Home » Listopad_2022

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Marzec 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
26 lutego 2024
27 lutego 2024
28 lutego 2024
29 lutego 2024
1 marca 2024
2 marca 2024
3 marca 2024
4 marca 2024
5 marca 2024
6 marca 2024
7 marca 2024
8 marca 2024
9 marca 2024
10 marca 2024
11 marca 2024
12 marca 2024
13 marca 2024
14 marca 2024
15 marca 2024
16 marca 2024
17 marca 2024
18 marca 2024
19 marca 2024
20 marca 2024
21 marca 2024
22 marca 2024
23 marca 2024
24 marca 2024
25 marca 2024
26 marca 2024
27 marca 2024
28 marca 2024
29 marca 2024
30 marca 2024
31 marca 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Listopad_2022

Kółko gimnastyczne

W naszej szkole odbywają się zajęcia kółka gimnastycznego w ramach zajęć kształtujących kreatywność. Uczennice z klas I- III wykonują elementy gimnastyczne takie jak: mostek, szpagat, stanie na rekach oraz przejścia ze stania na rękach do mostka oraz inne figury gimnastyczne.

Tekst: Danuta Szuman
Foto: Katarzyna Nizgorska/em>


Igrzyska Młodzieży Szkolnej – powiatowy turniej piłki nożnej halowej

Sukcesami zakończyli występy nasi uczniowie w turniejach powiatowych w piłce nożnej halowej rozgrywanych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy reprezentujący naszą szkołę zaprezentowali się z dobrej strony i ukończyli turnieje, zajmując czołowe miejsca na podium.

Dziewczęta dzięki wspaniałej grze zajęły pierwsze miejsce, uzyskując tym samym tytuł
Mistrza Powiatu w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt. Dziewczęta zagrały w składzie: Julita Moszczyńska, Martyna Kłosowska, Emilia Piotrowska, Kamila Brzoska, Aleksandra Wolf, Agata Czepek, Julia Olszewska, Nikola Kramkowska, Julia Lech, Julia Paradowska, Lena Rogożeńska, a ich opiekunem była Pani Danuta Szuman.

Chłopcy reprezentujący nasza szkołę również pokazali duże umiejętności i w efekcie zajęli zaszczytne drugie miejsce, uzyskując tytuł Vicemistrza Powiatu w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Halowej Piłce Nożnej Chłopców. Reprezentacja chłopców zagrała w składzie: Wiktor Garczyński, Michał Makrucki, Jonasz Dziedzic, Filip Chojnacki, Arman Zadilyan, Sebastian Kepke, Aleksander Chyliński, Kamil Karkocha, Igor Ozymkowski, Filip Szostkowski, Jakub Dąbrowski, a ich opiekunem był Pan Marek Koczot.

Należy również wspomnieć o świetnej organizacji turnieju. MOSiR w Lidzbarku wspólnie z SP 2 Lidzbark przeprowadzili zawody sprawnie i profesjonalnie, zapewniając zawodnikom świetne warunki do sportowej rywalizacji.

Tekst: Marek Koczot
Foto: Julia Olszewska


Andrzejki w świetlicy i w klasach I-III

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”


Wizyta uczniów klas szóstych w bibliotece miejskiej

W minionym tygodniu klasy szóste udały się do biblioteki miejskiej na zaproszenie p. Edyty Marszak, by poznać inne oblicze książek. Nie tych w tradycyjnej formie, w twardej lub miękkiej oprawie, ale tych nowoczesnych, do których dostęp można mieć w każdym miejscu i czasie- do ebooków i audiobooków. Poznali również urządzenia umożliwiające korzystanie z nich.

Tekst: Katarzyna Jeziółkowska
Foto: Katarzyna Jeziółkowska, Edyta Marszak, Anetta Paturalska


Światowy Dzień Pluszowego Misia

Misiowe święto obchodzone jest 25 listopada. Stanowi okazję do dobrej zabawy oraz promowania książek i biblioteki szkolnej. Klasa 2b uczestniczyła tego dnia w lekcji bibliotecznej, podczas której dzieci poznały historię pluszowego misia, przygody znanego na całym świecie Kubusia Puchatka oraz naszego rodzimego Misia Uszatka, zatańczyły razem z Gumi Misiem, a o zaletach przyjaźni z pluszakami opowiedział im stary zielony miś Zbycha. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali misiowe kolorowanki.

Do pozostałych uczniów z klas I-III również zawitały misie. Na pewno uprzyjemniły im ten dzień!

Tekst i foto: Katarzyna Nizgorska


Dyskusyjny Klub Książki

Za nami drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 24 listopada. Tym razem tematem rozmów była książka pt.: „Florka. Z pamiętnika ryjówki”. Florka to ryjówka, która bacznie obserwuje świat wokół siebie i z humorem opisuje go w swoim pamiętniku. Uczestnicy spotkania czytali kartki z pamiętnika Florki, a następnie sami spróbowali stworzyć takie wspomnienie.

