Święto Niepodległości
Dnia 8 listopada 2024r. uczniowie klas 2b i 3b pod opieką wychowawczyń Teresy Pawlak i Beaty Piątkowskiej przedstawili społeczności szkolnej montaż słowno- muzyczno- taneczny w związku ze zbliżającą się 106 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Akademia miała na celu przypomnienie wydarzeń, które miały bezpośredni wpływ na odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Przypomnienie postaci, które w Polsce i na emigracji walczyły o niepodległość naszej Ojczyzny. Kształtowanie prawidłowych postaw wobec swojej Ojczyzny oraz rozwijanie poczucia przynależności do społeczności patriotycznej. Burzliwe dzieje naszego kraju przybliżyliśmy prozą, wierszem, piosenką i tańcem. Mali artyści pokazali, że patriotyzm i miłość do kraju można okazać w różnorodny sposób. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy i tym samym już po raz kolejny włączyliśmy się do akcji MEiN „ Szkoła do hymnu”.
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości serdecznie dziękujemy.
Tekst: Teresa Pawlak
Udział w Gminnych obchodach Święta Niepodległości
W dniu 11.11.2024r. Poczet Sztandarowy ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku w składzie: Oliver Rykaczewski, Martyna Kłosowska, Lena Strungowska wziął udział w Gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
Radośnie, wspólnie i patriotycznie – tak świętowaliśmy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, oddaliśmy hołd Bohaterom walczącym o niepodległość Polski i okazaliśmy wspólną dumę z naszej Ojczyzny.
Tekst: Jolanta Nowińska
Foto: UMiG Lidzbark
2a odwiedziła Fitness Club
W czwartek 7 listopada klasa 2a odwiedziła Fitness Club.
Podczas spotkania uczniowie mieli okazję poznać pracę trenera i po raz kolejny utwierdzili się w przekonaniu, jak ważny w naszym życiu jest ruch, sport i bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Aktywność fizyczna ma wielkie znaczenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dzieci zwiedziły salę treningową, poznały znajdujący się tam sprzęt do ćwiczeń. Aktywnie uczestniczyły w pokazowym treningu prowadzonym przez trenera pana Macieja Błaszkowskiego. Następnie każdy miał możliwość poćwiczyć na bieżni. Pan trener dokładnie wytłumaczył przeznaczenie poszczególnych urządzeń oraz demonstrował jak prawidłowo należy wykonywać ćwiczenia. Dzieci z zaciekawieniem i entuzjazmem uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych aktywnościach. Drugoklasiści wrócili do szkoły pełni energii i z uśmiechami na twarzach. Przekonali się, że aktywność ruchowa, to nie tylko wysiłek fizyczny, ale przede wszystkim świetna zabawa i ważny element zdrowego stylu życia.
„Jarzynowa awantura”
Okres jesienno–zimowy to często czas przeziębień i zachorowań. Drugoklasiści znają jednak dobry i w dodatku naturalny sposób na zachowanie zdrowia. Zapoznali z nim swoich młodszych kolegów i koleżanki w formie przedstawienia pt. „Jarzynowa awantura”. Podczas występu uczniowie klasy 2a przekonywali, że warzywa pełnią istotną rolę w żywieniu człowieka. Są bardzo dobrym źródłem witamin, wzmacniają odporność i sprzyjają zachowaniu młodości i urody. Uczniowie – aktorzy do odegrania swoich ról doskonale się przygotowali – kolorystycznym strojem oraz opaską z wizerunkiem warzyw.
Uczniowie klasy 1b również wiedzą, że dzięki warzywom i owocom mniej chorujemy, mamy zdrowsze kości i zęby, lepiej się uczymy, dlatego przygotowali w klasie smaczne i wesołe kanapki. Odpowiednio ubrani, wyposażeni w przybory kuchenne z ochotą wzięli się do pracy i z niecierpliwością czekali, kiedy będą mogli skosztować własnoręcznie zrobionych kanapek. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że są pyszne, nawet lepsze niż te, które robi mama.
