Home » Październik_2023

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Maj 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
29 kwietnia 2024
30 kwietnia 2024
1 maja 2024
2 maja 2024
3 maja 2024
4 maja 2024
5 maja 2024
6 maja 2024
7 maja 2024
8 maja 2024
9 maja 2024
10 maja 2024
11 maja 2024
12 maja 2024
13 maja 2024
14 maja 2024
15 maja 2024
16 maja 2024
17 maja 2024
18 maja 2024
19 maja 2024
20 maja 2024
21 maja 2024
22 maja 2024
23 maja 2024
24 maja 2024
25 maja 2024
26 maja 2024
27 maja 2024
28 maja 2024
29 maja 2024
30 maja 2024
31 maja 2024
1 czerwca 2024
2 czerwca 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Październik_2023


Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku

Dnia 30 października 2023 r. w naszej szkole odbył się szkolny Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku zorganizowany przez nauczyciela historii – dr Michała Dzimirę.

Uczniowie biorący w nim udział musieli wykazać się wiedzą o życiu i dokonaniach najwybitniejszego polskiego astronoma, a także znajomością wielu dat. Nie zabrakło również pytania dotyczącego historii lokalnej związanej z Lidzbarkiem.

W ten sposób uczciliśmy pamięć o 550-tej rocznicy urodzin Mikołaja Kopwrnika.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wiedzy oraz odwagi.

Wyniki konkursu:
 
I miejsce zajęli:
Igor Cichocki kl. (kl. 7a),
Julia Nowicka (kl. 7a),
Oliwer Rykaczewski kl. (kl. 7a);
 
II miejsce zajęli:
Tomasz Bilski (kl. 6a),
Martyna Kłosowska (kl. 7a ),
Nadaia Margaszewska (kl. 7a),
Tymoteusz Sokołowski (kl. 5a)
 
III miejsce zajęli:
Julia Bielińska (kl. 6a),
Aleksander Fryza (kl. 6a),
Emilia Gołąbiewska (kl. 7a),
Iga Orłowska (kl. 6a),
Lena Strungowska (kl. 7a).

Tekst i foto: Michał Dzimira


23 Konkurs Plastyczny na najładniejszy Różaniec

Pod koniec października nastąpiło rozstrzygnięcie 23 Konkursu Plastycznego na najładniejszy Różaniec. Konkurs zorganizowała pani Magdalena Zawacka. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody ufundowane przez ks. Proboszcza Stanisława Grzywacza.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Klasowa akcja zbiórki karmy w 2b

Uczniowie klasy IIb wraz z wychowawcą Beatą Piątkowską w ramach działań charytatywnych zaplanowali w miesiącu październiku klasową akcję zbiórki karmy dla psów i kotów z lidzbarskiego Przytuliska „Psia Przystań”. Wyście do schroniska dla zwierząt poprzedziła wizyta Pana Grzegorza Lemańskiego (Prezesa Stowarzyszenia „Psia Przystań” w Lidzbarku) na zajęciach edukacyjnych, podczas których uczniowie mogli dowiedzieć się o funkcjonowaniu schroniska i przebywających tam zwierzętach. Uczniowie poznali również jak w odpowiedzialny sposób opiekować się pupilami oraz jakie należy zapewnić im warunki bytowe.

W dniu 26 października cała klasa wraz z wychowawcą udała się z wizytą do „Psiej Przystani” celem przekazania zebranej karmy i zabawek dla zwierząt. Uczniowie mieli możliwość bezpośredniego poznania warunków w których przebywają bezdomne psy i koty. Pan Grzegorz Lemański oprowadził i przekazał wiele informacji na temat funkcjonowania Stowarzyszenia, przebywających psów, opieki nad nimi i adopcji. Dodatkową atrakcją był spacer uczniów z kundelkiem KIWI, którego dzieci bardzo polubiły.

