Home » Szkoła Wierna Dziedzictwu

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 - 3 stycznia 2025 r. (czwartek - piątek)
2 maja 2025 r. (piątek)
13 - 15 maja 2025 r. (wtorek - czwartek)
20 czerwca 2025 r. (piątek)

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Szkoła Wierna Dziedzictwu

Apel dla klas 4-8 poświęcony zbliżającemu się Świętu Konstytucji 3 Maja

We czwartek 27. kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel dla klas 4-8 poświęcony zbliżającemu się Świętu Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas szóstych pod opieką pana Radosława Sekity zaprezentowali swoim koleżankom i kolegom krótki rys historyczny tego wiekopomnego wydarzenia oraz zadeklamowali klasyki polskiej poezji patriotycznej, zaś kierowany przez panią Marlenę Komosińską zespół wokalny zaprezentował wiązankę pieśni drogich sercu każdego Polaka. Nie zapomniano także o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – występ odbył się w otoczeniu biało-czerwonej scenografii przygotowanej przez panie Annę Jankowską i Marlenę Komosińską.

Tekst: Radosław Sekita
Foto: Mariusz Urbański
Film: Katarzyna Jeziółkowska


„Maj jest bogaty w świąteczne daty…”

„Maj jest bogaty w świąteczne daty…” Tymi słowami rozpoczął się uroczysty apel poświęcony majowym rocznicom. Uczniowie z klasy 1a, 2a i 2b pod kierunkiem pani Katarzyny Czaplińskiej, Katarzyny Nizgorskiej oraz Barbary Urbańskiej przygotowali montaż słowno – muzyczno – taneczny o tematyce patriotycznej.

Dzieci przypomniały, że 1 maja obchodzimy Święto Pracy. Zwróciły też uwagę na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony 2 maja. Rozdały flagi nauczycielom obecnym na apelu, by można je było wyeksponować w klasach. Wiele uwagi poświęcono też Narodowemu Świętu 3 Maja.

Zarówno wykonawcy jak i widzowie pięknie prezentowali się w strojach galowych, co nadało akademii uroczystego charakteru.

Apel na długo pozostanie w naszych sercach. Dzieci tańcem, piosenką i słowem oddały szacunek symbolom narodowym. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach uczymy się jak być prawdziwym Polakiem i prawdziwym patriotą.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji szkoły, Rodzicom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.


„SP 1 Pamięta” upamiętnia Żołnierzy Wyklętych

Dnia 1 marca uczniowie ze szkolnego Koła Wolontariatu „SP 1 Pamięta” udali się wraz z opiekunami p. K. Stempką i p. M. Topolewskim na cmentarz w celu upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Udało się odnaleźć grób Olgi Grudziądz, brutalnie zamordowanej dziewczyny oraz grób porucznika Wypycha pseudonim „Wilk”.

Tekst i foto: Katarzyna Stempka


Niesamowita lekcja historii

W dniu 20 stycznia 2023 r. w naszej szkole miała miejsce niesamowita lekcja historii pt. Rok 1863. Lekcja Powstania Styczniowego po 160 latach, która zorganizowana została z inicjatywy Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” z Działdowa – reprezentowanego przez Pana Zenona Gajewskiego. Historię powstania uczniom klas ósmych przybliżył dr nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie- Jarosław Szarek. W lekcji uczestniczyli uczniowie szkół gminnych: Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku, Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku, Szkoły Podstawowej w Bryńsku i Szkoły Podstawowej w Dłutowie. Dziękujemy wszystkim za obecność, a Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Lidzbarku – Pani Justynie Kochalskiej za zorganizowanie transportu dla szkół spoza Lidzbarka. To była piękna lekcja patriotyzmu.

Tekst: Joanna Urbańska
Foto: Marek Koczot


Wręczenie Certyfikatów Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty

W dniu 30 listopada 2022 r. w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatów Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Wśród wyróżnionych szkół znalazła się również nasza placówka, która uzyskała Certyfikat w ramach konkursu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. To prestiżowe wyróżnienie z rąk Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Pana Krzysztofa Marka Nowackiego odebrały: Dyrektor szkoły – Joanna Urbańska oraz Koordynator – Marlena Komosińska. Otrzymanie certyfikatu nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie zaangażowanie całej społeczności szkolnej – nauczycieli, uczniów i ich rodziców oraz środowiska lokalnego – licznych instytucji, stowarzyszeń, przedsiębiorców, twórców i przyjaciół szkoły na czele z Burmistrzem Miasta Panem Maciejem Sitarkiem. Za Wasze wsparcie, zaangażowanie, pomocną dłoń, kreatywność i wielkie serce SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Tekst: Joanna Urbańska
Foto: Marlena Komosińska, Joanna Ciesielska


IV miejsce w prestiżowym konkursie jest nasze!

Dnia 28 września 2022 r. Dyrektor Joanna Urbańska wraz z absolwentką Szkoły Hanną Lemańską wzięły udział w Gali Finałowej VII edycji Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Film nakręcony w minionym roku szkolnym z udziałem uczniów kl. VIII a (obecnie uczniów szkół ponadpodstawowych): Patrycji Kilanowskiej, Hanny Lemańskiej i Bartosza Bilskiego, pod opieką Pani Małgorzaty Waleszkowskiej, zyskał uznanie uczestników konkursu i w klasyfikacji ogólnej uplasował się na IV miejscu.

Nasza radość jest tym większa, że był to nasz debiut, a w konkursie udział wzięło ponad 70 filmów.

Patrycji, Hani i Bartoszowi gratulujemy talentu aktorskiego, Pani Małgorzacie zmysłu reżyserskiego, a Panom Radosławowi Sekicie oraz Mariuszowi Urbańskiemu dziękujemy za pomoc w realizacji filmu.

Koniecznie obejrzyjcie załączony film konkursowy – naprawdę warto!

Tekst: Joanna Urbańska
Foto: Mariusz Urbański


Certyfikat Delegatury IPN w Olsztynie pt. Przez historię z „Niezwyciężonymi”

W okresie od marca do maja Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi wzięła udział w Projekcie Delegatury IPN w Olsztynie pt. Przez historię z „Niezwyciężonymi”. Projekt realizowany był we współpracy z Kuratorium w Olsztynie i brały w nim udział szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Uczniowie szkół biorących udział w projekcie mogli dwa razy w miesiącu wziąć udział w lekcjach online realizowanych przez Delegaturę IPN w Olsztynie. Tematy lekcji dotyczyły historii Polski w XX-leciu międzywojennym od walk Polaków o kształt granicy II Rzeczpospolitej do sytuacji przed wybuchem II wojny światowej. Każda lekcja poprzedzona była projekcją filmu ‘’Niezwyciężeni’’, a następnie uczniowie mogli wysłuchać wykładu pracownika IPN dotyczącego historii Polski.

21 czerwca 2022 r. w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie miało miejsce wręczenie certyfikatów za udział w projekcie. Certyfikat uzyskały szkoły, które brały udział przynajmniej w pięciu lekcjach online w ramach projektu. Certyfikat dla Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku z rąk Warmińsko-Mazurskiego Wicekuratora Wojciecha Cybulskiego i dr hab. Karol Sacewicza – naczelnika olsztyńskiej Delegatury IPN odebrał wicedyrektor Wojciech Nowiński.

Tekst: Wojciech Nowiński
Foto: Źródło: https://pl-pl.facebook.com/delegaturaipnolsztyn


Konkurs Historyczny „Patria Nostra”

W czerwcu uczniowie klasy 8a: Hania Lemańska, Patrycja Kilanowska i Bartek Bilski wraz z nauczycielem panią Małgorzatą Waleszkowską wzięli udział w „Konkursie Historycznym Patria Nostra”. Ponieważ jego wyniki będą dopiero we wrześniu, to teraz, uchylając rąbka tajemnicy, prezentujemy kilka zdjęć z konkursowego planu filmowego.
Dziękujemy tym samym pani Iwonie Szostek 🌻 za pomoc i fachowe wskazówki, a także panom: Mariuszowi Urbańskiemu i Radosławowi Sekicie za pomoc przy montażu filmiku.🎥

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


Trzecioklasiści poznają Toruń

W ramach rządowego programu „Poznaj Polskę” 13 czerwca uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Torunia, który nazywany jest „Małym Krakowem” i przyciąga swoim urokiem rzesze turystów.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Domu Legend Toruńskich, który jest połączeniem muzeum i teatru. Podczas interaktywnego spektaklu uczniowie mogli przenieść się w czasie i zasmakować przygód rozgrywanych w sceneriach średniowiecznego Torunia. Dzieci poznały opowieści odkrywające dzieje miasta: przeszły krzyżackie przysposobienie do boju, odegrały scenę, jaka wydarzyła się podczas wizyty króla Władysława Jagiełły w Toruniu, zadzwonili prawdziwym dzwonem – miniaturą uruchamianej stopami Trąby Bożej z Katedry Świętych Janów oraz sprawdzili czystość serca pod Krzywą Wieżą, którą wcześniej wznieśli własnymi rękami.

Następnie trzecioklasiści udali się do Muzeum Historii Partaczy. Tam poznali życie średniowiecznych rzemieślników. W trakcie interaktywnych warsztatów uczniowie aktywnie i czynnie brali udział w pokazach rzemieślniczych. Dzięki połączeniu edukacji poprzez zmysły, pasji partackich mistrzów oraz własnego czynnego zaangażowania uczniowie poznali tradycję toruńskiego rzemiosła, handlu i partactwa. Własnoręcznie wyrabiali pierniki, wybijali monety, tworzyli sakiewki, brali udział w warsztatach szczytniczych.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Starego i Nowego Miasta z przewodnikiem. Młodzi turyści podziwiali cały toruński Średniowieczny Zespół Miejski, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odkryli najważniejsze i najciekawsze miejsca toruńskiego Rynku Staromiejskiego. Poznali legendy związane z miastem oraz znaczenie najśmieszniejszych słów w gwarze toruńskiej. Obejrzeli m. in. Krzywą Wieżę, pomnik Mikołaja Kopernika, rzeźbę osiołka.
Po posiłku dzieci udały się do Ogrodu Zoobotanicznego, gdzie spacerując alejkami wśród ciekawych roślin podziwiały zwierzęta. Zgodnie orzekły, że najciekawszym miejscem była ptaszarnia i jej mieszkańcy.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Piernika. Po obejrzeniu zabytkowych eksponatów, pieców do wypieku pierników, poznaniu składników ciasta piernikowego i egzotycznych przypraw używanych do ich wypieków oraz zwiedzeniu sal i zakupie tradycyjnych „katarzynek”, pełni nowych wrażeń, z uśmiechem na zmęczonych twarzach uczniowie klas 3 powrócili do Lidzbarka.

