Home » Czerwiec_2023

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Maj 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
29 kwietnia 2024
30 kwietnia 2024
1 maja 2024
2 maja 2024
3 maja 2024
4 maja 2024
5 maja 2024
6 maja 2024
7 maja 2024
8 maja 2024
9 maja 2024
10 maja 2024
11 maja 2024
12 maja 2024
13 maja 2024
14 maja 2024
15 maja 2024
16 maja 2024
17 maja 2024
18 maja 2024
19 maja 2024
20 maja 2024
21 maja 2024
22 maja 2024
23 maja 2024
24 maja 2024
25 maja 2024
26 maja 2024
27 maja 2024
28 maja 2024
29 maja 2024
30 maja 2024
31 maja 2024
1 czerwca 2024
2 czerwca 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Czerwiec_2023


III miejsce w Międzynarodowym Konkursie o Mikołaju Koperniku

Miło nam poinformować, że uczennice klasy Va: Maja Marchelek oraz Iga Orłowska zajęły III miejsce w kategorii wiekowej 8-12 lat w Międzynarodowym Konkursie o Mikołaju Koperniku.

Uczniowie klasy Va wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie o Mikołaju Koperniku i jego odkryciach. Celem konkursu było upamiętnienie 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz upowszechnienie na świecie dorobku Wielkiego Astronoma. Uczniowie klasy Va współpracując w grupach wykonali jedenaście prezentacji. Zgodnie z regulaminem konkursu prace zostały przygotowane w języku angielskim. Uczestnicy konkursu mieli zatem okazję rozwijać swoje umiejętności językowe, a także poszerzyć swoją wiedzę na temat dokonań Mikołaja Kopernika.

Podczas zgromadzenia Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow w Parmie we Włoszech zostały ogłoszone wyniki Międzynarodowego Konkursu o Mikołaju Koperniku. Jury spośród zgłoszonych prac dzieci i młodzieży z Polski i innych państw wyłoniło te najlepsze oraz przyznało wyróżnienia za największą aktywność miasteczek w konkursie. Najwięcej prac nadesłano z Węgorzewa, Lidzbarka, Biskupca oraz miejscowości Norcia i Orvieto we Włoszech. Nagrodę z rąk marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina odebrał obecny na zgromadzeniu Burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek.

Serdecznie gratulujemy uczennicom klasy Va i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: Jolanta Nowińska
Zdjęcia: Cittaslow Polska – https://www.facebook.com/cittaslowpolska


Warsztaty kulinarne w Restauracji Rybnej RyBaśka

22 czerwca 2023 r. uczniowie kl. Va pod opieką Anny Jankowskiej i Jolanty Nowińskiej uczestniczyli w wycieczce oraz w warsztatach kulinarnych przeprowadzonych przez właścicielkę Restauracji Rybnej RyBaśka w Koszelewach. Warsztaty te były dla uczniów nagrodą za zajęcie I m. w Grze miejskiej „Wodny Wyścig”, która odbyła się w ramach projektu „Wodna Eko-Sztafeta”.

Przed przystąpieniem do warsztatów, właścicielka Restauracji – Pani Justyna zaprowadziła nas do serca gospodarstwa- pstrągowi, gdzie opowiedziała i pokazała jak odbywa się produkcja pstrąga. Dzieci karmiły ryby, co sprawiło im ogromną frajdę.

Mieliśmy możliwość zobaczenia magicznego miejsca (jest 7 takich miejsc w Polsce), gdzie płynie rzeka pod rzeką!!!! – na dole źródlana doprowadzająca wodę do obiektu pstrągowego, na górze natomiast rzeka z wodą zasilającą stawy hodowlane, gdzie odbywa się produkcja karpia, jesiotra, karasia oraz zasila w wodę łowisko wielogatunkowe.

Warsztaty rozpoczęliśmy od przypomnienia zasad higieny i przestrzegania bezpieczeństwa. Uczniowie podzieleni zostali na 3 zespoły. Każdy zespół odpowiedzialny był za przygotowanie innych składników do potraw, które przy pomocy Pań z załogi RyBaski dzieci wykonywały. W menu warsztatów nie mogło zabraknąć oczywiście ryby, dlatego też robiliśmy fishburgery z pstrąga hodowanego w gospodarstwie. Nie obyło się także bez deseru, na który dzieci wykonały pancakes z colą, bananami i borówkami. Było pracowicie, pysznie, radośnie.

