Home » Archiwum2019/2020_1

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Kwiecień 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
1 kwietnia 2024
2 kwietnia 2024
3 kwietnia 2024
4 kwietnia 2024
5 kwietnia 2024
6 kwietnia 2024
7 kwietnia 2024
8 kwietnia 2024
9 kwietnia 2024
10 kwietnia 2024
11 kwietnia 2024
12 kwietnia 2024
13 kwietnia 2024
14 kwietnia 2024
15 kwietnia 2024
16 kwietnia 2024
17 kwietnia 2024
18 kwietnia 2024
19 kwietnia 2024
20 kwietnia 2024
21 kwietnia 2024
22 kwietnia 2024
23 kwietnia 2024
24 kwietnia 2024
25 kwietnia 2024
26 kwietnia 2024
27 kwietnia 2024
28 kwietnia 2024
29 kwietnia 2024
30 kwietnia 2024
1 maja 2024
2 maja 2024
3 maja 2024
4 maja 2024
5 maja 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Archiwum2019/2020_1

Uczniowie klasy V a – poszukiwaczami skarbów

25 października klasa V a wzięła udział w grze terenowej Questing – Poszukiwacze Skarbów, organizowanej przez Welski Park Krajobrazowy. Uczniowie wraz z wychowawcą panią Alicją Kraszewską i opiekunem panią Katarzyną Nizgorską przeszli szlakiem Las Nadwelski w poszukiwaniu ukrytych słoiczków z pytaniami dla całej grupy. Zaopatrzeni w mapki terenu oraz zdjęcia miejsc ukrycia zagadek, pod czujnym okiem Starszego Strażnika Parku pana Arkadiusza Abramowskiego, piątoklasiści uważnie poruszali się wzdłuż ścieżki dydaktycznej, starając się odnaleźć ukryte pytania.

Wyprawa klasy piątej stała się doskonałą okazją do współpracy, będąc jednocześnie piękną lekcją przyrody. Uczniowie obserwowali zwierzęta leśne, zbierali grzyby i cieszyli oko jesiennym krajobrazem.

Tekst i foto: Alicja Kraszewska


Wspieramy bezdomniaki po raz kolejny

18 października 2019r. po raz kolejny w naszej szkole odbyła się akcja Wspieramy bezdomniaki. Zorganizowali ją wolontariusze pomagający w przytulisku Psia Przystań pod opieką pani Danuty Szuman oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego, pani Jolanty Nowińskiej. W akcji brali uczniowie klas I-VIII, którzy wykazali się bardzo odpowiedzialną postawą. Dzięki temu ta piękna inicjatywa się powiodła.

W ramach tej akcji zebrano suchą i mokrą karmę dla psów, miseczki, obroże, smycze, gryzaki i wiele innych rzeczy, które na pewno przydadzą się w miejscowym przytulisku Psia Przystań. O zaangażowaniu uczniów świadczy ilość zgromadzonej karmy i różnego rodzaju przedmiotów niezbędnych dla czworonogów w przytulisku.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którym nie jest obojętny los najwierniejszych przyjaciół ludzi. Jesteśmy dumni, że mogliśmy w ten sposób pomóc mieszkańcom przytuliska. Z pewnością to nie ostatnia tego typu akcja w naszej szkole w tym roku szkolnym. Mamy to szczęście, że w naszej szkole są uczniowie szczerze kochający zwierzęta.

Tekst: Jolanta Nowińska
Foto: Danuta Szuman


„IV Lidzbarskie Spotkania z Poezją 2019”

23 października siedmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w powiatowym kon-kursie recytatorskim pod hasłem: „IV Lidzbarskie Spotkania z Poezją 2019”. Jego organizato-rem był Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku.

Wszyscy uczestnicy konkursu byli doskonale przygotowani, wyłonienie najlepszych recytatorów nie było więc łatwym zadaniem dla jury. Tym bardziej cieszą nas dwa wyróżnie-nia zdobyte przez:

Julię Bielińską z kl. II a i Karola Komoszyńskiego z kl. VII a
Gratulujemy!

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


„Spotkania z poezją 2019”

15 października w naszej szkole po raz kolejny odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Spotkania z poezją 2019”. Dwadzieścioro ośmioro młodych recytatorów swoją pomysłowością, zaangażowaniem i wrażliwością oczarowało jury w składzie: wicedyrektor Joanna Urbańska, dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku pani Edyta Marszak i pani Małgorzata Waleszkowska.

Wśród uczniów, którzy będą reprezentować naszą szkołę w gminnym konkursie recytatorskim znaleźli się:

Klasy I-III:
Julia Bielińska z kl. II a
Alicja Borkowska z kl. I b
Lena Strungowska z kl. III b

Klasy IV-VI:
Oliwia Bielecka z kl. V b
Virginia Musiał z kl. V b
Aleksandra Wolf z kl. V a

Klasy VII-VIII:
Karol Komoszyński z kl. VII a

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Katarzyna Czaplińska, Katarzyna Budna


Wycieczka na basen do Rypina

17 października uczniowie klasy II a i III a wraz z wychowawcami: panią Beatą Piątkowską oraz panią Teresą Pawlak wyjechali na basen do Rypina. Tym samym mieli możliwość skorzystania z basenu – idealnego miejsca do rekreacji i zabawy. Wszyscy uczniowie korzystali z dostępnych atrakcji, w tym ze zjeżdżalni, rwącej rzeki, fontanny „grzybek wodny”, gejzeru powietrznego czy też z jacuzzi. Niektórzy dodatkowo mieli możliwość zabawy w brodziku z delfinkiem i zjeżdżalnią, gdzie woda jest podgrzewana do temperatury 33 stopni.

