Spotkanie przedstawicieli Zespołu Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku oraz Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lidzbarku z uczniami klas ósmych
1 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie przedstawicieli Zespołu Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku oraz Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lidzbarku z uczniami klas ósmych, podczas którego zaprezentowana została oferta edukacyjna tychże szkół na rok szkolny 2025/ 2026.
Nauczyciele zaprezentowali dostępne kierunki kształcenia, które oferują ich placówki. Przedstawiono zarówno kierunki techniczne, jak i ogólnokształcące.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
Wczoraj, 2 kwietnia w urodziny duńskiego bajarza nad bajarzami – Hansa Christiana Andersena obchodziliśmy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI.
Dzień ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
Z tej okazji biblioteka szkolna, chcąc zachęcić uczniów klas 1-3 do czytania przygotowała na szkolnych korytarzach wystawę najpiękniejszych książek dla dzieci, które posiada w swoich zbiorach. Chętni uczniowie mieli okazję wypożyczyć je do domu.
PS
Dlaczego warto czytać książki? Ponieważ (cytując Wisławę Szymborską) „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
Życzymy miłego czytania.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Dzisiaj, 2 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Uczniowie i nauczyciele wyrazili swoją solidarność i akceptację dla osób w spektrum autyzmu ubierając się w kolor niebieski.
Dzień na opak, czyli Prima Aprilis w SP1!
1 kwietnia Samorząd Uczniowski po raz kolejny zachęcił uczniów naszej szkoły do wspólnej zabawy. Jeśli dziś w naszej szkole zauważyliście uczniów w niecodziennych fryzurach, przebraniach, piżamach, szlafrokach, kapciach, butach nie do pary czy ubraniach na lewą stronę – spokojnie, to nie był przypadek! Zamiast plecaków pojawiły się walizki, transportery dla zwierząt, kosze, worki i inne nietypowe „torby szkolne”, a do tego różne akcesoria, których również na co dzień w szkole nie zobaczymy.
W taki zwariowany sposób świętowaliśmy Prima Aprilis – dzień pełen śmiechu, kreatywności i dobrej zabawy!
Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie.
Kreatywne warsztaty uczniów naszej szkoły
W ostatni poniedziałek marca odbyły się kreatywne warsztaty uczniów naszej szkoły we współpracy z MGOK Lidzbark. Tym razem wykonywaliśmy wielkanocne kartki, które umilą nam świąteczny czas.
„Relaks na biologii? – A jednak”
Żyjemy w szalonym tempie. I to nie tylko dorośli przeżywają stres czy napięcie związane np. z pracą. Młodzi ludzie również mają swoje problemy i troski, a w dodatku wiele godzin spędzają przed ekranem monitora lub telefonu. Dlatego, aby pokazać uczniom, że warto się czasami zatrzymać, odetchnąć i wyłączyć telefon, nauczycielka biologii -pani Katarzyna Stempka postanowiła spróbować „innej lekcji”.
We wtorek 25 marca w ramach utrwalenia Mechanizmu oddychania w klasie 7a pani Stempka przeprowadziła nietypową lekcję.
Na początku uczniowie mieli za zadanie ułożyć się w jak najbardziej komfortowej pozycji, po czym zamknąwszy oczy wysłuchali opowiadania o anatomii oddychania z relaksacyjną muzyką w tle. Tym samym, przypomnieli sobie, jaką drogę przechodzi powietrze przez nasz układ oddechowy.
Następnie siódmoklasiści mieli okazję poddać się relaksacji metodą Jacobsona z piękną kojącą muzyką w tle.
Nauczycielka nie była pewna, czy uczniowie wytrzymają 45 minut bez rozmów,ale UDAŁO się. Wszyscy byli bardzo skupieni na sobie, na prawidłowym oddechu i na wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń oddechowych.
Wrażenia uczniów po zakończonej lekcji były BARDZO pozytywne. Byli zaskoczeni tym, że udało im się zrelaksować, a dwoje z nich nawet zasnęło. Mówili, że czują każdy swój mięsień, że dziwnie było wstać i czuli błogość.
Zajęcia pokazały uczniom, że trzeba się czasami zatrzymać, zrobić coś dla naszego ciała i umysłu, żeby zapobiegać zmęczeniu, problemom z kręgosłupem czy z zapamiętywaniem.
Warsztaty plastyczne w klasie IA
W tym tygodniu uczniowie klasy IA wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których dekorowali ażurowe pisanki flamastrami oraz farbami techniką pomponingu.