Mamy nadzieję, że wspólnie ukształtujemy u dzieci nawyk zdrowego odżywiania.
„Mały czyta dużemu”
We wtorek 5 listopada klasa 2a już po raz trzeci zorganizowała akcję czytelniczą „Mały czyta dużemu”. Tym razem gościli u siebie panią Jolantę Kordalską – szkolnego logopedę. Uczniowie zaprezentowali przed gościem swoje umiejętności czytelnicze, które rozwijają i doskonalą w szkole oraz w domu. Doskonałą okazją do zorganizowania akcji czytelniczej był czas przerabiania lektury, książki Joanny Papuzińskiej pt. „Asiunia”. Dzieci czytały fragmenty kolejnych rozdziałów książki. Czytanie dorosłemu to nie lada wyzwanie, ale też wielka satysfakcja, tym bardziej, gdy zostanie się docenionym. Pani Jola pochwaliła drugoklasistów i pogratulowała odwagi. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, a ich wychowawczyni dumna, gdyż większość drugoklasistów zaciekawiona książką przeczytała ją samodzielnie w całości. Czytanie jest bardzo fajne.
SP1 Pamięta
Na początku listopada wolontariat SP1 Pamięta pod opieką M. Oleksiak i M. Topolewskiego odwiedzili groby poległych żołnierzy, zapalili znicze,by oddać cześć bohaterom. Natomiast wolontariat misyjny pod opieką E. Wawrzonkowskiej i M.Toplewskiego odwiedził groby zmarłych kapłanów,nauczycieli oraz żołnierzy,pomodlili się i zapalili znicze ,by pamięć o nich nie wygasła.
Tekst: Mariusz Topolewski
Kreatywność na najwyższym poziomie w klasie 5!
Uczniowie klasy 5a na języku polskim przenieśli się w świat „Chłopców z Placu Broni” i stworzyli niesamowite sceny z lektury, zamknięte w przestrzeni pudełek. Każdy z nich wykazał się ogromną kreatywnością, wykorzystując materiały plastyczne, takie jak bibuła, mazaki, klej, kolorowy papier, plastelina, a nawet przedmioty znalezione w domu i na dworze.
Powstały unikalne mini-światy, które z dumą przedstawiają najważniejsze sceny i bohaterów lektury. To była świetna okazja, by przez twórczą zabawę lepiej zrozumieć historię Nemeczka i jego przyjaciół.
Brawo dla piątoklasistów za ich zaangażowanie i pomysłowość!
Z ORLIKA NA STADION
W rozegranym 29.10.2024 finale wojewódzkim turnieju „Z Orlika na Stadion” nasza szkolna drużyna dziewcząt spisała się rewelacyjnie. Grające na boisku Orlik w Olsztynie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 dziewczęta okazały się najlepsze. W meczach grupowych pokonały kolejno: SP 4 Ostróda 9:0, Jedyneczki(SP 1 Iława) 1:0 i SP 3 Braniewo 8:0. Następnie w półfinale zwyciężyły Wikielec_2010 7:0, a w finale ponownie Jedyneczki(SP 1 Iława) tym razem 4:0.
Oprócz wygranej w finale nasze piłkarki otrzymały nagrody indywidualne: Maja Marchelek nagrodę dla króla strzelców, a Julita Moszczyńska dla najlepszej zawodniczki.
Nasze piłkarki zagrały w składzie: Amelia Grochowalska, Amelia Kempczyńska, Emilia Piotrowska, Julia Połeć, Julita Moszczyńska, Kinga Sternicka, Lena Strungowska, Maja Marchelek, Martyna Kłosowska, Urszula Naworska. Trenerem drużyny jest Marek Koczot.
Zwyciężając w finale wojewódzkim, nasza szkolna drużyna awansowała do finału ogólnopolskiego, który zostanie rozegrany w listopadzie. Trzymajcie kciuki za nasze dziewczęta!