Na zakończenie warsztatów właścicielka Restauracji Pani Justyna Ossowska wręczyła uczniom dyplomy oraz magnesy za udział w warsztatach.

Składamy wielkie podziękowania Pani Justynie właścicielce Restauracji Rybnej RyBaśka za wiedzę, którą Pani nam przekazała, za możliwość zobaczenia, uczestniczenia, skosztowania, no i za wielkie serducho.

Tekst i foto: Anna Jankowska


Zakończenie roku szkolnego klas ósmych

23 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość niezwykła – pierwsza gala rozdania nagród Lidzbarskiej Akademii Filmowej – Tadeuszków. W taki sposób społeczność szkolna uhonorowała i pożegnała osiemdziesięciu trzech uczniów klas ósmych. W dwudziestu kategoriach nominowani zostali zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Oprócz gromkich braw zwycięzcy otrzymali symboliczną statuetkę Tadeuszka – patrona naszej szkoły. Wzruszającą atmosferę uroczystości uświetnił występ uczennicy klasy 8c – Natalii Szostek. Po zakończeniu gali wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy uznania i nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie z rąk pani dyrektor Joanny Urbańskiej. Natomiast przewodnicząca Rady Rodziców, pani Anna Chrabowska wręczyła statuetki za wysoką średnią i wzorowe zachowanie przez pięć lat nauki uczniom klas ósmych – Norbertowi Kaczorowskiemu i Weronice Szymańskiej.

Uroczystość przygotowana została przez wychowawczynie klasy 8a i 8c – panią Alicję Kraszewską i panią Marzannę Nąć. Oprawą muzyczną zajęła się pani Marlena Komosińska. Dziękujemy uczennicy Hannie Kowalskiej z klasy 8a za przygotowanie prezentacji do apelu.

Wszystkim absolwentom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnym etapie edukacji!!!

Tekst: Alicja Kraszewska
Foto: Radosław Sekita


Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 w kl. IV-VII

Uczniowie klasy 5a wraz z wychowawcą – panią Jolantą Nowińską, a także zespołem wokalnym pod przewodnictwem pani Marleny Komosińskiej, przygotowali uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023 dla klas 4-7.

W uroczystym apelu udział wzięli uczniowie klas 4-7, Dyrekcja szkoły, zaproszeni goście oraz rodzice. Podczas apelu pan wicedyrektor Wojciech Nowiński odczytał List Ministra Edukacji i Nauki – Przemysława Czarnka. Następnie zostały rozdane dyplomy wzorowego ucznia, świadectwa z wyróżnieniem, nagrody za osiągnięcia w konkursach i pracę w Wolontariacie oraz podziękowania dla Rodziców zaangażowanych w życie naszej szkoły.

W mijającym roku szkolnym udało nam się sporo dokonać. Mamy wiele sukcesów, tych dużych i tych małych. Prowadzący apel zaprosili wszystkich do przeżycia minionych chwil raz jeszcze i przygotowali prezentację, dzięki której mogliśmy przypomnieć sobie najciekawsze akcje i wydarzenia w tym roku szkolnym, np. Dzień Uśmiechu, Dzień Myszki Miki, Światowy Dzień Dobroci, Światowy Dzień Kota, Światowy Dzień Wody, Dzień Niezapominajki, Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień na opak. Prowadzący przedstawili również rady na wakacje dotyczące bezpieczeństwa i odpowiednich zachowań w różnych miejscach.

Życzymy wszystkim wspaniałych wakacji, wiele uśmiechu, radości, słońca, pogody ducha i wszystkiego najlepszego!

Tekst: Jolanta Nowińska
Foto: Radosław Sekita


Podsumowanie kampanii Rowerowy Maj 2023

W dniu 19 czerwca 2023roku w Amfiteatrze nad jeziorkiem w Lidzbarku odbyło się uroczyste podsumowanie kampanii Rowerowy Maj 2023. Klasa 3B jest bardzo zadowolona, gdyż swoim zaangażowaniem i systematycznością wykręciła pierwsze miejsce w szkole. Za aktywny udział w akcji, uczniowie zostali nagrodzeni. Otrzymali voucher na wyjazd na Farmę Noego w Kiełpinach, za co serdecznie dziękujemy.


