Gra miejska – „Wodny wyścig”
Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w grze miejskiej „Wodny wyścig”. Gra była jednym z ostatnich zadań zrealizowanych w ramach projektu „Wodna Eko-sztafeta”. W organizację całego przedsięwzięcia zaangażowało się wielu przedstawicieli organizacji i instytucji działających na terenie miasta i gminy Lidzbark: Urząd Miasta i Gminy Lidzbark, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Dzienny Dom „Senior +”, Nadleśnictwo Lidzbark, PGK Lidzbark. Bardzo dziękujemy za pomoc i uczestnictwo przedstawicieli na poszczególnych punktach z zadaniami i cukierki którymi dzieci były częstowane.
Uczniowie, pod opieką wychowawców, w trakcie gry poruszali się według punktów wyznaczonych na mapie po teranie Lidzbarka. Na każdej z zaznaczonych stacji znajdowało się zadanie do wykonania, które było oceniane i punktowane. Zadania były bardzo różnorodne, sprawdzały nie tylko wiedzę ekologiczną ale wymagały też pracy zespołowej, szybkości i pomysłowości. W dwóch zadaniach do rozwiązania uczniowie korzystali z szyfrów Polibiusza i alfabetu Morse’a. Na jednym ze stanowisk uczestnicy konstruowali filtr do wody, na innym łowili ryby na czas. Umiejętność pracy w zespole sprawdzały zadania tworzenia napisu – WODA czy napełnienie na czas akwarium wodą za pomocą butelek, które były podziurawione. Cała zabawa wszystkim bardzo się podobała i wywołała wiele pozytywnych emocji. Uczniowie z dużym zaangażowaniem podchodzili do rozwiązywania zadań, tym bardziej że na zwycięską drużynę czekała bardzo atrakcyjna nagroda – warsztaty kulinarne w restauracji „Rybaśka” w Koszelewach.
Po zakończeniu gry i zliczeniu zdobytych punktów na Sali gimnastycznej odbyło się podsumowanie i wręczenie dyplomów, podziękowań i ogłoszenie zwycięzców. Grę miejską wygrała klasa Va, zdobywając 110 punktów i wyprzedzając o 7 punktów klasę VIIIb. Zwycięzcy GRATULUJEMY i życzymy udanych warsztatów. Pozostałe klasy otrzymały z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe dyplomy.
Tekst i foto: Marzanna Nąć
Dzień Dziecka z Polskim Związkiem Wędkarskim
Pierwszego czerwca obchodzimy jedno z najprzyjemniejszych świąt w roku, Święto Wszystkich Dzieci! Ten dzień dla uczniów klas I – III naszej szkoły odbył się pod hasłem Dzień Dziecka z Polskim Związkiem Wędkarskim. Dzięki zaangażowaniu Zarządu Koła PZW w Lidzbarku oraz wędkarzy, pracowników Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu oraz przedstawicieli Straży Rybackiej z Nowego Miasta nasi uczniowie uczestniczyli w fantastycznych warsztatach, podczas których poznali tajniki wędkarstwa podlodowego, spinningowego oraz spławikowego, nauczyli się rozpoznawać różne gatunki ryb żyjące w Welu i okolicznych jeziorach, sprawdzili swoje umiejętności w konkurencjach rzutnych z woreczkami oraz w spinningu. Podsumowaniem warsztatów był konkurs wędkarski, przeprowadzony w formie testu sprawdzającego wiedzę i predyspozycje wędkarskie uczniów. Po emocjonujących zajęciach na sali gimnastycznej dzieci pod opieką wychowawców udały się na spacer do amfiteatru nad małym jeziorkiem, gdzie podczas radosnej zabawy przy muzyce czekały na wyniki konkursu. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach odebrali z rąk pana Andrzeja Marchlewicza Prezesa Koła PZW w Lidzbarku dyplomy i medale. Podczas tego szczególnego dnia nie zabrakło łakoci, które ufundował dzieciom pan Andrzej Marchlewicz.
To był wyjątkowy dzień, który upłynął w serdecznej atmosferze i dostarczył wielu emocji.
Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy, by każdy dzień był dla nich Dniem Dziecka.
