Home » Archiwum2019/2020_5

BohaterON
Zajęcia nauki gry w tenisa stołowego
Razem na Święta
Młodzieżowa Rada Miejska
Szkoła do hymnu
Szkoła pamięta
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Rok dla Niepodległej
Powrót Lidzbarka do Macierzy
Інформація про обробку персональних даних Загальна інформація
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
ІНСТРУКЦІЯ ВХОДУ В СИСТЕМУ LIBRUS SYNERGIA
Librus Synergia

2 maja 2024 r. (czwartek)
14 - 16 maja 2024 r. (wtorek - czwartek)
31 maja 2024 r. (piątek)

Wydarzenia w miesiącu Kwiecień 2024

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
1 kwietnia 2024
2 kwietnia 2024
3 kwietnia 2024
4 kwietnia 2024
5 kwietnia 2024
6 kwietnia 2024
7 kwietnia 2024
8 kwietnia 2024
9 kwietnia 2024
10 kwietnia 2024
11 kwietnia 2024
12 kwietnia 2024
13 kwietnia 2024
14 kwietnia 2024
15 kwietnia 2024
16 kwietnia 2024
17 kwietnia 2024
18 kwietnia 2024
19 kwietnia 2024
20 kwietnia 2024
21 kwietnia 2024
22 kwietnia 2024
23 kwietnia 2024
24 kwietnia 2024
25 kwietnia 2024
26 kwietnia 2024
27 kwietnia 2024
28 kwietnia 2024
29 kwietnia 2024
30 kwietnia 2024
1 maja 2024
2 maja 2024
3 maja 2024
4 maja 2024
5 maja 2024
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników
40-lecie nadania szkole imienia
Elektroniczna skrzynka podawcza
Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi
im. 
Tadeusza Kościuszki
w Lidzbarku

ul. Działdowska 13
13-230 Lidzbark

tel/fax 23 696 15 27

e-mail: splidzbark@wp.pl
dyrektor@splidzbark.pl
wicedyrektor1_3@splidzbark.pl
wicedyrektor4_8@splidzbark.pl
sekretariat@splidzbark.pl
administracja@splidzbark.pl
biblioteka@splidzbark.pl
pedagog@splidzbark.pl
psycholog@splidzbark.pl

Archiwum2019/2020_5

Zakończenie roku szkolnego

Foto: Małgorzata Waleszkowska


Archidiecezjalny Konkurs Biblijny im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda

Nasza szkoła wzięła udział w Archidiecezjalnym Konkursie Biblijnym im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda – „Ewangelia św. Marka”. Uczniów przygotowała Magdalena Zawacka.

Wyróżnienia otrzymały Zuzanna Szajewska i Amelia Kaczorowska z kl. 1 a. Gratulujemy.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Kolejna lekcja niemieckiego online

26 maja chętni uczniowie klas siódmych i ósmych pod opieką swojego nauczyciela pani Barba-ry Lewandowskiej uczestniczyli w zajęciach online przeprowadzonych w ramach współpracy z Instytu-tem Goethego. Temat spotkania dotyczył mieszkania. Uczniowie nie tylko rozwijali umiejętności słuchania i mówienia, ale także poszerzali słownictwo związane z tematem. Oglądali filmiki, grali w gry interaktywne w aplikacji quizlet. Dziękujemy pani Magdalenie Czyżo z instytutu za wspaniałą lekcję.

Tekst i foto: Barbara Lewandowska


Świętowaliśmy Urodziny Jana Pawła II

Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II w naszej szkole zorganizowano Konkurs na naj-ładniejszą flagę papieską.

Jury w składzie: Elżbieta Wawrzonkowska, Magdalena Zawacka i Marta Wiadrowska przyznało następujące nagrody:

kategoria klas IV-VIII:
I miejsce – Natalia Marcinkowska
II miejsce – Amelia Gutkowska
III miejsce – Julia Mieczławska

Wyróżnienie: Karol Drankowski, Michał Śliwiński, Maksymilian Zawacki.

W kategorii klas I-III wszystkie prace zostały nagrodzone uwagą pozytywną i najwyższą oceną z religii.

Dziękujemy za zaangażowanie i aktywny udział w konkursie!