Koniec roku szkolnego w klasach I-III

,,Jeszcze tylko kilka chwil spędzonych razem, nagrody, wyróżnienia, rozdanie świadectw i w końcu ostatni dzwonek – lekcje skończone i upragnione dwa miesiące wakacji.” – tymi słowami Pani Anna Kostrubała wicedyrektor szkoły powitała zebranych na uroczystości zakończenia roku szkolnego uczniów z klas I-III, nauczycieli oraz rodziców i gości. Po słowach wstępu odbyło się uroczyste wręczenie przez Panią Joannę Urbańską Dyrektor Szkoły oraz panią Annę Chrabowską przewodniczącą Szkolnej Rady Rodziców dyplomów i nagród książkowych dla uczniów klas trzecich za wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie oraz podziękowań dla rodziców, którzy byli szczególnie zaangażowani oraz dbali o dobre imię szkoły. Po części oficjalnej, została zaprezentowana część artystyczna. Społeczność szkolna wysłuchała przygotowanego przez klasy 3A i 3B pod opieką wychowawczyń: pani Teresy Pawlak i pani Żanety Mendalki montażu słowno – muzycznego nawiązującego do wypoczynku wakacyjnego i do kolejnego etapu edukacji. Przed czwartą klasą, obecni trzecioklasiści otrzymali cenną radę:
„Nie bójcie się porażek, z wysoka czasami spaść trzeba,
by móc poczuć ziemię, a później sięgnąć nieba!
Idźcie razem, by Was nie pokonał nikt,
wystarczy silna i zdobędziecie świat.

Jeden z najważniejszych dni w kalendarzu szkolnym – dzień pełen wzruszeń, pięknych słów, gratulacji, podziękowań i pożegnań uświetnił występ uczennic kółka gimnastycznego prowadzonego przez panią Danutę Szuman.

Drodzy Uczniowie życzymy Wam powodzenia na dalszych etapach nauki.

Wszystkim składamy podziękowania za owocny, miniony rok szkolny i życzymy wspaniałych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!

Do zobaczenia we wrześniu!

Tekst i foto: Żaneta Mendalka


Szkolne koło Hand made

Koniec roku szkolnego skłania do podsumowań i podziękowań 🙂

Szkolne koło Hand made zaczęło działalność w październiku i uczestnicy nie mieścili się w sali lekcyjnej. Jak to zwykle bywa zostali Ci najbardziej wytrwali – Alicja Borkowska i Maja Kowalska to dwie młode ale bardzo zdolne dziewczynki o ogromnej cierpliwości. Pracowitość i właśnie cierpliwość we wszystkich pracach ręcznych to podstawa prowadząca do sukcesu.

W trakcie zajęć uczestnicy nauczyli się;
• podstaw szydełkowania – oczka, półsłupki, słupki 🙂
• tworzyć proste robótki – zakładki do książki, bransoletki
• maskotki typu amigurumi
• letnie torebki

Na zajęciach przygotowaliśmy szydełkowe bombki i gwiazdeczki, które były przekazane na kiermasz świąteczny zorganizowany przed Świętami Bożego Narodzenia.

Dziewczynki mają już swoje szydełkowe plany nie tylko na wakacje ale na przyszły rok szkolny.

Już dziś serdecznie zapraszam na kontynuację szydełkowych zmagań w grupach dla zaawansowanych i dla początkujących.

Tekst i foto: Marzanna Nąć


Dzień Rodziny w klasie I A

W dniu 19 czerwca 2023 roku uczniowie klasy I A przedstawili część artystyczną z okazji Dnia Rodziny. Dzień ten na pewno zapadł rodzicom głęboko w pamięci. Dzieci przepięknie recytowały przygotowane wierszyki, a piosenki dopełniły pełnię wzruszeń. Krakowiak chwycił rodziców za serca, a taniec ze wstążkami rozczulił wszystkich na dobre. Tatusiowie i mamusie nie kryły łez wzruszenia i nie tylko łez, ale i uśmiechów. Ten dzień był niesamowity również z innego powodu, rodzice przygotowali bowiem tort z napisem „Dzień Rodziny kl. 1 a, 19 czerwca 2023 r.”

Serdeczne podziękowania należą się mamom z klasowej Rady Rodziców i mamom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości. Uznanie za wspaniały pomysł obdarowania rodziców słodkościami – „Ptasiego mleczka” zamiast kwiatka. Słodycz ta, na pewno da sposobność do wzajemnego ucztowania, wspólnego spędzenia czasu i powspominania przygotowanego na cześć Rodziny przedstawienia – najważniejszej komórki społecznej.

