Powiatowy Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej
W dniach 27 – 28 października uczennice naszej szkoły brały udział w Powiatowym Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej zorganizowanym przez Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lidzbarku.
W kategorii klas 1-3 naszą szkołę reprezentowała Julia Kołodziejska, a Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury również uczennica naszej szkoły Liliana Bielska. Dla każdej z nich to był pierwszy kontakt ze sceną i konkurowaniem z innymi wokalistami.
Maja Marchelek z klasy 5b również zaliczyła bardzo udany debiut wokalno-sceniczny w kategorii klas 4-6.
Natalia Szostek zdobyła 1 miejsce w kategorii klas 7-8 oraz otrzymała NAGRODĘ SPECJALNĄ – zaproszenie na występ na MUZYCZNEJ SCENIE DNI LIDZBARKA 2023. Jesteśmy dumni z naszych uczennic , serdecznie gratulujemy i czekamy na ich kolejne wokalne dokonania.
Tekst: Marlena Komosińska
Foto: Marlena Komosińska, Katarzyna Nizgorska
Przerwy z origami
W Światowy Dzień Origami Biblioteka szkolna gościła wszystkich chętnych do wyczarowania czegoś z papieru. Korzystając z literatury, rysunków, filmików instruktażowych dostępnych w Internecie lub pomocy pani bibliotekarki dzieci tworzyły zabawki, zwierzęta, ozdoby i inne przedmioty. Własnoręcznie wykonane origami może być wspaniałym prezentem, opakowaniem na prezent czy dekoracją do domu.
Zachęcamy wszystkich, aby rozpocząć przygodę ze składaniem origami, bo od dawna wiadomo, że pomaga ono w nauce matematyki, a w szczególności geometrii. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną i koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności.
Zabawy w tworzenie prac techniką origami sprawiły uczniom dużo radości.
Tekst i foto: Katarzyna Nizgorska
Wspieramy Bezdomniaki
„Zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają się bez powodu: udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem” (Cesar Millan)
24 listopada po raz kolejny w naszej szkole odbyła się akcja Wspieramy Bezdomniaki. Zorganizowali ją wolontariusze pomagający w przytulisku Psia Przystań pod opieką pani Danuty Szuman oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką pani Jolanty Nowińskiej. Do akcji włączyli się uczniowie klas I-VIII, którzy wykazali się bardzo odpowiedzialną postawą. Dzięki temu ta piękna inicjatywa się powiodła.
W ramach tej akcji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz uczennice z kl.VIIId zbierali suchą i mokrą karmę dla psów, miseczki, obroże, smycze, gryzaki i wiele innych rzeczy, które zostały przekazane do przytuliska Psia Przystań.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji. Jesteśmy dumni, że mogliśmy w ten sposób pomóc mieszkańcom przytuliska. Na pewno nie jest to ostatnia tego typu akcja w naszej szkole w tym roku szkolnym. Mamy to szczęście, że w naszej szkole są uczniowie szczerze kochający zwierzęta.
Tekst: Jolanta Nowińska
Foto: Danuta Szuman
Budujemy i programujemy roboty
W każdy piątek na ósmej godzinie lekcyjnej grupa uczniów zainteresowanych robotyką bierze udział w zajęciach w ramach Laboratorium przyszłości. Uczniowie budują roboty z klocków i programują je w specjalnej mobilnej aplikacji. Budujemy Skriboty w pełni drukowane roboty z wykorzystaniem drukarki 3D. Na kolejnych zajęciach będziemy programować nasze roboty, a później zajmiemy się rozwiązywaniem zadań z wykorzystaniem robotów z matematyki i fizyki. Następnie spróbujemy wydrukować kila części do naszych robotów na drukarce 3D.
Tekst: Wojciech Nowiński
Foto: Uczeń kl. 6b Oliwer Rykaczewski
Przez uszy do duszy
W ramach innowacji pedagogicznej – Przez uszy do duszy, uczniowie klasy 3 b pod opieką merytoryczną Magdaleny Zawackiej wykonali plakaty o Prymasie Polski Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Wystawę można oglądać na korytarzu klas 1-3.
