Dzień Poczty Polskiej
W środę uczniowie klasy IIIa odwiedzili Urząd Pocztowy w Lidzbarku. Okazją do odwiedzin był Dzień Poczty Polskiej, a więc święto wszystkich jej pracowników. Po wręczeniu symbolicznych laurek z własnoręcznie napisanymi życzeniami uczniowie zwiedzili urząd oraz mieli okazję porozmawiać z pracownikami na temat ich pracy. Wizyta, choć krótka, była bardzo intensywna. Dziękujemy wszystkim pracownikom poczty za serdeczne przyjęcie, miło spędzony czas oraz niespodzianki.
Jeszcze raz składamy podziękowania za trud codziennej pracy. Życzymy dużo zdrowia, lekkich przesyłek, wyrozumiałych klientów oraz wielu sukcesów w pracy i w życiu osobistym.
Uczniowie klasy IIIa.
Przed ósmoklasistami nowe drogi!
Dnia 30 maja 2023 r. nasi ósmoklasiści mieli okazję wziąć udział w Dniu Otwartym w Zespole Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku. Wizyta ta była okazją do poznania szkoły, zapoznania się z jej ofertą edukacyjną, nawiązania pierwszych relacji z uczniami szkoły ponadpodstawowej.
Liczymy na to, że dzięki niej naszym uczniom łatwiej będzie dokonać wyboru szkoły średniej i podjąć trafne decyzje związane z kolejnym etapem edukacji.
Pani Dyrektor Dorocie Sadowskiej serdecznie dziękujemy za zaproszenie i niezwykłą atmosferę – naprawdę świetnie się przy tym bawiliśmy!
Tekst: Joanna Urbańska
Foto: Marzanna Nąć
Wywiad z Prezesem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
Sprawozdanie z przebytej wycieczki nad Jezioro Lidzbarskie celem przeprowadzenia wywiadu z Prezesem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Panem Sławomirem Marońskim.
W dniu 09 maja br. uczniowie kl. pierwszej „A” wraz z wychowawczynią Panią Barbarą Urbańską i jedną z mam –Panią Ewą Bielecką ,odbyli wycieczkę na plażę miejską celem przeprowadzenia wywiadu z prezesem WOPR – Panem Sławomirem Marońskim i odnalezienia odpowiedzi na pytania dotyczące stanu wód i rodzaju zabezpieczeń oferowanych przez ratowników. Dzieci zadawały pytania dotyczące zasad bezpieczeństwa obowiązujących nad wodą , jak również samopoczucia ratowników , którzy sprawują opiekę nad plażowiczami w sezonie letnim, tj. od czerwca do końca sierpnia, a nawet początków miesiąca września. Dzieci zapoznawały się z akcesoriami służącymi zabezpieczeniu przed utonięciem zarówno poszkodowanym jak i niosącym im pomoc. Dzięki ofiarnej pracy i zaangażowaniu ratowników , Lidzbark jest miasteczkiem nie tylko pięknym , barwnym, ale i bezpiecznym, Wszyscy są wdzięczni WOPROWCOM, bo tak o nich mówią mieszkańcy Lidzbarka i okolic, za ich bezinteresowną pomoc i ofiarność.
Panu Sławkowi dziękujemy jeszcze raz za udzielenie nam cennych informacji i miłą atmosferę, życzymy również uśmiech wdzięcznych plażowiczów i jak najmniejszej liczby wypadków w nadchodzącym sezonie.
Tekst: Barbara Urbańska
Foto: Ewa Bielecka
Wycieczka do Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku
W dniu 22 marca 2023r. klasa III a wraz z wychowawcą Teresą Pawlak odwiedziła Urząd Miasta i Gminy w Lidzbarku. Wszyscy uczniowie byli bardzo ciekawi pracy urzędnika administracyjnego. W urzędzie czekała już na nas Pani Małgorzata Nawrocka, która była naszym przewodnikiem po urzędzie. Wycieczkę zaczęliśmy od wizyty w Wydziale Spraw Obywatelskich . Następnie udaliśmy się do gabinetu pani Skarbnik Miasta i Gminy i odwiedziliśmy Wydział Finansowy. Kolejnymi etapami naszej wycieczki były: Wydział Geodezji i Ochrony Środowiska, Wydział Inwestycji Budownictwa i Gospodarki Komunalnej, Urząd Stanu Cywilnego oraz Wydział Organizacyjny. Pani Nawrocka oprowadziła nas po całym urzędzie, przy okazji opowiadała o specyfice pracy urzędnika i przedstawiała nam osoby tam pracujące. Na koniec naszej wizyty w urzędzie odwiedziliśmy gabinet Pana Burmistrza Macieja Sitarka. Dzieci zapoznały się z historią tego miejsca, dowiedziały się, że dawniej był to gabinet sędziego. Wysłuchały także legendy o Lidzbarku. Każdy uczeń otrzymał na pamiątkę wizyty długopis i słodki upominek. Wycieczka była bardzo pouczająca, ponieważ uczniowie dowiedzieli się, jak bardzo, praca urzędnika administracyjnego jest potrzebna naszemu społeczeństwu.