Opiekę nad dziećmi sprawowały również pani Anna Kowalkowska oraz pani Katarzyna Nizgorska. Wszystkim dzieciom towarzyszył wspaniały humor i uśmiech podczas zabaw w wodzie. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z pobytu na basenie i już z wychowawcami planują kolejny wyjazd.

Tekst: Beata Piątkowska
Foto: Beata Piątkowska, Teresa Pawlak


Nagroda za udział w akcji „Rowerowy Maj” odebrana!

17 października najaktywniejsi rowerzyści z naszej szkoły wzięli udział w wycieczce na „Farmę Noego” w Kiełpinach. Wyjazd stanowił nagrodę za udział w akcji „Rowerowy Maj,” która miała miejsce w roku szkolnym 2018/2019, a jego inicjatorem był Burmistrz Miasta Lidzbark – pan Maciej Sitarek.

W wyprawie uczestniczyli uczniowie klas: VI a, VII b oraz VIII b, których klasy w minionym roku szkolnym uzyskały największą liczbę punktów za udział w wyżej opisanej akcji. Towarzyszyli im nauczyciele z naszej szkoły: pani Donata Majewska-Torba, pani Bożena Tejs oraz pan Mariusz Urbański.

Tym razem pogoda nie spłatała im figla i uczestnicy mogli aktywnie spędzić czas na łonie przyrody, rozkoszując się ciszą i atrakcjami takimi jak przejazd bryczką, jazda konna czy ognisko. Najbardziej aktywni mogli spróbować swoich sił, skacząc na trampolinie. Miłośnicy przyrody nawiązali bliższą znajomość ze zwierzętami z minizoo. Zapaleni grzybiarze wzięli udział w grzybobraniu, korzystając ze sprzyjającej aury, zaś smakosze rozkoszowali się smakiem pieczonych kiełbasek.

Wszystkim dopisywał doskonały humor, a ponieważ uczniom naszej szkoły towarzyszyli koledzy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku, uczniowie mieli okazję do odnowienia znajomości i zacieśnienia więzi z rówieśnikami.

Niewątpliwie taka nagroda stanowi dla nas motywację do udziału w kolejnych przedsięwzięciach. Serdecznie dziękujemy organizatorom, dzięki którym mile spędziliśmy czas!

Tekst: Mariusz Urbański
Foto: Donata Majewska-Torba


Ślubowanie Pierwszoklasistów

11 października w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość Ślubowania i Pasowania uczniów klas pierwszych, połączona z obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

Zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów, a szczególnie pierwszoklasistów, serdecznie powitała wicedyrektor pani Anna Kostrubała. Następnie dyrektor szkoły pan Wojciech Nowiński podkreślił, iż „bohaterowie uroczystości” – pierwszoklasiści – przeżywają swój najważniejszy dzień w szkole, gdyż złożone na sztandar ślubowanie będzie świadectwem ich przyjęcia w poczet uczniów naszej szkoły. Zaznaczył też, że czeka ich sumienna nauka pisania, czytania oraz odrabiania zadań, ale na zabawę też będzie dużo czasu. Życzył dzieciom sukcesów w nauce i zachęcał do dzielnego pokonywania trudności.

Po części artystycznej, w której wierszami i piosenkami uczniowie podziękowali nauczycielom za ich pracę, rozpoczął się występ małych bohaterów tego dnia. Trzydzieścioro ośmioro pierwszoklasistów, których wspierali starsi koledzy i koleżanki oraz chór szkolny, zaprezentowało wiersze, piosenki, tańce oraz poprawnie odpowiadało na pytania egzaminu na ucznia. Wszyscy otrzymali brawa za swoje sceniczne popisy. Następnie uczniowie klas pierwszych przy sztandarze szkoły złożyli uroczyste ślubowanie, podczas którego obiecali, że będą dbać o dobre imię szkoły, wykorzystają w pełni czas przeznaczony na naukę i będą starać się mieć dobre oceny.

Po ślubowaniu pan dyrektor pasował każdego pierwszoklasistę poprzez dotknięcie jego ramienia dużym ołówkiem. Była to najbardziej wyczekiwana przez uczniów chwila. Każdy uczeń otrzymał legitymację i pamiątkowy dyplom, a rodzice odebrali od swoich pociech list z ważnymi przesłaniami i oczekiwaniami związanymi z ich funkcjonowaniem w szkole i domu rodzinnym.

Uczniowie otrzymali też z rąk pana dyrektora wspaniałe upominki – klasowe maskotki – Słodziaki, bo jak twierdzili podczas występów – są ich kolekcjonerami.

Nie zabrakło też słodkiego upominku od Rady Rodziców, która ufundowała pierwszakom wspaniały tort.

Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia! Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

Tekst: Katarzyna Sławińska
Foto: Małgorzata Waleszkowska


„Śmiejmy się na zdrowie”

Pod takim hasłem 4 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Uśmiechu. Tego dnia na szkolnych korytarzach, w klasach królował kolor żółty, a wszystkie buzie małe i duże były uśmiechnięte. Tak wyjątkowy dzień należało uwiecznić. Były pamiątkowe zdjęcia z zabawnymi gadżetami oraz przekazywanie uśmiechów i pozdrowień o treści: „Miło cię widzieć”, „Dajesz mi uśmiech”, „Jesteś wyjątkowy”….

