Home » Doradztwo zawodowe zdalnie

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Marzec 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
26 lutego 2024
27 lutego 2024
28 lutego 2024
29 lutego 2024
1 marca 2024
2 marca 2024
3 marca 2024
4 marca 2024
5 marca 2024
6 marca 2024
7 marca 2024
8 marca 2024
9 marca 2024
10 marca 2024
11 marca 2024
12 marca 2024
13 marca 2024
14 marca 2024
15 marca 2024
16 marca 2024
17 marca 2024
18 marca 2024
19 marca 2024
20 marca 2024
21 marca 2024
22 marca 2024
23 marca 2024
24 marca 2024
25 marca 2024
26 marca 2024
27 marca 2024
28 marca 2024
29 marca 2024
30 marca 2024
31 marca 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Doradztwo zawodowe zdalnie

Konkurs „Mój zawód. Moja przyszłość w obiektywie” – prace uczniów


Znalezione w sieci  🙂

Testy:

https://www.16personalities.com/pl/typy-osobowosci

Autorem testu „The Color Code Personality Profile” jest dr Taylor Hartman, autor książki „Kod kolorów – typy osobowości zaszyfrowane w kolorach”, który podczas swoich badań wyodrębnił cztery podstawowe typy osobowości  i oznaczył je odpowiednimi kolorami – czerwony, żółty, niebieski i biały. Można je podporządkować:

  1. Niebieski – prywatność, introwertyzm
  2. Biały – współpraca i wspólnota z innymi
  3. Czerwony – władza
  4. Żółty – kreatywność, zabawa

Główną ideą kwestionariusza Hartmana to podejście, że wszyscy ludzie mają jeden z czterech “motywów przewodnich”. Kolory te pokazują, jakie cechy ma osoba i jak te cechy odpowiadają ogólnej osobowości danej osoby. Kolory są uważane za motywy, w których człowiek kieruje się motywem, który je definiuje. Narzędzie to jest używane przez wielu doradców zawodowych, ale posiada też mnóstwo przeciwników.

Czy Twoje zainteresowania mają wpływ na wybór zawodu? Z pewnością tak! Lubisz zwierzęta sprawdź na plakacie (w załączniku) w ilu zawodach możesz się realizować. Poniżej zamieszczam Kwestionariusz zainteresowań zawodowych:

http://www.psychologia.net.pl/testy.php?test=zawod


Jak dobrze wybrać szkołę średnią?

Liceum, technikum, czy szkoła branżowa? Co będzie najlepsze? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Plany na przyszłość

Zastanów się, czy masz już sprecyzowane plany na przyszłość. Jeśli chcesz wykonywać konkretny zawód, dowiedz się, czy można się go nauczyć w technikum lub szkole branżowej. Jeśli tak, to właśnie taką szkołę wybierz. Jeśli przyszła praca wymaga skończenia specjalistycznych studiów (np. weterynarz, prawnik) – wybierz liceum ogólnokształcące i tam skup się na nauce przedmiotów, które będą najpotrzebniejsze w danym zawodzie.

Zainteresowania

Duże znaczenie przy wyborze szkoły mają zainteresowania. Szukaj szkoły, która może ci pomóc w ich rozwijaniu. Jeśli interesujesz się np. programowaniem, poszukaj odpowiedniego technikum. Pasje związane z mechaniką samochodową czy gotowaniem  świetnie można rozwijać w szkole branżowej.

Potrzeba czasu

Możliwe, że jeszcze nie wiesz, co chcesz robić w życiu. Wtedy najbezpieczniej jest wybrać liceum ogólnokształcące, gdzie możesz zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności oraz zastanowić się nad wyborem zawodu, a potem pójść na studia lub wybrać jakiś kurs zawodowy czy szkołę policealną.

Temperament i charakter

Przy wyborze szkoły, weź pod uwagę swój temperament i charakter. Jeśli wolisz być w ruchu i lubisz zmiany, zastanów się nad szkołą branżową lub technikum, gdzie będą różnorodne przedmioty i zajęcia praktyczne. Jeśli tak naprawdę nie lubisz się uczyć, nie wybieraj liceum. Lepiej nauczyć się jakiegoś konkretnego zawodu niż wkuwać ogólne przedmioty i żałować pójścia do liceum.

Samodzielna decyzja

Nie sugeruj się wyborem przyjaciół – to, że koleżanka wybrała jakąś szkołę, nie znaczy, że musisz zrobić to samo! To ma być tylko i wyłącznie twój wybór, a nie np. twoich rodziców. To nie oni ani nie koleżanka będą się za ciebie uczyć  w tej szkole.

