Home » Wrzesień_2023

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Maj 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
29 kwietnia 2024
30 kwietnia 2024
1 maja 2024
2 maja 2024
3 maja 2024
4 maja 2024
5 maja 2024
6 maja 2024
7 maja 2024
8 maja 2024
9 maja 2024
10 maja 2024
11 maja 2024
12 maja 2024
13 maja 2024
14 maja 2024
15 maja 2024
16 maja 2024
17 maja 2024
18 maja 2024
19 maja 2024
20 maja 2024
21 maja 2024
22 maja 2024
23 maja 2024
24 maja 2024
25 maja 2024
26 maja 2024
27 maja 2024
28 maja 2024
29 maja 2024
30 maja 2024
31 maja 2024
1 czerwca 2024
2 czerwca 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Wrzesień_2023


Bezpieczna droga do szkoły – spotkania z policjantem

20 i 27 września, w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się spotkanie uczniów klas drugich i trzecich z dzielnicową asp. Agnieszką Żuchowską z Komisariatu Policji w Lidzbarku. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Dzielnicowa rozmawiała z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreśliła ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniała również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Przestrzegała również przed zabawami w pobliżu jezdni.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały wiele pytań, ale i na wiele potrafiły wyczerpująco odpowiedzieć. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę.

Takie spotkania odbywają się w naszej szkole co roku i przynoszą dobre efekty. Wierzymy, że i w tym roku wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w codziennej drodze do szkoły.


Doskonalenie jest wpisane w zawód nauczyciela

W dniach 25-29 września 2023 r. nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole – Pan Marek Koczot był na stażu trenerskim w klubie FC DAC 1904 Dunajska Streda.

MOL Football Academy to największa akademia piłkarska na Słowacji, która posiada 7 boisk trawiastych, 2 boiska sztuczne oraz zaplecze o najwyższych standardach. Nauczyciel obserwował treningi pierwszej drużyny DAC oraz oglądał i brał udział w treningach drużyn młodzieżowych. Miał również okazję zobaczyć wyjazdowy mecz DAC w pucharze Słowacji TJ Horne Saliby – DAC (0:4).

Został serdecznie przyjęty przez wszystkich trenerów, którzy pokazali mu swój warsztat pracy, podzielili się z nim wiedzą w wielu rozmowach. Spotkał tam świetnych fachowców, ale jednocześnie wspaniałych, sympatycznych ludzi.

Oczywiście wyniesione ze stażu wiadomości i umiejętności nauczyciel wdroży do pracy z uczniami na zajęciach wychowania fizycznego oraz podczas prowadzonych dla chętnych uczniów zajęć pozalekcyjnych dla bramkarzy, do udziału w których serdecznie zapraszamy!

Tekst i foto: Marek Koczot


„Czytamy z sercem” w naszej szkole

ZACZYNAMY – „Czytamy z sercem” w naszej szkole

Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to bezpłatna inicjatywa czytelnicza i edukacyjna organizowana w ramach obchodów dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Organizatorami akcji są: Małgorzata Ficoń (bibliotekarka, autorka projektu „Czytamy z Sercem” i strony „Między Regałami”, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach Filia w Bytomiu oraz II Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Tarnowskich Górach.

Naszym pierwszym działaniem była lekcja biblioteczna w klasie 2b, która wysłuchała „Bajki o zdrowym sercu”. Bajka była wstępem do ożywionej dyskusji o tym co powinniśmy robić aby nasze serca były zdrowe. Na podsumowanie dzieci sporządziły kontrakt ze swoim sercem, wykonując serce z masy solnej, w którym odcisnęły swoją dłoń. Tak przygotowane prace zostały dodatkowo pięknie pokolorowane.

Była to inspirująca i bardzo pouczająca lekcja, która na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci.

Już jutro nasze kolejne działania … Czeka na Was wiele niespodzianek

Tekst i foto: Marzanna Nąć


7b na wyjeździe świętowała Dzień Chłopaka

Wspólny wyjazd na kręgle do Działdowa uczniów klasy 7b był okazją do integracji zespołu klasowego, zaprzyjaźnienia się z nowymi kolegami i koleżankami a także świętowania nadchodzącego Dnia Chłopaka. Rozgrywki były bardzo emocjonujące i z każdym rzutem liczba strącanych kręgli była coraz wyższa. W myśl zasady – ćwiczenie czyni mistrza udało się nawet rzucić kręglowego strike.