Dziękujemy za umożliwienie zwiedzania urzędu i przybliżenie tajników pracy urzędnika.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Zawód – szklarz
W czwartek, 1 grudnia 2022r. uczniowie klasy 3a wraz z wychowawcą p. Teresą Pawlak oraz opiekunem, p. Anną Kowalkowską wybrali się na wycieczkę do zakładu szklarskiego SZKLAR-STOL państwa Anny i Daniela Chrabowskich w Jeleniu. Na miejscu czekali już na nas właściciele zakładu, państwo Chrabowscy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od rozmowy na temat szkła i jego historii oraz z czego i gdzie powstaje . Następnie na hali produkcyjnej mogliśmy zaobserwować proces powstawania lustra. Widzieliśmy maszyny sterowane komputerem, które frezowały, szlifowały i czyściły lustra. Mieliśmy okazję obejrzeć piec do wypalania mozaikowego, dekoracyjnego szkła . Jednak największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się maszyna do piaskowania szkła. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak piękne rzeczy można zrobić ze szkła ( wazony, zegary, podstawki, tace , stoliki, statuetki i itp.)
Po obejrzeniu zakładu dzieci miały okazję karmić chlebem zwierzęta domowe, które posiadają państwo Chrabowscy w swoim gospodarstwie. Na koniec uczestnicy wycieczki obdarowani zostali prezentami w postaci szklanych podstawek z motywem świątecznym , lusterek, bombonierek oraz kalendarzy adwentowych. Serdecznie dziękujemy Państwu Chrabowskim za gościnność , za możliwość poznania zawodu szklarza i przybliżenia dzieciom jego tajników.
Podziękowania kierujemy także w stronę Centrum Usług Wspólnych w Lidzbarku za udostępnienie autobusu, dzięki któremu mogliśmy wybrać się na wycieczkę do Jelenia. Bardzo dziękujemy.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Synoptyk lotniczy na zajęciach z wychowawcą w 6a
Dnia 28 listopada uczniowie klasy 6a gościł na zajęciach z wychowawcą pana Rafała Lokumskiego, synoptyka lotniczego, który na co dzień pracuje w Państwowym Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Pan Rafał opowiadał uczniom o specyfice swojej pracy, prezentował różnorodne narzędzia, którymi posługuje się synoptyk. Dzieci miały możliwość obejrzenia map, zarówno robionych ręcznie, jak również przy pomocy oprogramowania komputerowego, z których odczytywana jest min. prognoza pogody dla samolotów. Poznawały rodzaje chmur, niebezpieczne zjawiska pogodowe, odmiany opadów itp. Na koniec zajęć czekała na uczniów niespodzianka: każdy z nich otrzymał od Naszego gościa upominek w postaci długopisu , komiksu ” Historia człowieka, który wiedział wszystko o pogodzie”, naklejki oraz słodki lizaczek. Uczniowie wraz z wychowawcą panią Anettą Paturalską przygotowali dla pana Rafała Lokumskiego podziękowanie w formie dyplomu. Serdecznie dziękujemy za tak wspaniałą, inną lekcję.
Tekst i foto: Anetta Paturalska
Wycieczka na Komisariat Policji w Lidzbarku
W dniu 28 października 2022r. dzięki uprzejmości Komendanta Policji w Lidzbarku, pana Piotra Przybyszewskiego, klasa III a wraz z wychowawcą Teresą Pawlak mogła odwiedzić Komisariat Policji. Wszyscy byli podekscytowani i ciekawi pracy policjanta. Przed komisariatem czekał już na nas Dzielnicowy Gminy, pan Jarosław Zalewski. Naszą wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania dyżurki i zapoznania się z pracą policjanta dyżurnego. Następnie udaliśmy się do gabinetu Komendanta Policji, tam zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i wręczyliśmy komendantowi podziękowanie. Pan Dzielnicowy oprowadził nas po całej komendzie, przy okazji opowiadał o specyfice pracy policji i przedstawiał nam osoby tam pracujące. Mogliśmy się przekonać, że nie wszyscy policjanci noszą mundury. Chłopców zaciekawiła broń i kajdanki. Jednak najwięcej emocji było, gdy śledczy zaczął pobierać uczniom odciski palców. Każdy mógł zabrać ze sobą na pamiątkę kartę ze swoimi odciskami. Następnie udaliśmy na plac za komisariatem, gdzie poznaliśmy psa tropiciela, Pioruna. Na koniec każdy mógł wsiąść do radiowozu i zarobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wycieczka była bardzo pouczająca, ponieważ uczniowie dowiedzieli się, jak bardzo praca policji jest potrzebna naszemu społeczeństwu. Bycie policjantem wymaga odwagi, odpowiedzialności i poświęcenia, by móc ratować życie ludziom, którzy są w potrzebie i niebezpieczeństwie.
Dziękujemy Komendantowi za wyrażenie zgody na zwiedzanie jednostki oraz policjantom, którzy przybliżyli nam jak odpowiedzialna i trudna jest służba w policji.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Klasa I b w piekarni
Dnia 20 października 2022 roku uczniowie klasy Ib wraz z wychowawcą Beatą Piątkowską wybrali się z wizytą do Piekarni GS w Lidzbarku. Celem wycieczki było poznanie pracy piekarza, etapów powstawania pieczywa oraz produktów potrzebnych do jego wypieku.
W piekarni przyjął nas bardzo serdecznie i miło Pan Paweł Piątkowski – piekarz, który to w sposób szczegółowy zapoznał nas z pomieszczeniami piekarni oraz wyposażeniem. Dzieci poznały produkty, które potrzebne są do wypieku chleba, różne rodzaje pieczywa oraz maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. Zaprezentował nam również w jaki sposób wypieka się chleb. Najwięcej radości sprawiła uczniom zabawa w piekarza. Dzieci własnoręcznie wykonywały bułki, rogale oraz inne wyroby piekarnicze z masy solnej.
To była bardzo pouczająca wycieczka, dzięki której dzieci przekonały się, ile osób zaangażowanych jest w produkcję chleba i jak ciężka jest praca piekarza.