Tekst i foto: Elzbieta Wawrzonkowska
Magdalena Zawacka
Marta Wiadrowska


Poznajemy kulturę Niemiec online

20 maja odbyło się spotkanie online z „Aktywistą” z Niemiec: panem J. Moehrle, studentem z Monachium. Wzięli w nim udział chętni uczniowie z klas siódmych i ósmych razem ze swoim nauczy-cielem języka niemieckiego panią Barbarą Lewandowską. Student w formie warsztatów online zapre-zentował uczniom niemiecką kulturę -jako żywy i najbardziej bliski życiu przykład niemieckiej młodzieży. W formie prezentacji i interaktywnej zabawy opowiedział o swoim życiu i o najbardziej aktualnym obrazie Niemiec. Uczniowie mogli również sprawdzić swoją wiedzę na temat Niemiec, biorąc udział w quizie w aplikacji Kahoot.

Tekst i foto: Barbara Lewandowska


Dzień Matki

Anna Kowlakowska


Zdjęcia biało-czerwonej flagi

Anna Kowlakowska


Wiosna w obiektywie

W tym roku, w warunkach kwarantanny trudno jest podziwiać budzącą się do życia przyrodę. „Wiosna przyszła” mimo istniejących zakazów i środków ostrożności. Cieszymy się z każdego jej „kroku”: pączka na drzewie, pierwszego kwiatka w ogródku, ptaków powracających z ciepłych krajów itp. Wiosna niesie porcję słońca, energii i nadziei na powrót do normalności.

Poradziliście sobie z odnalezieniem przejawów wiosny, pomimo ograniczonych możliwości. Na przesłanych zdjęciach możemy podziwiać uchwycone przez was piękne obrazy z wiosną w tle.

Tekst: Anna Kowlakowska


Wizyta w Zespole Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku

5 marca uczniowie klasy IIa i IIIa wraz z wychowawczyniami – panią Beatą Piątkowską i panią Teresą Pawlak uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Zespół Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku. Uczniowie tych klas w ramach realizowanego doradztwa zawodowego mieli możliwość zapoznania się z zawodami kształconymi na poziomie techni-kum: technik organizacji turystyki, technik budownictwa i technik reklamy. Ciekawą formą poznania zawodu były przygotowane przez nauczycieli wraz z młodzieżą ZS w Lidzbarku zaję-cia obrazujące te zawody na rynku pracy.

Uczniowie odbyli ciekawą podróż z biurem podróży oraz zwiedzali Polskę w formie aktywnych gier. Projektowali też z uczniami w zawodzie technik budownictwa. Efektem był projekt i wizualizacja siedziby Straży Pożarnej w programie AutoCad. Na koniec uczniowie mieli okazję poznać, jak pracuje technik reklamy – przygotowuje projekt reklamowy, tworzy buttony, foldery i gadżety reklamowe. Uczniowie zobaczyli, jak działa sprzęt drukujący – Plot-ter drukujący, tnący i solwentowy oraz laser grawerujący. Dzieci miały możliwość zobaczenia, jak wyglądają nowoczesne pracownie przedmiotowe danych zawodów. Miłym akcentem były otrzymane gadżety reklamowe oraz sesja zdjęciowa na ściance. To była świetna przygoda z zawodami technicznymi.

Tekst i foto: Beata Piątkowska


Jakub Szymański finalistą Konkursu z Języka Angielskiego

13 lutego odbył się etap wojewódzki etap Konkursu z Języka Angielskiego. Dzisiaj poznaliśmy wyniki tego konkursu. Uczeń klasy dwujęzycznej naszej szkoły, Jakub Szymański uzyskał tytuł finalisty w Konkursie z Języka Angielskiego organizowanym przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2019/2020. Bardzo się cieszymy i serdecznie gratulujemy Jakubowi.

Życzymy Jakubowi dalszych sukcesów i ciągłego czerpania przyjemności z rozwijania swoich pasji.

Tekst i foto: Jolanta Nowińska


To była niezwykła lekcja historii i lokalnego patriotyzmu!

Dnia 5 marca 2020 roku uczniowie klas ósmych naszej szkoły wzięli udział w dwóch niezwykle ważnych dla lokalnej społeczności wydarzeniach:

  • otwarciu wystawy zorganizowanej w MGOK w Lidzbarku z okazji 100. rocznicy powrotu Lidzbarka do Macierzy;
  • wykładzie pani Ewy Rzeszutko, zorganizowanym w ramach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i poświęconym tymże żołnierzom.

 

Jako, że wychowanie do wartości oraz kształtowanie postaw patriotycznych to jeden z obowiązków szkoły, chętnie włączyliśmy się do akcji, która miała na celu nie tylko poszerzenie naszej wiedzy z zakresu historii, ale także uświadomienie każdemu z nas, iż jesteśmy współodpowiedzialni za losy naszej Ojczyzny, tej małej – jaką jest Lidzbark oraz tej dużej – Polski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim współorganizatorom, dzięki którym udział w wystawie i wykładzie stał się możliwy i tradycyjnie prosimy o więcej!

