Home » Czerwiec_2024

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Lipiec 2024
M T W T F S S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Czerwiec_2024


PÓŁKOLONIE W JEDYNECZCE!

Drodzy Rodzice, z wielką przyjemnością informujemy,
że w dniach 15-26 VII 2024 r. w godz. 8.00-16.00 planujemy organizację półkolonii w naszej szkole.

Osoby chętne prosimy o składanie załączonych pod linkiem wniosków w dniach 21 i 24 VI 2024 r. (w poniedziałek do godz. 13.00) bezpośrednio w sekretariacie szkoły lub drogą elektroniczną na adres email: splidzbark@wp.pl
Liczy się kolejność zgłoszeń!
https://kuratorium.katowice.pl/…/zalacznik-wzor-karty…

Oferujemy:
– ubezpieczenie;
– profesjonalną opiekę;
– śniadanie i obiad;
– wspaniałe atrakcje;
– zabawy integracyjne;
– wycieczki;
– niezapomniane wrażenia.

UWAGA! Częściowy koszt udziału w półkoloniach pokrywają rodzice! (Więcej informacji pod nr telefonu 23-696-15-27)

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

PÓŁKOLONIE W JEDYNECZCE!


Wirtualny spacer po szkole w Minecraft

Wakacje, wakacje, trwajcie jak najdłużej.

Drodzy Uczniowie, gdybyście jednak zatęsknili za szkołą, umożliwiamy Wam wirtualny spacer po niej. Przedstawiamy efekt pracy Waszych koleżanek i kolegów, współpracujących pod opieką p. Katarzyny Jeziółkowskiej. Budowla powstała dzięki kreatywności, sprawnej umiejętności poruszania się po #Minecraft kilkorga uczniów: Martyny Kłosowskiej, Nadii Margaszewskiej, Oliwera Rykaczewskiego, Amelii Kempczyńskiej, Martyny Lamparskiej, Zuzanny Lewalskiej, Bartosza Połecia, Aleksandra Fryzy. Uczniowie ci tworzyli szkołę i jej otoczenie w wolnym czasie, po lekcjach, około tygodnia. Bardzo dziękujemy im za zaangażowanie. Dzięki tej pracy na zawsze zostanie po nich pamiątka.

Szczególne podziękowania dla Martyny Kłosowskiej, która samodzielnie zbudowała ogromną część szkoły w bardzo krótkim czasie.

Tekst: Katarzyna Jeziółkowska


Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 w klasach I – III

21 czerwca o godzinie 11.00 na sali gimnastycznej rozpoczął się uroczysty apel klas I – III.

Na sali zasiedli uczniowie, którzy odświętnie ubrani oczekiwali na rozdanie nagród i świadectw, ich rodzice, wychowawcy, zaproszeni goście oraz dyrekcja szkoły.

Część oficjalną rozpoczęła pani wicedyrektor Anna Kostrubała, która powitała i podziękowała za przybycie wszystkim zebranym. Następnie pani dyrektor Joanna Urbańska wygłosiła przemówienie oraz odczytała list od Burmistrza Lidzbarka Andrzeja Piątkowskiego i Przewodniczącej Rady Miejskiej Pani Agnieszki Kalisz oraz przekazała przedstawicielom poszczególnych klas upominki dla wszystkich uczniów.

Uczniowie klas trzecich, którzy ukończyli pierwszy etap edukacji i uzyskali wysokie wyniki w nauce oraz 100% frekwencję otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyły pani Dyrektor oraz wychowawczynie klas IIIa i IIIb panie Katarzyna Czaplińska i Katarzyna Nizgorska.

Pamiątkowe statuetki wręczone przez panią Magdalenę Bagniewską zastępcę Przewodniczącego Rady Rodziców otrzymali uczniowie, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki i wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny oraz I miejsce w Gminnej Olimpiadzie Ortograficznej.

Rozdane zostały również nagrody w konkursach plastycznych, plastyczno – literackich i czytelniczych.

Pani Dyrektor wręczyła podziękowania zaproszonym gościom, którzy w bieżącym roku szkolnym wspierali szkolne inicjatywy, państwu Andrei i Sewerowi Marchlewiczom oraz panu Marcinowi Pawelskiemu prezesowi Zarządu Piekarni, a wychowawczynie klas trzecich wręczyły podziękowania rodzicom swoich uczniów za trzyletnią współpracę i zaangażowanie w życie klasy i szkoły.

Po części oficjalnej uczniowie klas trzecich żegnając się z kolegami i koleżankami z klas młodszych zaprezentowali część artystyczną, na którą złożyły się wiersze, piosenki i tańce. W szczególny sposób każdy uczeń podziękował też pani wicedyrektor Annie Kostrubale za trzyletnie wsparcie wręczając symboliczną różę.

Czy były emocje? Były! Podczas występów słychać było gromki śmiech, ale także widać było wzruszenie i łzy na twarzach zebranych.

Trzecioklasistom życzymy powodzenia w drugim etapie edukacyjnym, a uczniom klas pierwszych i drugich wielu sukcesów w przyszłym roku szkolnym.