Miłym akcentem było otrzymanie świeżo upieczonej, maślanej bułeczki.
Uczniowie klasy Ib wraz z wychowawcą serdecznie dziękują Prezesowi GS w Lidzbarku Panu Marcinowi Pawelskiemu oraz wszystkim pracownikom za okazaną gościnność oraz miłą atmosferę.
Tekst i foto: Beata Piątkowska
Ogólnopolski Tydzień Kariery 17-23.10.2022
„ZŁAP ZA STERY DO SWOJEJ KARIERY”
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w dniach 17-23.10.2022 roku w holu szkoły ustawiona została tablica informacyjna dotycząca założeń 14 edycji OTK, na zajęciach z wychowawcą uczniowie uczestniczyli w zajęciach o tematyce zawodoznawczej np. „Kotwice mojej kariery”, „Reklama zawodu”, gra „Kto to powiedział…?” Realizując działania w ramach OTK uczniowie wraz z wychowawcami w swoich klasach przygotowali kąciki zawodoznawcze, gazetki lub plakaty na temat wybranych grup zawodowych. W ostatni dzień obchodów, tj. w piątek uczniowie wcielili się w role zawodowców, przyszli do szkoły ubrani charakterystycznie do wybranego przez siebie zawodu. Na korytarzach mogliśmy spotkać lekarzy, pielęgniarki, strażaków, policjantów, mechaników, sportowców, sędziów, szefów kuchni, a nawet artystów malarzy. Uczniowie, wspierani przez rodziców, wywiązali się z tego zadania bardzo profesjonalnie.
Tekst i foto: Anna Kowalkowska
Wizyta w Piekarni GS Samopomoc Chłopska w Lidzbarku
Dnia 11.10.2022r. uczniowie klasy 3a w ramach innowacji „Wiem kim jestem… A kim będę w przyszłości” udali się z wizytą do Piekarni GS Samopomoc Chłopska w Lidzbarku.
Wyjście do piekarni było poprzedzone cyklem zajęć związanych z tematyką „Z pól na stół”. Podczas wizyty w piekarni uczniowie zapoznali się z procesem powstawania chleba, bułek, drożdżówek. Dowiedzieli się jakie są rodzaje mąki, czym się różnią i do jakich wypieków się je stosuje. Uczniowie dowiedzieli się także, jak ważne w pracy cukiernika, piekarza jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Zwiedzali pomieszczenia piekarni, rozmawiali z pracownikami i zapoznali się z poszczególnymi fazami pieczenia chleba, bułek i drożdżówek. Poznali urządzenia potrzebne do procesu wyrabiania i wypiekania pieczywa, rozróżniali różne dodatki stosowane do wypieków. Obserwowali czynności piekarza podczas przygotowywania ciasta, z którego własnoręcznie wykonali różnego kształtu słodkie bułeczki i z pomocą piekarza upiekli w piecu.
Na zakończenie wizyty odbyła się degustacja własnoręcznych wypieków.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wizyty w piekarni. Zaciekawiła ich użyteczna i ważna dla innych ludzi praca piekarza- cukiernika.
Bardzo dziękujemy za wspaniałą lekcję.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Spotkanie z funkcjonariuszem SOP
20 czerwca na zaproszenie pani Katarzyny Stempki – nauczycielki wiedzy o społeczeństwie, naszą szkołę odwiedził pan Zbigniew Karczewski – od 20 lat funkcjonariusz Służb Ochrony Państwa.
Nasz gość, zapoznając uczniów klasy 8b i 8c z zawodem funkcjonariusza, wyjaśnił, iż SOP zajmuje się ochroną najważniejszych osób w państwie oraz ważnych obiektów rządowych i polskich ambasad poza granicami kraju. Przedstawił również ścieżkę kariery zawodowej oraz wyjaśnił, jakie trzeba mieć predyspozycje do takiej pracy. Zajęcia były bardzo interesujące i niestety reszta informacji jest ściśle tajna Serdecznie dziękujemy panu Zbigniewowi Karczewskiemu za poświęcony czas.
Tekst i foto: Katarzyna Stempka
Wydarzeń zawodoznawczych ciąg dalszy…
28 kwietnia Zespół Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku zaprosił uczniów klas ósmych do udziału w Dniu Otwartym Szkoły, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji, m.in. profesjonalne stoiska branżowe, prezentacje pracowni przedmiotowych oraz oblegany stół bilardowy i fotobudka.
Ponadto w ubiegłym tygodniu naszą szkołę odwiedzili także przedstawiciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Działdowie oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Iłowie-Osadzie, prezentując swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2022/2023.
Tekst i foto: Anna Kowlakowska
Spotkanie z dziennikarzem
4 maja mieliśmy przyjemność gościć pana Marcina Ostrowskiego, który jest dziennikarzem portalu mojedzialdowo.pl. Pan Marcin przyjechał na zaproszenie pani Katarzyny Stempki, wychowawczyni klasy 8c. Podczas spotkania pan Ostrowski wyjaśnił, jak wygląda jego praca i pokazał typowy sprzęt, na którym pracuje na co dzień. Co więcej, pozwolił uczniom uczestniczyć w tworzeniu materiału z dzisiejszego spotkania, który zostanie umieszczony na stronie mojedzialdowo.pl. Albert wcielił się w rolę kamerzysty, natomiast Kamil udzielał wywiadu. Również wychowawczyni miała swoje 5 minut przed kamerą.
Serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi za wizytę i za ciekawie przedstawiony temat.
