31 października br. w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu „SP1 Pamięta” pięć uczennic z klas VII a i VII b wraz z opiekunami p. Magdaleną Oleksiak i p. Mariuszem Topolewskim udało się na cmentarz parafialny, aby uczcić pamięć poległych bohaterów Lidzbarka. Uczennice zapaliły znicze przy grobach: Żołnierza 359 pp WP Józefa Odora, Partyzanta III Batalionu ROAK „Znicz” Kompania „Sowy” II plutonu „Zjawy” Mariana Kamińskiego – zastrzelonego przez UB 18 sierpnia 1946 roku, porucznika Franciszka Wypych ps. „Wilk” – Żołnierza I i II-giej konspiracji w latach 1942-1947 oraz Żołnierza walczącego pod Monte Cassino Jana Nagiela. Znicze zapaliły również przy pomniku postawionym w hołdzie zamordowanym mieszkańcom Lidzbarka.
W ten sposób jesteśmy w stanie chronić i utrwalać szacunek i podziw dla żołnierzy poległych za naszą wolność i niepodległość.
W październiku 2023 r. nasza szkoła już po raz piąty przystąpiła do akcji „Szkoła pamięta” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, której celem jest upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenie się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach.
W ramach akcji w dniach 26 – 27 października br. uczniowie klas: II b, VI a, III a, V b i I a wraz z wychowawcami (p. Beatą Piątkowską, p. Jolantą Nowińską, p. Katarzyną Czaplińską, p. Magdaleną Oleksiak, p. Żanetą Mendalką) udali się na cmentarz , aby zapalić znicze na grobach nauczycieli (śp. Ewy Świniarskiej), dyrektorów (śp. Henryka Zomkowskiego), pracowników naszej szkoły (śp. Zygmunta Szczygłowskiego), ludzi zasłużonych dla Lidzbarka oraz odwiedzili miejsca pamięci, zlokalizowane na terenie cmentarza. W ten sposób upamiętniono m.in. strażaków, mieszkańców Lidzbarka zamordowanych podczas drugiej wojny światowej, żołnierza 359 pp. WP Józefa Odora. W te szczególne, pełne zadumy i refleksji dni nie zapomniano o opuszczonych grobach, na których także zapalono znicze.
Klasa III b pracująca pod kierunkiem p. Katarzyny Nizgorskiej odwiedziła miejsca męczeńskiej śmierci Polaków z terenu naszej gminy znajdujące się w lesie pod Jamielnikiem. Aby uczcić pamięć poległych, trzecioklasiści złożyli kwiaty na pomnikach.
Uczniowie klasy III a wzięli również udział w Ogólnopolskiej Akcji „WARTE ZAPAMIĘTANIA”, która polegała na wyszukaniu przez nich informacji oraz napisaniu na specjalne zaprojektowanych kartkach cytatów znanych Polek i Polaków. Jej celem było przybliżenie uczniom znanych z historii Polski postaci, ważnych słów przez nich wypowiedzianych, sentencji i myśli, które skłaniają nas do przemyśleń, zmiany postaw i refleksji na temat życia i patriotyzmu. W efekcie wspólnej pracy powstała gazetka klasowa złożona z wykonanych.
W bibliotece szkolnej z inicjatywy p. Michała Dzimiry i p. Magdaleny Zawackiej, pod opieką p. Marzanny Nąć powstała wystawa publikacji autorstwa lokalnego patrioty i historyka – śp. Edwarda Klemensa.
W świetlicy szkolnej Szkolne Koło Wolontariatu PCK pod opieką p. Beaty Popowicz, w ramach „Akcji Znicz”, zorganizowało zbiórkę zniczy, których zebrano aż 115 sztuk. Wolontariusze uporządkowali i odwiedzili groby osób zasłużonych oraz cenionych w naszej społeczności, a także lokalne miejsca pamięci, zapalili znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, posprzątali bezimienne i opuszczone groby.
Uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu „Szkoła Podstawowa nr 1 wierna tradycjom chrześcijańskim” wraz z opiekunem p. Magdaleną Zawacką również odwiedzili groby i poznali sylwetki lokalnych patriotów zasłużonych dla Lidzbarka i okolic (Państwa Mieczkowskich z Ciborza, pisarza i historyka – Konstantego Kościńskiego, patrioty, i obrońcy polskości Ks. Teofila Borzyszkowskiego, historyka i autora książek o Lidzbarku – śp. Edwarda Klemensa). Dodatkowo wykonali w sali nr 14 gazetkę na temat lokalnych patriotów: Juliusza Kraziewicza- pioniera kółek rolniczych oraz Edwarda Klemensa- historyka i kronikarza miasta, a także generała Macieja Rybińskiego i Ildefonsa Lewandowskiego.
W związku ze śmiercią wieloletniego nauczyciela i dyrektora naszej szkoły w dniu 22 października 2023 r. w holu szkoły zorganizowano również miejsce upamiętniające tego zasłużonego dla całej społeczności szkolnej dyrektora i społecznika, w którym zamieszczono portret śp. Henryka Zomkowskiego, złożono kwiaty i zapalono znicz. Pracownicy szkoły (obecni i emerytowani) oraz delegacje klasowe ze sztandarem wzięły również udział w uroczystościach pogrzebowych w dniu 24 października br.
Wielkimi krokami zbliża się dzień 1 Listopada – Dzień Wszystkich Świętych, a my nie zwalniamy tempa. Kolejne klasy pod opieką wychowawców i nauczycieli udają się na cmentarz parafialny, by uczcić pamięć zmarłych nauczycieli, pracowników szkoły czy lokalnych bohaterów, którzy swoją pracą i postawą na trwałe zapisali się w historii naszego miasta i gminy.
Tym razem groby odwiedzili uczniowie z klasy 7a – pod opieką p. Katarzyny Jeziółkowskiej, klasy 7b – pod opieką p. Marzanny Nać i p. Mariusza Topolewskiego, klasy 1b – pod opieką p. Teresy Pawlak, klasy 4b – pod opieką p. Katarzyny Stempki.
W akcję czynnie włączyli się również członkowie Samorządu Uczniowskiego pracujący pod opieką p. Jolanty Nowińskiej, którzy dnia 30 października br. odczytali w klasach IV b oraz VI a fragmenty wskazanych poniżej książek autorstwa lokalnych twórców – na temat historii Lidzbarka, legend i podań ludowych:
• Michał Dzimira, Historia Lidzbarka 1301-2011. Tajemnice i ciekawostki;
• Edward Klemens, Lidia Kroskowska-Ostrowska, Lidzbark i okolice w legendach, podaniach, pieśniach i przysłowiach ludowych;
• Ewa i Zbigniew Rzeszutko, Lidzbark w obrazach historia i słowem lekko powiązanych;
• Magdalena Zawacka, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku.
Mogliśmy liczyć również na harcerzy, albowiem Wielopoziomowa Lidzbarska Drużyna Harcerska „Płomienie” działająca w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką drużynowej Grażyny Wąsiewskiej i p. Anety Cicheckiej, stawiła się na sobotniej zbiórce, by udać się na cmentarz i posprzątać groby zmarłych żołnierzy, harcerzy oraz groby, których nikt nie odwiedza, a także groby byłych drużynowych, instruktorów, strażaków, znanych postaci miasta Lidzbarka, którzy odeszli , ale pamięć o nich trwa w naszych sercach.
Dzięki przeprowadzonym akcjom uczniowie dowiedzieli się m.in. w jaki sposób funkcjonowała szkoła w Lidzbarku podczas germanizacji, poznali legendy dotyczące Lidzbarka i okolic (Miłość w Miłostajkach, Dziwny słup ognia, Kradzież w kościele św. Wojciecha), mogli poznać sylwetki osób zasłużonych, utrwalić daty istotne w historii naszej lokalnej społeczności, a także zatopić się w świecie chrześcijańskich wartości.
Dzień Wszystkich Świętych tuż, tuż … , uczniowie nadal podejmują działania w ramach akcji MEN Szkoła pamięta!
Tym razem na cmentarzu parafialnym pojawili się uczniowie klas: 2a – z wychowawcą p. Katarzyną Sławińską, 8 a – z wychowawcą p. Piotrem Kołakowskim, 6b – z wychowawcą p. Marleną Komosińską.
Śmiało możemy stwierdzić, że SP 1 w Lidzbarku pamięta o tym, co ważne – o bliskich i dalszych zmarłych, osobach zasłużonych dla naszej społeczności, istotnych wydarzeniach i datach w historii naszego miasta.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie akcji!