu na „bajkowe korytarze” wzięli udział w zabawach, inspirowanych znanymi bajkami. I tak, dzieci mogły wziąć udział w kalamburach, muzycznych pląsach oraz grach planszowych.

Natomiast uczniowie klas II, którzy pozostali na sali gimnastycznej wzięli udział w bajkowej dyskotece oraz w seansie mini-kina. Po godzinie nastąpiła zamiana miejsc zabawy poszczegól-nych grup.

Wszystkie zabawy prowadziły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i wychowawczynie świetlicy nr 3, które dołożyły wszelkich starań, aby dzieci jak najmilej wspominały ten wieczór. W zabawach uczestniczyły także bajkowe postaci: Myszka Miki, Tygrysek, Kubuś Puchatek oraz dobrze wszystkim znany Lidzbarski Weluś. Wcielili się w nich: pan Marek Kalisz, pan Kazimierz Buńka, pan Karol Abramowski i pan Adrian Roch.

W międzyczasie w szkolnej bibliotece odbył się Konkurs Pięknego Czytania Wierszy Wandy Chotomskiej dla uczniów klas III. Przedstawiciele klas III mieli za zadanie pięknie przeczytać wylosowany tytuł wiersza znanej poetki. Jury w składzie: pani Edyta Marszak, pani Joanna Urbańska i pani Jolanta Kordalska podczas oceniania uczestników konkursu brało pod uwagę płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcję oraz interpretację czytanego tekstu. Okazało się, że najlepiej z wierszami pani Chotomskiej poradziły sobie:

Lena Lorkowska z kl. III b – I miejsce
Hanna Lemańska z kl. III d – II miejsce
Olga Nowińska z kl. III a – III miejsce

O godz. 2000 impreza zakończyła się podsumowaniem oraz wręczeniem podziękowań tym, którzy zechcieli wziąć udział w projekcie czytelniczym.

Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że bardzo podobał się im „Wieczór z bajką” i już nie mogą się doczekać kolejnego spotkania.

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Nauczyciele kl. I-III


 

Cyrk w naszej szkole

9 listopada w naszej szkole gościliśmy grupę cyrkową ,,Clownada i akrobacje”. Artyści zaprezentowali uczniom klas I – III wiele ciekawych numerów cyrkowych, a m. in.: żonglerkę płonącymi kółkami i pokaz akrobatyczny. Wiele radości sprawiły dzieciom występy klowna. Najbardziej uczniowie byli zadowoleni z możliwości wzięcia udziału w różnych konkursach cyrkowych.

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


 

Z meteorologią za pan brat

10 listopada uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią Małgorzatą Przybylską wybrali się na wycieczkę do ogródka meteorologicznego przy Liceum Ogólnokształcą-cym w Lidzbarku. Poznali tam przyrządy służące do pomiaru temperatury, ciśnienia, wiatru oraz wilgotności powietrza. Mieli także możliwość obejrzeć lapidarium i wysłu-chać wielu ciekawych wiadomości na temat skał, o których opowiedziała im pani Iwona Gołębiowska, nauczycielka Liceum Ogólnokształcącego w Lidzbarku.

Następnie uczniowie zobaczyli zegar słoneczny i poznali zasady jego działania. Ta wycieczka pozwoliła dzieciom zrozumieć wiele nowych wiadomości, o których uczyli się w szkole na zajęciach.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Narodowe Święto Niepodległości

15 listopada uczniowie klas IV -VI naszej szkoły wzięli udział w uroczystym apelu z okazji Narodo-wego Święta Niepodległości. Część artystyczna została przygotowana przez uczniów klasy VI c i VI b, którzy pracowali pod kierunkiem nauczycieli: pani Jolanty Kordalskiej i pani Marleny Komosińskiej, która również przygotowała chór szkolny.

Narodowe Święto było wspaniałą okazją do przypomnienia uczniom o innym ważnym wydarzeniu – a mianowicie o powrocie Lidzbarka do Polski, którego kolejna rocznica przypada 18 stycznia 2017 roku. Młodzi artyście uczcili ten fakt zaprezentowaniem kilku wierszy o Lidzbarku.