Tekst: Joanna Urbańska
Foto: Katarzyna Jeziółkowska


I b na zajęciach o stworzeniach, które wymarły

28 lutego uczniowie klasy I b wzięli udział w nowatorskich zajęciach pt. „Zwierzęta, które zniknęły”, przygotowanych i przeprowadzonych przez panią Lucynę Szymańską- Rybicką, pracownika Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku.

Zajęcia zostały przygotowane w ramach udziału biblioteki w projekcie „Para-buch! Książka w ruch!”, a dzieci w ich trakcie obejrzały prezentację multimedialną na temat dziejów geologicznych Ziemi oraz zwierząt, które wyginęły. Dowiedziały się, kiedy żyły dinozaury, jak się nazywały i wyglądały. Bawiły się także w umieszczanie poszczególnych zwierzaków na osi czasu. Poznały przyczyny wymierania gatunków roślin i zwierząt. Na koniec obejrzały książki popularnonaukowe poświęcone dinozaurom, które można wypożyczyć w bibliotece miejskiej.

Tekst i foto: Teresa Jagielska


ABC pierwszej pomocy przedmedycznej

Uczniowie, którzy uczestniczą w innowacji pedagogicznej „ABC pierwszej pomocy przedmedycznej” zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy i poznają specjalizacje lekarskie. 26 lutego uczniowie poznali specyfikę zawodu ratownika medycznego. Dowiedzieli się, jakie jest wyposażenie karetki pogotowia, jaki sprzęt medyczny jest wykorzystywany przy udzielaniu pomocy oraz jakie są rodzaje ambulansów w naszym powiecie. Podziękowania kierujemy dla Pana Marka Ciechackiego za poświęcony czas i przekazanie niezbędnej wiedzy medycznej naszym młodym ratownikom!

Tekst i foto: Marta Wiadrowska


Cyrk SZOK w szkole

Foto: Katarzyna Nizgorska


Wystawa Żołnierze Wyklęci

Foto: Małgorzata Waleszkowska


Rekreacja na basenie

21 lutego uczniowie klasy IV a i V b wraz z wychowawcami: panem Piotrem Kołakowskim i panem Mariuszem Topolewskim oraz opiekunami: panią Martą Wiadrowską, panią Donatą Majewską – Torbą i panią Agatą Oleksiak wyjechali na wycieczkę do Rypińskiego Centrum Sportu na basen i kręgle. Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji i zdrowego stylu życia oraz integracja środowiska uczniowskiego. Najbardziej oczekiwaną atrakcją okazała się pływalnia. Uczniowie korzystali z basenu rekreacyjnego, który wyposażony był m.in. w: zjeżdżalnię, rwącą rzekę, fontannę – grzybek wodny, grotę sztucznej fali, gejzer powietrzny, jacuzzi. Kolejną atrakcją była kręgielnia. Dzieci miały do dyspozycji 4 tory, dzięki czemu mogły zmierzyć się między sobą i poczuć smak zdrowej rywalizacji. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów dla swojej drużyny. Wyjazd dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń oraz emocji i dołącza do listy kolejnych udanych wycieczek z udziałem naszych uczniów.

Tekst: Agata Oleksiak
Foto: Marta Wiadrowska


Walentynki w bibliotece

14 lutego wielu ludzi, niezależnie od wieku, stara się by serdeczniej niż na co dzień wyrazić uczucia do najbliższej im osoby albo nawiązać budzącą nadzieję znajomość. Ten dzień także w naszej szkole był pretekstem do wysłania walentynkowych życzeń komuś bliskiemu. Biblioteka szkolna kilka dni wcześniej uruchomiła pocztę walentynkową, stwarzając okazję do wyrażenia najpiękniejszych uczuć wobec swoich ulubieńców, sympatii oraz przyjaciół. 14 lutego wielu uczniów naszej szkoły otrzymało urocze kartki walentynkowe.

Walentynki były także świetną okazją do zorganizowania w naszej bibliotece akcji czytelniczej pod hasłem Kawalerzy do wzięcia. Na chętne do zakochania się w książce uczennice czekały tajemnicze, owinięte w papier, ozdobione czerwonymi serduszkami pozycje. Uczennice mogły same zdecydować, jaką książkę wypożyczą do domu. A jedyną podpowiedzią była krótka charakterystyka głównego bohatera. Walentynkowe książki szybko znalazły swoje czytelniczki.