Uśmiechu każdego dnia życzą:
Wolontariusze sekcji „Dajemy siebie innym”
Opiekun sekcji: Anna Kowalkowska


V a odkrywa Amerykę

W klasie V a z rozszerzoną liczbą godzin języka angielskiego uczniowie realizują inno-wację pedagogiczną „Odkryjmy Amerykę”, poznając podstawy historii, kultury i geografii Stanów Zjednoczonych.

Podczas zajęć nauczyciel języka angielskiego pani Alicja Kraszewska wykorzystuje aplikację Kahoot!, w której tworzy quizy, oceniające postęp wiedzy uczniów. Dzieci biorą udział w zabawie korzystając z telefonów komórkowych z dostępem do Internetu. Aplikacja pokazuje ranking uczniów, którzy zdobyli najwięcej punktów za poprawne odpowiedzi. Pią-toklasiści uczą się, jak wykorzystywać urządzenia multimedialne w celach edukacyjnych. Dzięki temu są zaangażowani i zmotywowani do nauki.

Lekcja jest też okazją do poznania nowych smaków. Uczniowie mieli okazję poznać między innymi smak dżemu z kaktusa, przywiezionego z odległych krajów.

Tekst: Alicja Kraszewska
Foto: Małgorzata Waleszkowska


Tabliczkę mnożenia znamy na medal!

4 października nasza szkoła wzięła udział w IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Głównym organizatorem akcji było Wydawnictwo Karty Grabowskiego ze Szczecinka.

W ramach obchodów tego dnia zostały przygotowane losy z przykładami mnożenia i dzielenia, odznaki Eksperta, identyfikatory i plakaty informujące o terminie i podejmowanych inicjatywach.

Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości. Natomiast nauczyciele i pracownicy obsługi mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Koordynatorami imprezy w szkole byli nauczyciele matematyki: pani Anetta Paturalska, pani Magdalena Oleksiak i pan Piotr Kołakowski oraz nauczyciel języka angielskiego: pani Jolanta Nowińska. Nauczyciele na lekcjach matematyki utrwalali znajomość tabliczki mnożenia w formie gier dydaktycznych, natomiast na języku angielskim ćwiczyli tabliczkę mnożenia w tym języku.

Egzaminatorami i Asystentami byli uczniowie klas VIII b i VII a. Na każdej przerwie sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia w formie krótkich testów, za co uczniowie i dorośli otrzymywali odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Uczniowie przygotowali specjalny transparent informujący o akcji i wraz z opiekunami wyruszyli z nim w miasto, aby sprawdzać znajomość tabliczki mnożenia wśród mieszkańców Lidzbarka. Dorośli bardzo chętnie brali udział w akcji. Byli bardzo dumni, że otrzymali odznaki. Cieszyli się, że mogli wykazać się znajomością tabliczki mnożenia.

Dzień był pełen wrażeń i radości. Wszyscy byli zainteresowani akcją. Za rok ponownie przystąpimy do kolejnej edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

Tekst: Anetta Paturalska, Magdalena Oleksiak, Piotr Kołakowski
Foto: Magdalena Oleksiak, Małgorzata Waleszkowska


Poznajemy kolejne zawody

4 października uczniowie klasy III a wraz z wychowawcą klasy panią Teresą Pawlak wzięli udział w wycieczce do Zakładu H+H w Lidzbarku, produkującego beton komórkowy. Wizyta uczniów w tak dużej firmie była dla nich nowym doświadczeniem.

Dzięki uprzejmości pracowników Zakładu H+H uczniowie mogli obejrzeć cały proces produkcji betonu komórkowego i poznali jego skład. Prowadzący w profesjonalny sposób przedstawili uczniom funkcjonowanie firmy, oprowadzili i opowiedzieli o pracy na poszcze-gólnych stanowiskach oraz o etapach produkcji betonu komórkowego. Na halach produkcyj-nych uczniowie bezpośrednio zetknęli się z pracą osób zatrudnionych w firmie H+H, z nowo-czesnymi urządzeniami, ogromnymi suwnicami i skomputeryzowanymi maszynami do pro-dukcji bloczków betonowych.

Ważnym elementem edukacyjnym dla uczniów było stosowanie się do zasad bezpie-czeństwa podczas wizyty na terenie zakładu. Wycieczka bardzo podobała się dzieciom i speł-niła ich oczekiwania. Na koniec spotkania pan Piotr Lokumski zaprosił całą grupę do biura, gdzie wręczył dzieciom pamiątkowe upominki z logo firmy, a na ręce wychowawcy dla klasy przekazał drewniane klocki, za co bardzo dziękujemy.

Tekst i foto: Teresa Pawlak


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

7 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci najpierw przygotowali plakaty, na których umieścili najważniejsze informacje o sobie, swoje pomysły i propozycje do zrealizowania w tym roku szkolnym. Plakaty zostały umieszczone na gazetce na dolnym korytarzu i wszyscy uczniowie mieli możliwość zapoznać się z nimi i w ten sposób wybrać najlepszego kandydata.

W przeprowadzeniu wyborów pomagały uczennice klasy VIIa: Zuzanna Antkiewicz oraz Julia Charabin. Po przeliczeniu głosów ogłoszone zostały wyniki:

  1. Przewodnicząca – Samanta Nadolska, kl. VIIIb
  2. Zastępca – Robert Cichocki, kl. VIIIb
  3. Skarbnik – Wiktoria Sowińska, kl. VIIIa
  4. Sekretarze – Natalia Dziombowska, kl VIIIa Damian Bieliński, kl. VIIIb

 

Gratulujemy i życzymy milej i owocnej pracy w ciągu roku szkolnego 2019/2020.