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


 

Echo I B

Jesteśmy już uczniami, za nami uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia. Towarzyszyli nam rodzice i zaproszeni goście. Otrzymaliśmy legitymacje szkolne, pamiątkowe dyplomy, słodkie rożki i zabawki zręcznościowe.

Za nami już dwa miesiące nauki. Pierwszego dnia w szkole zwiedzaliśmy pomieszczenia szkolne. Spotkaliśmy się z pracownikami szkoły, z paniami: bibliotekarką, pielęgniarką, logopedą i nauczycielami świetlicy.

Podczas wycieczki na skrzyżowanie ćwiczyliśmy prawidłowe przechodzenie przez jezdnię. Swoją wiedzą na temat bezpiecznego poruszania się po drogach pochwaliliśmy się podczas spotkania z policjantami i maskotką- Mrówką. Otrzymaliśmy odblaski na plecaki. Wzięliśmy też udział w Ogólnopolskiej akcji „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. W domu wykonywaliśmy ćwiczenia w książeczkach. Na koniec wzięliśmy udział w Teście Bezpieczeństwa i otrzymaliśmy dyplomy.

Podczas apelu wychowawczego, razem z Sidem- postacią bajkową z „Epoki Lodowcowej” oglądaliśmy pokazy taneczne i wspólnie tańczyliśmy różne hity. Bardzo podobało się nam przedstawienie „Jaś i Małgosia” w wykonaniu aktorów NTE z Wrocławia. Poznawaliśmy też nasze miasto i miejsca pamięci narodowej. Podczas wycieczki na Górkę oglądaliśmy kościół ewangelicki, pomnik przyrody, Grotę i tablice pamiątkowe. Przeszliśmy też ścieżką ukazującą historię Lidzbarka. Na cmentarzu zapaliliśmy znicze pod tablicami upamiętniającymi mieszkańców Lidzbarka zamordowanych podczas II wojny światowej oraz zmarłych strażaków.

Chętnie braliśmy udział w ogłaszanych konkursach plastycznych, takich jak: „Różaniec”, „Piccoli Artisti del Natale”, „Kubuś najpiękniejszy miś na świecie”.

Tekst i foto: Teresa Jagielska


 

Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej Chłopców

2 listopada nasi szóstoklasiści pod opieką pani Danuty Szuman wzięli udział w Powiatowym Turnieju Piłki Ręcznej Chłopców Szkół Podstawowych, który odbył się w Narzymiu. Chłopcy zajęli II miejsce. Oto wyniki poszczególnych spotkań:

Lidzbark – Płośnica – 6 : 18

Płośnica – Narzym – 19 : 5

Lidzbark – Narzym – 9 : 8

W skład szkolnej drużyny weszli:

Igor Wilamowski, Radek Łożyński, Olaf Stawicki, Maciej Żmijewski, Kacper Blank, Kacper Janowski, Miłosz Kowalski, Marcin Kochański i Dawid Pałkowski.

Tekst i foto: Danuta Szuman


 

Pasowanie pierwszoklasistów

28 października w naszej szkole odbyło się Pasowanie Pierwszoklasistów, w którym wzięło udział 39 uczniów dwóch klas pierwszych.

Uroczystość oprócz rodziców, babć i dziadków uświetnili swoją obecnością: Zastęp-ca Burmistrza Lidzbarka pan Janusz Bielecki, przewodniczący Rady Miejskiej pan Tomasz Dudaniec, Hm. Daniela Gawińska, zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców pani Wiesława Koronowska – Linek oraz dyrekcja szkoły.

Na początku uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły pani Beata Piątkowska, życząc wszystkim pierwszoklasistom wyłącznie radości i zabawy oraz wielu wspaniałych chwil spędzonych w szkole. Pani dyrektor życzyła im również, aby na każdej lekcji zdo-bywali wiedzę i umiejętności, które na pewno zaowocują w ich dorosłym życiu. Zwracając się natomiast do rodziców zapewniła, że nauczyciele uczynią wszystko, co w ich mocy, aby uczniowie byli bezpieczni i szczęśliwi podczas każdego pobytu w szkole.