Wszystkim życzymy cudownych wakacji!


Zakończenie roku szkolnego w klasach IV-VIII

Uczniowie klasy 6a wraz z wychowawcą – panią Jolantą Nowińską, a także zespołem wokalnym pod kierunkiem pani Marleny Komosińskiej, przygotowali uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2023/2024 dla klas 4-8. W uroczystym apelu udział wzięli uczniowie klas 4-8, Dyrekcja szkoły, zaproszeni goście oraz rodzice. Podczas apelu pani dyrektor Joanna Urbańska odczytała list od Burmistrza Lidzbarka Andrzeja Piątkowskiego i Przewodniczącej Rady Miejskiej Pani Agnieszki Kalisz oraz przekazała przedstawicielom poszczególnych klas upominki dla wszystkich uczniów.

Następnie zostały rozdane dyplomy wzorowego ucznia, świadectwa z wyróżnieniem, nagrody za osiągnięcia w konkursach, pracę w Wolontariacie i Samorządzie Uczniowskim oraz podziękowania dla Rodziców zaangażowanych w życie naszej szkoły.

Ważnym punktem uroczystości były podziękowania ósmoklasistów skierowane do nauczycieli oraz pracowników szkoły za wszystkie lata nauki. Z kolei uczniowie klasy 6a w imieniu społeczności szkolnej pożegnali starszych kolegów życząc im, aby dalsza nauka sprawiała przyjemność i stawiała przed nimi całkiem nowe wyzwania. Uczniowie klasy 8a przygotowywali się do apelu pod kierunkiem pani Marleny Komosińskiej oraz pana Piotra Kołakowskiego.

W mijającym roku szkolnym udało nam się sporo dokonać. Mamy wiele sukcesów, tych dużych i tych małych. Prowadzący apel zaprosili wszystkich do przeżycia minionych chwil raz jeszcze i przygotowali prezentację, dzięki której mogliśmy przypomnieć sobie najciekawsze akcje i wydarzenia w tym roku szkolnym, np. Dzień Uśmiechu, Dzień Myszki Miki, Światowy Dzień Kota, Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień na opak. Prowadzący przedstawili również rady na wakacje dotyczące bezpieczeństwa i odpowiednich zachowań w różnych miejscach.

Życzymy wszystkim wspaniałych wakacji, wiele uśmiechu, radości, słońca, pogody ducha i wszystkiego najlepszego!

Dziękujemy Radzie Miejskiej, Burmistrzowi Andrzejowi Piątkowskiemu i Przewodniczącej Rady Miejskiej Pani Agnieszce Kalisz za przesłane życzenia i upominki dla uczniów naszej szkoły.

Tekst: Jolanta Nowińska
Foto: Mariusz Urbański


EUROWEEK 2024

W dniach od 14 do 18 czerwca 15 uczniów klasy dwujęzycznej miało okazję uczestniczyć w obozie językowym w Różance pod opieką p. Marzanny Nąć oraz p. Katarzyny Stempki, która to była organizatorem całego wyjazdu.

Pani Stempka w ramach prowadzonej przez siebie innowacji pedagogicznej postanowiła zabrać swoich uczniów na EuroWeek. Uczniowie klasy 7a przez 5 dni doskonalili umiejętności w zakresie języka angielskiego oraz zdolności przywódcze. Ponadto program uczy wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwija kreatywność.

Dzieci brały udział w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy min. z Indii, Zimbabwe, Iranu, Meksyku czy Gruzji.

Wolontariusze przekazywali informacje z zakresu historii, ekonomii, turystyki, kultury i tradycji swoich krajów w sposób niezwykle przystępny, co sprzyjało zapamiętywaniu i rozumieniu poruszanych zagadnień.

Braliśmy udział w różnorodnych warsztatach i wykonywaliśmy zadania z zakresu rozwiązywania problemów, zarządzania grupą, kreatywności, zarządzania projektami, debat, uchodźstwa, stereotypów, porównań tematycznych i wielu, wielu innych.

W ramach relaksu uczniowie wzięli udział w pieszej wycieczce po malowniczej Różance.

A w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Kłodzku, mieście nawiedzonym w 1997 roku przez Powódź Tysiąclecia. Uczniowie mogli zobaczyć na ścianie kościoła franciszkanów, wskaźniki poziomu wody w kościele podczas powodzi.

Wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ młodzi ludzie zachwycili się warsztatami i zapewniają, że jeszcze tam wrócą.