Tekst i foto: Katarzyna Stempka
Zawód florysta
1 kwietnia uczniowie klasy 2a wraz z wychowawcą Teresą Pawlak mieli okazję poczuć się jak prawdziwi floryści. W ramach innowacji pedagogicznej „Wiem kim jestem, ale nie wiem kim będę” klasę odwiedziła florystka, pani Sylwia Rynkowska, która pokazała uczniom, jak tworzyć niewielkie dekoracje przestrzenne z użyciem zarówno naturalnych, jak i sztucznych materiałów. Drugoklasiści przekonali się, że zawód florysty jest dla każdego, kto posiada chociaż odrobinę wyobraźni i zmysłu estetycznego. Wszyscy, którzy kochają rośliny na pewno doskonale odnajdą się w tej profesji. Pani Sylwio, bardzo dziękujemy za piękne i twórcze zajęcia.
Efektem zajęć były piękne wielkanocne stroiki, które uczniowie przekazali na Jarmark Wielkanocny.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Technikum?… Liceum?…. czy Branżowa Szkoła I Stopnia?……
Wybór szkoły ponadpodstawowej nie dla każdego ósmoklasisty jest oczywisty i prosty, a czas ostatecznego wyboru jednej ze szkół zbliża się wielkimi krokami. Aby wspomóc ósmoklasistów w podjęciu życiowej decyzji w marcu nasza szkoła otworzyła drzwi dla szkół ponadpodstawowych, których przedstawiciele w ciekawy sposób prezentowali zasoby i atuty swoich placówek, tym samym zachęcając przyszłych absolwentów klas ósmych do skorzystania z oferty prezentowanych szkół. Placówkami, które nas odwiedziły były:
1. Zespół Szkół w Lubawie
2. Zespół Szkół w Malinowie
3. Liceum Ogólnokształcące w Lidzbarku
W ramach promocji szkół odbyły się prezentacje multimedialne, doświadczenia, a nawet był słodki poczęstunek.
Wszystkim ósmoklasistom życzymy dobrych wyborów!
Tekst: Anna Kowalkowska
Foto: Marta Wiadrowska
Małgorzata Waleszkowska
Zawód ceramik
28 marca w ramach innowacji pedagogicznej „Wiem kim jestem, ale nie wiem kim będę” uczniowie klasy 2a wraz z wychowawczynią panią Teresą Pawlak wybrali się do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku, aby obejrzeć wystawę ceramiki artystycznej pani Joanny Ranosz. Na miejscu, dzięki prezentacji przygotowanej przez panią dyrektor MGBP Edytę Marszak, drugoklasiści dowiedzieli się, jak powstają dzieła ceramiczne oraz poznali tajniki profesji ceramika, który jest zawodem o charakterze wytwórczym. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i ciekawą lekcję.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Zawód mechanik
Kolejnymi zawodami, jakie w ramach innowacji pedagogicznej „Wiem kim jestem, ale kim będę” poznali uczniowie klasy II a, są zawód mechanik i diagnosta na stacji diagnostycznej. 18 marca drugoklasiści odwiedzili zakład pracy pana Jerzego Masłowskiego – Jupiter. Przewodnikiem po zakładzie był pan Jerzy Masłowski, który pokazał dzieciom cały zakład pracy. Pierwszym miejscem, które uczniowie zwiedzali była stacja diagnostyczna. Diagnosta, pan Tadeusz Rykaczewski, zaprezentował im procedurę przeglądu technicznego samochodu osobowego. Następnie klasa miała okazję obejrzeć proces naprawy samochodów osobowych i dostawczych oraz odwiedzić magazyn części samochodowych i biura firmy. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudził dział diagnostyczny, gdzie uczniowie przy pomocy podnośnika hydraulicznego mogli podnieść samochód osobowy i obejrzeć jego podwozie. Wszyscy uczniowie otrzymali od właściciela firmy upominki, za które bardzo dziękujemy. Dziękujemy także za bardzo miłe przyjęcie i ciekawą lekcję o zawodach.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Spotkanie z pracownikiem Powiatowego Urzędu Pracy
16 marca gościliśmy w naszej szkole Pana Grzegorza Lemańskiego, który jest pracownikiem Powiatowego Urzędu Pracy w Lidzbarku. Przyjął on zaproszenie od p. Katarzyny Stempki, nauczycielki Wiedzy o społeczeństwie. Pan Lemański przedstawił klasom 8a oraz 8c specyfikę swego zawodu. Uczniowie mogli obejrzeć również prezentację multimedialną na temat pośrednictwa pracy, form wsparcia bezrobotnych, podnoszenia kwalifikacji osób poszukujących pracy czy świadczeń pieniężnych im przysługujących. Młodzież z uwagą wysłuchała wykładu i zadawała wiele pytań. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas oraz bardzo ciekawe i ważne informacje.
Tekst i foto: Katarzyna Stempka
Proces powstawania mebli – zawód stolarz, tapicer i krawcowa
W ramach innowacji pedagogicznej „Wiem kim jestem, ale kim będę” 11 marca uczniowie klasy II a wybrali się na wycieczkę do miejscowego zakładu pracy: „Wolność Meblarska”, gdzie poznali zawód stolarza, tapicera i krawcowej oraz zaznajomili się z procesem powstawania mebli. Przewodnikiem po zakładzie pracy był pan Grzegorz Orłowski, który omówił i pokazał drugoklasistom wszystkie etapy powstawania kanap, foteli i sof.