Stan zdrowia

Pamiętaj, że na wybór szkoły ma wpływ także stan zdrowia. Do wielu szkół branżowych czy technicznych wymagany jest dobry stan zdrowia, np. specjalizacja wojskowa wymaga znakomitej sprawności fizycznej.

Aspiracje

No i jeszcze jedna rzecz: aspiracje. Marzysz o świetnej pracy i dobrych zarobkach? Nastaw się na solidną naukę, ale niekoniecznie na studiach! Studia nie są dla wszystkich, w dzisiejszych czasach dyplom szkoły wyższej nie gwarantuje dobrych zarobków. To zaangażowanie i ciężka praca pomogą osiągnąć sukces, nawet jeśli skończysz tylko szkołę średnią. Zdobywanie doświadczenia i odpowiednie kursy oraz solidne przykładanie się do samodoskonalenia to dobry sposób na sukces zawodowy.

Po ukończeniu szkoły podstawowej, masz do wyboru:

  • 4-letnim liceum ogólnokształcące
  • 5-letnie technikum
  • 3-letnią szkołę branżową I stopnia

Szkoły branżowe zastąpiły wcześniejsze szkoły zawodowe. Różnią się tym, że po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia, możesz kontynuować  naukę w szkole branżowej II stopnia i tam zdać maturę, doskonaląc się jednocześnie w tym sam zawodzie.

Również liceum i technikum kończą się egzaminem maturalnym i otrzymaniem świadectwa dojrzałości. Jeśli je otrzymasz, możesz kontynuować naukę na studiach. Bez matury będziesz mógł kontynuować naukę jedynie w szkole policealnej.

Przypominamy: po ukończeniu liceum zdobędziesz wykształcenie średnie ogólne. Dzięki technikum możesz zdobyć tytuł technika (po zdaniu odpowiednich egzaminów), a szkoła branżowa I stopnia umożliwi zdobycie wykształcenia zasadniczego zawodowego i otrzymanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.


Schemat kształcenia dla absolwentów szkoły podstawowej


Polecam portal Mapa Karier

https://mapakarier.org/paths

Są  to materiały pozyskane z funpage na fb Zlot Ponadczasowych Doradców zawodowych/Centrum Szkoleń i Promocji Zatrudnienia.


Pomysły na piątek


Konkurs: „Mój zawód, moja przyszłość w obiektywie” 

Witajcie. Niedawno proponowałam Wam, abyście stworzyli wymyśloną firmę. Jaki zawód wykonujecie w tej firmie pokażcie za pomocą zdjęcia przedstawiającego Was na stanowisku pracy, oczywiście stworzonego na potrzeby konkursu.

Ps. Wykorzystajcie ubrania charakterystyczne dla danego zawodu, narzędzia, wykonywane czynności.

Zdjęcia przesyłajcie do 30 kwietnia na adres e-mail pedagog@splidzbark.pl z dopiskiem      „Mój zawód, moja przyszłość w obiektywie”.

Każdy, kto prześle zdjęcie otrzyma uwagę pozytywną. Najciekawsze prace  zostaną nagrodzone.

Życzę ciekawych pomysłów, czekam na Wasze prace

Pozdrawiam  Anna Kowalkowska


02.04.2020

Pomysł na dzisiejszy dzień dla uczniów

Witajcie. Dziś proponuję Wam, abyście stali się prezesami swojej firmy, oczywiście przez was wymyślonej. Każda firma potrzebuje swojego logo, wizytówek…. Wiem, że Wasza wyobraźnia nie zna granic, wykorzystajcie swoje zdolności. Pochwalcie się swoją firmą. Życzę Wam powodzenia. Pozdrawiam. 
PS. Rodzice mogą być cennym źródłem informacji, włączcie ich do pracy nad tworzeniem firmy.


03.04.2020

Pomysł dla uczniów na rodzinny weekend

Witajcie ponownie. „Rodzina w obiektywie”- to propozycja na weekend. Możecie zamienić się w fotografów i uwieczniać ciekawe momenty z życia Waszej rodziny. Możecie również skorzystać rodzinnej galerii zdjęć. Na pewno będzie to okazja do wspomnień, do wspólnych rodzinnych opowieści. Życzę spokojnego, rodzinnego weekendu i oczywiście wspaniałych ujęć. 

Pozdrawiam Anna Kowalkowska

Skip to content