Innowacja pedagogiczna „Razem w Kosmosie”

W II semestrze roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klasy 1a kontynuowali innowację pedagogiczną „Razem w Kosmosie”. Ten interdyscyplinarny projekt edukacyjny, który łączy nauki przyrodnicze, fizykę, sztukę i komunikację inspirował uczniów do nauki i odkrywania wszechświata. Podczas każdych zajęć uczniowie z ogromnym zainteresowaniem i kreatywnością poszerzali wiedzę o Kosmosie. Z różnych źródeł wiedzy m.in. książki, filmy edukacyjne, prezentacje multimedialne poznawali informacje na temat wszechświata. Dzięki zdobytej wiedzy i pomysłowości konstruowali pojazdy kosmiczne – rakiety z butelek i kartonów. Pierwszoklasiści wykazali się wyobraźnią na zajęciach dotyczących gwiazdozbiorów. Wzorując się na oglądanych konstelacjach, grupowo odtwarzali układy gwiazd. Nie mniej zabawy przyniosły dzieciom zajęcia, na których rozwiązywali i układali kosmiczne zagadki i rebusy. Realizowana innowacja obudziła w uczniach fascynację Kosmosem i astronomią, zaszczepiła w nich ciekawość, która skłoni ich do dalszego poznawania wszechświata poprzez eksplorację, interakcję i twórczość. Projekt „Razem w Kosmosie” nie tylko kształcił uczniów w dziedzinie nauki, ale także promował wartości takie jak praca zespołowa, kreatywność i odpowiedzialność, które są niezbędne w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali dyplomy za swoje zaangażowanie i rozwój.


Dzień Rodziny w Ia i Ib

Są takie okazje w szkolnym kalendarzu, do których dzieci przygotowują się wyjątkowo wytrwale i czekają na nie z utęsknieniem. Takim świętem jest właśnie Dzień Rodziny. To wspaniały czas zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, a także Babć i Dziadków. W poniedziałek 10 czerwca 2024r. sala gimnastyczna wypełniła się najbliższymi naszych pierwszoklasistów. Uczniowie klasy Ia i Ib przygotowali program artystyczny dla swoich ukochanych Mam, Tatusiów, Babć i Dziadków. Był to czas pełen wzruszeń, radości i uśmiechu. Wiersze i piosenki z dumą prezentowane przez dzieci wyrażały miłość do rodziny i podkreślały jej doniosłą rolę w życiu każdego człowieka. Dzieci odśpiewały gromkie 100 lat i podarowały piękne upominki. Na koniec wszyscy świętowali przy wspólnym, słodkim poczęstunku, który przygotowały niezastąpione mamy. Było to piękne i radosne popołudnie.


Lekcje plastyki dedykowane słynnej malarce Fridzie Kahlo

Na przełomie maja i czerwca, w ramach programu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, w klasach 7b i 7a odbyły się lekcje plastyki dedykowane słynnej malarce Fridzie Kahlo. Lekcje przeprowadziła nauczycielka plastyki Marlena Komosińska. Wiedzę czerpała z książki pt „Frida Kahlo biografia” Marie Hesse, która znajduje się w szkolnej bibliotece oraz z wystawy Frida Kahlo. Życie Ikony – BIOGRAFIA IMMERSYJNA.

Podczas lekcji uczniowie poznali malarkę jako kobietę wytrwałą, silną, buntowniczą i utalentowaną, zdolną do pokonywania przeciwności losu. Kobietę o wyjątkowej osobowości, wyprzedzającej swoje czasy. Lekcję uatrakcyjniły zdjęcia oraz filmy ukazujące życie jednej z najbardziej wpływowych artystek wszechczasów, a nagrane przez nauczycielką podczas odwiedzenia wspomnianej już wystawy. Efektem tych lekcji są piękne, kolorowe portrety Fridy wykonane przez uczniów klas 7-mych, które posłużyły do stworzenia małej szkolnej wystawy.


VAN GOGH „Artystyczny świat Vincenta Van Gogha inspiracją do współczesnych działań”

VAN GOGH „Artystyczny świat Vincenta Van Gogha inspiracją do współczesnych działań” – to temat lekcji plastyki przeprowadzonej przez nauczycielkę Marlenę Komosińską w klasie 6 b w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Inspiracją do przeprowadzenia lekcji była książka pt „Nazywam się Vincent Van Gogh” znajdująca się w szkolnej bibliotece.

Podczas lekcji uczniowie oprócz poznania sylwetki malarza dowiedzieli się, jak artyści wykorzystują różnorodne techniki do twórczości inspirowanej jego obrazami, „odwiedzili” Muzeum Vincenta Van Gogha w Amsterdamie oraz Wystawę Vincent van Gogh art ALIVE. Dowiedzieli się jak powstał film „Twój Vincent” wykonany w technice animacji poklatkowej malarskiej, a także Streed art / mural „Gwieździsta noc”.

Jako podsumowanie wykonali pracę plastyczną inspirowaną obrazem Vincenta „Gwieździsta noc”.


„Bezpiecznych wakacji” ciąg dalszy…

W środę 19 czerwca uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Lidzbarku w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. Pani dzielnicowa asp. Agnieszka Żuchowska, oraz policjanci st.sierż.Adam Osowski i pan post.Jakub Roch przypomnieli uczniom zasady bezpieczeństwa jakich należy przestrzegać podczas pobytu nad morzem, rzeką, czy jeziorem. Ważnym elementem spotkania było również omówienie zasad poruszania się po drogach. Nie zabrakło również tak ważnych tematów jak bezpieczeństwo dzieci w domu, podczas kontaktów z obcymi, czy też podczas wakacyjnych zabaw w mieście i na wsi. Ponadto policjanci poruszyli zagadnienia związane z zagrożeniami czyhającymi w Internecie, czyli wirtualnym placu zabaw, w którym również należy przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa.
Na zakończenie spotkania policjanci życzyli uczniom udanych, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji.