Niech ten i kolejny dzień, kolejny i następny, … , przyniesie rodzicom oraz dzieciom nie tylko miłość, ale i radość z każdego kolejnego wspólnie spędzonego dnia.

Tekst: Barbara Urbańska
Foto: Magdalena Bagniewska


I miejsce w Wojewódzkim Konkursie ekologiczno-literackim

Wczoraj, tzn. 21 czerwca 2023 r. w siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie odbyło się podsumowanie dwóch działań, ekologiczno-literackich, w których braliśmy udział.

Nasz uczeń – Oliwer Rykaczewski odebrał nagrody: indywidualną za zajecie I miejsca w&nbsp:wojewódzkim Konkursie ekologiczno- literackim Jak pokonać Smoga? oraz, w imieniu uczniów klasy 6b, za przeprowadzenie akcji czytelniczej pt. Warmia i Mazury czytają, o czyste powietrze dbają w ramach projektu Wspólnie zadbajmy o czyste powietrze na Warmii i Mazurach. Szkoła otrzymała również piękny certyfikat.

Dziś na ręce Pani Dyrektor został przekazany Certyfikat szkoły dbającej o czyste powietrze oraz nagrody. Oliwer przekazał również jedną ze swoich nagród, czyli grę Dobble, dla uczniów naszej szkoły.

Tekst: Katarzyna Jeziółkowska
Foto: Katarzyna Jeziółkowska, Katarzyan Nizgorska


Wizyta w ŚDS w Lidzbarku

W dniu 15 czerwca 2023 r. uczniowie klasy I A i klasy IB wraz z wychowawcami udali się do ŚDS w Lidzbarku celem obejrzenia przedstawienia pt.”Bajka o misiu Gburku, który nie miał kolegów”. Spektakl był niebywały. Dzieci w skupieniu go oglądały, a radość jaką im sprawiał wyrażały podczas spektaklu gromkimi brawami skierowanymi do aktorów. Aktorzy przebrani byli za kaczuszki, pieska w plamki i cudownego brązowo-siwego misia. Zdjęcia, które poniżej przedstawiamy nie odzwierciedlą ciepła, miłości i wkładu pracy włożonego w przygotowanie całego scenariusza i aktywności podopiecznych wyżej wspomnianego Ośrodka przez Zespół Pań zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Miło było zobaczyć znajome i serdeczne twarze, ponieważ Aktorzy to też wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi w Lidzbarku. Nie obyło się bez serdecznych uścisków i przytulania.

Serdecznie dziękujemy Środowiskowemu Domowi Samopomocy w Lidzbarku za zaproszenie.

Tekst: Barbara Urbańska
Foto: Beata Piątkowska, Barbara Urbańska


Wycieczka do Płocka

W dniu 14 czerwca 2023r. uczniowie klasy Ia i Ib wraz z wychowawcami Barbarą Urbańską, Beatą Piątkowską oraz opiekunami: Anną Kostrubała (wicedyrektorem), Teresą Pawlak uczestniczyli w wycieczce do Płocka. Celem wyjazdu była integracja zespołów klasowych oraz poznanie atrakcji turystycznych miasta Płock. Podczas spaceru deptakiem uczniowie mieli możliwość zobaczenia Płockiej Katedry, natomiast z tarasu widokowego można było podziwiać piękno rzeki Wisły.

Głównymi atrakcjami, które dostarczyły dzieciom radości i uśmiechu były: obejrzenie spektaklu Władysława Igora Kowalskiego pt; „Kredki” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego oraz wizyta w Płockim ZOO. W ZOO dzieci zobaczyły i poznały wiele gatunków zwierząt egzotycznych oraz zagrożonych wyginięciem. Najwięcej emocji dostarczyły uczniom różne gatunki węży w HERPETARIUM oraz ryby w AKWARIUM. Wizyta w ZOO zakończyła się zakupem okolicznościowych pamiątek i gadżetów a następnie wycieczka udała się na posiłek do McDonald’s.

Niesamowite wrażenia na uczniach wywarł park rozrywki i zabawy dla dzieci – Happy Park. Podczas 1,5h pobytu dzieci mogły w bezpieczny i aktywny sposób spożytkować swoją energię poprzez zabawę, ruch oraz taniec.

Cała wycieczka dostarczyła uczniom wielu wrażeń, emocji i radości.

