Lekcja pokazowa religii
22 marca 2023 r. Pani Magdalena Zawacka przeprowadziła lekcję pokazową religii w klasie 3b. Tematem były tradycje związane ze świętami Wielkanocnymi. Pani katechetka przybliżyła dzieciom genezę Świąt – Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Klasa przedstawiła poruszającą scenkę z tego wydarzenia. Uczniowie poznali zwyczaje wielkanocne, wspólnie przygotowali koszyczek wielkanocny oraz wykonali świąteczną ozdobę – jajko. Na zakończenie zaśpiewali piosenkę o bohaterskim Jezusie.
Tekst i foto: Żaneta Mendalka
Tomek finalistą Kuratoryjnego Konkursu z Informatyki
17 marca 2023 r. ogłoszono wyniki kuratoryjnych konkursów przeprowadzonych w roku szkolnym 2022/2023. Uczeń klasy V a, Tomasz Bilski został finalistą konkursu z informatyki. Tomek był najmłodszym uczestnikiem tego konkursu, a zakres wiedzy obejmował całą podstawę programową z informatyki w szkole podstawowej.
Gratulujemy serdecznie Tomkowi i życzymy dalszych sukcesów.
Tekst: Wojciech Nowiński
Foto: Katarzyna Nizgorska
Kolejny sukces naszych uczniów!
21 marca 2023 r. trzy uczennice z naszej szkoły: Maja Marchelek, Julia Cichocka, Weronika Szymańska brały udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Twórczość Wisławy Szymborskiej” , który zorganizowany został z okazji 100. rocznicy urodzin wspaniałej poetki oraz Światowego Dnia Poezji. W konkursie wzięło udział 28 uczestników.
Maja Marchelek zajęła I miejsce w kategorii klas IV-VI.
Gratulujemy!
Foto: Anna Kowalkowska
Dzień Samorządności
21 marca w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował Dzień Samorządności. Wyznaczeni uczniowie prowadzili dwie pierwsze godziny lekcyjne w klasach IV-VIII. W ten sposób mieli okazję poznać pracę nauczyciela. Uczniowie prowadzący lekcje przygotowali pomoce dydaktyczne, karty pracy, gry i quizy interaktywne, a nawet odznaki za pracę na lekcji. Bardzo dobrze wywiązali się z powierzonych im zadań. Mamy nadzieję, że uczniom naszej szkoły spodobał się pomysł zamiany ról i Dzień Samorządności na stałe wejdzie do kalendarza imprez szkolnych.
Tekst i foto: Jolanta Nowińska
Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. Tego dnia przypada również Światowy Dzień Zespołu Downa. Uczniowie kl.4 a i 4 b podczas lekcji przyrody przyłączyli się do obchodów tego dnia, pokazując tym samym jak ważny jest szacunek dla każdego człowieka. Wszystkim którzy dziś świętują życzymy miłości, życzliwości i akceptacji każdego dnia!
Tekst i foto: Anna Jankowska
Dzień św. Patryka
17 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień św. Patryka. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego przybliżyły naszym uczniom historię i obchody tego Święta. Rozdały też symboliczne zielone koniczynki oraz ‚kupony szczęścia’ do wykorzystania na lekcjach języka angielskiego. Uczniowie mogli również zrobić sobie zdjęcie zamieniając się w Leprechauna przygotowanego przez p. Marlenę Komosińską wraz z uczniami z Kółka plastycznego.
Dodatkowo na lekcjach języka angielskiego realizowano treści kulturowe poświęcone Irlandii. Uczniowie rozwiązywali multimedialne quizy ze słownictwem związanym z Dniem Św. Patryka, historią życia patrona Irlandii, oglądali pokaz tańca irlandzkiego oraz parady.
Tekst i foto: Katarzyna Stempka, Jolanta Nowińska
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur
16 marca, jak co roku, 52 uczniów naszej szkoły przystąpiło do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur. Uczniowie przez 75 min rozwiązywali łamigłówki matematyczne w czterech kategoriach wiekowych: Żaczek – kl. 2, Maluch – kl. 3-4, Beniamin – kl. 5-6 oraz Kadet – 7-8. Z niecierpliwością czekamy na wyniki!
Trzymajcie za nas kciuki!!
Tekst i foto: Anetta Paturalska
Kreatywne warsztaty mydlarskie
Uczniowie szkolnego koła „od przyrodnika do CHEMIKA” przygotowali niespodziankę dla młodszych kolegów i koleżanek z okazji przypadającego w ubiegłym tygodniu Dnia Kobiet. Zorganizowali i poprowadzili warsztaty chemicznego SPA, na których można było własnoręcznie przygotować kule do kąpieli oraz pachnące i kolorowe mydełka. Zainteresowanie warsztatami przerosło nasze oczekiwania. Zajęcia odbyły się aż w 4 grupach, w których wzięło udział łącznie ponad 90 uczestników. Każde spotkanie rozpoczęło się krótkim wstępem przedstawiającym legendę i historię powstania mydła oraz rodzaje i zalety tego popularnego kosmetyku. Prowadzący przypomnieli dzieciom jedną z najpopularniejszych piosenek o mydle – utwór zespołu Fasolki „Mydło lubi zabawę.”
