Home » Tradycyjny sad

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Tradycyjny sad

TRADYCYJNY SAD – rozwój i promocja projektu

Uczniowie z klasy 4 i 5 rozpoczęli promocję projektu „Tradycyjny Sad”. W tym celu opowiedzieli na zajęciach o przedsięwzięciu swoim kolegom. Wykorzystując zdobytą wiedzę wykonali prezentację na podstawie , której zapoznali pozostałych uczniów z założeniami projektu. Opowiedzieli o znaczeniu restytucji starych odmian drzew owocowych oraz uprawach sadów metodą naturalną. Przedstawili również pochodzenie grusz oraz ich właściwości i sposoby wykorzystania. Uczestnicy zajęć poznali tradycyjne odmiany tych drzew. Osoby uczestniczące w projekcie planują również przygotować stosowne plakaty i ulotki promujące projekt oraz zapoznać ze swoimi działaniami rodziców.

Następnie pokazano uczniom teren, który Pani Dyrektor przeznaczyła na sad. We współpracy z dyrektorem szkoły i panem M. Kaliszem dokonano pomiarów terenu i ustalono ostateczny kształt ogrodu. Wykorzystano w tym celu teren dawnej „Zielonej Świetlicy”. Pani Dyrektor zadbała o dostarczenie do sadu żyznej gleby, a Pan Marek przygotował ogrodzenie. W najbliższym czasie uczestnicy projektu wraz z opiekunami rozpoczną prace sadownicze polegające na rozprowadzeniu ziemi i posadzeniu pięciu drzewek oraz roślin towarzyszących.

Wszelkie działanie „ekosadowników” są rejestrowane w „Księdze Sadu”, która będzie wspaniałą pamiątką oraz doskonałym poradnikiem dla osób rozpoczynających przygodę z uprawą sadu. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją przygotowaną przez uczniów oraz do zakładania własnych przydomowych sadów.

Tekst i foto: Donata Majewska-Torba


„Tradycyjny Sad” – udział w projekcie

W marcu br. uczniowie z klasy 4c i 5a przystąpili do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Celem projektu jest zachowanie różnorodności biologicznej naszej ojczyzny oraz zwiększenia zasobów genetycznych starych odmian grusz. Przedsięwzięcie polega na restytucji tradycyjnych odmian drzew owocowych poprzez założenie szkolnego sadu. Sad ma powstać na ogólnodostępnym terenie i służyć lokalnemu społeczeństwu. Głównym założeniem jest ekologiczna uprawa roślin, z doborem odpornych odmian i zastosowaniem naturalnych sposobów pielęgnacji oraz ochrony. Młodzież będzie zdobywała wiedzę na temat umiejętnej uprawy oraz walorów zdrowotnych owoców pochodzących z drzew tradycyjnych odmian. Projekt ma uświadomić szkolnej i lokalnej społeczności potrzebę przywrócenia ekologicznych odmian drzew owocowych oraz pokazać naturalne sposoby uprawy sadu, które nie wpływają negatywnie na środowisko.

Działania uczniów wspiera Dyrektor Szkoły, Pani Beata Piątkowska, która wygospodarowała teren przeznaczony pod szkolny sad oraz zakupiła odpowiednią ziemię do uprawy drzew. Pani Dyrektor zadbała również o ogrodzenie terenu sadu.

Opiekunami zespołu są p. Mariusz Topolewski i Donata Majewska-Torba. W skład zespołu wchodzą następujące uczennice:

  • z klasy 4 – Jowita Wąsiewska, Natalia Kordalska, Natalia Pałkowska oraz Lena Grochalska;
  • z klasy 5 – Tamara Celmer, Patrycja Kilanowska, Maja Krajewska, Hania Lemańska, Wiktoria Malinowska i Marta Klabun.

Przez wieki uprawa sadów w Polsce oparta była na starych, ekologicznych odmianach drzew owocowych. Na znak jednej z tradycyjnych odmian grusz, zespół nazwano „Cytrynówki z Podstawówki”. Uczniowie będą zdobywać wiedzę z zakresu sadownictwa, a następnie wykorzystają ją w praktyce, zakładając sad. Ich zadaniem będzie również wypromowanie inicjatywy w środowisku szkolnym.

Na zdjęciach poniżej znajduje się skład zespołu oraz logo wykonane przez uczennice z klasy 5.

Tekst i foto: Donata Majewska-Torba


Skip to content