Tekst: Jolanta Nowińska
Foto: Małgorzata Waleszkowska


Innowacja pedagogiczna „English is fun! – nasz klasowy blog”

Adresatami innowacji są uczniowie klasy VIa. Zajęcia innowacyjne odbywają się w ramach zajęć obowiązkowych, jako element godziny lekcyjnej, raz w tygodniu w sali nr 18.

Innowacja ma na celu szerzenie idei nauczania języka angielskiego z wykorzystaniem autentycznych materiałów. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do rozwijania swoich umiejętności językowych.

Główne założenia pracy na innowacyjnych zajęciach:

  • wykorzystanie pisania bloga do rozwijania umiejętności pisania w języku angielskim,
  • zapoznanie z różnego rodzaju ćwiczeniami z autentycznym materiałem językowym,
  • wdrożenie do pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych.

 

Uczniowie zdobywają wiedzę w sposób twórczy, ponieważ są bardzo zaangażowani podczas zajęć ze względu na interesującą ich formę pracy. Wykorzystują możliwości, jakie daje pisanie bloga do wzbogacenia czynnego oraz biernego zasobu słownictwa i w ten sposób mają możliwość rozwijania swoich uzdolnień językowych. Systematycznie utrwalają również poznane struktury gramatyczne. Uczniowie rozwijają także swoje umiejętności informacyjno-komunikacyjne dzięki wykorzystaniu Internetu do nauki języka angielskiego.

Takie lekcje wpływają na poczucie pewności siebie uczniów, którzy dzięki swoim możliwościom potrafią wykonać coraz trudniejsze ćwiczenia związane z pisaniem. Są takim elementem pracy z uczniami, który odrywa od codziennej monotonii ćwiczeń i który sprawia, że uczniowie są aktywnie zaangażowani w swoją naukę. W ten sposób nauka języka angielskiego staje się dla uczniów wspaniałą przygodą i zachęca ich do dalszego poszerzania swoich umiejętności.

Tekst i foto: Jolanta Nowińska


Noc Bibliotek 2019

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych. Z tej okazji nasza szkolna biblioteka przyłączyła się do V edycji ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek” pod hasłem „Znajdźmy wspólny język” i przy współpracy z Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną w Lidzbarku w piątek 4 października w godz. 2000-2200 zorganizowała dla uczniów klas III imprezę czytelniczą. Jej celem było pokazanie uczniom, jak ciekawym i przyjaznym miejscem jest biblioteka.

Na uczestników imprezy czekał baśniowy escape room. Zadaniem trzecioklasistów było zrobić porządek w baśniach, znaleźć kod do kłódki i wyjść z biblioteki. Aby to wykonać musieli m. in. rozwiązać zagadki, rebusy, wykreślanki, ułożyć puzzle i to wszystko przy świetle latarek, bo w bibliotece (jak na noc przystało) panowała ciemność.

Na zakończenie na uczniów czekał słodki poczęstunek oraz pamiątkowe zakładki i naklejki, związane z Nocą Bibliotek 2019.

Bardzo dziękujemy pani Edycie Marszak, dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku za pomoc w przygotowaniu i prowadzeniu imprezy.

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku Edyta Marszak


DRZEWO DLA KLIMATU

4 października uczniowie klasy 5 c wraz z opiekunami: panem Mariuszem Topolewskim oraz panią Donatą Majewską -Torbą we współpracy z panem Arkadiuszem Abramowskim z Welskiego Parku Krajobrazowego wzięli udział w 17 edycji programu ŚWIĘTO DRZEWA KLUBU GAJA. Celem programu jest aktywizacja Polaków do podejmowania lokalnych akcji sadzenia i ochrony drzew. Akcja „Drzewo dla klimatu” niesie przesłanie ochrony naturalnego środowiska i zachowania różnorodności biologicznej.

W ramach realizacji programu uczniowie posadzili 15 siewek sosny zwyczajnej nieopodal krzyża upamiętniającego miejsce pochówku mieszkańców Lidzbarka, zmarłych na skutek dżumy. Siewki zostały wpisane do licznika posadzonych drzew na stronie Klubu Gaja.

Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję sadzenia lasu. Drzewa produkują tlen, oczyszczają powietrze, stanowią miejsce schronienia wielu zwierząt oraz przeciwdziałają zmianom klimatu. Każdy z nas może mieć udział w ochronie ojczystej bioróżnorodności.

Serdecznie dziękujemy Panu Arkadiuszowi Abramowskiemu za pomoc w odnalezieniu odpowiedniego terenu dla naszych sosen oraz instruktaż sadzenia lasu.

Tekst i foto: Donata Majewska-Torba, Mariusz Topolewski


Wolontariat – „Służę i pomagam” na Kongresie Misyjnym

5 października 2019r. nasi uczniowie z koła wolontariatu „Służę i pomagam” wzięli udział w Kongresie Misyjnym w Działdowie, który w tym roku odbywał się pod hasłem- Kościół Chrystusa z misją w świecie. Uczestnicy obejrzeli musical misyjny oraz uczestniczyli w procesji różańcowej i Mszy świętej pod przewodnictwem ks. Biskupa Józefa Szamockiego. Uczniami opiekowali się kierownik wycieczki Magdalena Zawacka i Elżbieta Wawrzonkowska.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Aktywny dzień klasy VC

25 września klasa 5c wraz z opiekunami: panią Donatą Majewską oraz panią Martą Wiadrowską aktywnie spędziła czas w Ośrodku „HALO MAZURY”. Uczniowie wzięli udział w zajęciach integracyjnych oraz licznych grach sportowych. Mieli również okazję spróbować swoich sił na strzelnicy, gdzie ćwiczyli koncentrację oraz umiejętność strzelania do celu. Na piątoklasistów czekały takie atrakcje jak: aqua – zorbing czyli zabawa w gigantycznej kuli oraz wspinaczka po ściance. Najwięcej radości dostarczyła uczniom nauka jazdy quadem po specjalnym torze.