Akcja nawiązywała do obchodzonego w dniu 25 października Dnia Kundelka oraz Dnia Ustawy o Ochronie Zwierząt. Uczestnictwo w tych wydarzeniach sprawiło wszystkim uczniom wiele radości oraz rozwijało potrzebę pomocy i miłości do zwierząt.

Tekst i foto: Beata Piątkowska


Wieczór pod gwiazdami

27 października w godz.19.00 – 23.00 uczniowie klasy VIa wraz z wychowawcą Jolantą Nowińską brali udział w imprezie klasowej pod hasłem „Wieczór pod gwiazdami”. Główną atrakcją była obserwacja nieba z wykorzystaniem teleskopu, który jest nagrodą w Międzynarodowym Konkursie o Mikołaju Koperniku i jego odkryciach. Ważnym elementem ubrania była koszulka, którą otrzymał każdy uczestnik konkursu podczas uroczystej gali rozdania nagród w dniu 7 września w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.

Uczniowie pod opieką pana Wojciecha Nowińskiego próbowali obserwować niebo przez teleskop. Okazało się, że astronomia wymaga cierpliwości i wytrwałości ze względu na nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne.

Kolejnym punktem spotkania był quiz o Mikołaju Koperniku przeprowadzony z wykorzystaniem platformy Kahoot! W drugiej części „Wieczoru pod gwiazdami” uczniowie grali w gry planszowe integrując się i świetnie się bawiąc. Był też czas na karaoke, które cieszyło się dużą popularnością wśród uczniów. Chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił i po wylosowaniu tytułu piosenki zaśpiewać, a nawet poczuć się jak prawdziwa gwiazda muzyki. Występy były oceniane przez jury – wszyscy wypadli rewelacyjnie.

To był niesamowity wieczór – pełen wrażeń i niezapomnianych wspomnień. Z pewnością wpłynął na jeszcze lepszą integrację klasy.

Tekst i foto: Jolanta Nowińska


Pasowanie na czytelnika

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” Wisława Szymborska

W środę, w szkolnej bibliotece odbyła się bardzo ważna uroczystość – uczniowie klas pierwszych zostali mianowani CZYTELNIKAMI, otrzymali pamiątkowe dyplomy i karty czytelnika.

Spotkanie poprowadzili uczniowie szkolnego koła wolontariatu – „Wychowanie przez czytanie”, którzy wcielili się w postacie z bajek. Był smok, małpka, biedronka, tygrysek, osiołek i papuga, i to oni przedstawili młodym czytelnikom:
📚jak należy dbać o książki,
📚zalety płynące z codziennego czytania,
📚i mądrości z książki o Kubusia Puchatka, ulubionej przez wszystkie dzieci.

Młodzi czytelnicy złożyli uroczystą przysięgę obiecując, że będą kochać książki, o nie dbać, czerpać ze wskazówek i rad w nich zawartych.

Życzymy uczniom klas pierwszych aby od dziś książki stały się ich przyjaciółmi, codziennie do nich sięgali i wędrowali ich stronicami.

Do zobaczenia w szkolnej bibliotece.


Nasz klasowy blog

W ramach innowacji „English is fun! – nasz klasowy blog” uczniowie klas Va oraz VIa wykorzystują wpis na blogu do rozwijania umiejętności pisania. Zajęcia innowacyjne odbywają się raz w tygodniu w pracowni językowej. Uczniowie co tydzień redagują wpis na blogu na zadany temat wykorzystując platformę Wakelet.

Głównym celem innowacji jest rozwijanie umiejętności językowych ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności pisania, a także uatrakcyjnienie sposobu nauczania i uczenia się języka poprzez wykorzystanie narzędzi TIK. Wykorzystanie autentycznego materiału dydaktycznego ma również wpływ na zwiększenie motywacji uczniów do nauki języka angielskiego. Uczniowie zdobywają wiedzę w sposób kreatywny, są bardzo zaangażowani podczas zajęć ze względu na interesującą ich tematykę.

