Home » Marzec_2024

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Maj 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
29 kwietnia 2024
30 kwietnia 2024
1 maja 2024
2 maja 2024
3 maja 2024
4 maja 2024
5 maja 2024
6 maja 2024
7 maja 2024
8 maja 2024
9 maja 2024
10 maja 2024
11 maja 2024
12 maja 2024
13 maja 2024
14 maja 2024
15 maja 2024
16 maja 2024
17 maja 2024
18 maja 2024
19 maja 2024
20 maja 2024
21 maja 2024
22 maja 2024
23 maja 2024
24 maja 2024
25 maja 2024
26 maja 2024
27 maja 2024
28 maja 2024
29 maja 2024
30 maja 2024
31 maja 2024
1 czerwca 2024
2 czerwca 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Marzec_2024


Udział w warsztatach wielkanocnych

Dnia 26 marca, dzięki uprzejmości Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku uczniowie klasy 6b wspólnie z nauczycielką plastyki Marleną Komosińską, wzięli udział w warsztatach wielkanocnych. Po omówieniu tradycji wielkanocnych wykonali piękne kartki świąteczne, które będą mogli wręczyć najbliższym podczas Świąt Wielkanocnych.

Dziękujemy pani dyrektor Edycie Marszak oraz prowadzącej warsztaty pani Agnieszce Bartnikowskiej. Jak zwykle było profesjonalnie, ciekawie i gościnnie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne propozycje spotkań.


Julia Połeć w FINALE

VII Ogólnopolski Konkurs Wielka Liga Czytelników
to konkurs promujący czytelnictwo wśród dzieci i młodzież, zachęcający do wspólnego rodzinnego czytania. Do etapu szkolnego zgłosiła się 17 uczniów z klas 1-3 oraz 10 uczniów z klas 4-8. Na etapie szkolnym uczestnicy mieli do przeczytania 5 książek i do rozwiązania 5 testów sprawdzających wiedzę z przeczytanej lektury. Do testu półfinałowego przystąpiła dziewiątka uczniów – Jadwiga Jankowska, Emilia Kowalczyk, Martyna Marcinkowska, Patryk Połeć i Paweł Wierzchołowski (z klas 1- 3) oraz Aleksander Fryza, Stanisław Jankowski, Iga Orłowska i Julia Połeć z klas 4-8, którzy rozwiązali wszystkie testy zdobywając ponad 80% punktów.

W czwartek 14 marca odbył się półfinał Wielkiej Ligi Czytelników, w którym uczniowie rozwiązywali testy sprawdzający zdobytą wiedzę po przeczytaniu lektur półfinałowych – „Mania- dziewczynka inna niż wszystkie” i „Dynastia Miziołków”. Bardzo miło nam poinformować, że Julia Połeć zdobywając 81% punktów przechodzi do etapu ogólnopolskiego. Wielkie brawa za wytrwałość, dociekliwość i uważność w czytaniu lektury.

W kategorii klas 1-3
I miejsce – Martyna Marcinkowska
II miejsce Emilia Kowalczyk
III miejsce – Patryk Połeć
W kategorii klas 4-8
I miejsce – Julia Połeć
II miejsce Iga Orłowska
III miejsce – Aleksander Fryza

Gratulujemy i liczymy na udział w przyszłorocznym konkursie.


Powiatowy Konkurs Ilustratorski

W piatek 22 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej w Rumianie odbyła się Powiatowa Konferencja Ekologiczna oraz rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Ilustratorskiego ” TAK!dla klimatu” i rozdanie nagród. Miło nam poinformować, iż uczennica klasy 1a Eliza Pawlak zdobyła wyróżnienie w kategorii klas 1-3. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Wielki Jarmark Wielkanocny z udziałem naszej szkoły

Dnia 24 marca 2024 r. dzięki zaangażowaniu naszych wspaniałych Uczniów, Rodziców i Pracowników kolejny raz wzięliśmy udział w Wielkim Jarmarku Wielkanocnym organizowanym w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lidzbarku.

Na naszym stoisku zakupić można było łakocie oraz dekoracje świąteczne. Uczestnicy jarmarku mogli również podziwiać występy uczniów: grupa wokalna prowadzona przez p. Marlenę Komosińską zaprezentowała utwór pt. „Pełnia barw”, natomiast uczennice klasy 1a prowadzone przez p. Żanetę Mendalkę wykonały „Taniec motyli”.