Tekst i foto: Małgorzata Waleszkowska


Działajmy razem!- Bezpieczni w sieci

11 lutego w całej Polsce obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem Działajmy razem!, zainicjowany w 2004 roku przez Komisję Europejską. Do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu przyłączyła się również szkolna biblioteka, w której podczas przerw chętni uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie, którzy poprawnie odpowiedzieli na 3 pytania, wygenerowane przez sieciomat losujący otrzymywali słodkie małe co nieco.

Tekst: Małgorzata Waleszkowska
Foto: Katarzyna Nizgorska


Warsztaty z LOFI Robotem

6 lutego uczniowie klasy 3a udali się do Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku. Dzieci uczestniczyły w bardzo ciekawych zajęciach, które poprowadził pan Paweł Brokl z Gdańska. Były to Warsztaty z LOFI Robotem z programu „Kreatywne kodowanie”, podczas których uczniowie poznali budowę Robotów LOFI, uczyli się programować sterowanie pojazdem w aplikacji LOFI BLOCKS przy pomocy klawiatury i zestawów edukacyjnych LOFI Robot oraz sterowali tymi pojazdami. Następnie testowali swoje programy w praktyce.

Pojawiło się tysiąc małych problemików i wyjątkowych sytuacji, które powodują, że porządne zaprogramowanie robota omijającego przeszkody jest jednak bardzo skomplikowane. Na zakończenie zajęć odbył się mecz w piłkę. Rozgrywki piłkarskie w wykonaniu robotów, którymi sterowali nasi mali programiści okazały się niezawodnym przepisem na pełną radosnych okrzyków i emocji lekcję. LOFI Blocks to blokowe środowisko programowania podobne do SCRATCHA, przeznaczone dla początkujących koderów w wieku od 10 lat wzwyż. Składając programy z kolorowych bloków tworzyć można własne gry, muzykę a nawet sterować robotami.

Tekst i foto: Bożena Tejs


Dzień Bezpiecznego Internetu w I b

14 lutego klasa I b wzięła udział w zajęciach edukacyjnych w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku. Uczniowie na podstawie kreskówek „Owce w Sieci” poznawali zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Zajęcia z dziećmi przeprowadziła pani dyrektor Edyta Marszak.

„Komputer, Internet, telefon komórkowy, które w ostatnich latach zaczęły odgrywać w życiu dzieci i młodzieży niezwykle ważną rolę, otwierają przed młodym pokoleniem nowe możliwości, ale jednocześnie – niosą ze sobą nowe problemy i zagrożenia. Już w wieku przedszkolnym dzieci potrafią korzystać z różnych programów komputerowych, dla wielu nie jest problemem ściągnięcie nowej gry i jej uruchomienie. Często potrafią także posługiwać się telefonem komórkowym. Natomiast na początku szkoły podstawowej zazwyczaj sprawnie poruszają się po Internecie, a z telefonu komórkowego korzystają praktycznie na co dzień. Dzieci powinny znać zagrożenia świata wirtualnego i wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Dlatego powszechnym trendem staje się edukacja coraz młodszych dzieci w zakresie korzystania z nowych technologii. Jednym z takich projektów edukacyjnych jest seria kreskówek „Owce w Sieci” (znana również jako Sheeplive.eu)”.

Tekst i foto: Teresa Jagielska


Walentynki w I b

14 lutego to dzień, w którym obchodzone są Walentynki, czyli Święto Zakochanych. W tym dniu w klasie I b było wyjątkowo miło i wesoło. W Poczcie Walentynkowej zorganizowanej przez Mały Samorząd Uczniowski znalazły się życzenia i słodkie niespodzianki dla każdego dziecka. Wszyscy miło i serdecznie spędzili ten dzień.

Tekst i foto: Teresa Jagielska


Bal karnawałowy klas I-III

12 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy klas I-III. Tegoroczna zabawa karnawałowa wzbudziła u najmłodszych uczniów naszej szkoły wiele radości. Sala gimnastyczna w zimowej scenerii wyglądała inaczej niż na co dzień- zmieniła się w piękną salę balową. Wśród uczestników zabawy trudno było rozpoznać uczniów. Rodzice zadbali o wspaniałe stroje i przebrania, które umożliwiły dzieciom wcielenie się w ulubione postaci.

Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki. Animator prowadzący bal zachęcał do tańca przy skocznych piosenkach, które dzieci dobrze znały, a często nawet same je śpiewały. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wiele emocji i uśmiechu wzbudził taniec z miotłami. Dodatkową atrakcją balu były bańki mydlane oraz barwne refleksy świetlne.

Uczniowie i nauczyciele spędzili czas w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości.

Tekst: Anna Kostrubała
Foto: Małgorzata Waleszkowska


„Zimowa Przygoda” w czasie ferii

W dniach 20 – 31 stycznia 2020 roku przy Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku odbyły się półzimowiska pod hasłem „Zimowa Przygoda”. Zakwalifikowanych zostało 30 uczniów: 15 osób z klas I-III i 15 osób z klas IV-VI. Uczestnicy mieli zapewnione wyżywienie, śniadanie i obiad oraz atrakcje zgodne z programem półzimowisk. Odbyły się dwie wycieczki: do Brodnicy do Krainy Zabaw „Świt” oraz do Mławy do Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej na wystawę szopek krakowskich i warsztaty. Ponadto uczestnicy korzystali z zajęć proponowanych przez Bibliotekę Miejską, Welski Park Krajobrazowy i Dom Kultury w Lidzbarku. Uczestnicy podsumowali półzimowiska jako bardzo udane i atrakcyjne. Podziękowali wychowawcom za opiekę i miłą atmosferę.

Tekst i foto: Wychowawcy półzimowisk:
Anna Kowalkowska
Katarzyna Nizgorska
Katarzyna Sławińska


I Sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Lidzbarku

3 lutego w Urzędzie Miasta i Gminy w Lidzbarku odbyła się I Sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej. Piętnastu młodych radnych złożyło ślubowanie po odczytaniu roty przysięgi i wypowiedzeniu uroczystego słowa „ślubuję!”. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Dziom-bowska, Filip Kapiński oraz Karol Komoszyński.

Po zaprzysiężeniu oraz wręczeniu przez pana Burmistrza Macieja Sitarka i Przewod-niczącego Rady Miejskiej Pawła Ciesielskiego listów gratulacyjnych, nastąpił wybór prze-wodniczącego, wiceprzewodniczących oraz sekretarza Młodzieżowej Rady Miejskiej poprzez jawne głosowanie.

Podczas pierwszej sesji zostały poruszone ważne sprawy organizacyjne. Na zakończe-nie młodzi radni mogli przedstawić swoje propozycje podejmowania działań na rzecz potrzeb i oczekiwań młodych mieszkańców.

Życzymy naszym uczniom godnego reprezentowania swoich rówieśników przed wła-dzami miasta oraz głów pełnych pomysłów.

Kolejna sesja już za miesiąc.

Tekst i foto: Agata Oleksiak


„Godzina Kodowania” w MGBP w Lidzbarku

W grudniu na zaproszenie Pani dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku uczniowie klasy II b wzięli udział w Godzinie Kodowania, która jest akcją związaną ze światowym ruchem Tygodnia Edukacji Informatycznej. Nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z podstawami kodowania oraz programowania. Z zaangażowaniem wykonywali zadania logiczne z wykorzystaniem maty do kodowania oraz aplikacji komputerowej „Kodable”.

Tekst i foto: Katarzyna Czaplińska


Pierwszoklasiści na lodowisku

10 stycznia roku uczniowie klasy 1 b wraz z wychowawcą i rodzicami wybrali się na lodowisko udostępnione nam bezpłatnie przez władze miasta. Zabawa była przednia. Niektó-rzy wjeżdżali na taflę odważnie, a inni robili to trzymając się bandy, żeby mieć się czego chwycić w najgorszym momencie. Zawsze towarzyszył wszystkim uśmiech. Zabawa na lodowisku to zachęta do aktywnego spędzania czasu wolnego. Po takim wyjściu „apetyty” na aktywność fizyczną na pewno będą większe.

Tekst i foto: Teresa Jagielska


Klasy I-III na spektaklu „Przyjaciele z Bullerbyn”

7 stycznia uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami wybrali się do Miejsko- Gmin-nego Ośrodka Kultury w Lidzbarku na przedstawienie teatralne pt. „Przyjaciele z Bullerbyn”. Spektakl w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia był okazją do poznania opowieści o małych i wesołych mieszkańcach osady Bullerbyn.

