Home » Maj_2023

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Maj 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
29 kwietnia 2024
30 kwietnia 2024
1 maja 2024
2 maja 2024
3 maja 2024
4 maja 2024
5 maja 2024
6 maja 2024
7 maja 2024
8 maja 2024
9 maja 2024
10 maja 2024
11 maja 2024
12 maja 2024
13 maja 2024
14 maja 2024
15 maja 2024
16 maja 2024
17 maja 2024
18 maja 2024
19 maja 2024
20 maja 2024
21 maja 2024
22 maja 2024
23 maja 2024
24 maja 2024
25 maja 2024
26 maja 2024
27 maja 2024
28 maja 2024
29 maja 2024
30 maja 2024
31 maja 2024
1 czerwca 2024
2 czerwca 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Maj_2023


Pierwsza Komunia św. klas trzecich

13 maja br. uczniowie klas 3a i 3b przystąpili do uroczystości Pierwszej Komunuu Świętej w kościele św. Wojciecha. Do tej pięknej uroczystości przygotowała dzieci pani Magdalena Zawacka.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


IV miejsce w Wojewódzkim Turnieju BRD należy do naszej reprezentacji

29 maja 2023 r. w Nidzicy odbył się Wojewódzki Turniej BRD dla uczniów klas VII-VIII. Powiat działdowski w tych zawodach reprezentowała nasza szkoła.

Po zaciętych, trwających około pięć godzin zmaganiach drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku zajęła doskonałe IV miejsce. Niewiele zabrakło nam do podium, co motywuje nas do dalszej pracy w przyszłym roku szkolnym. Naszą szkołę w tym turnieju reprezentowali:
Kamila Brzoska kl. VIII d,
Olivier Kempczyński kl. VIIa,
Igor Ozymkowski kl. VIIa.

Gratulujemy uczniom reprezentującym naszą szkołę i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst i foto: Wojciech Nowiński


Plener Rzeźbiarski

Dnia 30 maja uczniowie klasy 6a wraz z wychowawcą p. Anettą Paturalską uczestniczyli w Plenerze rzeźbiarskim zorganizowanym przez Urząd Miasta i Gminy Lidzbark. Warsztaty dostarczyły wielu walorów artystycznych, wrażeń i radości.

Tekst i foto: Marlena Komosińska


Nasi uczniowie na meczu ŁKS Łódź – Resovia Rzeszów

Dwóch naszych uczniów, którzy trenują pod okiem trenera Marka Koczota, wspólnie z trenerem byli w niedzielę na meczu 1 Ligi ŁKS Łódź – Resovia Rzeszów. Obejrzeli interesujący, stojący na wysokim poziomie mecz lidera 1 Ligi Łódzkiego Klubu Sportowego. Szczególnie podpatrywali grę bramkarzy w tym meczu. Michał i Wiktor doskonalą swoje umiejętności bramkarskie podczas zajęć w naszej szkole, dlatego z zainteresowaniem przyglądali się grze bramkarzy. A po meczu mieli okazje spotkać się z bramkarzem Resovii B. Pindrochem oraz bramkarzem ŁKS D. Arndtem.

Z pewnością przeżyli niezapomniane chwile które zmotywują ich do rozwijania swoich talentów piłkarskich.

Tekst i foto: Marek Koczot


Dzień pełen wrażeń w Toruniu

W dniu 18 maja 2023 r. uczniowie klasy II a i II b uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Program, choć bardzo intensywny, został zrealizowany w całości, a nawet więcej o czym poniższa informacja.

Pierwszym etapem wyjazdu było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w którym uczniowie na różnorodnych doświadczeniach i obserwacjach spędzili dwie godziny. Następnie zwiedzili Stare Miasto, gdzie mogli zakupić pamiątki oraz zjeść posiłek. Obowiązkowym punktem było zrobienie grupowego zdjęcia pod pomnikiem wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Kolejny etapem było zwiedzanie klimatycznego Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4, które w magiczny sposób przenosiło uczniów od czasów dawnych po lata współczesne. Historyczny wystrój poszczególnych sal połączono z nowoczesnymi rozwiązaniami, co stworzyło niesamowity klimat do poznania historii piernika. Ostatnim punktem wycieczki był czas spędzony na wspólnej zabawie w Jump Arenie Parku Trampolin. Po obserwacji uczniów oceniamy ich sprawność fizyczną na 6, a wspólna dwugodzinna zabawa świetnie zintegrowała obydwie klasy.