Tekst i foto: Katarzyna Sławińska


Poznajemy Gdańsk

22 czerwca w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”, uczniowie klasy 6a, 7b, 7c i 7d pod opieką wychowawców: Marzanny Nąć, Piotra Kołakowskiego i Radosława Fryzy, wzięli udział w wycieczce do Gdańska. Jej pierwszym punktem na wycieczkowej mapie było Muzeum II Wojny Światowej. Uczniowie podzieleni na dwie grupy zwiedzali wystawę stałą pod okiem przewodników. To szczególne muzeum to jedno z największych powierzchni wystawienniczych w Europie, które za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii przedstawia historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej. Ukazuje także wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów. Młodzież, przechodząc między kolejnymi częściami wystawy, mogła uświadomić sobie ogrom zniszczenia jakie niesie za sobą wojna.

Drugi punkt na wycieczkowej mapie przeniósł uczniów w czasy im już bliższe. Europejskie Centrum Solidarności to miejsce, które opowiada historię powstania w Polsce „Solidarności”, które opowiada naszą trudną drogę do odzyskania wolności. W pełni multimedialne Centrum w łatwy i przystępny, dla młodego człowieka, sposób pokazuje, jak dużo determinacji i woli walki było w młodym pokoleniu lat 60, 70, 80. Uczniowie zwiedzali wystawę stałą poruszając się z audioprzewodnikiem, co pozwoliło na dużą dowolność i własne tempo. Ogromnych wrażeń dostarczył ostatni punkt zwiedzania – zielony, kwitnący taras widokowy na 6. piętrze, z którego można było podziwiać widoki na całą Stocznię i w oddali położony port.

Na mapie naszej wycieczki nie mogło też zabraknąć punktu rozrywkowego. Był nim pobyt w parku trampolin JumpCity, który rozpoczął się od profesjonalnie przygotowanej rozgrzewki pod okiem trenera. Później już było czyste szaleństwo akrobacji i trampolinowych podskoków. To był dzień pełen wrażeń. Uczniowie i opiekunowie zmęczeni ale i wyposażeni w nowe doświadczenia szczęśliwie wrócili do Lidzbarka. W drodze powrotnej snuli już plany na kolejne wyjazdy na przyszły rok szkolny.

Tekst i foto: Marzanna Nąć


Drugoklasiści poznają Gdynię i Gdańsk

W ramach rządowego programu „Poznaj Polskę” 21 czerwca odbyła się objazdowa wycieczka klas 2a i 2b do Gdyni i Gdańska. Jej pierwszym punktem był spacer po molo w Orłowie. To tu niektórzy uczestnicy wycieczki po raz pierwszy zobaczyli Morze Bałtyckie, poczuli bryzę morską, mogli podziwiać klif, a także obejrzeć statki na redzie. Po krótkim spacerze po plaży udaliśmy się na Skwer Kościuszki. Tam już czekała na nas pani przewodnik, z którą udaliśmy się do Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie mogliśmy zapoznać się z dziejami oręża polskiego na morzu, zrobić pamiątkowe zdjęcie z żołnierzami. Atrakcją dla dzieci był okręt „Błyskawica”, który na stałe wrósł w gdyński pejzaż.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie statku – muzeum „Daru Pomorza”- trójmasztowego żaglowca zbudowanego w 1909r. Następnie udaliśmy się Gdańska, gdzie spacerując Traktatem Królewskim podziwialiśmy typowe gdańskie domy o wąskich fasadach, bogato zdobionych herbami i postaciami antycznych bohaterów, Żuraw – zabytkowy dźwig portowy i bramę wodną Gdańska, mieszczącą się nad Motławą, a przy Fontannie Neptuna zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Po obfitym posiłku w MC Donaldzie udaliśmy się do Muzeum Bursztynu mieszczącym się w Wielkim Młynie na Starym Mieście, który napędzany był wodami Kanału Raduni. Na pierwszej kondygnacji budynku dowiedzieliśmy się o procesie powstawania bursztynu. Na drugiej kondygnacji eksponowane były wyroby z bursztynu, obiekty zabytkowe, świadczące o mistrzostwie dawnych bursztynników, ale i współczesne wyroby- biżuteria.

Ostatnim punktem wycieczki było Westerplatte. Podczas spaceru dzieci dowiedziały się, że Westerplatte to nie jest zwykłe pole bitewne, to symbol odwagi, honoru, odpowiedzialności i bohaterstwa polskich żołnierzy. Pełni nowych wrażeń z uśmiechem na twarzach i trochę zmęczeni wróciliśmy do Lidzbarka.

Tekst i foto: Teresa Pawlak


Pierwszoklasiści poznają Polskę

14 czerwca odbyła się wycieczka objazdowa klasy Ia i Ib do Olsztyna, Olsztynka i Grunwaldu w ramach ministerialnego projektu „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem było Olsztyńskie Planetarium, w którym uczniowie obejrzeli seans o rozgwieżdżonym niebie, obiektach i zjawiskach astronomicznych. Następnie posiłek w McDonald’s i zwiedzanie kolejnych zaplanowanych miejsc tj. Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny oraz bardzo ciekawa lekcja w Hucie Szkła Artystycznego w Olsztynku. W powrotnej drodze uczniowie zwiedzili Pole Bitwy i Muzeum w Grunwaldzie.

Na nudę nikt nie narzekał a zakupione przez uczniów pamiątkowe szklane serduszka, aniołki, wisiorki, „gniotki”, magnesy i miecze będą miłą pamiątką z wyjazdu.

Tekst: Katarzyna Czaplińska
Foto: Katarzyna Czaplińska, Katarzyna Nizgorska


Czwartoklasiści na wycieczce w Warszawie

22 czerwca 2022r. w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę” odbyła się szkolna wycieczka do Warszawy. Uczestnikami byli uczniowie klasy IVa i IVb. Opiekę pełnili nauczyciele: pani Jolanta Nowińska, pani Jolanta Kordalska, pani Magdalena Oleksiak i pan Mariusz Urbański.

Zwiedzanie zaczęliśmy od wizyty w Muzeum Świata Iluzji. Świetnie bawiliśmy się w świecie pozorów i złudzeń, ponieważ jest to interaktywna, edukacyjno-rozrywkowa przestrzeń dla każdego. Największe wrażenie zrobił na wszystkich tunel, w którym prawdziwym wyzwaniem było utrzymanie równowagi!

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Ogród Botaniczny. Wspaniale było wspólnie odkrywać świat przyrody z edukatorami Ogrodu Botanicznego, którzy z pasją opowiadali o kwiatach i roślinach.

Następnie udaliśmy się z przewodnikiem na spacer, którego celem było zapoznanie z zabytkami Warszawy takimi jak: Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, Łazienki, Rynek Starego Miasta, Pomnik Małego Powstańca, Grób Nieznanego Żołnierza. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Czwartoklasiści nie tylko mieli możliwość integracji, ale i wykształcenia szacunku dla zabytków historycznych i przyrodniczych. Piękno stolicy Polski wszyscy uwiecznili na licznych zdjęciach, które są wspaniałą pamiątką z tego wyjazdu.

To był dzień pełen wrażeń!

Tekst i foto: Jolanta Nowińska


Dyplom za udział w Akcji Żonkile


„Czy znasz swoje miasto – Lidzbark?”

13 czerwca nasza szkoła zorganizowała akcję pod hasłem: „Czy znasz swoje miasto – Lidzbark?”, związaną z projektem „Cudze chwalicie swego nie znacie, czyli jak nowoczesny młody człowiek dba o tradycje swego regionu”, powstałym w ramach naszego ubiegania się o Certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.

Akcja była skierowana do mieszkańców miasta, niezależnie od wieku, a jej celem było przybliżenie, bądź przypomnienie, a może również utrwalenie ważnych wydarzeń dotyczących naszego pięknego Lidzbarka.

Gorące podziękowania kierujemy w stronę Burmistrza Pana Macieja Sitarka za przekazanie nam gadżetów, zachęcających przechodniów do udziału w akcji, Zastępcy Burmistrza Pana Janusza Bieleckiego za aktywny udział w przedsięwzięciu oraz pań: Natalii Sieg i Dominiki Jabłońskiej z Wydziału Organizacyjnego UMiG w Lidzbarku oraz członkiń Uniwersytetu Trzeciego Wieku: pani Elżbiety Nowocin, pani Teresy Sienickiej i pani Stefanii Sosnowskiej. Drogie Panie, wspaniale się z Wami pracowało – czekamy na kolejne wspólne projekty.

Dziękujemy także lidzbarskim szkołom: Szkole Podstawowej nr 2 Lidzbarku oraz LO w Lidzbarku za przyłączenie się do wspólnej zabawy.

Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji, w której wzięli także udział turyści, udało nam się wspólnie rozreklamować nasze miasto w innych zakątkach Polski i zachęcić do odwiedzenia nas. Bo naprawdę warto!

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Marlena Komosińska, Małgorzata Waleszkowska, Katarzyna Budna


Ósmoklasiści w Warszawie

13 czerwca uczniowie klas: 8a, 8b i 8c wraz z opiekunami panią Katarzyną Stempką, panią Martą Wiadrowską i panią Magdaleną Oleksiak w ramach projektu „Poznaj Polskę” zwiedzili Warszawę. Ósmoklasiści zwiedzili: Starówkę, Grób Nieznanego Żołnierza, Muzeum Polin, a także Muzeum Neonów, które bardzo spodobało się naszym uczniom.

Po wizycie w restauracji „Pod dwoma złotymi łukami” uczniowie udali się na ściankę wspinaczkową w celu spalenia nadmiaru zjedzonych kalorii.

Wycieczka bardzo się wszystkim podobała i bardzo żałujemy, że to ostatnia nasza wspólna podróż. Ale za to jakie mamy wspomnienia.

Tekst i foto: Katarzyna Stempka


Czcimy pamięć ofiar walki o wolność

W czerwcu br. uczniowie klas I-III odwiedzili Pomnik Ofiar Wojennych, który znajduje się w lesie niedaleko Ośrodka Wczasowego Danusia i oddali hołd poległym w żołnierskich walkach.

Uczniowie uporządkowali teren wokół pomnika i zapalili znicze, dając tym samym dowód, że pamiętają o bohaterskich postawach poległych, którym dzisiejsze pokolenie zawdzięcza wolność.