„Przyjaciele z Bullerbyn” to zaproszenie w teatralną podróż, pełną mądrości i wzruszeń. Aktorzy urzekli nas swoją energią i kreatywnością. Pokazali, że warto cieszyć się własnym życiem i tym, co się ma. Opowiedziana historia uczy odpowiedzialności, pracowito-ści, odwagi i przyjaźni. Książka Astrid Lindgren to jedna z najbardziej fascynujących opo-wieści z dzieciństwa wielu pokoleń. Przedstawienie okazało się także wspaniałą reklamą książki, bo wielu uczniów po jego obejrzeniu zawitało do szkolnej biblioteki, wypożyczając lekturę o przygodach małych mieszkańców Bullerbyn.

Udział w spektaklu był wielkim przeżyciem i zapewne na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Tekst i foto: Teresa Jagielska


KOCHAM ŻYCIE

11 grudnia w naszej szkole odbył się finał działań profilaktycznych realizowanych w ramach Dnia Profilaktyki pod hasłem „KOCHAM ŻYCIE”. W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. Eksperci z dziedziny ochrony zdrowia i życia oraz pomocy rodzinie zasiedli w „Loży ekspertów”: Pani Danuta Bojanowska-Obłuda Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Pani Agnieszka Żuchowska Komisariat Policji, Pani Paulina Szostek – asystent rodziny, Pani Aldona Kordalska – pielęgniarka szkolna, Pan Krzysztof Sternicki Ochotnicza Straż Pożarna. Odpowiadając na pytania wolontariuszy eksperci opowiedzieli w jaki sposób dana instytucja wspiera dorosłych i dzieci w dbaniu o zdrowe życie, to fizyczne i psychiczne.

W trakcie uroczystości wysłuchaliśmy utworu zespołu Dżem „Do kołyski” w wykonaniu Patrycji Kilanowskiej oraz utworu Anny Wyszkoni „Biegnij przed siebie” w wykonaniu chóru szkolnego. Z wielką przyjemnością rozdaliśmy nagrody za udział w konkursach na bombkę, plakat i przepis na zdrowie. Konkursom przyświecały hasła promujące zdrowe życie. Koniec uroczystości zwieńczyła RECEPTA NA ZDROWE ŻYCIE utworzona z tabliczek przygotowanych przez poszczególne klasy, na których widniały „składniki” niezbędne dla zdrowego życia.

Zaproszeni goście, przedstawiciele klas otrzymali bożonarodzeniowe lampiony wykonane przez wolontariuszy.

Finał Dnia Profilaktyki przygotowała Anna Kowalkowska wraz z wolontariuszami sekcji „Dajemy siebie innym”: Natalią Dziombowską, Wiktorią Sowińską, Oliwia Chyczewską, Kingą Lewicką i Szymonem Łukaszewskim.

Tekst: Anna Kowalkowska
Foto: Katarzyna Nizgorska


Bombki

Foto: Małgorzata Waleszkowska


Wycieczki zawodoznawcze

27 listopada 2019 roku uczniowie klasy 8A i 8 B wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej. Młodzież wraz z opiekunami Anną Kowalkowską – koordynator doradztwa zawodowego, Anettą Paturalską, Katarzyną Jeziółkowską i Katarzyną Nizgorską odwiedzili dwie firmy, które przystąpiły do Programu Wspomagania Uczniów w Wyborze Zawodu „Laboratorium. Mój profil”.

Wizyta uczniów w firmie produkującej obuwie dla była nich ciekawym doświadczeniem. Uczestnicy poznali produkcję obuwia od sali projektowej, po wycinanie wzorów, szycie, klejenie i wreszcie sprawdzanie jakości i pakowanie bucików. Prowadząca spotkanie w sposób profesjonalny przedstawiła uczniom funkcjonowanie firmy, opowiedziała o pracy osób projektujących obuwie, o pracy szwaczki. Na halach produkcyjnych uczniowie bezpośrednio zetknęli się z pracą osób różnych zawodów oraz z nowoczesnymi urządzeniami i maszynami do produkcji mebli. Wycieczka zawodoznawcza spełniła oczekiwania uczniów.

Drugim zakładem, jaki odwiedzili uczniowie był 2 HD Decoration Polska Sp. Z. o. o. W firmie produkującej opakowania szklane młodzież miała okazję spotkać się z przedstawicielami zawodów, dla których praca jest przyjemnością a nie codziennym obowiązkiem. Uczniowie zapoznali się z pracą na stanowisku m.in. pracownika obróbki szkła, które zaprezentowali pracownicy tej firmy.
Wizyta w 2 HD była nowym doświadczeniem dla naszych uczniów z uwagi na asortyment tj. produkcję różnorodnych szklanych opakowań na kosmetyki.