XXXVII edycji konkursu „Mój las”

W dniu 19 czerwca 2024r. w Obiekcie Rekreacyjno- Sportowym w Leśnictwie Lipnik- Nadleśnictwo Szczytno odbyło się podsumowanie XXXVII edycji konkursu „ Mój las” 2023/2024 połączone z wręczeniem nagród dzieciom i młodzieży szkolnej. Organizatorami uroczystości byli: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Liga Ochrony Przyrody.

W kategorii klas I-III uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca: Aleksandra Kalisz, uczennica klasy Ib zajęła 3 miejsce, natomiast wyróżnieni zostali: Eliza Pawlak-klasa Ia, Zofia Krzemińska i Zofia Zajcew z klasy IIb oraz Martyna Marcinkowska – klasa IIIa. Dodatkowo Aleksandra Kalisz została członkiem Ligi Ochrony Przyrody otrzymując legitymację członkowską i złotą odznakę LOP. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.


Forget-me-not

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kwietniu w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego Forget-me-not pod patronatem czasopisma Języki Obce w Szkole. Miło nam poinformować, że czworo uczniów zostało wyróżnionych za zdobycie bardzo wysokich wyników. Natomiast siedmioro uczniów osiągnęło wysokie wyniki i otrzymało dyplom uznania. Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne gratulacje. Gratulujemy również opiekunom – pani Alicji Kraszewskiej, Jolancie Nowińskiej i Katarzynie Stempce. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwania w następnym roku szkolnym!

Dyplom z wyróżnieniem za bardzo wysokie wyniki:
✔️Aleksandra Sieg 5a
✔️Julia Nowicka 6a
✔️Julia Połeć 6a
✔️ Lena Radzimińska 6a

Dyplom uznania za wysokie wyniki:
✔️ Karolina Pilanz 4a
✔️ Wiktor Radzimiński 4a
✔️ Antoni Gutowski 4b
✔️ Matylda Gawińska 5a
✔️ Amelia Kaczorowska 5a
✔️ Amelia Różańska 5b
✔️ Julia Bielińska 6a
✔️ Tomasz Bilski 6a
✔️ Sebastian Pilanz 6a


Opowieści z Narnii w interpretacji Va

W tym roku szkolnym 9 uczniów klasy 5a uczestniczyło w zajęciach koła teatralnego prowadzonego przez Katarzynę Budą.

Efekt swojej pracy zaprezentowali koleżankom i kolegom z klas 1-3. Była to inscenizacja, lubianej przez dzieci, młodzież, a także dorosłych, lektury Opowieści z Narnii.

Uczniowie pokonali tremę i zaprezentowali swoje talenty publiczności. Tłem, wprowadzającym odpowiedni nastrój do poszczególnych scen, była muzyka z ekranizacji powieści.

Przedstawienie wywarło ogromne wrażenie na widowni, zaś największą nagrodą dla młodych aktorów były długie brawa.


Wycieczki do gospodarstwa agroturystycznego w Małym Leźnie

W dniach 10 – 13 czerwca 2024r. uczniowie klas I – III byli na wycieczkach w gospodarstwie agroturystycznym w Małym Leźnie. Zorganizowane one były w ramach „Programu dla Szkół” koordynowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Celem wyjazdów było zainteresowanie dzieci pracą rolnika i jego wytworami: owocami, warzywami i produktami mlecznymi oraz zaciekawienie ekologicznymi sposobami ich uprawy i produkcji. Podczas pobytu gospodarz oprowadzał uczniów po swoim gospodarstwie, ciekawie opowiadając o pracy na roli. W gospodarstwie dzieci miały możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami hodowlanymi – zwiedziły stajnię, siodlarnię, chlewnię oraz zagrody z końmi i krowami, które mogły nakarmić i pogłaskać. Usłyszały wiele cennych informacji o hodowli zwierząt, a także dowiedziały się jakie są naturalne sposoby na pozbycie się kleszczy, much, komarów i innych szkodników ze swoich ogrodów. Pobyty w gospodarstwie kończyły się ogniskiem z kiełbaskami. Uczniowie posmakowali również smacznych ekologicznych produktów takich jak jabłka i kefir. Pobyt na świeżym powietrzu, w otoczeniu zwierząt i natury bardzo podobał się wszystkim uczestnikom. Koszty przejazdu oraz przeprowadzona prelekcja dot. zdrowego odżywiania i trybu życia zostały pokryte przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Dziękujemy!