Później wszyscy pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne – byli naprawdę rewelacyjni. Uczniów klas I w części artystycznej wsparli uczniowie klasy VI b oraz chór szkolny.

Następnie przy szkolnym sztandarze odbyło się uroczyste ślubowanie, podczas którego dzieci obiecały „być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”.

Po ślubowaniu pani dyrektor pasowała każdego pierwszoklasistę poprzez dotknięcie jego ramienia dużym ołówkiem. Była to chyba najmilsza i najbardziej wyczekiwana przez uczniów chwila, od kiedy wstąpili w progi naszej szkoły.

Każdy uczeń otrzymał legitymację szkolną, dyplom i rożek obfitości, zakupione przez Radę Rodziców.

Rodzice z kolei odebrali od swoich pociech list, w którym znalazły się najważniejsze przesłania i oczekiwania związane z ich funkcjonowaniem w społeczności szkolnej i w domu.

Na zakończenie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, życząc pierwszoklasistom sukcesów i wiele wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Pan Janusz Bielecki wręczył każdemu uczniowi ufundowaną przez Burmistrza Lidzbarka Macieja Sitarka drewnianą zabawkę – jojo, która bardzo się dzieciom spodobała.

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


 

Pamiętamy…

27 października w związku z nadchodzącym Świętem Zmarłych, uczniowie klasy II b wspólnie z wychowawczynią panią Małgorzatą Przybylską udali się na cmentarz w Lidzbarku. Drugoklasiści uprzątnęli, a następnie złożyli wiązanki i znicze na grobach zmarłych ludzi zasłużonych dla Lidzbarka. Następnie chwilą ciszy i modlitwą uczcili ich pamięć.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Z wizytą w Nadleśnictwie

4 października odbyła się wycieczka do Nadleśnictwa Lidzbark, którą zorganizowały panie: Małgorzata Przybylska oraz Katarzyna Czaplińska. Uczniowie dwóch klas: II b oraz II g zwiedzili Muzeum Przyrody. Następnie przeszli ścieżką dydaktyczną i poznali florę i faunę lidzbarskich lasów. Udali się do szkółki leśnej, gdzie odbywało się sadzenie dębów. Przeprowadzili krótką rozmowę z leśnikiem, a na koniec upiekli kiełbaski i zatańczyli kilka pląsów. Pogoda dopisała, więc zabawa była świetna. Zadowolone dzieci wróciły po kilku godzinach do Lidzbarka.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Konkurs Różańcowy

W październiku 2016 r. w naszej szkole odbył się już XVI Konkurs Różańcowy. Wykonane różańce dzieci klas I- VI przynosili do kościoła św. Wojciecha na wystawkę. 25 października komisja w składzie Elżbieta Wawrzonkowska i ks. Stanisław Grzywacz wybrali 30 najładniejszych różańców. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez proboszcza. Natomiast dyplomy zostaną uroczyście wręczone na najbliższych apelach szkolnych.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

Mali misjonarze

23 października 2016 r. w niedzielę misyjną w kościele św. Wojciecha w Lidzbarku odbyło się wstąpienie uczniów naszej szkoły w kręgi małych misjonarzy. Młodzi piąto i szóstoklasiści przygotowali liturgię, na której proboszcz ks. Stanisław Grzywacz włączył ich w szeregi Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Uczniowie otrzymali krzyże oraz legitymacje misyjne. Nad całością czuwały nauczycielki M. Zawacka i E. Wawrzonkowska.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

Próbny alarm przeciwpożarowy

W trosce o poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczniów 26 października w naszej szkole został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy. Próba ewakuacyjna przebiegła bardzo sprawnie i wszyscy zachowywali się zgodnie z procedurami.

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


 

IX Powiatowy Festiwal Piosenki Harcerskiej

22 października w Działdowie odbył się IX Powiatowy Festiwal Piosenki Harcerskiej, w którym wzięła udział Lidzbarska Drużyna Harcerska „Wataha” działająca przy Szkole Podstawowej w Lidzbarku pod opieką drużynowej Doroty Fryzy. Harcerze zaśpiewali dwie piosenki harcerskie „Harcerzem być” i „Czar ogniska”. Tymi piosenkami wyśpiewali sobie I miejsce. Każdy uczestnik otrzymał śpiewnik, zachęcający do dalszego śpiewu. Miłym zakończeniem festiwalu było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. „Wataha” z dumą wróciła do Lidzbarka.