Dziękujemy wspaniałym młodym Klubowiczom oraz pani Edycie Marszak za udział w spotkaniu. Do zobaczenia w grudniu!

Tekst i foto: Katarzyna Nizgorska


Słodka tęcza w probówce

Uczniowie na zajęciach kreatywnych „od przyrodnika do CHEMIKA” tym razem na warsztat wzięli pojęcie gęstości. Okazało się, że nawet do tak nudnego zagadnienia (bo gęstość to stosunek masy do objętości) można podejść w sposób kreatywny. Tęczowe probówki to oczywiście efekt końcowy, który sprawił efekt WOW. W drodze do tego efektu uczniowie przygotowali kolorowe roztwory o różnych gęstościach z wody i cukru. Przypomnieli sobie takie pojęcia jak mieszanina jednorodna, gęstość i rozpuszczalność. Tworząc tęczę ćwiczyli cierpliwość. Okazało się że nie tak łatwo ułożyć roztwory w probówce tak aby się nie pomieszały. Cierpliwość i wytrwałość zostały nagrodzone bo efekt jest bajecznie kolorowy.

Tekst i foto: Marzanna Nąć


Pokaz historyczny „Życie i kultura w średniowieczu”

22 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym „Życie i kultura w średniowieczu”. Grupa artystyczna Renonstrukto zaprezentowała żywą lekcję historii, podczas której dzieci poznały obyczaje i kulturę średniowiecza, miały możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami, ekwipunkiem, strojami i uzbrojeniem.

Tekst i foto: Katzrzyna Nizgorska


Dzień Dobroci

14 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dobroci. Uczniowie mogli poczytać sentencje o dobroci, które znajdowały się na wystawce oraz losowali „dobrotki” przygotowane prze Magdalenę Zawacką. Losy dotyczyły dobrych uczynków, które należało wykonać, np. uśmiechnąć się, podać sobie rękę. Dzieci przyszły ubrane na biało, ponieważ biel to kolor dobroci.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Wycieczka klasy 1b do siedziby WPK w Jeleniu

W dniu 9 listopada 2022r. uczniowie klasy Ib wraz z wychowawcą – p.Beatą Piątkowską oraz z p. Bożeną Tejs pojechali na wycieczkę do siedziby Welskiego Parku Krajobrazowego w miejscowości Jeleń. W ramach lekcji muzealnej zwiedzili Muzeum Etnograficzne im. Edwarda Klemensa oraz Muzeum Przyrody. W sali edukacyjnej powitał uczestników wycieczki Pan Arkadiusz Abramowski – pracownik WPK, który był przewodnikiem podczas zwiedzania i pobytu w muzeach.

W Muzeum Przyrody można było obejrzeć eksponaty, które zgrupowane były w ekspozycjach: zwierzęta żyjące w środowisku wodnym, zwierzęta leśne, zwierzęta żyjące na polach i łąkach, zwierzęta zasiedlające opuszczone zabudowania, strychy i stodoły. Uczniowie mogli zobaczyć spreparowane zwierzęta takie, jak: orlik biały, wilk, zające i inne.

Natomiast w Muzeum Etnograficznym uczniowie mieli możliwość obejrzenia eksponatów związanych z dawnym i codziennym życiem mieszkańców wsi. Uczestnikom wycieczki przybliżono postać patrona muzeum – Edwarda Klemensa.

Na koniec było ognisko, przy którym pieczono kiełbaski oraz śpiewano piosenki.

Wycieczka była doskonałą okazją do budowania relacji i integracji uczniów kl. Ib. Była to wspaniała zabawa, która dała początek nowym więziom, co z pewnością w przyszłości zaowocuje w czasie wspólnych wyjazdów, spotkań czy wycieczek.

Uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni. Wyjazd dostarczył im wielu pozytywnych emocji. Ponadto, że to zaledwie 8-latkowie – niejednokrotnie zabłysnęli wiedzą z trudnych przyrodniczych tematów. Kulturą i swoim zachowaniem budzili podziw wszystkich pracowników Welskiego Parku Krajobrazowego. To był miło spędzony czas.

Tekst i foto: Beata Piątkowska


Dzień Myszki Miki

Myszka Miki to animowany bohater kreskówek oraz komiksów. Postać została stworzona przez Walta Disneya w 1928 roku. Najsłynniejszy na świecie gryzoń w ciągu niemal 100 lat stał się jedną z największych gwiazd filmowych. 18 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Myszki Miki. Święto przypada w urodziny tej najbardziej rozpoznawalnej postaci wytwórni Disneya.

Społeczność naszej szkoły przyłączyła się do obchodów święta Myszki Miki i jak widać na zdjęciach jej popularność nie gaśnie.

Tekst i foto: Anna Kowlakowska


English is fun!

Uczniowie klasy Va pod opieką pani Jolanty Nowińskiej w ramach kontynuacji innowacji English is fun! – nasz klasowy blog wykorzystują wpis na blogu do rozwijania umiejętności pisania. Zajęcia innowacyjne odbywają się raz w tygodniu w sali komputerowej nr 18. Uczniowie co tydzień redagują wpis na blogu na zadany temat, utrwalając w ten sposób poznane struktury gramatyczne i słownictwo.