Pierwszym działem, który dzieci zwiedziły była stolarnia. Stolarze z desek wyrzynali potrzebne do kanap elementy, z których następnie montowali korpusy. Kolejnym działem była szwalnia – tu krawcowe zszywały przygotowane elementy, z których powstawały poszycia na kanapy. Dalej dzieci przeszły do miejsca, w którym tapicerzy do przygotowanych przez stolarzy korpusów przykleją gąbki i łączą wszystko ze sobą za pomocą pneumatycznego takera. Tak przygotowane kanapy są pakowane w kartony, foliowane i odstawiane do magazynu, gdzie czekają na transport do sklepów. Uczniowie odwiedzili także dział technologii i projektowania. Największe jednak zainteresowanie wzbudził wśród nich dział, który był całkowicie skomputeryzowany, a obsługiwał go jeden człowiek.
Uczniom wycieczka bardzo się podobała i jeszcze raz dziękujemy wszystkim pracownikom Wolności Meblarskiej za bardzo miłe przyjęcie i wspaniałą lekcję o zawodach.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Jestem artystą w swoim mieście
9 marca uczniowie klasy 2 b wraz z wychowawcą Magdaleną Zawacką odwiedzili mury Zespołu Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku. Uczniowie tej szkoły zaprezentowali dzieciom sale lekcyjne, dział reklam, turystyki i budowlanki. Dzieci wykonały samodzielnie przypinki z logo szkoły oraz otrzymały logo swojej szkoły.Następnie starsi koledzy i koleżanki przygotowali dla młodszych formy animacji zabawy. Dziękujemy dyrektorowi, nauczycielom i młodzieży za wspaniale spędzony czas, który zaowocuje w przyszłości drugoklasistów.
Tekst: Magdalena Zawacka
Wizyta w Domu „Senior +”
7 marca uczniowie klasy 2a wraz z wychowawcą Teresą Pawlak, w ramach innowacji pedagogicznej „Wiem kim jestem, a kim będę w przyszłości?”, odwiedzili Dzienny Dom „Senior +” w Lidzbarku. Dzięki życzliwości pani kierownik Iwony Bartkowskiej oraz jej współpracowników dzieci miały okazję zobaczyć, w jaki sposób seniorzy naszej gminy spędzają wolny czas. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z pracą i obowiązkami wszystkich pracowników Dziennego Domu „Senior +”, a co za tym idzie: poznania zawodu rehabilitanta, pielęgniarki i florysty.
Jest to już kolejny zawód, który uczniowie klasy 2a poznali w ramach innowacji pedagogicznej „Wiem kim jestem, a kim będę w przyszłości?”
Uczniowie dowiedzieli się, że podstawowym zadaniem pracowników jest działalność na rzecz osób starszych, zapewnienie im opieki oraz stworzenie takich warunków, aby seniorzy czuli się potrzebni i dowartościowani. W trakcie wizyty dzieci obejrzały wystawę dekoracji i ozdób własnoręcznie wykonanych przez seniorów. Dużą atrakcją dla dzieci była przejażdżka windą. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i serdeczne przyjęcie.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Zawód – pracownik socjalny
1 marca uczniowie klasy 2a wraz z wychowawcą Teresą Pawlak odwiedzili Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lidzbarku. Dzięki życzliwości pani dyrektor Anny Dziombowskiej oraz jej współpracowników dzieci miały okazję poznać bliżej pracę i obowiązki pracownika socjalnego.
Jest to już kolejny zawód, który uczniowie klasy 2a poznali w ramach innowacji pedagogicznej „Wiem kim jestem, a kim będę w przyszłości?”
Podczas wizyty uczniowie dowiedzieli się, że podstawowym zadaniem pracownika socjalnego jest działalność na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, zdrowotnej, zawodowej lub mieszkaniowej. Jego rolą jest opieka nad potrzebującymi i organizowanie im pomocy, udzielanie porad, kierowanie do właściwych instytucji, a także współpraca z organizacjami, które odpowiadają za organizowanie pomocy społecznej. W trakcie wizyty drugoklasiści obejrzeli wystawę pokonkursową- „Pracownik socjalny oczami dziecka”.
Jeszcze raz dziękujemy pracownikom MOPS-u za zaproszenie i serdeczne przyjęcie.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Wycieczka do OSP Lidzbark
29 października klasa II a udała się na wycieczkę do Straży Pożarnej w Lidzbarku. Wszyscy uczniowie byli podekscytowani i bardzo ciekawi pracy strażaka. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Pożarnictwa. Kustosz muzeum, pan Marek Kłosowski opowiedział historię pożarnictwa w Lidzbarku, zaprezentował ciekawe eksponaty muzealne i uświadomił dzieciom jak trudne było gaszenie pożaru w dawnych czasach. Następnie uczniowie udali się do garaży, w których stacjonuje współczesna jednostka OSP Lidzbark.
Sympatyczni panowie strażacy z jednostki ratowniczo – gaśniczej, druh Bogdan Gołaś oraz druh Krzysztof Kościński poświęcili dzieciom dużo czasu i uwagi, prezentując sprzęt ratowniczo – gaśniczy. Uczniowie podziwiali ogromne samochody strażackie, którymi strażacy jeżdżą do akcji. Z wielkim zainteresowaniem oglądali także wyposażenie pojazdów, np. nożyce do cięcia metalu, specjalny ubiór do pożaru, zestaw ratowniczy, kurtynę wodną i specjalne ubranie żaroodporne. Aby uczniowie mogli jeszcze lepiej poczuć klimat strażackiego ducha mogli wejść do wozu strażackiego, przymierzyć ciężkie hełmy strażackie i inne specjalne ubrania. Dużo frajdy sprawił im pokaz alarmu. W trakcie zwiedzania uczniowie zadawali różne pytania.