Tekst i foto: Marek Koczot
Tradycyjna wizyta na cmentarzu
W ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły, jak co roku, odwiedzili cmentarz, by zapalić znicze i oddać hołd pamięci znanych mieszkańców Lidzbarka. Młodzież poświęciła czas na porządkowanie nagrobków oraz terenów wokół nich, dbając, by miejsca te wyglądały godnie i były pełne szacunku.
Podczas wizyty uczniowie uczcili również pamięć ofiar zamordowanych w czasie okupacji, symbolicznie przypominając o tragicznej historii i bohaterach naszej społeczności. Dziękujemy uczniom za piękną postawę i troskę o pamięć przodków.
Konkurs na najładniejszy różaniec
W naszej szkole został zorganizowany konkurs na najładniejszy różaniec. Uczniowie wykonywali prace dowolną techniką z różnych materiałów. Celem konkursu było rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej indywidualnej i wspólnotowej oraz rozwój talentów u dzieci.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-VI. Specjalnie powołane jury konkursowe wyłoniło zwycięzców, którym przyznano nagrody rzeczowe. W sumie nagrodzono 31 uczniów z naszej szkoły. Konkurs zorganizowała pani Magdalena Zawacka.
Tekst i foto: Magdalena Zawacka
Przyrodnicze Warsztaty Edukacyjne
Drugoklasiści aktywnie rozpoczęli tydzień i przenieśli naukę z sali lekcyjnej w teren. W poniedziałek 28 października uczniowie klasy 2a wybrali się na wycieczkę do siedziby Welskiego Parku Krajobrazowego do Jelenia. Przesympatyczni pracownicy parku w osobach pani Ewy i pana Miłosza oprowadzili dzieci po muzeum etnograficznym i muzeum przyrody. Uczniowie słuchali historii dotyczących zwyczajów dawnego życia na wsiach i podziwiali zgromadzone eksponaty służące ludziom w tamtych czasach. Dzieci zadawały pytania, chcąc zdobyć jak najwięcej informacji na temat przeznaczenia dawno nieużywanych i nieznanych dzieciom narzędzi. Lekcja muzealna dotycząca dziedzictwa kulturowego regionu wzbudziła ogromne zainteresowanie. Niemniejszy zachwyt wzbudziła lekcja w muzeum przyrody, gdzie uczniowie mogli poznać bogactwo różnorodnych gatunków zwierząt żyjących w dolinie rzeki Wel. Największe zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła postać wilka. Obecne modele zwierząt w połączeniu z opowieściami dotyczącymi ich trybu życia pozwoliły bardzo dokładnie poznać dane zwierzę. Następnie skorzystaliśmy z warsztatów edukacyjnych pt. „ Historie zapisane w drzewach”. Były one doskonałym zwieńczeniem szkolnych lekcji przyrody, podczas których omawialiśmy różnorodne gatunki drzew. Drugoklasiści chętnie dzielili się posiadaną już wiedzą i poszerzali ją o nowe, cenne informacje. Za pomocą przygotowanych planszy, puzzli, układanek, sztucznych oraz żywych modeli liści i owoców wzbogaconych opisem pani Ewy uczniowie usystematyzowali swoją wiedzę. Nauczyli się także obliczać wiek drzewa i porównywali go ze swoim. Dodatkową atrakcją i świetną zabawą w odgadywanie były tablice dźwiękowe, dostarczające odpowiedzi na pytanie „Co słychać w leśnej faunie?” oraz zwiedzanie modelu mrowiska. Edukacyjną wizytę połączyliśmy także z integracją. Korzystając z pięknej, jesiennej pogody zakończyliśmy swój pobyt ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Na pamiątkę wizyty, dzieci otrzymały długopisy, które będą przypominały o miło spędzonym czasie. Bardzo dziękujemy za upominek. Czy ktoś powiedział, że nauka musi być nudna? Lekcja przyrody w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu na pewno temu zaprzecza.
Wycieczka do Aquaparku do Płocka
21 października klasy 5a, 5b oraz jedna uczennica z kl 6b wybrały się do Aquaparku do Płocka. Opiekę sprawowały: p. Alicja Kraszewska, p. Katarzyna Stempka, p. Marlena Komosińska oraz p. Magdalena Zawacka.