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Beata Popowicz


Święto Polskiej Niezapominajki

Obchody Święta Polskiej Niezapominajki na stałe wpisały się w kalendarz szkolnych uroczystości naszej szkoły i stały świetną okazją do integrowania się zespołów klasowych oraz sposobnością do wspomnień. W tym dniu poza promowaniem walorów polskiej przyrody, „nie-zapominajka” pomaga zachować od zapomnienia ważne dla nas chwile, osoby, miejsca i lokalne tradycje. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

Wolontariuszki sekcji „Dajemy siebie innym” przygotowały tablicę informacyjną o Święcie Niezapominajki, rozdawały niezapominajkowe liściki, na których uczniowie i nauczyciele zapisywali osobiste wspomnienia, ważne niezapomniane wydarzenia i pozdrowienia.

Uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami wykonali niezapominajkowe prace plastyczne. Przyniesione przez uczniów sadzonki niezapominajek zostały posadzone w skrzynce, ozdobiły teren przyszkolny.

Z niezapominajkowymi pozdrowieniami
Wolontariusze sekcji „Dajemy siebie innym”
Marta Klabun, Julia Cegiełka,
Wiktoria Chojnacka, Oliwia Mazurowska,
Nikola Chmielewska
z opiekunem Anną Kowalkowską


Julia Lech zdobyła główną nagrodę w wojewódzkim konkursie „Mój zabytek”

VIII Wojewódzki Konkurs Fotograficzny pt. „Mój Zabytek” przyciągnął w tym roku wielu chętnych. Jury konkursowe w dniu 26.04.2022 r. w Pałacu Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie spośród 405 prac 102 autorów wyłoniło zwycięzców.

Wśród 30 prac 20 autorów znalazły się prace 3 uczniów z naszej szkoły.

Nagrodę główną, w grupie wiekowej 10-14 lat otrzymała Julia Lech z klasy 7c za zestaw prac pt. „Moje dziedzictwo”.

Wyróżnienie otrzymała Maja Rostkowska z klasy 4a za zdjęcie pt. „Zabytki rodzinne”.

Praca Kajetana Malinowskiego pt. „Świadectwo” została zakwalifikowana do wystawy.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 14 maja w Pałacu Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie.

Poza pracami nagrodzonych uczniów z naszej szkoły do konkursu przystąpiło jeszcze 11 uczniów: Sebastian Pilanz 4a, Wiktor Kalisz 4a, Aleksander Fryza 4a, Iga Orłowska 4a, Karol Wierzchołowski 4a, Paweł Orzechowski 4a, Oskar Bartkowski 4a, Jakub Antkiewicz 4a, Oliwia Sutkowska 5a, Wiktoria Szypulska 8a, Julia Orłowska 8c.

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, gratulujemy zwycięzcom.

Tekst i foto: Anna Kowlakowska


Poznajemy tajniki korzystania ze strzelnicy

18 maja uczniowie klasy VIII A pod opieką pana Radosława Fryzy i wychowawcy klasy pani Danuty Szuman skorzystali z gościnności Bractwa Kurkowego. Na spotkaniu, które odbyło się na strzelnicy, uczniowie poznali historię bractw Kurkowych na terenie naszego kraju. Zostali także zapoznani z zasadami bezpieczeństwa podczas korzystania ze strzelnicy.

Ósmoklasiści mieli również możliwość strzelania do tarczy z broni KBKS – oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa i zdrowej rywalizacji.

Kierujemy ogromne podziękowania do panów: Józefa Sobiesierskiego- komendanta Bractwa oraz Piotra Heród i Romana Rybka za zaproszenie i przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć.

Tekst i foto: Danuta Szuman


„W Wadowicach wszystko się zaczęło…”

18 maja z okazji 102. rocznicy urodzin Jana Pawła II wolontariat „Służę i pomagam”, nad którym czuwają pani Elżbieta Wawrzonkowska i pan Mariusz Topolewski, przeprowadził akcję pod hasłem: „W Wadowicach wszystko się zaczęło…”, wygłaszając prelekcję w klasach IV – VIII o życiu Polskiego Papieża.

Upamiętniając postać Naszego Rodaka w szkole zorganizowano także konkurs na najładniejszą gazetkę o Janie Pawle II.

Zwyciężyła gazetka uczniów klasy III b – Gratulujemy!!

Dziękujemy ks. proboszczowi Stanisławowi Grzywaczowi oraz pani Justynie Łapyr za ufundowanie nagród dla zwycięzców.

Tekst i foto: Elżbieta Wawrzonkowska


Zwiedzamy Olsztynek

13 maja uczniowie klasy 2a i 2b pod opieką pani Teresy Pawlak, pai Magdaleny Zawackiej, pani Anny Kowalkowskiej i pani Marty Wiadrowskiej wyruszyli na wycieczkę do Olsztynka.

Po przybyciu na miejsce drugoklasiści zwiedzili skansen, w którym pani przewodnik opowiedziała im o tym, jak wyglądało życie ludzi wiele lat temu. Dzieci mogły zobaczyć takie budowle jak: chaty, wiatrak, kuźnię, szkołę, stary zakład fryzjerski, kościół, plebanię, piwiarnię i wiele innych budynków i zakładów z dawnych lat. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których poznali proces powstawania wyrobów z wełny . Z wielkim zaangażowaniem brali także udział w dekorowaniu zwierząt gospodarstwa domowego.

W Hucie Szkła Artystycznego w Olsztynku dzieci były świadkami powstawania ptaszków, ślimaków, łabędzi i szklanych kwiatów. Pan Tomasz za pomocą specjalnych, ale bardzo prostych narzędzi (m.in. piszczeli) oraz artystycznej wyobraźni, nadawał ostateczny kształt swoim „cudeńkom”.

Wycieczka dostarczyła naszym uczniom mnóstwo wrażeń i z pewnością długo będą ją wspominać.

Tekst i foto: Teresa Pawlak


„Nieoczywiste miejsca w historii Lidzbarka”

13 maja uczniowie klasy 5a wraz z wychowawcą panią Anettą Paturalską uczestniczyli w przepięknej lekcji historii, którą w bibliotece miejskiej poprowadził pan Krzysztof Chyliński. Tematem spotkania były „Nieoczywiste miejsca w historii Lidzbarka”. Uczniowie usłyszeli wiele nieznanych im dotąd ciekawostek dotyczących Lidzbarka. Mieli także możliwość obejrzeć szereg zdjęć i eksponatów z kolekcji pana Chylińskiego. Dziękujemy bardzo za zaproszenie i cudowną, inną lekcję historii.

Tekst i foto: Anetta Paturalska


Święto Narodowe Trzeciego Maja

Dzisiaj w naszej szkole odbyły się dwa apele poświęcone rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku (dla uczniów klas I-III i IV-VIII). Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy IIa i IIb pod kierunkiem nauczycieli: pani Teresy Pawlak i pani Magdaleny Zawackiej oraz uczniowie klasy Va i VIIIb pod kierunkiem pana Radosława Sekity i pani Marleny Komosińskiej przygotowali montaże słowno-muzyczne, w których zaprezentowali dzieje i losy naszej konstytucji oraz walki Polaków o odzyskanie niepodległości. Podczas apelu dla uczniów klas IV-VIII istotę obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja przybliżył naszym uczniom nauczyciel historii dr Michał Dzimira.

Patriotyczne apele rocznicowe są już w naszej ,,jedynce” tradycją. Kształtują one postawy obywatelskie i przygotowują naszych wychowanków do życia w demokratycznym państwie polskim.

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


Dzień Flagi z udziałem naszej drużyny harcerskiej

Dnia 2 maja 2022 r. harcerze zrzeszeni w Hufcu Komendy ZHP Lidzbark reprezentujący naszą szkołę wzięli udział w Obchodach Święta Flagi zorganizowanych przez Burmistrza Miasta Lidzbark.

Harcerze wywiesili biało-czerwoną flagę i dumnie pełnili wartę przy pomniku upamiętniającym walkę mieszkańców Lidzbarka o odzyskanie niepodległości.

W uroczystościach udział wzięli mieszkańcy Gminy z Lidzbark – przedstawiciele lokalnych władz na czele z Panem Burmistrzem, dyrektorzy szkół, uczniowie i rodzice.

Tekst: Radosław Fryza
Foto: MGOK Lidzbark


„Wieczór z historią w tle”

Od kilku lat w naszej szkole organizowane są wieczory tematyczne dla uczniów klas I-III, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci. W tym roku taki wieczór pod hasłem: Szkoła wierna dziedzictwu odbył się 29 kwietnia i nawiązywał do obchodów majowych świąt. W spotkaniu uczestniczyła dyrekcja szkoły, zaproszony gość, uczniowie i rodzice. Wszyscy obecni aktywnie włączyli się w przeprowadzenie tej ciekawej lekcji historii. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy naszych uczniów na temat historii Lidzbarka, budzenie lokalnego patriotyzmu oraz poczucia tożsamości narodowej.

Piątkowy wieczór otworzyła wicedyrektor Anna Kostrubała, która poprowadziła całą imprezę. Wieczór rozpoczął się śpiewająco, uczniowie zaprezentowali piosenkę o Lidzbarku, którą jeszcze kilkukrotnie śpiewali podczas spotkania. Za sprawą zaproszonego gościa, pani Danieli Gawińskiej dzieci mogły cofnąć się w czasie o kilka wieków. Pani Daniela zapoznała uczniów z legendą wyjaśniającą pochodzenie herbu Lidzbarka. Dzieci z zainteresowaniem słuchały, a zdobytą wiedzę wykorzystały podczas wykonywania przygotowanych dla nich zadań. Podczas wieczoru uczniowie mieli też okazję zobaczyć nasze miasto z innej perspektywy, a mianowicie z lotu ptaka. Wypowiadali się na temat ciekawych miejsc, które można zobaczyć w Lidzbarku i jak aktywnie i ciekawie spędzić w niej czas. Podczas ruletkowego konkursu wiedzy o Lidzbarku dzieci popisały się niesamowitą wiedzą na temat historii naszej miejscowości i okolic. Miały też okazję zaobserwować jak zmienia się nasze miasto. Porównywały wygląd współczesnego Lidzbarka z Lidzbarkiem z dawnych czasów i przyporządkowywały zdjęcia archiwalne do współczesnych w specjalnie przygotowanych na tabletach na tę okazję aplikacjach. W ramach realizacji przygotowanych zadań uczniowie szukali skarbów ukrytych na terenie szkoły, robili ogródki patriotyczne, dekorowali swojskie ciasteczka lukrem w kolorach barw narodowych.

