TU BYLIŚMY!
Reprezentacja naszej szkoły, pod upieką nauczyciela wychowania fizycznego p. Mariusza Urbańskiego, w składzie: Zofia Kulina (kl. 2b), Daria Wrzeszcz (kl. 2b), Lena Chojnacka (kl. 8b), Alicja Karda (kl. 8b) oraz Marcel Ozymkowski (kl. 8b) i Oliwer Rykaczewski (kl. 8a), wzięła udział w XXVI Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego Szkół Podstawowych, który odbył się 22 listopada 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kiełpinach.
Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: rocznik 2010-2011 oraz 2012 i młodsi. W rozgrywkach wzięli udział przedstawiciele czterech szkół z Gminy Lidzbark. Młodzi tenisiści grali systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów.
Jesteśmy niezwykle dumni z reprezentacji naszej szkoły, która odważnie stawiła czoła sportowemu wyzwaniu. Zofia Kulina w kategorii roczki 2012 i młodsi zajęła III miejsce, Alicja Karda w kategorii rocznik 2010-2011 również stanęła na podium na III miejscu.
Gratulujemy nagrodzonym i wszystkim uczestnikom turnieju – BRAWO WY!
Tekst i foto: Mariusz Urbański
Dzień Dobroci i Życzliwości
28 listopada b.r. w naszej szkole odbył się Dzień Dobroci i Życzliwości. Organizatorem dnia jest Światowy Ruch Dobroci. Dzień ten jest celebrowany od lat w wielu krajach świata. Światowy Dzień Dobroci ma podkreślać dobre uczynki, koncentrując się na pozytywnej sile i wspólnym wątku życzliwości, który nas łączy.
Uczniowie w tym dniu przyszli ubrani na biało. Mogli również skorzystać z wydzieranki z dobrym słowem. Młodsze dzieci otrzymały karty pracy na temat życzliwości. Całość przygotowały panie Magdalena Zawacka i Julita Skuza.
English is fun!
Uczniowie klasy VIa oraz VIIa w ramach kontynuacji innowacji English is fun! – nasz klasowy blog wykorzystują wpis na blogu do rozwijania umiejętności pisania. Zajęcia innowacyjne odbywają się w pracowni komputerowej. Uczniowie redagują wpis na blogu na zadany temat, utrwalając w ten sposób poznane struktury gramatyczne oraz słownictwo.
Głównym celem innowacji jest rozwijanie umiejętności językowych ze szczególnym naciskiem na umiejętność pisania, a także uatrakcyjnienie sposobu nauczania i uczenia się języka angielskiego poprzez wykorzystanie narzędzi TIK.
Uczniowie dzięki swoim możliwościom potrafią wykonać coraz trudniejsze ćwiczenia związane z redagowaniem tekstów pisemnych. W ten sposób nauka języka angielskiego staje się dla uczniów ciekawym, kreatywnym doświadczeniem, które zachęca ich do dalszego rozwijania swoich umiejętności językowych.
Tekst i foto: Jolanta Nowińska
Sukces naszej uczennicy
Miło jest nam poinformować, że uczennica kl. 8a Julita Moszczyńska, która reprezentowała wraz z koleżankami nasza szkołę w finale ogólnopolskim turnieju „Z Orlika na Stadion”, została zakwalifikowana na obóz piłkarski organizowany przez PZPN. W obozie wezmą udział najlepsi zawodnicy turnieju finałowego, zatem to ogromny sukces Julity, której serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów na polu piłki nożnej.
Tekst: Marek Koczot
Foto: Joanna Ciesielska
WIEMY, JAK ZAPEWNIĆ BEZPIECZEŃSTWO NIELETNIM
Uczniowie kl. 8a i 8b w dniach 5 i 18 listopada 2024 r. w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie omawiali zagadnienia związane z bezpieczeństwem nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest przemoc i jakie są jej rodzaje, poznali mechanizmy rozpoznawania przemocy, a co najważniejsze zyskali wiedzę, jak na nią reagować i jak się przed nią bronić.