Celem wyjazdu było promowanie zdrowego i aktywnego stylu spędzania czasu wolnego na basenie pod czujnym okiem ratowników oraz kształtowanie właściwych zachowań, w tym umiejętności zachowania zasad bezpieczeństwa podczas pobytu na basenie. Uczestnicy wycieczki korzystali z licznych atrakcji, w tym z trzech zjeżdżalni, rwącej rzeki, jacuzzi oraz statku pirackiego. Po zabawach wodnych wygłodniali uczniowie uzupełnili siły w restauracji McDonald’s. Wyjazd okazał się bardzo udany również pod względem integracji klas.
Pełni nowych wrażeń i z uśmiechami na twarzy uczniowie już dopytują kiedy kolejny wyjazd do Aquaparku.
Ogólnopolski Konkurs Szachowy „Konik Szachowy”
Dnia 24 października 2024 roku, o godzinie 9:00, w naszej szkole odbyła się pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Szachowego „Konik Szachowy”. Konkurs ten, organizowany jednocześnie w szkołach w całej Polsce, polegał na rozwiązaniu 30 zadań szachowych w ciągu 60 minut. Wzięło w nim udział 6 uczniów z naszej szkoły: 2 uczniów z klasy 5a, 2 uczniów z klasy 7a, 2 uczniów z klasy 8a.
Zadania szachowe były dostosowane do wieku uczestników, a konkurs przebiegał zgodnie z zasadami opisanymi przez organizatora. Uczniowie, mimo napięcia, zaprezentowali swoje umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów szachowych, co przyczyniło się do bardzo udanego występu.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zawieszki do breloczków z symbolami pionków i skoczków oraz ołówki. Dla najlepszych uczniów przewidziane są dodatkowe nagrody, które zostaną przyznane po ogłoszeniu wyników przez organizatorów w ciągu kilku tygodni. Nasza szkoła zyska również dyplom uczestnictwa w konkursie, który potwierdza udział w tej prestiżowej, ogólnopolskiej inicjatywie.
Cieszymy się, że nasza szkoła mogła dołączyć do grona ponad tysiąca placówek biorących udział w konkursie i mamy nadzieję, że podobne wydarzenia na stałe zagoszczą w kalendarzu szkolnym. Warto dodać, że Ogólnopolski Konkurs Szachowy „Konik Szachowy” to znakomita okazja do rozwijania umiejętności strategicznych i logicznych uczniów, a także promocji gry w szachy wśród młodzieży.
Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników!
Tekst i foto: Magdalena Oleksiak
Dzień w dresie
18 października w naszej szkole w klasach IV- VIII z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodzony był Dzień w dresie.
Najbardziej wskazanym strojem tego dnia był oczywiście wygodny i niezawodny dres.
Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów, ale także i nauczycieli. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do zabawy oraz liczymy na podobne zainteresowanie podczas kolejnych akcji.
Tekst i foto: Jolanta Nowińska
Z ORLIKA NA STADION
W rozegranym 22.10.2024 turnieju regionalnym „Z orlika na stadion” nasza szkolna drużyna dziewcząt spisała się znakomicie. Grające na boisku Orlik w Dłutowie dziewczęta okazały się najlepsze i po pokonaniu rywalek z Dłutowa, Petrykoz oraz Burkatu awansowały do finału wojewódzkiego.
Nasze piłkarki zagrały w składzie: Amelia Grochowalska, Amelia Kempczyńska, Emilia Piotrowska, Julia Połeć, Julita Moszczyńska, Kinga Sternicka, Lena Strungowska, Maja Marchelek, Martyna Kłosowska, Urszula Naworska. Trenerem drużyny jest Marek Koczot.
W turnieju regionalnym wystąpiły również nasze młode piłkarki z oddziału sportowego, które dzielnie walczyły ze starszymi od siebie rywalkami i pokazały się z bardzo dobrej strony.