Tekst i foto: Dorota Fryza


 

Znów najlepsi!

25 października w Lidzbarku obyły się Powiatowe Zawody Strzeleckie o Puchar Starosty Działdowskiego, zorganizowane przez Komendę Hufca ZHP Lidzbark Welski przy współpracy Braci Kurkowych ze Strzeleckiego Bractwa Kurkowego.

W zawodach tych wzięło udział troje uczniów naszej szkoły: Igor Wilamowski, Emil Wachocki i Dominik Karkocha pod opieką pana Mariusza Urbańskiego. Chłopcy wystrzelali I miejsce.

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: hm. Daniela Gawińska/Facebook


 

Turniej tenisa stołowego

21 października w Rybnie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w drużynowym turnieju tenisa stołowego chłopców szkół podstawowych, w których wzięli udział również uczniowie naszej szkoły: – Igor Chojnacki z klasy VI b oraz Paweł Witkowski z klasy III a. Chłopcy wywalczyli II miejsce. Gratulujemy im tak wysokiego wyniku!!!

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Ewelina Witkowska, Małgorzata Waleszkowska


 

Dziękujemy Nauczycielom

17 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Humorystyczną część artystyczną przygotowali uczniowie klasy V d i VI a pod kierunkiem swoich wychowawczyń: pani Anetty Paturalskiej i pani Danuty Szuman. Oprawę muzyczną i dekorację przygotowała pani Marlena Komosińska wraz chórem szkolnym oraz kółkiem plastycznym.

Na zakończenie nowo wybrany Samorząd Uczniowski złożył wszystkim nauczycielom życzenia oraz przekazał własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami szanownej dyrekcji.

Tekst: Danuta Szuman
Foto: Małgorzata Waleszkowska


 

Wycieczka do Warszawy

20 października uczniowie klasy V b i V d byli na wycieczce w Warszawie. Opiekę nad nimi sprawowały: pani Anetta Paturalska, pani Katarzyna Jeziółkowska, pani Ewa Pałka oraz pani Elżbieta Wawrzonkowska.

Swoją przygodę uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Stadionu Legii, na którym spotkali znanych piłkarzy: Michała Pazdana i Gruzina Vako. Następnie przewodnik oprowadził ich po Łazienkach i Starym Mieście. Piątoklasiści odwiedzili również Grób Nieznanego Żołnierza oraz Pałac Prezydencki. Niewątpliwie wielką atrakcją okazała się przejażdżka metrem do Centrum Nauki Kopernik, gdzie dzieci spędziły trzy godziny na wykonywaniu różnorodnych doświadczeń.

Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale pełni wrażeń.

Tekst: Anetta Paturalska
Foto: Katarzyna Jeziółkowska


 

Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej
Dziewcząt Szkół Podstawowych

24 października uczennice naszej szkoły pod opieką pani Danuty Szuman wzięły udział w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Ręcznej Dziewcząt Szkół Podstawowych, które odbyły się w Narzymiu. Dziewczęta wywalczyły w nim I miejsce.

W skład drużyny weszły: Angelika Leśniewska, Małgorzata Czaplińska, Wiktoria Bakulska, Amelia Ciesielska, Nikola Olszonowicz, Maja Zawodnik, Patrycja Moszczyńska, Laura Wawreńczuk, Agnieszka Giesek i Wiktoria Linek.

Gratulujemy i czekamy na więcej!!!

Tekst i foto: Danuta Szuman


 

W co zamieniają się drzewa? – wycieczka dydaktyczna
klasy IIg

11 października 2016 r. na zaproszenie p. Michała Kepke w związku z omawianą na zajęciach tematyką „W co zamieniają się drzewa” oraz „Drewniane czary” uczniowie klasy IIg zwiedzili zakład „POLDREW”.