Najlepsze wyniki w rozgrywce uzyskali:
Dominik 98
Kamil 44
Bartek 42
Zosia 71
Ola 68
Marcelina 68

Jednogłośnie uczniowie uznali wyjazd za bardzo udany i chętnie go powtórzą.

Tekst i foto: Marzanna Nąć


Akcja Sprzątanie Świata

Dnia 15 września br klasy V b i VI a w liczbie 42 uczestników wraz z wychowawcami p. Magdaleną Oleksiak i p. Jolantą Nowińską oraz koordynatorem akcji p. Mariuszem Topolewskim wzięły udział w 30 Akcji Sprzątania Świata, która w tym roku odbywała się pod hasłem Sprzątanie świata łączy ludzi. Klasom towarzyszył leśniczy Gabriel Gąsiorowski.

Klasy sprzątały las przy rzece na ulicy Lubawskiej. Zaopatrzeni w rękawice ochronne i worki uczniowie zabrali się do zbierania papierków, puszek, butelek itp. Efekty akcji były zadowalające – uczniowie obu klas zebrali łącznie 8 worków śmieci.

Zbiórka śmieci zakończyła się słodkim poczęstunkiem – cukierkami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Lidzbark oraz wykonane zostały wspólne zdjęcia.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Dyrekcji Szkoły za umożliwienie udziału w akcji oraz Nadleśnictwu Lidzbark reprezentowanemu przez panią Joannę Bilską. Efekty akcji zostaną zapisane w raporcie który koordynator akcji prześle do centrali a szkoła otrzyma stosowny certyfikat potwierdzający jej uczestnictwo.

Tekst: Mariusz Topolewski
Foto: Magdalena Oleksiak


Spotkanie z lokalnym poetą, fotografikiem, trenerem, człowiekiem wielu pasji i talentów Wiesławem Ferencem

W dniach 14-15 oraz 21-22 dzięki uprzejmości pani dyrektor Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku uczniowie klas 6a, 6b, 7a i 7b spotkali się z lokalnym poetą, fotografikiem, trenerem, człowiekiem wielu pasji i talentów Wiesławem Ferencem. Spotkanie połączone było z wystawą zdjęć fotografii krajobrazowej artysty, autorską prezentacją jego wierszy oraz krótkim warsztatowym instruktarzem tworzenia profesjonalnych zdjęć przy pomocy telefonu komórkowego. Zachęceni przytulnością i miłą atmosferą MGBP oraz profesjonalizmem Wiesława Ferenca jesteśmy już umówieni na kolejne spotkania, ponieważ tak jak mówił – Pasja to pasja to błysk w oku, kołatanie serca a czasem nieokreślone coś co kochasz. To niezwykle istotny obszar, który ma ogromne znaczenie dla jakości naszego życia. A w trakcie naszych spotkań okazało się, że wśród naszych uczniów jest wielu pasjonatów fotografii


Wycieczka na Farmę Noego w Kiełpinach

W dniu 19 września czternaścioro uczniów z klasy 4a i 4b spędziło aktywnie czas na Farmie Noego w Kiełpinach. Wycieczka była nagrodą za wygraną w akcji Rowerowy Maj w ubiegłym roku szkolnym, kiedy to ówczesna klasa 3b zdobyła pierwsze miejsce. Uczniowie mieli okazję przejechać się bryczką oraz konno. Dokarmiali zwierzęta i korzystali z trampolin i placu zabaw. Na koniec zorganizowane zostało ognisko z pysznymi kiełbaskami. Piękne okoliczności przyrody i przyjazny właściciel to gwarancja świetnej zabawy. Na pewno jeszcze tu wrócimy!

Dziękujemy Dyrektor Centrum Usług Wspólnych – Pani Justynie Kochalskiej za udostępnienie transportu oraz Organowi Prowadzącemu za ufundowanie atrakcyjnej nagrody.

Tekst i foto: Alicja Kraszewska


Trening czyni mistrza!