Zagrały onew składzie: Amelia Gutowska, Gabriela Stumska, Karolina Pilanz, Liliana Naworska, Nadia Chrabowska, Wiktoria Czeoek, Zofia Wileńska. Trenerem drużyny jest Marek Koczot.
Tekst i foto: Marek Koczot
Warsztaty z edukacji medialnej
23 października 2024 r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w warsztatach z edukacji medialnej realizowanych w ramach projektu Erasmus+ „Bądź świadomy, zaangażowany, krytyczny vol. 2” we współpracy ze stowarzyszeniem niemarudni.pl . Na zaproszenie Katarzyny Jeziółkowskiej do szkoły przybyły i przeprowadziły warsztaty panie: Sara Smyczek- Gołębiewska i Marta Błażejewska. z Instytutu Dyskursu i Dialogu. Ta część odbyła się w ramach drugiego projektu Erasmus+ „Młodzi obywatele monitorują media i naprawiają debatę publiczną”.
Nie były to zwyczajne zajęcia, ponieważ uczestnicy grali w grę planszową, która przedstawia mechanizmy rządzące mediami i kanałami komunikacji masowej. Wcielili się w rolę redaktora naczelnego jednej z redakcji medialnych i zobaczyli, przed jakimi dylematami staje współczesne dziennikarstwo. Za pomocą analizy konkretnych przypadków, zobaczyli mechanizmy działania mediów oraz relacje redakcji ze współczesną polityką. Ta niezwykła gra pod nazwą IV WŁADZA wprowadziła uczestników do świata mediów i publikowanych przez nich informacji, wiadomości. Uczniowie sprawdzili, czym jest manipulacja i propaganda a czym nawet fake news.
Po krótkim szkoleniu z zasad uczniowie przystąpili do gry. Po każdej rundzie następował quiz dotyczący współczesnych mediów.
Tekst i foto: Katarzyna Jeziółkowska
6a i 6b na wycieczce w Ostródzie
Dnia 17 października 2024 roku uczniowie klas 6a i 6b oraz jedna uczennica z klasy 8b wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Ostródy. Wyjazd odbył się o godzinie 7:30, a nasza podróż minęła bez problemów w przyjemnej atmosferze.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Zamku w Ostródzie. Uczniowie mieli okazję poznać historię tego zabytkowego miejsca oraz obejrzeć różnorodne wystawy, w tym szczególnie interesującą dla wielu uczestników wystawę narzędzi tortur. Była to fascynująca lekcja historii, która wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów. Skłoniła do refleksji na temat średniowiecznych metod karania.
Po zwiedzaniu zamku nadszedł czas na zasłużoną przerwę. Zatrzymaliśmy się
w restauracji McDonald’s, gdzie uczniowie mogli zjeść posiłek i zregenerować siły przed dalszą częścią wycieczki. Ta przerwa była dla wszystkich miłym momentem na odpoczynek i integrację w luźnej atmosferze.
Ostatnim punktem programu był Jumpworld Park Trampolin, gdzie uczniowie mogli aktywnie spędzić czas. Skakanie na trampolinach okazało się doskonałą zabawą i formą aktywności fizycznej, która wywołała uśmiechy na twarzach wszystkich uczestników. Uczniowie mieli okazję wykazać się zręcznością, koordynacją i energią, co przyczyniło się do integracji grupy oraz wzmocnienia więzi koleżeńskich.
Wycieczka zakończyła się około godziny 15:00. Uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale pełni wrażeń i pozytywnych emocji.
Cały dzień przebiegł zgodnie z planem, a uczniowie mieli okazję zarówno poznać ciekawe historyczne miejsce, jak i aktywnie spędzić czas. Wycieczka do Ostródy była udanym wydarzeniem, które na długo zostanie w pamięci jej uczestników.