Tekst i foto: Magdalena Zawacka
Certyfikat Szkoły Wiernej Dziedzictwu
Pamiętacie nasze działania z ubiegłego roku szkolnego dotyczące promowania historii ? Otóż niezmiernie miło jest nam poinformować całą społeczność szkolną oraz środowisko lokalne, iż nasze działania przyniosły oczekiwane rezultaty i otrzymaliśmy wiadomość, że nasza szkoła decyzją Kapituły Konkursu, która dokonała oceny sprawozdań nadesłanych przez szkoły i placówki ubiegające się o certyfikat Szkoła Wierna Dziedzictwu, rekomendowała wśród 73 szkół/placówek z województwa warmińsko-mazurskiego do certyfikatu również naszą szkołę.
To wielki sukces nas wszystkich, zwłaszcza, że po raz pierwszy przystąpiliśmy do tego konkursu. Na ten sukces pracowali uczniowie, ich rodzice i nauczyciele, ale także wiele lokalnych instytucji, przedsiębiorstw, organizacji i osób prywatnych, którym serdecznie dziękujemy za owocną współpracę, wsparcie i zaangażowanie, na które od wielu już lat możemy liczyć.
DZIĘKUJEMY! Nie spoczywamy jednak na laurach, ale już zakasaliśmy rękawy i podejmujemy działania zmierzające do uzyskania kolejnych certyfikatów Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.
Tekst: Joanna Urbańska
Igrzyska Młodzieży Szkolnej
Dnia 19 października 2022 na boisku Orlik przy Zespole Placówek Oświatowych nr 3 w Działdowie, odbył się Turniej Powiatowy w Piłce Nożnej Chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
W turnieju obok naszej szkoły wystąpiły szkoły z Wielkiego Łęcka, Iłowa, Księżego Dworu oraz SP nr 3 Działdowo, SP 2 Lidzbark. Grano systemem „każdy z każdym” po 10 minut. W turnieju zwyciężyła szkoła z Iłowa, a nasza drużyna zajęła 5 miejsce, ale do zajęcia drugiego miejsca zabrakło jej 2 pkt, a wiec jednej wygranej. Niemniej występ naszych piłkarzy należy ocenić pozytywnie.
Dziękujemy naszym piłkarzom w składzie: Garczyński Wiktor, Makrucki Michał, Dziedzic Jonasz, Chojnacki Filip, Zadilyan Arman, Powierża Nataniel, Kepke Sebastian, Banacki Krystian, Dąbrowski Jakub, Karkocha Kamil, Szostkowski Filip oraz trenerowi drużyny – Markowi Koczotowi.
Uroczystość Pasowania Uczniów – spotkania z wychowawcami w klasach
Uroczyste Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość, która wpisana jest w kalendarz najważniejszych szkolnych imprez. W tym roku miała miejsce 13 października. To wyjątkowe wydarzenie było ogromnym przeżyciem nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców. Po oficjalnej części, która odbyła się na sali gimnastycznej uczniowie z wychowawcami kl.1a panią Katarzyną Sławińską i kl.1b panią Beatą Piątkowską oraz rodzicami udali się do sal lekcyjnych, gdzie na dzieci czekały niespodzianki. Przepięknie udekorowane sale lekcyjne, okolicznościowe torty, słodkości oraz serdeczna atmosfera i mile spędzone chwile pozostaną długo w pamięci naszych Pierwszoklasistów. Nie zabrakło też życzeń i podziękowań uczniów i rodziców skierowanych do wychowawców z okazji nadchodzącego Dnia Edukacji Narodowej.
Tekst i foto: Beata Piątkowska, Katarzyna Sławińska
Uroczystość Pasowania Uczniów
Dnia 13 października 2022 r. w naszej szkole miało miejsce niezwykłe święto – w szeregi społeczności szkolnej wstąpili bowiem nowi członkowie – uczniowie klas I.