Tekst: Beata Piątkowska


Uczniowie klas 1-3 w procesji Bożego Ciała

Uczniowie klas 1-3 i ich rodzice włączyli się aktywnie w procesje Bożego Ciała. Dzieci przygotowywały się już od środy pod okiem pani Magdaleny Zawackiej. Bardzo dziękujemy dzieciom i rodzicom za życzliwość i pomoc w uroczystości.

Serdecznie dziękujemy naszym uczniom i rodzicom za udział w oktawie Bożego Ciała. Dzieciom za sumienne uczestnictwo a rodzicom za życzliwość i zaangażowanie.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Szkolenie AED

14 czerwca uczniowie wszystkich klas ósmych wzięli udzial w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej połączone z obsługą AED. Szkolenie to przeprowadzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lidzbarku, panowie : Sternicki Jan, Jarmużewski Przemysław, Chmielewski Patryk i Osowski Adam. Przybliżyli Oni i utrwalili uczniom zasady udzielania pierwszej pomocy, których podstawy uczniowie poznali na lekcjach Edukacji Dla Bezpieczeństwa.

Każdy z uczniow przeszedl praktyczne cwiczenia RKO z użyciem AED. Pomiędzy ćwiczeniami praktycznymi Strażacy pokazali uczniom oprzyrządowanie samochodu strazackiego, którym systematycznie wyjeżdżają na interwencje w obrębie naszego miasta i gminy.

Zaangażowanie uczniów było bardzo wysokie, a to za sprawą perfekcyjnie i kompetentnie przeprowadzonego szkolenia.

Jeszcze raz dziękujemy Strażakom oraz Urzędowi Miasta i Gminy Lidzbark za pomoc w organizacji.

Pomysłodawcą i organizatorem była nauczycielka Edukacji Dla Bezpieczeństwa pani Marlena Komosińska.

Tekst i foto: Marlena Komosińska


Konkurs fotograficzny „Kopernik jak żywy”

6 czerwca 2023 roku podczas obchodów III Pikniku Archiwalnego w Parku Miejskim w Mławie odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego „Kopernik jak żywy”. Organizatorem konkursu było Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Mławie. Zadaniem Uczestnika Konkursu było wykonanie autorskiej fotografii na której Uczestnik Konkursu przebrany jest za postać Mikołaja Kopernika w scenie inspirowanej życiem i twórczością polskiego naukowca.

Wyzwanie konkursowe podjął uczeń naszej szkoły Sebastian Pilanz z klasy 5a. Fotografia Sebastiana była częścią wystawy podczas pikniku podsumowującego konkurs.

Sebastianowi dziękujemy za podjęcie wyzwania i gratulujemy.

Tekst: Anna Kowalkowska


Ogólnopolska akcja czytelnicza Czytanie na polanie

Ogólnopolska akcja czytelnicza Czytanie na polanie

12 czerwca 2023 r. dopisała pogoda, dlatego uczniowie klas szóstych pod opieką wychowawczyń wyruszyli na pobliski Bulwar nad Welem, by delektować się słońcem i dobrą książką. Każdy przyjął dogodną dla siebie pozycję i czytał, i czytał… Jedni czytali cicho, inni na głos. Niektórzy opowiedzieli o swojej książce, by zachęcić koleżanki i kolegów do jej przeczytania.

Zadanie czytelnicze realizowaliśmy w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. W akcji bierze udział aż ponad 900 placówek z całej Polski. Organizatorem akcji jest Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. A. Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej.

Tekst i film: Katarzyna Jeziółkowska


Dzień Dziecka w klasie I A

W dniu 7 czerwca b.r. uczniowie klasy 1 A pod kierunkiem Pani Barbary Urbańskiej oraz pod opieką Pań, z Klasowej Rady Rodziców udali się pobliskiego baru „Chata” na posiłek w celu wykorzystania kwoty zagwarantowanej przez Radę Rodziców Szkoły. Uczniowie skonsumowali pizzę oraz do tego przygotowane soczki. Dzieci zachwyciły się udekorowaniem pizzy oraz zaskakującymi smakami, które znane są w przyprawieniu tylko Paniom wykonującym tę pracę. Pizze były przepyszne, a serce włożone w jej wykonanie było widoczne. Śmiech dzieci był zabawny . Żarty , które im przyświecały to, „ Ślinianki mocno pracują i nie możemy udźwignąć tylu smaków tego przysmaku”.

Było ś w i e t n i e !!! Za rok znowu tam zawitamy na zakończenie klasy drugiej.