Niezaplanowany punkt wycieczki mogliśmy przeżyć dzięki panu Dawidowi Wesołowskiemu, którego spotkaliśmy podczas wędrówki po Starym Mieście. Pan Dawid urodził się w Lidzbarku, jest wychowankiem naszej szkoły, uczęszczał też do lidzbarskiego gimnazjum i liceum. Obecnie mieszka w Toruniu. Zostaliśmy przez niego zaproszeni do Bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, gdzie jest organistą. Wysłuchaliśmy kilku utworów organowych, które Pan Dawid wykonał tylko dla nas. To było niesamowite przeżycie. Na koniec spotkania weszliśmy na wieżę bazyliki, gdzie zobaczyliśmy trzeci co do wielkości dzwon w Polsce zwany Tuba Dei oraz mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Torunia.

Wychowawczynie klasy IIa i IIb Katarzyna Czaplińska i Katarzyna Nizgorska bardzo dziękują Paniom Annie Kostrubale i Magdalenie Zawackiej za wyrażenie zgody na udział w wycieczce i objęcie opieką naszych wychowanków.

Szczególne podziękowania w imieniu uczniów i opiekunów kierujemy do Pana Dawida Wesołowskiego.

Tekst: Katarzyna Czaplińska
Foto: Katarzyna Czaplińska i Katarzyna Nizgorska


Test Umiejętności Trzecioklasisty

W dniach 9 i 10 maja 2023 roku uczniowie klasy 3a i 3b pisali Test Umiejętności Trzecioklasisty, którego organizatorem było wydawnictwo Nowa Era. Pierwszego dnia uczniowie pisali test z edukacji polonistycznej, a drugiego z edukacji matematycznej. Jest to ważny test, sprawdzający wiedzę i kompetencje uczniów na zakończenie pierwszego etapu edukacyjnego. Po instruktażu i zakodowaniu arkuszy, trzecioklasiści zaczęli pisać pierwszy ważny sprawdzian. Każdego dnia przez 60 minut zmagali się z zadaniami w zakresie czytania, pisania, wiedzy o języku oraz praktycznych umiejętności matematycznych w rozwiązywaniu zadań tekstowych. Trzymamy kciuki za naszych uczniów i życzymy jak najlepszych wyników. Powodzenia!

Tekst: Żaneta Mendalka
Foto: Żaneta Mendalka, Teresa Pawlak


V miejsce w Wojewódzkim Turnieju BRD należy do naszej reprezentacji

17 maja 2023 r. w Barczewie odbył się Wojewódzki Turniej BRD dla uczniów klas IV-VI. Powiat działdowski w tych zawodach reprezentowała nasza szkoła.

Po zaciętych, trwających około sześciu godzin zmaganiach drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku zajęła doskonałe V miejsce. Niewiele zabrakło nam do podium, co motywuje nas do dalszej pracy w przyszłym roku szkolnym. Naszą szkołę w tym turnieju reprezentowali:
Karolina Lamparska kl. Va,
Iga Orłowska kl. Va,
Igor Szypulski kl. Va,
Oliwer Rykaczewski kl. VIb.

Uczniowie pracowali pod kierunkiem wicedyrektora – Wojciecha Nowińskiego.

Gratulujemy uczniom reprezentującym naszą szkołę i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst i foto: Wojciech Nowiński


Finał wojewódzki o Puchar Tymbarku w Iławie wygrany!

Mamy to – finał wojewódzki o Puchar Tymbarku w Iławie wygrany!