Do przygotowania mydełek uczestnicy mieli do dyspozycji bazy mydlane, barwniki, olejki eteryczne oraz płatki kwiatów, kawałki cytrusów i kawę do ozdabiania wyrabianych mydełek. Kreatywność i pomysłowość uczniów zaskoczyła samych prowadzących i poskutkowała powstaniem aromatycznych mydełek. Pięknie zapakowane i ozdobione kokardką są niepowtarzalną pamiątką udziału w warsztatach.
Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe zakupu materiałów do przeprowadzonych warsztatów.
Tekst i foto: Marzanna Nąć
Zajęcia z robotami Photon
Na wczorajszych zajęciach z robotami Photon – podróżowaliśmy. Utrwalaliśmy kierunki świata oraz znajomość kontynentów i państw europejskich. Uczestnicy zadawali sobie pytania, a w odpowiedzi najeżdżali robotem na odpowiednie państwo i określali kierunek podróży za pomocą zmiany koloru czułek na wcześniej ustalony. Po części edukacyjnej, był czas na rozrywkę. Ulubiona aktywność, jak się okazuje, nie tylko chłopców. Dziewczynki również lubią grać w piłkę, a robotami Photon można rozgrywać niesamowite mecze.
Tekst i foto: Żaneta Mendalka
Lekcje przyrody
Podczas lekcji przyrody uczniowie kl. IV a i IV b zdobywają nie tylko wiedzę teoretyczną. Uczą się także współpracy w grupie, prawidłowego organizowania pracy, odpowiedzialności za powierzone im zadania, usystematyzowania wiedzy. Podczas tworzenia plakatów promujący zdrowy styl życia uczniowie mieli możliwość kształtować te umiejętności.
Tekst i foto: Anna Jankowska
Jadalny model DNA
W ramach utrwalenia budowy DNA, klasa 8a pod opieką Pani Katarzyny Stempki na lekcji biologii wykonała model DNA z żelków. Było to połączenie przyjemnego z pożytecznym, ponieważ po zakończeniu prac nastąpiła konsumpcja.
Tekst i foto: Katarzyna Stempka
Dzień z niezwykłą kobietą
Klasa 3b również postanowiła dołożyć przynajmniej małą cegiełkę do projektu „Mistrzyni Szymborska” realizowanego w naszej szkole. Z okazji Dnia Kobiet trzecioklasiści przybliżyli postać tej niezwykłej kobiety, słynnej polskiej poetki. Uczniowie wykonali klasową gazetkę zawierającą najważniejsze informacje z życia i twórczości noblistki oraz ciekawostki na jej temat. Wspólnie przeczytaliśmy kilka wierszy, a chętne dziewczynki i chłopcy zaśpiewali piosenkę Sanah, która stworzyła interpretację muzyczną do najpopularniejszego wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „NIC DWA RAZY”. Nasze dziewczynki też są niezwykłe, o czym wiedzą klasowi chłopcy. Z okazji Dnia Kobiet obdarowali koleżanki słodkimi upominkami. DZIĘKUJEMY
Tekst i foto: Żaneta Mendalka
Święto Kobiet
8 marca – Święto Kobiet,
więc życzenia składam Tobie.
Dużo szczęścia i radości,
a w nauce pomyślności!
8 marca uczniowie klas I-III obchodzili Międzynarodowy Dzień Kobiet. W tym wyjątkowym dniu nasi chłopcy okazali się prawdziwymi dżentelmenami. Złożyli koleżankom i paniom moc serdecznych życzeń, zaśpiewali „Sto lat”. Dziewczynki otrzymały drobne upominki. Była to dobra okazja, by kształtować u uczniów szacunek oraz życzliwość do drugiej osoby.
Dzień ten był szczególny – miły, wesoły i kolorowy.
Tekst: Katarzyna Nizgorska
Foto: Katarzyna Czaplińska, Katarzyna Nizgorska
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, które ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się nim w życiu codziennym.
Obchody tego dnia upłynęły w naszej szkole w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Na korytarzu pojawiła się gazetka z cytatami o języku polskim oraz plakaty, z których można było oderwać karteczki ze słowami zazwyczaj sprawiającymi kłopot przy pisaniu. Na przerwach uczniowie mogli zmierzyć się z zadaniami z trzech kategorii: łamańce językowe, poprawność językowa oraz poprawność językowa i gramatyczna. Największym zainteresowaniem cieszyły się wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami.
Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.
A jeżeli komuś wydaje się, że zna dobrze swój język ojczysty, niech odczyta głośno takie oto zdania: „Czubaty strzyżyk w czystej czapeczce z Tczowa do Tczewa toczył kuleczkę.” lub „Czy rak trzyma w szczypcach strzęp szczawiu czy trzy części trzciny?”
Tekst i foto: Katarzyna Nizgorska
Bal karnawoałowy dla klas I-III
Karnawał to czas radości i zabawy, dlatego 17 lutego 2023 roku odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla klas 1 – 3. Zabawa była świetna. Dzieci wesoło tańczyły do rytmów muzyki, o którą zadbał zaproszony muzyk pan Krzysztof Gmyr. Były tańce indywidualne, w parach, kółeczka oraz wężyki. Tego dnia ciężko było rozpoznać naszych uczniów, którzy upodabniając się do swoich ulubionych postaci bajkowych, przebrani byli w kolorowe stroje. Dopełnieniem karnawałowego nastroju była piękna dekoracja sali. W przerwie między tańcami, dzieci miały możliwość zakupu pysznych ciast w ” Cukierence”.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji balu, a wszystkim uczestnikom za świetną zabawę.
Walentynki
14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób. To wspaniała okazja by powiedzieć komuś, że się go lubi, szanuje, a nawet darzy wyjątkową sympatią. W wyrażaniu uczuć na pewno pomogły kartki walentynkowe, które dzielni listonosze – Pani Ania Jankowska oraz uczennice z klas 8a, 8b i 4a dostarczali do adresatów. Wielu uczniów zachodziło w głowę, kto uczynił ich obiektem własnych westchnień.
Tego dnia w szkole królowały nie tylko serca i serduszka, lecz też dobroć i uśmiech.
Zabawy ruchowe na śniegu
W środę 8 lutego klasy 3a i 3b wraz z wychowawcami Teresą Pawlak i Żanetą Mendalka wybrały się na pobliskie pagórki przy ulicy Jeleńskiej, aby korzystać z uroków zimy. Uczniowie ćwiczyli zjazdy na sankach i jabłuszkach zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa. Zabawa była przednia, co widać na załączonych obrazkach.
Tekst i foto: Teresa Pawlak, Żaneta Mendalka
„My się zimy nie boimy, nawet bardzo ją lubimy”
„My się zimy nie boimy, nawet bardzo ją lubimy”. Nasze świetliczaki chętnie korzystają z uroków zimy. Śnieg, mrozy nam nie straszne. Pozdrawiamy że świetlicy.
Tekst i foto: Anna Jankowska, Beata Popowicz
Przyroda w klasie czwartej
Uczniowie klas 4- tych podczas lekcji przyrody tworzyli schematy układów człowieka. Dzieciaki wykazały się dużą kreatywnością i pomysłowością. Nauka=zabawa=nauka.
Tekst i foto: Anna Jankowska
Światowy Dzień Głośnego Czytania (ang. World Read Aloud Day)
Dzień ten ma uświadomić znaczenie głośnego czytania oraz propagować umiejętność czytania i pisania jako prawa człowieka. Obchody tego dnia odbywają się corocznie od 2010 roku, a data jest ustalana przez organizatorów (pierwsza środa lutego). Akcję rozpropagowała organizacja non- profit LitWorld.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły podjęli się zadania i odczytali fragmenty powieści „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery. To było spore wyzwanie, bo należało opanować tremę podczas wystąpienia. Na pomysł wpadła p. Katarzyna Jeziółkowska, a do współpracy zaprosiła uczniów swojej klasy 6b oraz klasy 8a wraz z wychowawcą i nauczycielem języka angielskiego p. Alicją Kraszewską. Nagraniem zajął się p. Mariusz Urbański i chłopcy uczęszczający na zajęcia fotograficzne. Wykorzystany został sprzęt audio- wideo zakupiony w ramach „Laboratoriów przyszłości”.
Tekst: Katarzyna Jeziółkowska
Bezpieczne ferie
W tygodniu poprzedzającym ferie klasy 1-3 odwiedziła Pani Agnieszka Żuchowska policjant z Komisariatu Policji w Lidzbarku. Spotkanie miało na celu przypomnienie uczniom zasad bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych. Zaproszony gość przeprowadził z dziećmi pogadankę, połączoną z prezentacją multimedialną, w której zwrócił uwagę na bezpieczne zabawy w wolnym czasie. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą w tym temacie. Pani Policjant potwierdziła dobre przygotowanie dzieci i życzyła udanych, bezpiecznych ferii.