Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
W ramach wolontariatu „SP 1 Pamięta” uczennice klasy VIIb wraz z opiekunem pania M. Oleksiak wykonały gazetkę na temat Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Byli to żołnierze wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.
Tekst i foto: Magdalena Oleksiak
Apel z okazji 104. Rocznicy Powrotu Lidzbarka do Polski
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku byli dziś świadkami ciekawego apelu z okazji 104. Rocznicy Powrotu Lidzbarka do Polski.
„18 stycznia 1920 r. – po prawie 148 latach niewoli – nasze miasto Lidzbark powróciło w granice Odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej. Był to przełomowy moment w dziejach naszego miasta i jedna z najważniejszych dat w historii grodu nad Welem” – powiedział historyk Michał Dzimira.
Uczniowie przedstawili długą i ciekawą historię naszego miasta. Nie zabrakło pięknie recytowanych wierszy, tekstu kronikarskiego, śpiewu chóru oraz historycznych zdjęć i slajdów.
„Kochajmy naszą małą Ojczyznę i pamiętajmy o naszej przeszłości” – dodał Michał Dzimira.
Apel przygotowali: Panie Marena Komosińska i Marzanna Nąć oraz Pan Michał Dzimira, pod opieką których pracowali uczniowie klasy 6a i zespół wokalny.
Na koniec przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pracujący pod kierunkiem Pani Jolanty Nowińskiej przedstawili społeczności szkolnej wiele cennych rad dotyczących bezpieczeństwa w okresie ferii zimowych.
To była wzruszająca lekcja historii i odpowiedzialności za własne życie oraz zdrowie.
Życzymy wszystkim bezpiecznego i zasłużonego wypoczynku w czasie ferii.
Tekst: Michał Dzimira
Foto: Mariusz Urbański
KONKURS HISTORYCZNY „MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ W MOJEJ OKOLICY”
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 pamiętają o naszej historii lokalnej. Na dowód tego wzięli udział w konkursie historycznym dotyczącym upamiętnienia „Miejsc pamięci narodowej w mojej okolicy”. Celem konkursu było uświadomienie uczniom z województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego roli i wartości lokalnego dziedzictwa kulturalnego.
Uczniowie musieli opisać wybrane miejsca upamiętniające naszą tragiczną, ale też piękną historię. Wspólnie z historykiem Michałem Dzimirą – uczniowie opisali:
– grób pomordowanych w Bełku w 1944r. przez okupanta niemieckiego;
– grób Józefa Odora poległego w 1920r. podczas wojny z bolszewicką Rosją;
– obelisk ku czci króla Władysława Jagiełły;
– Grotę Najświętszej Maryi Panny na Górce;
– figurkę św. Jana Nepomucena oraz Kościół św. Wojciecha i Szkołę Podstawową nr 1 w Lidzbarku.
Uczniowie biorący udział w konkursie uzyskali wyróżnienie, otrzymali dyplomy oraz gry planszowe.
W konkursie udział wzięli:
– Julita Moszczyńska;
– Urszula Naworska;
– Igor Cichocki;
– Tymoteusz Sokołowski;
Opiekun – Michał Dzimira.
Nad stroną techniczną i informatyczną czuwał i pomagał Pan Wojciech Nowiński.
Uczniowie otrzymali nagrody podczas apelu z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Tekst: Michał Dzimira
Foto: Nadia Margaszewska
Diecezjalny Konkurs Plastyczny – Śladami Maryi
Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w Diecezjalnym Konkursie Plastycznym- Śladami Maryi. Do konkursu przygotowała dzieci pani Magdalena Zawacka. Z radością informujemy, że trzy uczennice otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe, a mianowicie Aleksandra Kalisz z klasy 1 b, Jadwiga Jankowska i Klaudia Kowalczyk z klasy 1 a. Pani Magdalena także otrzymała podziękowanie za przygotowanie uczennic do konkursu.