Wycieczka do zakładu pracy SE-DA
W ramach innowacji pedagogicznej „Moja przyszłość w moich rękach” 16 października uczniowie klasy II b wraz z wychowawcą Teresa Pawlak wybrali się na wycieczkę do miejscowego zakładu pracy SE-DA, gdzie poznali zawody związane z produkcją firan, zasłon, pościeli i akcesoriów tekstylnych do domów i hoteli. Przewodnikiem po zakładzie pracy była pani Sylwia Lech, która omówiła i pokazała drugoklasistom wszystkie etapy powstawania firan, zasłon, czy pościeli, począwszy od etapu drukowania, wykroju, szycia, prasowania aż do pakowania i wysyłki do odbiorców.
Największe jednak zainteresowanie wzbudził wśród uczniów dział, który był całkowicie skomputeryzowany, dział technologii: projektowania i drukowania.
Wizyta w zakładzie pracy była również dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Wycieczka okazała się pouczająca i bardzo interesująca, a dzieci wracały do szkoły pełne miłych wrażeń.
Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom zakładu SE-DA za umożliwienie dzieciom zwiedzania zakładu od „kuchni”, za ciekawą lekcję, za uśmiech, życzliwość i upominki.
Uczniowie klasy 2B wraz z wychowawcą.
Tekst i foto: Teresa Pawlak
Wycieczka do Wioski Mydlarskiej „Teodoryk” we Fiałkach
17 października uczniowie klasy 1 b wraz z wychowawcą Katarzyną Nizgorską oraz opiekunami panią Jolantą Kordalską i Magdaleną Zawacką odwiedzili Wioskę Mydlarską Teodoryk we Fiałkach. Brali udział we wspaniałych warsztatach Deptania kapusty, które wzbudziły wiele pozytywnych emocji i uruchomiły wielorakie doznania. Dzieci odkryły zasady tradycyjnego kiszenia kapusty, poznały właściwe proporcje składników, samodzielnie szatkowały kapustę, ważyły potrzebne składniki, mieszały oraz … deptały kapustę w dębowej beczce! Radości było co nie miara! Na zakończenie uczniowie zabierali do domu słoiczek przygotowanej przez siebie kapusty.
Po ciężkiej pracy przyszedł czas na chwilę relaksu podczas karmienia koni oraz pieczenia kiełbasek w przygotowanym przez właścicieli ognisku. Po posiłku dzieci z ochotą przemierzały Ścieżkę sensoryczną dostępną w tym wspaniałym miejscu.
Wyjazd był wspaniałą okazją do integracji dzieci, a warsztaty – doskonałą lekcją współpracy!
Konkurs na plakat pod tytułem „Marsz dla życia i nadziei”
W październiku b.r. odbył się konkurs na plakat pod tytułem Marsz dla życia i nadziei zorganizowany przez Działdowskie Stowarzyszenie Amazonki. W konkursie wzięło udział wielu uczniów z naszej szkoły, ale dwie uczennice otrzymały wyróżnienie i nagrody. Są to Maja Szymańska z klasy 1 a i Emilia Mrozińska z klasy 6 b. Koordynatorem konkursu była pani Magdalena Zawacka. Serdecznie gratulujemy sukcesu.
Pasowanie Pierwszaków
Dnia 11 października 2024 r. — uczniowie klasy Ia i Ib w obecności zaproszonych gości, dyrekcji, nauczycieli, rodziców oraz koleżanek i kolegów ze starszych klas złożyli ślubowanie i zostali pasowani na ucznia, a tym samym przyjęci do braci uczniowskiej SP nr1 w Lidzbarku.
Zanim jednak nastąpił ten ważny moment uczniowie przedstawili swoje umiejętności w programie artystycznym. Zaprezentowali w nim swoje talenty wokalne, taneczne i recytatorskie, wykazali się wiedzą i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w szkole i grupie rówieśniczej. Swoją postawą udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania.
Pod koniec uroczystości uczniowie klas starszych z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyrazili swoją wdzięczność pedagogom i pracownikom szkoły życzeniami, a uczniowie klasy IIa piosenką.
Po zakończeniu uroczystości uczniowie spotkali się w klasach z rodzicami i wychowawcami na słodkim poczęstunku.
Drodzy Pierwszoklasiści!