Zabawa w ośrodku zapewniła dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń.

Tekst: Donata Majewska-Torba
Foto: Marta Wiadrowska


Zmagania sportowe na stadionie miejskim

W niedzielę 29 września reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w „Pikniku Sportowym”, zorganizowanym przez Urząd Miasta Lidzbark, Centrum Usług Wspólnych oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji na zmodernizowanym stadionie miejskim.

Po uroczystym otwarciu odbyły się zawody sportowe. To tu nasi uczniowie mieli możliwość zmierzenia się z własnymi słabościami oraz rywalami z innych szkół gminy Lidzbark. Okrzykom kibiców i gromkim oklaskom nie było końca. Dopingowani przez przedstawicieli władz, kolegów, członków rodzin, dyrekcję i nauczycieli uczniowie świetnie poradzili sobie we wszystkich konkurencjach.

Owocem sportowych zmagań były liczne medale i satysfakcja ze świetnie wykonanego zadania.

Oto wyniki w poszczególnych konkurencjach:

Bieg na 60 m (kl. IV-VI)
Oliwia Pawłowska z kl. VI a – I miejsce
Mateusz Trandziuk z kl. VI b – IV miejsce

Bieg na 100 m (kl. VII-VIII)
Amelia Kalisz kl. VIII a– II miejsce
Mikołaj Nowiński z kl. VIII b – I miejsce

Skok w dal (kl. IV-VI)
Patrycja Kilanowska z kl. VI a – I miejsce
Sebastian Kepke z kl. V d – III miejsce

Skok w dal (kl. VII-VIII)
Samanta Nadolska z kl. VIII b – I miejsce
Paweł Pałkowski z kl. VII b – II miejsce

Sztafeta (kl. IV-VIII)
Kinga Chechłowska i Oliwia Ożga z kl. VII b, Samanta Nadolska i Natalia Skrzypczyk z kl. VIII b – I miejsce
Kamil Kochowicz, Piotr Murawski z kl. VIII a, Paweł Pałkowski z kl. VII b, Mikołaj Nowiński z kl. VIII b – I miejsce

Tekst: Danuta Szuman
Foto: Mariusz Urbański, Radosław Fryza


Najlepsi w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej

25 września na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej w Dłutowie został rozegrany Powiatowy Turniej w Piłce Nożnej 6-osobowej chłopców rocznik 2005-2006 w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W turnieju wzięło udział 7 szkół z powiatu działdowskiego: SP Dłutowo, SP Rybno, SP nr 4 Działdowo, SP Ruszkowo, SP Narzym, SP nr 2 Lidzbark oraz SP nr 1 Lidzbark.

Nasza szkolna drużyna, grając w grupie A, najpierw zremisowała z SP nr 4 Działdowo 1:1 (gol: Lasecki), a następnie pokonała SP Narzym 3:0 (gole: Karbowski, Leśniewski, Januszewski) oraz SP Ruszkowo 1:0 (gol: Nowiński).

W półfinale reprezentacja naszej szkoły pokonała SP nr 2 Lidzbark 2:0 (gole: Laskowski, Leśniewski) i awansowała do finału. Ostatni mecz turnieju SP nr 1 Lidzbark to kolejne zwycięstwo z SP Rybno 1:0 po golu Leśniewskiego.

Zwycięstwo w tym turnieju daje nam prawo gry w rozgrywkach rejonowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

SP nr 1 Lidzbark wystąpiła w składzie: BIELIŃSKI DAMIAN, CICHOCKI ROBERT, JANUSZEWSKI IGOR, KARBOWSKI KRYSTIAN, KOWALKOWSKI IGOR, LASECKI ALBERT, LASKOWSKI PAWEŁ, LEŚNIEWSKI ADRIAN, NOWIŃSKI MIKOŁAJ, ZAWACKI MAKSYMILIAN. Trenerem drużyny jest MAREK KOCZOT.

Tekst i foto: Marek Koczot


Tydzień Cittaslow

25 września uczniowie klasy VIII a mieli okazję w szkolnej bibliotece uczestniczyć w spotkaniu, podczas którego czytano „Dobre fraszki”, które powstały w ramach IX Festiwalu Miast Cittaslow. Ósmoklasiści wysłuchali także prezentacji o Sieci Miast Cittaslow, a następnie mogli sprawdzić swoją wiedzę na jej temat. Prawidłowe odpowiedzi nagradzane były gadżetami z logiem ślimaka. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku i Urzędu Miasta.

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


Udział klasy II b w akcji „Sprzątanie Świata”

20 września w ramach zainicjowanej przez parę prezydencką akcji: „sprzątaMY” w każdym z 430 nadleśnictw w naszym kraju sprzątano polskie lasy.

Dzięki inicjatywie pracowników Nadleśnictwa Lidzbark również uczniowie klasy II b mieli okazję dać przykład pozytywnego działania na rzecz środowiska i pod opieką leśnika sprzątali teren leśny w okolicach oczyszczalni ścieków.