Wycieczka była bardzo udana, ponieważ uczniowie dowiedzieli się, jak bardzo strażacy są potrzebni w naszym społeczeństwie. Uświadomili sobie również, że zawód ten wymaga odwagi i odpowiedzialności oraz, że jest bardzo potrzebny do ratowania życia ludziom, którzy są w niebezpieczeństwie.
Dziękujemy Komendantowi OSP Lidzbark za wyrażenie zgody na zwiedzenie jednostki oraz Strażakom, którzy pokazali nam, jak odpowiedzialna i trudna jest służba w straży pożarnej.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Wyprawa na 3K: Kariera, Kompetencje, Kreatywność
Pod tym hasłem, w dniach 18-22.10.2021 roku obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Kariery. OTK to coroczna akcja Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej mająca na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw, działań i kreatywności na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego, wzmocnienia świadomości potrzeby wsparcia dla lepszej edukacji, pracy i kariery każdego obywatela.
W ofercie naszych działań w ramach tegorocznych obchodów OTK znalazły się propozycje dla, rodziców i nauczycieli: udział w konkursie fotograficznym „Mój zawód, moja przyszłość w obiektywie”, wykonanie fotorelacji prezentującej wymarzony zawód, wykonanie prac plastycznych o zawodach naszych dziadków. Nie zabrakło informacyjno-szkoleniowych wydarzeń zawodoznawczych: webinarium o zawodach przyszłości, zawodowy streem o zawodzie nauczyciela, wędrówka po mieście zawodów Mapy Karier oraz quizy, zgadywanki i kolorowanki dla najmłodszych.
21 października uczniowie przyszli do szkoły ubrani charakterystycznie do wybranego przez siebie zawodu, m.in. z branży gastronomicznej, mundurowej, medycznej, artystycznej, budowlanej i kulturalnej.
Serdeczne podziękowania dla uczniów, rodziców i wychowawców za zaangażowanie i udział w obchodach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.
Prezentacja zawodu policjanta wykonana przez uczniów klasy V a
Tekst i foto: Anna Kowalkowska
Wizyta w firmie JS Technologie
Dzięki uprzejmości kierownictwa i pracowników firmy JS Technologie klasa II a wraz z wychowawcą Teresą Pawlak w dniu 19 października odwiedziła zakład polskiego producenta profili i akcesoriów dla budownictwa znajdującego się w Lidzbarku przy ul. Jeleńskiej 38C. Dzieci miały możliwość obejrzenia hali produkcyjnej, magazynów i zapoznania się z etapami produkcji oraz obserwacji pracowników zakładu podczas wykonywania pracy. Pracownicy oprowadzający nas po zakładzie szczegółowo omówili cały proces produkcji profili.
Na koniec spotkania na uczniów czekała miła niespodzianka. Każdy otrzymał upominki: czapki, smycze do kluczy oraz słodycze. Uczniowie byli bardzo zadowoleni. Wycieczka była ciekawa i godna polecenia. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Praca pracownika WPK
13 października klasa 2a gościła na lekcji pracownika Welskiego Parku Krajobrazowego, pana Arkadiusza Abramowskiego, który przybliżył uczniom tajniki swojej pracy. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca pracownika parku, kiedy park powstał i w jakim celu go stworzono. Dzięki prezentacji dzieci miały okazję obserwować dziki, sarny, jelenie oraz jenoty, a także podpatrzeć ich zachowania przy wodopoju (zarówno w dzień jak i w nocy). Największym zainteresowaniem uczniów cieszyły się dziki. Zajęcia były bardzo ciekawe i wszyscy z wielką uwagą i zainteresowaniem słuchali pana Arkadiusza, zadając przy tym wiele pytań.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Wizyta u fryzjera
12 października uczniowie klasy II a udali się do zakładu fryzjerskiego przy ul. Działdowskiej w Lidzbarku, gdzie dzięki uprzejmości i gościnności pani Urszuli Gużyńskiej mogli zgłębić tajniki zawodu fryzjerskiego. Dzieci wysłuchały ciekawych informacji na temat pracy fryzjera, przyborów i preparatów do pielęgnacji włosów. Dowiedziały się również, jakie trzeba mieć predyspozycje, aby wykonywać ten zawód oraz miały okazję podpatrzeć proces koloryzacji włosów, strzyżenia czy też mycia i modelowania. Najciekawszą częścią wizyty okazało się jednak dla drugoklasistów samodzielne układanie fryzur na manekinach, używanie prawdziwej suszarki oraz preparatów modelujących włosy. Wizyta w zakładzie fryzjerskim okazała się dla uczniów bardzo ciekawa i inspirująca.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
2a w piekarni
22 września uczniowie klasy 2a w ramach innowacji „Wiem kim jestem… A kim będę w przyszłości” udali się z wizytą do Piekarni GS w Lidzbarku.
Wyjście do piekarni było poprzedzone pogadanką o tematyce „Skąd się bierze chleb?”. Podczas wizyty w piekarni uczniowie mogli zapoznać się z procesem powstawania pieczywa, dowiedzieć się, do czego służą różne produkty, co można z nich zrobić oraz jak ważne miejsce zajmuje w piramidzie żywienia chleb, szczególnie ciemny.
