Dzień Zaduszny
2 listopada w Dzień Zaduszny uczniowie klasy 8b, należący do wolontariatu ,,Służę i pomagam” pod opieką pani Elżbiety Wawrzonkowskiej i pana Mariusza Topolewskiego, odwiedzili groby zmarłych kapłanów spoczywających na naszym cmentarzu oraz Pana organisty z parafii pw. Św. Wojciecha w Lidzbarku. Wolontariusze zapalili znicze i ofiarowali dar modlitwy w ich intencji.
Tekst i foto: Elżbieta Wawrzonkowska
Akcja „ZNICZ 2021”
W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych, wolontariat Szkolnego Koła PCK oraz wolontariat „Służę i pomagam” zorganizowały wśród uczniów akcję „ZNICZ 2021”.
Akcja polegała na zbiórce zniczy w celu upamiętnienia miejsc pamięci, bohaterów zasłużonych w dziejach Lidzbarka oraz zaopiekowania się grobami, o których zapomniał czas i ludzie.
W tegoroczną akcję ZNICZ zaangażowało się bardzo wiele osób, świadczy o tym liczba zebranych zniczy. W tegorocznej akcji zebrano 221 sztuk zniczy.
W akcję bardzo chętnie zaangażowały się dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej oraz wychowawcy klas wraz ze swymi wychowankami. Uczniowie wspólnie z wychowawcami odwiedzili pobliski cmentarz parafialny i zapalili na grobach znicze pamięci.
Wśród uhonorowanych grobów był grób strażaków, grób pana Edwarda Klemensa słynnego historyka i autora licznych książek o Lidzbarku, grób pana Zygmunta Szczygłowskiego- wieloletniego pracownika naszej szkoły. Dzieci odwiedziły także groby zmarłych nauczycieli pracujących w naszej szkole. Znicze pamięci zapłonęły również u księży: ks. B. Kazimierskiego oraz ks. M Kruszony.
Składamy gorące podziękowania za zaangażowanie rodziców w kształtowanie prawidłowych postaw u dzieci, a naszym wspaniałym uczniom, dziękujemy za pamięć i szacunek do lokalnych bohaterów oraz miejsc pamięci narodowej i lokalnej.
Tekst i foto: Opiekunowie wolontariatów i wychowawcy świetlicy
Gazetka Samorządu Uczniowskiego
Samorząd Uczniowski również włączył się do akcji Szkoła Pamięta i przygotował gazetkę dotyczącą ważnych postaci dla historii Polski.
Tekst i foto: Jolanta Nowińska
Biblioteka pamięta!
Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych, porządkując ich groby i zapalając im znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii Polski. Chcąc przybliżyć uczniom tradycje świąt zadusznych biblioteka szkolna zaprosiła do siebie uczniów klasy 5a i 5 b na pogadankę o Święcie Zmarłych. Uczniowie dowiedzieli się m. in., jak dawniej obchodzono to święto i dlaczego na grobach zapala się znicze i kładzie wiązanki. Spotkanie było doskonałą okazją, aby zachęcić uczniów do sięgnięcia po książkę, dotyczącą polskich tradycji, a także tomików wierszy ks. Jana Twardowskiego, którego utworem „Śpieszmy się kochać” bibliotekarka rozpoczęła spotkanie
Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska
„Dzień Wszystkich Świętych nabiera całkiem nowego znaczenia, kiedy musimy przyjść na groby bliskich, do których za swojego życia się uśmiechaliśmy…”
29 października klasa 8b z wychowawczynią Martą Wiadrowską odwiedzili groby bliskich, nauczycieli oraz osób zasłużonych dla Lidzbarka.
Tekst i foto: Marta Wiadrowska
29 października 2021 roku klasa 5 a wraz z wych. p. Anettą Paturalską włączyła się do akcji ” Szkoła pamięta”. Uczniowie odwiedzili cmentarz i zapalili znicze na grobach nauczycieli naszej szkoły oraz osób zasłużonych dla Lidzbarka.Pamiętali również o grobach opuszczonych i zaniedbanych.