Tekst: Barbara Urbańska
Foto: Magdalena Bagniewska


Warsztaty edukacyjno–profilaktyczne w kl. I-III

Dnia 6 czerwca 2023 roku w ramach akcji „Bezpieczny Lidzbark” uczniowie z klas 1 -3 brali udział w warsztatach edukacyjno – profilaktycznych, mających na celu wzbogacenie wiedzy i przypomnienie najważniejszych zasad dotyczących bezpieczeństwa. Dzieci, odwiedziły panie z Olsztyna, które w bardzo interesujący sposób poruszyły zagadnienia bezpieczeństwa. Po miłym przywitaniu, zdrowej dawce ruchu, śmiechu i&nbspzabawy oraz wspólnym określeniu zasad panujących podczas pokazu, trenerki zaciekawiły dzieci opowieścią pt. „Puchate i kolczaste” zaprezentowaną w postaci teatrzyku obrazkowego Kamishibai. Historyjka zainspirowała uczniów do rozważań na temat relacji międzyludzkich. Wszyscy zgodnie orzekli, że najlepsze jest puchate, czyli dobro, które nieustannie rośnie, kiedy dzielimy się nim z innymi. Następnie uczestnicy warsztatów omówili zasady bezpieczeństwa w różnych miejscach i sytuacjach: nad wodą, w lesie, w górach, na ulicy, czy w kontakcie ze zwierzętami. Dodatkowym elementem było odegranie scenek tematycznych z misiami, w których dzieci wykazywały się umiejętnością radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych, trudnych. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, gdyż zaprezentowali postawy pełne rozwagi, ostrożności i odpowiedzialności. Odmawiali udziału w niebezpiecznych zabawach np. w wodzie, bez opieki osób dorosłych bądź ratownika i asertywnie reagowali na nieprzemyślane zachęty innych osób. Warsztaty odbyły się w doskonałym czasie, idealnie wkomponowały się w aktualnie poruszaną tematykę. Zbliżają się wakacje, podczas których bezpieczeństwo dzieci jest niezmiernie ważne. Przeprowadzone warsztaty były bardzo pouczające. Dziękujemy.


Konkurs języka angielskiego Forget-me-not

Dziewięcioro uczniów naszej szkoły, biorących udział w kwietniu w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego Forget-me-not pod patronatem czasopisma Języki Obce w Szkole, zostało wyróżnionych za zdobycie bardzo wysokich wyników. Dwanaście osób osiągnęło wysokie wyniki i otrzymało dyplom uznania. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy pracowitości i sukcesu na skalę ogólnopolską!Gratulujemy również opiekunom – pani Alicji Kraszewskiej, Jolancie Nowińskiej i Katarzynie Stempce.Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwania!!!!

Dyplom z wyróżnieniem za bardzo wysokie wyniki:
Matylda Gawińska 4a
Aleksandra Sieg 4a
Maria Chylińska 8a
Julia Cichocka 8a
Laura Filipek 8a
Norbert Kaczorowski 8a
Aleksandra Komuńska 8a
Karolina Kosman 8a
Nadia Paszcza 8a
Dyplom uznania za wysokie wyniki:
Zuzanna Szajewska 4a
Lena Pacuska 4b
Oliwia Orzechowska 5a
Lena Radzimińska 5a
Dominik Dąbrowski 6a
Martyna Kłosowska 6b
Nadia Margaszewska 6b
Zofia Chrabowska 8a
Maja Grotkowska 8a
Róża Kwiatkowska 8a
Andżelika Rynkowska 8a
Roksana Szczuplińska 8a

Tekst: Alicja Kraszewska
Foto: Marlena Komosińska


Bezpieczny Lidzbark

W czerwcu 2023 r., zgodnie z Gminnym Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii w Gminie Lidzbark, uczniowie naszej szkoły w ramach akcji „Bezpieczny Lidzbark” wzięli udział w szeregu działań edukacyjnych i zapobiegawczych skierowanych właśnie do nich:
• uczniowie kl. 7-8 wzięli udział w spektaklu profilaktycznym dnia 2 czerwca 2023 r.;
• uczniowie kl. 4-6 uczestniczyli w pogadankach dnia 6 czerwca 2023 r.,
• uczniowie kl. 1-3 brali udział w warsztatach edukacyjno-profilaktycznych dnia 6 czerwca br.