Tekst i foto: Magdalena Zawacka
Wolontariat „SP 1 Pamięta”
7 listopada br. w ramach wolontariatu „SP 1 Pamięta” pięć uczennic z klasy VIIa i VIIb wraz z opiekunami: panią Magdaleną Oleksiak i panem Mariuszem Topolewskim posprzątali tereny wokół: pomnika postawionego w hołdzie Królowi Władysławowi Jagielle i jego bohaterskim wojskom, które podczas marszu na zwycięskie Pola Grunwaldu stacjonowały w Lidzbarku od 9 lipca do 11 lipca 1410 roku oraz przy Grocie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1945 r. Tereny zostały pograbione i uporządkowane z liści, a tablice oczyszczone. Zapalono również znicze symbolizujące naszą wdzięczność i pamięć o tych wydarzeniach i ludziach.
Żywimy głębokie przekonanie iż dbałość o pamięć o naszych przodkach jest historyczną powinnością obecnie żyjących i nasi wolontariusze dobrze zdają sobie z tego sprawę.
Tekst i foto: Magdalena Oleksiak
Święto Niepodległości
Historia Polski jest w wielkiej mierze historią wojenną. Z ogromną siłą zachowują się wspomnienia działań zbiorowych – narodowych powstań, ważnych bitew, a przede wszystkim walki o niepodległość.
Dlatego organizując coroczny apel związany ze ŚWIĘTEM NIEPODLEGŁOŚCI , dbamy o krzewienie postaw patriotycznych u naszych uczniów, szukając z roku na rok nowych metod i technik, by podążać za zmieniającym się światem, nie gubiąc jednocześnie tożsamości, narodowości i polskości.
W tym roku klasy 1-3 i 4-8 dnia 10 listopada 2023 r. połączyły siły, tworząc spektakl pełen faktów historycznych przedstawionych w sposób tradycyjny jak i nowoczesny. Przybliżyliśmy historię Polski tańcem, piosenką, poezją i prozą oraz udowodniliśmy, że bycie Polakiem – patriotą można okazywać w różnorodny sposób.
Jako społeczność szkolna wspólnie z zaproszonymi gośćmi o godz. 11.11 odśpiewaliśmy hymn narodowy, włączając się tym samym do kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.
Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście:
✔️Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Dzimira;
✔️Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Lidzbarku Waldemar Iwankowski;
✔️Prezes Kurkowego Bractwo Strzeleckiego w Lidzbarku Krzysztof Główczyński;
✔️ Przedstawiciel Kurkowego Bractwo Strzeleckiego w Lidzbarku Piotr Ławicki;
✔️ Reprezentant Stowarzyszenia Historyczno-Strzeleckiego – Pogranicze w Ogniu Marcin Szramka.
Apel przygotowały klasy 3a, 3b, 6a, 6b, 7b ,zespół wokalny, Samorząd Uczniowski – pracujące pod kierunkiem pań: KatarzynyCzaplińskiej, Katarzyny Nizgorskiej, Jolanty Nowińskiej, Marzanny Nąć i Marleny Komosińskiej.
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystego apelu serdecznie DZIĘKUJEMY! Dziękujemy również panu Grzegorzowi Orłowskiemu za przygotowanie trębaczy.
I Bieg dla Niepodległej
Dnia 9 listopada 2023 r. w ramach obchodów 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości nasza szkoła zorganizowała I Bieg dla Niepodległej, do udziału w którym zaproszono uczniów, rodziców i pracowników szkoły.
W tym symbolicznym biegu udział wzięli chętni uczniowie klas I-VIII, tworząc grupę ponad 60 uczestników. Na linii startu – w okolicach Kawiarenki Cittaslow (kl. IV-VIII) i przy Ośrodku Wczasowym Danusia (kl. I-III) – wszyscy uczestnicy otrzymali pakiety startowe, następnie Dyrektor szkoły dokładnie omówiła zasady, ideę i trasę biegu. Przed startem nadszedł czas na rozgrzewkę, którą poprowadził nauczyciel wychowania fizycznego – pan Radosław Fryza.