Wszystkie te działania wyzwoliły u uczniów wiele pozytywnych emocji. Zarówno uczniowie jak i rodzice z zaciekawieniem oglądali kroniki szkoły, w których niejednokrotnie odnajdowali siebie, członków rodziny i znajomych. W wolnych chwilach uczestnicy wieczoru zaglądali do galerii obrazów naszych lokalnych artystów pani Magdaleny Zawackiej i pana Karola Afeltowicza, aby podziwiać ich prace. W kąciku Lidzbark na Starej fotografii uczniowie mieli możliwość zobaczenia min. nieistniejących już zabudowań Lidzbarka.

Wieczór dzieci zakończyły z uśmiechami na twarzach, wywołanymi wylosowanymi pamiątkowymi gadżetami z biura promocji Lidzbarka i smakiem pysznych, pięknie udekorowanych przez dzieci ciasteczek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i realizację tej ciekawej lekcji historii.

Tekst: Anna Kostrubała
Foto: Agata Oleksiak, Joanna Urbańska


Wycieczka do Warszawy klasy 5a i 5b

22 kwietnia 2022r. odbyła się szkolna wycieczka do Warszawy. Uczestnikami byli uczniowie klasy 5a i 5b. Opiekę pełniły p. Katarzyna Jeziółkowska, p. Anetta Paturalska i p. Anna Kowalkowska.

Pierwszym przystankiem na trasie był Stadion Legii. Tu uczniowie poznali historię klubu, jego założycieli, osiągnięcia itd. Mieli możliwość zasiąść na trybunach w różnych sektorach – nawet w strefie VIP.

Kolejnym przystankiem był Zamek Królewski. Uczniowie za pomocą audiobooków poznali historię budowli, obejrzeli komnaty królewskie oraz znajdujące się tam eksponaty.

Po posiłku udali się do Centrum Nauki „Kopernik”, by przez zabawę uczyć się.

Wycieczka miała ogromny wpływ na integrację uczniów. To był emocjonujący dzień, pełen nauki.

Wycieczka do Warszawy 5a i 5b

Tekst i prezentacja: Katarzyna Jeziółkowska


„Sprzątamy dla Polski”

22. kwietnia uczniowie klasy 3a i 4b wzięli udział w III Edycji Akcji „Sprzątamy dla Polski”, której inicjatorem było Stowarzyszenie „Dla Polski”. Celem akcji była nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.

Jako miejsce „Sprzątania dla Polski” uczniowie wybrali las przy ulicy Jeleńskiej oraz teren leśny w okolicach oczyszczalni ścieków. Dzięki pięknej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, a efekty naszej pracy były zadowalające. Uczniowie doszli do wniosku, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz przede wszystkim zmiana nawyków w życiu codziennym, unikanie tworzenia odpadów i odpowiednie gospodarowanie nimi. Oby nauka nie poszła w las…

Serdecznie dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Lidzbark za pomoc w przeprowadzeniu akcji – zawsze możemy na Was liczyć!

Tekst i foto: Katarzyna Sławińska


#AkcjaŻonkile

19 kwietnia przypadała 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz dziesiąty zorganizowało akcję społeczno – edukacyjną Żonkile, w tym roku pod hasłem „miłość. W akcji Żonkile wzięli udział także nasi uczniowie.

W klasie 1 b zostały przeprowadzone zajęcia na podstawie opowiadania Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”, w trakcie których uczniowie wykonali plakat z symbolicznymi żonkilami, a od Wolontariuszy sekcji „Dajemy siebie innym” otrzymali wykonane z papieru symboliczne żonkile, które przypięli do bluzek.

W klasie 2a wychowawczyni przeprowadziła zajęcia na podstawie opowiadania Pawła Beręsewicza „Strasznie, strasznie” oraz scenariusza dla klas 1-3. Dzieci samodzielnie wykonały żonkila.

Również uczniowie klasy 3a wysłuchali opowiadania Pawła Beręsewicza pt. „Strasznie strasznie”. Po wysłuchaniu poruszającej i pełnej miłości historii relacji ojca i synka, dotykającej tematu wojny trzecioklasiści wykonali papierowe żonkile, będące symbolem pamięci o powstańcach warszawskiego getta.

Uczniowie klasy 4a na zajęciach z wychowawcą, pracując w grupach, wykonali plakaty, na których umieścili hasła nawiązujące do rocznicy powstania w getcie warszawskim. Obejrzeli również film „Będę pisać”, po którym nastąpiła dyskusja na temat życia w getcie i losów bohaterów filmiku. Julka Nowicka przyniosła do klasy kwiatki – żonkile, a Iga Orłowska przygotowała dla wszystkich uczniów z klasy żółte karteczki do przypięcia z hasłem: 19 kwietnia – rocznica powstania w getcie warszawskim.

Klasa 3b wysłuchała opowiadania Justyny Bednarek pt. „Historia z pewnej ulicy”. Zajęcia poświęcone pamięci II Wojny Światowej i Powstania w Getcie Warszawskim wzbudziły duże zainteresowanie uczniów. Trzecioklasiści podeszli bardzo rozważnie i taktowanie do tematu wojny. Wspólnie przyznali, że opowiadanie było piękne i wzruszające, a wspominane podczas lekcji czasy wojny – smutne i niebezpieczne. Dzieci zauważyły też, że mimo trudów w tamtym okresie ludzie byli dla siebie pomocni i troskliwi. Uczniowie wywnioskowali, że omawiana historia uczy, jak możemy o siebie nawzajem dbać w trudnych sytuacjach i jak dzięki temu świat wokół nas może być bardziej sprawiedliwy, lepszy, piękniejszy. Na koniec lekcji trzecioklasiści włączyli się do Akcji Żonkile Muzeum POLIN. Upamiętniając to wydarzenie, każdy wykonał znak pamięci o powstaniu – żonkila.

Uczniowie klasy 6a na zajęciach z wychowawcą wykonali Żonkile według instrukcji i wysłuchali opowiadania „Prawdziwi przyjaciele”.

Klasa 5a obejrzała film pt. „Będę pisać” oraz wykonała żonkile. Nie obyło się także bez dyskusji na trudne tematy wojny.

Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim uczniowie klasy 7a obejrzeli stworzony w stylistyce youtuberskiej film pt: „Muranów- Dzielnica Północna”. Ciekawie skonstruowane i wciągające video zainteresowało uczniów, natomiast ogrom informacji zachęcił do dyskusji na temat przyczyn nienawiści, skierowanej ku ludności żydowskiej przez Nazistów.

Podczas zajęć z wychowawcą klasa sportowa 7d, po krótkiej prelekcji nauczyciela nt: Akcji Żonkile 2022, również obejrzała film w stylistyce youtuberskiej pt: „Muranów-Dzielnica Północna”. Po filmie klasa powiesiła plakat upamiętniający akcję.

Uczniowie klasy 8 a obejrzeli film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”, a następnie wykonali żonkile.

Do Akcji Żonkile przyłączyli się także uczniowie, korzystający ze świetlicy szkolnej, wykonując żonkile.

Tekst i foto: Nauczyciele SP nr 1


Pamiętamy!

Dnia 13 kwietnia 2022 r. wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu SP 1 Pamięta pod opieką nauczycieli – pań Magdaleny Oleksiak i Katarzyny Stempki oraz pana Mariusza Topolewskiego uporządkowali teren wokół pomnika upamiętniającego rozstrzelanie w Katyniu wiosną 1940 roku przez NKWD oficerów polskich.

By oddać hołd poległym w związku z obchodzonym 13 IV 2022 r. Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, posadzili kwiaty pod pomnikiem i zapalili znicz.

Tekst: Katarzyna Stempka
Foto: Magdalena Oleksiak


Stroiki wielkanocne

Po warsztatach z florystą, panią Sylwią Rynkowską, przyszedł czas na sprawdzenie własnych umiejętności i tego, czego uczniowie się podczas nich nauczyli. W czwartek, 7 kwietnia klasa 2a pod nadzorem wychowawcy Teresy Pawlak samodzielnie wykonała stroiki wielkanocne na świąteczny stół, włączając się tym samym w realizację szkolnego programu edukacji regionalnej: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli jak nowoczesny młody człowiek dba o tradycje swojego regionu”.

Tekst: Teresa Pawlak
Foto: Rodzice uczniów klasy 2a


„Tradycje Świąt Wielkanocnych”

6 kwietnia nasza szkoła w ramach realizacji szkolnego programu edukacji regionalnej: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli jak nowoczesny młody człowiek dba o tradycje swojego regionu” zorganizowała Gminny Konkurs „Tradycje Świąt Wielkanocnych”, w którym wzięli udział uczniowie klas 5 i 6, reprezentujący następujące szkoły: Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku, Szkołę Podstawową w Bryńsku, Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Starym Dłutowie, Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Kiełpinach oraz oczywiście naszą placówkę.

Oczekując na wyniki testu, uczestnicy konkursu dzięki uprzejmości pana Zygmunta Mężykowskiego mieli możliwość obejrzenia wystawy „Gdy nie istniały sms-y, Facebook i Tik-Tok – Pocztówki Świąt Wielkanocnych z poprzedniego wieku”. Pocztówki, które pan Zygmunt zaprezentował zebranym pochodzą z jego prywatnej kolekcji i zrobiły na wszystkich duże wrażenie. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach kulinarnych poprowadzonych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Miłostajkach „Helenki”, w trakcie których samodzielnie wykonali przepyszną tradycyjną sałatkę jarzynową. Miłą niespodzianką dla uczestników konkursu były domowe muffinki i własnoręcznie wykonane kwiaty z bibuły od członkiń KGW Miłostajki.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom konkursu za wspólnie spędzony czas i gratulujemy zajęcia następujących miejsc:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Lidzbarku
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Lidzbarku
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Bryńsku

Dziękujemy MGOK w Lidzbarku za użyczenie dekoracji, a gospodyniom z KGW „Helenki” i panu Zygmuntowi Mężykowskiemu jeszcze raz chcieliśmy podziękować za pomoc przy organizacji części warsztatowej.

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Małgorzata Waleszkowska, Marlena Komosińska, Natalia Sieg


Szkolny Konkurs Recytatorski

30 marca w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. W tym roku pod hasłem: Cudze chwalicie, swego nie znacie, – a my swoje znamy i poezję regionalną czytamy. Uczniowie klas I-III zmierzyli się z utworami naszych lokalnych twórców zrzeszonych w Działdowskiej Kuźni Słowa, natomiast uczniowie klas IV -VIII prezentowali utwory o tematyce patriotycznej.

Nad przebiegiem konkursu czuwali pani wicedyrektor Anna Kostrubała, pani Małgorzata Waleszkowska i pan Radosław Sekita.

