Home » Doradztwo Zawodowe

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 - 3 stycznia 2025 r. (czwartek - piątek)
2 maja 2025 r. (piątek)
13 - 15 maja 2025 r. (wtorek - czwartek)
20 czerwca 2025 r. (piątek)

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Doradztwo Zawodowe


ZAWÓD ŻOŁNIERZ

W ramach innowacji pedagogicznej „Moja przyszłość w moich rękach” 18 grudnia uczniowie klasy II b wraz z wychowawcą Teresą Pawlak gościli w klasie szeregową Ewę Sieńską – żołnierza Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję poznać tajniki zawodu żołnierza, oglądając film, słuchając opowieści, czy też rozwiązując przygotowane zagadki i łamigłówki.

Pani Ewa podczas swojej prezentacji przedstawiła dzieciom patrona swojej jednostki, omówiła i pokazała elementy stroju żołnierza, a także emblematy, które są charakterystyczne dla danej jednostki.

Największe zainteresowanie wzbudził wśród uczniów przyniesiony do klasy zasobnik żołnierza i jego zawartość. Drugoklasiści z ogromną ciekawością oglądali prezentowane wyposażenie plecaka, słuchali wyjaśnień do czego służą żołnierzowi poszczególne rzeczy, które pozwalają mu przetrwać w ekstremalnych warunkach nocą w lecie, w górach.

Wizyta szeregowej Ewy Sieńskiej okazała się pouczająca i bardzo interesująca, była również dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania. Uczniowie byli pełni podziwu dla zawodu żołnierza.

Na koniec drugoklasiści gromkimi brawami podziękowali za ciekawą lekcję. Serdecznie dziękujemy – klasa 2b wraz z wychowawcą Teresą Pawlak.

Tekst i foto: Teresa Pawlak


Wycieczka do zakładu pracy SE-DA

W ramach innowacji pedagogicznej „Moja przyszłość w moich rękach” 16 października uczniowie klasy II b wraz z wychowawcą Teresa Pawlak wybrali się na wycieczkę do miejscowego zakładu pracy SE-DA, gdzie poznali zawody związane z produkcją firan, zasłon, pościeli i akcesoriów tekstylnych do domów i hoteli. Przewodnikiem po zakładzie pracy była pani Sylwia Lech, która omówiła i pokazała drugoklasistom wszystkie etapy powstawania firan, zasłon, czy pościeli, począwszy od etapu drukowania, wykroju, szycia, prasowania aż do pakowania i wysyłki do odbiorców.

Największe jednak zainteresowanie wzbudził wśród uczniów dział, który był całkowicie skomputeryzowany, dział technologii: projektowania i drukowania.

Wizyta w zakładzie pracy była również dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Wycieczka okazała się pouczająca i bardzo interesująca, a dzieci wracały do szkoły pełne miłych wrażeń.

Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom zakładu SE-DA za umożliwienie dzieciom zwiedzania zakładu od „kuchni”, za ciekawą lekcję, za uśmiech, życzliwość i upominki.

Uczniowie klasy 2B wraz z wychowawcą.

Tekst i foto: Teresa Pawlak


Wycieczka do piekarni klasy 3a

Na początku października uczniowie klasy 3a wybrali się na wycieczkę do pobliskiej piekarni. Podczas wycieczki mieli możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracy piekarzy, poznali etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Dzieci zobaczyły najważniejsze pomieszczenia oraz nowoczesne maszyny niezbędne do pracy w piekarni. Największe wrażenie wywarł na uczniach piec do wypiekania i wielkie łopaty do wkładania pieczywa. Obserwowali też czynności piekarza podczas przygotowywania ciasta, z którego własnoręcznie wykonali pyszne bułeczki. Dziękujemy panu Marcinowi Pawelskiemu – prezesowi Piekarni GS Samopomoc Chłopska w Lidzbarku oraz jej pracownikom za niezwykle ciekawą lekcję.