Niestety wyjście do lasu nie okazało się bezcelowe, ponieważ worki, które uczniowie otrzymali, po powrocie na miejsce zbiórki nie były puste. Plastikowe i szklane butelki, opakowania i folie to widok, którego nie powinniśmy oglądać w naszych lasach.

Uczniowie zwracają się z prośbą do koleżanek i kolegów z innych klas oraz ich rodziców, aby pamiętali o tym, że to co zabieramy do lasu powinniśmy też z niego wynieść – puste butelki ważą mniej niż pełne, a papierki i folie zmieszczą się w kieszeni lub torbie. Szanujmy przyrodę i dbajmy o czystość naszego środowiska.

Klasa II b wraz z wychowawczynią dziękują pracownikom Nadleśnictwa Lidzbark, pani Joannie Bilskiej i panu Piotrowi Waleśkiewiczowi, za zachęcenie do udziału w akcji oraz okazaną pomoc i opiekę podczas realizacji zadania.

Tekst i foto: Katarzyna Czaplińska


Certyfikat „Wielkiej mapy Polski” dla klasy II b

Klasa II b w drugim półroczu roku szkolnego 2018/2019 brała udział w ogólnopolskiej akcji „Wielka mapa Polski”, zorganizowanej przez wydawnictwo WSiP, której celem była wymiana pocztówkowa pomiędzy szkołami z całej Polski.

Uczniowie podczas realizacji projektu dowiedzieli się, jak poprawnie adresować pocz-tówki i pisać pozdrowienia, nawiązali kontakty z uczniami z wielu szkół, poznali zabytki Lidzbarka, gościli w klasie pracowników poczty oraz odbyli wycieczki edukacyjne.

Podsumowaniem wszystkich działań było uzyskanie Certyfikatu, potwierdzającego udział uczniów w projekcie.

Uczniowie klasy II b bardzo dziękują osobom zaangażowanym w pomoc przy realiza-cji projektu. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Sabiny Ścisińskiej, naczelnika Urzędu Poczty Polskiej w Lidzbarku, pracowników poczty za wizytę w klasie, Paniom z Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku oraz Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Lidzbarka „Wrota Mazur”.

Tekst i foto: Katarzyna Czaplińska


WARSZTATY PRZYRODNICZO-HISTORYCZNE – NARZYM 2019

W piątek 20 września czworo uczniów z klas V i VI wraz z opiekunem panią Donatą Majewską -Torbą wyjechało na dwudniowe warsztaty zorganizowane przez Działdowskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Zespół Szkół w Narzymiu. W zajęciach wzięło udział 15 kilkuosobowych drużyn ze szkół powiatu działdowskiego.

W czasie zajęć uczniowie poznali historię Narzymia oraz okolic. W trakcie spotkania z mieszkańcami wsi Brodowo dzieciom zaprezentowano osobę Karola Małłka – mazurskiego działacza społecznego, folklorysty i nauczyciela nazywanego „Królem Mazur”. Odbyła się również wycieczka do Lasu Białuckiego – miejsca masowego mordu więźniów obozu koncentracyjnego Soldau w Działdowie. Uczestnicy warsztatów złożyli ofiarom hołd przy pomniku upamiętniającym zbrodnie z II wojny światowej.

Uczniowie mieli również okazję wybrać się do Nadleśnictwa Dwukoły, by poznać rezerwat przyrody „Dębowa Góra” wraz ze wszystkimi jego osobliwościami. Do jednej z nich należy sosna wejmutka. Pracownicy Nadleśnictwa oprowadzili młodych przyrodników po nowopowstałej „Izbie pod Dębowym Liściem”, w której zaprezentowano warsztat pracy leśniczego w okresie międzywojennym oraz powojennym. Znajdujące się tam liczne przedmioty, którymi posługiwali się robotnicy leśni w minionych latach uświadomiły uczniom, jak ciężka jest praca leśnika. Była również okazja do poznania hierarchii odznaczeń i dystynkcji leśnych, a także wiele łowieckich tradycji. W części historycznej izby za pomocą dokumentów, map i fotografii zaprezentowano złożoną sytuację polityczną i gospodarczą okolicznych terenów od połowy XIV wieku. W sali znajdowały się również starannie wykonane makiety obiektów historycznych z terenu Nadleśnictwa.

W sobotę z samego rana odbyło się spotkanie z ornitologiem, który pokazał uczniom, w jaki sposób prowadzić obserwacje ptaków. Dzięki panu Samuelowi dzieci poznały ciekawe opowieści o ptakach z całego świata. Zaproszony gość opowiedział o tajnikach swojej pracy, przedstawił zwyczaje ptasich przyjaciół oraz zwrócił uwagę na przykry zwyczaj polowania na żurawie i bociany w Libanie. Za sprawą tego procederu coraz więcej odlatujących od nas na zimę zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. Aby zapobiec nielegalnym polowaniom polska Grupa Ekologiczna prowadzi edukacyjną kampanię „Bociany ponad Granicami”, skierowaną do libańskich dzieci i młodzieży szkolnej.

W trakcie zajęć odbyło się również wieczorne świeczkowisko, przy którym zebrani śpiewali harcerskie piosenki. Były również projekcje filmów przyrodniczych i zajęcia rekreacyjne, takie jak na przykład nauka tańca. Na zakończenie zorganizowano konkurs wiedzy zdobytej w trakcie warsztatów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątki w postaci książek.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za możliwość wzięcia udziału w ciekawych zajęciach i efektywnie spędzony czas.