Na zaproszenie nauczyciela prowadzącego p. Joanny Urbańskiej warsztaty radzenia sobie z przemocą przeprowadziła również psycholog szkolna p. Julita Skuza. Na podsumowanie lekcji uczniowie wspólnie z nauczycielem wykonali gazetkę klasową pod hasłem „Stop przemocy w szkole”, w której odnaleźć mogą informacje na temat radzenia sobie w trudnych sytuacjach szkolnych i nie tylko.
Tekst i foto: Joanna Urbańska
Twórcza przygoda 6b z animacją poklatkową!
Uczniowie klasy 6b przenieśli się w świat klasycznych bajek Ignacego Krasickiego, łącząc literaturę z nowoczesnymi technikami artystycznymi!
Przez kilka dni intensywnie pracowali nad stworzeniem animacji poklatkowej, która ożywiła te ponadczasowe utwory. Każdy etap wymagał zaangażowania: od omówienia scenariuszy i przygotowania scenografii, przez wykonanie postaci z plasteliny i papieru, aż po fotografowanie klatka po klatce.
Efektem tej pracy są wyjątkowe animacje, ukazujące morały znane z bajek takich jak „Lew pokorny”, „Wół i mrówki”, „Dzieci i żaby”, „Żółw i mysz” czy „Kruk i lis”.
Brawo za kreatywność, współpracę i cierpliwość, bo animacja poklatkowa to prawdziwe wyzwanie!
Tekst i film: Katarzyna Jeziółkowska
Ogólnopolski final turnieju „Z Orlika na stadion”
Wracamy do domu po niesamowitej przygodzie na Ogólnopolskim turnieju piłki nożnej „Z Orlika na stadion”.
W turnieju w trzech kategoriach wiekowych brało udział 48 najlepszych drużyn chłopców i 48 najlepszych drużyn dziewcząt z całej Polski. Rozegrałyśmy 6 meczy, w których strzeliłyśmy 15 goli.
To było niezapomniane chwile i życzymy każdemu, aby mógł takie przeżyć. Dziewczyny SP 1 spełniają marzenia
Wycieczka 7a, 7b i 8a do Olsztyna
Nie od dziś wiadomo, że sport wspiera wszechstronny rozwój ciała, umysłu i charakteru, zwłaszcza młodego człowieka. Dlatego 5 listopada uczniowie klas 7a, 7b i 8a pod opieką Marleny Komosińskiej, Jolanty Nowińskiej, Wojciecha Nowińskiego i Mariusz Topolewskiego przyjechali do 7 Jump Kids w Olsztynie, by sprawdzić swoją siłę, gibkości, koordynację oraz precyzję w skokach na trampolinach. Uczestnicy wycieczki podczas 90 minut zabawy sprawdzili nie tylko swoje umiejętności fizyczne, lecz również rozwijali determinację, cierpliwość i zdolność do pokonywania własnych ograniczeń.
Tekst i foto: Marlena Komosińska
Spotkanie warsztatowe kółka plastycznego
Za nami kolejne spotkanie warsztatowe kółka plastycznego. Tym razem przygotowywaliśmy prace plastyczne do konkursu na temat działalności strażaków. Nasze zajęcia uświetnił niespotykany gość w osobie strażaka pana Karola Rogozińskiego, który opowiedział nam o konkursie. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.
Uczniowie klas 3 a i 3 b otrzymali uroczyście książeczki do Pierwszej Komunii Świętej
W ostatnią niedzielę, 17 listopada b.r. uczniowie klas 3 a i 3 b w kościele św.Wojciecha w Lidzbarku otrzymali uroczyście książeczki do Pierwszej Komunii Świętej. Uroczystość uświetniła oprawa liturgiczna przygotowana przez dzieci pod kierunkiem pani Magdaleny Zawackiej.
Tekst i foto: Magdalena Zawacka
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
15 listopada w naszej szkole odbył się XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Celem wydarzenia było promowanie nauki matematyki w formie zabawy. Akcja miała zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i nietypowy sposób. Dla uczniów była to doskonała okazja do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach, a dorośli mogli dać przykład dzieciom, prezentując swoją świetną znajomość tabliczki mnożenia.