Tekst i foto: Jolanta Nowińska


Kolejne sukcesy na polu piłki nożnej

Dnia 23.10.2023 r. na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej w Narzymiu rozegrano Powiatowy Turniej w Piłce Nożnej Dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Nasze dziewczęta zagrały bardzo dobrze i pokazały duże umiejętności piłkarskie, dzięki czemu zajęły II miejsce. Dziewczęta wygrały dwa mecze ze SP w Dłutowie i SP w Wielkim Łęcku i raz zostały pokonane przez gospodarza turnieju – SP w Narzymiu.

W skład szkolnej reprezentacji weszły następujące uczennice:
Krystyna Florkowska,
Amelia Kempczyńska,
Martyna Kłosowska,
Maja Marchelek,
Julita Moszczyńska,
Urszula Naworska.
Emilia Piotrowska,
Julia Połeć,
Kinga Sternicka,
Lena Strungowska.

Dziewczęta grały pod czujnym okiem trenera – p. Marka Koczota.

Serdecznie gratulujemy – jesteśmy z Was dumni!

Tekst i foto: Marek Koczot


Dzień Poczty Polskiej

W środę uczniowie klasy IIIa odwiedzili Urząd Pocztowy w Lidzbarku. Okazją do odwiedzin był Dzień Poczty Polskiej, a więc święto wszystkich jej pracowników. Po wręczeniu symbolicznych laurek z własnoręcznie napisanymi życzeniami uczniowie zwiedzili urząd oraz mieli okazję porozmawiać z pracownikami na temat ich pracy. Wizyta, choć krótka, była bardzo intensywna. Dziękujemy wszystkim pracownikom poczty za serdeczne przyjęcie, miło spędzony czas oraz niespodzianki.

Jeszcze raz składamy podziękowania za trud codziennej pracy. Życzymy dużo zdrowia, lekkich przesyłek, wyrozumiałych klientów oraz wielu sukcesów w pracy i w życiu osobistym.

Uczniowie klasy IIIa.


Wycieczka na basen do Rypina

W dniu 17 października 2023 roku uczniowie klas IIIa i IIIb wraz z wychowawcami – panią Katarzyną Czaplińską i panią Katarzyną Nizgorską oraz opiekunami panią Marleną Komosińską i panią Magdaleną Zawacką pojechali do Rypińskiego Centrum Sportu , aby skorzystać z atrakcji dostępnych na basenie. Celem wycieczki było zaprezentowanie uczniom alternatywnej formy spędzania czasu wolnego na pływalni. Dzieci pod opieką ratowników i opiekunów mogły bawić się w rwącej rzece, na zjeżdżalni, pod fontanną „grzybek wodny”, w jacuzzi oraz w brodziku z delfinkiem.

Wycieczka na basen była świetną zabawą i okazją do integracji uczniów, ale także dobrym sposobem na relaks. Zadowolone dzieci z niecierpliwością czekają na kolejny wyjazd.

Tekst: Katarzyna Nizgorska
Foto: Katarzyna Czaplińska, Katarzyna Nizgorska


Akcja integracja

19 października klasa 4b wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Stempką udała się na ognisko na Plażę Miejską. Dzieci upiekły kiełbaski, pianki i chleb. Potem był czas na gry i zabawy integracyjne. Spacer pośród drzew o pięknych jesiennych kolorach to sama przyjemność.

Bardzo dziękujemy Państwu Pawłowi i Klaudii Piątkowskim oraz Panu Dominikowi Strungowskiemu za pomoc w przygotowaniach i rozpaleniu ogniska.

Tekst i foto: Katarzyna Stempka


Igrzyska Młodzieży Szkolnej

Mistrzostwa powiatu działdowskiego

Dnia 17.10.2023 został rozegrany Turniej Piłki Nożnej Chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Na boisku Orlik przy SP 3 w Działdowie rywalizowały szkoły z Rybna, Wielkiego Łęcka, Działdowa oraz z Lidzbarka.