Uroczystość Pasowania Uczniów połączona została z uczczeniem obchodów Dnia Edukacji Narodowej.
W tym niezwykłym wydarzeniu towarzyszyli nam nauczyciele, rodzice, zaproszeni goście oraz uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i przedstawiciele klas starszych.
Wzruszeniom nie było końca! Pierwszoklasiści Aleją Gwiazd rodem z Hollywood, krocząc dumnie po czerwonym dywanie, wstąpili w szeregi uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku.
Były tańce, śpiewy, wierszyki, medale, było po prostu magicznie i filmowo!
Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali dyplomy, legitymacje, kuferki z małą niespodzianką, natomiast z rąk Zastępcy Burmistrza Lidzbarka – Pana Janusza Bieleckiego – woreczki z nadrukiem imion, które zapewne posłużą pierwszakom przez wiele lat.
To niezwykle spotkanie stało się również okazją do wręczenia podziękowań i upominków ufundowanych przez Radę Rodziców osobom wspierającym szkolne inicjatywy, sponsorom i darczyńcom, dzięki zaangażowaniu których praca i nauka w szkole to ogromna przyjemność:
- Panu Maciejowi Sitarkowi – Burmistrzowi Lidzbarka;
- Pani Justynie Kochalskiej – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Lidzbarku;
- Panu Stanisławowi Kamińskiemu – właścicielowi Zakładu Produkcyjno-Handlowo-Usługowego w Lidzbarku;
- Panu Marcinowi Pawelskiemu – Prezesowi Zarządu Gminnej Spółdzielni ,,Samopomoc Chłopska” w Lidzbarku;
- Panu Waldemarowi Pesta – właścicielowi Masarni Karbowo;
- Panu Pawłowi Waleszkowskiemu – właścicielowi firmy Freshwal;
- Państwu Alicji i Michałowi Drumińskim;
- Państwu Elżbiecie i Edwardowi Sieg.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie dzisiejszej uroczystości oraz wszystkim, którzy towarzyszyli nam w tym wyjątkowym dla nas dniu!
Tekst: Joanna Urbańska
Foto: Mariusz Urbański
Zajęcia z Photonami
Nowoczesna technologia towarzyszy nam w życiu codziennym. Jest obecna podczas robienia przez nas zakupów w sklepie, podczas porządków w domu, oraz w trakcie korzystania przez nas z telefonów komórkowych, laptopów i tabletów. W miniony piątek z okazji XII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia uczniowie klas 3a i 3b w sposób innowacyjny z Photonami uczyli się mnożenia i dzielenia. Dzięki specjalnym aplikacjom na tabletach uczniowie programowali trasę Photona po macie i rozwiązywali zadania matematyczne. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy, było dużo emocji i radości.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Nasze jesienne, bąbelkowe drzewa
Pozdrawiamy ze świetlicy.
Tekst i foto: Anna Jankowska i Beata Popowicz
Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt Szkół Podstawowych Pamięci Wacława Wasieli w Dłutowie
W dniu 11 października 2022 r. nasza reprezentacja dziewcząt wzięła udział w Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt Szkół Podstawowych Pamięci Wacława Wasieli w Dłutowie. Rozegraliśmy następujące mecze: z Kurzętnikiem – remis (1:1), z Ruszkowem – wygrana (1:0), z Dłutowem – wygrana (5:0). Następnie wygraliśmy w rzutach karnych z Dłutowem i awansowaliśmy do finału. W finale po świetnej grze ulegliśmy w rzutach karnych drużynie z Narzymia. Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych dziewcząt: Urszuli Naworskiej, Julity Moszczyńskiej, Julii Lech, Mai Marchelek, Julii Połeć, Weroniki Lech, Julii Olszewskiej, Nikoli Kramkowskiej, Amelii Kempczyńskiej oraz Kamili Brzoski, która została okrzyknięta najlepszą zawodniczką turnieju.