Składamy serdeczne podziękowania dla Zarządu Koła PZW w Lidzbarku oraz zaangażowanych wędkarzy, pracowników Welskiego Parku Krajobrazowego z Jelenia, przedstawicieli Straży Rybackiej z Nowego Miasta za wyjątkowe zaangażowanie, przeprowadzenie zabaw, a także za poświęcony czas przy organizacji Dnia Dziecka klas I – III.
Dziękujemy również panu Maciejowi Sitarkowi Burmistrzowi Lidzbarka oraz MGOK w Lidzbarku za udostępnienie amfiteatru.
Tekst: Katarzyna Nizgorska
Foto: Mateusz Wróblewski
Lekcja pokazowa dla rodziców w 1 b
W dniu 26 maja 2023r w klasie Ib odbyła się lekcja otwarta z okazji Dnia Matki, na którą zostały zaproszone wszystkie mamy uczniów tej klasy. Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez wychowawcę – Beatę Piątkowską. Na lekcję również była zaproszona Wicedyrektor Szkoły – Anna Kostrubała. Wcześniej dzieci przygotowały upominki dla mam, malowały portrety i pracowały przy dekorowaniu sali. Wszyscy uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności na zajęciach z edukacji polonistycznej nt. Indywidualne redagowanie życzeń dla mamy z okazji Dnia Matki na podstawie planu i zgromadzonego słownictwa.
Ważnym elementem rozpoczynającym lekcję było przywitanie mam piosenką pt. „Dam Mamie serce” w wykonaniu jednej z uczennic. Następnie dzieci czytały teksty o mamie, rozwiązywały rebusy a ostatecznie redagowały indywidualnie życzenia i pisały je w przygotowanej wcześniej laurce.
Na zakończenie lekcji dzieci składały życzenia i obdarowały swoje mamy upominkami. W ten sposób poznały, jak można wyrazić miłość swojej mamie.
Ważnym akcentem związanym z obchodami Dnia Matki było przestawienie przygotowanej części artystycznej w wykonaniu wszystkich uczniów. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, grały na instrumentach. I przedstawiły historię obchodów Dnia Matki. Z pomocą nauczyciela języka angielskiego – Joanny Sadowskiej – zaprezentowały swoje osiągnięcia językowe w formie piosenek, tańca oraz konwersacji.
W przygotowanie tych zajęć uczniowie włożyli dużo wysiłku, pracy i serca, ale było warto, by zobaczyć uśmiechnięte i wzruszone twarze ich mam.
Uroczystość przebiegła w miłej, ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i ich mam, gdyż była pełna radości, ciepła, szczerości i wzruszeń.
Tekst i foto: Beata Piątkowska
Gminny Turniej Piłki Nożnej w Wąpiersku
31 maja 2023 został rozegrany Gminny Turniej Piłki Nożnej szkół podstawowych. Turniej został zorganizowany przez SP w Wąpiersku po raz 23. W rywalizacji wzięły udział szkoły z Wąpierska, Bryńska, Kiełpin oraz obie szkoły z Lidzbarka.
Najlepsza okazała się nasza szkolna drużyna, która wygrała 3 mecze a jeden zremisowała, nie tracąc w turnieju ani jednego gola, a strzeliła ich aż 15 w 4 meczach. Wszyscy zawodnicy naszej drużyny zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, pokazali duże umiejętności piłkarskie oraz sportową ambicję.
Drużna składała się z uczniów klas 6-8, a wystąpili w niej: Cichocki Igor, Garczyński Wiktor, Makrucki Michał, Kepke Sebastian, Dembiński Dawid, Szostkowski Filip, Plata Dominik, Dabrowski Dominik, Karkocha Kamil, Rykaczewski Oliwer.
Szczególnie należy wyróżnić Wiktora Garczyńskiego, który w meczu z SP 2 Lidzbark popisał się wieloma świetnymi interwencjami i wspaniałymi paradami, czym uchronił nasz zespół od straty gola.
Dziękujemy szkole z Wąpierska i jej dyrektorowi panu Piotrowi Kościńskiemu za zaproszenie i bardzo miłe przyjęcie.
Tekst i foto: Marek Koczot
Pierwsza Komunia św. klas trzecich
13 maja br. uczniowie klas 3a i 3b przystąpili do uroczystości Pierwszej Komunuu Świętej w kościele św. Wojciecha. Do tej pięknej uroczystości przygotowała dzieci pani Magdalena Zawacka.
