Polonez
Świętujemy powrót Lidzbarka do Macierzy
Dzień 18 stycznia 1920 roku był dniem wyjątkowym i radosnym dla mieszkańców Lidzbarka. Po latach niewoli nasze miasto powróciło bowiem w granice Polski.
18 stycznia 2020 roku świętujemy 100. rocznicę powrotu Lidzbarka do Macierzy. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły postanowili uczcić to niezwykłe wydarzenie i już od początku roku szkolnego 2019/2020 przygotowywali naszą placówkę do świętowania.
I tak, w listopadzie nauczyciele klas I-III zorganizowali „Wieczór legend” dla najmłodszych uczniów, w czasie którego dzieci mogły poznać lidzbarskie legendy oraz wiersze rodzimych twórców. Na korytarzu szkolnym zorganizowano wystawę poświęconą naszej Małej Ojczyźnie. W styczniu herbami udekorowano okna budynku, przygotowano część artystyczną poświęconą temu doniosłemu wydarzeniu.
17 stycznia odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie zaprezentowali wiersze, nawiązujące do 100. rocznicy powrotu Lidzbarka do Macierzy. Chór Biedronki zaśpiewał piosenki o Lidzbarku, których słowa napisały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej. Nauczyciel historii doktor Michał Dzimira w kilku słowach przybliżył uczniom fakty historyczne, które wpłynęły na losy mieszkańców Lidzbarka, nawiązując szczególnie do legendy o herbie naszego miasta.
Na zakończenie uczniowie klas siódmych i ósmych przepięknie zatańczyli poloneza, polski taniec narodowy.
Celem uroczystości było poszerzenie wiedzy naszych uczniów na temat historii Lidzbarka oraz budzenie lokalnego patriotyzmu.
Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Mariusz Urbański
Dekoracja szkoły
Foto: Małgorzata Waleszkowska
Wieczór Legend
Od kilku lat w naszej szkole organizowane są wieczory tematyczne dla uczniów klas I-III, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci.
W tym roku 21 listopada odbył się Wieczór Legend pod hasłem: ,,Lidzbark w legendach, wierszach i piosenkach”, który nieprzypadkowo dotyczył naszej miejscowości. Był ściśle związany z 100. rocznicą powrotu Lidzbarka do Macierzy, która co prawda przypada 18 stycznia 2020 roku, ale nasza szkoła już rozpoczęła świętowanie tego wydarzenia. Celem tego spotkania było poszerzenie wiedzy naszych uczniów na temat historii Lidzbarka oraz budzenie lokalnego patriotyzmu.
Wieczór Legend uroczyście otworzyła wicedyrektor Anna Kostrubała, która poprowadziła całą imprezę. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania Sygnału Lidzbarka, zagranego przez panów: Kacpra Szczepańskiego i Radosława Maciejewskiego.
Specjalnie na tę okazję zaproszony gość, historyk, pani Ewa Rzeszutko zapoznała uczniów z historią Lidzbarka do roku 1920, przybliżając im fakty historyczne, które wpłynęły na losy mieszkańców. Dzieci poznały też obyczaje i zajęcia ludzi na tych terenach.
Podczas wieczoru uczniowie mieli okazję cofnąć się o kilka wieków. Uczennice klasy VII nauczyły młodszych kolegów tańca z dawnych czasów, a uczniowie klas I-III zaprezentowali taniec, którego nauczyli się na zajęciach z wychowawcami. Oglądając bardzo ciekawą interpretację jednej z lidzbarskich legend, przygotowaną w formie pantomimy przez uczniów klasy V pod opieką pani Katarzyny Jeziółkowskiej, dzieci przeniosły się w świat fantazji. Jak się okazało doskonale poradziły sobie z interpretacją tej formy przekazu.
Sami uczniowie również bardzo aktywnie włączyli się w realizację tematyki wieczoru. Przy dźwiękach muzyki Szopena młodzi lidzbarczanie zaprezentowali przygotowane wiersze i legendy o Lidzbarku, które wzbudziły dużo emocji. Uczniowie zaprezentowali też piosenki o Lidzbarku, których słowa napisały nauczycielki. Podczas konkursu wiedzy o Lidzbarku dzieci popisały się niesamowitą wiedzą na temat naszej miejscowości i okolic. Miały też okazję zaobserwować jak zmienia się nasze miasto. W zabawie porównywały wygląd współczesnego Lidzbarka z Lidzbarkiem z dawnych czasów i przyporządkowywały zdjęcia archiwalne do współczesnych.
W ramach realizacji przedsięwzięcia jakim był Wieczór Legend uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pt. ,,Lidzbark, moja mała Ojczyzna”, którego rozstrzygnięcie miało miejsce podczas tego wieczoru. Pamiątkowe nagrody zasponsorowali uczniom: Dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Lidzbarku, pan Andrzej Piątkowski i Nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark pan Dariusz Szczawiński. Wyniki konkursu
Serdecznie dziękujemy sponsorom oraz naszym gościom: pani Ewie Rzeszutko za przybliżenie dzieciom historii naszego miasta i panom, którzy rozpoczęli naszą lekcję historii sygnałem Lidzbarka.
Tekst: Anna Kostrubała
Foto: Bożena Tejs