Po niezbędnej porcji ćwiczeń uczniowie klas IV-VIII wraz z rodzicami i nauczycielami, wyposażeni w biało-czerwone flagi, prowadzeni przez Burmistrza Lidzbarka Macieja Sitarka i Dyrektor szkoły Joannę Urbańską, wyruszyli w stronę Ośrodka Wczasowego Danusia. Po drodze dołączyli do nich uczniowie klas I-III ze swoimi rodzicami i nauczycielami. Cała grupa bezpiecznie dotarła do linii mety – Pomnika Ofiar Wojennych, gdzie po rozdaniu medali uczestnikom biegu, Burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej Michała Dzimiry i Dyrektor Szkoły Joanny Urbańskiej zapalili znicze na znak pamięci o tych, którzy ponieśli ofiarę życia, walcząc na przestrzeni wielu lat o niepodległość swojej Ojczyzny.
Organizacja biegu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie i pomoc wielu osób, instytucji i organizacji. Nad organizacją całego przedsięwzięcia i bezpieczeństwem uczestników czuwali:
✔️Burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Michałem Dzimirą oraz pracownikami Urzędu Miasta i Gminy Lidzbark;
✔️Ochotnicza Straż Pożarna w Lidzbarku z Naczelnikiem Adamem Osowskim na czele;
✔️Komisariat Policji w Lidzbarku z Komendantem Piotrem Przybyszewskim na czele;
✔️Kurkowe Bractwo Strzeleckie Lidzbark pod wodzą Prezesa Krzysztofa Główczyńskiego;
✔️Uniwersytet Trzeciego Wieku Lidzbark z Wiceprezesem Tadeuszem Modzelewskim na czele;
✔️Stowarzyszenie Historyczno-Strzeleckie – Pogranicze w Ogniu i jego reprezentant Marcin Szramka;
✔️Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lidzbarku pod kierownictwem Dyrektora Marka Ziółkowskiego;
✔️Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Lidzbark pod kierownictwem Dyrektora Mariusza Gołębiowskiego;
✔️Fundacja Maraton Warszawski;
✔️Portal moje-dzialdowo.pl i Redaktor Naczelny Marcin Ostrowski;
✔️Koordynatorki i inicjatorki biegu p. Marlena Komosińska i p. Marzanna Nąć;
✔️Pielęgniarka Medycyny Szkolnej Aldona Kordalska;
✔️Rodzice, Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku.
Za pomoc i wielkie serce wszystkim zaangażowanym serdecznie DZIĘKUJEMY!
Do zobaczenia za rok!
Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku
Dnia 30 października 2023 r. w naszej szkole odbył się szkolny Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku zorganizowany przez nauczyciela historii – dr Michała Dzimirę.
Uczniowie biorący w nim udział musieli wykazać się wiedzą o życiu i dokonaniach najwybitniejszego polskiego astronoma, a także znajomością wielu dat. Nie zabrakło również pytania dotyczącego historii lokalnej związanej z Lidzbarkiem.
W ten sposób uczciliśmy pamięć o 550-tej rocznicy urodzin Mikołaja Kopwrnika.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wiedzy oraz odwagi.
Wyniki konkursu:
I miejsce zajęli:
Igor Cichocki kl. (kl. 7a),
Julia Nowicka (kl. 7a),
Oliwer Rykaczewski kl. (kl. 7a);
II miejsce zajęli:
Tomasz Bilski (kl. 6a),
Martyna Kłosowska (kl. 7a ),
Nadaia Margaszewska (kl. 7a),
Tymoteusz Sokołowski (kl. 5a)
III miejsce zajęli:
Julia Bielińska (kl. 6a),
Aleksander Fryza (kl. 6a),
Emilia Gołąbiewska (kl. 7a),
Iga Orłowska (kl. 6a),
Lena Strungowska (kl. 7a).
Tekst i foto: Michał Dzimira
Pages: 1 2