Umiejętności recytatorskie naszych uczniów oceniało jury w składzie: (przewodnicząca) pani Edyta Marszak- dyrektor MGBP w Lidzbarku, pani Aneta Balla – poetka z Lidzbarka oraz pani Małgorzata Waleszkowska.

Zanim zaczęła się część konkursowa pani Aneta Balla, reprezentująca Działdowską Kuźnię Słowa, zaprezentowała uczniom utwór jednego z twórców zrzeszonych w stowarzyszeniu.

Jury nie miało łatwego zadania… Ale po burzliwych naradach wyłoniono uczniów, którzy zaprezentowali się najlepiej.

Gratulujemy i życzymy sukcesów.

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
W ROKU SZKOLNYM 2021/2022
Klasy I-III

Klasy I
1. Tarasewicz Zofia – klasa I b
2. Muchowski Oskar – klasa I b
3. Jurkiewicz Zuzanna – klasa I a

Wyróżnienia
Lech Natalia – klasa I a
Orzechowska Lena – klasa I a
Kordalska Rozalia – klasa I b

Klasy II
1. Kaczorowska Matylda – klasa II b
2. Strungowska Nina – klasa II b
3. Paszcza Emilia- klasa II a

Wyróżnienia
Naworska Liliana – klasa II a
Laskowska Weronika- klasa II a
Bil Hanna – klasa II b

Klasy III
1. Borowska Alicja- klasa III b
2. Szajewska Zuzanna- klasa III a
3. Gawińska Matylda- klasa III a

Wyróżnienia
Dmochewicz Hanna- klasa III a
Pacuska Lena- klasa III b
Sieg Aleksandra- klasa III b

Klasy IV-VIII
1. Cichocka Julia – klasa VII a
2. Pilanz Sebastian – klasa – IV a
3. Jakubowski Sebastian – V a

Wyróżnienia
Marchelek Maja – klasa IV a
Strungowska Lena – klasa V b

Tekst: Anna Kostrubała
Foto: Małgorzata Waleszkowska


„Ozdoba Wielkanocna”

29 marca reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w Miejsko – Gminnym Konkursie Plastycznym „Ozdoba Wielkanocna”. Konkurs był wspaniałą okazją do poznania uczniów z innych szkół podstawowych, wymiany pomysłów, nawiązania nowych znajomości oraz rozwinięcia swoich zdolności plastycznych. Wśród nagrodzonych uczniów znalazły się dwie uczennice naszej szkoły:
II miejsce – Julia Nowicka – w kategorii klas 4-6
III miejsce – Karolina Kosman – w kategorii klas 7-8

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do reprezentowania naszej szkoły w kolejnych konkursach.

Tekst: Marlena Komosińska
Foto: Marlena Komosińska, Zygmunt Mężykowski


Jarmark Wielkanocny

Jarmark Wielkanocny już za nami. Oczywiście nie zabrakło na nim stoiska naszej szkoły oraz występu szkolnej dziewczęcej grupy wokalnej. Atmosfera była fantastyczna, a sprzedaż naszych baranków wielkanocnych, ręcznie malowanych przez uczennice i nauczycieli naszej szkoły przerosła nasze oczekiwania.

Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za ofiarowane na kiermasz ozdoby oraz przepyszne wypieki. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę mam, które pomogły nam w przygotowaniu stoiska i dzielnie zachęcały mieszkańców gminy do zakupu naszych wyrobów.

Dziękujemy także wszystkim, którzy zakupili nasze prace, wspierając tym samym nasza szkołę.

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


#SOLIDARNIZUKRAINĄ


Przez historię z „Niezwyciężonymi”

22 marca uczniowie klasy VIIIa w ramach projektu edukacyjnego pt. „Przez historię z „Niezwyciężonymi”, przygotowanego przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, wzięli udział w webinarium: „Plebiscyt na Warmii i Mazurach 1920. Powstania Śląskie 1919-1921″.

Podczas spotkania ósmoklasiści dowiedzieli się, jaka była droga do ogłoszenia decyzji o plebiscycie, poznali metody działania strony polskiej i niemieckiej w okresie przedplebiscytowym oraz wyniki i skutki tej nierównej walki. Uczniowie poszerzyli także swoją wiedzę na temat najważniejszych wydarzeń z lat 1918–1922, które rozegrały się na obszarze Górnego Śląska.

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Jolanta Nowińska


„SP 1 Pamięta”

22 marca w ramach wolontariatu „SP 1 Pamięta” 10 uczniów z klas VII b, VII c
i VIII b wraz z opiekunami K. Stempką, M. Oleksiak i M. Topolewskim udało się na cmentarz parafialny. Uczniowie posprzątali grób Józefa Odora Żołnierza 359 pp WP. Uczennica Weronika Szymańska odnowiła inskrypcję specjalnie do tego przeznaczonym pisakiem. Następnie uczniowie zapalili znicze na tym grobie oraz na pomniku poświęconym Zmarłym Strażakom.

Tekst i foto: Magdalena Oleksiak


„Tropiciele Historii”

Pierwszego dnia wiosny w naszej szkole po raz pierwszy odbyła się Gra Miejska pod hasłem „Tropiciele Historii”. Celem Gry było przybliżenie jej uczestnikom informacji, dotyczących historii oraz walorów przyrodniczych i krajobrazowych naszego miasta, wzmocnienie poczucia zakorzenienia oraz przynależności w aspekcie „małej ojczyzny”. Uczestnikami Gry byli uczniowie klas I-III, którzy wraz z opiekunami wędrowali po ulicach naszego miasta po wytyczonej trasie, szukając punktów, w których wykonywali przygotowane dla nich zadania. Punkt Startowy i Finałowy znajdował się w naszej szkole. Po powrocie wszystkich Zespołów na miejsce odbyło się podsumowanie oraz wręczenie Certyfikatów, pucharów oraz nagród. Pani wicedyrektor Anna Kostrubała podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie Gry. Zarówno dla uczniów jak i ich opiekunów był to dzień pełen pozytywnych wrażeń.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie Miejskiej Gry „Tropiciele Historii”:
• Panu Maciejowi Sitarkowi Burmistrzowi Lidzbarka;
• Rodzicom;
• Panu Marcinowi Gołębiewskiemu – Dyrektorowi MGOK w Lidzbarku;
• Pani Joannie Bilskiej – pracownikowi Nadleśnictwa Lidzbark;
• Pani Izabeli Redman-Zalewskiej i Panu Arkadiuszowi Abramowskiemu pracownikom Welskiego Parku Krajobrazowego;
• Ochotniczej Straży Pożarnej;
• Komendantowi i Funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Lidzbarku;
• oraz Pani Annie Gajewskiej

Tekst: Anna Kostrubała
Foto: Katarzyna Czaplińska, Katarzyna Nizgorska
Teresa Pawlak, Magdalena Zawacka
Katarzyna Sławińska Żaneta Mendalka
Małgorzata Waleszkowska


Żegnaj Marzanno, zimowa Panno!

21 marca nasza szkoła w ramach realizacji szkolnego programu edukacji regionalnej: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli jak nowoczesny młody człowiek dba o tradycje swojego regionu” powróciła do starodawnego zwyczaju pożegnania zimy i przywitania wiosny. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie marzanny. Uczniowie naszej szkoły, co prawda ze względu na ekologię nie topili marzanny, ale przeszli w hałaśliwym orszaku na Bulwar z nią i transparentami, na których znajdowały się ludowe przysłowia, takie jak: „W marcu, jak w garncu”, czy „Gdy w marcu grzmoty, to w maju śniegi”.

Tym sposobem pokazaliśmy, jak bardzo już tęsknimy za wiosną. Do szkoły wróciliśmy już z gaikiem, który symbolizuje wiosnę i rozkwit przyrody.

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


Konkurs Moje Miasto – Lidzbark

Dnia 10 marca 2022 r. pięcioosobowa reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w teście wiedzy dotyczącym historii rodzimego miasta i regionu zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Szarych Szeregów w Lidzbarku.

Głównym celem konkursu było pogłębienie i utrwalenie wiedzy historycznej dotyczącej miasta i regionu. Krzewienie wśród młodych mieszkańców idei patriotyzmu i szacunku dla minionych pokoleń. Promowanie postawy aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym.

Reprezentowali nas następujący uczniowie:
– Bartosz Bilski,
– Tamara Celmer,
– Patrycja Kilanowska,
– Hanna Lemańska,
– Wiktoria Malinowska.

Po zakończeniu części testowej, uczestnicy konkursu obejrzeli prezentację poświęconą naszej Małej Ojczyźnie pt. Lidzbark dawniej i dziś.

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Źródło: https://sp2lidzbark.edupage.org


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W ramach wolontariatu „SP 1 Pamięta” uczniowie klasy VIIb wraz z opiekunami
M. Oleksiak i M. Topolewskim wykonali gazetkę na temat Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Byli to żołnierze wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.

Tekst: Magdalena Oleksiak, Mariusz Topolewski
Foto: Magdalena Oleksiak


Oddajemy hołd lidzbarczanom poległym w walce o wolność naszego kraju

Harcerze działający w naszej szkole czynnie uczestniczą w uroczystościach upamiętniających miejsca walki i męczeństwa Narodu Polskiego organizowanych przez władze miasta.

Tradycją naszej drużyny są uroczyste warty przy pomnikach poległych w walce o wolność naszej Ojczyzny mieszkańców Lidzbarka z okazji Święta Zmarłych czy Narodowego Święta Niepodległości.

W dniu 18 I 2022 r. harcerze ponownie wzięli udział w organizowanych przez Burmistrza Miasta Lidzbark obchodach rocznicy powrotu Lidzbarka do Macierzy.

Tekst: Joanna Urbańska
Foto: MGOK w Lidzbarku


Jarmark Bożonarodzeniowy

Miło nam poinformować, iż nasza szkoła otrzymała z rąk Pana Burmistrza Macieja Sitarka podziękowania za udział w Jarmarku bożonarodzeniowym pod gwiazdami.

Indywidualne podziękowanie otrzymała również uczennica Patrycja Kilanowska, która śpiewając, rozgrzała publiczność do czerwoności.

Podziękowania zawierają autograf Majki Jeżowskiej.

Serdecznie dziękujemy! Dla naszej szkolnej społeczności udział w jarmarku był niesamowitym doświadczeniem. Już dziś deklarujemy chęć udziału w kolejnych odsłonach naszej lokalnej tradycji.