Podczas pracy wykazali się niezwykłą kreatywnością, cierpliwością i zaangażowaniem, a wspólna zabawa wspaniale zintegrowała zespół. Na buziach dzieci niezmiennie gościł uśmiech, a rozmów nie było końca.
Wykonane prace, które zostały pięknie zapakowane, zostaną przekazane na stoisko naszej szkoły podczas Jarmarku Wielkanocnego.
Bardzo dziękujemy mamom uczennic: Pani Marzenie Szymańskiej, która była inicjatorką warsztatów i przygotowała materiały do pracy oraz Pani Ewelinie Amendzie za pomoc w przeprowadzeniu warsztatów.
Było cudownie!
Świąteczne kartki gotowe
A już wkrótce Jarmark Wielkanocny w Lidzbarku, na którym będzie stoisko Naszej szkoły oraz występy uczniów klasy II a i zespołu wokalnego. NIEDZIELA 13 kwietnia 2025 godz. 12.00 na Placu Hallera.
Serdecznie zapraszamy.
Uroczystość w bibliotece
Dzisiaj w naszej bibliotece odbyły się zajęcia biblioteczne, podczas których uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona jej czytelników.
W trakcie zajęć dzieci poznały zasady korzystania z księgozbioru, zachowania się w bibliotece oraz dowiedziały się, co zrobić, gdy książka zginie lub się zniszczy. Wykazały się także dużą wiedzą na temat znanych bajek i baśni.
Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników biblioteki, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy VII a.
Na zakończenie uroczystości wszyscy otrzymali Wyprawki Czytelnicze, w skład których weszły: „Wnuczka antykwariusza”- książka autorstwa znanej i niezwykle cenionej pisarki Justyny Bednarek oraz „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów.
Wyprawki te zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci.
Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszoklasista będzie chętnie i często odwiedzał naszą bibliotekę, do czego zachęcamy także wszystkich uczniów naszej szkoły.
Wszystkim pierwszakom, życzymy aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania!
Zapraszamy do biblioteki szkolnej!
Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i jest świętowany na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez Ministra Cyfryzacji, Ministra Edukacji, Rzecznika Praw Dziecka, polskiej Prezydencji w Radzie UE oraz Centrum Nauki Kopernika.
W ramach tego wydarzania, które w tym roku w naszej szkole przypadło na 11 lutego przeprowadzono na lekcjach informatyki cykl zajęć na podstawie materiałów multimedialnych zawartych na stronie internetowej organizatora https://www.saferinternet.pl/mate…/materialy-multimedialne.
Podczas zajęć zwrócona została uwaga na problem uzależnienia dzieci i młodzieży od Internetu i komputerów, zjawisko hejtu w sieci, zawierania kontaktów z wykorzystaniem komunikatorów i portali społecznościowych. Zwrócono również uwagę na problem bezpieczeństwa danych w Sieci oraz publikację zdjęć i konsekwencję ich wykorzystania przez innych użytkowników Internetu. W niektórych klasach przeprowadzono również pogadankę na temat posługiwania się hasłami w Internecie oraz zaprezentowano sposoby tworzenia bezpiecznych haseł.
Na każdych zajęciach zwrócono szczególną uwagę na zjawisko cyberprzemocy występujące w Internecie z wykorzystaniem komputerów i smartfonów. Przeprowadzono dyskusję z podaniem przykładów oraz sposobów radzenia sobie z hejtem i cyberprzemocą. Wskazano również, co powinien zrobić uczeń, który doświadczył hejtu lub cyberprzemocy, gdzie szukać pomocy, zarówno w szkole, jak i z wykorzystaniem instytucji działających w sieci np. cyfrowobezpieczni.pl, dyzurnet.pl, fdds.pl.
W pracowni komputerowej i na korytarzu szkolnym wykonane zostały tematyczne gazetki zawierające informacje na temat DBI oraz porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Sieci.
Czynny udział uczniów w nabożeństwach Drogi Krzyżowej
W okresie Wielkiego Postu uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Magdaleny Zawackiej, brali czynny udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej. Dziękujemy uczniom za wzorowe czytanie rozważań i zaangażowanie w życie parafialne.