Uczniowie, zwiedzając pomieszczenia piekarni, rozmawiając z piekarzem i poznając poszczególne fazy pieczenia chleba łącznie z urządzeniami potrzebnymi do procesu jego wyrobienia, przekonali się, jak ważne w pracy piekarza jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Z zaciekawieniem obserwowali czynności piekarza podczas przygotowywania ciasta, z którego następnie samodzielnie wykonali bułeczki i z pomocą piekarza upiekli. Na zakończenie wizyty odbyła się degustacja własnoręcznych wypieków.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wizyty w piekarni, zaciekawiła ich użyteczna i ważna dla innych ludzi praca piekarza.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Spotkanie z Radcą prawnym
17 czerwca klasy 8a, 8b i 7c gościły radcę prawnego Pana Ireneusza Sawickiego. Pan Sawicki przyjął zaproszenie od pani Katarzyny Stempki, nauczycielki Wiedzy o społeczeństwie. Pan Sawicki zrobił wykład i przedstawił prezentację multimedialną na temat wykonywanego przez siebie zawodu. Po zakończeniu uczniowie zadawali pytania i dyskutowali z naszym gościem.
Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie.
Tekst i foto: Katarzyna Stempka
Spotkanie z wychowawcą Zakładu Karnego w Sztumie
15 czerwca na zaproszenie Pani Katarzyny Stempki, nauczycielki Wiedzy o społeczeństwie przyjechał do nas pracownik Zakładu Karnego w Sztumie, pan Wiktor Charabin. Odbył on dwa spotkania z klasą 8a i 8b. Pan Charabin jest wychowawcą w Zakładzie Penitencjarnym w Sztumie. Uczniowie mogli wysłuchać wykładu na temat specyfiki zawodu Pana Wiktora, który opowiadał szczegółowo na czym polega jego praca, jak wygląda jego typowy dzień pracy. Opisywał również codzienne życie osadzonych. Uczniowie z uwagą wysłuchali naszego gościa, a po zakończeniu zadawali mnóstwo pytań związanych z tym niełatwym i wymagającym zawodem.
Serdecznie dziękujemy Panu Charabin za wizytę i ciekawe przedstawienie swego zawodu.
Tekst i foto: Katarzyna Stempka
Realizujemy Program „Laboratorium. Mój profil”
27 listopada 2019 roku uczniowie klasy 8A i 8 B wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej. Młodzież wraz z opiekunami Anną Kowalkowską- koordynator doradztwa zawodowego, Anettą Paturalską, Katarzyną Jeziółkowską i Katarzyną Nizgorską odwiedzili dwie firmy, które przystąpiły do Programu Wspomagania Uczniów w Wyborze Zawodu „Laboratorium. Mój profil”.
Wizyta uczniów w firmie produkującej obuwie dla była nich ciekawym doświadczeniem. Uczestnicy poznali produkcję obuwia od sali projektowej, po wycinanie wzorów, szycie, klejenie i wreszcie sprawdzanie jakości i pakowanie bucików. Prowadząca spotkanie w sposób profesjonalny przedstawiła uczniom funkcjonowanie firmy, opowiedziała o pracy osób projektujących obuwie, o pracy szwaczki. Na halach produkcyjnych uczniowie bezpośrednio zetknęli się z pracą osób różnych zawodów oraz z nowoczesnymi urządzeniami i maszynami do produkcji mebli. Wycieczka zawodoznawcza spełniła oczekiwania uczniów.
Drugim zakładem, jaki odwiedzili uczniowie był 2 HD Decoration Polska Sp. Z. o. o. W firmie produkującej opakowania szklane młodzież miała okazję spotkać się z przedstawicielami zawodów, dla których praca jest przyjemnością a nie codziennym obowiązkiem. Uczniowie zapoznali się z pracą na stanowisku m.in. pracownika obróbki szkła, które zaprezentowali pracownicy tej firmy.
Wizyta w 2 HD była nowym doświadczeniem dla naszych uczniów z uwagi na asortyment tj. produkcję różnorodnych szklanych opakowań na kosmetyki.
Poza Programem „Laboratorium. Mój Profil” uczniowie mieli możliwość poznania firmy produkującej karnisze i rolety – Firmę „Karwel” mieszczącą się w Dłutowie. Uczestnicy wycieczki poznali jak wygląda proces produkcji karniszy, rolet, akcesoriów do zasłon i firan. Bezpośrednio zetknęli się z pracą osób odpowiedzialnych za dany etap produkcji. Dowiedzieli się również jak wygląda droga kształcenia zawodowego potencjalnych pracowników firmy Karwel. Na koniec wizyty wszyscy otrzymali firmowe długopisy i notesy.
Tekst i foto: Anna Kowalkowska
Wizyta w Zespole Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku
5 marca uczniowie klasy IIa i IIIa wraz z wychowawczyniami – panią Beatą Piątkowską i panią Teresą Pawlak uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Zespół Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku. Uczniowie tych klas w ramach realizowanego doradztwa zawodowego mieli możliwość zapoznania się z zawodami kształconymi na poziomie techni-kum: technik organizacji turystyki, technik budownictwa i technik reklamy. Ciekawą formą poznania zawodu były przygotowane przez nauczycieli wraz z młodzieżą ZS w Lidzbarku zaję-cia obrazujące te zawody na rynku pracy.
Uczniowie odbyli ciekawą podróż z biurem podróży oraz zwiedzali Polskę w formie aktywnych gier. Projektowali też z uczniami w zawodzie technik budownictwa. Efektem był projekt i wizualizacja siedziby Straży Pożarnej w programie AutoCad. Na koniec uczniowie mieli okazję poznać, jak pracuje technik reklamy – przygotowuje projekt reklamowy, tworzy buttony, foldery i gadżety reklamowe. Uczniowie zobaczyli, jak działa sprzęt drukujący – Plot-ter drukujący, tnący i solwentowy oraz laser grawerujący. Dzieci miały możliwość zobaczenia, jak wyglądają nowoczesne pracownie przedmiotowe danych zawodów. Miłym akcentem były otrzymane gadżety reklamowe oraz sesja zdjęciowa na ściance. To była świetna przygoda z zawodami technicznymi.