Tekst i foto: Magdalena Zawacka
IV miejsce w Wojewódzkim Turnieju BRD należy do naszej reprezentacji
29 maja 2023 r. w Nidzicy odbył się Wojewódzki Turniej BRD dla uczniów klas VII-VIII. Powiat działdowski w tych zawodach reprezentowała nasza szkoła.
Po zaciętych, trwających około pięć godzin zmaganiach drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku zajęła doskonałe IV miejsce. Niewiele zabrakło nam do podium, co motywuje nas do dalszej pracy w przyszłym roku szkolnym. Naszą szkołę w tym turnieju reprezentowali:
Kamila Brzoska kl. VIII d,
Olivier Kempczyński kl. VIIa,
Igor Ozymkowski kl. VIIa.
Gratulujemy uczniom reprezentującym naszą szkołę i życzymy dalszych sukcesów.
Tekst i foto: Wojciech Nowiński
Plener Rzeźbiarski
Dnia 30 maja uczniowie klasy 6a wraz z wychowawcą p. Anettą Paturalską uczestniczyli w Plenerze rzeźbiarskim zorganizowanym przez Urząd Miasta i Gminy Lidzbark. Warsztaty dostarczyły wielu walorów artystycznych, wrażeń i radości.
Tekst i foto: Marlena Komosińska
Nasi uczniowie na meczu ŁKS Łódź – Resovia Rzeszów
Dwóch naszych uczniów, którzy trenują pod okiem trenera Marka Koczota, wspólnie z trenerem byli w niedzielę na meczu 1 Ligi ŁKS Łódź – Resovia Rzeszów. Obejrzeli interesujący, stojący na wysokim poziomie mecz lidera 1 Ligi Łódzkiego Klubu Sportowego. Szczególnie podpatrywali grę bramkarzy w tym meczu. Michał i Wiktor doskonalą swoje umiejętności bramkarskie podczas zajęć w naszej szkole, dlatego z zainteresowaniem przyglądali się grze bramkarzy. A po meczu mieli okazje spotkać się z bramkarzem Resovii B. Pindrochem oraz bramkarzem ŁKS D. Arndtem.
Z pewnością przeżyli niezapomniane chwile które zmotywują ich do rozwijania swoich talentów piłkarskich.
Tekst i foto: Marek Koczot
Dzień pełen wrażeń w Toruniu
W dniu 18 maja 2023 r. uczniowie klasy II a i II b uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Program, choć bardzo intensywny, został zrealizowany w całości, a nawet więcej o czym poniższa informacja.
Pierwszym etapem wyjazdu było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w którym uczniowie na różnorodnych doświadczeniach i obserwacjach spędzili dwie godziny. Następnie zwiedzili Stare Miasto, gdzie mogli zakupić pamiątki oraz zjeść posiłek. Obowiązkowym punktem było zrobienie grupowego zdjęcia pod pomnikiem wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Kolejny etapem było zwiedzanie klimatycznego Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4, które w magiczny sposób przenosiło uczniów od czasów dawnych po lata współczesne. Historyczny wystrój poszczególnych sal połączono z nowoczesnymi rozwiązaniami, co stworzyło niesamowity klimat do poznania historii piernika. Ostatnim punktem wycieczki był czas spędzony na wspólnej zabawie w Jump Arenie Parku Trampolin. Po obserwacji uczniów oceniamy ich sprawność fizyczną na 6, a wspólna dwugodzinna zabawa świetnie zintegrowała obydwie klasy.
Niezaplanowany punkt wycieczki mogliśmy przeżyć dzięki panu Dawidowi Wesołowskiemu, którego spotkaliśmy podczas wędrówki po Starym Mieście. Pan Dawid urodził się w Lidzbarku, jest wychowankiem naszej szkoły, uczęszczał też do lidzbarskiego gimnazjum i liceum. Obecnie mieszka w Toruniu. Zostaliśmy przez niego zaproszeni do Bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, gdzie jest organistą. Wysłuchaliśmy kilku utworów organowych, które Pan Dawid wykonał tylko dla nas. To było niesamowite przeżycie. Na koniec spotkania weszliśmy na wieżę bazyliki, gdzie zobaczyliśmy trzeci co do wielkości dzwon w Polsce zwany Tuba Dei oraz mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Torunia.
Wychowawczynie klasy IIa i IIb Katarzyna Czaplińska i Katarzyna Nizgorska bardzo dziękują Paniom Annie Kostrubale i Magdalenie Zawackiej za wyrażenie zgody na udział w wycieczce i objęcie opieką naszych wychowanków.