Tekst i foto: Donata Majewska-Torba


SprzątaMY!!!

20 września uczniowie klasy VI a wzięli udział w akcji SprzątaMY, zainaugurowanej przez parę prezydencką Andrzeja i Agatę Dudę. Akcja ta ma na celu zbieranie śmieci z terenów leśnych lasu i jest powiązana z akcją „Sprzątanie Świata”.

Od godziny 9.00 pod opieką pani Joanny Bilskiej – pracownika Nadleśnictw Lidzbark uczniowie, zaopatrzeni w rękawice i worki na śmieci, oczyszczali z zanieczyszczeń teren wokół lidzbarskiego jeziora. Szóstoklasiści z dużym zaangażowanie przystąpili do sprzątania lasu, a pracy było sporo i rodzaj zanieczyszczeń różnoraki począwszy od papierków i opakowań po różnorodnych artykułach spożywczych, a skończywszy na butelkach, wycieraczkach oraz różnorodnych częściach garderoby.

Akcja, która okazała się bardzo fajną lekcją ekologii, przyrody oraz wychowania fizycznego, zakończyła się koło lidzbarskiej mleczarni.

Dziękując uczniom za zaangażowanie i udział w akcji pani Bilska wyraziła jednocześnie nadzieję, że od tej pory sami będą dbać o czystość terenów leśnych oraz zwracać uwagę innym, aby też o nie dbali.

Tekst: Danuta Szuman
Foto: pracownik Nadleśnictwa Lidzbark Joanna Bilska


Wernisaż wystawy lokalnego patrioty i promocja książki „Edward Klemens (1939-2006) – Miłośnik Ziemi Lidzbarskiej”

20 września b.r. w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Lidzbarku odbył się wernisaż wystawy poświęconej życiu i twórczości Edwarda Klemensa wraz z promocją książki autorstwa Magdaleny Zawackiej pt: „Edward Klemens (1939-2006)- Miłośnik Ziemi Lidzbarskiej”. Edward Klemens był niegdyś częstym gościem w naszej szkole, gdzie opowiadał uczniom historię miasta i ciekawe legendy. Z jego książek korzystają dziś nauczyciele w swojej pracy pedagogicznej.

Na uroczystość przybyli tacy goście jak pan burmistrz Maciej Sitarek, pan wiceburmistrz Janusz Bielecki, pan dyrektor Welskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Główczyński, ksiądz proboszcz parafii św. Wojciecha Stanisław Grzywacz, zastępca komendanta Hufca ZHP pan Radosław Fryza, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im . K. K. Baczyńskiego pani Dorota Sadowska, dyrektor SP nr 1 pan Wojciech Nowiński, dyrektor SP nr 2 pan Janusz Ławicki, prezes stowarzyszenia Społeczno- Oświatowego w Wąpiersku pani Dorota Zalewska, dyrektor SP w Bryńsku pani Iwona Strungowska, dyrektor przedszkola „Bajkowy Zakątek” pani Teresa Rakocka, dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej pani Edyta Marszak, dyrektor SP w Wąpiersku pan Piotr Kościński, wicedyrektorzy pani Anna Kostrubała i Joanna Urbańska, nauczyciele i dyrektorzy czynni i emerytowani szkół lidzbarskich, radni , przyjaciele, znajomi, uczniowie i rodzina Edwarda Klemensa.

Oprawę muzyczną i piękną piosenkę zaśpiewała pani Marta Wiadrowska.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Spotkanie pierwszoklasistów z policjantem Bezpieczna droga do szkoły

9 września do uczniów klas pierwszych zawitała pani policjant – Agnieszka Żuchowska, która rozmawiała z dziećmi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Podczas spotkania omówiono 10 zasad bezpieczeństwa, dotyczących drogi do szkoły. Ponadto dzieci obejrzały film edukacyjny o poprawnym zachowaniu w drodze do szkoły oraz roli odblasków, fotelików i zapiętych pasów bezpieczeństwa. Pierwszoklasiści rozmawiali również o pracy policjanta, numerach alarmowych i niebezpieczeństwach czyhających na dzieci w domu, na podwórku, w mieście i na wsi.

Tekst i foto: Teresa Jagielska


Wycieczka trzecioklasistów do Torunia

10 września uczniowie klasy IIIa i IIIb wraz z wychowawcami: panią Teresą Pawlak i panią Beatą Sikorską oraz opiekunami: panią Teresą Kaczorowską i panią Katarzyną Nizgorską, wybrali się na autokarową wycieczkę do Torunia.

Najpierw dzieci odwiedziły Młyn Wiedzy, gdzie na pierwszym piętrze miały okazję obejrzeć wystawę zatytułowaną „O obrotach”, na której znajduje się aż 26 stanowisk interaktywnych. Jak można się domyślić wystawa ta, skupia się na ruchu obrotowym i jego zastosowaniach, a także pokazuje zjawiska związane z tym ruchem. Motywem przewodnim wystawy na drugim piętrze była rzeka i jej otoczenie. To właśnie tu dzieci mogły zobaczyć (a właściwie doświadczyć – operując plastikowymi kulkami) jak działają prądy rzeczne. Kolejnymi wystawami, które uczniowie zwiedzili były: laboratorium wyobraźni, przeBUDOWA i przeżycie.

Po tej niesamowitej lekcji techniki dzieci zwiedziły Stare Miasto w Toruniu, gdzie miały okazję zobaczyć Ratusz Staromiejski, fontannę Flisaka, osiołka- pamiątkę pręgierza, Krzywą Wieżę oraz ruiny Zamku Krzyżackiego. Było także wspólne zdjęcie pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Nie zabrakło czasu na zakup pamiątek i pierników, z których Toruń słynie.