W czasie wakacji nasi nauczyciele nie tylko odpoczywali, ale również dokształcali się w różnych formach.

Pan Marek Koczot, nauczyciel wychowania fizycznego i trener piłki nożnej, w dniach 1-4 sierpnia 2023 r. przebywał na stażu trenerskim w klubie ekstraklasy Piaście Gliwice. Dzięki uprzejmości pierwszego trenera – Aleksandra Vukovica – oraz trenerów bramkarzy: Mateusza Smudy i Jakuba Szmatuły, pan Marek mógł obserwować treningi I zespołu Piasta oraz treningi bramkarskie.

Wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas stażu nauczyciel wykorzysta w pracy z młodymi bramkarzami w naszej szkole, gdyż już od października zostaną wznowione treningi bramkarskie SKS. Osoby zainteresowane już od dziś można się zgłaszać do trenera Marka Koczota i zapisywać na zajęcia. Zapraszamy!

Tekst i foto: Marek Koczot


Piknik Rowerowy w Olsztynie

W niedzielę 17 września 2023 r. uczennice z naszej szkoły wraz z opiekunem brały udział w Pikniku Rowerowym w Olsztynie będącym podsumowaniem akcji Rowerowy Maj. Podczas Pikniku uczennice pomagały w ustawieniu toru przeszkód oraz w przeprowadzeniu jazdy sprawnościowej, która stanowiła jedną z atrakcji Pikniku. Iga i Karolina wzięły również udział w konkurencjach proponowanych uczestnikom pikniku oraz na scenie imprezy odebrały wraz z Panem Burmistrzem Maciejem Sitarkiem nagrodę główną dla naszego miasta, która zostanie przeznaczona na rozwój infrastruktury rowerowej w mieście.

Tekst: Wojciech Nowiński
Foto: https://www.facebook.com/OficjalnyProfilLidzbarka


Wycieczka integracyjna klasy sportowej IVa

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy sportowej wzięli udział w wyjeździe integracyjnym do Warszawy, zorganizowanym przez trenera pana Radosława Fryzę. Program wycieczki obfitował w wiele atrakcji a pogoda sprzyjała ich realizacji.

Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Mieście, przy Zamku Królewskim. Uczniowie mieli okazję zobaczyć:
✔ kolumnę Zygmunta,
✔ pomnik Syrenki Warszawskiej,
✔ pomnik Marii Skłodowskiej – Curie,
✔ park fontann,
✔ pomnik Małego Powstańca,
✔ zmianę warty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza,
✔ pomnik księcia Józefa Piłsudskiego przed pałacem prezydencki.

Punktem kulminacyjnym była wizyta i zwiedzanie stadionu Legii pod okiem profesjonalnego przewodnika, który przedstawił nie tylko historię stadionu ale także historię i osiągnięcia klubu.

Młodzi sportowcy mieli okazję zobaczyć trybuny, także te vipowskie, stanowiska komentatorskie, sale konferencyjna, szatnie i płytę stadionu. Na zakończenie była oczywiście wizyta w sklepie kibica i zakupy klubowych gadżetów.

Wycieczkę zakończyliśmy dużą dozą aktywności fizycznej podczas pobytu w parku trampolin.


Obudź w sobie ogrodnika

14 września kl 7a wraz z nauczycielką biologii p. Katarzyną Stempką posadziła juki od strony parkingu szkoły. Uczniowie ochoczo kopali, sadzili i podlewali rośliny. Teraz pozostaje nam czekać aż zakwitną.

Pani Kasia zapewnia, że to dopiero początek pozytywnych zmian otoczenia naszej szkoły.

Tekst i foto: Katarzyna Stempka


Dzień Aktywności Fizycznej

Dziś uczniowie klas 4a, 4b, 5a, 5b, 6a oraz 6b brali udział w Dniu Aktywności Fizycznej w ramach Tygodnia Profilaktyki Zdrowia organizowanego przez Powiat Działdowski, Państwową Stację Epidemiologiczno-Sanitarną w Działdowie i Urząd Miasta i Gminy w Lidzbarku.