Wizyta w Urzędzie Pocztowym

W czwartek 18 kwietnia w ramach Innowacji pedagogicznej „ Moja przyszłość w moich rękach” uczniowie klasy IB odwiedzili Urząd Pocztowy w Lidzbarku. Celem wycieczki było zapoznanie z instytucją poczty, pracą listonosza i osób tam pracujących. Podczas wycieczki dzieci zobaczyły jak wygląda praca na poczcie z drugiej strony okienka. Zwiedziły różne pomieszczenia, zapoznały się z ich funkcjami. Poznały także zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Uczniowie poznali logo poczty oraz oglądały różnorodne przekazy i skrzynki pocztowe. Poznały drogę listu, paczki i innych przesyłek. Wizyta na poczcie była również dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Wycieczka okazała się pouczająca i bardzo interesująca ,a dzieci wracały do szkoły pełne miłych wrażeń.

Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom Urzędu Pocztowego w Lidzbarku za umożliwienie dzieciom zwiedzania poczty od „kuchni”, za ciekawą lekcję, za uśmiech i życzliwość.

Uczniowie klasy 1B wraz z wychowawcą.

Tekst i foto: Teresa Pawlak


Wizyta w Piekarni GS Samopomoc Chłopska w Lidzbarku

Dnia 28.02.2024r. uczniowie klasy 1b w ramach innowacji pedagogicznej „Moja przyszłość w moich rekach” udali się z wizytą do Piekarni GS Samopomoc Chłopska w Lidzbarku.

Wyjście do piekarni było poprzedzone cyklem zajęć związanych z tematyką „Różnorodności ziaren”. Podczas wizyty w piekarni uczniowie zapoznali się z procesem powstawania chleba, bułek, drożdżówek. Dowiedzieli się jakie są rodzaje mąki, czym się różnią i do jakich wypieków się je stosuje. Uczniowie dowiedzieli się także, jak ważne w pracy cukiernika, piekarza jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Zwiedzali pomieszczenia piekarni, rozmawiali z pracownikami i zapoznali się z poszczególnymi etapami pieczenia chleba, bułek i drożdżówek. Poznali nowoczesne urządzenia potrzebne do procesu wyrabiania i wypieku pieczywa, rozróżniali różne dodatki stosowane do wypieków. Obserwowali czynności piekarza podczas przygotowywania ciasta, z którego następnie własnoręcznie wykonali różnego kształtu słodkie bułeczki . Po ułożeniu ich na specjalnych blachach z pomocą piekarza upiekli w obrotowym piecu. Na zakończenie wizyty odbyła się degustacja własnoręcznych wypieków.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wizyty w piekarni, zaciekawiła ich użyteczna i ważna dla innych ludzi praca piekarza- cukiernika. Bardzo dziękujemy za wspaniałą lekcję.

Tekst i foto: Teresa Pawlak


W klasie 7a rozpoczęliśmy drugi semestr biologii z przytupem

W poniedziałek 05 lutego pani Katarzyna Stempka postanowiła przeprowadzić lekcję z anatomii układu oddechowego w formie relaksacyjnej, podczas której uczniowie wysłuchali opowiadania o Oddychaniu. Ułożyli się w dowolnej, wygodnej pozycji, aby w skupieniu, półmroku i kompletnej ciszy wysłuchać opowieści. Następnie wzięli udział w Treningu relaksacyjnym Jacobsona polegającym na napinaniu i rozluźnianiu określonych grup mięśni podczas słuchania relaksacyjnej muzyki. Wrażenia i emocje na koniec były bardzo pozytywne.

Na ostatniej lekcji tego dnia odwiedziła nas Pani Vanessa Piskorowska studentka II ROKU RATOWNICTWA MEDYCZNEGO, która przedstawiła ciekawą prezentację na temat specyfikacji tego zawodu. Opowiedziała jak można zostać ratownikiem medycznym, jakie studia trzeba skończyć i przytoczyła ciekawostki oraz fakty z przebytych praktyk.

Pani Vanessa przedstawiła zasady prawidłowego udzielania Pierwszej pomocy przy hipotermii, przegrzaniu organizmu, krwotokach, oparzeniach czy nagłym zatrzymaniu krążenia. Wyjaśniła też co to jest wstrząs anafilaktyczny i omówiła najczęstsze choroby układu oddechowego. Wspomniała też o groźnych skutkach palenia tytoniu oraz e-papierosów. Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda wenflon czy kombinezon zakładany przez ratowników szczególnie w czasie pandemii COVID-19.