Jarmark Bożonarodzeniowy
Jarmark Bożonarodzeniowy

Tekst: Joanna Urbańska


Ogłoszenie wyników Gminnego Konkursu Plastycznego
„Ilustracja do mojej ulubionej kolędy”

Jury w składzie Magdalena Zawacka i Marta Wiadrowska przyznało następujące nagrody:
kategoria klas 1-3:
🥇 Martyna Marcinkowska Szkoła Podstawowa nr 1 w Lidzbarku
🥈 Anastazja Kalisz Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Wąpiersku
🥉 Wiktor Warmiński Szkoła Podstawowa nr 2 w Lidzbarku
🏅 Aleksandra Zakrzewska Szkoła Podstawowa nr 2 w Lidzbarku
🏅 Kacper Koronowski Szkoła Podstawowa nr 2 w Lidzbarku
🏅 Hubert Dębski Szkoła Podstawowa nr 1 w Lidzbarku
🏅Janina Sekita Szkoła Podstawową nr 2 w Lidzbarku

kategoria klas 4-6:
🥇 Maja Rostkowska Szkoła Podstawowa nr 1 w Lidzbarku
🥈 Kajetan Malinowski Szkoła Podstawowa nr 1 w Lidzbarku
🥉 Julia Bielińska Szkoła Podstawowa nr 1 w Lidzbarku
🏅 Amelia Gutkowska Szkoła Podstawowa nr 1 w Lidzbarku
🏅 Paweł Orzechowski Szkoła Podstawowa nr 1 w Lidzbarku

kategoria klas 8-7:
🥇 Julia Paradowska Szkoła Podstawowa nr 1 w Lidzbarku
🥈 Lena Rogożeńska Szkoła Podstawowa nr 1 w Lidzbarku
🥉 Marika Cichocka Szkoła Podstawowa nr 1 w Lidzbarku

Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszego rozwoju!

Tekst: Magdalena Zawacka


Kuchnia Świąt Bożego Narodzenia

15 grudnia kucharka pani Elżbieta Koszewska w ramach projektu „Szkoła Wierna Dziedzictwu” przeprowadziła warsztaty kucharskie w klasie 5a. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia uczniowie ulepili pierogi z kapustą i grzybami – tradycyjną potrawę wigilijną. Zabawy było co niemiara. Pierwsze szlify kulinarne zostały zdobyte. Nie obyło się oczywiście bez degustacji- rekordzista zjadł siedem sztuk pierogów.

Jesteśmy przekonani, że zdobyte umiejętności uczniowie wykorzystają w świątecznych przygotowaniach. Drogie Mamy, pamiętajcie – Wasze dzieci potrafią przygotować pierogi.

Tekst: Marlena Komosińska
Foto: Anetta Paturalska


Podziękowania dla SKW „Służę i pomagam”

Pamiętacie, jak w grudniu 2021 roku uczniowie klasy 8b, należący do wolontariatu „Służę i pomagam” pod opieką pani Elżbiety Wawrzonkowskiej, pani Magdaleny Zawackiej i pana Mariusza Topolewskiego zorganizowali akcję „Kartki świąteczne dla misjonarza” i „Sianko pod wigilijny obrus”? W ramach tej inicjatywy wolontariusze ze sprzedaży własnoręcznie wykonanych kartek bożonarodzeniowych i pakowanego sianka zebrali kwotę 265 zł, które przekazali do Centrum Misyjnego w Warszawie dla dzieci z Kazachstanu.

Teraz, w kwietniu nasza szkoła i Parafia św. Wojciecha w Lidzbarku za działalność wolontariatu otrzymały dyplom oraz podziękowanie z błogosławieństwem samego Papieża Franciszka.

Tekst i foto: Elżbieta Wawrzonkowska


Sianko pod wigilijny obrus

12 grudnia wolontariat „Służę i pomagam” pod opieką pana Mariusza Topolewskiego i Elżbiety Wawrzonkowskiej przeprowadził akcję „Sianko pod wigilijny obrus” i „Kartka dla misjonarza”. Uczniowie wykonali własnoręcznie kartki świąteczne, a 9 grudnia 2021 wolontariuszki z klasy 8b pakowały sianko. Dostarczyliśmy je do parafii św. Wojciecha, gdzie 12 grudnia po każdej Mszy św. wierni mogli je nabyć. Dochód z akcji zostanie przesłany do Centrum Misyjnego w Warszawie, a następnie trafi do Kazachstanu.

Tekst i foto: Elżbieta Wawrzonkowska


Poznajemy Polskę

25 listopada 2021 roku uczniowie klasy 3a i 3b uczestniczyli w wycieczce do Grunwaldu, Olsztynka i Olsztyna, której celem było poznanie naszego kraju i uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego. Została ona zorganizowana w ramach programu „Poznaj Polskę”, współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

W pierwszej kolejności dzieci odwiedziły Grunwald, gdzie przewodnik oprowadził je po polach słynnej bitwy i opowiedział wiele ciekawostek związanych z historią Polski, zwłaszcza z walką, która miała tu miejsce w 1410 roku. Uczniowie zwiedzili także Muzeum Bitwy i wystawę „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411” oraz obejrzeli film edukacyjny „Opowieść o obrazie Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem”.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, gdzie trzecioklasiści zwiedzili dawne budynki mieszkalne, zabudowania gospodarcze i kościół. Mieli również okazję dowiedzieć się, w jakich warunkach żyli nasi przodkowie zamieszkujący Warmię i Mazury oraz zobaczyć sprzęty, którymi posługiwali się oni na co dzień w XIX wieku. Dużo emocji wzbudziło zwiedzanie dawnej szkoły i oglądanie zgromadzonych tam eksponatów.

Na zakończenie wycieczki dzieci odwiedziły Olsztyn, gdzie miały okazję podziwiać ciekawe miejsca i budynki stolicy naszego województwa, o których ciekawie opowiadał przewodnik oraz obejrzeć w planetarium seans filmowy „Ziemia, Księżyc i Słońce”. Dla większości uczniów był to pierwszy pobyt w planetarium, podziwianie rozgwieżdżonego nieba oraz obiektów i zjawisk astronomicznych.

Podczas wycieczki uczniowie poznali wybrane zabytki kultury i historię Polski. Każdy uczestnik zainspirowany był do obserwacji, zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Praktyczne odkrywanie śladów historii i poznawanie tajemnic nieba stworzyło dzieciom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

To był intensywnie spędzony czas, który trzecioklasiści z pewnością będą jeszcze długo wspominać.

Tekst: Katarzyna Sławińska
Foto: Katarzyna Sławińska, Natalia Bojanowska


Wycieczka do Łodzi

Dnia 23 listopada klasy 8, korzystając z programu rządowego „Poznaj Polskę” pojechały na wycieczkę do Łodzi. Wraz z wychowawcami p. Katarzyną Stempką, p. Martą Wiadrowską oraz panią pedagog Anną Kowalkowską uczniowie zwiedzili Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, gdzie obejrzeli wystawę archeologiczną, etnograficzną i numizmatyczną.

Następnie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa zwiedziliśmy Multimedialną wystawę ‘Kotłownia’ dającą możliwość wirtualnego obcowania z wybranymi eksponatami Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Kolejną wystawą była Wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” opowiadająca historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. W każdym z pięciu domów zlokalizowanych na terenie Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej (dawniej: Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej) – obok rekonstrukcji wnętrz mieszkalnych i rzemieślniczych z danego okresu – znajdują się pomieszczenia kontekstu odnoszące ukazane mikrohistorie do szerszych realiów życia w Łodzi. Ta część wycieczki okazała się najciekawsza, ponieważ mogliśmy zwiedzić każdy dom i przenieść się w czasie (przynajmniej my opiekunowie).

Ostatnią atrakcją była Łódzka Palmiarnia, którą podzielono na trzy różne części. Znajduje się tu pawilon tropikalny, śródziemnomorski oraz część z kolekcją kaktusów. Oglądać tu można najrozmaitsze gatunki roślin, w tym między innymi palmy, rozmaryny, laury, cytrusy oraz lawendy. Prezentowana jest także ogromna kolekcja storczyków oraz paproci.

Tekst i foto: Katarzyna Stempka


Lapbooki o Święcie Niepodległości

11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. W całej Polsce wystawiamy za okna flagi, bierzemy udział w uroczystościach, czy też śledzimy ich przebieg na ekranach telewizorów. Uczniowie klasy 3a podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej w ciekawy i kreatywny sposób pokazali, jakie wydarzenia kojarzą im się z tym świętem. Narodowe Święto Niepodległości to dzień, który przywołuje nam postać Józefa Piłsudskiego, polskie symbole narodowe, pieśni i wiersze patriotyczne. Te i inne ciekawostki możemy wyczytać z zaprezentowanych zdjęć lapbooków trzecioklasistów.

Tekst i foto: Katarzyna Sławińska


Wycieczka szlakiem grunwaldzkim

Drużyna harcerska Wataha działająca w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu i zuchowie Wesołe Promyki pod opieką nauczycieli-instruktorów ZHP wyruszyli na przygodę szlakiem grunwaldzkim.

Podczas wyprawy harcerze i zuchy mieli okazję zwiedzić zamek w Działdowie oraz pola Bitwy Grunwaldu i muzeum na ich terenie. Dzięki wykładom przewodników uczestnicy mogli zgłębić historię Zakonu Krzyżackiego na ziemiach mazurskich, uzupełnić wiadomości na temat roli Bitwy pod Grunwaldem. Projekcja filmu dotyczącego bitwy przybliżyła harcerzom i zuchom postać Władysława Jagiełły.

Wyprawa została zorganizowana przy współpracy z Komendą Hufca ZHP Lidzbark. Zatem składamy serdeczne podziękowania druhnom: Danieli Gawińskiej, Aleksandrze Trzaskalskiej, Maryli Tonkowicz, Teresie Wiśniewskiej oraz druhowi Łukaszowi Siedlikowski, którzy sprawowali opiekę nad uczestnikami.

Tekst i foto: Radosław Fryza


PAMIĘTAMY!

W listopadzie świetlica nr 2 włączyła się w kampanię BohaterON – włącz historię!. Uczniowie, aby upamiętnić i uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego wykonali dla nich kartki z podziękowaniami.

Tekst i foto: Bożena Tejs


Warto PAMIĘTAĆ!

Na początku listopada nasze Świetliki włączyły się w kampanię BohaterON – włącz historię! Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

Nasi uczniowie chętnie i z dużym zaangażowaniem wykonywali własnoręcznie kartki z życzeniami dla wybranych Powstańców, których sylwetki omówiliśmy na zajęciach świetlicowych. Obejrzeliśmy również film edukacyjny „Powstanie Warszawskie oczami dziecka”.