Celem wydarzenia było promowanie zdrowego trybu życia, pokazywanie młodym ludziom na czym on polega i jakie czynniki na niego wpływają. Instruktorzy z MOSiR Lidzbark, wspólnie z nauczycielami wychowania fizycznego a także wolontariuszami z Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Zespole Szkół z ZS im. Króla Władysława Jagiełły przygotowali dla nas różnorodne gry i zabawy. Skakaliśmy na skakance, strzelaliśmy gole, graliśmy w „biegane” KÓŁKO I KRZYŻYK, odbijaliśmy piłeczkę tenisową na czas, rzucaliśmy do celu oraz do kosza. Mogliśmy sprawdzić swoją siłę fizyczną ćwicząc na „wioślarzu” a także rzucając piłką lekarską na odległość.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Było aktywnie, zabawnie i wesoło.

Tekst i foto: Marlena Komosińska


„Bezpieczna Droga Do Szkoły z Mrówką”

Dnia 13 września 2023 roku w naszej szkole odbyło się wydarzenie w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczna Droga Do Szkoły z Mrówką”. Uczniowie klas pierwszysch wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym z maskotką Mrówki oraz dzielnicową asp. Agnieszką Żuchowską. Pani policjant udzieliła dzieciom instruktażu, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, zwłaszcza tam, gdzie nie ma chodnika oraz przejść dla pieszych. Przypomniała o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego zachowania się na drogach. Po części teoretycznej uczniowie wraz z wychowawcami udali się na przejścia dla pieszych, gdzie pod czujnym okiem maskotki i Pani dzielnicowej oraz Pana Stopka ćwiczyli praktyczne umiejętności przechodzenia przez jezdnię.

Ten egzamin uczniowie zdali na szóstkę, a w nagrodę od Mrówki otrzymali elementy odblaskowe, kolorowanki oraz słodki upominek.

Uczniom klas pierwszych życzymy kolejnych egzaminów zdanych na szóstkę.

Serdeczne dziękujemy grupie PSB Mrówka w Lidzbarku za wsparcie i towarzyszenie podczas zajęć z dziećmi. Pani dzielnicowej dziękujemy za profesjonalnie przeprowadzone spotkanie.

Tekst i foto: Anna Kowalkowska


Tu byliśmy! – 12. odsłona Narodowego Czytania

Dnia 9 września 2023 r. uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w 12. już odsłonie Narodowego Czytania, promując tym samym czytelnictwo oraz literaturę polską.

Na zaproszenie Pani Edyty Marszak – Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku – spotkaliśmy się w Amfiteatrze Miejskim, by odczytać fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

W tych niezwykłych okolicznościach przyrody treść lektury nabrała wyjątkowego smaku, a spotkanie przedstawicieli wielu pokoleń zaowocowało niepowtarzalną atmosferą.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 7a:
– Maria Lokumska;
– Nadia Margaszewska;
– Lena Strungowska;
oraz nauczyciele:
– Pan Michał Dzimira,
– Pani Marlena Komosińska;
– Pani Joanna Urbańska;
– Pani Magdalena Zawacka.

Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój cenny, wolny czas, by spotkać się z nami na wspólnym czytaniu i do zobaczenia za rok!


Międzynarodowy Konkurs o Mikołaju Koperniku i jego odkryciach

7 września 2023 r. uczniowie klasy VI a wraz z wychowawcą, panią Jolantą Nowińską oraz panią dyrektor Joanną Urbańską brali udział w uroczystej gali wręczenia nagród za udział w Międzynarodowym konkursie o Mikołaju Koperniku i jego odkryciach.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie, w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, wręczyli: Gustaw Marek Brzezin – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i Jacek Kostka – krajowy koordynator Miast Cittaslow, burmistrz Górowa Iławeckiego.

Maja Marchelek oraz Iga Orłowska zajęły III miejsce w kategorii wiekowej 8-12 lat. Laureaci odebrali cenne nagrody, w tym teleskop służący do obserwacji nieba.

Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody za aktywny udział w konkursie. Uczniowie klasy VI a współpracując w grupach wykonali jedenaście prezentacji w języku angielskim na temat odkryć i pracy Mikołaja Kopernika.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Link do filmu z uroczystości: https://www.youtube.com/watch?v=OSuBxSiqc2o

Tekst: Jolanta Nowińska
Foto: Olsztyn24 Gazeta On-Line https://www.olsztyn24.com/news/40846-teleskopy-za-prace-o-koperniku.html
Joanna Urbańska, Jolanta Nowińska


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w klasach I-III

Za nami dwa miesiące beztroskich wakacji. Pozostały po nich tylko wspomnienia. W poniedziałek, 4 września 2023 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.

Wszystkich zgromadzonych powitała pani wicedyrektor Anna Kostrubała. W szczególny sposób zostali przywitani pierwszoklasiści i nowo przybyli do nas uczniowie, którzy wraz z pierwszym dzwonkiem rozpoczęli swoją przygodę ze szkołą. Po krótkim przemówieniu, uczniowie klasy 2a i 2b przedstawili montaż słowno – muzyczny na powitanie szkoły, który w czasie wakacji przygotowali pod kierunkiem pani Katarzyny Sławińskiej i pani Beaty Piątkowskiej. Uczcili również 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej, nie zapominając o oddaniu hołdu poległym w walce o wolność.

Przed nami rok wytężonej pracy, wielu zadań i obowiązków, pokonywania trudności, ale i z pewnością możliwości odnoszenia sukcesów.

Drodzy uczniowie! Niech to będzie rok szkolny pełen nowych doświadczeń, ale i pięknych wspomnień. Niech zdobyta wiedza otwiera Wam drzwi do spełniania marzeń i wyrażania siebie!

Tekst: Katarzyna Sławińska
Foto: Dorota Fryza


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w klasach IV-VIII

4 września uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Podczas akademii gościliśmy Burmistrza Miasta i Gminy Lidzbark – Macieja Sitarka, Proboszcza Parafii pw. Opatrzności Bożej w Wąpiersku – Bogdana Kołodziejczyka oraz Przewodniczącą Rady Rodziców – Annę Chrabowską. Wicedyrektor szkoły, pan Wojciech Nowiński, poinformował ,że po wakacjach wracamy do wyremontowanych, wzbogaconych o nowe środki dydaktyczne, sal lekcyjnych.

Następnie uczniowie klas 6a i zespół wokalny uświetnili wydarzenie programem słowno-muzycznym, którym wrócili do wakacyjnych wspomnień oraz radośnie powitali szkołę. Podkreślili, że każdy dzień, miesiąc i rok szkolny przybliżają ich do dorosłości, a dany im czas należy dobrze wykorzystać, by w dorosłym życiu być samodzielnym i móc spełniać swoje marzenia.

Nie można było nie wspomnieć, że w tym roku obchodziliśmy 84 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tego tragicznego piątku polskie dzieci nie usiadły w szkolnych ławkach. Zamiast dzwonka usłyszały huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb… Uniwersytety, szkoły wyższe oraz średnie i zawodowe zamknięto. Ze szkół powszechnych całkowicie usunięto język polski. Nauczanie geografii, historii, literatury i gimnastyki było wykluczone. Edukacja kończyła się na dwunastym roku życia. Potem dorastający Polacy zmuszani byli do pracy na rzecz III Rzeszy. Członkowie Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, ryzykując własne życie, stworzyli konspiracyjny system nauczania. Polska młodzież kontynuowała naukę, uczestnicząc w tajnych kompletach. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z panią Jolantą Nowińską zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą nauczycieli zamordowanych podczas drugiej wojny światowej.

Na zakończenie spotkania Burmistrz Lidzbarka życzył wychowankom i pedagogom sukcesów w nowym roku szkolnym oraz wytrwałości w dążeniu do celów. Przekazał też ważną informację – samorząd naszej gminy otrzymał od rządu dofinansowanie na budowę przyszkolnej hali sportowej o lekkiej konstrukcji, która powstanie na Orliku przy ulicy Jeleńskiej. Inwestycja wiąże się z obchodami 100-lecia pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich.

Akademię przygotowały Katarzyna Budna i Marlena Komosińska. Jolanta Nowińska przygotowała uczniów do prezentowania sztandaru.

Tekst: Katarzyna Budna
Foto: Mariusz Urbański

Skip to content