Szczególne podziękowania w imieniu uczniów i opiekunów kierujemy do Pana Dawida Wesołowskiego.
Tekst: Katarzyna Czaplińska
Foto: Katarzyna Czaplińska i Katarzyna Nizgorska
Test Umiejętności Trzecioklasisty
W dniach 9 i 10 maja 2023 roku uczniowie klasy 3a i 3b pisali Test Umiejętności Trzecioklasisty, którego organizatorem było wydawnictwo Nowa Era. Pierwszego dnia uczniowie pisali test z edukacji polonistycznej, a drugiego z edukacji matematycznej. Jest to ważny test, sprawdzający wiedzę i kompetencje uczniów na zakończenie pierwszego etapu edukacyjnego. Po instruktażu i zakodowaniu arkuszy, trzecioklasiści zaczęli pisać pierwszy ważny sprawdzian. Każdego dnia przez 60 minut zmagali się z zadaniami w zakresie czytania, pisania, wiedzy o języku oraz praktycznych umiejętności matematycznych w rozwiązywaniu zadań tekstowych. Trzymamy kciuki za naszych uczniów i życzymy jak najlepszych wyników. Powodzenia!
Tekst: Żaneta Mendalka
Foto: Żaneta Mendalka, Teresa Pawlak
V miejsce w Wojewódzkim Turnieju BRD należy do naszej reprezentacji
17 maja 2023 r. w Barczewie odbył się Wojewódzki Turniej BRD dla uczniów klas IV-VI. Powiat działdowski w tych zawodach reprezentowała nasza szkoła.
Po zaciętych, trwających około sześciu godzin zmaganiach drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku zajęła doskonałe V miejsce. Niewiele zabrakło nam do podium, co motywuje nas do dalszej pracy w przyszłym roku szkolnym. Naszą szkołę w tym turnieju reprezentowali:
Karolina Lamparska kl. Va,
Iga Orłowska kl. Va,
Igor Szypulski kl. Va,
Oliwer Rykaczewski kl. VIb.
Uczniowie pracowali pod kierunkiem wicedyrektora – Wojciecha Nowińskiego.
Gratulujemy uczniom reprezentującym naszą szkołę i życzymy dalszych sukcesów.
Tekst i foto: Wojciech Nowiński
Finał wojewódzki o Puchar Tymbarku w Iławie wygrany!
Mamy to – finał wojewódzki o Puchar Tymbarku w Iławie wygrany!
Naszą szkołę reprezentowały:
Julita Moszczyńska
Julia Połeć
Maja Marchelek
Amelia Kempczyńska
Julia Ruczyńska
Julia Bielińska
Amelia Grochowalska
Zuzanna Szostkowska
Yasmine Gharbi
Warto wspomnieć, że wszystkie mecze dziewczęta wygrały i to bez straty bramki. Teraz pora na stolicę – trzymajcie mocno kciuki za nasze wysportowane, ambitne i utalentowane piłkarki!
Tekst i foto: Radosław Fryza
Turniej Wojewódzki Piłki Nożnej o Puchar Tymbarka
Dnia 18 maja 2023 r. w Iławie odbył się Turniej Wojewódzki Piłki Nożnej o Puchar Tymbarka. Nasze dziewczęta z kategorii U-8 i U-10 reprezentowały szkołę w składzie:
U-8
LILIANA DOMBROWSKA
LAURA KŁOSOWSKA
NADIA MALINOWSKA
LILIANA BIELSKA
ZUZANNA TUŁODZIECKA
ALEKSANDRA PACUSKA
NICOLE TRZASKALSKA
U-10
NADIA CHRABOWSKA
WIKTORIA CZEPEK
KAROLINA PILANZ
DAGMARA RYMER
LILIANA NAWORSKA
NATALIA WYSOCKA
NINA STRUNGOWSKA
JAGODA SOWIŃSKA
Nasza reprezentacja walczyła dzielnie i choć tym razem nie udało się stanąć na podium, dziewczynki zdobyły cenne doświadczenie, które na pewno zaowocuje w przyszłości.
Tekst: Radosław Fryza
Foto: Mariusz Urbański
ROWEROWY MAJ TRWA!