Tekst i foto: Radosław Fryza
Laboratoria Przyszłości
Na poniedziałkowe zajęcia z robotami Photon uczniowie czekają z niecierpliwością. Dzisiaj dzieci budowały trasy za pomocą specjalnych puzzli piankowych, a następnie programowały roboty do przejazdu po wyznaczonej drodze. Skupienie było ogromne, jak i radość z bezbłędnie wykonanego zadania. Roboty reagowały na dźwięki, ciszę, dotyk i światło zmieniały kolory i same wydawały dźwięki. Nauka i zabawa ze sprzętem z Laboratorium Przyszłości to niezwykła przygoda na miarę XXI wieku!
Tekst i foto: Żaneta Mendalka
Wulkan według własnego projektu
Podczas zajęć geografii klasa 8a miała okazję wykonać wulkan według własnego projektu. Uczniowie kreatywnie podeszli do zadania, korzystając z papieru, tektury, masy solnej oraz farb. Projekt zakończony został doświadczeniem, w wyniku którego nastąpił „wybuch wulkanu” i wypłynięcie lawy. Dziękujemy pani Marzannie Nąć za niezbędne instrukcje.
Tekst i foto: Alicja Kraszewska
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
7 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci najpierw przygotowali plakaty, na których umieścili najważniejsze informacje o sobie, swoje pomysły i propozycje do zrealizowania w tym roku szkolnym. Plakaty zostały umieszczone na gazetce na dolnym korytarzu. Wszyscy uczniowie mieli możliwość zapoznać się z nimi i w ten sposób wybrać najlepszego kandydata.
W przeprowadzeniu wyborów pomagały uczennice klasy Va: Julia Bielińska, Maja Marchelek, Julia Nowicka, Iga Orłowska. Po przeliczeniu głosów ogłoszone zostały wyniki:
Przewodnicząca – Agata Czepek
Zastępca – Hanna Kowalska
Sekretarz – Aleksandra Wolf
Skarbnik – Oliwia Bielecka
Członkowie Rady SU: Kamila Brzoska, Dawid Dembiński
Serdecznie gratulujemy i życzymy miłej i owocnej pracy w ciągu roku szkolnego 2022/2023.
Tekst i foto: Jolanta Nowińska
Święto Drzewa
Od 1951 roku decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa święto to jest obchodzone we wszystkich krajach członkowskich wspólnoty. W Polsce realizują je przede wszystkim stowarzyszenia ekologiczne, nadleśnictwa i placówki edukacyjne. Klub Gaja organizuje tegoroczne obchody pod hasłem Drzewo Wolności, zachęcając Polaków do sadzenia drzew i nadawania im imion, żeby uhonorować tym samym 25-lecie odzyskania swobód obywatelskich. Inicjatywa sadzenia drzew szybko się przyjęła i przerosła w Stanach w tradycję.
Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Święto Drzewa. Dzisiaj klasa VI B Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z opiekunami panem Wojciechem Nowińskim i Mariuszem Topolewskim uczciła rzeczone święto sadząc 10 sadzonek dębowych w pobliżu bulwaru miejskiego. Uczniowie sprawnie zajęli się sadzonkami tego majestatycznego gatunku przyczyniając się do wzbogacenia stanu zadrzewienia miasta – czyniąc je przez to bardziej zielonym i przyjaznym. Serdeczne podziękowania składamy Instytucjom : Urzędowi Miasta i Nadleśnictwu Lidzbark za umożliwienie przeprowadzenia tejże wartościowej dla społeczeństwa naszego miasta akcji. Dziękujemy też naszym wychowankom za podjęcie wyzwania.