Na koniec każdy uczeń mógł spróbować swoich sił przeprowadzając resuscytację krążeniowo-oddechową na naszym szkolnym fantomie.

Bardzo dziękujemy Pani Vanessie Piskorowskiej za ciekawą lekcję i cenną wiedzę. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i chętni do działania. Pewnie po porannej relaksacji….

Tekst i foto: Katarzyna Stempka


Synoptyk lotniczy na lekcji przyrody

03 listopada 2023 r. na zajęciach przyrody gościliśmy synoptyka lotniczego, pana Rafała Lokumskiego, który pracuje w Państwowym Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Pan Rafał przybliżył uczniom specyfikę swojej pracy, zaprezentował różne narzędzia, ręcznie robione mapy, którymi na co dzień posługuje się synoptyk.

Podczas prezentacji przygotowanej przez pana Rafała, dzieci poznały oprogramowanie komputerowe, z którego odczytywana jest m.in. prognoza pogody dla samolotów, rodzaje chmur oraz niebezpieczne zjawiska pogodowe, które stwarzają duże zagrożenie dla samolotów.
Pan Rafał przygotował także test przy pomocy Kahoota sprawdzający zapamiętane informacje.

Na koniec zajęć nasz Gość przygotował niespodziankę- każdy uczeń otrzymał komiks edukacyjny Weatherman: Historia człowieka, który wiedział wszystko o pogodzie oraz lizaczka.

Uczniowie wraz z nauczycielem Anną Jankowską podziękowali panu Rafałowi za wspaniałą lekcję, nowinki, ciekawostki wręczając dyplom i słodkość.

Tekst i foto: Anna Jankowska


Ogólnopolski Tydzień Kariery

„Talent i praca – to się opłaca!” to hasło tegorocznych obchodów XV Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, które odbyły się w dniach 16-22.10.2023 r.

W ramach OTK wychowawcy i nauczyciele otrzymali materiały edukacyjno-informacyjne o tematyce doradztwa zawodowego do wykorzystania na prowadzonych przez siebie zajęciach przedmiotowych i dodatkowych oraz świetlicowych. Na głównym korytarzu pojawiła się tablica informacyjna poświęcona tegorocznym obchodom OTK „Talent i praca – to się opłaca!”. W bibliotece szkolnej na uczniów czekały atrakcje: „ścianka zdjęciowa” dla uczniów ubranych charakterystycznie do wybranego zawodu, stanowisko z zagadkami o zawodach, stanowisko z zasobami internetowymi: quizy, testy, zgadywanki, koło fortuny, anagramy oraz materiały edukacyjne platformy Mapa Karier. Dodatkowo chętni uczniowie rozwiązywali „zawodowe” krzyżówki, rysowali swoje wymarzone zawody przyszłości.

Podziękowania kierujemy do pana Grzegorza Lemańskiego pracownika filii Powiatowego Urzędu Pracy w Lidzbarku za przeprowadzenie zajęć zawodoznawczych dla uczniów klasy 8a.

Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców. Dzięki Wam szkoła tego dnia była miasteczkiem zawodów, w którym mogliśmy spotkać: budowlańców, pszczelarza, lekarzy, pielęgniarki, weterynarzy, rolnika, bankowców, sportowców, piosenkarzy, opiekunki, nauczycieli, policjantów, żołnierzy, strażaków, kucharzy i kucharki, ratowników medycznych, mażoretki, zakonnicę, sędziów sportowych, kosmetyczki, fryzjerki, naukowców i fotografów.

Całej społeczności szkolnej dziękujemy za włączenie się do akcji, a Pani Ewie Wielgoszyńskiej za pomoc przy organizacji OTK.

Wolontariusze sekcji

„Dajemy siebie innym”
Lena Sobotka, Sara Rogozińska
Opiekun: Anna Kowalkowska


Pages: 1 2 3

Wszystko o wszawicy
Program „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”
BOHATERON w Twojej Szkole 2023
eTwinning
PROGRAM dla szkół
Aplikacja ochrony rodzicielskiej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej
Pilotazowy program. Skierowany do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin
Nowoczesne łącze światłowodowe NEXERA

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagogsp1@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Skip to content