Spotkanie uczniów klas I-III z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Lidzbarku

Ostatni tydzień roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klas 1-3 rozpoczęli od spotkania z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Lidzbarku w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. Pani dzielnicowa asp. Agnieszka Żuchowska, oraz policjanci st.sierż.Adam Osowski i pan post.Jakub Roch przypomnieli uczniom zasady bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku, m.in. zasady bezpiecznego poruszania się na drodze, rozważnego korzystania z kąpielisk, odpowiedniego zachowania się w lesie oraz zasad ograniczonego zaufania w stosunku do obcych osób. Panowie policjanci posiadają uprawnienia z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz uprawnienia przydatne w ratownictwie wodnym. Uczniowie dowiedzieli się, w jakich sytuacjach należy wzywać pomoc, jakie informacje muszą podać dzwoniąc na numer alarmowy, obejrzeli sprzęt używany przez ratowników wodnych. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, uczniowie chętnie zadawali pytania. Na koniec policjanci życzyli uczniom udanych i bezpiecznych wakacji.

Serdecznie dziękujemy za cenne rady dla naszych uczniów.


II b w Ośrodku Wczasowo-Rekreacyjnym „Halo Mazury”

W dniu 14 czerwca 2024 roku uczniowie klasy IIb Szkoły Podstawowej nr 1 pod opieką wychowawczyni Beaty Piątkowskiej oraz czworga rodziców wybrali się na wspaniałą wycieczkę do Ośrodka Wczasowo-Rekreacyjnego „Halo Mazury”. Transport zapewnił wygodny pojazd miejski – Welex, który zabrał dzieci spod szkoły wprost do miejsca pełnego atrakcji.

Ośrodek „Halo Mazury”, prowadzony przez Pana Pawła Bylińskiego, zaoferował uczniom cały wachlarz emocjonujących i angażujących atrakcji. Dzieci miały okazję spróbować swoich sił na quadach, co dostarczyło im mnóstwo radości i adrenaliny. Kolejnym wyzwaniem była ścianka wspinaczkowa, gdzie mali zdobywcy pokonywali kolejne metry z zapałem i odwagą.

Niezwykle ekscytującą atrakcją okazała się również jazda na segwayach, gdzie uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi mistrzowie równowagi. Dla miłośników precyzyjnych zabaw przygotowano łucznictwo – dzieci z entuzjazmem ćwiczyły celność pod okiem doświadczonego instruktora.

Oprócz tego, nie zabrakło również Megagier i zabaw ruchowych z animatorami, które były doskonałą okazją do integracji i wspólnej zabawy. Uczniowie z klasy IIb bawili się znakomicie, aktywnie uczestnicząc we wszystkich zaplanowanych atrakcjach.

Na zakończenie wycieczki odbyło się ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski. Była to doskonała okazja do wspólnego śpiewania, opowiadania historii i integracji całej klasy.

Dzień spędzony w cudownym i przyrodniczo urokliwym obiekcie „Halo Mazury” dostarczył dzieciom nie tylko mnóstwo radości, ale także pozwolił na rozwijanie swoich umiejętności ruchowych i integrację z rówieśnikami. Wszyscy wrócili z wycieczki pełni niezapomnianych wrażeń i uśmiechów na twarzach.

Tekst i foto: Beata Piątkowska


„Wszystko jest poezją”

W dniu 15 czerwca 2024 r. uczniowie naszej szkoły podczas spotkania poetycko-muzycznego pt. „Wszystko jest poezją” w Amfiteatrze Miejskim zaprezentowali utwory literackie własnego autorstwa .

Przedstawione wiersze powstały w wyniku udziału uczniów kl. 5a, 6a, 6b i 7b w warsztatach literackich prowadzonych przez lokalnych poetów: p. Krystynę Braun i p. Wiesława Ferenca, a całe wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Poezja – (po)lubię” realizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku.

To było niezwykłe doświadczenie, a występ na scenie wymagał nie lada odwagi.
Na scenie wystąpili:
– uczeń klasy 6a: Aleksander Fryza;
– uczennice klasy 6b:Natalia Chojnacka, Jagoda Grabowska, Natalia Markowska, Faustyna Gnidzińska, Elwira Rymer, Oliwia Sosińska, Lena Stramska, Wiktoria Szramka i Weronika Lazarewicz;
– uczennica kl. 7b: Krystyna Florkowska.

Wszystkim młodym twórcom, tym występującym i tym, którzy tym razem nie stanęli na scenie, a również są autorami niezwykłych utworów, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów poetyckich.