I bez względu na to, w których działaniach uczestniczyli uczniowie, trzeba przyznać jedno, że były to niezwykłe spotkania. To nie był zwykły wykład, to nie była zwykła pogadanka, ale niesamowici ludzie, potężna dawka energii i optymizmu. Takie spotkania cenimy najbardziej, dlatego serdecznie dziękujemy i już dziś zachęcamy rodziców do udziału w warsztatach dotyczących bezpieczeństwa i zachowań ryzykownych w sieci, które odbędą się 14 czerwca 2023 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lidzbarku w godz. 13.00-14.30. Przyjdźcie – naprawdę warto!

Tekst: Joanna Urbańska
Foto: Katarzyna Budna, Katarzyna Jeziółkowska, Jolanta Nowińska,
Milena Nawrocka, Anetta Paturalska


Gra miejska – „Wodny wyścig”

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w grze miejskiej „Wodny wyścig”. Gra była jednym z ostatnich zadań zrealizowanych w ramach projektu „Wodna Eko-sztafeta”. W organizację całego przedsięwzięcia zaangażowało się wielu przedstawicieli organizacji i instytucji działających na terenie miasta i gminy Lidzbark: Urząd Miasta i Gminy Lidzbark, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Dzienny Dom „Senior +”, Nadleśnictwo Lidzbark, PGK Lidzbark. Bardzo dziękujemy za pomoc i uczestnictwo przedstawicieli na poszczególnych punktach z zadaniami i cukierki którymi dzieci były częstowane.

Uczniowie, pod opieką wychowawców, w trakcie gry poruszali się według punktów wyznaczonych na mapie po teranie Lidzbarka. Na każdej z zaznaczonych stacji znajdowało się zadanie do wykonania, które było oceniane i punktowane. Zadania były bardzo różnorodne, sprawdzały nie tylko wiedzę ekologiczną ale wymagały też pracy zespołowej, szybkości i pomysłowości. W dwóch zadaniach do rozwiązania uczniowie korzystali z szyfrów Polibiusza i alfabetu Morse’a. Na jednym ze stanowisk uczestnicy konstruowali filtr do wody, na innym łowili ryby na czas. Umiejętność pracy w zespole sprawdzały zadania tworzenia napisu – WODA czy napełnienie na czas akwarium wodą za pomocą butelek, które były podziurawione. Cała zabawa wszystkim bardzo się podobała i wywołała wiele pozytywnych emocji. Uczniowie z dużym zaangażowaniem podchodzili do rozwiązywania zadań, tym bardziej że na zwycięską drużynę czekała bardzo atrakcyjna nagroda – warsztaty kulinarne w restauracji „Rybaśka” w Koszelewach.

Po zakończeniu gry i zliczeniu zdobytych punktów na Sali gimnastycznej odbyło się podsumowanie i wręczenie dyplomów, podziękowań i ogłoszenie zwycięzców. Grę miejską wygrała klasa Va, zdobywając 110 punktów i wyprzedzając o 7 punktów klasę VIIIb. Zwycięzcy GRATULUJEMY i życzymy udanych warsztatów. Pozostałe klasy otrzymały z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe dyplomy.

Tekst i foto: Marzanna Nąć


Dzień Dziecka z Polskim Związkiem Wędkarskim

Pierwszego czerwca obchodzimy jedno z najprzyjemniejszych świąt w roku, Święto Wszystkich Dzieci! Ten dzień dla uczniów klas I – III naszej szkoły odbył się pod hasłem Dzień Dziecka z Polskim Związkiem Wędkarskim. Dzięki zaangażowaniu Zarządu Koła PZW w Lidzbarku oraz wędkarzy, pracowników Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu oraz przedstawicieli Straży Rybackiej z Nowego Miasta nasi uczniowie uczestniczyli w fantastycznych warsztatach, podczas których poznali tajniki wędkarstwa podlodowego, spinningowego oraz spławikowego, nauczyli się rozpoznawać różne gatunki ryb żyjące w Welu i okolicznych jeziorach, sprawdzili swoje umiejętności w konkurencjach rzutnych z woreczkami oraz w spinningu. Podsumowaniem warsztatów był konkurs wędkarski, przeprowadzony w formie testu sprawdzającego wiedzę i predyspozycje wędkarskie uczniów. Po emocjonujących zajęciach na sali gimnastycznej dzieci pod opieką wychowawców udały się na spacer do amfiteatru nad małym jeziorkiem, gdzie podczas radosnej zabawy przy muzyce czekały na wyniki konkursu. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach odebrali z rąk pana Andrzeja Marchlewicza Prezesa Koła PZW w Lidzbarku dyplomy i medale. Podczas tego szczególnego dnia nie zabrakło łakoci, które ufundował dzieciom pan Andrzej Marchlewicz.