Podczas jarmarku rozdano również nagrody dla osób nagrodzonych w „Konkursie na Najpiękniejszą Ozdobę Wielkanocną” zorganizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku . Wśród nagrodzonych znaleźli się reprezentanci naszej szkoły, którym serdecznie gratulujemy,

w kategorii klas I-IV:
I miejsce – Mikołaj Dobucki – uczeń kl. 3b,
II miejsce – Dawid Wyka – uczeń kl. 4a,
wyróżnienie – Julia Ziółkowska – uczennica kl. 2a;

w kategorii klas V-VIII:
III miejsce – Ksawery Grochowalski – uczeń kl. 6b,
wyróżnienie – Yasmine Gharbi – uczennica kl. 5a.

To była wspaniała okazja do zacieśnienia więzi i utrwalenia tradycji wielkanocnych.

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które wsparły nas w organizacji i odwiedziły nasze stoisko!

Tekst: Joanna Urbańska
Foto: Marlena Komosińska


Kolejne warsztaty plastyczne

Kolejne warsztaty plastyczne były bardzo owocne. Wykonywaliśmy koszyczki wielkanocne oraz malowaliśmy gipsowe ozdoby.


Mamy Laureatów Kuratoryjnych Konkursów Przedmiotowych

Dnia 15 marca 2024 r. ukazały się wyniki konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Miło jest nam poinformować, iż dwóch uczniów naszej szkoły uzyskało tytuł Laureta, a są to: uczeń klasy 6a – Tomasz Bilski- Laureat konkursu z informatyki, pracujący pod kierunkiem p. Wojciecha Nowińskiego oraz uczeń klasy 7a – Vincent Marchlewicz – Laureat konkursu z języka niemieckiego, pracujący pod kierunkiem p. Iwony Figurskiej.

Warto wspomnień, że Tomek w poprzednim roku szkolnym został finalistą tegoż samego konkursu, a w tym roku zdobył również wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym Bóbr.

Obu uczniom i ich opiekunom składamy serdeczne gratulacje – jesteśmy pewni, że usłyszymy o nich również za rok!


Jarmark Wielkanocny

Serdecznie zapraszamy naszych Uczniów, ich Rodziców, Nauczycieli oraz wszystkich naszych Sympatyków już w najbliższą niedzielę na stoisko naszej szkoły podczas Jarmarku Wielkanocnego. Czekamy na Was z pięknymi dekoracjami i pysznymi wypiekami.


Dzień Samorządności

21 marca w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował Dzień Samorządności.

Wyznaczeni uczniowie prowadzili czwartą i piątą godzinę lekcyjną w klasach IV-VIII. W ten sposób mieli okazję poznać pracę nauczyciela. Uczniowie prowadzący lekcje przygotowali pomoce dydaktyczne, karty pracy, gry i quizy interaktywne, a nawet niespodzianki za pracę na lekcji. Bardzo dobrze wywiązali się z powierzonych im zadań. Uczniom naszej szkoły spodobał się pomysł zamiany ról i Dzień Samorządności z pewnością na stałe wejdzie do kalendarza imprez szkolnych.

W pierwszy dzień wiosny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Kolorowe skarpetki, które tego dnia założyli uczniowie to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Pan Mariusz Topolewski wraz z uczennicami z klasy VIa przygotował na temat tego święta ulotki, których treść została przez nich odczytana w poszczególnych klasach. Następnie ulotki zostały umieszczone na gazetkach ściennych w klasach. Wierzymy, że drobne gesty mają znaczenie, dlatego włączamy się do akcji społecznej pokazując swoje zrozumienie i akceptację.


Stroiki wielkanocne

Tropem ubiegłego roku, 14 i 21 marca 2024r. uczniowie klasy 1b wraz z wychowawcą Teresą Pawlak oraz paniami Klaudią Piątkowską i Bożeną Dobucką wykonali stroiki wielkanocne, które przekazali na Jarmark Wielkanocny. Uczniowie mieli okazję poczuć się jak prawdziwi floryści. Tworzyli niezwykłe dekoracje przestrzenne z użyciem zarówno naturalnych jak i sztucznych materiałów. Przekonali się, że każdy, kto posiada chociaż odrobinę wyobraźni i zmysłu estetycznego potrafi stworzyć coś pięknego. Efekty naszej pracy widoczne są na załączonych zdjęciach. Bardzo dziękujemy pani Klaudii Piątkowskiej oraz pani Bożenie Dobuckiej za wsparcie i pomoc.


Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur

21 marca 53 uczniów naszej szkoły przystąpiło do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur. Uczniowie przez 75 min rozwiązywali łamigłówki matematyczne w czterech kategoriach wiekowych: Żaczek – kl. 2, Maluch – kl. 3-4, Beniamin – kl. 5-6 oraz Kadet – 7-8. Po zakończeniu testu, każdy z uczestników został obdarowany układanką „Tangramem chińskim” jako formą podziękowania za udział.

Z wielką niecierpliwością oczekujemy na wyniki! Trzymajcie kciuki za naszych uczniów!


Światowy Dzień Zespołu Downa

Choć 21 marca większości kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa.

To właśnie dziś przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Symbolem zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Jak co roku nasi przyrodnicy z kl. IV a podczas lekcji przyrody przyłączyli się do obchodów tego dnia, pokazując tym samym jak ważny jest szacunek dla każdego człowieka.

Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe, pełne miłości i akceptacji.


Wiosennym Turnieju Piłaki Nożnej Dziewcząt o Puchar Burmistrz Lidzbarka

Dziś uczennice naszej szkoły wzięły udział w Wiosennym Turnieju Piłaki Nożnej Dziewcząt o Puchar Burmistrz Lidzbarka. Zagrały 3 mecze, ze Szkołami Podstawowymi w Dłutowie, Kurzętniku i Tylicach. Pierwszy wygrały 1-0, drugi 4-0, trzeci 2-0. Bramki strzeliły Maja Marchelek – 2, Julita Moszczyńska – 1 , Amelia Grochowalska – 2, Amelia Kempczyńska -2. Piłkarki z naszej szkoły zajęły I miejsce i wręczono im puchar oraz złote medale. Królową strzelców została Amelia Grochowalska. Dziewczęta do turnieju przygotował nauczyciel wychowania fizycznego Radosław Fryza. Gratulujemy i życzymy dalszych piłkarskich sukcesów. I pamiętajcie, że dla nas wszystkie jesteście królowymi piłki nożnej!


Wycieczka na mecz LECHIA GDAŃSK vs. ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC

Dnia 15.03.2024 uczniowie naszej szkoły wybrali się do Gdańska na mecz 1. Ligi pomiędzy Lechią a Zagłębiem Sosnowiec. Młodzi kibice obejrzeli ciekawy mecz, w którym padły aż cztery gole, poza tym obserwować mogli wiele sytuacji bramkowych oraz fajnych akcji przeprowadzonych przez graczy obu drużyn.

Serdecznie dziękujemy klubowi Lechia Gdańsk za bezpłatne umożliwienie obejrzenia meczu, pomysłodawcy przedsięwzięcia- p. Markowi Koczot – za ciekawą inicjatywę, a opiekunom: p. Bożenie Dobuckiej, p. Radosławowi Fryzie, p. Radosławowi Sekicie i p. Mariuszowi Urbańskiemu za opiekę nad uczniami. Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni i pełni wrażeń.

Informujemy, iż to nie koniec naszych sportowych atrakcji, gdyż niebawem planujemy wyjazd na mecz do Płocka na nowy stadion Wisły.

Tekst i foto: Marek Koczot


„Młodzież Zapobiega Pożarom”

18 marca uczniowie Aleksander Fryza i Paweł Orzechowski z klasy 6a oraz uczennica Kinga Sternicka z klasy 7a reprezentowali naszą szkołę w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Do kategorii, w której brali udział, zglosilo się najwięcej uczestników, więc konkurencja i stres były duże. Zwycięzcą kategorii klas 5-8 został Aleksander Fryza. Już 5 kwietnia zmierzy się z innymi uczniami w turnieju powiatowym w Księżym Dworze.

Gratulujemy wszytkim uczestnikom konkursu, a Olkowi życzymy sukcesów na etapie powiatowym.

Tekst i foto: Marlena Komosińska


Świętowaliśmy Światowy Dzień Poezji

Dnia 12 marca 2024 r. uczennice klasy 6a w składzie: Karolina Lamparska, Maja Marchelek oraz Iga Orłowska reprezentowały naszą szkołę podczas wieczoru literacko-muzycznego Bo więcej waży jedna strofa organizowanego z okazji Światowego Dnia Poezji.
Uczennice odczytały wiersze Czesława Miłosza: Obłoki, Piosenka o końcu świata, Piosenka o porcelanie, wysłuchały również utworów wybitnego poety i lokalnych twórców oraz miały okazję delektować się klimatycznym koncertem na wiolonczeli elektrycznej w wykonaniu Daniela Sobiesiaka – który dopełnił całości niesamowitych wrażeń. Na zakończenie wszyscy zebrani wspólnie zaśpiewali „Hallelujah”.