Tekst i foto: Anetta Paturalska
27 października uczniowie klasy IIIa pod opieką pani wicedyrektor Anny Kostrubały udali się na pobliski cmentarz. Tam zapalili znicze na grobach osób zasłużonych dla naszej społeczności oraz przy tablicach upamiętniających zmarłych strażaków i mieszkańców Lidzbarka, poległych podczas II wojny światowej. Dzieci były przejęte całym przedsięwzięciem i z uwagą słuchały opowieści o tych, którzy odeszli. Ta akcja przyczyniła się do pielęgnowania w dzieciach pamięci o przodkach.
Tekst: Katarzyna Sławińska
Foto: Anna Kostrubała
Listopad to czas pamięci i zadumy. Udajemy się wtedy na cmentarze, aby w chwili ciszy powspominać tych, których nie ma już z nami. Zapalamy znicze, które w naszej kulturze symbolizują pamięć oraz wieczność. 25 października uczniowie klasy I B odwiedzili groby ludzi zasłużonych dla historii naszej lokalnej Ojczyzny. Uczcili w ten sposób pamięć o bohaterach, którzy już odeszli, by pokazać, że „szkoła pamięta”!
Tekst i foto: Katarzyna Nizgorska
26 października uczniowie klasy IVa pod opieką wychowawcy Jolanty Nowińskiej udali się na cmentarz, aby zapalić znicze na grobach. W ten sposób upamiętniliśmy między innymi strażaków, pana Edwarda Klemensa – znanego historyka i autora książek o Lidzbarku, a także mieszkańców Lidzbarka zamordowanych podczas drugiej wojny światowej.
W te szczególne, pełne zadumy i refleksji dni nie należy również zapominać o opuszczonych grobach. Dlatego odwiedziliśmy również takie groby i zapaliliśmy na nich znicze.
Spacer alejkami cmentarza wprowadził wszystkich w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach, których już niestety z nami nie ma.
Tekst i foto: Jolanta Nowińska
Krzewienie patriotyzmu lokalnego
Uczniowie klasy 2 b odwiedzili groby zasłużonych lidzbarczan dla miasta. Między innymi nauczycieli- Elizy i Mariana Ścisińskich( dyrektorów naszej szkoły), księży patriotów – Teofila Borzyszkowskiego, Wojciecha Klatta i innych oraz badaczy ziem lidzbarskich – Konstantego Kościńskiego i Edwarda Klemensa. Ich sylwetki i zasługi przybliżyła dzieciom wychowawczyni Magdalena Zawacka.
Tekst i foto: Magdalena Zawacka
W ramach akcji Szkoła Pamięta, uczniowie klasy 7c wraz z wychowawcą odwiedzili pobliski cmentarz. Przyniesione znicze zostały zapalone na grobach poległych w drugiej wojnie światowej i zasłużonych dla miasta.
Tekst i foto: Marzanna Nąć
26 października uczniowie klasy 5b spotkali się bibliotece szkolnej, by poznać tradycje Święta Zmarłych. Następnie udali się na cmentarz w celu upamiętnienia znanych zmarłych i zapalenia zniczy na ich grobach.
Tekst i foto: Katarzyna Jeziółkowska
26 października uczniowie klasy 2 a włączyli się w ogólnopolską akcję MEiN „Szkoła Pamięta”, uczestnicząc w patriotycznej wycieczce na pobliski cmentarz oraz do miejsc pamięci na terenie Lidzbarka w celu upamiętnienia i uhonorowania lokalnych bohaterów. W każdym z tych miejsc dzieci zapaliły symboliczne światełko.
Wycieczka przypomniała uczniom, że znajomość Ojczyzny i jej dziejów jest zarówno ich obowiązkiem, jak i wartością, którą ciągle powinni odkrywać. Odnajdywanie owej wartości jest chlubnym kontynuowaniem tradycji polskiej szkoły, kształtowaniem świadomości narodowej i obywatelskiej.
Tekst i foto: Teresa Pawlak