Tekst i foto: Beata Piątkowska
ABC pierwszej pomocy przedmedycznej
Uczniowie, którzy uczestniczą w innowacji pedagogicznej „ABC pierwszej pomocy przedmedycznej” zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy i poznają specjalizacje lekarskie. 26 lutego uczniowie poznali specyfikę zawodu ratownika medycznego. Dowiedzieli się, jakie jest wyposażenie karetki pogotowia, jaki sprzęt medyczny jest wykorzystywany przy udzielaniu pomocy oraz jakie są rodzaje ambulansów w naszym powiecie. Podziękowania kierujemy dla Pana Marka Ciechackiego za poświęcony czas i przekazanie niezbędnej wiedzy medycznej naszym młodym ratownikom!
Tekst i foto: Marta Wiadrowska
Klasa 3 a poznaje kolejne zawody
5 grudnia klasa III a wraz z wychowawczynią Teresą Pawlak uczestniczyła w wycieczce do zakładu SEDA w Lidzbarku, specjalizującego się w produkcji zasłon, firan i rolet. Wizyta uczniów w tym zakładzie była dla nich kolejnym, nowym doświadczeniem. Dzięki uprzejmości kierownictwu i pracownikom zakładu SEDA uczniowie mogli poznać zawód szwaczki oraz obejrzeć poszczególne etapy powstawania zasłon, firan, czy rolet. Prowadząca w sposób profesjonalny, a zarazem przystępny dla uczniów przedstawiła proces funkcjonowania firmy. Oprowadziła i opowiedziała o pracy na poszczególnych etapach produkcji.
Uczniowie w sposób bezpośredni zetknęli się z pracą osób zatrudnionych w firmie SEDA, z nowoczesnymi i w pełni skomputeryzowanymi urządzeniami i maszynami. Szczególną uwagę zwracano na bezpieczeństwo podczas wizyty na terenie zakładu w poszczególnych halach produkcyjnych. Wycieczka bardzo podobała się uczniom i spełniła ich oczekiwania. Na pożegnanie każdy uczeń otrzymał od kierownictwa zakładu myjki. Bardzo dziękujemy.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Ogólnopolski Tydzień Kariery
Ogólnopolski Tydzień Kariery organizowany jest od 2009 roku pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Co roku skupia on wiele interesujących inicjatyw realizowanych w całym kraju, skierowanych do uczniów, studentów, jak i osób dorosłych.
W tym roku już po raz jedenasty Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej zaprosiło do udziału w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery, który odbył się w dniach 21 – 25.10.2019 r., pod hasłem: „Pasja, profesja, powołanie”. Tegoroczna tematyka Tygodnia Kariery miała na celu wspieranie uczniów w realizowaniu ich pasji i zachęcanie ich do rozwijania zainteresowań, co warunkuje w przyszłości skuteczniejsze podejmowanie decyzji w drodze kształcenia i w wyborze zawodu.
Nasza szkoła włączyła się w obchody XI Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Dla społeczności szkolnej przygotowaliśmy tablice informacyjne związane z założeniami OTK oraz przegląd zawodów w formie zdjęć. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani charakterystycznie do wskazanej branży zawodowej, a wspólnie z wychowawcami wykonali plakaty z charakterystyką danej branży, np. mundurowej, medycznej, usługowej, naukowej, artystycznej, sportowej. Nauczyciele podczas zajęć z wychowawcą, zajęć bibliotecznych, świetlicowych rozmawiali z uczniami na temat ich pasji, zachęcali do rozwijania zainteresowań. Przyszłym absolwentom naszej szkoły życzymy trafnych wyborów i sukcesów na nowej drodze edukacyjnej.
Inicjatorem wydarzenia była Anna Kowalkowska – koordynator doradztwa zawodowego w szkole.
Tekst i foto: Anna Kowalkowska
Poznajemy kolejne zawody
4 października uczniowie klasy III a wraz z wychowawcą klasy panią Teresą Pawlak wzięli udział w wycieczce do Zakładu H+H w Lidzbarku, produkującego beton komórkowy. Wizyta uczniów w tak dużej firmie była dla nich nowym doświadczeniem.
Dzięki uprzejmości pracowników Zakładu H+H uczniowie mogli obejrzeć cały proces produkcji betonu komórkowego i poznali jego skład. Prowadzący w profesjonalny sposób przedstawili uczniom funkcjonowanie firmy, oprowadzili i opowiedzieli o pracy na poszcze-gólnych stanowiskach oraz o etapach produkcji betonu komórkowego. Na halach produkcyj-nych uczniowie bezpośrednio zetknęli się z pracą osób zatrudnionych w firmie H+H, z nowo-czesnymi urządzeniami, ogromnymi suwnicami i skomputeryzowanymi maszynami do pro-dukcji bloczków betonowych.
Ważnym elementem edukacyjnym dla uczniów było stosowanie się do zasad bezpie-czeństwa podczas wizyty na terenie zakładu. Wycieczka bardzo podobała się dzieciom i speł-niła ich oczekiwania. Na koniec spotkania pan Piotr Lokumski zaprosił całą grupę do biura, gdzie wręczył dzieciom pamiątkowe upominki z logo firmy, a na ręce wychowawcy dla klasy przekazał drewniane klocki, za co bardzo dziękujemy.
Tekst i foto: Teresa Pawlak