Organizatorami wydarzenia byli: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Szarych Szeregów w Lidzbarku, Zespół Szkół im. Króla Wł. Jagiełły w Lidzbarku oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku.


Dzień Kobiet

8 marca był w naszej szkole wyjątkowym dniem. Dzień Kobiet na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole w klasach 1-8 pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet.

Każda klasa świętowała na swój sposób, a zadaniem chłopców było zorganizowanie klasowych obchodów Dnia Kobiet – złożenie przez chłopców życzeń koleżankom z okazji ich święta oraz wręczenie kwiatów, drobnych upominków i słodyczy, a nawet koszulek i certyfikatów.

Z okazji Dnia Kobiet Samorząd Uczniowski zachęcił uczniów klas 4-8 do udziału w następującej akcji:
Uczennice, które 8 marca przyszły do szkoły w sukienkach lub spódniczkach zostały zwolnione z odpowiedzi ustnych. W ten dzień w naszej szkole dozwolony był też u dziewczyn makijaż. Natomiast chłopców zachęciliśmy, aby w ten dzień założyli koszule, muchę lub krawat. Oczywiście w tym wypadku również byli zwolnieni z odpowiedzi ustnych.

Życzymy wszystkim Paniom dużo zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń nie tylko w dniu ich święta, ale każdego dnia.

Tekst i foto: Joanna Urbańska


Warsztaty wielkanocne

W czwartek 7 marca 2024 r. uczniowie klasy 7a wspólnie z nauczycielką plastyki Marlena Komosińska uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych przygotowanych przez Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warsztaty prowadziła pani Agnieszka Bartnikowska. Wspólnie z uczniami omówiła tradycje świąt Wielkanocnych oraz przygotowała mnóstwo elementów i przyborów do wykonania kartek świątecznych – tradycji, która w czasach posługiwania się przez nas komunikatorami internetowymi zupełnie zanika. Dzięki perfekcyjnie przygotowanym warsztatom powstały przepiękne kartki świąteczne.

Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Biblioteki za ponowne goszczenie nas w swoich murach i czekamy na kolejne spotkania.

Tekst i foto: Marlena Komosińska


Lekcja przyrody – oddychanie

Z cyklu: Uczymy się bawiąc, bawimy się ucząc. To stwierdzenie idealne pasuje do naszych przyrodników, którzy tym razem zajęli się tematem oddychania. Podczas lekcji przyrody uczniowie zastanawiali się po co oddychamy, co dzieje się z powietrzem, które wdychamy nosem i ustami, co się dzieje z płucami kiedy oddychamy. Pretekstem do odpowiedzi na te pytania było wykonanie z woreczków, słomek modelu układu oddechowego. Uczniowie dmuchając przez słomki napełniali woreczki-płuca, natomiast wciągając powietrze, mogli przekonać się jak płuca kurczą się przy wydechu.

Tekst i foto: Anna Jankowska


Podróż z Małym Księciem

Omawianie „Małego Księcia” należy do przyjemnych lekcji, bo książka daje wiele możliwości poznania przez uczniów bardzo interesującego świata i równocześnie sporą dawkę wiedzy i emocji. Połączenie wielu metod, form pracy i doznań pozwala zgłębić wiele ważnych i poważnych egzystencjalnych zagadnień. To jedna z wielu „mądrych” książek, którą powinno przeczytać się przynajmniej dwukrotnie- jako dziecko/ nastolatek i jako dorosły. Można wtedy odkryć inne- symboliczne znaczenie.

Uczniowie klasy 7a uczestniczyli w podróży z bohaterem książki. Skorzystali z interaktywnej wersji książki. Poznali planety i ich mieszkańców, którzy reprezentowali różne postawy życiowe. Podczas lekcji wykorzystali aplikację AR- The Tiny Prince, by zwiedzić planety i wykonać interaktywne zadania. Miedzy innymi: usuwali baobaby, czyścili wulkany, żeby nie wybuchły, pielęgnowali różę, oswajali lisa, pomagali gasić latarnie na planecie 329, W trakcie pracy budowali planety, które Mały Książę odwiedzał i tworzyli kompendium wiedzy na temat lektury na koszulkach. Na zakończenie cyklu lekcji uczniowie rozwiązywali zadania egzaminacyjne.