Tekst i foto: Joanna Urbańska


Wycieczka 1a i 2a do Jura Parku w Solcu Kujawskim

W poniedziałek 10 czerwca 2024r. uczniowie klas 1a i 2a pod opieką pani Żanety Mendalki, Katarzyny Sławińskiej, Anny Jankowskiej oraz Magdaleny Zawackiej udali się na wycieczkę do Jura Parku w Solcu Kujawskim. Celem wycieczki było poznanie prehistorycznego świata dinozaurów i dostrzeżenie zmienności gatunkowej roślin i zwierząt. Dzieci wraz z przewodnikiem odbyły spacer po specjalnie przygotowanej ścieżce edukacyjnej, przedstawiającej poszczególne ery i okresy z życia dinozaurów. Mogły podziwiać doskonale zrekonstruowane modele tych wymarłych gadów, które do złudzenia przypominały żywe zwierzęta. Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty paleontologiczne, podczas których uczniowie za pomocą specjalnych narzędzi odszukiwali szczątek dinozaurów. Wizyta w Muzeum Skamieniałości pozwoliła podziwiać bogatą kolekcję skamieniałości z następujących po sobie okresów w dziejach Ziemi. Niezapomnianym wrażeniem była także wizyta w Kinie Emocji – Cinema 5D. Oprócz trójwymiarowego obrazu dzieci doświadczyły niecodziennych wrażeń dźwiękowych i ruchowych. Jura Park w Solcu Kujawskim to także wystawa 21 miniaturowych zabytkowych budowli z Polski, które zostały wykonane z niezwykłą starannością. Po smacznym posiłku i odpoczynku, uczniowie pełni sił udali się na plac zabaw. Korzystali ze zjeżdżalni, trampolin, wieży wspinaczkowych, torów do jazdy samochodami itp. Na koniec wszystkie dzieci udały się do sklepiku i zakupiły pamiątki, które będą wspomnieniem udanego pobytu w Jura Parku. Czas minął nam szybko, ale bardzo przyjemnie – to była udana wycieczka.


Działalności Szkolnego Koła Wolontariatu „SP1 Pamięta”

12 czerwca bieżącego roku, w ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu „SP1 Pamięta”, cztery uczennice z klasy VII b wraz z opiekunami, panią Magdaleną Oleksiak i panem Mariuszem Topolewskim, udały się na cmentarz parafialny, aby uczcić pamięć poległych bohaterów Lidzbarka. Uczennice posprzątały teren oraz zapaliły znicze przy grobach: Żołnierza 359 pp WP Józefa Odora, Partyzanta III Batalionu ROAK „Znicz” Kompania „Sowy” II plutonu „Zjawy” Mariana Kamińskiego, który został zastrzelony przez UB 18 sierpnia 1946 roku oraz porucznika Franciszka Wypycha ps. „Wilk”, Żołnierza I i II konspiracji w latach 1942-1947.

W ten sposób staramy się chronić i pielęgnować szacunek oraz podziw dla żołnierzy, którzy polegli walcząc o naszą wolność i niepodległość.


DZIĘKUJEMY!

Takie oto piękne kwiatki ozdobiły wejście do naszej szkoły dzięki wsparciu Gospodarstwa Ogrodniczego Szypulscy. To już kolejny raz kiedy Państwo Szypulscy ofiarowali nam swoje kwiatki, a my kolejny raz serdecznie im DZIĘKUJEMY!


Co w trawie piszczy?

Dnia 12 czerwca w Rudzie odbyły się zajęcia edukacyjne zorganizowane przez Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy.

Klasa 4b wraz z opiekunami p. Katarzyną Stempką, p. Anną Kowalkowską i p. Markiem Koczotem skorzystała z zaproszenia pani Barbary Beszczyńskiej do wzięcia udziału w warsztatach poświęconych ekosystemowi łąki.

Mogliśmy na żywo zobaczyć budzącą się do życia przyrodę, oznaczyliśmy owady przy pomocy przewodników i kluczy. Poznaliśmy leśne rodziny i z bliska przyjrzeliśmy się niektórym osobnikom.

A na koniec było ognisko i pyszne kiełbaski.

Serdecznie dziękujemy pani Barbarze za zaproszenie oraz interesujące zajęcia, z których wiele się nauczyliśmy.


Wycieczka IIIa i IIIb do Gdańska i Gdyni

07 czerwca 2024 r. uczniowie klasy IIIa i IIIb pojechali na wycieczkę do Gdańska i Gdyni.

W Akwarium Gdyńskim MIR – PIB oglądali podwodny świat roślin i zwierząt, natomiast w interaktywnym ośrodku edukacyjnym Hevelianum w Gdyni wzięli udział w warsztatach na temat latania oraz zwiedzili wystawę Cztery bajkowe krainy, gdzie samodzielnie poznawali świat eksperymentów.

Spacer po Starówce Gdańska do słynnej fontanny Neptuna i Skwerze Kościuszki oraz zwiedzanie statku ORP Błyskawica dostarczyły uczniom wielu niezapomnianych wspomnień.

Wychowawczynie klasy IIIa i IIIb, Katarzyna Czaplińska i Katarzyna Nizgorska, bardzo dziękują Paniom Annie Kostrubale i Magdalenie Zawackiej za wyrażenie zgody na ich udział w wycieczce oraz opiekę nad dziećmi.


Wycieczka kl. 4a i 4b do Trójmiasta

05 czerwca 2024 r. uczniowie kl.4a i 4b pod opieką pani Katarzyny Stempki, Anny Jankowskiej, Anny Kowalkowskiej i Marzanny Nąć udali się na wycieczkę do Trójmiasta.