Dużą atrakcją okazała się wizyta w Domu Legend Toruńskich, w którym animatorzy w historycznych kostiumach ożywili toruńskie opowieści. Nasi uczniowie odegrali role i wykonali niecodzienne zadanie pozwalające poczuć im magię tego miejsca. Na własnej skórze poczuły, jak układały się losy królów, rycerzy i złoczyńców. Mieli okazję przejść krzyżackie przysposobienie do boju, stoczyć flisackie turnieje na tratwach, wcielić się w rolę Bachusa, zadzwonić dzwonem – miniaturą Trąby Bożej z Katedry Św. Janów, a także własnymi rekami wznosić Krzywą Wieżę z cegieł. Była to niezapomniana lekcja pełna humoru i ciekawych przeżyć.

W Domu Toruńskich Partaczy trzecioklasiści poznali recepturę na pierniki. Przy pomocy oryginalnych form kształtowali z ciasta własne pierniki, które po wypieczeniu zabrali jako pamiątkę. Czekając na pierniki dzieci słuchały legend związanych z piernikami, a nawet odgrywały scenki.

Przed wyruszeniem w drogę powrotną udały się do restauracji na obiad, który zjedli z apetytem. Wycieczka była bardzo udana i pełna wrażeń i uśmiechu.

Tekst i foto: Teresa Pawlak


Narodowe Czytanie Nowel Polskich

W sobotę 7 września 2019 roku reprezentantki naszej szkoły wzięły udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie Nowel Polskich, objętej honorowym patronatem pary prezydenckiej. Amelia Kalisz z klasy 8a, Zofia Kryszkiewicz z klasy 7a oraz Zofia Rzeszutko z klasy 8b spotkały się z innymi uczestnikami akcji, zorganizowanej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie odczytały fragmenty noweli Bolesława Prusa pt. „Katarynka.” Uczennice za udział w przedsięwzięciu otrzymały pamiątkowe znaczki oraz certyfikaty.

Mamy nadzieję, że ta dobra praktyka promująca polską literaturę i czytelnictwo stanie się tradycją w naszej szkole.

Tekst: Joanna Urbańska
Foto: https://pl-pl.facebook.com/biblioteka.lidzbark


Początek roku szkolnego w klasach IV – VIII

2 września odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020, który przygotowali uczniowie z klas 5a i 5b pod kierunkiem pani Alicji Kraszewskiej oraz pana Mariusza Topolewskiego. Uroczystość rozpoczęła się insce-nizacją, upamiętniającą osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Uczniowie złożyli symboliczny znicz pod tablicą upamiętniającą poległych w czasie wojny nauczycieli, natomiast pani Marta Wiadrowska odśpiewała Biały Krzyż z re-pertuaru Krzysztofa Klenczona. W drugiej części apelu uczniowie nostalgicznie wspominali minione wakacje w wierszach i w piosence.

Następnie pani wicedyrektor Joanna Urbańska przypomniała uczniom zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły oraz życzyła wszystkim udanego nowego roku szkolnego.

Dekoracje do uroczystości wykonały panie: Magdalena Zawacka, Teresa Paw-lak i Marta Wiadrowska, natomiast pan Mariusz Urbański zadbał o stronę techniczną imprezy.

Tekst: Alicja Kraszewska
Foto: Mariusz Urbański


Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w klasach I-III

2 września w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020. Wicedyrektor szkoły, pani Anna Kostrubała powitała zaproszonych gości: proboszcza kościoła p.w. Św. Wojciecha, ks. Stanisława Grzywacza, przewodniczącą Rady Rodziców, panią Lucynę Szymańską- Rybicką, Komendanta Hufca ZHP Lidzbark, druhnę Aleksandrę Trzaskalską, zastępcę Komendanta Hufca ZHP Lidzbark, druhnę Danielę Gawińską, dyrektora naszej szkoły, pana Wojciecha Nowińskiego, nauczycieli i pracowników szkoły, rodziców oraz wszystkich uczniów, a szczególnie pierwszoklasistów.

Apel rozpoczął się od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i zaśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał pan dyrektor Wojciech Nowiński, który skierował do uczniów wiele ciepłych słów, szczególną uwagę zwracając na uczniów klas pierwszych.
Po części oficjalnej, nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy III a. Uczniowie przypomnieli 80- tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wszyscy minutą ciszy oddali hołd poległym w czasie II wojny światowej. Ważnym momentem było zapalenie znicza przez uczniów klasy trzeciej pod tablicą upamiętniającą nauczycieli poległych podczas drugiej wojny światowej.

Następnie odbył się koncert piosenek, żartów oraz recytacja wierszy o pożegnaniu wakacji i powitaniu szkoły, które wprowadziły zgromadzonych w miły i radosny nastrój. Po apelu wszyscy uczniowie rozeszli się wraz ze swoimi rodzicami do klas na spotkania z wychowawcami.

Program artystyczny został przygotowany przez panią Teresę Pawlak. Tematyczną dekorację pod hasłem: „Gdy dzieci są małe, daj im solidne korzenie. Gdy są duże, podaruj im skrzydła” wykonała pani Teresa Pawlak przy współudziale nauczycielek z edukacji wczesnoszkolnej i pani Magdaleny Zawackiej.

Tekst: Teresa Pawlak
Foto: Bożena Tejs


Więcej>>>

Skip to content