Głównym celem innowacji jest rozwijanie umiejętności językowych ze szczególnym naciskiem na umiejętność pisania, a także uatrakcyjnienie sposobu nauczania i uczenia się języka poprzez wykorzystanie narzędzi TIK. Uczniowie dzięki swoim możliwościom potrafią wykonać coraz trudniejsze ćwiczenia związane z redagowaniem tekstów pisemnych. W ten sposób nauka języka angielskiego staje się dla uczniów ciekawym, kreatywnym doświadczeniem, które zachęca ich do dalszego rozwijania swoich umiejętności językowych.

English is fun!

English is fun!

Tekst i foto: Jolanta Nowińska


Warsztaty tworzenia komiksów

W dniu 7 listopada 2022 roku uczniowie klasy 6 b brali udział w warsztatach tworzenia komiksów prowadzonych przez autorkę książek dla młodzieży p. Annę Jagiełło. Warsztaty zostały zorganizowane przez Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku.

Praca nad komiksem na wymyślonym wspólnie z innymi uczestnikami zajęć tematem wzbudziła wśród uczniów wiele pozytywnych emocji, a ich kreatywność nie miała granic. Podczas zajęć powstały bardzo ciekawe prace, które wzbudzały szczere zainteresowanie pani prowadzącej zajęcia.

Bardzo dziękujemy p. Annie Jagiełło za przeprowadzenie tak interesujących zajęć, a pani dyrektor biblioteki Edycie Marszak za zorganizowanie ich i zaproszenie na nie uczniów naszej szkoły.

Tekst i foto: Wojciech Nowiński


Klasa 1a na zajęciach z klockami edukacyjnymi SkriKit

Uczniowie klasy 1a w ramach zajęć kształtujących kreatywność już dwukrotnie rozwijali umiejętności manualne oraz wyobraźnię przestrzenną dzięki Klockom edukacyjnym SkriKit+, które szkoła pozyskała biorąc udział w programie Laboratoria Przyszłości. Możliwość złożenia konstrukcji własnoręcznie i często według własnego pomysłu pozytywnie wpływa na rozwój planowania i zdolności koncentracji uwagi, co widać na załączonych zdjęciach.

Tekst i foto: Anna Kostrubała


UBIERZ LEKARZA W KITEL Z TWOICH MARZEŃ

Uczennica klasy 3b Zuzanna Barcikowska pod opieką pani Żanety Mendalki zwyciężyła w Diecezjalnym Konkursie Plastycznym pt. „UBIERZ LEKARZA W KITEL Z TWOICH MARZEŃ” zorganizowanym przez Duszpasterstwo Służby Zdrowia Diecezji Toruńskiej.

Zuzia stworzyła niecodzienny, kolorowy projekt lekarskiego fartucha.

Gratulujemy kreatywności i życzymy zapału do dalszego rozwoju twórczości. Organizatorom dziękujemy za nadesłane dyplomy oraz wspaniałe nagrody.

Tekst i foto: Żaneta Mendalka


Konkurs „Różaniec”

Pod koniec października uczniowie naszej szkoły otrzymali nagrody za udział w 22 edycji konkursu na najładniejszy różaniec. Nagrody ufundowane przez parafię św. Wojciecha wręczyli ks. Stanisław Grzywacz i Magdalena Zawacka.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Jaka jest Twoja supermoc?

29 października w Bibliotece szkolnej odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Z grupą uczniów z klasy 4a spotkała się pani Edyta Marszak.

Dyskusja toczyła się na temat książki pt. „Wielka księga supermocy” Susanny Isern. Jest to zbiór pięknie ilustrowanych opowiadań, które pomagają dzieciom w odkrywaniu ich talentów.

Okazało się, że wszyscy uczestnicy zajęć mają swoje niesamowite supermoce: taniec lub czytanie, poczucie humoru lub kreatywność, zwinność lub matematyka, dzięki którym są wyjątkowi i niepowtarzalni.

Tekst i foto: Katarzyna Nizgorska


Kółko ekologiczne

W dniu 27 października 2022 roku w ramach kółka ekologicznego prowadzonego dla uczniów klasy Ib przez Beatę Piątkowską przeprowadzono zajęcia warsztatowe na temat ” Trzy stany skupienia wody”. Podczas tych zajęć uczniowie mieli możliwość zapoznania się w sposób doświadczalny z wodą, jej stanami skupienia i właściwościami. Młodzi „naukowcy” z zainteresowaniem wykonywali różne doświadczenia, które rozwijały i pogłębiały ich wiedzę dotyczącą tego ważnego składnika życia na Ziemi. Omawiane zagadnienie obiegu wody w przyrodzie jest podstawą dalszych zajęć prowadzonego koła ekologicznego.

Zajęcia laboratoryjne sprawiły dzieciom wiele radości oraz rozbudziły w nich ciekawość wiedzy o wodzie.

Tekst i foto: Beata Piątkowska

Skip to content