Dzieciaki zwiedzały m.in. Akwarium Gdyńskie MIR, gdzie podziwiały różne gatunki zwierząt wodnych z całego świata. Miały także okazję do twórczego eksperymentowania w Centrum Nauki Experyment oraz do spróbowania swoich sił i umiejętności sportowych w Parku Trampolin Movement Arena Gdańsk. Ostatnim punktem wycieczki był pobyt na Westerplatte, symbolu II wojny światowej.

Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń.


Niepełnoletni też głosowali w wyborach!

“Młodzi głosują 2024” to ogólnopolska akcja prowadzona przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, której głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat roli Parlamentu Europejskiego, jego wpływu na nasze codzienne życie. W ramach tego projektu cała społeczność uczniowska zyskała okazję, by tak jak dorośli, oddać głos na kandydujące ugrupowania polityczne i dać znać o swoich poglądach.

W piątek 7 czerwca w naszej szkole, tak jak niemal w 500 szkołach z całej Polski, młodzież zagłosowała na komitety, które startują w wyborach europejskich. Oznacza to, że nasi uczniowie, tak jak niemal 100 000 uczennic i uczniów, miało okazję stanąć przed podobną decyzją jak dorośli wyborcy.

Szkolne wybory przygotowali i przeprowadzili członkowie Samorządu Uczniowskiego pod czujnym okiem szkolnych koordynatorów pani Jolanty Nowińskiej i Marzanny Nąć.

Frekwencja w SP 1 wyniosła 43%, wyniki przedstawiamy na planszy.
Niepełnoletni też głosowali w wyborach!
Niepełnoletni też głosowali w wyborach!

Wyniki szkolnych wyborów wprowadzone zostały przez zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli-koordynatorów na dedykowaną projektowi platformę przygotowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na tej podstawie organizator opublikuje ogólnopolskie wyniki. Dzięki temu opinia publiczna może poznać poglądy młodzieży, która wkrótce uzyska prawa wyborcze i będzie współdecydować o wyglądzie polskiej sceny politycznej. Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie “Młodzi głosują 2024” można znaleźć na platformie Młodzi głosują.

Tekst i foto: Marzanna Nąć


Rowerowy Maj – wyróżnienie dla 1a

W rym roku, to najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali wyróżnieni. Klasa 1a za największą liczbę wykręconych kilometrów w tegorocznej akcji otrzymała nagrodę – wyjazd do Ośrodka aktywnego wypoczynku w Lidzbarku – Halo Mazury.

Zabawa była świetna, a dzieci szczęśliwe.

Dziękujemy za niezapomnianą przygodę.


Wycieczka do Gdańska i Gdyni

5 czerwca 2024r. odbyła się wycieczka do Gdańska i Gdyni. Uczestnikami byli uczniowie klasy VIa, VIb oraz VIIa. Opiekę pełnili nauczyciele: p. Iwona Figurska, p. Marlena Komosińska, p. Jolanta Nowińska, p. Mariusz Urbański.

Pierwszym punktem wycieczki był rejs statkiem po porcie w Gdyni. Trwająca około 50 minut wycieczka była świetną okazją, aby zrelaksować się i podziwiać widoki. Przez całą podróż towarzyszył nam narrator w postaci przewodnika, który opowiadał o mijanych statkach oraz instalacjach portowych. Rejs skończył się przy nabrzeżu, z którego ruszyliśmy. Wycieczka była bardzo ciekawa, rzadko mamy możliwość zobaczyć tyle statków z bliska, między innymi statek wycieczkowy.
Kolejną atrakcją była wizyta w Akwarium Gdyńskim, w którym mieliśmy okazję podziwiać mieszkańców morskich głębin. To takie nietypowe zoo, w którym nasi uczniowie poznali różne gatunki stworzeń morskich – ryby, płazy i gady pochodzące z różnych stron świata. Ekspozycję podzielono na działy tematyczne, które prezentują 4 biotopy (środowiska życia) – rafę koralową, oceaniczną toń, tropiki Amazonii oraz Morze Bałtyckie.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Iluzji DeJa Vu. Świetnie bawiliśmy się w świecie pozorów i złudzeń, ponieważ jest to interaktywna, edukacyjno-rozrywkowa przestrzeń dla każdego. Największe wrażenie zrobił na wszystkich tunel, w którym prawdziwym wyzwaniem było utrzymanie równowagi!

Na końcu odwiedziliśmy Muzeum Drugiej Wojny Światowej. Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię ponad 5 tys. m2, co sprawia, że jest jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, wpisane w kontekst europejski i światowy. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie. Zwiedzaliśmy muzeum z audioprzewodnikami i mogliśmy doświadczyć niezwykłej lekcji historii o genezie II wojny światowej i jej skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach .Z pewnością była to lekcja, której nie wolno nam zapomnieć.

Z wyjazdu wszyscy wrócili w radosnym nastroju. Dostarczył on wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.


Sukces Młodych Matematyków

21 marca odbył się Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny 2024.

Wzięli w nim udział także uczniowie naszej szkoły, którzy uplasowali się na bardzo wysokich miejscach.