Poza Programem „Laboratorium. Mój Profil” uczniowie mieli możliwość poznania firmy produkującej karnisze i rolety – Firmę „Karwel” mieszczącą się w Dłutowie. Uczestnicy wycieczki poznali jak wygląda proces produkcji karniszy, rolet, akcesoriów do zasłon i firan. Bezpośrednio zetknęli się z pracą osób odpowiedzialnych za dany etap produkcji. Dowiedzieli się również jak wygląda droga kształcenia zawodowego potencjalnych pracowników firmy Karwel. Na koniec wizyty wszyscy otrzymali firmowe długopisy i notesy.

Tekst i foto: Anna Kowalkowska


WYBRALIŚMY CZŁONKÓW MŁODZIEŻOWEJ RADY MIEJSKIEJ!

W poniedziałek 16 grudnia w naszej szkole po raz pierwszy odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Lidzbarku. Wzięli w nich udział uczniowie klas VII-VIII, którzy ukończyli trzynasty rok życia. Przygotowano lokal wyborczy, oklejono urnę, dumnie powiewały flagi, a uczniowie przystąpili do oddawania głosów.

Każdy głosujący miał prawo wyboru jednego spośród ośmiu kandydatów, zaś nad przebiegiem głosowania czuwała Okręgowa Komisja Wyborcza. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na wynik wyborów, a całemu przedsięwzięciu towarzyszyła atmosfera ekscytacji.

Z naszego okręgu mandat radnego Młodzieżowej Rady Miejskiej uzyskało troje uczniów:

  1. Natalia Dziombowska z kl. VIII a
  2. Filip Kapiński z kl. VII a
  3. Karol Komoszyński z kl. VII a

 

To właśnie Ci uczniowie zdobyli największą ilość głosów i będą reprezentowali naszą młodzież na spotkaniach Młodzieżowej Rady Miejskiej w Lidzbarku. Serdecznie im gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w pracy na rzecz środowiska lokalnego – POWODZENIA!

Tekst i foto: Joanna Urbańska


W naszej szkole nie ma nudy!

W czwartek i piątek (12-13 grudnia 2019 r.) uczniowie klasy VI a na lekcjach języka polskiego poszukiwali niebanalnego sposobu na lekturę szkolną.

Jak pokonać nudę i oswoić książkę z kanonu lektur obowiązkowych? Jak wykazać się kreatywnością i wykorzystać swoje talenty? Odpowiedzią na nurtujące uczniów pytania okazała się lektura w pudełku.

Szóstoklasiści z zapałem zabrali się do pracy i zamknęli w pudełkach książkę Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy.” Wszyscy świetnie się bawili, a o nudzie nie było nawet mowy!

Teraz możemy podziwiać efekty ich pracy!

Tekst i foto: Joanna Urbańska


Mikołajki klas I-III

6 grudnia to jeden z najszczęśliwszych dni w roku dla wszystkich dzieci. Uczniowie klas I-III udali się w tym roku na spotkanie ze Świętym Mikołajem do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia filmu ,,Ekspres polarny”. Po obejrzeniu historii ośmioletniego chłopca, który zaczyna tracić wiarę w istnienie Świętego Mikołaja na scenie pojawił się właśnie Święty Mikołaj, co prawda nie reniferowym zaprzęgiem, tylko pieszo, ale i tak wywołał na twarzach dzieci uśmiech. Każdy uczeń z jego rąk otrzymał prezent, z każdym Mikołaj zamienił kilka słów. Oczekiwana cały rok wizyta Świętego Mikołaja minęła w miłej atmosferze i przyniosła dzieciom wiele radości.

Tekst: Anna Kostrubała
Foto: Katarzyna Czaplińska, Anna Kostrubała


Nakręć się na wolontariat

5 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Ten dzień jest dowodem uznania dla wielu ochotników, którzy poświęcają swój czas oraz umiejętności, aby całym sercem móc angażować się w działania na rzecz potrzebujących. To miłe, że i w naszej szkole nie brakuje „młodych bohaterów wielkich spraw”.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza poszczególne sekcje wolontariatu przygotowały przegląd swojej działalności w formie plakatów. Znalazły się na nich nazwy sekcji, zdjęcia z prowadzonych akcji oraz informacje o założeniach pracy Wolontariuszy, którzy mają się czym pochwalić. Każda sekcja prezentuje szczytne cele i wytrwale dąży do ich realizacji.

Serdecznie zapraszam do wspierania działań Szkolnego Koła Wolontariatu.

