Home » Listopad_2023

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Kwiecień 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
1 kwietnia 2024
2 kwietnia 2024
3 kwietnia 2024
4 kwietnia 2024
5 kwietnia 2024
6 kwietnia 2024
7 kwietnia 2024
8 kwietnia 2024
9 kwietnia 2024
10 kwietnia 2024
11 kwietnia 2024
12 kwietnia 2024
13 kwietnia 2024
14 kwietnia 2024
15 kwietnia 2024
16 kwietnia 2024
17 kwietnia 2024
18 kwietnia 2024
19 kwietnia 2024
20 kwietnia 2024
21 kwietnia 2024
22 kwietnia 2024
23 kwietnia 2024
24 kwietnia 2024
25 kwietnia 2024
26 kwietnia 2024
27 kwietnia 2024
28 kwietnia 2024
29 kwietnia 2024
30 kwietnia 2024
1 maja 2024
2 maja 2024
3 maja 2024
4 maja 2024
5 maja 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Listopad_2023


Światowy Dzień Pluszowego Misia

Z okazji tego nietypowego święta, szkołę opanowały misie i te duże i całkiem maleńkie. Misie towarzyszyły dziś uczniom na lekcjach, siedziały z nimi w ławkach i umilały początek tygodnia. Samorząd uczniowski wyłonił wśród przyniesionych przytulanek najmniejszego i największego misia a rywalizacja okazała się zacięta. Największy miś należący do Igora Fiszera mierzył 162cm i wygrał o 4cm z drugim co do wielkości misiem. Najmniejszy to niespełna 4cm pluszak Nadii Margaszewskiej. Misie otrzymały okolicznościowe dyplomy.

W szkolnej bibliotece uczniowie z klasy 2a i 3b wzięli udział w warsztatach, podczas których własnoręcznie wykonali urocze misie ze skarpetek i ryżu.
Dlaczego pluszaki są tak ważne w naszym życiu?
🐻uczą odpowiedzialności i troski
🐻pomagają przełamać lęki
🐻przytulanie misiów działa uspokajająco
🐻wspierają budowanie relacji międzyludzkich
🐻pobudzają wyobraźnię

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Tekst i foto: Marzanna Nąć


Wieczór klas I – III „Razem w Kosmosie”

Rok 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika. Z tego powodu nasza szkoła od stycznia bierze udział w wielu projektach, akcjach, konkursach i innowacjach.

W czwartek, 23 listopada, uczniowie klas I – III spotkali się na sali gimnastycznej na cyklicznym wieczorze, którego tematem przewodnim był KOSMOS. Na uczniów czekały niespodzianki przygotowane przez dyrekcję szkoły oraz nauczycielki klas edukacji wczesnoszkolnej.

Niesamowita podróż rozpoczęła się od symbolicznego lotu uczniów rakietą w kierunku gwiazd. Następnie poszczególne klasy odwiedzały kosmiczne atrakcje, którymi były:
• Mobilne Planetarium, w którym pod wielką kopułą miały możliwość obejrzeć 45 minutowy gwiezdny seans.
• Sala kosmicznych doświadczeń, w której poznały właściwości powietrza i wody.
• Planeta Ciemność, na której w półmroku za pomocą robotów Photon z pracowni Laboratorium Przyszłości pokonywały tor przeszkód oraz rozwiązywały kosmiczne zagadki na tabletach.
• Kosmiczna Kawiarenka, która była chwilą wytchnienia w przerwie przed czekającymi atrakcjami.

Po powrocie z „międzyplanetarnej” podróży każda klasa miała za zadanie zaprezentowanie planety, z której przybyła na wieczór. Nasi „kosmici” śpiewali piosenki, rymowanki, opowiadali ciekawostki o swoich planetach oraz tańczyli.

Na koniec uczniowie wypowiadali się na temat swoich wrażeń ze spotkania oraz wspólnie zaśpiewały piosenkę „W Układzie Słonecznym”.

Uśmiech i radość dzieci podczas wieczoru był dla nas największą nagrodą. Była to świetna integracja oraz nauka poprzez zabawę.

Organizatorzy wydarzenia bardzo dziękują osobom zaangażowanym w jego przygotowanie oraz obecność podczas wieczoru.

Spotykamy się za rok, a tematem przewodnim będzie …. To niespodzianka.


Turnieje piłki nożnej halowej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej

Dnia 22.11.2023 na hali MOSiR w Lidzbarku rozegrano turnieje piłki nożnej halowej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

W turnieju chłopców nasza drużyna zajęła III miejsce. Chłopcy przegrali z SP 2 Lidzbark 1:4, a następnie pokonali SP Bryńsk 6:1 i awansowali do półfinału. W półfinale po zaciętej walce przegrali z SP 3 Działdowo 0:2, ale w meczu o III miejsce pokonali w rzutach karnych 2:1 SP Narzym i zdobyli brązowe medale.

SP 1 Lidzbark reprezentowali: Cichocki Igor, Grochowalski Ksawery, Dąbrowski Dominik, Plata Dominik, Godlewski Kacper, Rykaczewski Oliwer, Jarzębski Rafał, Ozymkowski Marcel, Karkocha Kamil, Ozymkowski Igor, Wolf Dominik, Igelski Kamil. Trener: Marek Koczot.