Pamiętając i wspominając naszych bohaterów włączyliśmy się do programu Szkoła wierna dziedzictwu.

Tekst i foto: Anna Jankowska


BohaterON – włącz historię! w klasie I b

Uczniowie klasy I b przyłączyli się do ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej – BohaterON – włącz historię!

W celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego dzieci wykonały dla nich kartki z życzeniami.

Była to doskonała okazja, aby wzmacniać w uczniach poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

Tekst i foto: Katarzyna Nizgorska


„Krajobraz z moich stron”

Miło nam poinformować, że uczennica klasy 7b Weronika Szymańska zajęła II miejsce w konkursie fotograficznym pt. „Krajobraz z moich stron”, zorganizowanym przez Górznieńsko – Lidzbarski Park Krajobrazowy. Gratulujemy!!!

Krajobraz z moich stron

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


Wycieczka do Warszawy klasy 7a

Dnia 12.10.2021 r klasa 7a wraz z wychowawcą Alicją Kraszewską podczas wycieczki do Warszawy zwiedziła wiele ciekawych miejsc. Klasa zwiedziła Stare Miasto z przewodnikiem, który ciekawie opowiadał jego historię w języku angielskim. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Archidiecezję Warszawską oraz przepiękny Pomnik Powstania Warszawskiego. Duże wrażenie zrobił na nich Pomnik granicy getta. Wycieczkę zwieńczyła wizyta w Zamku Królewskim, gdzie zobaczyć można było wiele pięknych, historycznych obrazów.

Tekst i foto: Alicja Kraszewska


BohaterON – włącz historię! w klasie II a

28 października uczniowie klasy II a włączyli się do ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię!” o tematyce historycznej, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tej akcji uczniowie wykonali okolicznościowe kartki z życzeniami dla bohaterów powstania. Każda kartka była zaadresowana do wybranej z listy osoby i przesłana na adres organizatorów kampanii Fundacji Rosa i Sensoria z prośbą o przekazanie jej adresatom. Celem projektu było edukowanie młodych Polaków, szczególnie tych najmłodszych. Opierając się o historię Powstańców, staramy się wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, budować wrażliwość społeczną i patriotyczną wśród najmłodszych.

Tekst i foto: Teresa Pawlak


Patriotyczna gazetka Niepodległa w 2b

Uczniowie klasy 2b wraz z wychowawca Magdalena Zawacka wykonali patriotyczna gazetkę Niepodległa. Dzieci wykonały obrazki z polskimi krajobrazami z wdzięczności,że mogą żyć w wolnej Polsce.

Patriotyczna gazetka Niepodległa w 2b

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Wycieczka do OSP Lidzbark

29 października klasa II a udała się na wycieczkę do Straży Pożarnej w Lidzbarku. Wszyscy uczniowie byli podekscytowani i bardzo ciekawi pracy strażaka. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Pożarnictwa. Kustosz muzeum, pan Marek Kłosowski opowiedział historię pożarnictwa w Lidzbarku, zaprezentował ciekawe eksponaty muzealne i uświadomił dzieciom jak trudne było gaszenie pożaru w dawnych czasach. Następnie uczniowie udali się do garaży, w których stacjonuje współczesna jednostka OSP Lidzbark.

Sympatyczni panowie strażacy z jednostki ratowniczo – gaśniczej, druh Bogdan Gołaś oraz druh Krzysztof Kościński poświęcili dzieciom dużo czasu i uwagi, prezentując sprzęt ratowniczo – gaśniczy. Uczniowie podziwiali ogromne samochody strażackie, którymi strażacy jeżdżą do akcji. Z wielkim zainteresowaniem oglądali także wyposażenie pojazdów, np. nożyce do cięcia metalu, specjalny ubiór do pożaru, zestaw ratowniczy, kurtynę wodną i specjalne ubranie żaroodporne. Aby uczniowie mogli jeszcze lepiej poczuć klimat strażackiego ducha mogli wejść do wozu strażackiego, przymierzyć ciężkie hełmy strażackie i inne specjalne ubrania. Dużo frajdy sprawił im pokaz alarmu. W trakcie zwiedzania uczniowie zadawali różne pytania.

Wycieczka była bardzo udana, ponieważ uczniowie dowiedzieli się, jak bardzo strażacy są potrzebni w naszym społeczeństwie. Uświadomili sobie również, że zawód ten wymaga odwagi i odpowiedzialności oraz, że jest bardzo potrzebny do ratowania życia ludziom, którzy są w niebezpieczeństwie.

Dziękujemy Komendantowi OSP Lidzbark za wyrażenie zgody na zwiedzenie jednostki oraz Strażakom, którzy pokazali nam, jak odpowiedzialna i trudna jest służba w straży pożarnej.

Tekst i foto: Teresa Pawlak


Jak tworzymy teatr?

20 października uczniowie klasy 4a wzięli udział w warsztatach online „Jak tworzymy teatr” z aktorką – animatorką Teatru Lalek w Olsztynie. Mimo formuły online spotkanie bardzo aktywizowało uczniów, którzy w jego trakcie wykonywali proste ćwiczenia aktorskie, poznali rodzaje lalek i masek teatralnych, osoby które tworzą spektakl w Teatrze Lalek oraz sposoby animacji teatralnych. Największym zaskoczeniem było to, że nawet zwykłe przedmioty mogą wcielić się w teatralne postacie. Dziękujemy bardzo pani dyrektor Edycie Marszak z Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku, a także Olsztyńskiemu Teatrowi Lalek za zaproszenie oraz zdradzenie nam tajników sztuki teatru.

Tekst i foto: Marlena Komosińska


Klasa 2b wykonała laurki dla powstańców warszawskich

Klasa 2b pod kierunkiem wychowawcy Magdaleny Zawackiej wykonała laurki dla powstańców warszawskicch. W ten sposób dzieci włączyły się w akcje BohaterOn w ramach programu Szkoła wierna dziedzictwu.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


103 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Polacy czekali na ten dzień aż 123 lata. Dzień Odzyskania Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym i powinniśmy obchodzić go uroczyście. To święto powinno łączyć wszystkich Polaków.

Polska droga do wolności

Rzeczpospolita Polska zniknęła z mapy Europy pod koniec XVIII w. Trzy państwa zaborcze: Rosja, Prusy i Austria doprowadziły do trzech rozbiorów Polski w 1772 r., 1793 r. i 1795 r. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości. Już wkrótce znów stanęli do walki o jej odzyskanie. W 1797r. powstały Legiony Polskie we Włoszech. Potem walczyliśmy razem z Napoleonem Bonaparte. Następnie wybuchały powstania listopadowe, krakowskie, Wiosna Ludów i powstanie styczniowe. Wszystkie te próby odzyskania niepodległości w XIX w. zakończyły się klęskami Polaków. Przez cały bowiem XIX w. trwał sojusz ,,trzech czarnych orłów” czyli Rosji, Prus i Austrii przeciwko narodowi polskiemu. Dopiero wybuch I wojny światowej i konflikt zbrojny z lat 1914 – 1918 dawał Polakom szansę na wolność. W wyniku wojny klęskę ponieśli wszyscy trzej zaborcy Polski. 11 listopada 1918r. Niemcy zawarły rozejm. Tego dnia Polska odzyskała niepodległość. Ta symboliczna data stała się najważniejsza datą w historii Polski.

Listopad 1918 r.w Lidzbarku

Odzyskanie niepodległości przez Polskę w dniu 11 listopada 1918 r. przyczyniło się do ożywienia dążeń patriotycznych mieszkańców Lidzbarka i okolic. W niedzielę 24 listopada 1918r. odbyły się dwa patriotyczne wiece. Jeden w sali „Vereinsgarten” rozpoczął krótką przemową Stefan Różycki. Zaproponował on na przewodniczącego spotkania ks. dziekana Wojciecha Klatta. Po dokonaniu wyboru sekretarza, ławniczek i ławników, głos zabrał Sylwester Bizan z Brodnicy. Przedstawił on zebranym referat na temat „O przeszłości Polski i obecnym położeniu politycznym”. Następnie odczytał patriotyczną rezolucję, którą przyjęto jednogłośnie. Na delegatów do Poznania wybrano Gudla i Ziółkowskiego z miejscowości Bełk. Natomiast delegatami do Brodnicy zostali wybrani Różycki z Wlewska i Fiszer ze Słupa. Dyskutowano jeszcze o organizacji dalszych rad ludowych. Na koniec odśpiewano pieśń kościelną „Boże coś Polskę”. Tego samego dnia odbył się kolejny wiec, który rozpoczął Władysław Olszewski. Przewodniczącym zebrania został ks. dr L. Nelke, zastępcą lekarz J. Drążkowski, sekretarzami I. Dziewierzyński i A. Ziemski, ławniczkami Zdunkowa, Bieniszewska, Rostowa, Krukowska, Majewska, Dylewska, Dziewierzyńska, Tuszyńska, Müllerowa, Gąsiorowska, Stempkowa, Bąkowska. Na ławników wybrano Danielewicza, Czarkowskiego, Bartkowskiego, Barańskiego i Dąbrowskiego. Wszyscy pochodzili z Lidzbarka. Ksiądz dr Leon Nelke wygłosił mowę o położeniu politycznym, co wywołało entuzjazm zebranych.

W ten sposób Polacy mieszkający w Lidzbarku rozpoczęli przygotowania do przejęcia tych terenów dla Rzeczypospolitej. Ale na ten fakt trzeba było jeszcze poczekać do 18 stycznia 1920 r.

Tekst: dr Michał Dzimira


BohaterON – włącz historię! w klasie I a

W dniu 12 października 2021 r. uczniowie klasy I a włączyli się do ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku pod nazwą. „BohaterON – włącz historię!”

Projekt ma za zadanie edukować Polaków, także tych najmłodszych bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej oraz budować wrażliwość społeczną.

Uczniowie wykonali okolicznościowe kartki z życzeniami dla bohaterów powstania. Każda kartka była zaadresowana do wybranej z listy osoby i przesłana na adres organizatorów kampanii Fundacji Rosa i Sensoria z prośbą o przekazanie adresatom.

Tekst i foto: wych. Katarzyna Czaplińska


Uczczono Wielkiego Polaka

W ramach projektu Szkoła wierna dziedzictwu, Magdalena Zawacka przygotowała ekspozycję o Janie Pawle II. Wykonała obraz malarski oraz całą gazetkę. W przygotowaniach pomogła jej Anna Jankowska.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

6 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci najpierw przygotowali plakaty, na których umieścili najważniejsze informacje o sobie, swoje pomysły i propozycje do zrealizowania w tym roku szkolnym. Plakaty zostały umieszczone na gazetce na dolnym korytarzu. Wszyscy uczniowie mieli możliwość zapoznać się z nimi i w ten sposób wybrać najlepszego kandydata.