Dzień Samorządności
Z okazji pierwszego dnia wiosny Samorząd Uczniowski po raz kolejny zorganizował Dzień Samorządności. Wyznaczeni uczniowie prowadzili pierwszą i drugą godzinę lekcyjną w klasach IV-VIII, natomiast w klasach I-III jedną godzinę lekcyjną zgodnie z ustaleniami nauczycieli. W ten sposób mieli okazję poznać pracę nauczyciela. Uczniowie prowadzący lekcje przygotowali pomoce dydaktyczne, karty pracy, gry i quizy interaktywne, a nawet słodkie niespodzianki za pracę na lekcji. Bardzo dobrze wywiązali się z powierzonych im zadań. Uczniom naszej szkoły spodobał się pomysł zamiany ról i Dzień Samorządności z pewnością na stałe wejdzie do kalendarza imprez szkolnych.
Wizyta ratowników medycznych
W dniu dzisiejszym odwiedzili nas ratownicy medyczni: pan Bartosz Kordalski i pan Ireneusz Kordalski, którzy zaprezentowali uczniom klasy 1b, 3a i 3b sposoby udzielania pierwszej pomocy. Dzieciom najbardziej podobała się prezentacja wyposażenia karetki oraz demonstracja transportu chorego. Bardzo dziękujemy Panom Ratownikom za cenną wiedzę! Dzięki temu my też możemy być małymi ratownikami!
Historie łączą ludzi
W minionym tygodniu w ramach innowacji „Czas na relacje” nasi uczniowie udowodnili, że są niezwykle kreatywni, a współpracując potrafią czynić cuda! Wspólnie napisaliśmy naszą niebanalną, szkolną historię. Zabawa i trudność polegały na tym, że każda osoba dopisująca 1 zdanie opowiadania, nie znała jej w całości, a miała możliwość zapoznać się wyłącznie ze zdaniem, napisanym przez poprzedniego uczestnika zabawy – ucznia lub pracownika szkoły.
Oddajemy w Wasze ręce nasze opowiadanie. Nie ma ono jednak tytułu. W komentarzach napiszcie, jak moglibyśmy je zatytułować.
Ps. Poprosiliśmy Sztuczną Inteligencję o napisanie dalszej części opowiadania. Koniecznie ją przeczytajcie!!!
p. KATARZYNA JEZIÓŁKOWSKA na prestiżowej LIŚCIE 100
Z przyjemnością informujemy, że p. KATARZYNA JEZIÓŁKOWSKA nauczycielka języka polskiego w Naszej szkole znalazła się w 2024r. na prestiżowej LIŚCIE 100, która skupia osoby w znaczący sposób przyczyniające się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce. Wyróżnienie przyznała Kapituła Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych mająca akredytację Komisji Europejskiej.
Pani Kasia otrzymała List Gratulacyjny od p. Jolanty Weroniki Skrzypczyńskiej z Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
Gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów.
GMINNY TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
Dn. 21 marca w Naszej szkole odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym objęty honorowym patronatem Burmistrza Lidzbarka p. Andrzeja Piątkowskiego.
Uczestników turnieju powitała dyrektor szkoły p. Dorota Waleśkiewicz oraz Burmistrz p. Andrzej Piątkowski.
W zmaganiach z przepisami ruchu drogowego udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Starym Dłutowie, Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach oraz z Naszej Szkoły.
Nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych etapów turnieju czuwały Policjantki i panowie z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Działdowie, opiekunowie szkół i pielęgniarka szkolna.
Turniej rozpoczął się testem, na który przeznaczono 45 minut. Po części teoretycznej każdy uczestnik zmagał się z zadaniami w miasteczku ruchu drogowego, a także sprawdzono wiedzę w zakresie pierwszej pomocy.
Na zakończenie uczestnik pokonywał tor przeszkód, tj. jazda po równoważni, przejazd slalomem pomiędzy słupkami itd. Ten punkt turnieju wzbudził najwięcej emocji.
Gminny turniej BRD zakończył się następującymi wynikami:
* drużynowo w kat. klas IV- VI
I MIEJSCE – Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. T. Kościuszki w Lidzbarku w składzie: Gabriela Stumska, Natalia Wysocka, Stanisław Jankowski i Adam Cechowski.
II MIEJSCE – Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Starym Dłutowie w składzie: Lena Cegiełka, Maria Zwierzchowska, Korneliusz Mendalka i Sebastian Podgórski.
III MIEJSCE – Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kiełpinach w składzie: Kornelia Gutowska, Lidia Wielgoszyńska, Antoni Puczyński i Mariusz Stachowicz.
Najlepszym zawodnikiem w kategorii kl. IV-VI okazał się STANISŁAW JANKOWSKI z Naszej szkoły.
* drużynowo w kat. klas VII- VIII
I MIEJSCE – Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. T. Kościuszki w Lidzbark w składzie: Iga Orłowska, Oliwier Rykaczewski i Igor Szypulski
II MIEJSCE- Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Starym Dłutowie w składzie:
Stanisław Bartkowski, Krystian Kacprzak i Przemysław Peć.