W turnieju dziewcząt nasze reprezentantki pokonały w grupie SP Dłutowo 2:1 oraz SP 2 Lidzbark 1:0. W półfinale zwyciężyły z SP 3 Działdowo 4:0, a w finale uległy SP Narzym 0:1 i zajęły II miejsce oraz zdobyły srebrne medale.

SP 1 Lidzbark reprezentowały: Grochowalska Amelia, Sternicka Kinga, Strungowska Lena, Moszczyńska Julita, Piotrowska Emilia, Marchelek Maja, Połeć Julia, Naworska Urszula, Kempczyńska Amelia, Kłosowska Martyna. Trener: Marek Koczot

Tekst i foto: Marek Koczot


Obserwacja przyrody przez uczniów klas czwartych

Nasi przyrodnicy z kl. 4a i 4b na przełomie października i listopada zajmowali się obserwacją pogody. Zajęcia odbywały się w terenie (w szkolnym ogródku meteorologicznym) i w klasie, gdzie dzieci poznały składniki pogody, przyrządy do pomiarów niektórych składników i ich jednostki pomiaru. Uczniowie przy pomocy nauczyciela określali temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne, zachmurzenie, kierunek wiatru. Chętni uczniowie próbowali swoich sił jako prezenterzy pogody, co okazało się wcale nie takie łatwe.

Tekst i foto: Anna Jankowska


Synoptyk lotniczy na lekcji przyrody

03 listopada 2023 r. na zajęciach przyrody gościliśmy synoptyka lotniczego, pana Rafała Lokumskiego, który pracuje w Państwowym Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Pan Rafał przybliżył uczniom specyfikę swojej pracy, zaprezentował różne narzędzia, ręcznie robione mapy, którymi na co dzień posługuje się synoptyk.

Podczas prezentacji przygotowanej przez pana Rafała, dzieci poznały oprogramowanie komputerowe, z którego odczytywana jest m.in. prognoza pogody dla samolotów, rodzaje chmur oraz niebezpieczne zjawiska pogodowe, które stwarzają duże zagrożenie dla samolotów.
Pan Rafał przygotował także test przy pomocy Kahoota sprawdzający zapamiętane informacje.

Na koniec zajęć nasz Gość przygotował niespodziankę- każdy uczeń otrzymał komiks edukacyjny Weatherman: Historia człowieka, który wiedział wszystko o pogodzie oraz lizaczka.

Uczniowie wraz z nauczycielem Anną Jankowską podziękowali panu Rafałowi za wspaniałą lekcję, nowinki, ciekawostki wręczając dyplom i słodkość.

Tekst i foto: Anna Jankowska


Książka „Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku – 50 lat tradycji”

Pani Magdalena Zawacka przekazała do szkolnej biblioteki swoją najnowszą książkę zatytułowaną „Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku – 50 lat tradycji”. W tej publikacji można znaleźć nazwiska, osiągnięcia i zdjęcia nauczycieli naszej szkoły oraz naszych absolwentów. Zapraszamy więc do wypożyczania książki i życzymy miłej lektury.

"Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku - 50 lat tradycji"

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Warsztaty fotograficzne

3 listopada uczniowie klasy VIa brali udział w warsztatach fotograficznych zorganizowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku. Warsztaty były przeprowadzone przez Zygmunta Mężykowskiego oraz Wiesława Ferenca. Tego dnia miała również miejsce uroczysta inauguracja wystawy fotografii krajobrazowej Wiesława Ferenca.

W pierwszej części uczniowie mieli okazję posłuchać wykładu na temat techniki robienia zdjęć. Z pewnością cenne wskazówki dotyczące podziału i równowagi okażą się bardzo pomocne podczas fotografowania krajobrazów, przyjaciół oraz wszystkiego, co nas zachwyci i zainteresuje. Podczas części praktycznej uczniowie próbowali wykorzystać na swoich telefonach zdobytą wiedzę i rozwijać umiejętności fotografowania. Uczniowie zadawali pytania, chętnie rozszerzając swoją wiedzę.

Punktem kulminacyjnym tego niezwykłego spotkania był finisaż wystawy. Uczniowie mogli podziwiać fotografie Wiesława Ferenca. Każda z tych fotografii zrobiła na uczniach duże wrażenie. Miłą niespodzianką był tort, który był doskonałym podsumowaniem warsztatów.

Dziękujemy Wiesławowi Ferencowi i Zygmuntowi Mężykowskiemu opiekunowi grupy fotograficznej ISSO działającej przy MGOK w Lidzbarku za przeprowadzenie tych wyjątkowych zajęć. Pani dyrektor Edycie Marszak serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Mamy nadzieję, że takie warsztaty zainspirowały uczniów klasy VIa i zdjęcia wykonane przez nich będą pełne pasji i magii.

Tekst: Jolanta Nowińska
Foto: Marlena Komosińska


Biologia na żywo

W ramach podsumowania lekcji na temat budowy kości uczniowie kl 7a wraz z panią Katarzyną Stempką wykonali doświadczenie z kością drobiową.

W poniedziałek 30 października zanurzyli kość w roztworze kwasu octowego, a po kilku dniach dokonali obserwacji. Kość stała się miękka i elastyczna, ponieważ kwas octowy wypłukał z kości substancje mineralne (sole wapnia i fosforu) nadające kościom sztywność i twardość.

Brawa dla przyszłych biochemików. Kto wie, czy nie lekarzy?

Tekst i foto: Katzrzyna Stempka

Skip to content