Koordynatorami wydarzenia byli nauczyciele matematyki: Pani Anetta Paturalska, Pani Magdalena Oleksiak, Pan Piotr Kołakowski oraz nauczyciel języka angielskiego Pani Jolanta Nowińska.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia obfitował w liczne edukacyjne aktywności:
• Uczniowie klas 8a i 8b wcielili się w rolę egzaminatorów. Podczas przerw szkolnych przy specjalnie przygotowanych stanowiskach przepytywali kolegów, nauczycieli i pracowników szkoły z tabliczki mnożenia. Uczestnicy losowali pytania i mieli 30 sekund na udzielenie odpowiedzi. Za poprawne odpowiedzi otrzymywali znaczki „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. To działanie nie tylko pomogło w utrwaleniu wiedzy matematycznej, ale również budowało pozytywne relacje między uczniami i personelem szkoły.
• Podczas zajęć językowych uczniowie uczestniczyli w grach z tabliczką mnożenia zarówno po polsku, jak i po angielsku. Wykorzystywali narzędzia online, takie jak Wordwall, i ćwiczyli pisanie wyników w języku angielskim. Dzięki temu rozwijali zarówno umiejętności matematyczne, jak i językowe, łącząc te dwa obszary w praktyczny i angażujący sposób.
• Na lekcjach matematyki uczniowie grali w bingo matematyczne. Gra połączyła naukę z zabawą, wspierając rozwój umiejętności liczenia oraz logicznego myślenia.
• Grupa uczniów z klasy 7a pod opieką nauczyciela matematyki wybrała się na ulice miasta, aby przepytywać mieszkańców z tabliczki mnożenia. To działanie promowało matematykę poza murami szkoły, a także umożliwiło uczniom interakcję z lokalną społecznością.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia był nie tylko świętem matematyki, ale także okazją do integracji różnych dziedzin nauki. Uczniowie nie tylko utrwalili znajomość tabliczki mnożenia, ale również rozwijali umiejętności językowe i społeczne, budując relacje zarówno w szkole, jak i w społeczności lokalnej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i zapraszamy na kolejne wydarzenie w przyszłym roku! Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Marleny Komosińskiej za przygotowanie gazetki tematycznej dotyczącej Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
Święto Niepodległości
Dnia 8 listopada 2024r. uczniowie klas 2b i 3b pod opieką wychowawczyń Teresy Pawlak i Beaty Piątkowskiej przedstawili społeczności szkolnej montaż słowno- muzyczno- taneczny w związku ze zbliżającą się 106 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Akademia miała na celu przypomnienie wydarzeń, które miały bezpośredni wpływ na odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Przypomnienie postaci, które w Polsce i na emigracji walczyły o niepodległość naszej Ojczyzny. Kształtowanie prawidłowych postaw wobec swojej Ojczyzny oraz rozwijanie poczucia przynależności do społeczności patriotycznej. Burzliwe dzieje naszego kraju przybliżyliśmy prozą, wierszem, piosenką i tańcem. Mali artyści pokazali, że patriotyzm i miłość do kraju można okazać w różnorodny sposób. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy i tym samym już po raz kolejny włączyliśmy się do akcji MEiN „ Szkoła do hymnu”.
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości serdecznie dziękujemy.
Tekst: Teresa Pawlak
Udział w Gminnych obchodach Święta Niepodległości
W dniu 11.11.2024r. Poczet Sztandarowy ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku w składzie: Oliver Rykaczewski, Martyna Kłosowska, Lena Strungowska wziął udział w Gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
Radośnie, wspólnie i patriotycznie – tak świętowaliśmy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, oddaliśmy hołd Bohaterom walczącym o niepodległość Polski i okazaliśmy wspólną dumę z naszej Ojczyzny.
Tekst: Jolanta Nowińska
Foto: UMiG Lidzbark
2a odwiedziła Fitness Club
W czwartek 7 listopada klasa 2a odwiedziła Fitness Club.
Podczas spotkania uczniowie mieli okazję poznać pracę trenera i po raz kolejny utwierdzili się w przekonaniu, jak ważny w naszym życiu jest ruch, sport i bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Aktywność fizyczna ma wielkie znaczenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dzieci zwiedziły salę treningową, poznały znajdujący się tam sprzęt do ćwiczeń. Aktywnie uczestniczyły w pokazowym treningu prowadzonym przez trenera pana Macieja Błaszkowskiego. Następnie każdy miał możliwość poćwiczyć na bieżni. Pan trener dokładnie wytłumaczył przeznaczenie poszczególnych urządzeń oraz demonstrował jak prawidłowo należy wykonywać ćwiczenia. Dzieci z zaciekawieniem i entuzjazmem uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych aktywnościach. Drugoklasiści wrócili do szkoły pełni energii i z uśmiechami na twarzach. Przekonali się, że aktywność ruchowa, to nie tylko wysiłek fizyczny, ale przede wszystkim świetna zabawa i ważny element zdrowego stylu życia.