Najlepszym zawodnikiem w kat. klas VII- VIII okazał się IGOR SZYPULSKI z Naszej szkoły.
Gratulujemy Wszystkich uczestnikom i dziękujemy za udział w turnieju.
Naszym Zwycięzcom życzymy powodzenia w kwietniowych eliminacjach na szczeblu powiatowym, które odbędą się w SP nr 3 w Działdowie.
Składamy SERDECZNE PODZIĘKOWANIA dla:
* Burmistrza Lidzbarka p. Andrzeja Piątkowskiego za objęcie honorowym patronatem turnieju, za nagrody- rowery i udział w wydarzeniu,
* Policjantkom i Policjantom Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komedy Powiatowej w Działdowie,
* p. Aldonie Kordalskiej- pielęgniarce szkolnej,
* nauczycielom: p. Aldonie Jarmużewskiej, p. Zbigniewowi Margalskiemu i p. Wojciechowi Nowińskiemu za przygotowanie uczniów,
* wicedyrektor p. Beacie Piątkowskiej za koordynację wydarzenia,
* obsłudze szkoły.
Ślemy również ciepłe DZIĘKUJEMY Piekarni GS Lidzbark i firmie SEBEX za wsparcie w postaci zdrowego i smacznego posiłku dla uczestników.
Uczniowie klas drugich świętowali nadejście kalendarzowej wiosny
Dzisiaj – 21 marca, uczniowie klas drugich świętowali nadejście kalendarzowej wiosny.
Słoneczna pogoda zachęciła dzieci do wiosennego spaceru. Uśmiechnięci, kolorowo ubrani, przyozdobieni wiosennymi akcentami przechodzili ulicami miasta, szukając jednocześnie zwiastunów wiosny w przydomowych ogródkach i parkach. Dodatkowo dzieci próbowały odstraszyć zimę, śpiewając głośno piosenki o wiośnie. Mamy nadzieję, że nasz pochód sprawi, że ta piękna pora roku zawita już u nas na dobre.
II Wiosenny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza Lidzbarka
Dziś w Starym Dłutowie odbył się II Wiosenny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza Lidzbarka p. Andrzeja Piątkowskiego.
W turnieju udział wzięło 10 drużyn z okolicznych szkół.
Drużyna Naszych Dziewcząt zajęła I MIEJSCE Królową Strzelczyń została JULITA MOSZCZYŃSKA, a najlepszą bramkarką MARTYNA KŁOSOWSKA.
Jesteście NIESAMOWITE! Tyle w Was siły, zapału i radości. Gratulacje dla Was i trenera p. Marka Koczota. Cieszymy, że mamy w szkole drużynę, która promuje aktywność fizyczną. Turniej w Starym Dłutowie to świetna okazja do wyróżnienia kobiecego sportu, który zyskuje coraz większe uznanie na świecie.
Dzień Zespołu Downa
21 marca na świecie jest obchodzony Dzień Zespołu Downa. Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki nie do pary, o czym nasi uczniowie doskonale pamiętali, przyłączając się do jego ochodów. Zobaczcie sami.
Warsztaty „Zabawy z makramą”
Dzisiaj w naszej szkole odbyły się warsztaty dla rodziców i dzieci pt. „Zabawy z makramą”. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła pani pedagog Magdalena Zawacka. Mile spędzony czas zaowocował powstaniem wspaniałych prac. A oto fotorelacja z przebiegu zajęć.
Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”
Dzisiaj chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”. Głównym organizatorem owego konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, natomiast międzynarodowym inicjatorem konkursu jest paryskie stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières”. Celem konkursu jest propagowanie kultury matematycznej wśród młodzieży.
Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 75 minut. Wyniki konkursu poznamy w maju. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie uzyskają w konkursie wysokie lokaty. Trzymamy za nich kciuki.
Emocje towarzyszą nam zawsze i wszędzie
Każdy z nas wie, jak ważne są towarzyszące nam w życiu emocje. Czy wiemy jednak, jaki bagaż emocji wnosimy codziennie do szkoły i co właściwie je kształtuje? Przekonali się o tym uczniowie klasy 5a, którzy w dniach 10 – 14 marca br. w ramach innowacji „Czas na relacje!” badali emocje uczniów naszej szkoły z wykorzystaniem barometru emocji. Badanie poprzedzone zostało rozmową na temat tego, czy mamy prawo do odczuwania różnych emocji i przede wszystkim- okazywania ich (oczywiście w taki sposób, aby nie ranić innych).