Naszą szkołę reprezentowały:
Julita Moszczyńska
Julia Połeć
Maja Marchelek
Amelia Kempczyńska
Julia Ruczyńska
Julia Bielińska
Amelia Grochowalska
Zuzanna Szostkowska
Yasmine Gharbi

Warto wspomnieć, że wszystkie mecze dziewczęta wygrały i to bez straty bramki. Teraz pora na stolicę – trzymajcie mocno kciuki za nasze wysportowane, ambitne i utalentowane piłkarki!

Tekst i foto: Radosław Fryza


Turniej Wojewódzki Piłki Nożnej o Puchar Tymbarka

Dnia 18 maja 2023 r. w Iławie odbył się Turniej Wojewódzki Piłki Nożnej o Puchar Tymbarka. Nasze dziewczęta z kategorii U-8 i U-10 reprezentowały szkołę w składzie:
U-8
LILIANA DOMBROWSKA
LAURA KŁOSOWSKA
NADIA MALINOWSKA
LILIANA BIELSKA
ZUZANNA TUŁODZIECKA
ALEKSANDRA PACUSKA
NICOLE TRZASKALSKA

U-10
NADIA CHRABOWSKA
WIKTORIA CZEPEK
KAROLINA PILANZ
DAGMARA RYMER
LILIANA NAWORSKA
NATALIA WYSOCKA
NINA STRUNGOWSKA
JAGODA SOWIŃSKA

Nasza reprezentacja walczyła dzielnie i choć tym razem nie udało się stanąć na podium, dziewczynki zdobyły cenne doświadczenie, które na pewno zaowocuje w przyszłości.

Tekst: Radosław Fryza
Foto: Mariusz Urbański


ROWEROWY MAJ TRWA!

Za oknem nieco deszczowo i pochmurnie, ale nam żadna pogoda nie przeszkadza w promowaniu aktywności fizycznej i zdrowego stylu życiu.

Uczniowie, ich rodzice i nauczyciele dzielnie przemierzają drogę do i ze szkoły na rowerach i hulajnogach, biorąc udział w ogólnopolskiej kampanii „Rowerowy Maj 2023” organizowanej przez Miasto Gdańsk i Gminę Lidzbark.

To już kolejny rok, kiedy uczniowie gminnych szkół wraz z rodzicami i nauczycielami odstawiają samochody, by promować aktywność fizyczną i zrównoważoną mobilności, wyrabiać zdrowe nawyki i dawać przykład innym.

Naszej aktywności i bezpieczeństwu w drodze sprzyja dbałość Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie o rozwój i utrzymanie sieci dróg dla rowerów. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach powstanie ich jeszcze więcej!

A ponieważ sport to zdrowie, zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy Lidzbark, by poszli naszym śladem i przyłączyli się do kampanii.

Rowerowy Maj 2023 trwa w najlepsze – dołączcie do nas!

Tekst: Joanna Urbańska
Foto: Milena Nawrocka


Gminny Konkurs Ortograficznym klas II-III

12 maja 2023 r. w naszej szkole już po raz kolejny odbył się Gminny Konkurs Ortograficznym klas II-III, który poprzedzony był eliminacjami szkolnymi.

Wzięło w nim udział 19 uczestników z klas drugich i trzecich z następujących szkół:
SP nr 1 w Lidzbarku, SP nr 2 w Lidzbarku, SP w Bryńsku, SP w Dłutowie, SP w Kiełpinach, SP w Słupie oraz SP w Wąpiersku. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę podczas pisania dyktanda. Następnie rozwiązywali zagadki, krzyżówki, uzupełniali wyrazy z lukami, a także wyjaśniali zasady pisowni wybranych słów.

WYNIKI GMINNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO:
Kategoria klas drugich:
I miejsce – Łukasz Stawicki – SP w Dłutowie
II miejsce – Janina Sekita – SP nr 2 w Lidzbarku
III miejsce – Oskar Bielski – SP nr 1 w Lidzbarku

Kategoria klas trzecich:
I miejsce – Sandra Grochowska – SP nr 2 w Lidzbarku
II miejsce – Bernard Górneski – SP nr 2 w Lidzbarku
III miejsce – Wiktor Radzimiński – SP nr 1 w Lidzbarku

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!

