Home » Szkoła Wierna Dziedzictwu

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 - 3 stycznia 2025 r. (czwartek - piątek)
2 maja 2025 r. (piątek)
13 - 15 maja 2025 r. (wtorek - czwartek)
20 czerwca 2025 r. (piątek)

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Szkoła Wierna Dziedzictwu


Wręczenie Certyfikatów Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty


Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W ramach wolontariatu „SP 1 Pamięta” uczennice klasy VIIb wraz z opiekunem pania M. Oleksiak wykonały gazetkę na temat Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Byli to żołnierze wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.

Tekst i foto: Magdalena Oleksiak


Apel z okazji 104. Rocznicy Powrotu Lidzbarka do Polski

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku byli dziś świadkami ciekawego apelu z okazji 104. Rocznicy Powrotu Lidzbarka do Polski.

„18 stycznia 1920 r. – po prawie 148 latach niewoli – nasze miasto Lidzbark powróciło w granice Odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej. Był to przełomowy moment w dziejach naszego miasta i jedna z najważniejszych dat w historii grodu nad Welem” – powiedział historyk Michał Dzimira.

Uczniowie przedstawili długą i ciekawą historię naszego miasta. Nie zabrakło pięknie recytowanych wierszy, tekstu kronikarskiego, śpiewu chóru oraz historycznych zdjęć i slajdów.

„Kochajmy naszą małą Ojczyznę i pamiętajmy o naszej przeszłości” – dodał Michał Dzimira.

Apel przygotowali: Panie Marena Komosińska i Marzanna Nąć oraz Pan Michał Dzimira, pod opieką których pracowali uczniowie klasy 6a i zespół wokalny.

Na koniec przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pracujący pod kierunkiem Pani Jolanty Nowińskiej przedstawili społeczności szkolnej wiele cennych rad dotyczących bezpieczeństwa w okresie ferii zimowych.

To była wzruszająca lekcja historii i odpowiedzialności za własne życie oraz zdrowie.

Życzymy wszystkim bezpiecznego i zasłużonego wypoczynku w czasie ferii.

Tekst: Michał Dzimira
Foto: Mariusz Urbański


KONKURS HISTORYCZNY „MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ W MOJEJ OKOLICY”

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 pamiętają o naszej historii lokalnej. Na dowód tego wzięli udział w konkursie historycznym dotyczącym upamiętnienia „Miejsc pamięci narodowej w mojej okolicy”. Celem konkursu było uświadomienie uczniom z województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego roli i wartości lokalnego dziedzictwa kulturalnego.

Uczniowie musieli opisać wybrane miejsca upamiętniające naszą tragiczną, ale też piękną historię. Wspólnie z historykiem Michałem Dzimirą – uczniowie opisali:
– grób pomordowanych w Bełku w 1944r. przez okupanta niemieckiego;
– grób Józefa Odora poległego w 1920r. podczas wojny z bolszewicką Rosją;
– obelisk ku czci króla Władysława Jagiełły;
– Grotę Najświętszej Maryi Panny na Górce;
– figurkę św. Jana Nepomucena oraz Kościół św. Wojciecha i Szkołę Podstawową nr 1 w Lidzbarku.

Uczniowie biorący udział w konkursie uzyskali wyróżnienie, otrzymali dyplomy oraz gry planszowe.
W konkursie udział wzięli:
– Julita Moszczyńska;
– Urszula Naworska;
– Igor Cichocki;
– Tymoteusz Sokołowski;
Opiekun – Michał Dzimira.
Nad stroną techniczną i informatyczną czuwał i pomagał Pan Wojciech Nowiński.
Uczniowie otrzymali nagrody podczas apelu z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Tekst: Michał Dzimira
Foto: Nadia Margaszewska


Diecezjalny Konkurs Plastyczny – Śladami Maryi

Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w Diecezjalnym Konkursie Plastycznym- Śladami Maryi. Do konkursu przygotowała dzieci pani Magdalena Zawacka. Z radością informujemy, że trzy uczennice otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe, a mianowicie Aleksandra Kalisz z klasy 1 b, Jadwiga Jankowska i Klaudia Kowalczyk z klasy 1 a. Pani Magdalena także otrzymała podziękowanie za przygotowanie uczennic do konkursu.