Za oknem nieco deszczowo i pochmurnie, ale nam żadna pogoda nie przeszkadza w promowaniu aktywności fizycznej i zdrowego stylu życiu.
Uczniowie, ich rodzice i nauczyciele dzielnie przemierzają drogę do i ze szkoły na rowerach i hulajnogach, biorąc udział w ogólnopolskiej kampanii „Rowerowy Maj 2023” organizowanej przez Miasto Gdańsk i Gminę Lidzbark.
To już kolejny rok, kiedy uczniowie gminnych szkół wraz z rodzicami i nauczycielami odstawiają samochody, by promować aktywność fizyczną i zrównoważoną mobilności, wyrabiać zdrowe nawyki i dawać przykład innym.
Naszej aktywności i bezpieczeństwu w drodze sprzyja dbałość Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie o rozwój i utrzymanie sieci dróg dla rowerów. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach powstanie ich jeszcze więcej!
A ponieważ sport to zdrowie, zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy Lidzbark, by poszli naszym śladem i przyłączyli się do kampanii.
Rowerowy Maj 2023 trwa w najlepsze – dołączcie do nas!
Tekst: Joanna Urbańska
Foto: Milena Nawrocka
Gminny Konkurs Ortograficznym klas II-III
12 maja 2023 r. w naszej szkole już po raz kolejny odbył się Gminny Konkurs Ortograficznym klas II-III, który poprzedzony był eliminacjami szkolnymi.
Wzięło w nim udział 19 uczestników z klas drugich i trzecich z następujących szkół:
SP nr 1 w Lidzbarku, SP nr 2 w Lidzbarku, SP w Bryńsku, SP w Dłutowie, SP w Kiełpinach, SP w Słupie oraz SP w Wąpiersku. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę podczas pisania dyktanda. Następnie rozwiązywali zagadki, krzyżówki, uzupełniali wyrazy z lukami, a także wyjaśniali zasady pisowni wybranych słów.
WYNIKI GMINNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO:
Kategoria klas drugich:
I miejsce – Łukasz Stawicki – SP w Dłutowie
II miejsce – Janina Sekita – SP nr 2 w Lidzbarku
III miejsce – Oskar Bielski – SP nr 1 w Lidzbarku
Kategoria klas trzecich:
I miejsce – Sandra Grochowska – SP nr 2 w Lidzbarku
II miejsce – Bernard Górneski – SP nr 2 w Lidzbarku
III miejsce – Wiktor Radzimiński – SP nr 1 w Lidzbarku
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!
Tekst: Katarzyna Nizgorska
Foto: Katarzyna Nizgorska, Milena Nawrocka
„Przyłapani na czytaniu”
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna ogłosiła konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu”, który miał na celu pokazanie jak i gdzie czytamy.
W drodze głosowania, które odbyło się na szkolnym Facebooku zwycięzcami zostali:
Alan Zakrzewski – kl. 2b – I miejsce
Michał Bagniewski – kl. 1a – II miejsce
Ksawery Grochowalski – kl. 5b – III miejsce
Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie!
Cieszymy się, że książki są Waszymi towarzyszami w tak wielu miejscach.
Tekst: Katarzyna Nizgorska
Foto: Uczestnicy konkursu
Wycieczka do Nadleśnictwa w Lidzbarku
W dniu 8 maja 2023 roku uczniowie klasy I a pod opieką p .Barbary Urbańskiej i p.Anny Kostrubały odbyli wycieczkę do Nadleśnictwa w Lidzbarku. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z florą i fauną najbliższej okolicy. Poznali wiele gatunków zwierząt , zapoznali się ze sposobem ich życia i odżywiania, a różnorodność świata roślin i jego kolorystyka zauroczyła młodziutkie serduszka dzieci. Uczniowie utrwalili też zasady zachowania w lesie. Ich ugruntowane umiejętności zapewne będą miały pozytywne odzwierciedlenie w dorosłym życiu. Całość leśnej wyprawy dzieci zakończyły wspólnym pieczeniem kiełbasek. Pod koniec zajęć gorąco podziękowały osobom , które wtajemniczały je w zakątki otaczającej nas przyrody. Za aktywność i zaangażowanie podczas zajęć dzieci otrzymały ekologiczne długopisy.
Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Bilskiej – Specjaliście SL ds. ochrony przyrody, edukacji ekologicznej i łowiectwa za wspaniałą lekcję przyrody oraz Pani Justynie Kochalskiej – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Lidzbarku za zapewnienie transportu.
Tekst: Barbara Urbańska
Foto: Anna Kostrubała
Wycieczka do Warszawy
W dniu 27 kwietnia 2023 roku uczniowie klas 3a i 3b naszej szkoły wraz z wychowawcami: panią Teresa Pawlak, Żanetą Mendalka i paniami Anną Kowalkowską i Magdaleną Zawacką wzięli udział w wyjeździe do Warszawy.
Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, znajdującego się nieopodal Stadionu Narodowego oraz spacer po mieście i obejrzenie zabytków stolicy.
Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje wiele eksponatów w galeriach tematycznych oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców, Teatr Wysokich Napięć i planetarium. Są tam stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Wizytę w CNK rozpoczęliśmy od obejrzenia przedstawienia w Teatrze Wysokich Napięć.
Następnie zwiedzając przez 2 godziny obiekt w grupach, mogliśmy nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nas prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonaliśmy się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam nieubłaganie.
Kolejnym punktem programu była wycieczka piesza po mieście. Zaczęliśmy ją od Ogrodów Biblioteki Uniwersyteckiej znajdujących się na dachu tejże biblioteki. Następnie udaliśmy się w kierunku Placu Zamkowego. Po drodze mijaliśmy: Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki ze stojącym na dziedzińcu pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, Hotel Bristol. Następnie przeszliśmy na Plac Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza mieliśmy okazję zobaczyć, jak odbywa się zmiana warty.
Na Placu Zamkowym mogliśmy podziwiać Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Zamek Królewski – niegdyś rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów – obecnie muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. Jako rekonstrukcja Zamek został wpisany wraz z kompleksem Starego Miasta na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zaszczytne miejsce na Placu Zamkowym zajmuje Kolumna Zygmunta. Jest to najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie, wzniesiony w 1644 roku z inicjatywy króla Władysława IV na cześć Zygmunta III Wazy. Pomnik ma 22 m wysokości, a postać króla mierzy 275 cm. Podczas II wojny światowej pomnik runął, a jego roztrzaskaną kolumnę umieszczono przy Zamku Królewskim, gdzie można ją oglądać do dnia dzisiejszego. Po zwiedzeniu Zamku Królewskiego udaliśmy się na obiad w McDonald’s w Złotych Tarasach. Następnie autokarem udaliśmy się do Łazienek Królewskich. Dużą atrakcją okazały się multimedialne „Ławeczki Chopina”, na których wystarczyło nacisnąć guzik, aby usłyszeć wybrany fragment utworu. Muzeum Łazienki Królewskie, nazywane „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”, to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Nie mogło się rzecz jasna obyć bez spaceru po Ogrodach letniej rezydencji Króla Stanisława Augusta. Podczas wędrówek alejkami oglądaliśmy rzeźby greckich, podziwialiśmy faunę i florę tego urokliwego miejsca. Największą atrakcją dla dzieci były spacerujące po parku pawie.
Niestety, wszystko co fajne, szybko się kończy. W późnych godzinach wieczornych zmęczeni, ale bardzo zadowoleni dotarliśmy do Lidzbarka.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Wycieczka na basen do Rypina
W dniu 5 maja 2023 roku uczniowie klas Ib i IIIa wraz z wychowawcami – p. Beatą Piątkowską oraz p. Teresą Pawlak wyjechali na basen do Rypina. Tym samym mieli możliwość skorzystania z basenu – idealnego miejsca do rekreacji i zabawy. Wszyscy uczniowie korzystali z dostępnych atrakcji, w tym ze zjeżdżalni, rwącej rzeki, fontanny „grzybek wodny”, gejzeru powietrznego czy też z jacuzzi. Niektórzy dodatkowo mieli możliwość zabawy w brodziku z delfinkiem i zjeżdżalnią, gdzie woda jest podgrzewana do temperatury 33 stopni. Opiekę nad dziećmi sprawowały również p. Anna Kostrubała oraz p. Magdalena Zawacka. Wszystkim dzieciom towarzyszył wspaniały humor i uśmiech podczas zabaw w wodzie. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z pobytu na basenie i już z wychowawcami planują kolejny wyjazd.
Tekst: Beata Piątkowska
Foto: Beata Piątkowska i Teresa Pawlak