Dzieci wchodząc do kolejnych hal produkcyjnych miały możliwość poznania procesu obróbki drewna od momentu przywiezienia na plac drewnianych kłód, przez okorowanie, cięcie na deski, suszenie, malowanie i szlifowanie do powstawania gotowych produktów takich jak krzesła, regały, płotki ogrodowe, pergole czy palety.

Dzięki wycieczce uczniowie wiedzą już nie tylko w co zamieniają się drzewa, ale także, iż chroniąc lasy w miejsce ściętych drzew sadzone są nowe, a o pracy stolarza mówią, że jest to ciężka i niebezpieczna, wymagająca dużo skupienia i precyzji.

Klasa IIg wraz z wychowawczynią bardzo dziękują Panu Michałowi za zaproszenie i cierpliwość podczas oprowadzania oraz przygotowanie słodkich niespodzianek.

Tekst i foto: Katarzyna Czaplińska


 

A jednak „Warto czytać”

29 września w Olsztynie zostały ogłoszone wyniki wojewódzkiego konkursu pod hasłem „Warto czytać”, zorganizowanego przez Warmińsko Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Nasza szkoła zajęła w tym konkursie II miejsce w kategorii szkoły podstawowe klasy IV –VI na najlepszy projekt promujący czytanie. Nagrodzone zostały autorki projektu edukacyjnego: pani Małgorzata Waleszkowska, pani Joanna Urbańska i pani Elżbieta Majder, które w ubiegłym roku szkolnym przeprowadziły szereg działań, których celem było m. in. rozwijanie kompetencji czytelniczych i upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów, a także zmiana negatywnego stosunku do czytania książek.

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Beata Piątkowska


 

Świetlicowy Konkurs Recytatorski

7 października w świetlicy szkolnej nr 3 przy ulicy Zieluńskiej odbył sie konkurs recytatorski, który cieszył sie wielkim zainteresowaniem wśród dzieci. Uczniowie recytowali swoje ulubione wiersze Jana Brzechwy. Jury, w którego skład wchodziły wychowawczynie świetlicy pani Dorota Fryza i pani Ewelina Wojciechowska przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:

I miejsce – Nina Sosnowska kl. IIa
II miejsce – Aleksandra Dzida kl. Ia
III miejsce – Filip Wielgoszyński kl. IIIe

Wyróżnienia:
Oliwia Grochowska kl. Ia
Natalia Gajewska kl. IIf

Tekst i foto: Dorota Fryza


 

Światowy Dzień Uśmiechu

7 października w naszej szkole już po raz czwarty obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu – święto stworzone po to, aby przypomnieć zabieganym, że uśmiech jest niezbędny w życiu: pomaga znieść przeciwności losu, uczy dystansu do drobnych niepowodzeń, a także ułatwia kontakty międzyludzkie. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buźki- tzw. smiley face, którą wymyślił w 1963 roku.

Z tej okazji wszystkie klasy przygotowały „uśmiechnięty’ stroik na drzwi swojej sali lekcyjnej, a każdy uczeń przyszedł do szkoły ze znaczkiem uśmiechniętej buźki przyklejonym do ubrania. W tym dniu każda klasa mogła zrobić sobie sweet focię w specjalnie przygotowanej na tę okazję ramce. Aby jeszcze bardziej umilić ten dzień „śmieszki” z klasy IV b czytały kolegom dowcipy z nowo zakupionej pozycji do biblioteki szkolnej, zachęcając tym samym do jak najczęstszego czytania książek.

Jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie śmiech to zdrowie to nie tylko metafora. Trzeba przyznać, że był to miły i sympatyczny dzień.

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska, Anna Kowalkowska


 

Dzień Zwierząt

4 października obchodziliśmy Dzień Zwierząt. Z tej okazji wychowawcy świetlicy nr 3 pani Dorota Fryza i pani Ewelina Wojciechowska zaprosiły na spotkanie z dziećmi panią Annę Gawińską – założycielkę stowarzyszenia „Psia przystań”. Pani Ania opowiedziała dzieciom, na czym polega wolontariat w lidzbarskim przytulisku, ile było psów, którym udało się znaleźć dom oraz ile w tej chwili jest zwierząt poszukujących dobrych ludzi. Dzieci dowiedziały się, jak należy postąpić w przypadku gdy znajdziemy bezpańskiego psa i jakie są procedury, aby ten piesek trafił do przytuliska. Na koniec pani Ania pokazała nam zdjęcia piesków, a dzieci podziękowały za otrzymaną wiedzę.