Okazało się, że nie jest to łatwy temat. Największa liczba badanych osób wskazała bowiem, że do szkoły najczęściej wnosi obojętność, drugą grupę stanowili odczuwający radość, natomiast smutek, złość i ekscytację wskazała niemal identyczna grupa osób. Wyniki badania stanowiły dla nas pretekst do rozmowy na temat takiego stanu rzeczy. Dzięki dyskusji uczniowie dostrzegli, jak duży wpływ na nasze uczucia i samopoczucie mają właściwe relacje rówieśnicze czy rodzinne, poczucie bezpieczeństwa, akceptacja innych, a nawet zdrowy tryb życia. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie na terenie szkoły i poza nią szukać wsparcia w sytuacjach trudnych.
Pamiętajcie zatem, że nawet w najtrudniejszych chwilach, nie jesteście sami i chętnie służymy Wam pomocą.
Korzystajcie ze wsparcia wychowawców, nauczycieli oraz specjalistów zatrudnionych w szkole oraz anonimowego i darmowego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116-111, który działa przez 7 dni w tygodniu, w godzinach 12:00 – 2:00.
Kolejny sukces naszych uczniów
17 marca odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
Naszą szkołę pod opieką pani Anetty Paturalskiej reprezentowali: Tomasz Bilski, Paweł Orzechowski i Aleksander Fryza z klasy 7a oraz Marcel Orłowski i Antoni Jendraszek z klasy 4a.
W kategorii klas 1-4 miejsce zajął Antoni Jendraszek, natomiast w kategorii klas 5-8 miejsce zajął Tomasz Bilski. Chłopcy będą reprezentowali naszą gminę w Turnieju Powiatowym. Trzymajcie za nich kciuki.
„Moje emocje, czyli informuję, co dzieje się ze mną”
Od lutego w naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna pod tytułem „Moje emocje, czyli informuję, co dzieje się ze mną”. Innowacja ta jest skierowana do uczniów klasy 3a, a jej autorem jest pani Magdalena Zawacka. Oto kilka zdjęć z zajęć warsztatowych, podczas których uczniowie uczą się, w jaki sposób emocje wpływają na innych.
Warsztaty pierwszej pomocy w 4a i 4b
Uczniowie kl.4a i 4b uczestniczyli w warsztatach pierwszej pomocy prowadzonych przez ratowników medycznych p. Malwinę Dąbrowską i p. Marka Ciechackiego.
Dzieci zdobyły praktyczne umiejętności w zakresie: rozpoznawania zagrożenia i odpowiedniego reagowania, wzywania pomocy, znajomości numerów alarmowych, rozmowy z dyspozytorem służb ratunkowych i przekazania istotnych informacji.
Każdy uczeń pod okiem ratowników mógł przeprowadzić resuscytację na fantomie, użyć defibryatora oraz opatrzyć urazy typu złamanie, krwawienie.
Dzieci wyposażone w praktyczne umiejętności, będą mogły zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz pomóc innym w nagłych przypadkach.
Dziękujemy bardzo pani Malwinie i panu Markowi za przekazanie wiedzy i przeprowadzenie warsztatów.
Jak to jest nie widzieć świata?
Jak to jest nie widzieć świata? – wyjątkowe doświadczenie piątoklasistów
Uczniowie klasy 5a mieli okazję wcielić się w rolę niewidomej bohaterki noweli „Katarynka” Bolesława Prusa. Podczas wyjątkowych zajęć z zasłoniętymi oczami wykonywali różne zadania, które pozwoliły im lepiej zrozumieć trudności, z jakimi na co dzień mierzą się osoby niewidome.
Piątoklasiści wycinali figury geometryczne i wklejali je do zeszytu, podpisując ich nazwy bez możliwości patrzenia. Rysowali również obrazki, opierając się wyłącznie na dotyku i wyobraźni. Kolejnym wyzwaniem było rozpoznawanie dźwięków oraz próba bezpiecznego poruszania się po szkolnym korytarzu. To ćwiczenie pozwoliło im doświadczyć, jak ważna jest ostrożność i umiejętność polegania na innych zmysłach.
Zajęcia były pełne emocji, refleksji i wzajemnej pomocy. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że było to trudne, ale jednocześnie niezwykle pouczające doświadczenie. Dzięki niemu lepiej zrozumieli bohaterkę lektury oraz codzienne wyzwania osób niewidomych.