Diecezjalny Konkurs Plastyczny - Śladami Maryi

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Wolontariat „SP 1 Pamięta”

7 listopada br. w ramach wolontariatu „SP 1 Pamięta” pięć uczennic z klasy VIIa i VIIb wraz z opiekunami: panią Magdaleną Oleksiak i panem Mariuszem Topolewskim posprzątali tereny wokół: pomnika postawionego w hołdzie Królowi Władysławowi Jagielle i jego bohaterskim wojskom, które podczas marszu na zwycięskie Pola Grunwaldu stacjonowały w Lidzbarku od 9 lipca do 11 lipca 1410 roku oraz przy Grocie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1945 r. Tereny zostały pograbione i uporządkowane z liści, a tablice oczyszczone. Zapalono również znicze symbolizujące naszą wdzięczność i pamięć o tych wydarzeniach i ludziach.

Żywimy głębokie przekonanie iż dbałość o pamięć o naszych przodkach jest historyczną powinnością obecnie żyjących i nasi wolontariusze dobrze zdają sobie z tego sprawę.

Tekst i foto: Magdalena Oleksiak


Święto Niepodległości

Historia Polski jest w wielkiej mierze historią wojenną. Z ogromną siłą zachowują się wspomnienia działań zbiorowych – narodowych powstań, ważnych bitew, a przede wszystkim walki o niepodległość.

Dlatego organizując coroczny apel związany ze ŚWIĘTEM NIEPODLEGŁOŚCI , dbamy o krzewienie postaw patriotycznych u naszych uczniów, szukając z roku na rok nowych metod i technik, by podążać za zmieniającym się światem, nie gubiąc jednocześnie tożsamości, narodowości i polskości.

W tym roku klasy 1-3 i 4-8 dnia 10 listopada 2023 r. połączyły siły, tworząc spektakl pełen faktów historycznych przedstawionych w sposób tradycyjny jak i nowoczesny. Przybliżyliśmy historię Polski tańcem, piosenką, poezją i prozą oraz udowodniliśmy, że bycie Polakiem – patriotą można okazywać w różnorodny sposób.

Jako społeczność szkolna wspólnie z zaproszonymi gośćmi o godz. 11.11 odśpiewaliśmy hymn narodowy, włączając się tym samym do kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście:
✔️Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Dzimira;
✔️Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Lidzbarku Waldemar Iwankowski;
✔️Prezes Kurkowego Bractwo Strzeleckiego w Lidzbarku Krzysztof Główczyński;
✔️ Przedstawiciel Kurkowego Bractwo Strzeleckiego w Lidzbarku Piotr Ławicki;
✔️ Reprezentant Stowarzyszenia Historyczno-Strzeleckiego – Pogranicze w Ogniu Marcin Szramka.

Apel przygotowały klasy 3a, 3b, 6a, 6b, 7b ,zespół wokalny, Samorząd Uczniowski – pracujące pod kierunkiem pań: KatarzynyCzaplińskiej, Katarzyny Nizgorskiej, Jolanty Nowińskiej, Marzanny Nąć i Marleny Komosińskiej.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystego apelu serdecznie DZIĘKUJEMY! Dziękujemy również panu Grzegorzowi Orłowskiemu za przygotowanie trębaczy.


I Bieg dla Niepodległej

Dnia 9 listopada 2023 r. w ramach obchodów 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości nasza szkoła zorganizowała I Bieg dla Niepodległej, do udziału w którym zaproszono uczniów, rodziców i pracowników szkoły.

W tym symbolicznym biegu udział wzięli chętni uczniowie klas I-VIII, tworząc grupę ponad 60 uczestników. Na linii startu – w okolicach Kawiarenki Cittaslow (kl. IV-VIII) i przy Ośrodku Wczasowym Danusia (kl. I-III) – wszyscy uczestnicy otrzymali pakiety startowe, następnie Dyrektor szkoły dokładnie omówiła zasady, ideę i trasę biegu. Przed startem nadszedł czas na rozgrzewkę, którą poprowadził nauczyciel wychowania fizycznego – pan Radosław Fryza.