Tekst i foto: Dorota Fryza


 

Dzień Chłopaka w II b

W klasie II b dziewczynki pamiętały o święcie chłopców i przygotowały wiele atrakcji. Każdemu chłopcu wręczyły upominek w postaci czekolady z przyczepionym balonem i życzeniami. Ponadto uczennica Amelia przygotowała dla kolegów cukierki z zadaniem do wykonania. Jeśli chłopiec chciał zjeść cukierka, musiał wykonać zadanie, które było do niego przyczepione na kartce. Umocowana kartka zawierała napis: zjedz mnie, gdy…… dziewczynka pomaluje Ci paznokcie, oczy, serduszko na policzku, gdy zaśpiewasz piosenkę, zrobisz 15 pompek, pocałujesz lub uściskasz dziewczynkę itp. W przeprowadzeniu tej konkurencji pomagała Amelii koleżanka Marta.

Było wiele zabawy i radości i wszyscy świetnie się bawili. Taki dzień chłopcy będą długo pamiętać i już czekają na kolejne swoje święto.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Piękna lekcja przyrody w Nadleśnictwie Lidzbark

Dnia 27.09.2016 uczniowie z kl. IIa i kl. IIf uczestniczyli w wycieczce do Nadleśnictwa Lidzbark. Dzieci zwiedziły Muzeum Przyrody , poznały warstwy lasu na ścieżce dydaktycznej, wiele gatunków drzew i krzewów leśnych oraz zwierząt. Odwiedziły szkółkę leśną jak również poznały pracę leśnika. Na koniec piekły kiełbaski przy ognisku, a po powrocie w szkolnym ogródku wsadzili sadzonki sosny, które otrzymali w prezencie.

Tekst i foto: Aleksandra Trzaskalska


 

Zwiedzamy Górkę

21 września uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Przybylską wybrali się na krótką wycieczkę na Górkę w Lidzbarku. Zobaczyli tam ważniejsze obiekty Lidzbarka – zabytkowy Kościół Ewangelicki z 1829 roku, trzy tablice pamiątkowe poświęcone: Janowi Pawłowi II, pomordowanym jeńcom obozów Starobielsk, Ostaszków i Kozielsk oraz tablicę upamiętniającą 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Zobaczyli również Grotę z 1945 roku oddającą hołd Maryi oraz kilka tablic dydaktycznych, związanych z historią Lidzbarka.

Ta krótka wycieczka była bardzo pouczająca, ponieważ większość z dzieci nigdy w tym miejscu nie była.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

OD ZIARENKA DO BOCHENKA

20 września uczniowie klasy III b udali się na wycieczkę dydaktyczną do Piekarni GS w Lidzbarku, której celem było poznanie sposobu wypieku chleba oraz poznanie pracy piekarza. Na miejscu bardzo ciepło uczniów przyjęła prezes piekarni pani Agata Sitarz.

Podczas tej wycieczki dzieci miały okazję zapoznać się ze składnikami, zobaczyły technologię wyrabiania ciasta i proces pieczenia. Samodzielnie ugniatały ciasto, formowały z niego bułeczki, chlebki i rogale, które następnie zostały włożone do pieca chlebowego i upieczone. Podczas oczekiwania na wypieki uczniowie pakowali i ważyli bułkę tartą oraz sprzątali swoje stanowiska pracy. Własnoręcznie upieczone pieczywo zabrali ze sobą do szkoły.

Dzieciom bardzo podobała się wycieczka. Kilku chłopców postanowiło, że w przyszłości zostanie piekarzami.

Trzy dni później, 23 września dzieci wzięły udział w wycieczce do Młyna Zbożowego „Kłos” w Lidzbarku. Dzięki uprzejmości pani Doroty Żujewskiej uczniowie mogli poznać pracę młynarza i proces przemiału zboża na mąkę. Mieli także okazję zwiedzić stary, drewniany młyn, który należy do zabytkowych budowli naszego miasta.