Tekst: Mariusz Topolewski
Foto: Wojciech Nowiński
Kółko „Tańczące Jedyneczki”
Kółko „Tańczące Jedyneczki” ruszyło. Przez cały wrzesień ćwiczyliśmy trzy układy taneczne: Anne Polka J. Straussa, Taniec Neapolitański oraz Taniec białych rękawiczek- Polka Tritsch Tratsch J. Straussa. Pod koniec miesiąca do naszej grupy dołączyły dziewczynki z klasy 3b. Obecnie grupa liczy 24 osoby.
Uczestnikom życzę wytrwałości i z niecierpliwością czekam na kolejne taneczne spotkanie, podczas którego zatańczymy Iko, Iko Justina Wellingtona.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Śmiech to zdrowie!
Przypomnieliśmy o tym 7 października w dniu Światowego Dnia Uśmiechu. Tego dnia w szkole królował kolor żółty i oczywiście UŚMIECH. Pojawiły się własnoręcznie wykonane koszulki z „uśmiechem”, krawaty, muszki, ozdoby na włosy i przeróżne balony z uśmiechniętymi buźkami. Już od godz. 7.30 uśmiechnięte Wolontariuszki „stemplowały uśmiechem” dłonie kolegów i koleżanek. Następnie odwiedzając klasy przekazywały żółte balony i rozdawały buźki, na których uczniowie mogli zapisać komu chcą przekazać swój uśmiech. Na kolejnych przerwach Wolontariuszki zbierały buźki do specjalnych „Skrzynek Uśmiechu”. Na koniec dnia buźki zostały zawieszone na tablicy Dnia Uśmiechu. Dzień Uśmiech to akcja wskazująca najkrótszą drogę do każdego człowieka. Uśmiech przemienia serca, topi lody niszczące relacje, wyzwala od lęku i otwiera drzwi do pełni życia. Uśmiech trwa tylko chwilę, ale pamięta się go czasem całe życie. Nic nie kosztuje, a daje ogromnie dużo: szczęście w domu, powodzenie w interesach, pomaga nawiązywać przyjaźnie, tworzy dobrą atmosferę.
Tekst i foto: Anna Kowalkowska
Sprzątamy dla Polski
4 października jest wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt, przyrody oraz ekologii. W związku z tym w całej Polsce odbyła się akcja sprzątania lasów i pobliskich terenów zielonych.
W 4 już edycji akcji Sprzątamy Dla Polski wzięli udział chętni uczniowie klas 2b i 4a naszej szkoły. Wraz z nauczycielkami Elżbietą Wawrzonkowską, Beatą Sikorską i Katarzyną Budną oraz przy wsparciu pracownicy Nadleśnictwa Lidzbark, pani Joanny Bilskiej, sprzątali tereny leśne w okolicach Stowarzyszenia Psia Przystań i ulicy Jeleńskiej. Uczestnicy akcji byli zasmuceni ilością plastikowych i szklanych odpadów zebranych do foliowych worków. Wielkie zaangażowanie dzieci zostało nagrodzone słodkimi upominkami przez Panią Bilską oraz pozytywnymi ocenami zachowania przez wychowawczynie.
Mamy nadzieję, że uczniowie swoim dobrym przykładem zachęcą pozostałą część społeczności lokalnej do dbałości o dobro przyrody, a co za tym idzie – dobro wszystkich ludzi.
Tekst i foto: Katarzyna Budna
Europejski Dzień Języków Obcych
Uczniowie klasy Va świętowali Europejski Dzień Języków Obcych. Ich zadaniem było przygotowanie ubrania w kolorach flagi wybranego przez siebie państwa oraz zaprezentowanie kilku zwrotów bądź wyrazów w języku tego państwa. Było zatem bardzo kolorowo i zabawnie. Na lekcji języka angielskiego rozwiązywane były również quizy językowe, sprawdzające wiedzę o językach naszego kontynentu.
Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.
Nasza klasowa podróż po Europie dostarczyła nam wielu ciekawych informacji oraz wrażeń i pokazała, że nauka języków obcych może być świetną zabawą.
Tekst i foto: Jolanta Nowińska