Tekst: Anna Kowalkowska
Foto: Małgorzata Waleszkowska


Biała Wstążka 2019

Kampania na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet

„Biała wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy. Jest ona prowadzona w ponad 60 krajach, także w Polsce. Symbolem kampanii jest biała wstążka.

Wolontariusze sekcji „Dajemy siebie innym” we współpracy z Miejskim Zespołem Interdyscyplinarnym w Lidzbarku już po raz drugi przystąpili do rozpowszechnienia w społeczności szkolnej kampanii Biała wstążka. W dniach 25 listopada – 2 grudnia udostępniono tablicę informacyjną z założeniami kampanii oraz działaniami organizowanymi na terenie gminy Lidzbark.

„Jesteśmy przeciw przemocy!”
Wolontariusze sekcji „Dajemy siebie innym”
Opiekun Anna Kowalkowska

Tekst: Anna Kowlakowska
Foto: Małgorzata Waleszkowska


Klasa 3 a poznaje kolejne zawody

5 grudnia klasa III a wraz z wychowawczynią Teresą Pawlak uczestniczyła w wycieczce do zakładu SEDA w Lidzbarku, specjalizującego się w produkcji zasłon, firan i rolet. Wizyta uczniów w tym zakładzie była dla nich kolejnym, nowym doświadczeniem. Dzięki uprzejmości kierownictwu i pracownikom zakładu SEDA uczniowie mogli poznać zawód szwaczki oraz obejrzeć poszczególne etapy powstawania zasłon, firan, czy rolet. Prowadząca w sposób profesjonalny, a zarazem przystępny dla uczniów przedstawiła proces funkcjonowania firmy. Oprowadziła i opowiedziała o pracy na poszczególnych etapach produkcji.

Uczniowie w sposób bezpośredni zetknęli się z pracą osób zatrudnionych w firmie SEDA, z nowoczesnymi i w pełni skomputeryzowanymi urządzeniami i maszynami. Szczególną uwagę zwracano na bezpieczeństwo podczas wizyty na terenie zakładu w poszczególnych halach produkcyjnych. Wycieczka bardzo podobała się uczniom i spełniła ich oczekiwania. Na pożegnanie każdy uczeń otrzymał od kierownictwa zakładu myjki. Bardzo dziękujemy.

Tekst i foto: Teresa Pawlak


Sukces w Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu

7 grudnia uczniowie Szkolnego Koła PCK wzięli udział w Rejonowej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu. Udział w konkursie zakończył się podwójnym sukcesem, gdyż uczeń Karol Komoszyński zajął I miejsce i tym samym zakwalifikował się do etapu woje-wódzkiego, natomiast uczeń Filip Kapiński zajął III miejsce.

Tekst i foto: Beata Popowicz


Co słychać na plastyce?

Na lekcjach plastyki uczniowie naszej szkoły wykonali piękne lampiony adwentowo-świąteczne. 🕯️🕯️🕯️ Wykazali się ogromną kreatywnością i zaangażowaniem. Niektóre prace stały się dekoracją świąteczną w szkole.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Razem dla innych

W listopadzie i grudniu szkolne koło wolontariatu „Służę i pomagam” pod kierunkiem p. Elżbiety Wawrzonkowskiej, p. Magdaleny Zawackiej i p. Mariusza Topolewskiego zorganizowało akcję na terenie szkoły pod hasłem- Kartka dla Amazonii. Uczniowie wykonywali kartki świąteczne i pakowali sianko, które potem sprzedawali pod kościołem. Zebrane pieniądze w kwocie 180 zł. zostaną przesłane do Centrum Misyjnego.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Występy szkolnych chórów

8 grudnia b.r. w lidzbarskiej hali spotowej podczas „Jarmarku Bożonarodzeniowego” wystąpiły szkolne chóry. Chór Biedronki pod kierunkiem p. Magdaleny Zawackiej i chór klas 4-8 pod kierunkiem p. Marty Wiadrowskiej. Uczniowie zaprezentowali trzy utwory: „Bosy pastuszek”, „Aniołek jak wróbelek” i „Gore gwiazda Jezusowi”. Występ został nagrodzony brawami.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Chór Biedronki z drugim miejscem

7 grudnia b.r. odbył się V Konkurs Kolęd i Pastorałek w Gminnym Ośrodku Kultury w Iłowie-Osadzie. Chór Biedronki pod kierunkiem Magdaleny Zawackiej zajął II miejsce z utworami „Dzisiaj w Betlejem” i „Bosy Pastuszek”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naszym chórzystom.

Tekst i foto: Magdalena Zawacka


Więcej>>>

Skip to content