Każdy nowy początek to szansa na wspaniałą przygodę. Życzymy Wam, aby ten rok szkolny i każdy następny był pełen odkryć i radości. Niech każdy dzień w szkole przynosi Wam nowe wyzwania i realizację marzeń.
Wycieczka klasy 3a do Fijałek
W niezwykle urokliwym miejscu niedaleko Górzna, znajduje się Wioska Mydlarska „Teodoryk”, którą 15 października odwiedzili uczniowie klasy 3a wraz z opiekunami. Wzięli oni udział w warsztatach wyrobu dżemu tradycyjnymi metodami. Dzieci poznały kolejne etapy powstawania dżemu jabłkowego z owoców zebranych w sadzie starych odmian. Samodzielnie obrane i pokrojone owoce były następnie smażone w dużych misach miedzianych. Każdy uczestnik wycieczki komponował niepowtarzalny smak, dodając cynamon, goździki i cukier trzcinowy. Gotowy i pyszny dżem uczestnicy przełożyli do słoików, które zabrali ze sobą.
Dodatkową atrakcją wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek, karmienie koni huculskich resztkami jabłek i wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Przepiękne tereny dookoła Wioski Mydlarskiej zachwyciły wszystkich uczestników wycieczki, a wspólnie spędzony czas był świetną okazją do integracji.
Warsztaty tworzenia ilustracji
W czwartek, 17 października w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyły się warsztaty tworzenia ilustracji do wierszy dziecięcych, prowadzone przez Justynę Michalską. Uczestnicy – klasa 4A ze Szkoły Podstawowej nr 1 mieli okazję zgłębić technikę kolażu i pod jej fachowym okiem stworzyli oryginalne prace, które wkrótce będzie można podziwiać na wystawie w bibliotece.
Dziękujemy wszystkim za udział i ogromne zaangażowanie.
Zadanie realizowane w ramach projektu „Poezja – (po)lubię!”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Proces rehabilitacyjny Jacka Soplicy w 8a
Klasa 8a podczas lekcji języka polskiego podjęła się debaty nad losem Jacka Soplicy. Najpierw uczniowie w grupach przygotowali potrzebne informacje. Później odbyły się ćwiczenia dramowe, bo wyznaczone osoby, pełniące rolę oskarżycieli w postaci Gerwazego Rębajły i przedstawiciela przeciwników rehabilitacji bohatera, przedstawiły argumenty przeciwko niemu. Po drugiej stronie zasiedli obrońcy Soplicy, przedstawiając jego późniejsze zasługi i próbując pokazać, dlaczego Jacek popełnił zbrodnię. W sali znaleźli się też obserwatorzy procesu. Uczniowie dobrze się bawili. Okazało się, że niektórzy mają talent aktorski, ujawniony podczas tego zadania.
Tekst i foto: Katarzyna Jeziółkowska
Wycieczka III b do Rypina
Dnia 9 października 2024 roku uczniowie klasy IIIb wraz z wychowawczynią Panią Beatą Piątkowską wyruszyli na długo oczekiwaną wycieczkę autokarową do Rypina. Głównym punktem programu był pobyt na basenie.
Po przyjeździe na miejsce, dzieci z wielką radością udały się na basen. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji wodnych, takich jak: zjeżdżalnie, jacuzzi, czy też bicze wodne. Uczniowie mieli okazję pluskać się w wodzie, ślizgać z zjeżdżalni oraz uczestniczyć w różnego rodzaju zabawach wodnych z piłkami.
Cały dzień upłynął pod znakiem zabawy i radości. Uczniowie aktywnie spędzali czas, doskonaląc swoje umiejętności pływackie oraz integrując się ze sobą.
Wycieczka na basen w Rypinie okazała się ogromnym sukcesem. Wszyscy wrócili do szkoły pełni pozytywnych wrażeń. Dzień spędzony na basenie był nie tylko doskonałą okazją do aktywnego wypoczynku, ale również do integracji klasy. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne tego typu wyjazdy.
Tekst i foto: Beata Piątkowska