Home » Szkoła pamięta

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Maj 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
29 kwietnia 2024
30 kwietnia 2024
1 maja 2024
2 maja 2024
3 maja 2024
4 maja 2024
5 maja 2024
6 maja 2024
7 maja 2024
8 maja 2024
9 maja 2024
10 maja 2024
11 maja 2024
12 maja 2024
13 maja 2024
14 maja 2024
15 maja 2024
16 maja 2024
17 maja 2024
18 maja 2024
19 maja 2024
20 maja 2024
21 maja 2024
22 maja 2024
23 maja 2024
24 maja 2024
25 maja 2024
26 maja 2024
27 maja 2024
28 maja 2024
29 maja 2024
30 maja 2024
31 maja 2024
1 czerwca 2024
2 czerwca 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Szkoła pamięta

Szkoła pamięta

31 października br. w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu „SP1 Pamięta” pięć uczennic z klas VII a i VII b wraz z opiekunami p. Magdaleną Oleksiak i p. Mariuszem Topolewskim udało się na cmentarz parafialny, aby uczcić pamięć poległych bohaterów Lidzbarka. Uczennice zapaliły znicze przy grobach: Żołnierza 359 pp WP Józefa Odora, Partyzanta III Batalionu ROAK „Znicz” Kompania „Sowy” II plutonu „Zjawy” Mariana Kamińskiego – zastrzelonego przez UB 18 sierpnia 1946 roku, porucznika Franciszka Wypych ps. „Wilk” – Żołnierza I i II-giej konspiracji w latach 1942-1947 oraz Żołnierza walczącego pod Monte Cassino Jana Nagiela. Znicze zapaliły również przy pomniku postawionym w hołdzie zamordowanym mieszkańcom Lidzbarka.

W ten sposób jesteśmy w stanie chronić i utrwalać szacunek i podziw dla żołnierzy poległych za naszą wolność i niepodległość.

W październiku 2023 r. nasza szkoła już po raz piąty przystąpiła do akcji „Szkoła pamięta” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, której celem jest upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenie się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach.

W ramach akcji w dniach 26 – 27 października br. uczniowie klas: II b, VI a, III a, V b i I a wraz z wychowawcami (p. Beatą Piątkowską, p. Jolantą Nowińską, p. Katarzyną Czaplińską, p. Magdaleną Oleksiak, p. Żanetą Mendalką) udali się na cmentarz , aby zapalić znicze na grobach nauczycieli (śp. Ewy Świniarskiej), dyrektorów (śp. Henryka Zomkowskiego), pracowników naszej szkoły (śp. Zygmunta Szczygłowskiego), ludzi zasłużonych dla Lidzbarka oraz odwiedzili miejsca pamięci, zlokalizowane na terenie cmentarza. W ten sposób upamiętniono m.in. strażaków, mieszkańców Lidzbarka zamordowanych podczas drugiej wojny światowej, żołnierza 359 pp. WP Józefa Odora. W te szczególne, pełne zadumy i refleksji dni nie zapomniano o opuszczonych grobach, na których także zapalono znicze.

Klasa III b pracująca pod kierunkiem p. Katarzyny Nizgorskiej odwiedziła miejsca męczeńskiej śmierci Polaków z terenu naszej gminy znajdujące się w lesie pod Jamielnikiem. Aby uczcić pamięć poległych, trzecioklasiści złożyli kwiaty na pomnikach.

Uczniowie klasy III a wzięli również udział w Ogólnopolskiej Akcji „WARTE ZAPAMIĘTANIA”, która polegała na wyszukaniu przez nich informacji oraz napisaniu na specjalne zaprojektowanych kartkach cytatów znanych Polek i Polaków. Jej celem było przybliżenie uczniom znanych z historii Polski postaci, ważnych słów przez nich wypowiedzianych, sentencji i myśli, które skłaniają nas do przemyśleń, zmiany postaw i refleksji na temat życia i patriotyzmu. W efekcie wspólnej pracy powstała gazetka klasowa złożona z wykonanych.

W bibliotece szkolnej z inicjatywy p. Michała Dzimiry i p. Magdaleny Zawackiej, pod opieką p. Marzanny Nąć powstała wystawa publikacji autorstwa lokalnego patrioty i historyka – śp. Edwarda Klemensa.

W świetlicy szkolnej Szkolne Koło Wolontariatu PCK pod opieką p. Beaty Popowicz, w ramach „Akcji Znicz”, zorganizowało zbiórkę zniczy, których zebrano aż 115 sztuk. Wolontariusze uporządkowali i odwiedzili groby osób zasłużonych oraz cenionych w naszej społeczności, a także lokalne miejsca pamięci, zapalili znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, posprzątali bezimienne i opuszczone groby.

Uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu „Szkoła Podstawowa nr 1 wierna tradycjom chrześcijańskim” wraz z opiekunem p. Magdaleną Zawacką również odwiedzili groby i poznali sylwetki lokalnych patriotów zasłużonych dla Lidzbarka i okolic (Państwa Mieczkowskich z Ciborza, pisarza i historyka – Konstantego Kościńskiego, patrioty, i obrońcy polskości Ks. Teofila Borzyszkowskiego, historyka i autora książek o Lidzbarku – śp. Edwarda Klemensa). Dodatkowo wykonali w sali nr 14 gazetkę na temat lokalnych patriotów: Juliusza Kraziewicza- pioniera kółek rolniczych oraz Edwarda Klemensa- historyka i kronikarza miasta, a także generała Macieja Rybińskiego i Ildefonsa Lewandowskiego.

W związku ze śmiercią wieloletniego nauczyciela i dyrektora naszej szkoły w dniu 22 października 2023 r. w holu szkoły zorganizowano również miejsce upamiętniające tego zasłużonego dla całej społeczności szkolnej dyrektora i społecznika, w którym zamieszczono portret śp. Henryka Zomkowskiego, złożono kwiaty i zapalono znicz. Pracownicy szkoły (obecni i emerytowani) oraz delegacje klasowe ze sztandarem wzięły również udział w uroczystościach pogrzebowych w dniu 24 października br.

Wielkimi krokami zbliża się dzień 1 Listopada – Dzień Wszystkich Świętych, a my nie zwalniamy tempa. Kolejne klasy pod opieką wychowawców i nauczycieli udają się na cmentarz parafialny, by uczcić pamięć zmarłych nauczycieli, pracowników szkoły czy lokalnych bohaterów, którzy swoją pracą i postawą na trwałe zapisali się w historii naszego miasta i gminy.

Tym razem groby odwiedzili uczniowie z klasy 7a – pod opieką p. Katarzyny Jeziółkowskiej, klasy 7b – pod opieką p. Marzanny Nać i p. Mariusza Topolewskiego, klasy 1b – pod opieką p. Teresy Pawlak, klasy 4b – pod opieką p. Katarzyny Stempki.

W akcję czynnie włączyli się również członkowie Samorządu Uczniowskiego pracujący pod opieką p. Jolanty Nowińskiej, którzy dnia 30 października br. odczytali w klasach IV b oraz VI a fragmenty wskazanych poniżej książek autorstwa lokalnych twórców – na temat historii Lidzbarka, legend i podań ludowych:
• Michał Dzimira, Historia Lidzbarka 1301-2011. Tajemnice i ciekawostki;
• Edward Klemens, Lidia Kroskowska-Ostrowska, Lidzbark i okolice w legendach, podaniach, pieśniach i przysłowiach ludowych;
• Ewa i Zbigniew Rzeszutko, Lidzbark w obrazach historia i słowem lekko powiązanych;
• Magdalena Zawacka, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku.

Mogliśmy liczyć również na harcerzy, albowiem Wielopoziomowa Lidzbarska Drużyna Harcerska „Płomienie” działająca w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką drużynowej Grażyny Wąsiewskiej i p. Anety Cicheckiej, stawiła się na sobotniej zbiórce, by udać się na cmentarz i posprzątać groby zmarłych żołnierzy, harcerzy oraz groby, których nikt nie odwiedza, a także groby byłych drużynowych, instruktorów, strażaków, znanych postaci miasta Lidzbarka, którzy odeszli , ale pamięć o nich trwa w naszych sercach.

Dzięki przeprowadzonym akcjom uczniowie dowiedzieli się m.in. w jaki sposób funkcjonowała szkoła w Lidzbarku podczas germanizacji, poznali legendy dotyczące Lidzbarka i okolic (Miłość w Miłostajkach, Dziwny słup ognia, Kradzież w kościele św. Wojciecha), mogli poznać sylwetki osób zasłużonych, utrwalić daty istotne w historii naszej lokalnej społeczności, a także zatopić się w świecie chrześcijańskich wartości.

Dzień Wszystkich Świętych tuż, tuż … , uczniowie nadal podejmują działania w ramach akcji MEN Szkoła pamięta!

Tym razem na cmentarzu parafialnym pojawili się uczniowie klas: 2a – z wychowawcą p. Katarzyną Sławińską, 8 a – z wychowawcą p. Piotrem Kołakowskim, 6b – z wychowawcą p. Marleną Komosińską.

Śmiało możemy stwierdzić, że SP 1 w Lidzbarku pamięta o tym, co ważne – o bliskich i dalszych zmarłych, osobach zasłużonych dla naszej społeczności, istotnych wydarzeniach i datach w historii naszego miasta.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie akcji!

Pages: 1 2 3 4 5

Skip to content