W KATEGORII ŻACZEK (klasy II):
– Zofia Zajcew – uzyskała wynik bardzo dobry
natomiast
– Laura Kłosowska – wyróżnienie
– Faustyna Karpińska – wyróżnienie
– Hanna Radzanowska – wyróżnienie
Uczniów do konkursu przygotowała p. Beata Piątkowska.

W KATEGORII MALUCH (klasy III):
– Wojciech Ciechacki – uzyskał wynik bardzo dobry
natomiast
– Bartosz Szostkowski – wyróżnienie
– Oskar Bielski – wyróżnienie
Uczniów do konkursu przygotowała p. Katarzyna Czaplińska.

W KATEGORII BENIAMIN (klasy VI):
– Tomasz Bilski – uzyskał wyróżnienie

Gratulujemy uzyskanych wyników i życzymy dalszych sukcesów na następnych latach.


Wycieczka na Pomorze

29 maja uczniowie klas 5a i 5b oraz uczennica klasy 7b uczestniczyli w wycieczce szkolnej na Pomorze. Przed południem korzystali z atrakcji parku trampolin – Movement Arena w Gdańsku.

Następnie udali się na molo w Gdyni Orłowo, gdzie podziwiali malownicze widoki, a wśród nich piękny klif. Po południu udali się do Akwarium Gdyńskiego, w którym odbyli podróż wiodącą od otwartych wód Oceanu Atlantyckiego do najsłabiej zasolonego morza świata – Bałtyku.

Na koniec, w Centrum Nauki Experyment, odkrywali, co kryje ludzkie wnętrze, jak unikać ryzyka wielu chorób i jakie właściwości ma woda.
Wieczorem, w dobrych nastrojach, wszyscy wrócili do domów.

Opiekę nad wychowankami sprawowali: Katarzyna Budna, Wojciech Nowiński, Magdalena Oleksiak, Radosław Sekita.


Podsumowanie projektu EduKleks

Kolejna edycja akcji Rowerowy Maj za nami. W naszej szkole przyłączyło się do niej 182 uczniów i 4 nauczycieli. Najlepsza okazała się klasa 1a , która w nagrodę spędzi dzień pełen atrakcji w ośrodku aktywnego wypoczynku dzieci Halo Mazury. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia i każdy przejechany kilometr, a sponsorom za wspaniałe nagrody. Na pewno nie zabraknie nas w kolejnej edycji akcji, zatem do zobaczenia za rok!

Zdjęcia: Lidzbark


Dzień Dziecka dla klas V-VIII

Dnia 3 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka dla klas V-VIII. Z tej okazji w sali gimnastycznej odbył się turniej piłki Bubble Football.

Zasady gry w bubble football są zasadniczo bardzo zbliżone do zasad gry w klasyczny football, z tym jednak wyjątkiem, że zawodnicy umieszczeni są wewnątrz przezroczystych dmuchanych kul, które tworzą całą różnicę.

Ważnym celem w tej grze jest zdobycie gola, natomiast próby dokonania tego biegając wewnątrz wspomnianych kul nie jest łatwe, Jedno jest pewne – w trakcie trwania gry widzieliśmy wiele spektakularnych, ale dość bezpiecznych zderzeń, dzięki którym publiczność bawiła się wspaniale.

Rozpoczęliśmy od meczu klas piątych. Po przerwie konkurowały ze sobą klasy szóste, a potem siódme z ósmą. Składy drużyn były dowolne i bywało, że na boisku spotykała się drużyna Dziewcząt przeciwko drużynie Chłopców. W przerwach uczniowie otrzymali lody oraz świeżo prażony POPCORN.

Dziękujemy Radzie Rodziców za zaangażowanie i pomysłowo zorganizowany Dzień Dziecka.

Tekst i foto: Marlena Komosińska


Podsumowanie projektu EduKleks

Zakończyliśmy, trwający w naszym przypadku od lutego, ogólnopolski projekt Edu Kleks, który połączył Minecraft z „Akademią pana Kleksa”. Warunkiem koniecznym do spełnienia było ukończenie dedykowanej mapy Minecraft Education, w której uczniowie zrealizowali wyzwania, rozwiązując zagadki, ucząc się nowych umiejętności, szlifując potrzebne im postawy niezbędne w życiu dorosłym. Spośród zadań 3 zadań dodatkowych wykonaliśmy:
MotyLove;
Psi raj w dwu wersjach;

Stworzyliśmy również swój literacki świat, w którym znalazła się współczesna Akademia pan Kleksa, znajdujący się w jej pobliżu Park rozrywki wraz ze stadionem im. Ambrożego Kleksa, kolejkami górskimi, strzelnicą, domkiem na drzewie i ruinami zamku.

Podziękowania należą się uczniom z klasy 5b i 6a, którzy wykazali się kreatywnością, umiejętnością pracy w grupie i determinacją. Podsumowanie projektu znajduje się poniżej:
https://wakelet.com/@Edu_Kleks6103

Tekst i prezentacja: Katarzyna Jeziółkowska

Skip to content