Tekst: Katarzyna Nizgorska
Foto: Katarzyna Nizgorska, Milena Nawrocka


„Przyłapani na czytaniu”

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna ogłosiła konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu”, który miał na celu pokazanie jak i gdzie czytamy.

W drodze głosowania, które odbyło się na szkolnym Facebooku zwycięzcami zostali:
Alan Zakrzewski – kl. 2b – I miejsce
Michał Bagniewski – kl. 1a – II miejsce
Ksawery Grochowalski – kl. 5b – III miejsce

Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie!

Cieszymy się, że książki są Waszymi towarzyszami w tak wielu miejscach.

Tekst: Katarzyna Nizgorska
Foto: Uczestnicy konkursu


Wycieczka do Nadleśnictwa w Lidzbarku

W dniu 8 maja 2023 roku uczniowie klasy I a pod opieką p .Barbary Urbańskiej i p.Anny Kostrubały odbyli wycieczkę do Nadleśnictwa w Lidzbarku. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z florą i fauną najbliższej okolicy. Poznali wiele gatunków zwierząt , zapoznali się ze sposobem ich życia i odżywiania, a różnorodność świata roślin i jego kolorystyka zauroczyła młodziutkie serduszka dzieci. Uczniowie utrwalili też zasady zachowania w lesie. Ich ugruntowane umiejętności zapewne będą miały pozytywne odzwierciedlenie w dorosłym życiu. Całość leśnej wyprawy dzieci zakończyły wspólnym pieczeniem kiełbasek. Pod koniec zajęć gorąco podziękowały osobom , które wtajemniczały je w zakątki otaczającej nas przyrody. Za aktywność i zaangażowanie podczas zajęć dzieci otrzymały ekologiczne długopisy.

Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Bilskiej – Specjaliście SL ds. ochrony przyrody, edukacji ekologicznej i łowiectwa za wspaniałą lekcję przyrody oraz Pani Justynie Kochalskiej – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Lidzbarku za zapewnienie transportu.

Tekst: Barbara Urbańska
Foto: Anna Kostrubała


Wycieczka do Warszawy

W dniu 27 kwietnia 2023 roku uczniowie klas 3a i 3b naszej szkoły wraz z wychowawcami: panią Teresa Pawlak, Żanetą Mendalka i paniami Anną Kowalkowską i Magdaleną Zawacką wzięli udział w wyjeździe do Warszawy.

Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, znajdującego się nieopodal Stadionu Narodowego oraz spacer po mieście i obejrzenie zabytków stolicy.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje wiele eksponatów w galeriach tematycznych oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców, Teatr Wysokich Napięć i planetarium. Są tam stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Wizytę w CNK rozpoczęliśmy od obejrzenia przedstawienia w Teatrze Wysokich Napięć.

Następnie zwiedzając przez 2 godziny obiekt w grupach, mogliśmy nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nas prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonaliśmy się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam nieubłaganie.

Kolejnym punktem programu była wycieczka piesza po mieście. Zaczęliśmy ją od Ogrodów Biblioteki Uniwersyteckiej znajdujących się na dachu tejże biblioteki. Następnie udaliśmy się w kierunku Placu Zamkowego. Po drodze mijaliśmy: Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki ze stojącym na dziedzińcu pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, Hotel Bristol. Następnie przeszliśmy na Plac Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza mieliśmy okazję zobaczyć, jak odbywa się zmiana warty.