W przeprowadzeniu wyborów pomagały uczennice klasy IVa: Julia Bielińska, Maja Marchelek, Julia Nowicka, Iga Orłowska. Po przeliczeniu głosów ogłoszone zostały wyniki:

Przewodnicząca – Karolina Szczepaniak, kl. VIIIa
Zastępca – Kamila Brzoska, kl. VIId
Skarbnik – Tamara Celmer, kl. VIIIa
Sekretarze – Patrycja Kilanowska, kl VIIIa, Oliwia Bielecka, kl. VIIb

Serdecznie gratulujemy i życzymy milej i owocnej pracy w ciągu roku szkolnego 2021/2022.

Tekst: Jolanta Nowińska
Foto: Małgorzata Waleszkowska, Jolanta Nowińska


Poznajemy patrona ekologii

4 października wolontariat „Służę i pomagam” pod opieką pani Magdaleny Zawackiej, pani Elżbiety Wawrzonkowskiej i pana Mariusza Topolewskiego przeprowadził akcję pod hasłem: „Św. Franciszek patron ekologii”.

Na holu szkoły przygotowano ekspozycję o św. Franciszku, wykorzystując prace plastyczne uczniów i obraz pani Zawackiej. Wolontariusze wraz z opiekunami przeszli do poszczególnych klas z krótką prelekcją, folderem promującym akcję i Dekalogiem ekologicznym św. Franciszka. Starsi uczniowie losowali zasady z tego Dekalogu. Młodsze dzieci otrzymały kolorowe ptaszki, symbolizujące naszych braci mniejszych. W ramach akcji pan Mariusz Urbański wykonał został także folder promujący akcję, pani Elżbieta Wawrzonkowska z grupą uczniów klasy 8b wzięła udział w nabożeństwie ku czci patrona ekologów, po którym uczestnicy Mszy świętej mogli wylosować fragment Pisma św. O poszanowaniu świata, który dał nam Bóg.

Tekst: Elżbieta Wawrzonkowska


Udział w wojewódzkim konkursie Miejsca pamięci narodowej w mojej okolicy

Konkurs zorganizowanym przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie oraz Stowarzyszenie Gmin Polskie zamki gotyckie

Zadanie zespołu uczniów, pod kierunkiem nauczyciela, polegało na wykonaniu przewodnika edukacyjnego po miejscach pamięci narodowej w swojej okolicy. Do stworzenia przewodnika edukacyjnego uczniowie użyli narzędzi TIK. Opracowanie prezentacji poprzedzone zostało analizą źródeł historycznych, wycieczką po miejscach pamięci i zgromadzeniem materiału fotograficznego.

Przewodnik po miejscach pamięci narodowej w Lidzbarku i okolicach

Tekst: Joanna Urbańska


Głośne czytanie!

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, ustanowiony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie tej aktywności wśród dzieci i młodzieży.

Do obchodów tego Dnia przyłączyła się również nasza szkoła. Podczas pierwszej lekcji nauczyciele czytali uczniom fragmenty legend polskich, które przechowują historię, życiową mądrość i wartości oraz uczą co jest dobre, a co złe.

Pamiętajmy też, że zalet czytania na głos jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia, dlatego zachęcamy wszystkich, aby codziennie 10-15 minut przeznaczyli na głośne, wspólne czytanie.

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Anna Kowalkowska


2 a w Wiosce Garncarskiej

9 września uczniowie klasy 2a wraz z wychowawcą Teresą Pawlak oraz paniami: Anną Kowalkowską i Bożeną Tejs pojechali na pierwszą wycieczkę do miejscowości Kamionka, gdzie znajduje się Wioska Garncarska. Mieli tam okazję poznać historię i obecne funkcjonowanie wioski, a także skorzystać z licznych atrakcji przez nią oferowanych, takich jak np.: szukanie skarbu w Rajskim Ogrodzie i aktywny udział w warsztatach garncarskich. Podczas wycieczki uczniowie poznali ginące już zawody, takie jak kowal i garncarz. Zwiedzili również suszarnię ziół, 200-letnią stodołę mazurską z ekspozycją tradycyjnych sprzętów, Jarzębinowy Amfiteatr, Galerię „Skarby Ziemi” z wystawą skał i minerałów, „Wróbelkowo” oraz dom pracy twórczej dzieci i młodzieży „Niezapominajka”.

Po obejrzeniu filmu przyrodniczego w formacie 3D drugoklasiści zjedli obiad i pojechali do zamku w Nidzicy, gdzie zwiedzili dziedziniec, krużganki i zrobili pamiątkowe zdjęcia.

Tekst i foto: Teresa Pawlak


Niezwykłe spotkanie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku

27 września klasa IVa wraz z wychowawcą Jolantą Nowińską brała udział w niezwykłym spotkaniu w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku. Celem tego spotkania było zwiedzanie wystawy pod hasłem „Demony, duchy. Kto mieszka w bajkach Warmii i Mazur?”

Wystawa „Demony, duchy. Kto mieszka w bajkach Warmii i Mazur” prezentuje wybór legendarnych i baśniowych postaci, stworzeń i upiorów, znanych z warmińskich i mazurskich powiastek ludowych. Kłobuk, topnik, barstuk oraz inni bohaterowie stali się potem elementami wielu utworów literackich. Celem wystawy jest przypomnienie kanonu fantastycznych postaci zapisanych w tradycyjnych bajkach i baśniach z regionu Warmii i Mazur oraz zwrócenie uwagi na ponadczasowy przekaz i piękno regionalnych podań ludowych.

Wystawa jest zatem doskonałą okazją do wzbogacenia wiedzy na temat wierzeń naszego regionu. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z planszami i wysłuchać ciekawostek dotyczących wierzeń naszego regionu przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Okazało się, że uczniowie klasy IVa – współcześni mieszkańcy Warmii i Mazur również znają ciekawostki z historii regionalnej, o których mówi się w ich domach i chętnie o nich opowiadali.

Dziękujemy za bardzo ciekawe spotkanie.

Tekst i foto: Jolanta Nowińska


Narodowe Czytanie 2021

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w sobotę 4 września 2021 roku, a w role bohaterów dramatu wcieliły się między innymi uczennice naszej szkoły.

Fragmenty dramatu Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, który został lekturą jubileuszowej dziesiątej odsłony Narodowego Czytania, odczytały: Tamara Celmer, Samanta Nawrocka oraz Wiktoria Szypulska. Nie zabrakło również naszej niezawodnej Pani bibliotekarki – Małgorzaty Waleszkowskiej.

W corocznej akcji wspólnego czytania lektury, organizowanej przez Prezydenta RP od 2012 r., udział wzięli uczniowie wszystkich szkół Gminy Lidzbark, a także mieszkańcy gminy.

Dziękujemy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku za zaproszenie do udziału w akcji, a Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Lidzbarku za udostępnienie sali widowiskowej.

Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania promującego polski dorobek literacki i integrującego środowisko lokalne. Do zobaczenia za rok!

Tekst: Joanna Urbańska
Foto: MGOK Lidzbark


Pamiętamy o poległych w czasie II wojny światowej w walce o wolność nauczycieli naszej szkoły

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022, po zakończeniu spotkań uczniów z wychowawcami w klasach, przedstawiciele Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego oraz Rady Rodziców spotkali się, by upamiętnić bohaterską śmierć walczących z okupantem i poległych w walce nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku.

Obecni złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą bohaterską śmierć nauczycieli w obronie wolności, oddając należyty hołd poległym.

Tekst: Wojciech Nowiński
Foto: Małgorzata Waleszkowska


82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

17 września 1939 roku wojska sowieckie bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyły na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja.

Po wkroczeniu do Polski żołnierze Armii Czerwonej dokonywali licznych zabójstw i grabieży. Aresztowano ponad 200 tyś. Polaków – oficerów, policjantów, ziemian i przedstawicieli inteligenckich zawodów. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Z kolei masowe wywózki na Syberię dotknęły około 1 mln 350 tys. Polaków. Konsekwencją 17 września były również późniejsze zbrodnie w Katyniu, Twerze i Charkowie, gdzie w sumie zamordowano około 22,5 tys. oficerów i policjantów.

Skutki sowieckiej okupacji to utrata nie tylko ponad połowy terytorium II Rzeczypospolitej z Wilnem i Lwowem, ale przede wszystkim strata elit i polskich patriotów. Jeszcze przez pół wieku od napaści ZSRR Polska zmagała się z narzuconym systemem, który oprócz niszczenia narodu, wyniszczał kulturę, naukę i rozwój gospodarczy kraju.

82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Tekst: Jolanta Kordalska


„A lato było piękne tego roku…”
Konstanty Ildefons Gałczyński

W tym roku mija 82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej, najbardziej krwawego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości.

1 września 1939 r. rozpoczął się niemiecki atak na Polskę. Wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały terytorium Rzeczypospolitej. Symbolicznymi miejscami rozpoczęcia wojny były: nalot na Wieluń, ostrzał polskiego garnizonu na Westerplatte przez pancernik „Schleswig-Holstein” i wiele innych miejsc w Polsce. Zmasowany atak wojsk niemieckich spotkał się z dużym oporem ze strony żołnierzy polskich i ludności cywilnej. Przewaga militarna wojsk niemieckich oraz atak wojsk Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich w dniu 17 września 1939 roku, spowodowały upadek II Rzeczypospolitej i początek największej wojny w dziejach ludzkości.

Wojska III Rzeszy przekroczyły granicę II RP, niszcząc szlabany i polskie symbole państwowe. Działania wojenne trwały nieprzerwanie blisko 6 lat. Wojna pochłonęła miliony ofiar.

Pamiętajmy o wojennych bohaterach, dzięki którym my możemy żyć w wolnym kraju!

„A jeśli komu otwarta droga do nieba,
Tym, co służą ojczyźnie.”
Jan Kochanowski

Tekst: Jolanta Kordalska

Losy mieszkańców ziemi lidzbarskiej we wrześniu 1939 r.

Wrzesień 1939 r. w Lidzbarku


Pages: 1 2

Wszystko o wszawicy
Program „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”
BOHATERON w Twojej Szkole 2023
eTwinning
PROGRAM dla szkół
Aplikacja ochrony rodzicielskiej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej
Pilotazowy program. Skierowany do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin
Nowoczesne łącze światłowodowe NEXERA

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagogsp1@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Skip to content