Nasi chłopcy dobrze rozpoczęli turniej, zwyciężając z SP Wielki Łęck 5:0. Kolejne mecze okazały się trudniejsze i ostatecznie zajęliśmy IV miejsce.

Reprezentowali nas następujący uczniowie: Igor Cichocki, Remigiusz Rybka, Dominik Dąbrowski, Hubert Kozik, Oliwer Rykaczewski, Szymon Agejczyk, Rafał Jarzębski, Marcel Ozymkowski, Kamil Karkocha, Bartosz Szczepaniak.

Drużynę trenował Pan Marek Koczot.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za godne reprezentowanie naszej szkoły!

Tekst i foto: Marek Koczot


Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej Chłopców w Starym Dłutowie

Dnia 12 października 2023 r. reprezentanci naszej szkoły w składzie:
Mikołaj Sobotka,
Jakub Antkiewicz,
Igor Szypulski,
Wiktor Kalisz,
Tymoteusz Sokołowski,
Karol Wierzchołowski,
Aleksander Fryza,
Kacper Godlewski,
Dominik Wolf,
Ksawery Grochowalski
wzięli udział w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej Chłopców w Starym Dłutowie. Po dwóch wygranych, jednej przegranej i jednym remisie nasza drużyna zajęła zaszczytne trzecie miejsce. Serdecznie gratulujemy piłkarzom i ich trenerowi – panu Mariuszowi Urbańskiemu!


Pasowanie Pierwszaków

Tradycją Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku jest to, że , że najmłodsi uczniowie w październiku przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość jaką jest pasowanie na ucznia pierwszej klasy w obecności zaproszonych gości, dyrekcji, nauczycieli, rodziców, koleżanek i kolegów składają ślubowanie i zostają pasowani na ucznia.

Dnia 13 października 2023r. — 45 uczniów zostało przyjętych do braci uczniowskiej SP nr1 w Lidzbarku. Zanim jednak nastąpił ten ważny w życiu każdego pierwszaka moment, uczniowie z klasy Ia i Ib przedstawili swoje umiejętności w programie artystycznym. Zaprezentowali w nim swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie, wykazali się wiedzą o ruchu drogowym i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w szkole i grupie rówieśniczej, odgadywali zagadki o swojej szkole. Swoją postawą udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Wielka kredką, jak czarodziejską różdżką dotykała ramion swoich podopiecznych. Nie obyło się też bez upominków od Rady Rodziców i zaproszonych gości oraz pamiątkowych zdjęć. Po uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami udali się na słodki poczęstunek. Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.

Pod koniec uroczystości uczniowie klas starszych z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyrazili swoją wdzięczność pedagogom i pracownikom szkoły życzeniami, słowami wierszy i piosenek oraz dyplomami uznania.

Tekst: Anna Kostrubała
Foto: Mariusz Urbański
Film: Katarzyna Jeziółkowska


Spotkanie Nauczycieli oraz Pracowników szkoły z Burmistrzem Lidzbarka

Dnia 12 października 2023 r. z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie Nauczycieli oraz Pracowników szkoły z Burmistrzem Lidzbarka – Maciejem Sitarkiem. Podczas spotkania Burmistrz Lidzbarka podziękował wszystkim pracownikom oświaty za zaangażowanie w pracę , życząc kolejnych sukcesów w życiu zawodowym oraz prywatnym. Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród specjalnych z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.

Tekst i foto: Marzanna Nąć


Wycieczka do Nadleśnictwa Lidzbark

Mimo niesprzyjających warunków pogodowych klasa 4a wraz z wychowawcą panią Alicją Kraszewską i panią Marzanną Nąć udała się na warsztaty do Nadleśnictwa Lidzbark.Uczniowie mieli okazję zwiedzić muzeum leśne i zapoznać się ze sposobami prowadzenia gospodarki leśnej. Dowiedzieli się też,jakie zwierzęta występują w lidzbarskich lasach, jak przebiegało żywicowanie i czym jest szkodnictwo leśne.Zajecia poprowadziła pani Natalii Marciniak, której serdecznie dziękujemy. Kolejną atrakcją było ognisko i zabawy integracyjne. Bardzo jesteśmy wdzięczni za zorganizowanie spotkania pani Joannie Bilskiej, na którą zawsze możemy liczyć. Dziękujemy również pani dyrektor Justynie Kochalskiej z Centrum Usług Wspólnych za udostępnienie transportu do Nadleśnictwa.