Po niezbędnej porcji ćwiczeń uczniowie klas IV-VIII wraz z rodzicami i nauczycielami, wyposażeni w biało-czerwone flagi, prowadzeni przez Burmistrza Lidzbarka Macieja Sitarka i Dyrektor szkoły Joannę Urbańską, wyruszyli w stronę Ośrodka Wczasowego Danusia. Po drodze dołączyli do nich uczniowie klas I-III ze swoimi rodzicami i nauczycielami. Cała grupa bezpiecznie dotarła do linii mety – Pomnika Ofiar Wojennych, gdzie po rozdaniu medali uczestnikom biegu, Burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej Michała Dzimiry i Dyrektor Szkoły Joanny Urbańskiej zapalili znicze na znak pamięci o tych, którzy ponieśli ofiarę życia, walcząc na przestrzeni wielu lat o niepodległość swojej Ojczyzny.
Organizacja biegu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie i pomoc wielu osób, instytucji i organizacji. Nad organizacją całego przedsięwzięcia i bezpieczeństwem uczestników czuwali:
✔️Burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Michałem Dzimirą oraz pracownikami Urzędu Miasta i Gminy Lidzbark;
✔️Ochotnicza Straż Pożarna w Lidzbarku z Naczelnikiem Adamem Osowskim na czele;
✔️Komisariat Policji w Lidzbarku z Komendantem Piotrem Przybyszewskim na czele;
✔️Kurkowe Bractwo Strzeleckie Lidzbark pod wodzą Prezesa Krzysztofa Główczyńskiego;
✔️Uniwersytet Trzeciego Wieku Lidzbark z Wiceprezesem Tadeuszem Modzelewskim na czele;
✔️Stowarzyszenie Historyczno-Strzeleckie – Pogranicze w Ogniu i jego reprezentant Marcin Szramka;
✔️Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lidzbarku pod kierownictwem Dyrektora Marka Ziółkowskiego;
✔️Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Lidzbark pod kierownictwem Dyrektora Mariusza Gołębiowskiego;
✔️Fundacja Maraton Warszawski;
✔️Portal moje-dzialdowo.pl i Redaktor Naczelny Marcin Ostrowski;
✔️Koordynatorki i inicjatorki biegu p. Marlena Komosińska i p. Marzanna Nąć;
✔️Pielęgniarka Medycyny Szkolnej Aldona Kordalska;
✔️Rodzice, Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku.

Za pomoc i wielkie serce wszystkim zaangażowanym serdecznie DZIĘKUJEMY!

Do zobaczenia za rok!


Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku

Dnia 30 października 2023 r. w naszej szkole odbył się szkolny Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku zorganizowany przez nauczyciela historii – dr Michała Dzimirę.

Uczniowie biorący w nim udział musieli wykazać się wiedzą o życiu i dokonaniach najwybitniejszego polskiego astronoma, a także znajomością wielu dat. Nie zabrakło również pytania dotyczącego historii lokalnej związanej z Lidzbarkiem.

W ten sposób uczciliśmy pamięć o 550-tej rocznicy urodzin Mikołaja Kopwrnika.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wiedzy oraz odwagi.

Wyniki konkursu:

I miejsce zajęli:
Igor Cichocki kl. (kl. 7a),
Julia Nowicka (kl. 7a),
Oliwer Rykaczewski kl. (kl. 7a);

II miejsce zajęli:
Tomasz Bilski (kl. 6a),
Martyna Kłosowska (kl. 7a ),
Nadaia Margaszewska (kl. 7a),
Tymoteusz Sokołowski (kl. 5a)

III miejsce zajęli:
Julia Bielińska (kl. 6a),
Aleksander Fryza (kl. 6a),
Emilia Gołąbiewska (kl. 7a),
Iga Orłowska (kl. 6a),
Lena Strungowska (kl. 7a).

Tekst i foto: Michał Dzimira


Pages: 1 2

Wszystko o wszawicy
Program „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”
BOHATERON w Twojej Szkole 2023
eTwinning
PROGRAM dla szkół
Aplikacja ochrony rodzicielskiej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej
Pilotazowy program. Skierowany do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin
Nowoczesne łącze światłowodowe NEXERA

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagogsp1@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Skip to content