Podziękowania kierujemy do Pani dyrektor Edyty Marszak z Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku za wypożyczenie kilku interaktywnych egzemplarzy.

Tekst i film: Katarzyna Jeziółkowska


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999r., a obchodzimy go od 2000 r. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.

Z tej okazji 28 lutego w naszej szkole odbyło się Dyktando o Pióro Dyrektora Szkoły, do którego zaprosiliśmy przedstawicieli każdej z klas. Dyktando odbyło się w czterech kategoriach wiekowych – klasy II, III, IV-VI i VII – VIII. Łącznie w potyczkach ortograficznych wzięło udział 30 uczniów, którzy reprezentowali swoje klasy:
🖋 klasa 2a:Igor Fiszer, Adam Poniewski, Zuzanna Soliwocka;
🖋klasa 2b:Faustyna Karpińska, Laura Kłosowska, Hanna Radzanowska;
🖋klasa 3a:Oskar Bielski,Zuzanna Jurkiewicz, Wiktoria Kuczyńska;
🖋klasa 3b:Zofia Tarasewicz, Mikołaj Dobucki, Rozalia Kordalska;
🖋klasa 4a:Wiktor Radzimiński, Gabriela Stumska;
🖋klasa 4b:Matylda Kaczorowska, Lena Pawlenko;
🖋klasa 5a:Alaksandra Sieg, Zuzanna Szajewska;
🖋klasa 5b:Lena Pacuska, Bartosz Połeć;
🖋klasa 6a:Tomasz Bilski, Szymon Pilanz;
🖋klasa 6b:Oskar Kwiatkowski, Dominik Wolf;
🖋klasa 7a:Martna Poniewska, Oliwer Rykaczewski;
🖋klasa 7b:Krystyna Florkowska, Marcel Ozymkowski;
🖋klasa 8a: Amelia Gutkowska, Sara Rogozińska-Duda.

Mistrzami ortografii, a tym samym zdobywcami Pióra Dyrektora Szkoły zostali:
🥇w kategorii klasy II – Zuzanna Soliwocka
🥇w kategorii klas III – Zofia Tarasewicz
🥇w kategorii klas IV-VI – Tomasz Bilski
🥇w kategoriach klas VII-VIII – Oliwer Rykaczewski.

Wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom serdecznie gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów na polu niełatwej przecież ortografii.

W tym dniu uczniowie w czasie przerw mogli również wziąć udział w Potyczkach językowych przygotowanych przez uczniów szkolnego koła języka polskiego pod okiem pani Katarzyny Budnej. Uczniowie chętnie rozwiązywali zadania leksykalne, ortograficzne, gramatyczne i frazeologiczne. Za prawidłowe odpowiedzi otrzymywali znaczek ODJO 2024 i cukierka.

To był dzień pełen wrażeń!


Wizyta w Piekarni GS Samopomoc Chłopska w Lidzbarku

Dnia 28.02.2024r. uczniowie klasy 1b w ramach innowacji pedagogicznej „Moja przyszłość w moich rekach” udali się z wizytą do Piekarni GS Samopomoc Chłopska w Lidzbarku.

Wyjście do piekarni było poprzedzone cyklem zajęć związanych z tematyką „Różnorodności ziaren”. Podczas wizyty w piekarni uczniowie zapoznali się z procesem powstawania chleba, bułek, drożdżówek. Dowiedzieli się jakie są rodzaje mąki, czym się różnią i do jakich wypieków się je stosuje. Uczniowie dowiedzieli się także, jak ważne w pracy cukiernika, piekarza jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Zwiedzali pomieszczenia piekarni, rozmawiali z pracownikami i zapoznali się z poszczególnymi etapami pieczenia chleba, bułek i drożdżówek. Poznali nowoczesne urządzenia potrzebne do procesu wyrabiania i wypieku pieczywa, rozróżniali różne dodatki stosowane do wypieków. Obserwowali czynności piekarza podczas przygotowywania ciasta, z którego następnie własnoręcznie wykonali różnego kształtu słodkie bułeczki . Po ułożeniu ich na specjalnych blachach z pomocą piekarza upiekli w obrotowym piecu. Na zakończenie wizyty odbyła się degustacja własnoręcznych wypieków.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wizyty w piekarni, zaciekawiła ich użyteczna i ważna dla innych ludzi praca piekarza- cukiernika. Bardzo dziękujemy za wspaniałą lekcję.

Tekst i foto: Teresa Pawlak

Skip to content