Tekst i foto: Katarzyna Nizgorska


 

Zwiedzamy pocztę

6 września uczniowie klasy II b byli na wycieczce na Poczcie w Lidzbarku. Mieli okazję poznać tam zakres działań poczty oraz zawody, które są z nią związane. Dzieci miały możliwość użycia datownika i przystawienia stempla na znaczkach. Stwierdziły, że to ciężka praca. Ta krótka wycieczka poszerzyła wiadomości dzieci.

Tekst i foto: Małgorzata Przybylska


 

Wizytacja kanoniczna w szkole i parafii

Dnia 17 września 2016 r. odbyła się wizytacja kanoniczna w parafii św. Wojciecha w Lidzbarku. W uroczystościach wzięły udział dzieci i młodzież z naszej szkoły. Uczniowie przywitali ks. Biskupa Andrzeja Suskiego wierszami i kwiatami, opowiedzieli o działalności misyjnej na terenie szkoły oraz uczestniczyli w nabożeństwie z Biskupem. Nad całością czuwały nauczycielki Elżbieta Wawrzonkowska i Magdalena Zawacka.

Tekst: Magdalena Zawacka
Foto: Magdalena Zawacka, Elżbieta Wawrzonkowska


 

Bohater narodowy namalowany

Z okazji zbliżającego się jubileuszu 40- lecia nadania imienia szkole Tadeusza Kościuszki, został namalowany jego portret na ścianie w budynku głównym szkoły przy wejściu po lewej stronie. W tym roku szkolnym w czerwcu będziemy obchodzić uroczystości związane z patronem naszej szkoły.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

„WITAJ SZKOŁO” – to hasło przewodnie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017 w naszej szkole.

W apelu, który odbył się 1 września wzięli udział zaproszeni goście tj. Burmistrz Lidzbarka pan Maciej Sitarek, Zastępca Burmistrza pan Janusz Bielecki, Przewodniczący Rady Rodziców pan Grzegorz Lemański, druhna Daniela Gawińska oraz dyrektor szkoły pani Beata Piątkowska.

Uroczystość przemówieniem rozpoczęli wicedyrektorowie szkoły: pani wicedyrektor Maria Tonkowicz (w klasach I – III) i pani Małgorzata Kołomijska – Kaczmarek (w kla-sach IV – VI), które m.in. przywitały przybyłych gości, uczniów, nauczycieli i rodziców, a także zwróciły uczniom uwagę na bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły.

Następnie głos zabrała dyrektor szkoły pani Beata Piątkowska, która również w swoim wystąpieniu zwróciła się do zebranych uczniów i nauczycieli, w ciepłych słowach życząc im wytrwałości i sukcesów w podejmowanych działaniach. Szczególnie ciepłe słowa zostały skierowane do 38 pierwszoklasistów, którzy w tym roku rozpoczęli swoją edukacyjną przygodę w szkole podstawowej.

W drugiej części uczniowie klasy III c i III d pod opieką pani Aldony Radziejewskiej i pani Wioletty Roch, a także klasy V a i V b pod kierunkiem pani Anny Nowakowskiej i pani Katarzyny Jeziółkowskiej oraz chór szkolny, przygotowany przez panią Marlenę Komosińską przedstawili część artystyczną, nawiązującą do 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz pożegnania wakacji. W trakcie apelu wszyscy zgromadzeni uczcili minutą ciszy poległych, a przedstawiciele samorządu uczniowskiego zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą zamordowanych nauczycieli.

W trakcie uroczystości głos zabrali: Burmistrz Lidzbarka pan Maciej Sitarek oraz jego zastępca pan Janusz Bielecki którzy również życzyli uczniom wielu sukcesów w nauce.

Po zakończeniu uroczystości uczniowie z poszczególnych klas spotkali się ze swoimi wychowawcami, którzy zapoznali ich z planami zajęć oraz salami lekcyjnymi.

Tekst: Katarzyna Jeziółkowska, Małgorzata Waleszkowska
Foto: Radosław Sekita, Mariusz Urbański


Pages: 1 2

Skip to content