To był wyjątkowy dzień, który upłynął w serdecznej atmosferze i dostarczył wielu emocji.

Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy, by każdy dzień był dla nich Dniem Dziecka.

Składamy serdeczne podziękowania dla Zarządu Koła PZW w Lidzbarku oraz zaangażowanych wędkarzy, pracowników Welskiego Parku Krajobrazowego z Jelenia, przedstawicieli Straży Rybackiej z Nowego Miasta za wyjątkowe zaangażowanie, przeprowadzenie zabaw, a także za poświęcony czas przy organizacji Dnia Dziecka klas I – III.

Dziękujemy również panu Maciejowi Sitarkowi Burmistrzowi Lidzbarka oraz MGOK w Lidzbarku za udostępnienie amfiteatru.

Tekst: Katarzyna Nizgorska
Foto: Mateusz Wróblewski


Lekcja pokazowa dla rodziców w 1 b

W dniu 26 maja 2023r w klasie Ib odbyła się lekcja otwarta z okazji Dnia Matki, na którą zostały zaproszone wszystkie mamy uczniów tej klasy. Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez wychowawcę – Beatę Piątkowską. Na lekcję również była zaproszona Wicedyrektor Szkoły – Anna Kostrubała. Wcześniej dzieci przygotowały upominki dla mam, malowały portrety i pracowały przy dekorowaniu sali. Wszyscy uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności na zajęciach z edukacji polonistycznej nt. Indywidualne redagowanie życzeń dla mamy z okazji Dnia Matki na podstawie planu i zgromadzonego słownictwa.

Ważnym elementem rozpoczynającym lekcję było przywitanie mam piosenką pt. „Dam Mamie serce” w wykonaniu jednej z uczennic. Następnie dzieci czytały teksty o mamie, rozwiązywały rebusy a ostatecznie redagowały indywidualnie życzenia i pisały je w przygotowanej wcześniej laurce.

Na zakończenie lekcji dzieci składały życzenia i obdarowały swoje mamy upominkami. W ten sposób poznały, jak można wyrazić miłość swojej mamie.

Ważnym akcentem związanym z obchodami Dnia Matki było przestawienie przygotowanej części artystycznej w wykonaniu wszystkich uczniów. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, grały na instrumentach. I przedstawiły historię obchodów Dnia Matki. Z pomocą nauczyciela języka angielskiego – Joanny Sadowskiej – zaprezentowały swoje osiągnięcia językowe w formie piosenek, tańca oraz konwersacji.

W przygotowanie tych zajęć uczniowie włożyli dużo wysiłku, pracy i serca, ale było warto, by zobaczyć uśmiechnięte i wzruszone twarze ich mam.

Uroczystość przebiegła w miłej, ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i ich mam, gdyż była pełna radości, ciepła, szczerości i wzruszeń.

Tekst i foto: Beata Piątkowska


Gminny Turniej Piłki Nożnej w Wąpiersku

31 maja 2023 został rozegrany Gminny Turniej Piłki Nożnej szkół podstawowych. Turniej został zorganizowany przez SP w Wąpiersku po raz 23. W rywalizacji wzięły udział szkoły z Wąpierska, Bryńska, Kiełpin oraz obie szkoły z Lidzbarka.

Najlepsza okazała się nasza szkolna drużyna, która wygrała 3 mecze a jeden zremisowała, nie tracąc w turnieju ani jednego gola, a strzeliła ich aż 15 w 4 meczach. Wszyscy zawodnicy naszej drużyny zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, pokazali duże umiejętności piłkarskie oraz sportową ambicję.

Drużna składała się z uczniów klas 6-8, a wystąpili w niej: Cichocki Igor, Garczyński Wiktor, Makrucki Michał, Kepke Sebastian, Dembiński Dawid, Szostkowski Filip, Plata Dominik, Dabrowski Dominik, Karkocha Kamil, Rykaczewski Oliwer.

Szczególnie należy wyróżnić Wiktora Garczyńskiego, który w meczu z SP 2 Lidzbark popisał się wieloma świetnymi interwencjami i wspaniałymi paradami, czym uchronił nasz zespół od straty gola.

Dziękujemy szkole z Wąpierska i jej dyrektorowi panu Piotrowi Kościńskiemu za zaproszenie i bardzo miłe przyjęcie.

Tekst i foto: Marek Koczot

Skip to content