Na Placu Zamkowym mogliśmy podziwiać Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Zamek Królewski – niegdyś rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów – obecnie muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. Jako rekonstrukcja Zamek został wpisany wraz z kompleksem Starego Miasta na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zaszczytne miejsce na Placu Zamkowym zajmuje Kolumna Zygmunta. Jest to najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie, wzniesiony w 1644 roku z inicjatywy króla Władysława IV na cześć Zygmunta III Wazy. Pomnik ma 22 m wysokości, a postać króla mierzy 275 cm. Podczas II wojny światowej pomnik runął, a jego roztrzaskaną kolumnę umieszczono przy Zamku Królewskim, gdzie można ją oglądać do dnia dzisiejszego. Po zwiedzeniu Zamku Królewskiego udaliśmy się na obiad w McDonald’s w Złotych Tarasach. Następnie autokarem udaliśmy się do Łazienek Królewskich. Dużą atrakcją okazały się multimedialne „Ławeczki Chopina”, na których wystarczyło nacisnąć guzik, aby usłyszeć wybrany fragment utworu. Muzeum Łazienki Królewskie, nazywane „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”, to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Nie mogło się rzecz jasna obyć bez spaceru po Ogrodach letniej rezydencji Króla Stanisława Augusta. Podczas wędrówek alejkami oglądaliśmy rzeźby greckich, podziwialiśmy faunę i florę tego urokliwego miejsca. Największą atrakcją dla dzieci były spacerujące po parku pawie.

Niestety, wszystko co fajne, szybko się kończy. W późnych godzinach wieczornych zmęczeni, ale bardzo zadowoleni dotarliśmy do Lidzbarka.

Tekst i foto: Teresa Pawlak


Wycieczka na basen do Rypina

W dniu 5 maja 2023 roku uczniowie klas Ib i IIIa wraz z wychowawcami – p. Beatą Piątkowską oraz p. Teresą Pawlak wyjechali na basen do Rypina. Tym samym mieli możliwość skorzystania z basenu – idealnego miejsca do rekreacji i zabawy. Wszyscy uczniowie korzystali z dostępnych atrakcji, w tym ze zjeżdżalni, rwącej rzeki, fontanny „grzybek wodny”, gejzeru powietrznego czy też z jacuzzi. Niektórzy dodatkowo mieli możliwość zabawy w brodziku z delfinkiem i zjeżdżalnią, gdzie woda jest podgrzewana do temperatury 33 stopni. Opiekę nad dziećmi sprawowały również p. Anna Kostrubała oraz p. Magdalena Zawacka. Wszystkim dzieciom towarzyszył wspaniały humor i uśmiech podczas zabaw w wodzie. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z pobytu na basenie i już z wychowawcami planują kolejny wyjazd.

Tekst: Beata Piątkowska
Foto: Beata Piątkowska i Teresa Pawlak


Wojewódzki Konkurs Recytatorski pt. ,,Spotkania z poezją”

26 kwietnia 2023 r. odbyły się w Działdowie rejonowe eliminacje XXXIX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego pt. ,,Spotkania z poezją. Trzecie miejsca w swoich kategoriach zdobyli uczniowie naszej szkoły, Liliana Dombrowska z klasy 1 b i Paweł Orzechowski z kl. 5 a. Gratulujemy.


Wycieczka do Torunia

28 kwietnia 2023 r. w piątek uczniowie z klas: 5b, 6b, 7a, i 8b uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Wycieczka miała na celu integrację uczniów poprzez wspólne zwiedzanie Starego Miasta w Toruniu w towarzystwie przewodnika. Uczniowie odwiedzili Manufakturę Cukierków i Muzeum Piernika, a na końcu mogli poćwiczyć swoje umiejętności fizyczne w Parku Trampolin.

Tekst i foto: Piotr Kołakowski


Plener malarski 1 maja przy małym jeziorku w Lidzbarku

1 maja przy małym jeziorku w Lidzbarku odbył się plener malarski zorganizowany przez naszą szkołę i MGOK. W plenerze wzięli udział uczniowie z naszej szkoły, a opiekę i instruktażu w malowaniu udzielali nauczycielka Magdalena Zawacka i instruktor sekcji plastycznej Zygmunt Mężykowski. Prace dzieci będą zamieszczone na wystawie przed Domem Kultury.

Tekst: Magdalena Zawacka
Foto: Zygmunt Mężykowski


3a i 3b na uroczystościach odpustowych ku czci świętego Wojciecha

W niedzielę 23 kwietnia dzieci z klas 3 a i 3 b wzięły udział w uroczystościach odpustowych ku czci świętego Wojciecha, patrona kosciola i naszego miasta. Uczniów przygotowała i opiekę sprawowała Magdalena Zawacka.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka

Skip to content