Tekst: Alicja Kraszewska
Foto: Marzanna Nąć


Wycieczka klasy IIa do wioski mydlarskiej „Teodoryk”

W Fijałkach, niezwykle urokliwym miejscu znajduje się Wioska Mydlarska „Teodoryk”, którą 11 października odwiedziła klasa 2 a wraz z opiekunami. Uczniowie wzięli udział w warsztatach nawiązujących do dawnych tradycji rzemieślniczych. Samodzielne komponowanie mydełek glicerynowych, tworzenie soli kąpielowej, pranie na zabytkowych tarach oraz poznanie sprzętów używanych do prania i prasowania w dawnych czasach sprawiło uczniom wiele frajdy. Dodatkową atrakcją wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Przepiękne tereny dookoła Wioski Mydlarskiej zachwyciły wszystkich uczestników wycieczki, a wspólnie spędzony czas był świetną okazją do integracji. Z pewnością jeszcze tu powrócimy!

Tekst i foto: Katarzyna Sławińska


Wolontariusze szkolnego koła SP nr 1 wierna tradycjom chrześcijańskim

Wolontariusze szkolnego koła SP nr 1 wierna tradycjom chrześcijańskim w miesiącu październiku prowadzą nabożeństwa różańcowe w kościele. Uczą w ten sposób młodsze pokolenie jak zachować tradycje.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Akcja „ SadziMY drzewa”

We środę 4 października 2023 r. uczestniczyliśmy jako placówka edukacyjna w akcji sadzenia drzew, wpisując się w kierunek polityki leśnej państwa zwiększającej powierzchnię zalesiania naszego kraju, która obecnie wynosi 29,4%.

W tym celu klasa 7B wraz z wychowawcą p. Marzanną Nąć oraz koordynatorem p. Mariuszem Topolewskim udała się do lasu przy szosie lubawskiej, by wzbogacić drzewostan w 20 sadzonek jabłoni, opasując pędy każdej sadzonki odpowiednią naklejką z nazwą akcji.

Uczniowie ochoczo zabrali się do pracy, sprawnie umieszczając 2-metrowe drzewka w glebie. Całość wydarzenia została udokumentowana na zdjęciach .Jesteśmy jako uczestnicy bardzo wdzięczni Nadleśnictwu Lidzbark za możliwość pozyskania ze szkółki w Klonowie materiału roślinnego – w szczególności pracownikom tej szacownej instytucji : pani Joannie Bilskiej i panu Grzegorzowi Kosman.

Dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 za możliwość przeprowadzenia tegoż przedsięwzięcia oraz panu Markowi Kaliszowi za dostarczenie sadzonek. Już za rok znowu pojawimy się, by kontynuować proces zalesiania naszego najbliższego środowiska.

Tekst: Mariusz Topolewski
Foto: Marzanna Nąć


Sprzątamy dla Polski

W środę 4 października 2023 roku odbyła się kolejna, VI edycja ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski. Głównym celem przedsięwzięcia jest walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych. Przy współpracy z Nadleśnictwem Lidzbark uczniowie klas 2a i 2b wraz z wychowawczyniami panią Beatą Piątkowską i Katarzyną Sławińską posprzątali las przy ulicy Jeleńskiej.

Ochrona klimatu, postawa odpowiedzialności młodego pokolenia i dbałość o nasze lokalne środowisko nie jest nam obca!

Tekst: Katarzyna Sławińska
Foto: Katarzyna Sławińska, Beata Piątkowska

Skip to content