„Jarzynowa awantura”
Okres jesienno–zimowy to często czas przeziębień i zachorowań. Drugoklasiści znają jednak dobry i w dodatku naturalny sposób na zachowanie zdrowia. Zapoznali z nim swoich młodszych kolegów i koleżanki w formie przedstawienia pt. „Jarzynowa awantura”. Podczas występu uczniowie klasy 2a przekonywali, że warzywa pełnią istotną rolę w żywieniu człowieka. Są bardzo dobrym źródłem witamin, wzmacniają odporność i sprzyjają zachowaniu młodości i urody. Uczniowie – aktorzy do odegrania swoich ról doskonale się przygotowali – kolorystycznym strojem oraz opaską z wizerunkiem warzyw.
Uczniowie klasy 1b również wiedzą, że dzięki warzywom i owocom mniej chorujemy, mamy zdrowsze kości i zęby, lepiej się uczymy, dlatego przygotowali w klasie smaczne i wesołe kanapki. Odpowiednio ubrani, wyposażeni w przybory kuchenne z ochotą wzięli się do pracy i z niecierpliwością czekali, kiedy będą mogli skosztować własnoręcznie zrobionych kanapek. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że są pyszne, nawet lepsze niż te, które robi mama.
Mamy nadzieję, że wspólnie ukształtujemy u dzieci nawyk zdrowego odżywiania.
„Mały czyta dużemu”
We wtorek 5 listopada klasa 2a już po raz trzeci zorganizowała akcję czytelniczą „Mały czyta dużemu”. Tym razem gościli u siebie panią Jolantę Kordalską – szkolnego logopedę. Uczniowie zaprezentowali przed gościem swoje umiejętności czytelnicze, które rozwijają i doskonalą w szkole oraz w domu. Doskonałą okazją do zorganizowania akcji czytelniczej był czas przerabiania lektury, książki Joanny Papuzińskiej pt. „Asiunia”. Dzieci czytały fragmenty kolejnych rozdziałów książki. Czytanie dorosłemu to nie lada wyzwanie, ale też wielka satysfakcja, tym bardziej, gdy zostanie się docenionym. Pani Jola pochwaliła drugoklasistów i pogratulowała odwagi. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, a ich wychowawczyni dumna, gdyż większość drugoklasistów zaciekawiona książką przeczytała ją samodzielnie w całości. Czytanie jest bardzo fajne.
SP1 Pamięta
Na początku listopada wolontariat SP1 Pamięta pod opieką M. Oleksiak i M. Topolewskiego odwiedzili groby poległych żołnierzy, zapalili znicze,by oddać cześć bohaterom. Natomiast wolontariat misyjny pod opieką E. Wawrzonkowskiej i M.Toplewskiego odwiedził groby zmarłych kapłanów,nauczycieli oraz żołnierzy,pomodlili się i zapalili znicze ,by pamięć o nich nie wygasła.
Tekst: Mariusz Topolewski
Kreatywność na najwyższym poziomie w klasie 5!
Uczniowie klasy 5a na języku polskim przenieśli się w świat „Chłopców z Placu Broni” i stworzyli niesamowite sceny z lektury, zamknięte w przestrzeni pudełek. Każdy z nich wykazał się ogromną kreatywnością, wykorzystując materiały plastyczne, takie jak bibuła, mazaki, klej, kolorowy papier, plastelina, a nawet przedmioty znalezione w domu i na dworze.
Powstały unikalne mini-światy, które z dumą przedstawiają najważniejsze sceny i bohaterów lektury. To była świetna okazja, by przez twórczą zabawę lepiej zrozumieć historię Nemeczka i jego przyjaciół.
Brawo dla piątoklasistów za ich zaangażowanie i pomysłowość!